Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

luciarisko
11. sep 2009

baby prepacte, ze vam skacem do temy, ale neda mi nereagovat. ja som skor za porod v nemocnici, v ziadnom pripade doma, co je zle na klystire?nic hrozne to nie je, nechcem svoje dieta hned po narodeni o.... nastrih , ked nie je nutny tak na co, ale ked ide dieta s rukou pri hlave tak vas potrha az za usi, a to nehovorim o riziku, ze keby sa nieco stalo, monitorovanie ma svoj vyznam, vy pisete , zena citi, ale citi aj to, ci dietatu bije srdce, ci je v poriadku?

ewelyne
11. sep 2009

Luciarisko-
ci bije srdiecko sa da posluchat aj inak. tym ako sa to odborne vola neviem, ale aj fonendoskopom aj takym "lievikom". A klystir nie je opodstatneny a prijemny, napr. ja som mala prirodzene "prehanky" dva dnidopredu a musela som podstupit klystir... zbytocna bolest navyse a hnus- naozaj malokedy sa stane nehoda . Nastrih je blbost ako hrom... ale tiez asi kazdeho osobna vec. Ja neznasam veci typu- urychlime porod-pichneme oxitocin-ked ten sa tvori aj sam, ale ked sa niekto ponahla domov zo sluzby tak preco nie, ze? Zvalme sa na brucho, ze? A zakazujme tlacit, ked zena citi sama, kedy tlacit ma, komentujme jej vykriky, pichnime oblbovak proti bolesti aj ked nechce , zoberme jej dieta hned po porode aj ked ho chce, proste nech rodiaca odrodi aj hore nohami, ved to nie je kazdodenna rutina a trauma ju rychlo prejde...a nech drzi hubu a krok, ved lekari su najmusrejsi, ze? A nech sa ma v najnevhodnejsich chvilach pytaju na rodinnu anamnezu a meno dietata a nech maju blbe reci, ked chcem ist hned domov, lebo 4 dni v opicarni prerevat, tak to naozaj nemusim....

ja ti tvoj nazor neberiem, a ked je tebe jedno kde a ako rodis a ked rada drzis usta a podriadis sa, tak ok,
ale ja toto uz nestrpim...

hexe66
12. sep 2009

ahojte. takže ja som tiež za to aby sa rodilo výhradne v nemocniciach. ja síce ešte deti nemám, ale stačí mi zdravý rozum a pár skúseností z okolia. hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. no áno - je to pravda. sestra za celé tehu nemala žiady problém, vôbec. prečo by teda nemohla rodiť doma, alebo len za asistencie pôr. asistentky´?. noooo-akosi porodiť nemohla veľmi dlho. tak ju vyčerpanú konečne otvorili- malý sa dusil s omotanou pupočnou šnúrou a mamina dostala embolku. takže fakt ešte pár minút "bez lekára" boli by obaja mŕtvi. jasné, že tehu nie je choroba- alebo?...baby, ktoré si zastávate pôrod bez lekára- mali ste niekedy dejepis? viete aký bol priemerný vek žien v minulosti? v stredoveku? no stojí za to si to pozrieť. hlavná príčina?-pôrod. ďalší názor- bezbolestný pôrod- vraj prečo, keď ženy rodili od nepamäti normálne. a prečo nie. používali sa kedysi na každé bolesti hlávky analgetiká? boli také kvalitné operácie? tak prečo jedno áno a jedno nie?
samozrejme, každý organizmus je iný a každá žena rodí inak. a inak si pôrod predstavuje. napr. čo je prirodzené na pôrode do vody?nič. ale uľaví pri bolesti a mamine to pômôže aj psychicky. to je ta lepšia alternatíva. ale rodiť doma a bez lekára? ako môže tak niekto nemať rád svoje dieťa a tak strašne hazardovať s jeho životom???? a aj so svojím?????? !!! baby rozmýšľate vôbec?

betelgeuzz
12. sep 2009

Luciarisko a Hexe, asi špatně čtete. Toto téma není o porodu doma, ale o podmínkách, které by v porodnici být mohly, ale nejsou. A není to o financích, ale jen o přístupu personálu.

A je Hexe vidět, že o porodu doma nic nevíš, tak nechápu, proč se k němu vyjadřuješ. Pokud porod tvé sestry nepostupoval, tak i PA doma zavelí k odjezdu do porodnice. Porod doma neznamená, porodit doma za každou cenu, ale jen pokud vše postupuje tak, jak má. A možná by sis měla nastudovat, proč ty ženy v minulosti při těch porodech umíraly. Mmch v době, kdy se začalo rodit v porodnici, stoupla novorozenecká úmrtnost velkým způsobem. Tak co je potom bezpečnější? 😝

hexe66
12. sep 2009

betelgeuzz. to je jasné, že treba zmeniť prístup k rodičkám. nie zle nečítame. nebola to len reakcia na tieto príspevky. ale aj na to ako chcú rodiť ženy doma. ja to mám naštudované dosť dobre aj som veľa o tom čítala. a tak ešte raz. naštuduj si deják. no prečo tie ženy umierali? asi sa im chcelo, že? a neviem kde si zobrala zvýšenú novorodeneckú úmrtnosť..žeby nemocnice v stredoveku?
a som rada, že ty o pôrodoch doma niečo vieš. môžeš radiť ženám. asi máš to šťastie, že bývaš 5 m od kliniky. ale ani 5 m ťa nezachráni od prípadného vykrvácania alebo inej bežnej komplikácie.
a presne máš pravdu je to každého vec ako sa rozhodne hazardovať so životom vlastného dieťatka. tak sa predsa o tom nebudeme naťahovať. každý má iný názor. ja len ak niekto nemá skúsenosti /mám celú rod. lekárov aj gyn.+ skúsenosti z okolia/, aby nenaletel nejakej "odbornej " literatúre. a nie všetko čo poskytujú nové zariadenia na alternatívne pôrody je PRIRODZENÉ. veľmi ale pomáha rodičke tento prístup, či už pri úľave od bolesti či po psych. stránke. ja nie som proti tomu. ale rodiť doma?! ešte raz nie je to reakcia na príspevky. je to hazard so životom........

zuzana.k
12. sep 2009

Hexa ak uz mas nastudovanu historiu, co tak geografiu a nejaky zakladny rozhlad. Neviem co si studovala o domacich porodoch, ale si uplne mimo ak hovoris o hazarde dietata. Zeny a deti umieraju aj pri porode v nemocnicii a nielen umierju ale drastickymi zasahmi lekarov ostava vela deti dozivotne postihnutych. Len zo svojho okolia poznam niekolko pripadov, takze takyto argument neobstoji. Okrem toho su statistiky z ameriky a japonska kde prave nastupom domacich porodov klasla umrtnost novorodencov.

No toto vsetko ma aj uplne iny aspekt-ludsky, emocionalny, citovy. Toto zabil komunizmus so svojim materializmom, technizmom.
Ked budem zomierat, alebo niekto z mojej rodiny chcem zomierat doma, vo svojej posteli. nedovolim aby moja mama, ci manzell zomierali v ustave, geriatrii, nemocnici, alebo hospici.Chcem byt pri ich odchode z tohto sveta, rovnako ako chcem aby pri mne boli moji najblizsi. Zomierat sama v zariadeni, je strasny trest. Tak sa po mojom prvom porode pozeram aj na prichod na tento svet. Myslim ze je to najvacsia vec, oslava a zaklad pre zivot.
Cloviecik vnima uz v prenatalnom obdobi, ovela viac ako tomu tato doba v postkomunistickych krajinach priznava. Je mnoztvo zraneni na psychike prave z necitliveho prichodu na svet.
je to na dlhsie... je toho ovela ovela viac, presviedcat nikoho nemienim, ale toto zakladne ludske pravo na zivot a smrt, si zobrat nenecham.

zuzana.k
12. sep 2009

Az teraz som si vsimla tu tvoju rodinu lekarov, bohuzial ja mam zase s bielym plastom len negativne skusenosti a preto vo mne tieto pseudoautority nebudu vzbudzovat respekt, a tie komunisticke informacie, ktore im talcili do hlavy maju daleko od ludksej mudrosti. oni asi nikdy nepochopia ze vedia tak maaalo a ich vedomosti su tak neuplne, ale nazvime ich "sloveskymi odbornikmi" nad ktorymi aj odbornici z inych krajin ostavaju v uzase.
Doplnam link-prispevok - alexandrakeselova • 5. jan 2008 o 07:34
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

zuzana.k
12. sep 2009

prispevok v niom case som myslela - porod po slovensky - alexandrakeselova • 7. jan 2008 o 09:36
Pre niekoho uplne normalne-prirodzene. 😔

hexe66
12. sep 2009

ale mojaaa. nahneval ťa manžel, alebo tatík bývalý komunista? prečo sa tak rozčuľuješ? a čo som si zlé naštudovala z geografie? čítam, čítam, ale na nič som neprišla. reaguješ na niečo, čo v príspevku nie je a niečo ťa naštvalo.
a ešte niečo- to čo bolo v minulosti ZSSR pre komunistov, to je Americký sen /nie odlišný od Potemkinových dedín/ v prítomnosti pre nevedomcov. ale v inom o tom umieraní doma máš pravdu. to ti potvrdia všetci. tak sa už tak nerozčuľuj. cmuk

ewelyne
12. sep 2009

dobre hexe, pises od temy a nema naozaj zmysel reagovat na tie pozliepane info a ohanat sa rodinou plnou lekarov 😉 potom preco tie uzasne pozostatky "komunizmu" nie su vsade na svete ale uz len u nas? preco nemozem po porode aj s dietatom odist ak sme v poriadku a vyhrazkami robia natlak ze 4 dni po porode v nemocnici su povinne- pre mna ozaj nic prijemne a prirodzene... a priebeh porodu...pod dozorom lekarov s niektorymi vymyslami mediciny ktore su tiez zbytocne... tiez nemusim.,..

veve24
autor
12. sep 2009

hexe - naozaj nema zmysel nic vysvetlovat, neviem odkedy si zacala citat tuto temu, ale ja som ju zakladala s trosku inym umyslom...precitaj si prosim ta prvy prispevok a mozno pochopis. Neviem, ci uz niekto zalozil temu o "blaznivych matkach,ktore chcu rodit doma" alebo nieco tomu podobne, ak nie, mas prilezitost a urcite nebudes sama, kto odsudzuje nase nazory. Ja som tuto temu zalozila preto, aby som nasla podobne zmyslajuce mamicky. Dakujem za tvoj nazor, urcite mas nan pravo, ale sem velmi nepatri. V kazdom pripade ti prajem krasny zbytok tehotenstva a porod podla tvojich predstav, hlavne zdrave babatko!

etnicka
13. sep 2009

Podla mna idealne miesto na porod je presne to, co opisuje Odent. Porodnica, kde to vyzera ako doma s tym, ze keby nastali komplikacie, je tam niekde schovana doktorka alebo doktor 😉

etnicka
13. sep 2009

hexe, a Teba kto tak nahneval, ze tu hadzes tolko zlce? 😕 Bavime sa o knihe, ktoru si evidentne necitala, tak nechapem, preco sem pises.

hexe66
13. sep 2009

🙂 teda baby-riadne ste sa do mňa pustili. ja sa fakt ospravedlňujem, že som sem vôbec písala. veve-asi fakt si tému zakladala s iným úmyslom. ale keď som si prečítala jej názov, nie je tam písané - iba pre priaznivcov..., ale náš, váš názor. preto som sem vošla pozrieť. myslela som, že sa tu diskutuje-pre a proti, tak ako aj v iných témach, a nikto tam nikoho navyhadzuje, aby sa k tomu nevyjadroval. namiesto toho, aby ste vyvracali môj názor, útočíte.veve-teba nemyslím. ale ok. ak nie je argumentácia-dá sa to kompenzovať útokom /aj na moju pseudoautoritnú rod. a tak/. etnicka, je mi ľúto, že som hádzala žlč. neviem síce na koho, ale ak myslíš. išlo iba o diskusiu/ak nevieš čo to znamená-www.google.sk/.
tak sa tu majte, už moc na mňa nešomrite, lebo robíte zlé prostredie-až to z vás dýcha...trošku sa usmejte... 🙂 🙂 🙂 a v duchu vašich zásad rozdávajte len pozitívnu energiu/alebo ?/-inak to nemá zmysel 😀

ewelyne
13. sep 2009

diskutuje sa tu pre a proti, ale mam pocit, ze si si zle precitala vsetky reakcie a unikla ti ta podstata, o ktorej sa tu od zaciatku rozprava a to o prirodzenom porode v prijemnom prostredi, co moze byt aj porodny dom, prip. nemocnica... ale ide o to, aby respektovali moje poziadavky a pocuvali ma a respektovali moje potreby a nespravali sa ku mne ako ku kusu masa, pripadne cislu na dennom poradi, ja som clovek, ktory citi a nemam srdce z kamena a naoaj netuzim prerevat zasa 4 dni v nemocnici, ked budeme zdravi a v poriadku. Nemysli si, ze si nedame vysvetlit, pocas porodu, ak by nahodou doslo ku komplikaciam, ze co je lepsie a som ochotna spolupracovat a prehodnotit situaciu, ale preco by mi mal niekto kazit radost z porodu a zneprijemnovat prostredie, kde budem rodit? Preco nemozu respektovat, ze chcem rodit bez oxitocinu, v gravitacnej polohe, bez klystiru, nastrihu.... atd. atd. atd. a je toho vela, co by som chcela aby respektovali. tato tema je o knihach, ktore si ty asi necitala a odporucam a potom prehodnot svoj postoj. Nikto tu na teba neutoci, ale mozno veci kt. si napisala, nemali velmi hlavu ani patu a bolo z nich citit nieco neg. to je asi tak vsetko. Napisal ti niekto, ze nemas pisat prip. diskutovat v tejto teme? nevsimla som si. 😉 takze pekny vecer.

veve24
autor
13. sep 2009

hexe - naozaj ta odtialto nikto nevyhadzuje, urcite mas pravo vyjadrit svoj nazor, ale zrejme ani netusis, co sa pise v knihach Michela Odenta a teda ani to, o com tato tema prioritne je. On sam je lekar, ma vlastnu nemocnicu, preto tu neriesime porody doma vs. porody v nemocnici, ale uplne nieco ine. Na zaciatku som napisala: "Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my"...Preto som mala pocit, ze temu asi necitas od zaciatku 🙂 Ja sama idem rodit do porodnice, tiez by som mala strach zostat doma, svoje dieta milujem od prveho okamziku a to posledne co by som chcela, je akokolvek ho ohrozit. To ale neznamena, ze idem do nemocnice robit cvicenu opicku panom doktorom a celemu personalu. Preto som si vybrala porodnicu v Cechach, o ktorej mam pocit, ze by mohli akceptovat moje poziadavky. Ja osobne nemam konkretne negativne zazitky s lekarmi, ale za posledny rok som pochopila, ze so zdravotnymi problemami si clovek moze poradit aj bez nich, pomocou alternativnej mediciny. Vacsina lekarskych postupov smrdi biznisom a peniazmi (nehovorim o vaznych zdravotnych problemoch). A inak to nie je ani v porodnictve. Za kazdy epidural dostava lekar aj anesteziolog peniaze naviac, za kazdu infuziu a lieky takisto. U nas to tak proste funguje. Ale to je zasa ina tema 🙂
Neviem, co povazujes za vhodnu argumentaciu, nemyslim, ze tu niekto na teba utoci, skor sa ti len snazime vysvetlit, ze si tuto temu velmi nepochopila. My si tu nepiseme preto, aby sme niekomu vyvracali jeho nazor a presviedcali ho o tom, ze prave ten nas je spravny, piseme sem preto, aby sme nemali pocit, ze sme jedine na svete s tymi nasimi "vymyslami" 🙂) Pekny vecer.

etnicka
16. sep 2009

ewelyne a veve, pekne ste to napisali, nemam co dodat 🙂 ozaj, google poznam aj viem, co je diskusia 😉

lenkicka
16. sep 2009

Veve, gratuluji k volbě porodnice v Čechách...věřím, že budeš spokojená. Taky jsem kdysi uvažovala o porodu doma, ale jsem ráda, že jsem rodila v porodnici a tak, jak jsem chtěla....přirozeně. Porod doma není pro každou maminku, ale rozhodně je za to nezavrhuji, naopak. 😉
Tím, že jsem věděla, kam jdu a co mě tam, co se týče přístupu, čeká, byla jsem v klidu a můj porod byl nádherný a to přeji ze srdce všem podobně smýšlejícím mamčám 😀

denduska
17. sep 2009

ahojte baby, ja sa len tak kratko zapojim lebo mi neda nereagovat na jednu vec - aspon u nas teda - vobec nedostavame za kazdy epidural ziadne prachy navyse, ak je lekar odborne sposobily podavat epidural, tak ma nejaky priplatok k platu, ale to mozno nie je ani cena za jeden, vela vymyslat nemozme, mame tabulkove platy..podotykam ze epiduraly sa nepichaju len na porodnici. Akurat ten co poda epidural v sluzbe na porodnici, ma o par koruniek naviac.. A druha vec, ani za podanu infuziu a lieky nic nedostavame. Ale som sa pobavila trosku, lebo to uz by cela nasa klinika bola samy milionar 😀 (len ja ako mlade ucho som dala aj 10 infuzii denne 😝 ) skor musime pisat vsetko, niekedy aj na mililitre, lebo nemocnica nema peniaze a musime setrit 🙄

to len tak na margo, lebo tu bola taka myslienka spomenuta.

Inak kazdej prajem krasny porod, lebo porod by mal byt taky pekny ako sa len da, a ako to okolnosti dovoluju. Tie co idete rodit, drzte sa 😉

lenki33
17. sep 2009

denduska ide skor o to ze za epidural, lieky a pod dostavaju peniaze nemocnice od poistovni
keby sa teraz vela zien rozhodlo napr rodit doma (je viem, som od temy) tak im prijmy za porod klesnu
tak isto ako keby sa vykonavali ambulantne porody, tak skrATKA NEMOCnica pride o prachy, ja napr skutocne nevidim ziadny dovod na to aby zena bola hospitalizovana 5dni po porode ak su aj s babatkom v poriadku

ewelyne
17. sep 2009

lenki, ze? preco nemoct odist par hodin po porode a cakat na navstevu PA doma v klude a pohode? Moja sestra stratila vela krvi, tak sla domov "az" na druhy den po porode 😉 podla mna by mali byt ambulantne porody bezne. Napr. tu zltacku maju podchytenu v zahranici tym, ze PA chodia domov sledovat dieta, tak ako u nas kedysi...

shaula
17. sep 2009

Hm, když o to tak stojíte, tak proč nepodepíšete revers a nejdete domů? 😕 To já byla ráda, že jsem těch pár dní "pod dohledem", že mě někdo naučí, jak s miminem zacházet, pokecám se zkušenějšími rodičkami na pokoji atd. atd. Nedovedu si představit, že bych hned v den porodu měla doma běhat a starat se sama, když jsem sotva chodila... 😕 Navíc nějaká komplikace po porodu se klidně může objevit i za dva tři dny...

ewelyne
17. sep 2009

shaula, s reversom je to komplikovane, mamicku pustia, ale u nas su schopni zavolat policiu a specifikovat to ako zanedbanie staristlivosti- trestny cin, kebyze zberiem aj babo. Pustaju mamicky ale deti nechcu, ze za ne vtedy zodpoveda stat a nemocnica 😀 no "autority" pustaju perly niekedy...
Neviem, co sa kazdy dopredu boji komplikacii, a ake mozu podla teba prist tri dni po porode? hm??? ked bude k tebe chodit domov PA? Strach a zastrasovanie maju velke oci. Ja si viem predstavit behat na druhy den po porode a nemam potrebu pokecat s maminkami, budem mat co riesit sama so sebou a s mimi... a po tom, co som mala pri prvom na izbe 4 hystericke maminky a nevyspala som sa ani jednu noc, a nemohla som to zmenit, tak nemam zaujem vazne prerevat 4 dni v nemocke 😉 a byt v depkach a strese... keby som bola doma, mala by som aspon sprchu a nedostala zapal, lebo tam sme ani sprchu nemali... a vies si predstavit ako to moze dopadnut, ked sa umyvas len raz za den a este ta aj sili.... a bohuzial, nemozem predpokladat, ze sa mi ujde miesto na nadstandarde, ked uprednostnia napr. zasopleneho manzela a maminku hysterickej rodicky a mna ubytuju zasa v nejakej kopke bez sprchy,lebo aj ked som ochcotna zaplatit, oni z inych rodinnych prislusnikov maju viac penazi a je im jendno, ze maminka po porode potrebuje s mimi pohodu a nie stres....
ale som sa rozpisala, len ked si na to spomeniem, az mi je zle...

veve24
autor
17. sep 2009

lenkicaka - dakujem 🙂 snad to bude ok

denduska - myslela som to tak, ako napisala lenki...mam velmi dobru kamaratku lekarku, sama mi hovorila, ako to funguje. Zazila som aj situaciu, kedy mi moja prakticka lekarka predpisala uz siedmi raz po sebe ten isty liek na kazdu moju chorobu a ked sa mi to uz nezdalo, tak som zistila, ze za jeho predpisanie dostava bonusy. Viem, ze to je o inom, ale pre mna velke minus medicine...

ewelyne - suhlasim, ja sa vobec nebojim samotneho porodu, ale mam uz teraz paniku z toho, kde ma ubytuju. Prave preto som si vybrala Kyjov...maju tam mensie izby s vlastnym soc. zariadenim a ked sa nepodari nadstandard a zaplatis si, ubytuju ta v izbe pre dve, ale nechaju ta samu. Mozno to pride niekomu smiesne, ale pre mna su tie dni po porode dolezite a ked uz nemozem odist domov, chcem mat aspon klud. Uplne ta chapem 🙂

denduska
18. sep 2009

veve, no obvodak a obycajny nemocnicny poskok, to je dost ine 😝 viem o com pises a mojim snom by bolo byt raz obvodakom s taaaaaakym obvodom 😒
inak epidural nie je poistovnou hradeny vykon - teda porodnicky epidural.

a co sa tyka toho ze mamicka je hospitalizovana 4-5 dni..jediny dovod na to je ockovanie proti TBC a to mi povedali na pediatrii u nas. Je to pediatricky vymysel, nie porodnicky.

A ozaj - chcem sa este spytat na ten pupocnik - mne to teda znie neuveritelne romanticky, ale naozaj, ze nechat dotepat pupocnik..lenze ja som doteraz zila v tom ze to, ze sa nahle zmeni tlak v krvnom obehu babatka..to je zasadna zmena aby sa uzatvorili spojky fetalneho obehu..medzi predsienami, velkymi tepnami, teda je to nevyhnutne pre to aby sa tak udialo, aby to nezostalo otvorene a nebolo to treba zatvarat potom inak. Preto ma to dost prekvapilo 😕 Ale ved aj vlcica ked vrhne vlcata tak im sama prekusne pupocnu snuru a oni s prisaju, necaka tam, ci nie? 😅 a to nie je prirodzene..? to je len filozoficka otazka 😉

inak ewelyne to co si zazila ty, tak to je hroza a des ☹

lenki33
18. sep 2009

tak podla mna je odist na reverz problem prave kvoli tomu ze nemocnica pride o peniaze za hospitalizaciu
okrem toho ked zena ide domov s babatkom tak ju musi prebrat do starostlivosti pediater a gynekologicka/PA ktory pravidelne vysetruju ju aj babatko, takze skutocne nevidim dovod hospitalizacie
mne bolo povedane ze dovodom je odber z paticky na 4den, samozrejme ockovanie aj akekolvek odbery sa daju vykonat ambulantne, takze fakt nechapem

dendus, ano vlcica tiez prehryzne pupocnik, ale asi nie za 20sek pri porode 😉 ked aj neberieme do uvahy ze ho nechat dotepat uplne, tak je urcite vhodnejsie pockat aspon par minut

odporucam precitat si o tomto v Novej dobe porodni, mozes si to kuknut napr na baraka.cz . pre mna tam bolo vela zaujimavosti hlavne z porodov z historie, alebo inych narodov, pupocnik sa tam zmienuje dost casto 😉

ewelyne
18. sep 2009

denduska, no ja naozaj neviem ako je to s detepanim pupocnika...
a co sa moze stat, ked sa to nezatvori? Ved velakrat sa stava, ze ked zena porodi "cestou" do nemocnice, tak ten pupocnik dotepe a nic sa nedeje, ved to netrva dlho a casto kym pride sanitka, alebo sa dostanu do nemocnice.

denduska
18. sep 2009

neviem, mne to je tak nejak normalne ze sa pupocna snura prestrihne a dieta sa prilozi matke.

ewelyne, no moze sa zatvorit sam neskor, moze ostat dierocka o ktorej cely zivot nevies ale moze to mat aj cm a viac a to sa uzatvara katetrizacne takym dazdnickom..uz to je pokrok ze vlastne len tak, predtym sa to operovalo 😖 inak v sanitke sa az tak casto nerodi, moj muz tam robi 9 rokov a prave minule sa stazoval ze uz daaaavno nerodili, ze uz by to nevedel..takze o tom nemam vedomosti. Ale myslim ze aj keby sa porodilo v sanitke, lekar nalozi na pupocnik pean, takze ho tak ci tak zavrie.

lenki, vidis, takze predsa su to apriori pediatricke ukony..takze to oni su ti pohodlni, lebo mna v porodnici vysetril gynekolog este na druhy den a potom uz sa len spytali ako? dobre..nic viac... a odvtedy ma nikto nevidel, nenahanal, az kym som sa sama nevybrala k mojmu gynekologovi.
inak mne to vyhovovalo ze som si tam polezala lebo ked sme sli s malou k dokine uz potom z domu, bola som taka slaba, ze som sa tam poskladala v ambulancii...neviem si predstavit este doma varit a neviem co..tam mi prezliekli postel aj 2 krat denne ak som chcela, navarili a sprchu som mala na 5 metrov, takze ja sa vobec nestazujem..nasli sa aj tam slecny velkohube, ale to bola nastastie mensina... no mozno ja som fajnovka 😅 😀

shaula
18. sep 2009

Ewelyne - právě proto, že mám co dělat se sebou a miminem, tak jsem ráda, že mi v té nemocce někdo poradí... Doma bych byla odkázaná úplně sama na sebe.
A proč bys jako nemohla mít komplikace např. za 3 dny - zánět apod.? Kámošce nechali kus placenty, musela pak jít znova do nemocnice na vyčištění... (v tomhle konkrétním případě to ovšem neovlivnilo, jestli byla doma nebo v nemocnici, tím chci jen říct, že i později můžou komplikace být).
Nicméně vidím, že ČR je asi hodný kus před SR, a asi je to i o výběru porodnice... Byla jsem si prohlédnout 2 porodnice a v obou je naprosto běžné, že na pokoji jsou jen 2, max. 3 maminky a každý pokoj má vlastní sprchu a WC - tudíž maximálně se o sprchu dělíš se 2 dalšími maminami, a to jde.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre