Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

magdal1
21. okt 2011

@chlebenka ahoj, tiez som rodila svoje druhe dieta vzdialene vyse 50km od domova, cesta autom trvala hodinu, v zime....nastastie moj muz nemal nic proti a nechal vsetko na mojich prestavach. Dietatko sa narodilo v piatok, muz bol pri porode, potom nas navstivil v nedelu a v utorok sme isli domov....

prijala som,ze nebudem mat navstevy kazdy den, nevadilo mi to, vedela som,ze doma budeme uz vsetci spolu aj so starsim surodencom....

je to naozaj len na vas ako sa dohodnete

zuzi118
21. okt 2011

@chlebenka ja som prvy krat utupila a presne koli navstevam, ktore som nakopniec nenavidela, som rodila vo svojom meste. Dodnes lutujem, ze som si viac nestala za svojim.

ninan2
21. okt 2011

@peya104 Ahoj, neviem presne ake mas poziadavky na porod, ale ja som rodila v Banskej Stiavnici a bola som velmi spokojna. Vaginalne ma vysetrovali len pri prijme a potom ked sa objavila krv (co odisiel lem), casovo to bolo asi 6 hodin. A cely ten cas ma okrem toho co som bola 2x na monitore po 20 minut nechali relativne na pokoji, akurat za mnou par krat za hodinu prisla velmi mila mlada PA skontrolovat ozvy babetka prenosnym Doplerom, to trvalo minutku, a chodila na apartman kde som bola s manzelom. Mohla som byt na fitlopte, vo sprche, prechadzat sa atd, kedze som nemala ani ziadnu infuzku. Nic mi nenutili kedze som hned povedala, ze chcem co najviac prirodzeny porod. A nemala som pritom ani porodny plan a predtym tam ani raz nebola na poradni 🙂

chlebenka
21. okt 2011

Teď jsem mluvila s tou známou co dělá PA ve FN, kde právě rodit nechci a opravdu mě potvrdila, že porodní plány tam nevidí rádi, píchnou vodu kdy se jim zlíbí, zkrátka se tam musíš doktorovi podvolit a poslouchat, to on vede porod, ale tak to teda né 😝 . Tak rodit já nebudu 😠 . Za chvilku přijde manžel a prostě mu řeknu, že se jede do Hořovic a je to 😉

zuzi118
21. okt 2011

@chlebenka dobre si sa rozhodla, ked sa ty nepostavis za svoje dieta, tak uz potom kto? Drzim paste, aby to manzel prijal za svoje.

tamoulik
21. okt 2011

@dulkagabulka Gabika, dopozerala som do konca, idem si vyobjimat moje zdrave deti :(

chlebenka
24. okt 2011

Tak holky, jedeme rodit do Hořovic 😀 . 7.11. tam pojedem na tu besedu pro rodiče, je to takový malý předporodní kurz na 2 hodiny 🙂 . Já toho mého manžela miluju 😀 , ještě že je rozumný a došlo mu to docela rychle 😉 😎

zuzi118
28. nov 2011

Spominali sa tu porodne asistentky a ich kompetencie.. mile zeny, chcem sa Vas opytat, mali by ste zaujem o stretnutie v uzkom kruhu s nasimi porodnymi asistentkami? Chceli by ste sa s nimi porozpravat o tom ako to funguje v nemocnici, ked pri porode nie je doktor? Chceli by ste im povedat, ako by ste si predstavovali svoj porod? Chceli by ste poznat ich nazor na porod doma (su za? proti? za akych okolnosti by boli za?). Chceli by ste poznat ich nazor na porodne domy? Ak ano napiste mi prosim do ip vasu mailovu adresu a tiez mesta do ktorych by ste boli ochotne prist. Najblizsie by som rada zorganizovala stretnutie v BA. Oslovila som uz jednu PA z Antolskej a verim, ze sa mi podari zohnat aj dalsie PA.

zuzi118
28. nov 2011

Z "vybrali sme" bol odstraneny clanok viceprezidentky pre pôrodnú asistenciu SKSaPA -Mgr. Iveta Lazorovej, o tom, ze porodne asistentky su plne schopne odvadzat fyziologicke porody. Alebo inymi slovami zachovajme paniku, bez lekarov sa rodit neda.. Kto tvrdi nieco ine? Aha, dake porodne asistentky. Sups, radsej to zmazme, aby sa to nahodou nedozvedeli aj zeny. Teraz potrebujeme vydierat, ze bez nas to nejde, malia sa nam peniazky a radsej spravime bu bu bu, ze zeny budeme prevazat cez hranice, akoby sme priznali, ze k 90% porodov lekara vobec netreba.

Zeny nenechajme umlcat! Pokial mozte dajte si tento clanok do statusu na FB, alebo na svoje web-stranky. Nebudme ticho a netolerujmu tuto spinavu hru!

http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/duly-a-por...

zuzi118
28. nov 2011

Neviem ci pomohla mailova intervecnia, ale je to tam spat http://vybrali.sme.sk/c/Porodne-asistentky-maju... tak klikajte 🙂

dulkagabulka
28. nov 2011

Ked sme už pri Odentovi...oznamujem Vam,že prave vyšla nova dotlač knihy Znovuzrozeny porod 🙂...je dostat napriklad v Panta Rhei

magdal1
28. nov 2011

a bude aj na dary-zivota.sk 🙂

aniska
30. nov 2011

@zuzi118 krcok maternice je zvierac? padla mi sanka!!! to ako fakt? prosim odkazy, nech to mozem sirit medzi kolegami 🙂

zuzi118
30. nov 2011

@aniska tak to tvrdi Ina May Gaskin. Pise o tom v knihe Zazrak porodu.

aniska
30. nov 2011

zuzka tu knihu mam, lae starsie vydanie , v anglictine, a nic take som tam teda nezaznamenala:( mozes prosim ta blizsie, ktora kapitola alebo aspon cast knihy?
@zuzi118

zuzi118
30. nov 2011

@aniska neviem to takto narychlo najst, ale urcite to tam je.. tu je nieco v aj http://www.birthologie.com/birth/what-you-dont-...

zuzi118
5. dec 2011

UPDATE!!!! Stretko s PA bude v nedelu v BA od 15-18tej. Mam potvrdenu PA z Kramarov (nie priamo z porodnej saly), ma za sebou staz v zahranicnom porodnom dome. Beseda bude isto zaujimava. Kto ma zaujem zucastnit sa, prosim poslite mi do ip svoj mail.. poslem Vam potom blizsie info. Tesim sa, na stretnutie. Zuzka

alenk
7. dec 2011

@zuzi118 ake bolo stretko?

usacek79
7. dec 2011

baby, chcela by som vas poprosit o nejake linky, alebo aspon nazvy filmov/dokumentov o alternativnych porodoch, videla som Orgasmic birth a som z toho unesena, rada by som si pozrela aj ine 🙂 vdaka

zuzi118
8. dec 2011

@alenk stretko este len bude. v nedelu 😉 A mala by tam prist aj kocka, co rodila v UK v porodnom dome.

zuzi118
8. dec 2011

@usacek79 nie je problem. Linky ti poslem do ip, tu davam zoznam (kto ma dalsi zaujem, nech mi napise)

Birth as we know it
Business of being born
What babies want
Le premier Cri
Born in America
Business of being born 2 - rozhovor s Inou May Gaskin

zuzi118
12. dec 2011

V MC Podunajské Biskupice sa 11.12.2011 uskutočnilo prvé stretnutie žien a pôrodných asistentiek. Pôrodné asistentky Zuzka a Katka nám porozprávali ako funguje štúdium pôrodnej asistencie na Slovensku, aká je realita v slovenských pôrodniciach (nie veselá) a dozvedeli sme sa aj čo to ako sa rodí v zahraničí. Elenka nám porozprávala ako sa rodí v pôrodnom dome v Anglicku. Zuzka nám porozprávala ako to funguje v nemeckej pôrodnici a v rakúskom pôrodnom dome. Na figurantke (teda mne  ) nám Zuzka ukázala, ako sa dá chrániť hrádza ak sa rodí na pôrodnej stoličke. Zistili sme, že veci, ktoré sú tu normálne sú napr. v Nemecku NE-normálne a vôbec sa nerobia (ako napríklad nástrihy, alebo rodenie v ľahu), že veci ktoré sú tu veľmi alternatívne a nebezpečné sú napr. v Anglicku úplne štandardné a považujú sa za bezpečné (citujem „ a počas pôrodu nám (pozn. rodičke s manželom) nosili pôrodné asistentky jesť a piť“ alebo absencia vaginálnych vyšetrení počas tehotenstva a absolútne minimum počas pôrodu). Otázok bolo veľa a času málo, tak sme nestihli hádam ani polovicu z naplánovaného... avšak o to viac sa teším na budúce.

kkomtesa
6. jan 2012

@zuzi118 Ahoj, taky jsem to v knížce nenašla. Koupila jsem si ji, když jsem si přečetla (myslím, že na základě Tvého odkazu) na stránkách duly Vlasty Jiráskové rozhovor s I. M. Gaskin, který se mi moc líbil, ale to, co jsem čekala, že v knížce najdu, tam nebylo (čekala jsem nějaký dobrý návod, jak na to příště pro sebe) - jsou tam hezké porodní příběhy, které jsem všechny nepřečetla, a pak spousta stránek o anatomii a fyziologii, které nepotřebuju, protože na to mám učebnice, ale o krčku jako svěrači jsem opravdu nic nenašla.
Ten odkaz je zajímavý, ale taky to tam nepíšou. A ten odstavec, proč se nemá vyšetřovat vaginálně při porodu, tak to jsem nepochopila, během těhotenství i během porodu by určitě mělo nějaké vyšetření proběhnout, během těhotenství může odhalit mírné otevření krčku a risiko předčasného porodu a během porodu je potřeba vědět, co se děje, samozřejmě v porodnicích se jich většinou dělá zbytečně moc, ale nemyslím si, že by to mělo být bez toho.
Jinak byla bych ráda, kdyby taková setkání s porodními asistentkami probíhala i v Čechách. Ale pro porody doma nejsem. Akce propagující PA by tohle neměly vyzdvihovat. Je potřeba, aby porodní asistentky měly více pravomocí - třeba abych mohla kromě k lékaři během těhotenství k té svojí docházet a aby mi mohla jít k porodu - , ale takovouhle cestou se dosáhne spíš přesně opačného účinku. Měla jsem někde uložený moc hezký článek od jednoho anestesiologa o risicích porodu doma se statistikami, ale nemůžu to najít. Opakuju, co jsem psala u svého porodního příběhu na str. 45 - mám z domova do porodnice tři minuty autem, ale rozhodně bych doma nerodila, protože ikdyž pravděpodobnost může být velice malá, tak nejsem ochotná ohrozit ždraví či život dítěte ani sebe.

zuzi118
8. jan 2012

@kkomtesa je mozne ze to o tom krcku ako o zvieraci hovorali v najekom rozhovore, ktory som s nou pozerala. Na youtube su ich desiatky. V jednom pribehy v tej knihe to specialne spomina, neviem ci tam nazyva krcok zvieracom ale stopercente opisuje stiahnutie otvoreneho krcku. Neviem presne nazov pribehu, ale je to tam, ked tu knihu precitas celu, tak to tam najdes.

Vysetrovanie pocas tehotenstva akurat zvysuje riziko infekcie. Ked aj zistis, nejake zmeny na krcku, aj tak s tym nevies nic robit. Iba co sa zena vysetrusuje. Napriek vsetkym snaham sa pocet predcasnych porodov pohybuje okolo 7 %. Na zapad od nas vobec nie su vaginalne vysetrenia beznou zalezitostou a vysledky nemaju horsie. Je vsak zaujimave, ze Dr. Odent pise ze dosahovali cca 2,5 %. Ako sam pise, nevie ako dosiahli tento vysledok, vyslovuje iba domienku, ze mozno je pre zeny lepsie ak spolocne spievaju, nez dalsie prenatalne vysetrenie.

Ak dovolis, pokial budem organizovat besedy ja, tak ich budem robit na temy, ktore ja chcem. 😉 Nic ti nebrani zorganizovat vlastnu besedu na vlastnu temu. Ked uz som pri besedach, vo februari bude beseda o ambulantnom porode, opat v BA. Blizsie info uz coskoro..

kacenkaharris
11. jan 2012

Dievcence, zatial som preluskala len 3 strany tejto diskusie a je mi uplne mdlo z vasich hroznych porodnych zazitkov. Zijem uz roky v zahranici a netusila som, ze je to na Slovensku take zle 😖 . Ja si uz vobec neviem predstavit, ze by daky doktor niekde na mna krical a prikazoval, a uz vobec nie pri niecom tak dolezitom ako je porod. Chcela som sa spytat, ci tu je niekto, kto rodil v USA.

dulkagabulka
11. jan 2012

@kacenkaharris
v posttotalitnych krajinach este pokracuju totalitne metody 😒

uz si nepamatam, či v tejto teme, ale prispela sem žena ,čo rodila v USA doma- aj fotky boli... 🙂

kkomtesa
11. jan 2012

@zuzi118 ahoj, díky za odpověď. Když jsem psala o besedách v Čechách, tak jsem to myslela obecně, jen, že by to nebylo špatné. Organisovat je sama nechci, je dobře, že Ty to děláš. jinak jenom presentuju odlišný názor.
Pokud se zjistí během těhotenství rozevření krčku, tak se může dělat cerkláž, a taky je možné ženu upozornit na risiko a ona pak taky třeba nesmí spoustu věcí dělat (což ji jistě stresuje, ale otázka, co by se stalo, kdyby to nedodržovala. )

zuzi118
12. jan 2012

@kkomtesa no so serklazou je to osemetne, ma velmi vysoke rizika a jej efektivita je preukazana len pri zenach, ktore maju dokazatelne problemy s krckom - cize maju za sebou opakovane predcasne porody, alebo mali nejake operacie na krcku a podobne. Rovnako klud na lozku - tiez sa robili studie a zeny ktore nemali prisny klud na lozku nemali viac predcasnych porodov ako tie ktore ho mali, akurat tie ktore mali prisny klud mali navyse rozne negativne ucinky dlhodobeho lezania. Ked chces priamo studie, tak pozri do cochrane databazy, tam ich najdes. Takze kedze serklaz u normalnej zeny je zbytocne riziko, klud na lozku je neefektivny s mnostvom rizik, informacia o predcasnom porode ta vystresuje, co babatku neprospieva, krcok nijako ovpyvnit nevies, tak naco mam vediet v akom je stave?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre