Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

strapco13
25. feb 2010

dulka..tie slova boli moje a mrzi ma, ze si ich trochu prekrutila..lebo som mala pocit, ze si to vtedy pochopila ☹
ja som nepisala o tom, ze lekar ma vela porodov a preto nemoze umoznit rodicke rodit podla jej predstav...len som pisala, ze lekar ..tu sa bavime o gynekologoch, je clovek, ktory ma fyzicky narocnu pracu, sluzi, operuje..ze nemoze este k tomu pridrziavat rodicku v polohe , ktora jej vyhovuje, pisala som, ze na to by tam mala byt PA alebo najlepsie partner
takze Ta prosim, neprekrucaj moje slova

alenk
25. feb 2010

dulkagabulka pekne si to napisala.
strapco, no lekar ma toho vela, ale ved zase lekara pri prirodzenom porode netreba. mali by sme lekarov setrit na fakt komplikovane porody a na tie operacie a cisarske rezy - kedy su nevyhnutni.
a ja to pomaly vzdavam, nemyslim ze v blizkej dobe sa to na slovensku zmeni, kym si na nas lekari ukazuju prstom, ze aha "naturalna" mamicka, nevie co hovori.... pokial lekar nema zaujem si vypocut tie nase "naturalne nazory", "modne nazory", "novinky" (este je zopar oznaceni co pouzivaju), zvazit argumenty a pripadne nam vysvetlit, preco nesuhlasi, ale s kludom bez odsudzovania, tak s nim nic nespravime.

strapco13
25. feb 2010

alenk..pokial by som mala tento nazor..tak tu nediskutujem..
nie som sice porodnik..ale som tiez lekar, cize aj zo mna maju ludia strach 😅 ..napisala som do tejto temyaj do inych s tym, ze zistim, ako este viac porozumiet pacientom, ako odburat ich strach z nemocnic, ci uz opodstaneny alebo "len" strach z neznameho
zaroven som chcela, aby ste nas lekarov prestali brat ako strasiakov, ktori chcu pacientovi zneprijemnit pobyt v nemocnici, ci zazitok z porodu
chcela som aby ste vedeli, ze ju tova generacia lekarov, ktori uz nie su zdevastovani komunizmom

...
a vysledok...prekrutia moje slova...je mi to tak strasne luto, boli ma z toho srdce... 😔

preto to nema zmysel...lebo pacienti si ukazuju na nas prstom, ze nie sme schopni pocuvat..ja som chcela pocut nazor...a...co z toho..zase som ako lekar vysla z toho, ze som ja ta "zla" 😔

strapco13
25. feb 2010

na upresnenie "tova" v mojom predchadzajucom prispevku znamenalo.."je tu nova" generacia..mi usli pismenka 😅

dulkagabulka
25. feb 2010

Strapco, velmi ma mrzi, že si si moje slova vyložila zle. Nesmierne si važim ,že si tu ako lekar a vraviš nam nazory ako lekar. Lebo ako som vravela už na začiatku , sama som velmi zvedava na ich nazory, este lepsie by bolo,keby sa tu zapajali porodnici, no velmi naozaj velmi si važim, že sa zapajaš v mene lekarov. Dlho som rozmyslala nad tym, čo si napisala a naozaj musim priznat že sa ma jemne niekde vnutri tie tvoje slova dotkli...ale to sa dotkli spomienok na inych lekarov, ktorych som si nechtiac vypočula v nemocnici po vizite na lekarskej izbe, ako sa rozpravali o pacientoch ako o "mukloch" /teda to akože robotnicka trieda/,a že čo ti mukli vobec chcu ked zarabaju tolko kolko oni,ked oni tolko študovali a že ci si myslia že im predpišu to čo chcú, že teda to im teda nepredpíšu...a vela inych hanlivych slov na adresu pacientov...citila som sa vtedy neskutočne ponižená...akože my lekari- bohovia a ostatok-plebs.....ty si tieto slova nepovedala a verim tomu podla toho čo pišeš, by si ich ani nikdy nepovedala.....len vo mne sa tvoje slova dotkli tejto spomienky a preto som asi zareagovala tak, že sa to zase dotklo teba. Prepač mi to, to nebol moj umysel, este raz opakujem, že to nebol zamer.

dulkagabulka
25. feb 2010

Magdal1..nuž ak je tu medzi nami nejaka pravnička, ktora je ochotna napisat obmutsmanovi 🙂 ma možnost sa realizovat 🙂

dulkagabulka
25. feb 2010

oprava..ombutsmanovi 🙂

etnicka
25. feb 2010

strapco aj ja si Ta vazim za to, ze si taka otvorena. A viem, ze Vas - lekarov je takych na stastie viac, len treba trochu hladat.

alenk
26. feb 2010

strapco, prepac, velmi som to zovseobecnila.
ano, je zopar lekarov. no musim ti, aj ked nerada, protirecit, nova generacia, stara, stredna, nie je to tym ze kedy studovali. bud to v tom cloveku je alebo nie je ☹ a bohuzial vela ludi to neberie ako poslanie ale ako zamestnanie.

a teraz s tebou osobne viem o dvoch lekarkach, ktore su ochotne vypocut "naturalnu" mamicku 😉

lujza123
26. feb 2010

V nemocniciach vladne hierarchia kde kralom je starsi primar, potom starsi doktory, mladsi doktory, doktorky, vrchne sestry atd az po studakov na praxi. Takze aj keby tam pride nejaka nadsena slovenska verzia M.Odenta tak ho vladnuca vrstva okamzite prevalcuje a vsetko ostava v starom osvedcenom systeme. To by musela chciet vacsina zien...a po pravde ta vacsina porod nejako extra dopredu neriesi, potom su radi ze to maju za sebou, na tych par dni v nemocnici sa rychlo zabudne a nejake tie negativne spomienky sa riesia akurat tak pri stretnuti dvoch cerstvomamiciek. Na Sk je par porodnic kde sa da rodit prijemne a zvysok bud nema na vyber....alebo dost penazi na platenie cesty a hotela pri lepsej porodnici

magdal1
26. feb 2010

lujza123- suhlasim s Tebou,ze to musi chciet vacsina zien, to si napisala perfektne, inak sa nic nezmeni

alenk
26. feb 2010

baby presne
aby ked kamaratke poviem, ze sa na porod tesim, lebo bude krasny a vynimocny, tak sa na mna pozera ako na uplne vysinutu 😉

ejasmeja
26. feb 2010

alenk,
ziaden zakon nezakazuje porod doma a preto domaci porod nemoze byt protizakonny. na Slovensku totiz plati znama pravnicka formulka: "co nie je zakazane, je povolene"
akurat domaceho porodu sa ti nezucastni ziaden lekar ani porodna asistentka pracujuca a zijuca na Slovensku...

ejasmeja
26. feb 2010

Strapco, velka skoda, ze nie si porodnicka! 😉

Alenk, na mna sa tak kukla divne lekarka - porodnicka, ked som jej povedala, ze sa tesim na porod a aj mi povedala, ze to je nenormalne(!) sa na porod tesit... 😒

a zial aj v nasej porodnici to funguje tak, ze aj ked sa najde nadsenec prirodzenych porodov medzi lekarmi, alebo PA, tak ho vedenie a vseobecne zauzivane postupy a kontrola hned zadupu do zeme...
jeden lekar sa vyjadril, ze nas zdravotny system je odvodeny od vojenskeho... a ja uz presne viem, co tym myslel... ☹

magdal1
10. mar 2010

ahojte, zaujimava odpoved Sasky na jeden clanocek http://alexandrakeselova.webnode.sk/news/rozbor... 😉

ejasmeja
10. mar 2010

velmi dobry clanok! nebudem sa vyjadrovat k domacim porodom, to si musi rozhodnut kazda zena sama. ale tiez som sa nielen zamyslala nad porodnictvom, ale som ho aj velmi starostlivo studovala a Saska uvadza skutocne padne a pravdive argumenty. pan doktor, ktory v clanku vystupoval bud naozaj nevedel, alebo zamerne zavadzal, ze domaci porod je protizakonny - nie je! a takmer vsetky problemy pocas porodu by sa dali vyriesit, keby sa porodnici sktuocne zaujimali a vzdelavali dalej a pristupovali k porodu a k zenam a ich detom ludsky, laskavo a s hlbokym porozumenim - aj k samotnemu procesu zrodu ako tej najprirodzenejsej veci na svete.
samozrejem, komplikacie nastat mozu, ale ak by slo vsetko bez zbytocnych zasahov, bolo by tych komplikacii vyrazne menej...

raffaella
10. mar 2010

Eja,

mna tak napadlo ako citam tuto diskusiu, nerozmyslala si nad porodom v Banskej Stiavnici? Ja sa tam chystam bud. tyzden a ked sme tam boli 1.krat na navsteve, pan primar mi schvalil porodny plan bez akychkolvek problemov, pricom vsetko co som tam mala napisane bolo nezrealizovatelne v BA. A v BS to je standard pritom. Lebo ak ti uz len na navsteve v Presove takto nevysli v ustrety, neviem si predstavit ake to musi byt tazke, ked si potom v porodnych bolestiach hadat sa s nimi o svoje prava a zelania.

ejasmeja
10. mar 2010

Raffaella, chystam sa najst porodnicu tu blizsie - pripara teda do uvahy Bardejov a Kosice, tiez maju dobre referencie. tak uvidime, ked sa tam pojdem pozriet. uz mam predbezne dohodnuty termin exkurzie v BJ, v KE to organizuje dula Ivka, tak pojdem s nou. ale potom som zvedava na tvoje dojmy z porodu v BS. das mi vediet?
mala si nejake speci prianie v porodnom plane?

raffaella
10. mar 2010

mam take priania, co nie su tazke zrealizovat, samozrejme za ochoty personalu 🙂 cize: prirodzene metody ulavy bolesti, respektovanie intimity a sukromia, maximalnu informovanost, len nevyhnutne monitorovanie, nepodavat rutinne medikamenty, pritomnost partnera pri vsetkych vysetreniach a vykonoch az do odchodu, nestrihat hradzu v ziadnom pripade, holenie a klystir ak uznam za vhodne si urobim sama, uplne slobodna volba polohy, prilozenie babatka hned na brucho a tak. Urcite dam vediet, ako sme dopadli, ideme tam 2 tyzdne pred terminom porodu, aby ma to nezastihlo tu v BA, lebo na trojhodinovu cestu pri rozbehnutom porode by sme si netrufli, predsa len sa moze po ceste hocico stat. Tak drz palce, nech to stihneme 🙂 Ja ti drzim palce, aby v tom BJ alebo KE boli ustretovejsi, verim ze hej 😉

dulkagabulka
10. mar 2010

Raffaella, patri ti moj obdiv a dúfam,že takto sa raz bude rodit vo všetkých porodniciach na Slovensku 🙂

ejasmeja
10. mar 2010

Raffaella, ja mam podobny porodny plan! 🙂 dufam, ze to vsetko krasne schvalia a hotovo! 2 tyzdne pred porodom by som tam s partnerom nemohla byt koli jeho praci, tak aj preto hladame cosi blizsie tu k Presovu.
ale uz aj v PO su niektori lekari ochotni! Dr. Palova mi dokonca povedala, ze by ma kludne odrodila aj na porodnej stolicke, ktoru tu v PO nikto nechce pouzivat a zeny o nej ani nevedia a lekari ju odmietaju. takze sa to uz zlepsuje chvalabohu! 🙂
sice pomaly, ale zlepsuje! 🙂

dulkagabulka
10. mar 2010

Ejasmeja, počula som nazor,že na porodnej stoličke sa žena "šmyka"...ale asi je to individualne,možno by bolo dobre,kedy napisala skusenost mamička,ktora tak rodila...píšem ti len preto,aby si bola flexibilna a pripravila si i ine prianie...keby nahodou to nebolo pohodlne 🙂

ejasmeja
10. mar 2010

netrvam na porode na stolicke, to iba ak sa mi na nej bude pohodlne sediet prave pocas porodu, doteraz sa mi na nej sedelo dobre. nesmyka sa, uz som to skusila na viacerych, skor je problem v tom, ze drevo je tvrde, tak treba nejaky uterak pod ritku 🙂 a je potrebne, aby partner alebo PA sedela za zenou a podopierala ju, aby sa nevyvratila dozadu, kedze nema operadlo a aby svoju vahu nemusela znasat sama a mohla sa o niekoho zapriet. partner jej moze pri tom pomahat masirovanim bruska a je pri nej tak tesne, ze sa citi byt neoddelitelnou sucastou porodu.
ja na stolicke netrvam, chcem si vybrat polohu podla toho, ako to budem pocas porodu citit a potrebovat. a chcem mat moznost tu polohu kedykolvek zmenit podla potreby.

dulkagabulka
10. mar 2010

🙂

miriam11
10. mar 2010

ahojte, po precitani prispevkov a po svojom zazitku z porodu ------- konkretne spravanie celeho personalu som usudila, ze by som asi predsa len mala napisat staznost na vedenie nemocnice. Vtedy, ked je tam cloveku vselijako vnima vsetky negativne veci tak, ze sa nedokaze branit. Zena sa citi ubolena, zlomena, vsetko mozne, len nie silna.... potom, ked mi uz bolo lepsie a neskor aj doma som si premietala vsetky tie udalosti a zhrozila som sa, ze ako zle sa spraval personal nielen ku mne, ale aj k inym zenam tak to sa veru vonkoncom do tohto storocia uz nehodi. aj manzel sa cuduje, ze som nenapisala staznost, ale asi by sa nic nezmenilo. Ale naozaj mi to niekedy prislo ako porodnica = muciaren. Absolutne ziadne povzbudive slova, mile usmevy, vysvetlenia, nic. Porodnice by mali byt plne pozitiva, usmevov a pokoja, ze vsetko bude dobre. OMYL. Vnimala som len same nervozne tvare, ktore vas okrikuju, ponahlaju sa, alebo nekomunikuju vobec. Hanbim sa, ze zijem na SR a musela som vyuzit sluzby slovenskeho zdravotnictva. Co sa bude diat o 20 rokov? 😒 mozno som aj odbocila od zadanej temy, ale ked by som uz mala rodit a mala dostatok financii, asi by som si zabezpecila dulu, alebo porod doma, alebo vycestujem na zahranicia.

ejasmeja
11. mar 2010

Miriam,
konecne niekto, kto uvazuje nad staznostou! mas moju obrovsku podporu!
ak sa nik nebude stazovat, nic sa nezmeni, ani ked budu prichadzat na svet nase vnucata... t 😠 teda je dobre, ak tu staznost napises. sebe sice uz nepomozes (jednine tym, ze budes mat dobry pocit z toho, ze si nieco urobila pre inych a ty sama neostala v ulohe obete), ale tym dalsim, ktore budu v tej porodnici rodit urcite pomozes. hlavne ked sa ozve viacero zien, ktore boli nespokojne s pristupom personalu.
ja chapem, ze maju vela prace a male platy, ale keby som si ja dovolila na niekoho v praci vrcat z tychto dovodov, alebo pre to, ze som vstala "hore ritou" a pod., tak by mi to moj zamestnavatel rozhodne netoleroval. a to nepracujem v tak rozhodujucej a dolezitej oblasti akou je porodnictvo, kde by uvitanie narodeneho cloviecika a aj novej mamicky malo byt tym najkrajsim zazitkom v ich zivote!
a krik do porodnice rozhodne nepatri, ved mamicka je po takom silnom zazitku a prudkych hormonalnych zmenach velmi citliva a mali by k nej pristupovat citlivo a milo, vychadzat jej v ustrety, vsetko jej vysvetlit a nie nervozne na nu zazerat a zyvsovat hlas! z takehoto otrasneho pristupu mali uz mnohe mamicky poporodne depresie, pripadali si neschopne, nevedeli si najst vztah k vlastnemu dietatu, dokonca niektore ho chvilu aj nenavideli... a to je teda riadna sila! 9 mesiacov sa tesit ako blazon a potom koli otrasnemu pristupu personalu sa stane toto ☹
tazke stazuj sa! aj ked 5 mesiacom po porode, ale stazuj sa, nech sa s tym konecne nieco robi! drzim palce! a zelam nam vsetkym len tie najkrajsie zazitky pri porode! 😉

magdal1
11. mar 2010

miriam, drzim Ti palce a osobne si tiez myslim,ze staznost, pokial to tak vnimas by bola na mieste.

raffaella
11. mar 2010

Miriam, no je mi fakt luto ze si taketo zazila...ja viem, ze ja by som nezvladla taketo spravanie sa personalu, velmi by ma to pocas porodu negativne ovplyvnovalo, preto idem mimo BA. To spravanie sa vacsiny personalu je absolutne neospravedlnitelne, vobec u mna neobstoja argumenty typu: vela prace, malo penazi. Nech idu robit nieco ine, kde nie su v styku s ludmi. Myslim, ze si na nich treba poriadne otvorit pusu, potom maju aspon trochu respektu. Pred niekolkymi rokmi, mozno aj pred 7-8 som bola na Antolskej na gynekologii na ultrazvuku, lebo vtedy som mala gynekologa, ktory ho nemal na ambulancii. Bola som tam medzi tehotnymi zenami. To ako sa tam ku nim spravala sestreicka, to som len v nemom uzase cumela. Ked som prisla na radu ja, tak pred doktoorm na mna zacala bliakat kvoli tomu, ze som vobec si dovolila prist, pricom som tam den predtym volala a povedali mi, nech v uvedeny termin pridem. Tak som sa nadychla a tak som jej vynadala, co sa do nej zmestilo, pred doktorom, a este som jej povedala, nech sa neopovazi na mna zvysovat co len trochu hlas. Obaja ostali cumiet na mna ako puk, ale zato okamzite zmenili pristup a zrazu boli sama ochota. Len to je problem, ze som bola pri zmysloch, bez bolesti, proste silna. No viem, ze v bolestiach by som bola omnoho citlivejsia, nehovoriac o strachu, o hormonoch...A tam je podla mna ten najvacsi problem, ze toto ti zdravotnici vyuzivaju...Mne je z tohto hrozne, ked som zistovala porody v Brne, Breclavi, Hainburgu, tam je to vsade diametralne odlisne a pritom sme ich susedia a sme tu 100 rokov za opicami...je hanba, ze napr. BA ako hlavne mesto, nema ziadny porodny dom, ziadnu sukromnu porodnicu, kde by sa dali taketo humanne porody realizovat. Este som pocula a citala o Topolcanoch a Handlovej, zevraj aj tam je to dobre, tak vdakabohu za tych par uvedomelych a pokrokovych porodnikov a asistentky.

Eja, co sa tyka tej stolicky, tak aj mne sa pozdava velmi, aj v BS ju maju. Tiez nemam v plane este konkretnu polohu, sme sa aj s primarom rozpravali, ze dopredu sa neda povedat, ze aku polohu si telo pocas porodu vypyta, kazdopadne som ale rada, ze ju tam maju 🙂 Ked si inak pozeram porody na nete, tak vela zien rodi tak, ze cupia, rukami zaprete o kolena partnera, ktory sedi, tak aj to sa mi pozdava. No uvidime, tiez som zvedava, ze ako napokon skoncime my 😉

raffaella
11. mar 2010

Eja, mna este napadlo k tomu nastrihu hradze. Tusim sa mi mari, ze si aj ty spominala ze si ho nezelas. Ja tiez nie, aj za cenu rozrhnutia. Ja si hradzu pripravujem tak, ze manzel (lebo ja si uz nedociahnem) mi ju kazdy druhy den masiruje s tym olejcekom od Welledy, co je specialne na to a pijem aj caj z listu ostruziny malinovej (ten uz teraz aj 3 krat za den) a jednu lyzicu polievkovu lanovych semien pochrumem a zapijem (treba zapit dobre, inak moze zapekat). Ten lan je vhodny na vytvaranie posvoveho hlienu, ze to babo potom lahsie vyklzne a ostruzina je dobra ako prirava maternice na porod. Tak som zvedava, ze ci to bude mat ucinok ale ja hlavne verim, ze to je cele v hlave. Cely porod, aj bolest aj prip. problemy 😉

magdal1
11. mar 2010

raffaella, ma pravdu, mysel a cele dusevne rozpolozenie je dolezite 😉 a telo Ti naozaj povie, ako porodit 😉 aj ja som mala v predstave nejake polohy a nakoniec v realite si telo vypytalo inu 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre