Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

chrastinka
19. júl 2010

@zuzi118 nakoniec na boku. Manzel drzal nohu 🙂 . Monitor som mala klasicky okolo pasa ale mal dost dlhe kable takze som sa v pohode hybala. To som im hned na zaciatku povedala ze nebudem pri tom lezat a nikto nic nenamietal. Este jeden super zazaitok. Ked sa uz tlacila hlavicka tak mi PA povedala ze nech si na nu siahnem. Uaaa, to nou presla az taka elektrika a dobila mi "baterky". 2-3 zatlacenia a mala bola vonku.

Je nepochopitelne, ze personal malej vidieckej nemocnice vie viac o vedeni normalneho porodu a potrebe bondingu hned po narodeni ako nase "superporodnice" v hlavnom meste. Odcvaknut dieta hned po narodeni a na miesto na matku ho polozit na nejake termolozko popripade ho hned odniest do inej miestnosti je brutalne.

zuzi118
19. júl 2010

@chrastinka to znie super! teda az na ten monitor.. ale aspon, ze si sa pri tom mohla hybat. Ako dlho si zostala v nemocnici? A placentu si porodila bez podania oxytocinu? Boze, som ja ale zvedava...

chrastinka
19. júl 2010

@zuzi118 asi ano. Nezaregistrovala som ze by mi nieco podali.

zuzana.bo
22. júl 2010

gratulujem chrastinka a vela stastia s rodinkou
reagujem na "...monitor som mala klasicky..." preco si mala monitor? bolo dietatko v strese, alebo to davaju vsetkym rodickam, keby daco?

poloha na boku je velmi nevsedna, doslo k nej nahodne, alebo si sa do nej dala umyselne? myslim ci ma nejake prednosti v porovnani s ostatnymi polohami, moje babatko bolo otocene back to back a hladala som na nete ci existuje poloha, ktora by porod ulahcila a mohla som sa tak vyhnut nastrihnutiu, nic substantivne som nenasla

zaujimave clanky dievcata

etnicka
22. júl 2010

@zuzana.bo v polohe babatka tvarickou vpred je dobre vela chodit po styroch. Poloha na boku je dobra v tom, ze je maly tlak na hradzu aj e dobra vtedy, ak je rodicka uz vycerpana

magdal1
23. júl 2010

@chrastinka blahozelam 🙂 k babatku

nevestinka2010
28. júl 2010

http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Klienti/FAQ/Z...
ty jo tak ted na to cucim jak puk, podle vyjadreni VZP v CR:
Kolik ultrazvukových vyšetření, které uhradí pojišťovna, se má v těhotenství provést? Je jejich počet někde stanoven, nebo je to jen na rozhodnutí lékaře?
Ženy s fyziologickým průběhem těhotenství (tj. normálním, nekomplikovaným) mají absolvovat dvě ultrazvuková screeningová vyšetření: první v 18.–20. týdnu těhotenství a druhý ve 30.–32. týdnu. Jedná se o ženy bez rizikových faktorů v anamnéze, které mají výsledky všech klinických i laboratorních vyšetření v průběhu gravidity v normě. Případná další ultrazvuková vyšetření překračují rámec dispenzární péče o fyziologické těhotenství a neměla by být těhotné provedena za úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Ačkoliv jsou zmiňovaná dvě UZ vyšetření plně hrazená pojišťovnou, nevylučuje to – po dohodě mezi ženou a lékařem – případnou přímou úhradu např. za fotografii plodu nebo záznam pohybů.

Pro úhradu vyšetření z veřejného zdravotního pojištění je určující „Doporučený postup – zásady dispenzární péče ve fyziologickém těhotenství“, který byl vytvořen na základě dohody výboru České gynekologicko-porodnické společnosti, výboru její Sekce perinatální medicíny a VZP ČR. V něm se uvedené subjekty se shodly na doporučeném základním rozsahu gynekologicko-porodnické péče u žen s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím. Doporučený obsah a frekvence vyšetření lze považovat za standard péče o těhotné ženy, který je třeba dodržovat vždy, nebrání-li tomu závažné objektivní důvody.

Jiná pravidla se vztahují na ženy, spadající do skupin se středním rizikem (mají svou anamnézu zatíženu rizikovými faktory a výsledky jejich vyšetření jsou sice normální, ale vyžadují opakování) nebo vyšším rizikem (mohou, ale nemusí mít v anamnéze rizikové faktory, charakteristická je pro ně přítomnost patologických klinických či laboratorních výsledků, které definují konkrétní riziko). U nich dispenzární péče vychází z druhu rizika, aktuálního zdravotního stavu a je poskytována individuálně dle zdravotních potřeb těhotné ženy. To znamená, že četnost ultrazvukových vyšetření v těchto případech nelze pevně stanovit, jejich počet a termín určuje vždy ošetřující lékař a tato indikovaná vyšetření jsou vždy těhotné ženě hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

-------
to znamena, ze v podstate vsechny zenske spadaji do ohrozene skupiny
😅 nebot neznam zadnou, ktera by mela prvni utz az v 18tt 😅
nicmene by me zajimalo, jaktoze to vzp tak plosne a vsem proplaci, to je psycho, vzdyt co ctu tady na diskuzich tak maji zeny bezne 6 a vice utz, to fakt vubec nechapu

demoisellem
28. júl 2010

@nevestinka2010 Třeba jsou všechny vedeny jako rizikové. Co máš v těhotenské průkazce je jedna věc (tu si můžeš prostudovat), co máš v kartě věc druhá (tu už tak často nevídáš). Já bych se tady nedivila ničemu... 😖

dulkagabulka
28. júl 2010

nuz...The bussines je The bussines 🙂
kamoška robi v poistovni ...a je bežne,že lekari si učtuju od poistovne vykony za mrtvych pacientov /ak sa nahodou o umrti nedozvedia/ a potom musia peniaze vracat.....tak prečo by si nepytali aj za niečo nevykonane na živom pacientovi 🙂 🙂 🙂 ??

sophy
28. júl 2010

no, uz nech mi tu knizku konecne poslu, nech si ju precitam a zase budem zufat o co vsetko sme so synom prisli...

dulkagabulka
29. júl 2010

@sophy aku knizku?

nevestinka2010
29. júl 2010

asi mysli tu Odentovu knizku, kterou to tu zacalo...

jitka90
29. júl 2010

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, ale knížku jsem přečetla téměř na jeden zátah. Velmi mě oslovila, protože z porodu mám téměř fobii. Je úžasné, že to někde fungovalo už v době před třiceti lety, ale smutné, že to tak stále nejde u nás. Pokud ano, tak nevím kde. Knížku mi půjčila dula, kterou jsem si vybrala k porodu. Tak snad se z toho něco podaří, uvidím. Vám, které se chystáte být dulou, přeji hodně síly na téhle cestě a mnoho krásných chvil u porodů 🙂

dulkagabulka
29. júl 2010

@sophy Znovuzrozeny porod ti mozem poslat do mailu..posli mi adresu 🙂

zuzi118
30. júl 2010

@jitka90 v Cechach je velmi znama prir. porodmi nemocnica vo Vrchlabi... urcite ti k porodu odporucam zaobstarat si dulu.

Pises, ze mas z porodu fobiu. Ale naozaj nie je coho sa bat. Porod moze byt nadherny porodny zazitok. Odporucam ti pozriet si filmy, kde zeny rodia prirodzene... nie je to ziadna drama, ani krvak. uvidis, ze tie ich stastne tvare ta nabiju energiou.

jitka90
31. júl 2010

@zuzi118 Děkuji za podporu) je to ve mě už od malička, možná vinou toho, že jsem při porodu skoro umřela. Ale máš pravdu, pokud se do toho nemontují doktoři, tak je to asi o něčem úplně jiném a v pohodě. Děkuji🙂

zuzi118
31. júl 2010

@jitka90 ano to je... je to uplne o inom 🙂 Ak mas zaujem mozem ti poslat nejake linky na filmy

zuzana.bo
26. aug 2010

Precitajte si pekny clanocek o tom ako ludske telo moze fungovat ako >.

http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/artic...

Ste tu niektora taka odbornicka, co by mohla blizsie vysvetlit tie reflexy ? Zrovna vcera som pozerala americky film Midwives, tam islo tiez o reflexy - tiky, nie dietatka, ale mrtvej matky, hladala som na internete "vegas muscles" - tie maju vraj s tym nieco docinenia, ale nenasla som nic. Viete niektora o oboch nieco viac?

zuzana.bo
26. aug 2010

opravujem sa ...ako >

zuzana.bo
26. aug 2010

...opravujem sa znova - human incubator - tam mal byt

magdal1
1. sep 2010

krasa http://www.cestyksobe.cz/cesty-k-telu/porodnict...
kto by chcel skripta od tej autorky Aby porod nebolel, napiste mi do IP

natama
1. sep 2010

ahojte magdo, ja do tematu jen nakukuju, ale mohla bych prosim taky poprosit o ty skripta "Aby porod nebolel"?
Dekuji Misa

natama
1. sep 2010

pardon, to melo byt do IP 😀

jaroe
1. sep 2010

Ahojte, chcela by som povzbudit maminy, ktore "musia" svoje babo porodit v BA svojim zazitkom z druheho porodu. Skopirujem sem svoj prispevok z inej diskusie, takze: Druhy porod bol celkovo ovela lepsi ako ten prvy. Zacal prirodzene, co som velmi rada. Okolo deviatej rano som si uvedomila, ze uz asi rodim, aj ked priznaky vobec neboli ucebnicove. Proste som to citila, hned po druhom cudnom pichnuti v podbrusku. O pol dvanastej som dosla na Kramare na 5 cm, odovzdala som porodny plan, najskor PA, ktora ma prijala. A nebola velmi prijemna, tvarila sa oduto, ze co ako vymyslam a kde som na to prisla /tie jednotlive body, ktore odporuju ich standardom/ a ze preco som tam prisla opat rodit, ked som nebola spokojna. No horor, myslela som si uz, ze pohodovy porod bude v haji, ale potom sa to nejako zvrtlo, skusila som sa aj napriek tomu pozitivne naladit a "preladit" aj tuto neprijemnu PS a vyslo to, postupne bola prijemnejsia a ked som opustala porodnu salu usmievala sa jak slniecko na mna a gratulovala o stosest. Plan si citali asi vsetci sluzbukonajuci, to som bola prekvapena. Sice som zacula sem tam aj nejake sususu, ale boli zlati, vysli mi viac menej v ustrety. Mojim najvacsim strasiakom bola poloha na chrbte ale napolohovali ma takmer do sedu a aj to uz bolo vyslovene len na par minut. Viac menej som sedela na lopte alebo stala zavesena na manzelovi. CTG na moje zelani minimalizovali a ozvy pocuvali stetoskopom. Samotne tlacenie bolo rychle, aj ked oproti prvemu porodu bolestive, vsetko ma palilo, citila som ked sa prerezavala hlavicka, to som pri dcere vobec necitila. Neviem, cim to je. Mozno tym, ze syn mal 4100 g a dcera len 3700. Nastrih som nemala, ale potrhala som sa asi rovnako - 2. stupen. Hoji sa to ale lepsie, aj sitie bolo v pohode, asi to lepsie umrtvili. No a najvacsi zazitok bolo polozenie drobca na brusko bezprostredne po porode. Bolo to uzasne, pri dcere som o toto potesenie prisla. Maly sa aj hned prisal a ide mu to dobre doteraz.. Takze druhy porod bol ovela lepsi ako ten prvy. Jedine, co ma mrzi, ze som si nevybojovala, aby mi maleho nevzali na 2 hodky na novorodenecke, to som nahnevana na seba, ze som povolila. Cely porod trval cca 6 hodin.
Takze baby, nevzdavajte sa, bojujte, nech sa to tu uz konecne zmeni.

magdal1
2. sep 2010

@jaroe super, gratulujem Ti k babatku 😉

zuzi118
2. sep 2010

@jaroe Jej jaroe, gratulujem!!! Super sprava, ze na kramaroch brali tvoj porodny plan do uvahy.. Postupne krok za krockom sa to meni k lepsiemu. 🙂

amigaa22
4. sep 2010

@jaroe
uz som vela pocula o porodnom plane, ale nikdy som ziadny nevidela. co by mal taky plan obsahovat? ja by som mala obavy aj z toho ze akonahle to das do ruky nejakemu personalu a dojde k porodu a budu sa tvarit, ze co otravujes s nejakym planom a nebude cloveka, ktory by ho mal k dispozicii.

a gratulujem k babatku.

jaroe
5. sep 2010

@amigaa22 tiez som si nevedela predstavit, ze sa niekto bude zapodievat mojim planom ale cuduj sa svete....citali ho vsetci, pocas tej kratkej doby od cca 12. do 15. hod. co som stravila v porodnej sale ma vysetrovali traja rozni lekari a stvrta bola pri porode. Prijimala ma taka mlada Mudr., velmi prijemna zienka, on uz vedela o PP od sestriciek, povedala, ze si ho pozrie a postupi aj kolegom, ktori so mnou pridu do kontaktu. Druhy lekar, ktory ma vysetroval cca o hodinu, najskor spomenul PP, ze by som teda chcela rodit tak prirodzenejsie, ja som len kyvla hlavou, on len poznamenal, ze vodu pustat asi nebudeme, ja ze, nebudeme a bola som stastna, ze sa ma nesnazil presviedcat alebo sa tvarit nejako arogantne. Ale ked mi povedal, ze som otvorena len na 5 cm, nebolo mi vsetko jedno, za tu hodinu bolesti sa to nepohlo ani o kusok 😀 O stvrt na tri voda praskla a uz islo do tuheho. To ma este vysetrila jedna lekarka, vraj velmi prisna ako som vedela uz dopredu, ked mi povedala PA, ze ma ide prave ona vysetrit, triasla som sa ako ratlik, ze co bude. No a bola sice odmerana, ale nie neprijemna, vysvetlila mi rizika odmietnutia CTG, ked videla moju utrapeny, zmateny pohlad, tak rychlo dodala, ze moj porod postupuje pekne a ze by sa nemalo nic stat. No a potom uz to slo rychlo, maly letel dolu ako raketa 😀 Tesne pred samotnym porodom prisla dalsia lekarka, ta zase spomenula nastrih, ze ho teda robit nebude ak si to nezelam, ja som len kyvla, ze nie pokial to nebude naozaj nutne.
Fakt som zasla, ze ten moj plan citali a snazili sa respektovat. Velmi som sa bala toho porodu, nie porodu ako takeho, ale tych lekarskych zasahov a moznych komplikacii. Lekara som nemala zazmluvneneho ziadneho, lebo som nevedela o ziadnom, ktory by mal prisup podobny k Odentovmu. Takmer polovicu tehu som sa stresovala, ze kde budem rodit, u akeho lekara, ...az dva dni po termine, som narazila v jednej diskusii tusim na babatku.sk, ako tam jedna zienka spomina porod na Kramaroch, ze nemala dohodnuteho lekara, prisla s PP priamo k porodu a akceptovali jej ho. To ma tak zvlastne ukludnilo, povedala som si, ze aj mne sa to teda mozno podari a vyslo to.

magdal1
5. sep 2010

@amigaa22 nasla som aj temu tu na MK o porodnom plane
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/porodni-pl...

fathi
5. sep 2010

@chrastinka - len pre zaujímavosť koľko stojí taký pôrod v Hainburgu?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre