Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

denduska
19. jan 2010

tak ale to urcite povedz, lebo augmentin je penicilin a to davaju najcastejsie.. Inak este casu dost, urcite ti ho zopakuju niekedy v 36.tt a ak bude negat., myslim ze sa nemas coho bat 😉

ejasmeja
21. jan 2010

jo, poviem to rovno dnes na poradni, asi by bolo dobre, keby mi to zapisal aj do materskej knizky, vsak?

giza
21. jan 2010

Eja, musis o tej alergii povedat aj pri prijme ked pojdes rodit a je to naozaj ako pises dobre mat aj na knizke....ten vyter sa robi cca v 36. tt ako pises Denduska... Inak to mas rychlo podane, do 10 min. cez infuzku a neviem ci mozes Eja rozhodnut o podani antb. liecby svojmu dietatu obzvlast ak to tebe nepodaju....

denduska
21. jan 2010

eja, veru, najlepsie je to napisat hore na knizku cervenym na prvu stranu..mali by sa ta pytat ale vsade sa moze najst nejaky tupec, tak tam by si to mal vsimnut aj on.

giza, teraz som si vsimla, 4 deticky, poklona 😵

jaroe
21. jan 2010

zeny a co ked je vysledok v 36 tt negativny a potom sa objavi neskor, ci take nieco je nepravdepodobne? Inak ja som mala pozitivny vysledok, porod vyvolavany a napriek tomu mi ATB nedali. Nechapem, ci nestihli alebo co. Porodila som do 6 hod od vyvolania, mali ma tam stale pod nosom... Nedavali mi ani klystir, co sa nestazujem, len mi je to divne, asi nevedeli kam skor skocit...

betelgeuzz
21. jan 2010

Dobrou prevencí proti nakažení dítěte streptokokem je nepíchat vodu. Jinak v některých zemích se na streptokoka vůbec netestuje. Jak píše Jaroe, toho streptokoka můžete chytit i po testu, ale už se s tím nepočítá.

denduska
21. jan 2010

Ak tam nebol nikdy predtym dokazany, tak je to nepravdepodobne. Lebo ak tam je, tak je to sucast normalnej vaginalnej flory u danej zeny. Skor je horsie ak tam je, preliecuje sa, potom tam chvilu nie je, lebo sa vykynozi a potom sa tam znova objavi neskor.. Je zbytocne to liecit skor nez sa chysta naozaj k porodu. Pre zenu to riziko nie je, je to riziko pre dieta.

ejasmeja
21. jan 2010

jaroe, mozno si si len "nevsimla" ze ti tie atb dali. oni zvyknu zmiesat injekcie, alebo sa tvaria, ze ti davaju vitaminy a podobne...

ejasmeja
21. jan 2010

giza, ak je podanie ATB neopodstatnene (trebars, ked nemam streptokoka), tak ATB urcite pre svoje dieta mozem odmietnut, len im budem musiet podpisat papier, ze je to na moju zodpovednost, ze ma informovali o "rizikach" odmietnutia a podobne

lucia123
1. feb 2010

Nieco k teme:

http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=1558

Rodila tu z Vas niektora doma, alebo planuje takyto porod?

ejasmeja
2. feb 2010

Lucia, asi takto verejne to ziadna nenapise, ale ja poznam par zien, co rodili doma a vsetko prebehlo v najlepsom poriadku, porod si dokonca vychutnavali... vraj uplne ine ako rodit v porodnici (vraveli tie, ktore to mali moznost porovnat)

lucia123
3. feb 2010

Esmeja, to je prave skoda ze takto verejne nenapisu, ako by to bola hamba. Ja by som skor povedala, ze hambit sa mozu nasi politici, ktory nezmenia zakony, ktore to nechcu umoznit. Prave naopak, ja si velmi vazim matky, ktore rodili doma, mam k nim osobitnu uctu, pretoze to je nieco viac, nenechali sa odrodit lekarom a nenechali si vziat porod i dieta.

magdal1
3. feb 2010

lucia123- nielen politici,ale zial samotne zeny by Ta zbombardovali pochybnostami a strachmi.... preto doma rodiace zeny nemaju potrebu uviest to priamo na forum, skuor sprostredkuju skusenost zenam, ktore tuto myslienku prijimaju 😉

petja
3. feb 2010

Přece porod doma je daleko víc o intimitě ženy a PA nebo duly.Ti jsou v neustálem kontaktu,vědí o rodičce daleko víc,než směna v porodnici.Navíc při sebemenší pochybnosti se nezdráhají porodnici kontaktovat,ať už před,či během samotného porodu.Kéž by to platilo i opačně,že ano.

ejasmeja
3. feb 2010

Lucia, presne ako pise Magdal, nezverejnuju to nie preto, ze by to bolo zakazane (pretoze to zakazane ani protizakonne nie je), ale pre to, ze by boli napadane z kazdej strany. a to nielen lekarmi, ktori domaci porod povazuju za obrovske riziko (a prichadzaju tak o biznis a peniaze), to iste plati pre nemocnice ako organizacie, pre zdravotne poistovne a podobne. ale boli by napadane zenami, ktore si nechali "naprogramovat", ze porod doma je pre matku i dieta strasne riziko, ze je to nezodpovedne a sebecke a podobne. pri tom v zahranici sa bezne rodi doma pod dohladom PA, ktora je na to skolena, ma vsetky potrebne pomocky a pristroje, dokaze zistit polohu dietatka, monitorovat ozvy jeho srdiecka a podobne. len u nas su lekasi najsamolubejsie stvorenia na svete, nie su ochotni zverit kompetencie do ruk PA (ktore inak mozu samostatne odviest porod, ak si to zena zela, aj ked iba v nemocnici), nie su ochotni prist o svoj biznis a piedestal polobohov, ktori vedia vsetko najlepsie (dokonca aj v pripade, ze vedia o realnom porode prd, kedze mnohi z nich si ho nezazili na vlastnej kozi a ani nikdy nezaziju - aj vzhladom na to, ze mnohi, dokonca vacsina z nich su muzi).
tym nechcem povedat, ze porod doma nemoze byt riziko, samozrejme moze (rovnako ako v porodnici), nechcem povedat, ze vsetci lekari su samolubi egocentrici alebo neschopaci alebo jednoducho iba nedokazu mat otvorenu mysel, podliehaju rutine, prichadzaju o tvorivost a predstavivost, pretoze skutocne nie vsetci su taki, ani nechcem povedat, ze muz nemoze byt dobry porodnik. jestvuju aj svetle (a osvietene) vynimky a pred nimi klobuk dolu. maju moju hlboku uctu. len skoda, ze ich je tak malo zatial...
lenze zalezi hlavne na nas, co si budeme my zeny ako rodicky zelat, ziadat, na com budeme trvat a na akom ich pristupe budeme trvat. lebo ak sa budeme spravat ako vyplasene ovce iduce na porazku, tak dame vsetky tromfy do ruk lekarom. ale ak budeme vyzadovat ludsky laskavy a odborny pristup, milo (a niekedy i razne) on poziadame, pretoze mame pravo na prirodzeny a krasny porod, tak iba vtedy mozeme veci zmenti...

betelgeuzz
3. feb 2010

Na www.rodina.cz je diskuze o porodu doma, kde domarodičky chodí. Takže pokud se chcete poptat někoho, kdo to opravdu zažil, zajděte tam. Občas se tam nějaké napadání objeví, ale holky jsou už zvyklé.

nevestinka2010
3. feb 2010

v nasich krajinach se proste "povinne" rodi i umira v nemocnicich, protoze lide veri doktorum a systemu vic nez sobe samym...
majte sa krasne zienky!

ejasmeja
3. feb 2010

nevestinka, to si vystihla!

lucia123
4. feb 2010

ejasmeja, pekne si to napisala, hlavne nebyt ako tie ovce iduce na porazku, lebo niekedy mi to tak pripada 🙂
nevestinka2010, trefne! 🙂
Ja som uz tiez zvyknuta, ze na mna vsetci divne pozeraju, uz len koli strave (vitarianska), uz len koli tomu ze neockujeme, ze zijeme odlisny styl, a teraz este ten porod 😀 Nezavidim vsak takej mamicke, ktora je povahovo trochu slabsia, nema dobru podporu partnera ci okolia.

ejasmeja
4. feb 2010

Lucia, aj ja som si uz zvykla, ze som "ina" a zijem so sebou rada a som na seba hrda! 😀
a ak s tym ma niekto problem, je to jeho problem, nie moj... 😉
a ozaj, chcem sa pochvalit! mooozem? 😀 idem organizovat kurz orientalnych tancov pre tehule! dufam, ze sa to podari, ze sa prihlasi dost zien a konecne sa to tu v Presove rozbehne aj s prirodzenym tehotenstvom aj s prirodzenym porodom! drzte palce! 😉

magdal1
5. feb 2010

drzime 😉 palce, nech sa vedomie zien prebudza, prajem vsetkym 😉

ejasmeja
5. feb 2010

vdaka Magdi!

lucia123
5. feb 2010

ejasmeja, skoda ze nie v bratislave, bol by velky zaujem 🙂 Drzim palce, nech sa Ti dari.

Vcera som sa stretla s jednou PA z Ciech a nema jeden problem prist k domacemu porodu na Slovensku, velmi zlata zienka, akurat je z Prahy, tak trochu ta vzdialenost, inak super. Sa smiala tu z nas, ze Cesky maju aspon hubu ktoru vedia otvorit a povedat si (doslovny preklad) kdezto Slovenky /cest vynimkam-male percento/ si nechaju sr..t na hlavu a stazovat sa potom doma pri TV, pripadne vypisovat po nete z prepotenej stolicky.

ejasmeja
5. feb 2010

😀 to vystihla presne!!!!
viem, ze v BA by bol velky zaujem a aj zarobkovu cinnost by som si na tom mohla zalozit, ale ja chcem nieco urobit aj pre zeny na vychode, pretoze tu je to s prirodzenymi porodmy strasna bieda! aspon u nas v Presove. tak dufam, ze sa najde aspon par takych, ktore vedia co chcu a chcu pre seba i dietatko len to najlepsie. ja z toho nebudem mat ziadne peniaze, robim to uplne dobrovolne, len pre svoj dobry pocit, ze som niecim dobrym prisela aj inym ludom. ale nebudem zas nikoho ani sponzorovat. miestnost a ine vydavky ako aj platba lektorke, to si zeny budu musiet zaplatit. ale nie je to taka strasna suma, hlavne cim nas bude viac, tym ta suma bude mensia... 🙂
posli kontakt do IP na tu PA

magdal1
22. feb 2010

ak riesite ockovanie skuste :http://ockovanie.webnode.sk/o-nas/

dulkagabulka
22. feb 2010

zaujal ma nazov tejto temy..Doktor Odent a alternativny porod? To čo robil on, podla mojej mienky nebola alternativa...podla mna TO čo robil on je normalne ))) ...je normalne rodit v polohe,ktoru si mamička vyberie, je normalne mat zdrave dietatko po porode pri sebe....je mi smutno, že to čo je normalne, je odsunute do nejakej kategorie alternativne...a matky ktore si želaju rodit tak,ako to "znovuzrodil" Dr. Odent su personalom v nemocniciach odporučane na súkromne kliniky ...

etnicka
22. feb 2010

lucia123, v BA je super predporodny kurz s orientalnym tancom, na ktory som chodila, tu je link 😉 http://www.mclienocka.sk/programy-pre-tehulky/k...

dulkagabulka, pekne si to napisala, uplne s Tebou suhlasim.

zuzi118
22. feb 2010

Aj ja som chodila do lienocky na kurz a mozem len odporucit 🙂 🙂 🙂

ejasmeja
22. feb 2010

dulkagabulka, uplne s tebou suhlasim! dnes som bola v porodnici a pozerali na mna ako na blazna, za to, ze nechcem rodit poleziacky, ale na porodnej stolicke a ich najsilnejsim argumentom bolo, ze ved lekar by si musel ku mne sadnut na zem na zinenku a na to oni nemaju prostriedky (tak som navrhla, ze mu donesiem karimatky aj vankuse pod zadok 😀 ) a ze to by bolo pre neho nepohodlne... no a ked som sa na tom zasmiala so slovemi "no ved prave, ze je to nepohodlne pre lekara", tak tento argument hned poopravili, ze to mysleli tak, ze je pre mna i pre babo ovela bezpecnejsie rodit na stole... no teda nie, vdaka!

dulkagabulka
23. feb 2010

Mna hreje pri srdci, že sú na SK mamičky ako ty. Že už aj Slovenky si vedia povedat a stat za svojim...len tak ďalej. Chapem lekárov, že je asi ťažké meniť rutinu, dačo na tom, na čo sú zvyknutí . No verím,že mamičky ako ty otvárajú novú cestu..tým ďalším mamíčkám čo pridu po nich..a že to chce iba čas a tlak zdola, od mamičiek, kedy sa veci pohnú tým správnym smerom. Držím ti oooobrovske palčeky 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre