Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
10. feb 2012

@radun nazov diskusie je praca adminov. povodna tema sa volala Michel Odent a jeho-vas-nas nazor na porod. 😉

hypnobirth je metoda, kde sa pripravujes na porod. su tam rozne relaxacne techniky. da sa kupit aj knizka - je to velmi zaujimave a podnetne citanie. Porod sa tam prezentuje ako nieco normalne, je tam pekne vysvetlene ako funguje maternica v spolupraci s hormonalnym systemom a pod.

stardust
10. feb 2012

@zuzi118 keby si lepsie citala, vycitala by si z toho, ze Nemci maju viacej povinnosti v praci s dosiahnutym nizsim stupnom vzdelania v porovnani so SR 😉

zuzi118
10. feb 2012

@stardust akoze mozno si stojim na kabli, ale co si tym chcela povedat? Suvisi to nejako s tvrdenim, ze starostlivost o fyziologcku tehotnu, rodicku a sestonedielku patri do ruk PA a nie lekarovi?

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust nevieš, ake mam svoje vlastne skusenosti, ani to, čo som prečitala a ake filmy som videla, s akymi ludmi som sa stretla , na akych konferenciach, prednaškach, seminaroch som bola..u akych MUDr. napriklad (ked už uznavaš iba ich)...podla tvojich odpovedi v mnohych temach usudzujem, nič v zlom, ze možno tie suvislosti chybaju prave tebe...

@radun hypnobirth je metoda bezbolestneho porodu....v UK sa ju učia už aj PA v škole....inak už sa da ist na kurz aj na SK či ČR

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust mimochodom aj doktor odent bol LEKAR

stardust
10. feb 2012

@zuzi118 precitaj si znova moje prispevky, ked ti robi problem chapanie jednoduchych textov 🙄 Inak, v Nemecku je tehotna stale pod lekarskym dozorom, ked si to nevedela 😉

stardust
10. feb 2012

@dulkagabulka stacia mi vase odpovede v inych temach...vzhladom na to, ze ste DULA, hlboko prekracujete svoje kompetencie tu na fore, uz len tym, ze davate na kopirovanie pochybne zoznamy lekarskych ukonov, ktore maju rodicky odmietnut.

zuzi118
10. feb 2012

@stardust no vidis to, aka som ja nechapava. ani len tvoje prispeky neviem pochopit.

a v Nemecku maju PA samostatnu aj prax a staraju sa o tehotnu, rodiacu a sestonedielku. v nemecku zeny mozu rodit doma, bez lekara. v nemecku mozu zeny rodit v porodnych domoch, bez lekara... uz si pripadam ako verklik.

zuzi118
10. feb 2012

@stardust neprehanas to trosku? kde dala gabi aky zoznam, ktore MAJU rodicky odmietnu? nebavili sme sa naaaahodou o tom, ktore ukony rodicky MOZU odmietnut? ci aj tebe robi problem citat jednoduchy text?

radun
10. feb 2012

@zuzi118 Nemyslela jsem to s tím názvem nijak zle... Ten původní by se mi ale líbil víc. Zkusím si o hypnobirth zjistit víc, kurz určitě nedávám, ale třeba se něco dá zvládnout i bez něj. Mám knihu "Porod s dulou" a je tam několik technik autohypńozy, tak možná to s tím souvisí.

stardust
10. feb 2012

@zuzi118 mozu, ale drviva vacsina zien si voli porod v nemocnici 🙂
@dulkagabulka a narozdiel od vas, ja nepracujem v porodnictve 🙂

stardust
10. feb 2012

@zuzi118 ale ved to tu na MK davala na kopirovanie 🙄

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust
?? davam na kopirovanie pochybne zoznamy lekarskych ukonov, ktore mau rodičky odmietnut??

to je pre mna novinka 🙂

som si ista, že som do žiadnej temy nedala žiaden pochybny zoznam lekarskych ukonov, ktore maju rodičky odmietnut...

vytrhavate informacie z kontextu ...

zuzi118
10. feb 2012

@radun ani mne sa ten nazov nepaci. ja som tiez ziaden kurz nemala a zazila som bezbolestny porod. ja nie som velmi na nejake ucenie sa dychania a trenovanie a vizualizacie, na to som moc leniva. ale knizku odporucam, je velmi inspirativna.

zuzi118
10. feb 2012

@stardust aha takze rozumiem. ty si chcela napisat, ze v nemecku su tehotne stale pod dohladom lekara, teda az na tie, ktore nie su a su pod dohladom PA. 😎

to mi pripomenulo vyrok jedneho lekara - Na Slovensku sa dodrziavaju zasady WHO, teda az na niektorych lekarov, ktory ich nedodrziavaju.

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust
vytrhavanie z kontextu a širenie polopravd je velmi nebezpečna manipulačna technika

tema bola, čo možem odmietnut pri porode..a v nej sme rozoberali, čo MOZE rodička odmietnut...som si ista, že som nikomu nikdy nevravela a ani nevravim, čo MÁ pri porode odmietnut..
na rozdiel od Vas, žijeme v posttotalitnej krajine, kde sa zachvoali bohužial totalitne metody pri ktorych musi rodička iba posluchat a nema narok na svoj vlastny nazor

rodička je tu častokrat brana za hlupanu, nehodnu komunikacie, pretože by to tym svojim neinteligentnym nelekarskym mozgom ešte mohla všetko pokazit a nakoniec by ani neporodila,keby to dieta ten nadčlovek "neporodil" ...nema čo čitat, ma so všetkym suhlasit a počkat, kym niekto zachrani to dieta a" porodi ho "z nej..že ano...
tento pristup bohužial citim aj od vas
žijete v krajine, kde je v zdravotnictve slušna komunikacia...preto si neviete predstavit, ake zaobchadzanie s rodičkami je tu...

pre mna je nadmieru doležite, aby každa žena mala priestor a čas na zozbieranie čo najvačšieho množstva informácií- na zaklade ktorych sa rozhodne o tom, ako sa bude zaobchadzat s jej telom, babatkom, či pri porode ..sme slobodne bytosti snad

stardust
10. feb 2012

@dulkagabulka nemam tolko casu na diskutovanie s vami, ale...ked nie ste lekarka, nemozete chapat niektore suvislosti, resp. si interpretujete ten isty jav inak. To je uplne normalne v kazdej profesii. Za druhe, prajem vam, aby ste mohli sprevadzat zeny pri porodoch tak, ako je to bezne v Nemecku...len pozor na zodpovednost, lebo tu tu maju PA 🙂

stardust
10. feb 2012

@zuzi118 sprav si skusenost, potom sa vyjadruj 😉

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust
konkretne poprosim /aj ked nie je čas diskutovat s nelekarom/ iba jednu suvislost, kedy som "interpretovala ten isty jav inak"?
naozaj ma to zaujima- možno sa poučim

zuzi118
10. feb 2012

@stardust skusenost s cim? s porodom v nemecku? a potom bude moja osobna porodna skusenost aplikovatelna na vsetky tehotne a rodiace zeny v nemecku? uz zacinam chapat ako rozmyslas.

zuzi118
10. feb 2012
bobocka
10. feb 2012

@radun http://www.hypno-porod.sk/ tu si o hypno porode mozes viac precitat a robia sa i kurzy(na stranke mas zoznam).sice cena trosku vysoka(nie kazdy si moze dovolit tolko za kurz zaplatit ,zvlast ked sa ocakava miminko do rodiny a vsetci vieme,ze vybavicka pre mimco veru najlacnejsia nie je),ale ak na to rodicia maju,tak su to podla mna naozaj dobre minute peniaze 🙂
vidim,ze si z ciech,tak som ti nasla aj cesku stranku a i tam sa kurzy robia 🙂 http://www.hypnoporod.cz/index.php?option=com_c...

radun
10. feb 2012

@bobocka Děkuji - i všem ostatním za tipy a rady. Knížku zkusím sehnat - koukala jsem, že ji mají i u nás v knihovně! S kurzem to vidím bledě - pro mimi sice všechno máme po starším synovi, ale raději asi budu investovat do duly u porodu, to mi přijde podstatnější. Jsem zvědavá, jestli se nějakou techniku zvládnu naučit, nemám s tím velké zkušenosti a určitě případně popíšu, jak to dopadlo 😀

bobocka
10. feb 2012

@radun ten kurz je podla mna len ceresnicka na torte.info o hypnoporode si zistis aj z knihy,aj z netu ,aj na youtube si mozes pozriet par videi ako krasne to maminky vdaka HP zvladaju 🙂 neboj nic,uz si druhorodicka,vies co mas asi ocakavat a teda vies na co sa mas sustredit.hlavne sa bolesti neboj,ale ju prijmi s radostou,lebo kazdou jednou kontrakciou si blizsie k drzaniu svojho drobceka v naruci.kazda jedna mu pomaha na ceste na tento svet 🙂 vizualizuj 🙂 inak aj yoga je vraj skvela.z vlastnej skusenosti neviem,no kamaratky si to velmi pochvalovali 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=oYgL0ZlHaUo
zuzi118
10. feb 2012

@radun inak opravujem svoj prispevok, ta tretia kniha co som spominala, ze ma inspirovala k bezbolestnemu porodu boli skripta Aby porod nebolel - teraz vysla aj kniha - tu som ale este necitala, vraj je tam toho viac ako v skriptach. napisala ju lucie sucha groverova a je to vlastne jej osobna skusenost s jej bezbolestnymi porodmi. tiez sa neucila ziadne super techniky. pre mna velmi prijemna a pozitivna knizka.

co rozhodne neodporucam su mamickovske casopisy a knizky plne obrazkov na styl tehotenstvo tyzden po tyzdni 😉

dulkagabulka
10. feb 2012

@radun knihu Aby porod nebolel i ja vrelo odporučam 🙂

dulkagabulka
10. feb 2012

@stardust
ešte niečo potrebujem dodat....v tychto všetkych diskusiach neide o to, čo je lepšie...či prirodzeny, či aktivne vedeny porod , alebo cisarsky rez, či s PA, či s lekarom...lebo to je pre každu ženu a každe tehotentstvo vysoko individualne

tu, na SK ide o to, čo je v Nemecku dlhe desatročia samozrejmostou..a to je možnost volby...
možnost volby
možnost volby
nič viac a nič menej...

V Nemecku si tehotna žena može vybrat, či chce chodit do poradne k lekarovi,alebo PA, či chce rodit fyziologicky doma, alebo v porodnom dome, alebo chce aktivne vedeny porod na klinike- je to jej pravo...u nas take pravo NEEXISTUJE...u nas ma žena iba dve volby : prvou je rodit doma bez asistencie ( čo je podla mna vysoko riskantne a neposkytnutie pomoci od statu, v podobe vyškolenej PA, v tejto situacii dokonca v rozpore s europskym pravom) a druhou je rodit v nemocnici s rutinymi zakrokmi, ktore nesmie odmietnut.... čo je v pripade fyziologickeho porodu a jej nesuhlasu čistý Osvienčim

PS: zvykla som si tu na fore, že prave lekarky, ktore rodili sposobom aktivneho vedenia porodu /pripadne ešte aj s epiduralom či planovanym cisarskym/ velmi tažko prijimaju fakt , aby aj žena, ktora si vybrala tu druhu možnost, ju mala možnost dostat.....premyšlam, čim to asi je...

kkomtesa
10. feb 2012

@stardust cituji: "odpoved hodna politika. Nic v zlom, ale chybaju vam suvislosti, ktore vam jednoduchym stylom napisane knizky nedaju. Rada pre vas: spravte si Ausbildung na Hebamme v Nemecku, uvidite, co to vsetko obnasa a pochopite, preco tu pri porodoch asistuje PA a nie lekar. Toto tu nie je Slovensko, kde pomaly uz aj upratovacka potrebuje maturitu emoticon"

(aby bylo vidět, na co odpovídám, když je příspěvků víc, tak nevím, na který dotyčný reagoval)

Ahoj, nezlob se, ale já jsem vůbec nepochopila, co chceš tímhle příspěvkem říct.

Mě moc mrzí, že se tady takhle hádáme. Já bych chtěla, abychom se spojily (tady na foru) a spojili (všichni..), v Čechách i na Slovensku (pořád mám ty země dohromady), a bojovali (i protože nejen ženy) za to, aby se konečně v porodnictví u nás něco změnilo. Já bych chtěla například, abych v dalším těhotenství mohla docházet nejen k lékaři, ale taky ke své porodní asistentce, která pokud možno by mě rodila (při fysiologickém porodu), a zašla za námi v šestinedělí, taky bych chtěla, aby se zlepšily naše porodnice - jako jednu z důležitých věcí po nějaké době diskutování tady vidím zvýšení intimity při porodu, protože jinak stres porod zastavuje (sama si to přirovnávám asi k tomu, jako kdybych musela vykonávat velkou potřebu před publikem - ještě bych se asi vyčůrala, možná, ale tohle už ne, při porodu já osobně jsem přítomnost PA, lékaře.., jednotlivá vyšetření, zákroky... brala celkem v pohodě a necítila jsem porušení intimity, ale řekla bych, že většina žen spíš vnímá tyhle věci daleko intimněji, než já, aspoň podle toho, co se doslechnu, kdo třeba rodí doma a proč - tak je to častý důvod..). Mohla bych rozepsat i další věci, co by se mohlo změnit, ale nechci psát moc dlouho.
No a jako detail vidím třeba to, že by v našich porodnicích mohli používat látkové pleny - teď jsem se doslechla od kamarádky, že v Plzni Lochotíně to tak je! A nám řekli, že to z hygienických důvodů nejde..

kkomtesa
10. feb 2012

@rydal
techniky z hypnoporodu jsem taky zkoušela. Proti bolesti to nepomohlo, ale netrvala dlouho /jak pro koho - asi 4 hodiny/ a dobře se zapomíná (na porod mám krásné vzpomínky). Dýchání mi pomohlo jen ze začátku, ale k tomu jsem tu knížku číst nemusela, dýchat umím, jako malá jsem cvičila jogu, a teď v těhotenství taky (ale málo, nejdřív mi bylo špatně od žaludku a pak zase pálila žáha, tak mě to nebavilo, při tom cvičit), asi hodinu jsem prodýchávala krásně silné kontrakce (PA tvrdila, že mám "kontrakce jako kráva", jaktože mě to nebolí. Ale pak už to nezabíralo. Jinak do porodu jsem šla s tím, že se na něj těším, a že bolet nebude (ale kdyby přece jen - přece jen o tom tak většinou lidé mluví, tak to nějak zvládnu). Po porodu jsem se rozhodla, že začnu víc cvičit jogu, abych při druhém těhotenství mohla cvičit gravidjogu, ale zatím to moc nejde - někdy mrnous při cvičení vydrží, jindy ho to nebaví, takže už tam nechodím, ale kamarádka mi slíbila soukromé lekce za upečení chleba🙂 Zkoušela jsem i nahrávku - ale podle toho to nejde - kolikrát nevím, co cvičit, protože ty ásány jménem neznám.

K té třetí fasi - myslíš jen dýchání a netlačení ve druhé porodní době (vypuzovací) - to mi přijde podobně, netroufla bych si to rozhodně zkoušet, bála bych se třeba, že by mohlo dojít k větší ruptuře hráze.

@radun @zuzi118

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre