Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 Jojo, vsak ja vim. Ja chapu, co myslis a souhlasim, ze to k idealu ma daleko. Je to skoda, ze tam tak nevhodne investovali a stacilo by jednoduche vybaveni k uspechu. Akorat ty nadstandardy jsou jen hezci pokoje, kde se vede medicinsky porod. Tady by se melo jednat o nezasahovani do prirozeneho prubehu (jak to tam skutecne je a kdo porod vede, by me MOC zajimalo). A kdyz si vezmes, jak se ceske porodnictvi zarputile drzi biologicko-medicinskeho pristupu k rozeni, tak povazuju ten projekt za posla dobrych zprav a rikam si, jak pro zenu, ktera tam zije, je uz jen to perfektni, ze ji tam nikdo nevnucuje klystyr, neustale nevysetruje, nekontroluje a nestrasi ci nedej Boze nenastrihne bez domluvy ci vnucuje "nezbytne" leky, "picha" vodu aj. A kde jsi videla fotky tech celych pokoju? posli prosim odkaz.

zuzi118
29. feb 2012

@rydal tuto este aj s komentarom vaseho ministra, ze ved ako doma 😀 http://www.facebook.com/photo.php?fbid=35750583...

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 Zda se mne, ze to jsou neuplne fotky. Ted jsem koukla na web. str. Jihlavy, kde se pise: "V každém z domácích porodních pokojů je umístěna porodní postel, sedací souprava, kuchyňský kout, doplňky (porodní vak, porodní židlička, ribstol, závěsné lano a další) a sociální zařízení (sprcha, záchod). V jednom pokoji je k dispozici relaxační a porodní vana." Az na to, ze by mela byt porodni vana v kazdem pokoji a mohli schovat porodni postel, to preci neni spatne!?

zuzi118
29. feb 2012

@rydal ja nevravim, ze je to "spatne" ja vravim, ze toto ma byt obycajny standrad. TOTO ma od alternativy veeelmi daleko... pozri si to video v tom linku co si ty davala. Je to sice "hezke" ale rozhodne nie domacke. Kuk sem relaxacni pokoj vo Vrchlabi http://www.nemocnice.vrchlabi.cz/fotodetail.php...

rydal
29. feb 2012

@zuzi118 Ja vidim jen jednu fotku s vanou a posteli. Myslis jako to letiste? To tam chybi, mas pravdu. A co jinak nesedi?
Pokud mam byt uprimna, tak mne ten vrchlabsky snimek prijde hrozne omsely, 80. leta, ne moc relaxacni. Na mne vic relaxacne pusobi nove ciste vybaveni - neprolezena matrace atd. Pokud by tam ta pohovka byla velka, pro oba partnery, v podstate to letiste, tak bych radsi rodila v Jihlave...Ale pro me je fakt v popredi personal, jejich nadseni a schopnosti k prirozenemu porodu.
Je to zajimave, jake mame odlisne vnimani.

dulkagabulka
1. mar 2012

@rydal
čítala si Znovuzrozeny porod od francuzskeho porodnika doktora Odenta? ak chceš, pošlem ti ju v elektronickej podobe.
Skusenosti vravia, že akonahle je na porodnej sale porodnicke kreslo, personal ženu roznymi "trikmi" na toto kreslo dostane a žena je prinutena rodit na nom...jednou z najdoležitejšich sučasti prirodzeneho porodu je, že si žena polohu vyberie sama a podla toto, čo vraveli PA, ktore asistuju pri nemedikovanych porodoch bez aktivneho vedenia, až asi 80% žien si samo vyberie polohu v klaku na styroch, čupe, klaku, či stoji s oporou....ostatnych 20% vo vani, v lahu na boku ....ak ma byt teda izba pripravena na prirodzeny porod, chyba mi tam postel- velke "letisko", karimatky na zemi, pripadne porodnicka stolička..

zuzi118
1. mar 2012

@rydal ja som bola vo Vrchlabi, tak asi preto mam taky iny pohlad nato... je to tam starsie... ale aspon si mas kde oddychnut. a nie v Jihlave, kde mozes byt vycapena na kresle... alebo stat alebo si lahnut na zem alebo co.

rydal
1. mar 2012

@dulkagabulka Diky za nabidku, kterou rada prijimam - posli mi tu elektronickou podobu,prosim!
Jinak ja mam docela predstavu o prirozenem porodu (fakt zase takovy neandrtalec nejsem 😉 a prave, kdyz si ten vyber nabidky proctes, tak tam ta porodnicka zidlicka, ribstol aj. je 😉 Clovek by se tam musel jit podivat. V mem prispevku jsem taky psala, ze to por. kreslo tam prave neni idealni. Cela ta akce je poad jen prvni krok spravnym smerem.
Jinak ja jsem presvedcena, ze i v nejalternativnejsi mistnosti porod moc prirozeny nebude, kdyz tam bude klasicky personal z normalnich ceskych porodnic, ktery je zvykly na autoritativni pristup, nabizeni leku na bolest, straseni, urychlovani porodu aj. A naopak!

dulkagabulka
1. mar 2012

@rydal napis mi do IP mailovu adresu

rydal
1. mar 2012

@zuzi118 Z jejich popisu je na tech fotkach minimum. Ano, zadne lezeni jako to letiste ve Vrchlabi tam nejspis nebude, ale kdo vi...Zatim neni jasne ani Tobe ani mne, jak to tam celkove vypada. A predevsim, jak to tam chodi. Ja nevim, jak u Vas na Slovensku, ale v CR je to jednoznacne pokrokova zalezitost (napr. uz jen porod do vody v porodnici je ohromny uspech!) a je skoda ten projekt od zacatku zkritizovat bez toho, aniz bychom znali detaily a mohli je objektivne posoudit. Podle me se vic nez takoveto male kroky ocekavat nedaly. Razantni zmeny jako zavadeni porodnich domu aj. v dobe, kdy se DP dostava do ilegality, jsou nerealisticke.

zuzi118
1. mar 2012

@rydal ja som videla aj to video co si davala a proste sa mi to vobec nepride ako nieco co sa chce priblizit k domacemu prostrediu. Pride mi to ako pekne zariadena normalna standardna porodna sala. Nech povedia, ze sme zrekonsttruovali saly, ale nech mi k tomu nepisu kecy, ze sa jedno o MAXIMALNE priblizenie k domacim porodom. Iniciativu poludstenia vitam a tesim sa z tej vane atd. Ale nerobme z toho nieco co to nie je.

kkomtesa
2. mar 2012

@rydal Tak to je skvělé, profesor Roztočil fandí PA a spolupracuje s ČKPA, Ty máš lepší přehled, co se děje v Čechách, než my🙂

kkomtesa
2. mar 2012

http://www.vietnamtravel.cz/index.php/clanky/25...

Ahoj holky, hledala jsem články o posledním dění ministr Heger a PA, a našla jsem na stránkách ČKPA článek o tom, jak to vypadá ve Vietnamu - no comment.

magdal1
2. mar 2012

@kkomtesa no to je teda neuveritelne

kkomtesa
2. mar 2012

@magdal1 Ano, opravdu síla. @zuzi118 @rydak Já myslím, že vůbec není důležité, jak moc hezky ty pokoje v Jihlavě vypadají nebo nevypadají, ale ten projekt, do kterého jdou je přeci skvělý - PPP - mají za úkol každý rok snížit císaře, nástřihy... je to skvělé, že to konečně někdo u nás začal!

kkomtesa
2. mar 2012

@bobocka Jojo, já jsem nakonec rodila na křesle, skoro jsem seděla, a celkem mi to vyhovovalo, sice jsem to chtěla zkusit na čtyřech nebo něco podobného, ale nebylo to špatné, příště zkusím třeba něco jiného.

kkomtesa
2. mar 2012

@magdal1 souhlasím s rodiči, je potřeba o tom psát. Ale o Vojtovce píšou blbost - děti rozhodně nebolí, maximálně se při ní můžou vztekat. My cvičíme tři cviky, dva jsou neřvací, někdy se i směje, a na bříšku je "řvací", protože musí pořádně zapojit bránici a víc mu to vadí, tak se většinou vzteká. Ale po zacvičení ho pochovám a hned je v pohodě.

bobocka
2. mar 2012

@kkomtesa aj ja som rodila v polohovacom kresle,len ho nejak nenapolohovali a rodila som v lahu 😅 😀 asi este nechapu,ze je polohovacie z nejakeho dovodu.nevadi.ono clovek sa fakt na prvom porode a prvom dietati uci.prvy porod a prve dieta su proste "pokusne".potom uz clovek nejak vie co mu vhovuje,co chce a co nie a preto vacsinou druhy a dalsi porod si uz maminky zacinaju davat podmienky,maju pp a uz sa biju za to co chcu pre seba a svoje dieta.samozrejme ze su aj maminky,ktore cele prve teh studuju porody a uz pri prvom vedia co a ako.ja som taka nebola.isla som rodit len s ideou,ze odrodili miliony zien predomnou,tak to holt musim zvladnut aj ja.teraz som uz trosku inak naladena 🙂 uz len nech k nam bocian prileti a dalsi porod bude uz v mojej rezii(pokial mi to miminko a zdravie dovolia ) 🙂

kkomtesa
2. mar 2012

@zuzi118 Tak Heger, jestli jsem dobře pochopila, si to dal na profil. No, ale trochu se chlubí cizím peřím, nemá na tom žádnou zásluhu.

petraprostejov
2. mar 2012

@kkomtesa No Heger tím zveřejněním fotek na profilu docela skočil do jámy lvové... Mrklo na to pár ženských, které by přiblížení se domácímu prostředí v porodnici vyhovovalo no a nestačily jsme zírat. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pořád jsou to pokoje s porodní kozou, jen ta koza vypadá líp - víc esteticky. Žlutá, zaoblené tvary...
Domácí je tam maximálně televize, což není nic, po čem bych toužila. Že by barvy a malba působily jakkoliv přátelsky, to bych neřekla. Vana je fajn. No, prostě zrekonstruovaný porodní pokoj, ale s domácím prostředím to nemá nic společného. Žádná normální postel. Navíc bych si představovala třeba nějakou žíněnku na klečení nebo tak. takže "moc se nevytáhli" - udělali klasický porodní pokoj, jen s hezčí "kozou"...
Navíc jsme pořád u toho, že to hlavní je přístup. Jaký tam bude, to se z fotek pokoje nedozvíš...

zuzi118
3. mar 2012

ina may v tomto videu hovori o tom, ako sa moze zena uz otvorena znova zavriet

https://www.youtube.com/watch?v=GpARnr353Rk
zuzi118
3. mar 2012

dalsie famozne video. tentokrat o roznych pristupoch k tehotenstvu a porodu.

https://www.youtube.com/watch?v=sQyxddzYOUs
kkomtesa
3. mar 2012

@petraprostejov Já opakuju, že to neberu tak moc, jak to vypadá, důležité je, k čemu se zavazují.

Kamarádka mi psala, že:
v sobotu 3.3. bude na ČT24 v pořadu Tah dámou od 21.30 diskuse o porodech s Janou Konigsmarkovou
nevím, jestli je to shoda jmen nebo spletli křestní, já si to pustím pak z netu, jsem zvědavá.

petraprostejov
3. mar 2012

http://www.prirozeny-porod.eu/vedlejsi-ucinky-l...
Účinky léků při porodu - mrkněte 🙂

magdal1
5. mar 2012

tu http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/103150893...
Tah dámou: 3. 3. 2012 — iVysílání — Česká televize

rydal
5. mar 2012

@kkomtesa 🙂 No nekdy je pod lampou nejvetsi tma 😀 ...ne, ja jen casto sleduju zpravy na CT 24, kterou tady mam 😉

dulkagabulka
5. mar 2012

dulkagabulka sprava z našej poslednej besedy

http://www.zenskekruhy.sk/index.php/akcie/ako-b......

chlebenka
8. mar 2012

Knihy od M. Odenta bych zavedla jako povinnou četbu při studium na PA či studium porodníka a k tomu bych ještě přidala knihy od Frederika Leboyera- Porod bez násilí a plus ještě k tomu
Ina May Gaskin- Zázrak porodu a jiné knihy o přínosech o porodu bez zbytečných "nutných" zásahů 😉 . V neposlední řadě, by si to měly i přečíst těhulky, aby si u porodu pak ty zásahy nenechaly líbit a věřily si, že porodit- pokud je vše v pořádku- zvládnou z přehledem sami, aniž by někdo do porodu zasahoval 😉

ivicek1
10. mar 2012

Ahojky holky,mám prosbu,mohu požádat o odkaz ohledně nástihů,mluvil tak jeden mladý Dr.,že ruptura 3.stupně se vyvine obvykle až po provedení nástřihu. Vím,že to tu někde bylo,ale nevím kde 😕
Moc díky 😉 Iva

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre