Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

shaula
13. nov 2009

Taky si myslím, že škodlivost ultrazvuku se značně zveličuje, osobně nevěřím, že by nějak škodil. Mě ho dělali v každé poradně a naopak jsem byla ráda, že ty svoje prcky vidím 😀 Nějak nechápu, proč bych jinak měla chodit do poradny - abych jen řekla doktorovi, že mi je dobře? 😕 To by stačilo jít tak 3x akorát na krevní testy 😀

lenki33
13. nov 2009

crawler, no neviem vela deti si napr na obrazkoch z 3d zakryva tvar
moj druhy syn bol na UTZ uplne "alergicky" vzdy strasne znervoznel, natocil sa k sonde a kopal do nej a pod, zvysil sa mu tep, aj doktorka sa tomu cudovala, ale reagoval na sondu az agresivne
kvoli rizikovemu tehu som musela podstupit UTZ viackrat asi 5-6krat, vzdy len kratucko, aj preto ze mu to zjavne vadilo
prvy syn nic take nerobil UTZ mu "nevadi" alebo aspon neprejavoval tolku agresivitu voci sonde 😀
takze myslim ze to nie je pre mimi vobec prijemne, kazdopadne ja by som v bezproblemovom tehu podstupila 2-3krat kratucke UTZ vysetrenie, ale je to kazdeho rozhodnutie 😉

etnicka
13. nov 2009

potvrdzujem, co pise lenki, moj syncek si vzdy pri UTZ zakruval uska a snazil sa schovat, bolo mi ho hrozne luto, aj preto som odmietla druhy 3D a uz by som na to nesla. Len na tie 2-3 odporucane.

ejasmeja
14. nov 2009

ahojte! tiez si myslim, ze to netreba prehanat, iba tie naozaj nevyhnutne UZV urobit, aby bolo jasne, ze je babo vporiadku. ved su aj ine moznosti monitorovania, nie? pocuva sa srdiecko, kontroluje sa krv a moc mamicky.... hm?

nevestinka2010
14. nov 2009

ahojte, ja sem si od magdal koupila tu knihu "Slzy po porodu" a je to fakt skoda, ze se to takhle jmenuje, je to totiz velmi poucne a rozhodne stoji za to precist.
O utz je tam taky pojednavano.
Ale celkove je to na kazdne z nas, pokud nekdo potrebuje dovnitr nahlizet pravidelne a ma potrebu byt ujistovan, ze vse je v poradku tak at to podstupuje.
Pokud nekdo veri vice necemu jinemu nez lekarske vede a technice, tak at to omezi jen na to nutne a sand i prinosne minimum.
Jsou i jine metody, ale skoda, ze dost upadaji do zapomneni a nejsou podporovany.
pekny vikend!

henrike
18. nov 2009

Ahojte mamicky!
Oneskorene, ale pripajam sa k debate o utz. Mne ho robili uz cca 7-krat a to ani nemam rizikove tehotenstvo. Je mi z toho nanic ... Moja lekarka je presvedcena, ze treba babo skontrolovat na kazdej poradni, a v prvom trimestri sa lekari "zmylili" a mysleli si, ze ide o mrtvy plod - co sa nastastie po absolvovani dalsich dvoch utz nepotvrdilo!!! Keby mi nerobili zbytocne utz vysetrenia, nedoslo by ani k planemu poplachu a k znasobeniu dalsich vysetreni - a este k tomu v prvom trimestri!!! Myslim si, ze najmä v 1. trimestri to moze babätku ublizit najviac ... No teraz to uz nezmenim ... uz sa stalo a ja verim, ze vsetko bude ok.
Moja malicka na utz reaguje tiez precitlivene a je neprirodzene hyperaktivna, takze ju nedokazu nijak pomerat a popozerat, co potrebuju ... Jediny-krat bola v pohode a to v 20. tt, kedy bola kludnejsia ... ale to bol aj pristup lekara nejaky milsi a pokojnejsi. Asi som bola kludnejsia aj ja a citila to aj malicka!
Kazdopadne sa chystam zmenit lekarku, lebo o taketo zbytocne utz vysetrenia (kvoli ziskavaniu penazi podla mna) nestojim a pri dalsom tehu by som to uz urcite neabsolvovala!!! Zial, toto je moje prve tehotenstvo a hlavne zo zaciatku som bola velmi hlupa, ked som sa neozyvala a neprejavovala vyraznejsie svoju nevolu!
Suhlasim s nazorom nevestinky, ze je skoda, ze tie "ine" a bezpecnejsie metody upadaju do zabudnutia! Ved ja si napr. ani nepamätam, kedy mi moja gynekologicka na poradni naposledy napr. prehmatala brucho!!! A to je to starsia pani s brutalnymi skusenostami. Ked neboli utz, ako vysetrovali tehotne a ich babätka???

denduska
18. nov 2009

henrike, cooo, to za kazdy ultrazvuk platis?? 😕 moj doktor robi ultrazvuk vzdy ak si zaziadam (ja teda nechcem ale mam taku moznost) ale vtedy sa plati, inak tie tri su samozrejme zadarmo...a teda, ak by si mala ostatne naozaj indikovane, tak to je sila ze za to platis.
A mne teda prehmatava aj brucho...no fakt, co doktor, to iny pristup 😒

nevestinka2010
18. nov 2009

henrike asi nemyslela, ze za to plati primo, plati to ale jeji pojistovna a to je v podstate na stejno.
Ono je to tezke, bohuzel uvedomelych zen a tehotnych je mensina, vetsina ten utz bude vyzadovat a brat vse vsema deseti s diky lekari za jeho skvelou peci.... 😅
No a ten omyl s mrtvym plodem je fakt humus! v kolika tydnech ti to rekli?

crawler
18. nov 2009

henrike: a proč neřekneš, že nechceš na utz a ať tě jen prohlédne? Mě například dr. jen kontrole čípek pohmatem a bříško - žádný utz... Jen na začátku kvůli potvrzení těhu a pak ty dva "velké" na které se mocinky těším...Já být tebou, tak jí to prostě řeknu a hotovo - proč si stěžovat a přitom nezakročit? 😉

janneke
18. nov 2009

Muzu vam popsat mou holandskou zkusenost: tady naopak provadeji minimalne UTZ, ja mela za cele tehotenstvi 2. Prvni v 10 tt, zda tam mimco je a zda mu tluce srdicko. Druhy ve 20 tt, velky screening.
Lidi si dost casto nechavaji udelat 3D-utz, jen tak, pro radost (ze asi nemuzou zvedavosti vydrzet), ale to jsme zavrhli. Rikali jsme si, ze za chvilku bude na svete a to si ji prohlidneme.
Nechci se poustet do debaty o tom, zda je nebo neni UTZ skodlivy. Natolik informaci o tom zase nemam a ani je vyhledavat nebudu. Jen mi jde o to, ze pokud neni neco nutne, proc to delat?

Toto je zase druha strana mince. Vim, ze si nektere maminy stezuji, ze to je malo, jen 2x UTZ. V poradne pri kazde kontrole prohmatava porodni asistentka bricho (ke konci tehotenstvi se tak zjistuje mimo jine poloha mimca) a posloucha se srdicko. Jinak nic. Za cele tehotenstvi jsem nemusela pri kontrolach jedinkrat svlikat spodary! A jsem za to vdecna. Nevim, proc by se ve mne mel nekdo hrabat, kdyz je vse ok.
(samozrejme, jen pokud je tehotenstvi bezproblemove, v pripade nejakych komplikaci se chodi na kontroly ke gynekologovi a tam se gatky svlekat museji...)

Mimochodem, rodit doma pouze s asistentkou jsem nechtela, ackoli je to v Nizozemi bezna praxe. Stejne vic jak polovina prvorodicek skonci v porodnici. Jen ta predstava, ze bych musela (v pripade necekanych komplikaci) cestovat do porodnice a byt uz otevrena treba na 8 cm, mit stahy po 2 minutach.. ne dekuji.

Tento pristup se mi libi. Tehotenstvi neni nemoc.

nevestinka2010
18. nov 2009

janneke> dekujeme za prispevek a zkusenost. Jo to je presne ta pravda, tehotenstvi je normalni fyziologicky, akorat "jiny" stav. To zes nemusela ani svlikat spodary je super 😉

henrike
18. nov 2009

Denduska: ja som si za utz v ramci poradne nikdy nic neplatila!!! Je to tak, ako pise nevestinka - lekarovi to plati poistovna. A brucho mi vobec neprehmatava - a mne to vadi, lebo by tym zistila mnoho veci - a s jej skusenostami aj lepsie ako prostrednictvom utz. To s mrtvym plodom na mna "nasili" v 8. tt a ihned som musela absolvovat 2 dalsie kontrolne utz. Ale to som fakt mala strach a prosila som to malinke, aby sa v plnej krase ukazalo! 😀 Ja aj manzel sme citili, ze urcite zije ... ale strach tam zauradoval ...
Crawler: ja sa nestazujem, iba som sa zapojila do debaty. Prave preto chcem zmenit lekarku!!! Len mozem az v januari, lebo mi musi vyprsat 6 mesacna doba ... Moja Dr. je totizto presvedcena o potrebnosti utz. Zajtra k nej idem do poradne, tak budem zasa protestovat - snad to dobre dopadne!
Janneke - presne takto by som si predstavovala starostlivost o tehotne a jej deticky: bez zbytocnych stresov a neprijemnosti. Ked je vsetko v poriadku, ziadne rutinne vysetrenia nie su potrebne a ziaduce. A moje tehotenstvo v poriadku je! A rodit doma by som urcite chcela - radsej s PA ako v nemocnici, kde by do mna zasa len pchali to, co nechcem ... Uvidime, ako vlastne porodim! 🙂 Ale nadej zomiera posledna. Hladam tu najlepsiu a pritom najjednoduchsiu moznost. Cez vikend sa mi podarilo stretnut so Saskou (www.vnimavetehotenstvo.sk), takze som povzbudena v mojom usili a dokonca sa crtaju moznosti aj v ramci SR (lebo som zvazovala to Vrchlabi) a dokonca aj v ramci Kosic! Tesim sa ...

nevestinka2010
18. nov 2009

henrike> v 8tt 🙄 te strasit, Boze muj! vzdyt srdicko se nekdy rozbehne v 9-10tt nekdy i pozdejc. Ja docela trnu nad predstavou, kolik miminek se takhle nenarodilo, protoze je poslali v 9 tt na kyretaz. 😖
To prave proto se treba tady v Irsku dela prvni utz az kolem 12tt....
Saska dala uz nadeji a silu hodne zenam, je to urcite uzasna osoba. Taky sem se i pres jeji stranky dopracovala k memu nazoru a postoji.
Drzime palce pri zmene dr.

crawler
18. nov 2009

henrike: dr. samozřejmě změň, ale ta stávající tě nemůže do ničeho nutit, tak se jí prostě postav a hotovo - možná, že pro tvou povahu to je těžké, ale prostě jí slušně řekni, že žádný utz už nechceš a že vyžaduješ vyšetření břicha pohmatem, když ti nebude chtít vyhovět, tak jdi prostě pryč...Ale proč by to ta dr. dělala? řekni jí svůj názor na utz, atd. Nenech se odbýt - přece nebudeš chodit ještě několik měsíců k dr. "trpět"? To jsem tím chtěla říct - tím příspěvkem výše - doby, kdy se poslouchali doktoři na slovo, přece už skončili 😉

janneke
18. nov 2009

Henrike, nechci te zrazovat od porodu doma ... ja sama bych do toho vazne nesla. I kdyz moje tehotenstvi bylo bezproblemove, byl to pro mne naprosto skvely cas, ani na chvili jsem neuvazovala o tom, ze bych rodila doma. A to kvuli tomu cervickovi pochybnosti, ktery mi nekde v hlave hlodal: "Co kdyby..."

Protoze porod muze byt bezproblemovy a vsechno pujde tak, jak ma. Muze, ale nemusi.
Jak jsem uz psala, podle statistik skonci i v Nizozemi, zemi, ktera je bastou domacich porodu, vic jak polovina prvorodicek, ktere zacaly rodit doma, v porodnici.

Trochu jsem hledala po internetu:
Mezi roky 2005-2008 se pouze 29% vsech porodu v Holandsku odehralo doma
Mezi roky 1997-2000 to bylo 35%, coz ukazuje klesajici tendenci
V roce 1953 se jeste 78% (!!) porodu odehralo doma

Ja jsem nakonec byla rada, ze jsem se rozhodla pro porodnici, a ze u mne behem nekolika malo minut byl doktor, ktery rychle jednal. Tehotenstvi jsem mela bezproblemove, ale u porodu musel bohuzel asistovat lekar. Porodni asistentka by mi nebyla schopna v domacim prostredi tuto pomoc poskytnout. Po porodu mi rekla, ze bychom to taky spolecne zvladly dojet do nemocnice, ale priznam se, ze v tom stavu, v jakem jsem byla, bych opravdu nerada cestovala nejakych par kilometru...

Ovsem nevim, jak je "tvoje" porodnice vybavena, jake moznosti mas. Pokud by mne zavreli do nejakeho porodniho boxu, vsude jen bile kachlicky a strohy personal, tak bych mozna taky volila porod doma.

henrike
19. nov 2009

Janneke: Dakujem za tvoj nazor! Vazim si kazdy jeden ... Ver tomu, ze to rozhodovanie sa je pre mna veeelmi tazke. Avsak, tu v Kosiciach nemame ani jedinu alternativnu porodnicu, ani jedinu, v ktorej by ta cakalo nieco ine ako sterilne, chladne a odmerane nemocnicne prostredie!!! A co je este horsie, napriek mojej snahe k niecomu sa dopatrat, nie je tu ani ochota zo strany lekarov k co i len malym zmenam ... Ja proste v klasickej porodnici rodit nemozem. Citim to! Ja verim tomu, ze to co citim je smerodatne.
Samozrejme ze nechcem zbytocne riskovat a urcite budem mat v zalohe porodnicu a aj vybrateho porodnika. Clovek nikdy nevie. Ale ja proste musim skusit urobit pre to viac, nez sa len odovzdat do ruk lekarov - seba i svoje dieta. Ja nechcem byt odrodena - chcem rodit ja!
Mam velku oporu v manzelovi a ak sa mi podari zohnat kvalifikovanych a skusenych ludi k mojmu domacemu porodu, nikto ma od neho neodradi. Autom je to do ktorejkolvek porodnice par minut a ja verim, ze aj v pripade nepredvidatelnych komplikacii to zvladneme.
A okrem toho, skusena PA by mala vediet uz pred rozbehnutim porodu rozlisit, ci nemocnica bude potrebna ...
Mam do porodu este par mesiacov a zatial som len v stadiu hladania a zvazovania. Este ma caka dlha cesta ... 😉 Ale naozaj vdaka za prispevok a nazor!!!
Vsetko dobre prajem!

lucia123
19. nov 2009

henrike, drzim Ti palce a nech Ta neodradia nazory zien, ktorym "je to jedno" ze ich odrodia, nastrihnu, dieta zoberu... Rozmyslas spravne a ja Ti zelam, nech Ti to vyjde! Je to HAMBA Slovensku, ze tu nemame porodny dom, kde by zeny rodili dostojne a nie ako niaky dobytok v spitaloch s vyviazanymi nohami pod natlakom lekarov a roznymi chemikaliami a urychlovacmi napichanymi do tela, aby to mali cim skor za sebou a hned moze ist druha. Tot moj nazor 😉

Par porodnych domov (3) su vo Viedni, no ale z Kosic to mas daleko. Nastuduj si vsetko ohladom porodu, zozen si porodnu asistentku a hlavne sa neboj. Kedysi zeny rodili tak a bolo vsetko v pohode. Strach ma velke oci 🙂

henrike
20. nov 2009

Ahojte!
Lucia: Velka VDAKA za povzbudenie!!! Presne tak - hanba Slovensku a tak trochu aj slovenskym zenam, lebo keby sme sa viac ozyvali a viac za seba a svoje deturence bojovali, muselo by sa tu nieco zmenit. Ale je nas tak zalostne malo! ☹ A ak sa aj nieco robi "inak", je to take v tajnosti ... Ved vlastne sa inac neda ...
Snazim sa o porode studovat vsetucko hodnotne, co sa ku mne dostane ... uz sa citim ako nejaky fanatik 🙂 , ale inak to nejde. Clovek musi vediet do coho ide a co vsetko sa da ocakavat. Snazim sa to brat zodpovedne a s ohladom na nase malicke. Chcem mu dopriat co najprirodzenejsi a nejmenej stresujuci prichod na svet. Velmi dufam, ze sa to podari ...
Nastastie sa mi otvaraju rozne cesty a aj niekolko zien odtial mi sukromne napisalo nejake kontakty a povzbudenia. Je to od vas vsetkych naozaj uzasne a ani neviem vyjadrit, aka som vam za kazducke jedno povzbudive slovo vdacna!
Vcera som mala poradnu a vsetky vysledky mam uplne v poriadku - vysledky krvnych testov lekarka dokonca oznacila za "rozpravkove", takze aj to mi nahrava do karat, ze by to sned mohlo vyjst! Ked som zdrava, nepotrebujem ist do nemocnice - teda na miesto pre uzdravovanie chorych. Zda sa mi to logicke ...
Vsetkym vam prajem krasny den! I vikend!!!

nevestinka2010
20. nov 2009

henrike>
ja ti take velmi drzim palce a doufam, ze se tu s nami pak podelis o zkusenosti.
Myslim, ze zas az tak velka hanba to neni, ony takove zmeny se prosazuji tezko, myslim ze 20 let po revoluci je ten stav tak akorat, i kdyz asi nevim jak je to na SK a mozna v CZ je to o kousicek lepsi (tim vubec nechci provokovat), ale tem doktorum, kteri se tehdy jeste ucili ten silne autoritativni a nemocnicni pristup je teprve 40-50 let, az nastoupi generace doktoru, kteri uz se sem tam dozvedi i neco alternativniho, maji moznost studovat materialy v anglictine a maji zkusenosti ze zahranicnich porodnic, tak pak uz to bude lepsi. A to ze se zeny neozyvaji je opet nedostatkem informaci, vzdyt se podivejte na ty bezne dostupne knihy a materialy pro CZ a SK tehotne zeny. Pokud chce clovek vedet vic, musi hledat a treba i umet anglicky a nespolehat jen na CZ/SK materialy... a pak je to asi hodne v predavani zkusenosti od generace nasich maminek...
Ale silne verim, ze je to na dobre ceste a ze za par let to zase bude o krok dal.
Mejte se!

janneke
20. nov 2009

Henrike, mne by taky odrazovala klasicka "bile vykachlickovana" porodnice s personalem, ktery zamrznul nekdy v 50. letech. V tvem pripade bych pravdepodobne volila totez co ty! Jen oproti tobe jsem asi vetsi srab a vic se bojim toho "co kdyby".
Ale ocenuju tvou odvahu a odhodlani. A hlavne to mas v hlave nejspis dost srovnane. S takovou urcite vsechno dobre dopadne. Doufam, ze se ti podari najit misto, kde budes rodit v pohode a budes na to mit ty nejlepsi vzpominky. Drzim palce.

(Moje babicka se velmi divila, ze mi dite po porodu okamzite polozili na bricho, v jejim pripade ... tenkrat... , psala se ctyricata leta, ji dite ihned odebrali a prinesli az za 24 hodin. Proboha!)

denduska
20. nov 2009

ja si tiez nemyslim ze je to az take zle, neviem, no co mi rozpravala manzelova babka, ktora rodila pred 50 rokmi (a to bola zdravotna sestra a rodila u pana prednostu), tak mi husia koza naskakovala... 😖 takze v porovnani s tym sme o hoooodny kus vpredu...a taka zmena nenastane za rok...tak mozno o dalsich 50 rokov.... 😅

a porod doma..no myslim ze ked holandanky ktore mali vzdy uplne normalnu moznost rodit doma stale viac a viac rodia v nemocnici...no neviem co si mam o tom mysliet.... 😕

nevestinka2010
20. nov 2009

janneke> no ono rozhodovat se mezi porodnici v Holandsku a SK je asi trosku jine kafe... ono ti to odvahu a rozhodnuti asi doda samo o sobe
😅
To moje maminka se narodila doma (takze babicka rodila jeste doma).

etnicka
20. nov 2009

Ahojte, henrike, aj ja Ti drzim palce a verim, ze budes mat krasny domaci porod. Prave dnes sme sa s manzelom bavili o nasom dalsom porode a asi budeme tiez rodit doma s PA, ale v Anglicku, tam je to ovela lahsie ako tu. Uz sa na to velmi tesim 😀 .

henrike
20. nov 2009

Nevestinka: Normalne ma pobavila tvoja trefna poznamka, ze je asi rozdiel vyberat medzi porodnicou v Holandsku a na SK. 😀 Este teraz sa usmievam ... napisala si to totalne lopatisticky a s humornym nadychom. Krasa! 😀 😀 😀
Aj moj otec sa este narodil doma (1950), kdezto mama (1955) uz v porodnici.
Dakujem za povzbudenie aj vam: Nevestinka, Janneke i Etnicka.
Jasne ze sa s vami podelim o zazitky a skusenosti. Caka ma este dlha cesta a neupinam sa na nejaky konkretny vysledok, som si vedoma, ze musim ratat so vsetkym. Ale ked mozem nieco urobit, urcite chcem vyuzit vsetky moznosti a overit vsetky kontakty, ktore sa ku mne dostanu. Nikdy by som si neodpustila, ze som sa malo snazila, keby som to teraz vzdala.
Mam zatial skor problem najst vhodne miesto (ani nie tak ludi, lebo tych je zda sa aj na SK dost). Byvam v klasickom (sice novom) "bloku", takze si to u nas doma neviem velmi predstavit. Co ak budem potrebovat kricat, alebo mat pustenu hlasnejsiu hudbu, co ak sa to spusti cez den a po chodbe bude stale niekto behat, ... No, neviem si to predstavit. Ale v tom mi snad poradia osoby, ktore sa chystam oslovit.
Denduska: Podla mna je dost "zle" aj to co sa deje v porodniciach teraz!!! Ale kazdy mame ine naroky a predstavy. Niektorym zenam vyhovuje, ked nemusia byt aktivne a vsetko sa robi a rozhoduje za nich, vyhovuje im, ze si po porode "oddychnu" a dieta im donesu o peknych par hodin, ze to malicke zatial poriadne vytrapia a urobia s nim kopec zbytocnych ukonov namiesto toho, aby ho nechali s matkou, pre ktoru by to boli najsilnejsie chvile v zivote ... Je toho vela, nechcem sa tu rozpisovat. U nas v KE vlastne nemam na vyber: bud klasika v nemocnici, alebo porod v domacom prostredi ... Nemam na vyber, preto bojujem.

janneke
20. nov 2009

Nevestinka2010 > Vsak jsem taky napsala, ze byt na miste Henrike, rozhoduju se jinak. Snazila jsem se prenest na jeji pozici.

Ale vazne nechapu, PROC stale ve spouste porodnic pretrvavaji takove zastarale postupy! Proc? Chape to nekdo? Muze mi to, prosim, nekdo vysvetlit?
Protoze je to snazsi pro personal, ktery to ma takto zazite??
Protoze se dodnes na lekarskych fakultach pouzivaji skripta z roku 1946??
Muze mi nekdo odpovedet?

PS: taky se musim priznat, ze ta predstava porodu doma, pro mne, az prehnane temer hystericky "cistotny" typ, byla skoro nesnesitelna .. ze mi na koberec ucakne tu jeden dva litry plodovky, tu trocha krve... byla bych snad koupila v bauhausu nejake ty zakryvaci plachty, co se pouzivaji pri pokryvani strechy.. 😀
(Neberte mne vazne, to jen pro odlehceni tematu.)

crawler
20. nov 2009

henrike: já ti taky fandím 😉 já na to nemám odvahu, ale aspoň hledám cesty jako porod do vody apod. jinak moji rodiče se ještě narodili doma a ne v porodnici. babička takto porodila doma několik dětí a vždy bylo vše v pořádku...bylo to běžné i když už porodnice byly, ale doma je doma...pak se zavedl ten trend a všude každá musí poslouchat o nezodpovědnosti pokud si troufne rodit doma, apod. je to takové vydírání ze strany celé společnosti a proto ti držím palce ať to ustojíš až do konce ;)

denduska
20. nov 2009

janneke, ved moj muz co robi na zachranke ma prinutil dat si mesiac pred porodom na matrac pod plachtu taky ochranny igelit...a zdovodnil to tak ze keby som vedela ako zle sa umyva plodova voda len zo zeme, ze je to lepkave, a ked to praskne na ten matrac mozeme ho rovno vyhodit a bol drahy... tak som v noci pri kazdom otoceni sustala az hroza.. 😠 😀 😅 jeho najviac desi na porode doma ten bordel 😅

henrike
20. nov 2009

Janneke: 😀 😀 😀 My mame doma na podlahe korok, ziaden koberec! 😀 A samozrejme ze porod doma chce poriadnu pripravenost ... kopec igelitu a zdravotnickych podloziek - nepremokavych ... to je v poho, s tym ratam! A este k tomu mame doma obrovsku rohovu vanu - bol by uplne zrealizovatelny aj porod do vody, ak by sa dalo a mala som zaujem ... ale to dopredu asi nikto nevie. Ziadna zena nevie, co bude pocas porodu potrebovat a co jej najviac pomoze. No ale rodit u nas v kupelni a s pocitom, ze kazdy hlasnejsi vzdych pocuju susedia pod nami (sice nikto iny by to nepocul, lebo sme v podkrovi) ... no neviem neviem! 😒
Tak Crawler - nech ti ten porod do vody vyjde! 😉
Denduska: Ja sa tiez v poslednych stadiach tehotenstva chystam kupit nepremokavy navlek na matrac. Myslim na to aj ja ... covek nikdy nevie ...

etnicka
20. nov 2009

denduska 😀 som sa dobre pobavila

henrike, ver mi, ze az to na Teba pride, bude Ti od srdca jedno, kolko susedov Ta pocuje 😉

nevestinka2010
20. nov 2009

Janneke> ja vim jak si to myslela a ja sem to vubec nemyslela proti tobe!!! 😉 jen sem jako reagovala na tebe, ale nebylo to vubec mysleno nijak negativne!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre