Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

lucia123
15. apr 2010

jaroe, ano, bola som "spokokna" no vies, bol to nakoniec spital, hoci som si to predstavovala ze porodim doma. Mala som obrovske stastie ale na porodnu asistentku, ktora tam zrovna bola a mala so mnou trpezlivost a splnila vsetky moje priania. Mala som zo sebou este aj Dulu a partnera, takze mozem povedat ze aj napriek neplanovanemu porodu v nemocnici to bolo na vybornu 🙂 Mam pekne spomienky, na Slovensku v spitali by to urcite dopadlo katastrofalne... Tam sa musis ohanat paragrafmi a pravnikmi a potom mozno ta pustia domov AK.

lucia123
15. apr 2010

martinka, Urcite jej hned po porode pichli vitamin K, asi Ti to nehovorili, ale robia to kazdemu babu. Pozri si dokumenty, alebo sa spytaj. Taktiez jej kvapli do oci tie antibiotika. Ked o tom nevies dopredu, ze to budu chciet robit, nemozes odmietnut. Musis im to povedat este pred porodom.

martinka1981
15. apr 2010

Lucka pozrela som sa do knižky a mala dostala sice vit.K ale oralne 🙂 ja naisto viem že ju nepichali,to by som videla.
A ako sa volala porodna asistentka ? ja som mala Suzzane a ta bola perfektna 😉

alenk
20. apr 2010

baby, dnes som sa docitala neskutocnu vetu, v teme Dula. Citujem:
Podľa našej legislativy, názor ženy počas pôrodných bolestí nie je relevantný / je pod vplyvom bolestí, ev. analgetík/

magdal1
20. apr 2010

Preto si treba asi vsetko napisat do porodneho planu. Mam vsak zial pocit,ze co sa tyka nastrihov, vzdy to zhodnotia ako nevyhnutny zakrok..... 😢
Mam dve deticky s nastrihom a tretie -konecne bez nastrihu, neda sa to ani porovnat. A popritom vahou boli priblizne rovnake.

avicena
20. apr 2010

Alenk, tak je to aj v zahranici, nielen v SR. Ved je to logicke, pri silnych bolestiach alebo pod vplyvom niektorych liekov reagujes inak ako za normalnych okolnosti. Okrem toho , porod je silny emocionalny zazitok , na niektore rozhodnutia nemas pocas porodu hodiny . Predstav si situaciu, ze ked sa tvoje dieta dusi a ide o minuty, mas silne bolesti kazde dve minuty, povedzme dve hodiny a teraz by sme zacali riesit, ci chces forceps alebo VEX, chces nastrih alebo nie , zacala by som ti vysvetlovat vyhody a rizika atd. Ja stracam cas na zachranu tvojho dietata a teba zavalim kvantom informacii a ty ich musis vyhodnotit za par minut, lebo inak bude tvoje dieta poskodene,medzi tym mas bolesti, mozes byt unavena ... myslis, ze v takejto hektickej situacii vyhodnotis vsetko spravne? Ak sa rozhodnes zle, ja ako doktor budem akceptovat tvoje rozhodnutie a neurobim nic pre zachranu tvojho dietata. Viem, ze toto je hranicna situacia, ale presne pre toto je legislativa aka je.
Takze je ovela lepsie formulovat poziadavky v case bez bolesti, bez casovej tiesne, ked sa da o nich diskutovat a zvazit vsetky alternativy. Ako pise Magda, poziadavky treba napisat do porodneho planu a ak sa da prebrat si ho dopredu v porodnici. A mat dost casu na zvazenie pre a proti.

latvia
21. apr 2010

magdal, myslim ze nastrih sa fakt nerobi automaticky, mas na to aj statistiky z kazdej nemocnice...
okrem toho, nejde len o vahu dietatka, ale aj o to, ze pri prvom porode mas este porodne cesty "tuhe", dasie tehotenstva zvacsa uz idu lahko kvoli predchadzajucemu porodu a roztiahnutym cestam....
avicena oprav ma ak trepem 😅

alenk
21. apr 2010

a ja si myslim ze nastrih sa fakt robi rutinne. prave statistiky to dakazuju, tych par percent co chyba do 100 to su bud take, co sa im nestihol nastrih spravit alebo romky... a ze sa to minuly rok, predminuly trochu zlepsilo, to je prave dokaz toho, ze sa zeny proti tomu brania a zacinaju s tym nieco robit.

magdal1
21. apr 2010

hlavne zmena myslenia, co sa tyka nastrihu by bola potrebna, poznam lekara ktory rutinne nastrih nerobi a da sa to

alenk
21. apr 2010

presne, zmena myslenia. tak pocula som o pripade, kde mlada porodnicka robila z vlastnej vole pocas porodu prvorodicke masaz hradze (pritom ta prvorodicka to sama predtym nerobila, ani porodny plan nemala, ani to nevyzadovala) a dalo sa to, krasne bez akehokolvek poranenia, strihania, sitia. akurat ta porodnicka s tym mala trosilinku viac roboty, ale ona je rada, ked je mamicka spokojna a po porode jej podakuje, tak trochu namahy jej nevadi.

latvia
21. apr 2010

alenk, ukaz mi tie statistiky 😕 lebo co som pred 2 rokmi najake nasla, tak zriedkavo presahoval nastrih 50 percent

latvia
21. apr 2010

ja som mala nastrih a to som si masirovala hradzu mesiac pred terminom.....proste ked to nejde tak to nejde...

latvia
21. apr 2010

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/763/por...

tabulka dole, pocet epiziotomii v presovskom kraji....nezda sa mi ze su takmer 100 percent

latvia
21. apr 2010

Do tejto “kolónky” som sa trozhodla zaradiť aj epiziotómiu, nástrih hrádze, ktorá sa tiež občas v literatúre uvádza ako rutinný postup. Len percentuálne:
Topoľčany – 41,7 %
Šaľa – 75 %
Nové Zámky – nesleduje sa
Nitra – 52 %
Levice – 95 %

jasne ze sa najdu mesta kde sa seka rutinne, ale nieje to vsade...

latvia
21. apr 2010

inac, masaz hradze si zriedkaktora matka robi spravne, lebo spravne vykonana masaz ma boliet...
a som zvedava, kolko z tych zien, co nechceli nastrih, pouzivalo EPI-NO.....resp.kolko tychto zien, co ho pouzivalo, bolo nastrihnutych...kebyze sa nejaka taka najde tak vtedy suhlasim ze sa strihalo rutinne...

raffaella
21. apr 2010

pripadam trosku vlastnej skusenosti 😉 masaz hradze som vykonavala (resp. mm) spravne a a pri porode som sa natrhla smerom k mocovej rure (3-4 stehy, krasne sa zhojili). Moja porodnicka bola velmi dobra doktorka a respektovala, ze nechcem nastrih, ale sme sa dohodli, ze ak to nepojde, tak ma trosku nastrihne. 3 tlacenia bola hlavicka stale na tom istom mieste, tak chtiac-nectiac povedala, ze maly nastrih urobit musi. Ale respektovala maximalne moje zelania, co sa mi velmi pacilo. Tak urobila malicky nastrih a babo zo mna pri 1 zatlaceni doslova vyletelo (postreh manzela, ktory to videl 🙂) a porod bol velmi rychly a to som prvorodicka. Obe rany (ci uz roztrhnutie alebo nastrih) sa mi krasne zahojili, mozno to bolo aj tym, z enam to v porodnici ozarovali laserom kvoli hojeniu. Inak podotykam, ze som rodila v sede, takze ziadne antigravitacne polohy na chrbte 😉

mamina
21. apr 2010

Přikládám stránky,které se tím zabývají.Je to hodně zajímavé čtení.Po třech lékařských a dvou přirozených porodech vím,že ty druhé jsou podstatně příjemnější.Toto je jen na doložení mého názoru,že není třeba bát se porodu nebo bolestí-může to být i velice krásný zážitek,ale je třeba se bát nepříjemných lékařů,kteří si myslí,že ONI jsou mistři světa a vy jen nesvéprávné a nezpůsobilé pacošky.Proto,si určitě sežeňte nějaké statistiky ohledně té vaší porodnice,ať máte větší jistotu a menší strach... http://www.iham.cz/prava_tehotenstvi.pdf
Ještě něco: http://www.iham.cz/deset_otazek.php

alenk
21. apr 2010

latvia, nemas statistiku aj z BA porodnic? ale inak zaujimave cisla, akurat im vazne neverim 😒 mozno tak maximalne tym Leviciam a ked sa silno zamyslim tak Topolcanom. ktovie ci tam zapocitavaju aj pripady, ked sa zena natrhne po nastrihnuti - to keby zo statistiky vyhodia, tak by to mohlo takto skresat cisla.
ja co som videla statistiky, tak to boli skor na "antinastrihovych" strankach 😉 plus par rozhovorov s pokrokovymi porodnikmi, ktori rozpravali o cislach okolo 90%. ale link teraz nenajdem, to bolo davno.
a vsetky moje zname co v poslednych rokoch rodili (12 -13 bab), do poslednej, boli nastrihnute (v roznych porodniciach), s babatkami v roznych velkostiach (kamoska porodila 2.5kg dcerku v termine a mala asi 10 stehov, v ruzinove.... suseda mojich rodicov rodila 4.2kg chlapca a ta bola nastrihnuta a dotrhana kde sa dalo, v presove, strasne dlho sa z toho spamatavala)
az tu na konikovi som spoznala par bab co tym nepresli, aj to vsetky za to silno bojovali a jednu jedinu o ktorej viem (to co som vyssie spominala) ze jej porodnicka iniciativne pomahala.
ale bodaj by som sa ja mylila a ty si mala pravdu 😉 to by bolo super. a este aby prestali rutinne podavat medikamenty a vsetky porodnice povolili vyber polohy pri porode a prikladali babatko hned a na dlhsie, juj, to by bolo sveta zit 😉

alenk
21. apr 2010

mamina, mne tie linky nejdu

alenk
21. apr 2010

latvia a nejde o to, ze co sa deje po tom, ked zena masiruje hradzu alebo balonikuje, ale o to, ze kolko lekarov to tehotnej poradi, ze to by jej mohlo pomoct, kolko lekarov poculo o baloniku a kolko lekarov akceptuje to, ze trenovala?
a v teme epi - no som za posledne tri mesiace postrehla asi jednu, ktoru nastrihli aj napriek tomu ze povedala ze si to nezela, ze trenovala a citila ze by to zvladla bez nastrihu (ale lekar tomu nedal sancu - akurat to clovek tazko dokaze, ze?) ale celkovo ma balonik super vysledky, vacsinou bez nastrihov (iba v nutnych pripadoch), ale ako hovorim, takmer ziadna to svojmu lekarovi nepovie pred porodom, lebo tie co to skusili, boli zvozene pod ciernu zem ☹

latvia
21. apr 2010

alenk, tak v mojej spolocnoterminovej teme boli 2 baby, co rodili bez nastrihu a vopred povedali porodnikovi ze mali epino, nemali s tym ziaden problem...a mam aj kamosky ktore rodili ako prvorodicky bez nastrihu....ja NETVRDIM ze sa vacsina zien nenastrihuje, ale tak ako ty nemozes povedat ze ich nemuseli nastrihnut tak ja neviem povedat ze ich museli...hadam si nebola osobne pri ich porodoch a nekontrolovala sa ci sa hradza tak napina ze ju nebolo treba nastrihnut, nie?
zaujimave ze raffaella tu napisala svoj postreh a nikto nezareagoval 🙄 mimochodom v pase ma ze je z BA, tak sa jej opytaj kde rodila, ak chces rodit nie v lahu a chces poordnika ktory ta bude akceptovat....

za posledne tri mesiace postrehla asi jednu, ktoru nastrihli aj napriek tomu ze povedala ze si to nezela, ze trenovala a citila ze by to zvladla bez nastrihu (ale lekar tomu nedal sancu - akurat to clovek tazko dokaze, ze?)....prepac, ja som uz rodila a teda som nemala ziadnu sajnu pri tlaceni ci zo mna babo vobec lezie, taka som bola tam dolu napnuta a nie este aby som zhodnotila ci vydrzim tlacit este bez nastrihu 🙄

latvia
21. apr 2010

este by ma zaujimalo, ci planujete nejaku "osvetu"...akoze diskutovanie a rozoberanie co sa stalo pri porode a ako kto nieco nerespektoval je pekne, ale patrilo by sa pre lepsi porod na slovensku aj nieco urobit, co vy na to ? 😉 pisali ste uz nejaku peticiu, alebo nejaky list na ministerstva alebo nieco v tom zmysle? zlepsenie stavu porodnic a priebehu porodov urcite podpori vela zien a ludi, ale kde nieje osveta tam sa nic nedeje..

strapco13
21. apr 2010

latvia 😉

ja osobne som v jednej chvili proste prestala tlacit a chcela na mojho gyn skriknut, nech ma uz nastrihne...jednoducho som citila, ze bez toho to nejde...a on to zhodnotil tiez tak a v tej chvili ma strihol..cize mimo mojho tlacenia...ale to bola moja chyba, kedze som tlacit prestala...ono to vobec neboli..aspon si nepamatam, ze by to nejak bolelo a v tej chvili som potlacila a maly bol vonku..mala som vonku 3 stehy po nastrihu..dnu neviem, odmietol mi povedat..takze asi dost 😅...aôle po tyzdni som uz behala ako srnka

latvia
21. apr 2010

🙂 ja som sa 3 tyzdne spamatavala z vysivky dolu, aj ked bola zasita ukazkovo...ale viac ma asi bolelo to dnu...a logicky si myslim, ze ked ma dnu roztrhalo , zrejme ani vonku by to nebolo inak 😝 a ako vravim, vobec som necitila pri tom napnuti ci sa trham alebo nie...

strapco13
21. apr 2010

ja som to strihnutie pocula...hnusny zvuk..ale rovnako asi pocut natrhnutie
tiez si myslim, ze kedze som sa vnutri natrhla a dost, lebo ma sil dost..tak by som bola natrhnuta mozno az na chrbat 😝
a nerodila som na chrbte..ale v takom plosede na peknom novom polohovatelnom kresle, takisto mi netrcali nohy do vzduchu ako to bolo dakedy...a pred porodom som mohla byt v akejkolvek polohe, nikto nic nenamietal...PA mi pomahala udrziavat rovnovahu
dost som vyuzivala gravitaciu

latvia
21. apr 2010

ja som tiez nelezala na chrbte ale na polohovatelnom kresle 🙂 a sili ma v narkoze, ale ako dlho, netusim

latvia
21. apr 2010

alenk, este nieco k tvojmu prispevku.....ako raz pisala avicena, niektore zeny si tu pridu po porode vymyslat....ze sa nerespektoval ich porodny plan, ze im pichli infuzky proti ich voli, ze ich donutili k epi.....avicena je porodnik, zazila v praxi niektore tieto konovky ako sa tu stazuju ze ich nik nerespektoval a ona to podala uplne inac......takze never vsetkemu co sa tu popise, inkognito za netom je kazdy hrdina 😉

strapco13
21. apr 2010

v celkovej ta sili alebo v lokalke?...mna v lokalke..obcas to stiplo, zabolelo..ale nic strasne..najlepsia anesteza bolo babo v mojom naruci 😵

magdal1
21. apr 2010

a tlacili ste babatko - riadene, alebo podla vlastneho tela? Tlacili ste silno,so zadrzanym dychom?

latvia
21. apr 2010

v celkovej ma sili, potrhala som sa hlboko dnu

magdal, nikto ma nekomandoval ze teraz... povedali mi ze ked to na mna pride tak mozem tlacit.....a tlacila som zo vsetkych sil, do konecnika, par krat som si aj zakricala mierne 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre