Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
7. máj 2010

strapco videla si ten film Business of being born? Tam som si vsimla ten velky rozdiel medzi komunikaciou zdravotnikov a rodickou a PA a rodickou. Ti zdravotnici, neboli nejaky neprijemny alebo take nieco, ale sposob s akym s rodiacou zenou zenou komunikovali bol uplne iny nez pristup PA (ktora chodila domov k porodom). Stoji za pozretie ten film. P.S. Titulky uz coskoro 🙂

keminek
7. máj 2010

no dám příklad

ptám se 1. gyndaře na amniotomii, že mi jí provedli u porodu a že mi to prostě nesedlo, protože bla bla (vysvětlení). Ale podala jsem to tak, že od něj chci znát názor, proč jí dělají, jaké má výhody a rizika, když se provede a neprovede. Zeptala jsem se stručně a slušně a s tím, že samozřejmě nic nesoudím a nemohu posoudit, že chci jen poradit kvůli porodnímu plánu (byla jsem v té pozici, kdy se prosím o radu Ó velkého doktora).

chm... 😎 to vy nemůžete posoudit
zdravotníci věděli, proč vám ji udělali
ale dělá se proto, že hrozí odloučení placenty (ovšem už neřekl, že pokud se protrhne, hrozí pro změnu výhřez pupečníku, přičemž oboje je vzácné a navíc vak zpravidla praskne sám, takže řekl jen to, co se hodí jemu, rozhodně mě neinformoval řádně).

ptám se 2. gyndaře na to samé a stejným způsobem
reakce byla velmi slušná, vysvětlil také jen riziko, když se vak neprotrhne. Argumentovala jsem rizikem protrhnutí, opět zareagoval normálně a na konci hovoru dodal, ať porodní plán přinesu, že ho zajímá, co v něm píšu a že se s porodními plány moc nesetkal. Dále řekl, že samozřejmě když někde na porod spěchají, tak je to zbytečné. Že bez urychlování bude trvat o hodinu déle a nic se neděje 😉

Trochu rozdíl 😉 😝 Já toho prvního nemusím, jsem s ním pocitově ve sporu, nesedí mi. Ten druhý je bezva. Slušný, chování na úrovni a taktní. A je to lékař (ročník 40, žádný extra alternativec, ale má rozum).

strapco13
7. máj 2010

zuzi..otazka ci ma rodiaca zena na nieco alergiu...tak toto je snad najdolezitejsia otazka po tom ake ma pacient, ci rodicka problemy, ci potiaze...nehnevaj sa ale obcas si mimo reality
a prave rodiacej zene by sa mali davat jasne a strucne otazky..aby ich vedela pochopit a odpovedat..nie ze jej bude obkecavat 10 min a potom aj zabudne, co sa jej vlastne pytali..aj ked sa je to pytali milo a slusne..ale zdlhavo
odpoved na otazku rodicky by tiez mala byt jasna, strucnost tu uz sa treba prisposobit rodicke

a dalsia vec preco by ta komunikacia lekar -rodiaca zena a lekar-iny pacient mala byt rovnaka....niekto mozno horsie znasa zlomenu ruku ako porod
ja som mala napr pac - chlapa, ktoremu pes rozkusal penis..sice len povrchovo..ale viete si predstavit jeho stach a bolest..tu som mozno musela byt v komunikacii este opatrnejsia, empatickejsia ako u rodiacej zeny

keminek
7. máj 2010

Nebo..
Já byla v porodnici párkrát i na ambulanci. Naposled 2,5 roku po porodu:
Zrovna tam byla jako sestra paní, co mi řekla, že je porodní bába (vůbec jsme se neznaly). Tak jsem se začala ptát.. No to jsem si dala. Paní byla suverénní a hnedle si mě rovnala do latě. Bylo jí tak nějak přes 40. Ale moc ráda mluvila a moc ráda se poslouchala, hodně hovorná...

+ Dává se miminko na bříško?
- Jo, to lze, ale jen na chviličku.

+ A můžu ho sama nakojit, že bych ho dostala do ruky? Ono to totiž nešlo, protože se PA nepodařilo ho přisát, jak ho držela nastojato ze strany a celé zabalené..
- Prosim Vás, miminko potřebuje hlavně klid, na kojení je času dost.

+ Ale má se prý přiložit co nejdřív, jak je to možné.
- Ha ha, to si povíme, až bude v pubertě jo? 😉 To poznáte vděk. Miminko je vysílené, potřebuje odpočívat a ne sát mlíko. To jsou ty řeči laktační ligy. Teď se tvrdí to, před lety se tvrdilo ono.

+ Hm.. a můžu se ještě zeptat na něco k porodu? Proč se píchá voda?
- Aby se urychlil porod.

+ Ale já ho měla rychlý (vysvětlení - 6 hodin od začátku kontrakcí). Nakonec to skončilo kleštěma.
- Tak jste špatně tlačila.

+ Nikoliv. Prý jsem dýchala správně a malý šel ven sám krásně. Ale pak zaplul. Prý nevědí, proč zaplul.
- Tak to máte úzkou pánev. Měřili Vám pánev v 1. trimestru? Dřív se pánev měřila, teď ne a pak se všichni diví.
(***pozn. pro info pánev se má měřit před porodem, tedy až ve 3. trimestru)

+ Samozřejmě také neměřili. Ale myslím, že pánev mám širokou dostatečně (ale zeptám se na to dr. na příští prohlídce). Já se ještě necítila na porod. Myslíte, že se mohl malý dostat do lepší polohy, kdyby se chvilku počkalo? Tedy pochopitelně nevím, zda byl problém v přímo v tomhle, nejsem odborník.
- Ne. Aby se mohl správně natočit, je naopak dobré vodu píchnout. To je správný postup.

+ Nevíte náhodou, jaký je standardní postup při přivážení miminek maminkám na pokoj, za jak dlouho se vozí a tak? Na šestinedělí mi malého po žádosti nechtěli přivézt (vysvětlení),
- Protože byl podchlazený.

+ Nikoliv. Již na sále mi řekli, že je v pořádku a není podchlazený. Že mi ho na šestinedělí dají.
- Tak to nevim, to asi není běžné. To záleží na sestrách na šestinedělí.

Její slova se vůbec neshodují s tím, co Podolí veřejně tvrdí:
http://www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodce-porod...
Ale shodují se s mou zkušeností.

Hlavně jsem zjistila, že se tam nic nezměnilo. Srovnat lidi do latě, zavčasu je setřít, aby přestali všechno zkoumat, něco vyžadovat a začali pěkně poslouchat a nerušili. Lidí je hodně, tak se musejí nějak hromadně zvládnout bez nějakých cavyků.
Po porodu je žena vyčerpaná, podala ohromný výkon, chce být se svým dítětem, je citlivá, unavená, učí se nové věci. Je to vcelku náročné a citově velmi silné období. A já se mám šrotit svá práva, šrotit se tak trochu i medicínské postupy ohledně porodu, abych se při a po porodu dohadovala s argoantními zkostnatělými lidmi? Ťuk ťuk na čelo..

zuzi118
7. máj 2010

strapco a naco chodi zena 6 tyzdnov do porodnice, to sa jej nemozu na tie veci popytat vtedy? Alebo jej dat to lajstro domov a do nemocnice ho donesie vyplnene? Zo vsetkymi zaludnymi otazkami ako co robi vas manzel a kedy ste mali prvu menstruciu? Preco informacia o alerdii nie je peknym tucnym cervenym sucastou tehu knizky?

nehovorim, ze otazky namaju byt strucne, ale preco by nemohli byt podavane polohlosom?

No a zena nie je pacient. Ona nepotrebuje pomoc doktora kym sa veci neskomplikuju.

keminek
7. máj 2010

chodila jsem před porodem do porodnice, v ordinaci jsem trávila minimum času, šup, šup, další.. střídali se různí mudři, ani jeden u porodu, smysl mi uniká. teď do ambulance porodnice chodit nebudu (stát tam půl den frontu), můj gyndař má monitor

strapco13
7. máj 2010

zuzi..len ze si neuvedomujes, ze v pripade komplikacii sa rodicka stava pacientom..a vtedy moze byt neskoro pytat sa na zakladne veci...mozno sa T to nezda..ale aj zdanlivo divna otazka, ci rodicia mali nejake ochorenia moze zachranit rodicke zivot...lebo existuje aj nieco ako genetika
a kde pracuje otec dietata...ide aj o jeho geny, choroby, ktore mozu byt pracovnym prostredim zhorsene a mozu sa prenasat na dieta
takze ver tomu, ze lekar a setra vedia vedia preco sa to pytaju

a ak si to nemala na knizke napisane..alergiu..je to chyba tvojho gynekologa..ja som to tam mala..napriek tomu sa to lekar a sestra musia opakovane pytat..pretoze medzi tym sa mohlo nieco stat, pribudnut alergia...a keby sa nesptytali a nieco sa stane..koho za to bude rodicka vinit...zas a zas len zdravotnikov

vsade sa pise a hovori o pravach pacientov.....lenze aj lekar ma nejake prava a hlavne ma pravo na svoju ochranu

strapco13
7. máj 2010

keminek..prave preto som tu uz pisala, ze som za vyber porodnika..moj ma svoju ambulanciu s komplet vybavenim..USG, monitor a pritom pracuje na ciastocny uvazok v nemocke...cize nemusim chodit do nemocky..kde je to naozaj z casovych a technickych dovodov ako na beziacom pase

zuzi118
7. máj 2010

Vies co strapco to su vsetko vyhovorky. Do porodnice chodis kazdy tyzden, kludne by sa mohli lajstra vyplnit dopredu. To ci moj muz tyzden predtym zmeni robotu nic neoplyvni, to kedy som mala prvu menstruaciu sa tiez nemeni a keby som tyzden pred porodom dostala alergiu na nejaky liek, tak som uz daaavno v nemocnici a nepridem s normalne prirodzene rozbehnutym porodom do porodnice.

zuzi118
7. máj 2010

strapco ale to vobec nie je jednoduche najst si porodnika. Ty si lekarka, si od fachu pre teba nie je problem zistit si o lekarovi informacie. Urcite mas kopec znamych. Latvia rodila u kamosa. Ale co mam robit ja? Ako si mam zistit ktory porodnik si na mna spravi cas? A preco by to robil, ved ma vonku pred cakarnou dalsich 15 zien. On predsa nemoze stracat cas nejakym rozhovorom o mojich predstavach. A sukromne centra? Tam si sice zacvakam a nemusim cakat a mam aj cas, ale zas ten gyn. vobec nemusi byt porodnik. No poviem vam uprimne ja som zufala. Teraz nemam lekara a keby som nahodou otehotnela tak vobec neviem co budem robit.

strapco13
7. máj 2010

zuzi..ja som napriklad prisla do porodnice az den v porodu
a dozicila by so ti byt aspon tyzden v kozi lekara...mozno by si mnohe veci pochopila 😉

strapco13
7. máj 2010

zuzi..ved tu je milon tem o porodnikoch..prestuduj si ich..porovnaj si skusenosti mamiciek

zuzi118
7. máj 2010

strapco, ja dufam, ze byt lekarom tak som ako Odent a nie ako ti nasi.

Myslis, ze som to uz nespravila? Ze som si neprecitala vsetky tie temy zhora zdola? Nenasla som jedneho jedineho ktory by bol za prirodzene porody.

latvia
7. máj 2010

preco nejdes studovat medicinu? odentov by sa nam hodilo viac

zuzi118
7. máj 2010

Nemoze byt kazdy lekar... mna moja praca bavi, myslim, ze som nasla to spravne povolanie pre mna 🙂 Nebola by som dobra lekarka. Nemam na to predpoklady.

latvia
7. máj 2010

predpoklady? mily pristup a ochota pomoct je ten najdolezitejsi predpoklad.
a ak by ti nejaky tvoj klient alebo zakaznik(neviem kde pracujes) povedal ze sa mu nepacis, alebo ze nemas prijemne vystupovanie, odisla by si zo svojej prace ktoru tak milujes?

strapco13
7. máj 2010

zuzi..a ty si myslis, ze odent sa nepyta na alergiu a pod vec?

a kolko z tych bab, co tu na mk vedia dokladne ohovorit lekarov /nehovorim, ze vsetky/..sa skutocne pytalo lekara na prirodzeny porod..lebo ja mam casto pocit, ze dost vela bab u lekara ani nepipne, lebo on sa s nou aj tak o tom bavit nebude..a myslia si to bez toho, aby to vobec skusili..a potom tu len kydaju na lekarov
ked ides k lekarovi s tym, ze mu aj tak neveris, ze sa s nim neda rozpravat tak to je strasne citit z pacienta a ver, ze sa musim niekedy strasne ovladat nad aroganciou niektorych pacientov..co si nedaju nic vysvetlit, lebo si myslia, ze aj tak oni maju pravdu a lekar je "blbec"...nehovorim, ze presvedcit nasilu..ale niektori vobec nechcu komunikovat

latvia
7. máj 2010

a je pekne sa vyhovorit, ze medicina nieje pre mna 😝 nemusis rezat kosti, nemusis operovat.....dokonca ani nemusis robit v medicine....ale dopriala by som ti studovat, chodit do nemocky na staze a zazit atmosferu nemocnic. ja som si ista, ze by si ako odent nebola, vies preco? lebo by si to v nasich podmienkach vzdala...

zuzi118
7. máj 2010

Strapco ja nemam nic proti otazkam na alergiu, som alergicka na tri antibiotika, takze mi tam dost zalezi, aby mi nepichli nieco len tak. Ale toto su veci, ktore vies davno dopredu a vobec by si sa nimi nemusela zaoberat pocas rozbehnuteho porodu.
Ja normalne komunikujem s lekarmi, pytam sa, odpovedam na otazky. Obcas mi to sice treba povedat tri krat, lebo ja si vsetko potrebujem zapisat, inak ked vyjdem z ordinacie, tak sa mi vsetko zleje dokopy a ja sa potom citim ako blb. Mas pravdu, ze zeny sa moc na prir. porod nepytaju. Lebo vlastne ani nevedia co to je. Ale obraz si viem utvorit aj z inych reakcii. A casto napr. z tych pozitivnych - ktore su v uplnom rozpore s mojim presvedcenim. Lekar ktory napr. velmi propaguje epi a doporucuje ju svojim pacientkam, lekar ktory vyvolava porod, aby sa mu hodil do sluzby atd. atd. asi nebude ten pravy pre mna. Skoda, ze u nas nie su hebammame (ci ako sa to pise). Taka starostlivost by bola pre mna to prave.

Latvia - nie je dolezite co mi kto povie, ale ci aj citim, ze moju pracu robim dobre. Uz som jednu pracu zmenila, lebo som videla, ze moje spravanie sa pod stresom meni. Zacala som byt neprijemna, doslova klbko nervov. Vsetko som chcela robit perfektne, ale cim viac som sa snazila, tym viac chyb som robila. Pochopila som, ze moja vysnivana praca zial nie je nic pre mna. Moje predstavy ako daleko to dotiahnem narazili na mur a ja som si musela vybrat. Alebo si priznam, ze na toto sa proste nehodim a nikdy v tom nebudem dobra a pojdem inou cestou alebo sa budem stale trapit a hladat vynnikov v okoli (sef, kolega, klient atd.). Nebola by som dobra lekarka, lebo neviem pracovat pod stresom. Potrebujem kludnu pracu, cas na plnenie uloh, pravidelny rezim, dostatok spanku a dost casu na relax a psychohygienu. Navyse pod velkym stresom sa mi doslova zasekne mozog - a to by asi trosku vadilo 😀

latvia
7. máj 2010

zuzi, tak ak lekar citi, ze svoju robotu robi dobre, potom nechapem tvoju vetu, ze ak nevie niekto pochopit, ze ma zjemnit ton pri rodicke, tak nema robit doktora 😕
a teraz to prosim nezober ako urazku co poviem, ale ty zrejme niesi ani dobry pacient (rodicka), ked si pod stresom....
okrem toho, ak by niekto ako ty, robil doktora, nemal by cas na klud a psychohygienu, tak by bol nahovno doktor.takze ak si mam vybrat mileho kludneho cloveka, co pri strese panikari, radsej si vyberem hromotlka, ktory robi svoju robotu dobre aj pod stresom

zuzi118
7. máj 2010

latvia, to si mi teda dala... 😒
keby som bola presvedcena, ze na to mam, aby som bola lekarka tak by som nevzdala. Tak ako idem proti prudu v tom co robim teraz... Ano som jedina co robi veci inak. Ano, som maly panacik a ryba smrdi od hlavy a ja system nezmenim. Ale to co mozem zmenit, to menim. Obcas som frustrovana, nastvana na system, na ludi hore a na to ako malo mozem spravit. Ale potom sa mi podari nieco malicko zmenit a to mi doda silu ist dalej. A to ze o tom hovorim s kolegami a ti tiez - a to sa takto neda. To keby to a ono a hento a tamto. A ja im poviem, ale da sa to. Par kolegyn sa uz tiez zacalo zaujimat o to ako robit veci inak. Mozno je to len zvedavost, ale mozno sa tym nadchnu tiez a pomalicky zacnu aj ony veci menit. A mozno za 15-20 rokov uz nebudem taky maly panacik ako som teraz a budem moct zase zmenit o kusok viac. Ale ked len pojdem s prudom a len nadavat na to ako sa to neda, tak sa to ozaj same len tak nezmeni.

To iste vychova. Idem tiez proti prudu. A kazdy mi povie - ty si to predstavujes ako Hurvinek valku. No ved pockaj ked dieta podrastie hned prides o svoje idealy respektujucej vychovy. Ale ja viem, ze nepridem. Lebo toto nie je nieco co si mozem vybrat. Uz som raz mama a uz som raz pochopila, ze treba veci menit. Robim co mozem. Mozno sa mi to nepodari na 100%, ale keby sa mi to podarilo co i len na 20% zmenit, tak aj tak je lepsie nez keby som sla vo vyjazdenych kolajnickach.

latvia
7. máj 2010

v pointe sme sa nepochopili....tak ako sa nechapeme stale...ja poukazujem na ine veci a ty stale na to svoje....mozno ked pojdem na nejaky komunikacny kurz, tak budem ludom viac rozumiet... 😔

keminek
7. máj 2010

http://www.porody.net/cms/index.php?option=cont...
Tohle je normální a slušný přístup zdravotníka (i kohokoliv jiného obecně v komunikaci). Jde o rozhovor s PA Věrou Novákovou z porodnice Neratovice.

Doufám, že mé děti, až budou řešit porod svých dětí, nebudou muset zakládat podobné diskuze. Že tohle všechno už bude vyřešený a vyjasněný v naší krásné ČS(S)R. Já už narazila na takových fajn doktorů a sester, že věřím, že to není problém. Spíš záleží na porodce a na směně. Furt je dost těch, co kazí ostatním pověst 😝

Doktořinu bych dělat nechtěla, nesnesla bych čtení o problémech, natož abych se to biflovala. Nemůžu už na denní studium kvůli věku a je mi nepříjemné prostředí našich zdravotnických pracovišť. A taky je to dost velká odpovědnost, klobouk dolů! Stres, vyčerpání i odpovědnost znám. Ale zde jde o životy a zdraví. Proto mi silně uniká lehkovážný (všechno raz dva vyřešeno už mezi dveřma) přístup některých mudrů, kteří mají titul, ale lékaři to nejsou... Teď mluvím o neodborném postupu, který je právně napadnutelný. Já bych asi furt studovala, a tak jako psala strapco, lezla bych i do diskuzí klientů zdr. péče (pacientů) , abych zjistila, co jim vadí a na jaké postupy (odborné) a přístup (lidský) si často stěžují.

zuzi118
7. máj 2010

Tak ta veta neznela. uz neviem presne ako som to napisala, ale zmysel bol v tom, ze keby si niekto uvedomil, ze jeho spravanie je skodlive pre rodicku, ze ju stresuje a bud by mal na tom vedome zapracovat a zmenit ho, alebo ist pracovat tam kde skodlive nebude. Ci ty by si zostala robit niekde, kde vies, ze skodis? Lebo ta ta praca bavi? Mne by to svedomie nedovolilo. A podla mna hromotlk, ktory narusa pocit bezpecia rodicky si proste svoju pracu nerobi dobre.
A nemyslim si, ze je bud alebo. Alebo pokojny a v strese panikar, alebo hrmotlk a na stres super. Takze ideal je pokojny, ktory rizikam predchadza, ale uz ozaj vysktytnu bude ich vediet riesit.

Latva, ja som nahodou fantasticky pacient. Fakt, uplne vazne. Hlavne, ked sa citim v ohrozeni. Robim vsetko co mi povedia, ze mam robit. Bez reptania a najlepsie ako viem. Ja by som praveze potrebovala, aby som si vedela usta otvorit a nebyt ako taka ovecka.

zuzi118
7. máj 2010

keminek perfektny rozhovor

latvia
7. máj 2010

zuzi, ty by si dokazala zmenit svoju osobnost, svoju rec na raznu ak by to po tebe niekto chcel? 😕 okrem toho, zacinam mat dojem, ze cely doktor je v porodnici skodlivy, aj s liekmi....a zas kazda zenska je ina, ja som take precitlivele duse ako si ty este nestretla, co poznam svoje kamosky mamicky, ziadna taketo -podla mna prkotiny-ako ton hlasu alebo raznost neriesila....

zuzi118
7. máj 2010

latvia, keby to po mne niekto chcel, tak nie... ale keby som chcela ja sama, tak ano. Vela, vela veci som uz zmenila latvia. Usla som taky kus cesty, ze ked sa niekedy pozriem spat, tak sa mi nechce verit ako som mohla tak fungovat. A este stale som neprisla na koniec. Cim viac na sebe pracujem, tym vacsie obzory sa mi otvaraju a vidim, ze este tu a tu, treba na sebe zapracovat a to aj toto robim nespravne a zas naopak, vidim aj to, ze aha v tomto som dobra, toto mi ide lahko a prirodzene - toto je moja silna stranka a ja ju mozem dalej rozvyjat.

Co sa tyka rozhovorov so zenami, mamickami, ja sa naopak opatovne stretavam s tym ze ich trapi akym sposobom sa k nim spravali, ze sa citili ako nesvojpravne, ze porod siel akoby mimo nich a pod... Vela ludi to nevie ani pomenovat. Nepovie ti, ze vadilo mi, ze sa so mnou rozprava razne. Povie, bola na mna neprijemna, akoby som ju obtazovala. Alebo este horsie - to bola taka krava sestricka vobec sa nevedela chovat.

Problem je podla mna v tom, ze tak ako pre teba je to prkotina, tak aj pre vacsinu lekarov je to tiez prkotina. Myslia si, ze je jedno AKO nieco povedia, myslia si ze je dolezite CO hovoria (cim nehovorim, ze to co hovoria, nie je dolezite). Pokial k tomu pridaju nejaku zdvorilostnu frazu, tak verim tomu, ze si este aj myslia, ze su empaticky. To je omyl. Viac ako 70% nasej komunikacie je konunikacia neverbalna, ton a hlasitost reci, gesta, mimika... Preco je niektora sestricka "taka mila osoba" a ina "neznesitelna krava"? Mozno hovoria tie iste vety, dodrziavaju tie iste postupy, ale ta prva sa pri tom usmieva a ton hlasu je priatelsky. A ta druha sa tvari neutralne, ton je strohy, formalny a nejake mimovolne gesto (ako napr. ze sa pozrie na hodinky) si pacient vylozi ako ze ju strasne obtazuje.

magdal1
7. máj 2010

ja osobne si myslim,ze porodnik a por.asistentky by mali teda riadne zvazovat, co povedia. JA si na vyroky PA pri pri 1.porode, pamatam dodnes a trvalo to dlho, kym som to spracovala. Porod nie je operacia....Je to naozaj vyyyynimocna a jedinecna udalost az zena potrebuje klud a pokoj.

magdal1
7. máj 2010

zuzi suhlasim, myslim,ze aj to co aj ako hovoria je dolezite. TAkztiez stretavam nespokojne mamicky alebo take, ktore to v sebe hlboko potlacia.

latvia
7. máj 2010

magdal, je rozdiel co a ako....je jasne ze blbe vyroky tam nepatria, ale rozpitvavat raznost alebo ton hlasu, ked rozprava slusne a zdvorilo, sa mi uz zda byt moc.... je ine ak to niekto hovori arogantnym tonom, ale tebe zuzi vadi uz aj raznost? kde je ta hranica co je razne a co nie? tebe by som prisla razna uz ja, mojim kolegom az jedna nasa sestra, ktora hovori tak razne, ze by clovek ani nemukol (byvala porodna asistentka)....a pritom je velmi mila a srdecna

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre