Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

dulkagabulka
7. máj 2010

latvia..dik za vysvetlenie tych zvieračov 🙂 som netušila že to mohlo byt z toho..ale to zas mohli vediet oni,že?? a nenechat mi takmer mechur prasknut..no čo už..človek sa uči na vlastnych chybach 🙂

jaroe
7. máj 2010

spominalo sa tu, ze sa v teme "toci" len par mien. Mozno je to len zdanie, ja som tu napr. zavesena kazdy den, len neprispievam 😀 Caka ma druhy porod a mam z toho hrozu. Nie ze by som sa bala porodu ako takeho, ale ked som si precitala /oi aj v Odentovi/ ako by mohol porod vyzerat, tak mi je do placu, ze to tak na SK nefunguje. Nikto v mojom okoli ma ani nechape, vela zien tato problematika ani nezaujima, beru porod ako nutne zlo, ktore treba nejako prezit, ine si daju EPI, vybavia sekciu, starsia generacia nechape o com hovorim, ved ked sa rodi poleziacky, dieta ihned odoberu, atd...tak je to asi to najlepsie a lekari vedia, preco to robia. Ja som pred prvym porodom tiez naivne verila, ze to bude fajn, že to nemoze byt take zle, ked sa tak bezne rodi...No ale bolo. Nemala som sice nejake vazne komplikacie, ale mohlo to dopadnut aj lepsie, uz len tym, keby som mohla rodit v inej polohe ako na chrbte. Velmi by som chcela zazit prirodzeny porod so vsetkymi tymi spravnymi emociami ake k nemu patria. Z prveho porodu som mala akurat tak baby blues, ktore, nechce sa mi verit, ze je od prirody normalnym javom.

zuzi118
7. máj 2010

No v prvom rade sa da komunikovat s pacientom. A teda: "Ak mas problem, tak si ho napis na papierik a spytaj sa na rannej vizite" asi nie je ten najidealnejsi sposob komunikacie s pacientom.

dulkagabulka
7. máj 2010

jaroe..viem o com vravis 🙂 a tiez je mi bolo smutno ked som uz mala info ze to moze byt ine..a nebolo...

latvia
7. máj 2010

zuzi, s tebou sa neda...balzam na pery , schodik k posteli alebo postel si zadovaz sama, ak mam byt uz takto hnusna...ja by som hrozne rada uvitala novy anesteziologicky pristroj, ktory by nebol ako z muzea a nemuseli sme vsetci dychat toxicke anestetika....a co mam teraz spravit? poskladat sa? tvoje poziadavky su zvacsa na financom rozpocte nemocnice, ak si si nevsimla, tak uz len samotne budovy su v katastrofalnom stave. co ty vlastne chces? komfort? zozen peniaze! milych doktorov? tak ich odniekial dotiahni! vies kolko doktorov sa detrie do hnusnej okresnej nemocnice v dnesnej dobe? ziaden! dnes uz vsetci utekaju za hranice za lepsim zivotom.chces komfortny prijemny porod s bezchybnou starostlivostou? tak si vyhladaj kliniku svojich predstav! kedy uz konecne pochopis, ze na slovensku sa zije biedne a na vacsinu skvelych veci chybaju peniaze???

latvia
7. máj 2010

zuzi, tento styl som ti pisala ako laik, nie ako doktor. ja ked sa chcem nieco spytat, tak si to pisem na papier a potom sa pytam.preco to nemozes urobit ty??

dulkagabulka
7. máj 2010

strapco, latvia...viete si predstavit, co je to urobit zene čistenie maternice po sponannom potrate bez anestezie?? ..tak aj toto som prezila...bolo to najhoršie čo som kedy v živote prežila...ta bolest sa neda popisat a porovnat s nicim čo som kedy prežila..ked si zratam 3 moje porody, tak je to malina proti tomu..po tom zakroku sa mi triaslo cele telo uplne nekontrolovatelne,triasli sa mi zuby a nedokazala som ani ruky zdvihnut nad hlavu,ked ma sestrička chcela vyzliect z kosele..nemala som silu...odvtedy sa skratka takej bolesti nenormalne bojim.....ked som sa pripravovala na tu poslednu operaciu, maldy lekar mi to neveril,ze mi to tak robili..ale robili..takze taketo ja mam skusenosti s nasou nemocnicou a ich praktikami...

latvia
7. máj 2010

a este ma zaujima, ci odentova klinika snov, je jedina svojho druhu.ci sa vo francuzsku rodi tak uzasne vsade

zuzi118
7. máj 2010

jaroe, som rada, ze nas citas... Porod sa deje v hlave. Mas uzasne telo, ktore je schopne porodit. Ver mu, ver sebe a snaz sa eliminovat zasahy z okolia. Ja viem, ze je to tazke, ale treba si verit. Neboj sa, lebo strach je nepriatel porodu. Nech si v akomkkolvek prostredi, tvoja mysel ma schopnost odputat sa od vsetkeho, ponorit sa do seba... a umoznit tak telu urobit to na co bolo stvorene.

latvia
7. máj 2010

gabi, to je uz o jednotlivcovi, nejakom brutalnom masiarovi 😔 u nas sa rozsiahlejsie porodne sitie uspava, nieto cistenie maternice 😔 s tym vsak bohuzial ja nic nenarobim....a nerobi sa to bezne, je mi luto ze si take nieco musela zazit 😔

dulkagabulka
7. máj 2010

latvia, ak som dobre rozumela, odentova klinika uz nie je...vo fancuzsku sa nerodi tak uzasne..je tam velky pocet CR...Su vsak kliniky aj tu na Sk,kde sa rodi "krajsie" , v ČR je tiez par klinik..napriklad osm pocula o Vrchlabi...
Nemyslim si ze by tie maminy chceli tak vela..ale chcelo by to zmenu..a ta pride az po tlaku zdola..
vazim si to ze sem ty i strapco chodite

latvia
7. máj 2010

😀 vo vrchlabi pracovala pred rokom kamoska....ona, jeden gyn a primar, niekedy mala aj 15 sluzieb, padala na hubu, nevydrzala, odisla 😝 neviem teda, ci je to tam uz lepsie

latvia
7. máj 2010

a preco uz nieje odentova klinika? 😕 😕 😕

strapco13
7. máj 2010

ja si na papier musim napisat aj bezny nakup..inak zabudnem

presne zuzi..uz sme o tom pisali..nase nemocky maju katastrofalny rozpocet..vet tomu, ze keby poistovne dali prachy, tak sa rodi v ovela prijemnejsom prostredi

ale ked porodnica nema nizku postel, tak ti ju proste neda

jaroe..a odkial mame vediet, ze citas 😉 ..ved ako si teraz napisala, tak aj nabuduce napis

zuzi118
7. máj 2010

Si sa ma pytala ako by som si predstavovala starostlivost o rodicku po sekcii, tak som ti odpovedala. Ten balzam na pery, aj schodik si rada zadovazim sama. Napisala som, ze vela z toho vie zabezpecit partner. Ved citaj co pisem a potom sa tu na mna ocapuj, dobre? Kolko penazi je potrebnych na to, aby mi doktor odpovedal na moje otazky? Aby prisiel a informoval ma o mojom zdravotnom stave? To len, aby som vedela kolko si mam nachystat ked pojdem do nemocnice.

keby sa nemrhali peniaze na zbytocne ukony, zeny by sa nedrzali zbytocne v nemocnici, tak by hned bolo viac penazi k dispozicii.

dulkagabulka
7. máj 2010

latvia..to je nazor lekarky..z vrchlabi...ja osm pisala o nazoroch pacientiek...a tie skladaju ody..co som citala na nete...

strapco13
7. máj 2010

dulka..tak tomuto sa az neda verit, to je hrozna skusenost ☹ ..na to nemam slova..to bol obycajny masiar 😠 ..takyto nam robia hambu..len dufam, ze to uz ziadna nezazije..to sa nema

to by aj mna zaujimalo, preco uz odentova klinika nie je??? 😕

zuzi118
7. máj 2010

jaj dievcata, ako keby ta postel bola to najpodstatnejsie z toho co som napisala.

ja si pisem na papierik vsetko. Este aj to co budem cez den robit. Ale, aby mi nejaky zdravotak poslal do teplych krajin, ze napiste si na papierik a spytajte sa rano, to mi fakt nepride vhodna komunikacia.

Odent odisiel do VB. Ako sa tam rodi teraz netusim.

dulkagabulka
7. máj 2010

neviem..niekde som to pocula..vraj uz nie je..ja vam to skusim zistit...

latvia
7. máj 2010

ano gabi, prave mi to potvrdila, vraj tam okolo kazdej skacu ako keby boli jej pribuzne 😉 teda porodne asistentky 🙂

zuzi, postel si vynechala, aj tu si chcela, takze reagujem primerane. doktor ti na tvoje otazky odpovie pri rannej vizite, vratane dalsieho postupu, ked sa to ovsem opytas a nezabudnes si to napisat na papierik, ako si sama povedala, niekedy ti treba veci povedat aj 3x a potom sa ti v hlave zleju a uz nevies co bolo, tak preto ti odporucam papierik, hanba to nieje, pouzivam ho aj ja.
a kolko das lekarovi do vrecka je tvoja vec, ked mas dojem ze si takto vychovas lekara, rob jak myslis

dulkagabulka
7. máj 2010

no vidiš...a toto potrebuje rodiaca žena..mat tam niekoho kto je "ako pribuzny" 🙂

strapco13
7. máj 2010

zuzi..preco sa niekedy drzia pacienti mozno aj zbytocne dlho v nemocke...preto lebo poistovna plati rovnako za hospitalizaciu napr kyret po potrate a rovnako oddelnie dostane za rizikovu graviditu, ktora tam lezi 3 mesiace..cize bohuzial "lacnejsie" vykony zabezpecuju oddelenie prijem na to aby mohli riesit "drahsie"-..lebo poistovne platia rovnako
a preto ze napr za ten isty zakrok v malej okresnej nemocnicke dostane okresna nemocnica polovicu toho, co dastane fakultna za ten isty vykon s rovnakym vybavenim po technickej a liekovej stranke
cize okresne nemocnice ak chcu peniaze, tak nemaju na vyber

latvia
7. máj 2010

zuzana, uz ma zacinas stvat. som ti jasne napisala, ze toto ti hovorim ja, ako laik, nie ako lekar pacientovi, tak uz prosimta prestan omielat jak sa doktor vyjadri k pacientke.papierik som ti odporucila ja, ziaden doktor by takto nekomunikoval, ani som to nedala ako navod na komunikaciu s pacientkou, tak neprekrucaj

dulkagabulka
7. máj 2010

takze fakt ide o Money...strapco,latvia videli ste film The biznis of being born??

Zuzi...ozaj...ako pokračuju titulky??

strapco13
7. máj 2010

zuzi..ten papierik je nahodou skvela vec..nasi pacienti si ho tiez pisu..lekar nemoze k tebe skocit zakazdym, ked ta nieco napadne..ma ja inu robotu..mozno je pri porode, mozno operuje, mozno je na WC /aj na to mame pravo/

latvia
7. máj 2010

gabi, len tu porodnicu otvaraju a zatvaraju jak galeriu, lebo niet doktorov

strapco13
7. máj 2010

ja si podobne filmy a ani odenta citat nebudem..nie preto, ze ma to nezaujima...ale je to pre mna len film a kniha...ja chcem realitu a nie sen, chcem pocut priamo od ludi, co chcu a co nie...napr radsej by som si tu odentovu kliniku pozrela na vlastne oci, ako to tam funguje..ako len o tom citala...bohuzial niekedy slova na papiery alebo platne sa nemusia zhodovat s realitou

zuzi118
7. máj 2010

Tak aby bolo jasno. K posteli - napisala som toto - Ulozit na nizku postel, aby mala co najmenej problemov s vyliezanim/zliezanim, ked nie je taka k dispozicii tak aspon dat samrlik, ci schodiky.

k papieriku - toto si napisala ty - si uvedom, ze niesi jedina na oddeleni a lekar nesedi na riti a neodpoveda na zavolanie. ked mas nejaku otazku, napis si ju na papier a pri rannej vizite sa ho pytaj na co chces.
Tak si to po sebe este raz precitaj a zamysli sa nad tym ako to vyznieva.

zuzi118
7. máj 2010

gabi, titulky su na korekcii.

Strapco, tak ja ti mozem povedat, ze kniha je stelesnenim mojich priani. A niektore zabery z filmu tiez. Skoda, ze si to nechcete precitat a pozriet. Lebo v nasich podmienkach take neico asi nemate sancu vidiet a predpokladam, ze cestovat za tym asi nebudete.

latvia
7. máj 2010

vyznieva to tak, ze ked mas nejaku otazku tak si ju napis na papier a pri rannej vizite sa ho opytaj na co chces. pripada ti veta, kde je zaclenene HO ako priama rec doktora???? lebo mne nie.mne je z toho jasne, ze to pisem ja tebe a nehovori tu vetu doktor pacientke.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre