Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

kkomtesa
5. feb 2012

@zuzi118 ahoj Zuzi, díky za článek, žádný odborný článek na tohle téma u nás jsem nezaregistrovala, s tím by se mělo něco dělat.

co se týče studií srovnávajících porod doma a v porodnici - mají jednu vadu. mohla bych jich přečíst stovky, ale nepřesvědčí mě to. Bylo by třeba do těch porodnic zavzít jen ty nejlepší. Srovnej mi mateřskou a dětskou úmrtnost (pokud vůbec nějaká byla)a dětskou morbiditu (třeba včetně pozdější LMD apod.) na klinice, kde působí I. M. Gaskin s těmi nejlepšími výsledky porodů doma (v kterékoli zemi). porodnice na tom bude líp. myslím, že ani ta nejlepší PA nemusí rozpoznat hrozící komplikace (třeba ve druhé době porodní), a pak hlavní roli hraje čas - a nebudme naivní, možná ještě větší hraje lidský faktor. dojezdový čas do nemocnice je jen relativní číslo.
mám osobní zkušenost - nedávno jsem byla svědkem autonehody. dojezdová doba do nemocnice 2minuty. reálně (neměřila jsem to) to trvalo cca 10minut. další podrobnosti psát nechci. kdyby ten zraněný v autě vážně krvácel nebo byl v bezvědomí, tak zemře.

kkomtesa
5. feb 2012

@bobocka @latvia @zuzi

a ještě jeden článek, tentokrát ČKPA - Česká konfederace porodních asistentek o domácím porodu.

http://www.ckpa.cz/index.php?option=com_content...

s tím já souhlasím, a nejvíc zarážejí je, co uvádějí, že: cituji: "Představitelé České gynekologické a porodnické společnosti jsou schopni diskutovat o „císařském řezu na přání“, odmítají však připustit v ČR jiný než lékařsky vedený fyziologický porod".

zuzi118
5. feb 2012

@kkomtesa trosku som sa v tvojom prispevku stratila... mozes mi povedat, ake maju studie o DP vadu? Teda, co mas ty na mysli.

Co sa tyka morbidity, tak ta vychadza v prospech DP. Pozri si Holandsku studiu. Tam sledovali polmiliona porodov. Nizkorizikove zeny porod doma vs. porod v nemocnici. Mortalita mierne v prospech DP, morbidita matiek a deti jednoznacne v prospech DP.

Tiez som neporozumela co si myslela klinikou Iny May. Ina May neposobi na klikinike. Farma - je nazov usadlosti. Maju tam take domceky kde mozes porodit. Vybavenie ako doma, to nie je ziadna porodnica.

zuzi118
5. feb 2012

@kkomtesa dakujem za clanok. za zaujmom som si ho precitala.

kkomtesa
5. feb 2012

@zuzi118 Aha, já myslela, že mají porodní kliniku.
Díky moc za studii, je hodně zajímavá.

Trochu jsem hledala o perinatální úmrtnosti - tenhle článek se Ti bude líbit: http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/no...
netušila jsem, že v Čechách narozdíl od většiny ostatních zemí Evropy, se za hranici pro živě i mrtvě narozené děti bere 1000g narozdíl od 500g v ostatních zemích, pak jsou konečná čísla úplně jiná. Pak za rok 2009 vychází perinatální úmrtnost ČR 5,2promile a Nizozemí 5,7promile. Nejlepší Švédsko a Norsko 4,9promile. Ale velkou roli hraje etika - nejhorší pro nás (Čechy) je cituji: až lehkovážné používání invazivních metod a postojů silně podporující potraty z indikace vývojové vady (v ČR).

Jinak jak jsem to myslela: i tak si pořád myslím, že kdyby se porovnaly ty nejlepší porodní kliniky oproti domácím porodům kdekoli, tak porodní kliniky - jen ty nejlepší - musí na tom být lépe.

V Čechách ani na Slovensku navíc není klima k tomu, aby mohlo dojít rovnou k prosazení DP. To bych dělala až ve druhé fasi. Nejdřív bychom se měli všichni spojit - pokud usilujeme o zlepšení péče o těhotné a o zlepšení péče kolem porodu a po porodu - tedy např. o zvýšení kompetencí PA, zlepšení na porodnicích at už medicínsky, technicky, eticky... , tak bychom se měli spojit dohromady a bojovat za to. A já se k tomu aktivně přidám, myslím, že jako praktický lékař se zázemím na interním oddělení místní nemocnice můj hlas může mít nějakou váhu. Pak bych se třeba u druhého porodu mohla už dočkat něčeho nového - myslím, že dnes jdou věci hodně rychle. A až bude vynikající péče v těhotenství, kterou budou zajištovat i PA zcela ve své kompetenci ve spolupráci s lékařem a vynikající péče na porodnicích, tak pak je čas na to, abyste začli bojovat za porody doma, pak to bude efektivní a dosáhnete toho, do té doby to je jen ztráta energie (můj názor). Je potřeba se spojit, myslím, že skupina lidí, kteří bojují za DP, je hodně vidět, dokáže velmi energicky se prosazovat oproti těm, co chtějí péči zlepšit, ale aby zůstala v porodnicích, snad proto, že se k DP přidávají lidé, jejichž zkušenost s porodem je taková, že na to ani nechtějí vzpomínat, a vztek má větší sílu, než jen to, že bych si přála, aby to bylo lepší?

Jak jsem to myslela:

zuzi118
5. feb 2012

@kkomtesa ano problematiku roznych kriterii pre novorodenecku mortalitu poznam. Pred casom som sa tym zaoberala. Zistila som napr. aj pre mna velmi prekvapivu vec, ze u vas v CR je potrat mozny aj v tretom trimestri - ak ide o chore dieta.

Co sa tyka tej statistiky - skus to rozviest. Ako si predstavujes tie najlepsie klikiny? Ake kriteria musia splnit. Mas na mysli kliniky, ktore maju super spickovu neonatologiu? Alebo sa vyznacuju vynikajucimi statistikami v pocte CR a mortalite deti?

Ono totiz porovnavat nemocnice a domace porody nie je jednoduche. Pretoze nemocnice su primarne urcene pre chorych ludi. Je samozrejme, ze rizikove zeny, predcasne narodene deti maju horsie statistiky ako nizkorizikove zeny a deti narodene v termine. Ak hovorime teda o planovamom DP, tak taketo porovnanie s nemocnicou by zakonite muselo vyjst v neprospech nemocnice. Ked zase vezmes cisto len skutocne miesto porodu - teda tam kde sa porod naozaj uskutocnil, tak ti do DP spadnu aj predcasne, prekotne porody, porody narkomniek a podobne a tam zase statistika vychadza v neprospech DP. Preto podla mna treba porovnavat planovane nizkorizikove zeny, ktore sa rozhodnu rodit v nemocnici a doma. Ak povieme, ze mozme porovnavat len urcite nemocnice - teda ako vravis ty, len tie najlepsie - ako je to potom smerodajne pre vsetky zeny? Chces aplikovat separatne vysledky na celkovy subor dat? To podla mojho nie je spravne. Kazdopadne by som bola rada, keby si tu myslienku rozvinula a popisala blizsie ako by si nadizajnovala ty studiu, ktora by mala zistit bezpecnost DP.

zuzi118
5. feb 2012

@kkomtesa co sa tyka druhej casti prispevku. Ja momentalne nijak zvlast nelobujem za domace porody. Vidim, ze zeny, ktore su naozaj rozhodnute porodit doma, si tu cesticku proste najdu. Ovela viac ma pali to, ze zeny u nas na slovensku nemaju moznost chodit k PA do poradne, ze PA asistuju pri porodoch v nemocnici len ked sa nestiha, ze si nemozem zazmluvnit PA, ze sa o mna v sestonedeli nikto nepostara... jednoducho, ze tu nefunguje kontinualna starostlivost porodnej asistentky - ktora samozrejme nato aby fungovala naozaj dobre, musi byt v sucinnosti s gynekologom. A to je ten kamen urazu. Ale uz je neskroa hodina a nechce sa mi to dalej rozvdazat.

bobocka
5. feb 2012

@zuzi118 ved ale zazmluvnit pa sa da.teda zazmluvnit si ju k porodu.porod viest nebude,ale je mozne,aby tam pri rodicke bola jedna ta ista konkretna pa a nestriedali sa pri nej viacere.a poplatok za zazmluvnenie pa je neporovnatelne nizsi ako poplatok za zazmluvnenie dr.aj ked ja osobne odporucam zazmluvnit si oboje.snazit sa odniekial tie peniazky zohnat a zazmluvnit si porodnika a pa,ktori sa nazorovo zhoduju s rodickou a su ochotni pristupit na nou zvoleny pp do momentu ked nenastanu komplikacie.vtedy je to samozrejme na nich.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka pokial ja viem, tak pa sa zazmluvnit neda. toto je pre mna absolutna novinka. v ktorej nemocnici na sk je toto mozne?

ninan2
6. feb 2012

@zuzi118 Ahoj, co som citala pred porodom info o roznych porodniciach, tak viacere tuto moznost ponukali. Urcite to uvadzala napr. Banska Stiavnica. Ale ja konkretne skusenost nemam tak neviem ako to je v realite.

zuzi118
6. feb 2012

@ninan2 dik za info. ale je to tak, ako pise bobocka, ze len akoze je s tebou, ale realne porod neodvedie? alebo si ju mozno zazmluvnit, tak aby porod odviedla. A nie su tam nejake obmedzenia, ze len vtedy ked je v sluzbe a podobne?

kkomtesa
6. feb 2012

@zuzi118 Potrat ve třetím trimestru, tak to jsem taky nevěděla, to je hrozné.
"Statistika nuda je, má však cenné údaje" - mám ráda tuhle písničku. Ve statistice tedy zas tak dobrá nejsem, musím ji trochu nastudovat, takhle Ti na to odpovědět nedokážu.
Porovnávat plánované nízkorizikové ženy - tak s tím bych souhlasila.
Když jsem napsala "nejlepší porodnice", tak jsem nepřemýšlela, jestli v mortalitě, nebo neonatologické péči. Je fakt, že kdybychom třeba vzali porodnici, která je hodně chválená, oblíbená, "má dobré výsledky", tak to může být i malá nemocnice, odkud složitější případy doputují do většího centra, a tam pak dojde ke komplikacím, takže nevím, jak by taková statistika byla směrodatná. Máš pravdu, že to porovnávání je těžké a vychází různě, podle toho, jak se nastaví kritéria. Možná taková statistika ani udělat nejde. Možná by se dal udělat jiný soubor - soubor případů, které skončily špatně, i v porodnici, i doma, a ty pak důkladně prostudovat a udělat závěr, kdo pochybil a co udělat příště pro to, aby k podobné situaci nedošlo (to mi přijde jako důležitá prevence, bohužel - jaks posílala tu přednášku, tak v Čechách není ani přesná statistika úmrtí matek při porodu).

ninan2
6. feb 2012

@zuzi118 co som pochopila, tak je to rovnake ako pri zazmluvnenom porodnikovi, cize ak nie je v sluzbe tak ju zavolaju, a je s Tebou cely cas pocas porodu, cize sa nestrieda viac PA, ale samotny porod odvadza uz lekar...

zuzi118
6. feb 2012

@ninan2 tak to je teda pekne odveci, z akeho dovodu musi vsetky porody odvadzat lekar? cize je to ako vravim, nemozes si zazmluvnit PA.

zuzi118
6. feb 2012

@kkomtesa pozri si tu holadnsku studiu. tam urobili presne to, ze vzali subor zien - nizkorizkovych a podla planovaneho miesto porodu potom sledovali vysledky z mnohych hladisk. tato studia bola robena na viac nez polmilione zien, myslim si, ze to uz je dost smerodajny vysledok. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.14... precitaj si ju, rada si vypocujem tvoj nazor vratane vyhrad, ktore voci tejto studii mas. tvoj nazor ako lekarky bude pre mna velmi cenny.

Ono je velmi tazke spatne hodnotit co sa malo urobit inak, nemyslis? ako zistis, ze ci sa porod pokazil vtedy, ked praskli plodovu vodu, alebo ci ten vysledny cisarsky bol naozaj nevyhnutny a to prsknutie plodovky nato nemalo vplyv? pripad od pripadu sa podla mojho nazoru neda posudzovat, mozme sa pozriet celkovo na vysledky a hodnotit co vseobecne vedie k lepsim vysledkom. Ale nic sa neda aplikovat univerzalne.. pretoze niekedy je ten zasah naozaj nutny. Ked sa celkovo pozries na vysledky ci uz nemocnic - ako bola ta Odentova, Farmy alebo porodov doma - kde je aplikovany pristup nezasah kym nemusis s pristupom kde sa zasahuje preventivne, rutinne alebo z nedostatku znalosti o tom co je pri porode normalne, tak vysledky vychadzaju jednoznacne v prospech nezasahovania bez skutocnej priciny.

zuzi118
6. feb 2012

@kkomtesa inak ja s velkym znepokojenim sledujem sucasne tendecie v cechach, a to nemam na mysli co sa deje okolo DP. To, ze sa tam chcu hromadne pozatvarat porodnice, aby boli uz len velke porodnice je podla mojho nazoru obrovska chyba. V situacii kde rodi ma zena porodnicu viac nez hodinu cesty, kde rodi 20 zien denne to nemoze vies inam, nez k planovaniu indukcii, snahe urychlovat porody, zvysenej miere komplikacii - zvysenych cisarskych rezov, prepchate sestonedelie nedostatok personalu atd. atd. toto proste neskonci dobre. zato sa draho zaplati zdravim matiek a deti. filozofia, ze chceme mat najlepsich odbornikov na komplikacie a preto matky narveme na jedno miesto, aby sme si vytrenovali tych odbornikov je v absolutnom protiklade s fyziologiou porodou a tym co matka potrebuje, aby porodila bezpecne a bez zasahov. to co je pri porode najdolezitejsie - psychicka a fyzicka pohoda matky sa kladie na posledne miesto. a to je velmi zle. pretoze zena, ked sa nebude citit v bezpeci, ked nebude mat sukromie, tak sa jej porod zastavi, bude potrebovat pomoc z vonka a cim viac pomoci zvonka dostane, tym viac sa porod bude komplikovat, pretoze podmienky zostali nezmenene... toto bude mat tvrdy dopad na materskua novorodencku mortalitu a morbiditu. nehovoriac o psychologickych nasledkoch pre zenu - matku a jej dieta.

ninan2
6. feb 2012

@zuzi118 no tak ako si to predstavujes ty, ze odvadza aj samotny porod, zatial v SR nie... Hadam sa to ale uz v dohladnom case zmeni 🙂

zuzi118
6. feb 2012

@ninan2 no ked to budeme my zeny pozadovat, tak zmeni. Ved uz teraz zo zakona na to PA kompetencie ma.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 bb rooseveltova nemocnica. http://www.nspbb.sk/index.php/platene-sluzby/68... stoji to nieco malo cez 66euri.

sussanah
6. feb 2012

@zuzi118 Ja jsem zila v domneni, ze v SR ma taky PA kompetence vest fyziologicky porod a muze pecovat o fyz. sestinedelku a novorozence?

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 pa je tam s rodickou od prichodu do nemocnice az k porodu dietatka a ostava pri nej a j dalsie 2 hodiny po porode kym je na porodnych salach.je tam pre rodicku v podstate na styl duly.informuje ju o tom co sa prave deje,robi jej masaz,pomaha do sprchy.....partner totizto moze ist k porodu az na samotne tlacenie,preto si niektore maminky zazmluvnia aj pa ,aby tam mali cely cas pri sebe jednu osobu,ktora tam je len a len pre ne.ak si zazmluvnia aj lekara,tak vlastne pa aj lekar pracuju ako team a mamicka ma tak pocit,ze je skutocne o nu a babatko postarane.ale k porodu ide lekar a pa asistuje.tato zazmluvnena pa je vacsinou pri hlave maminky a pomaha jej ,hovori ako tlacit(nech si zavrie oci a podobnu klasiku) a dalsia pa asistuje pri lekarovi.pa vsak porod neodvadza.to su fakt len vynimocne pripady ak je naraz viac rodiciek a dr zazmluvneny nie je a sluzbukonajuci nestihaju.

zuzi118
6. feb 2012

@sussanah na papieri ano.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka ale ja nechcem, aby mi pa robila dulu, ale aby robila to co vie najlepsie. toto v ziadnom pripade nemozem povazovat za idealny stav. ako vravim, na slovensku si pa nemozes zazmluvnit. toto je akysi mackopes a vysledkom je, ze platim za porodnikovu asistentku a nie za porodnu asistentku.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 nie je to idealny stav,to som nikde nepovedala,ale napisat,ze si pa zazmluvnit nemozes je zavadzajuce,lebo mozes.len nie aby bola ona ta co "odvadza" porod. mozes mat konkretny personal ,ktory si zvolis,len samozrejme nemocnicny personal funguje podla vedenia nemocnice,dr porod odvadza,pa asistuju. no keby si rodicky zacali len pa k porodom ziadat a keby si pa otvorili usta ,tak by to mohlo byt ine.dr sa k porodom sami nedriapu.im by len pomohlo,keby aj pa mohli porody odvadzat. pa v nemocniciach posobia ako zdravotne sestry a absolutne na nich nie je citit,ze by chceli viac kompetencie,viac uznania.potichu sa vezu v tieni porodnikov lekarov. je zbabele sa rozculovat nad situaciou pri kavicke s kamaratkou a potom na pracovicku s prepacenim drzat hubu a krok.ja osobne nemam problem s lekarom odvadzajucim porod,lebo osobne som nasla lekara,ktory je pre mna uplny top.neskutocny lekar,skvely odbornik a hlavne fantasticky clovek,vie sa vcitit do polohy pacientky i rodicky,nerobi veci nepotrebne,je citlivy,mily....proste v nom najde kazda to co ma najst.teda ja nemam problem a ked budem mat dalsie deti,tak si jeho k porodu zazmluvnim.btw dr andrej jenco (to len poznamocka pre bystricanky ak by hladali ozaj lekara,ktory je senzacny) .idealna situacia na svk by bola ak by pa porod mohli odvadzat a lekari by asistovali len pri komplikaciach.ale to v prvom rade musia aj pa chciet a takyto stav pozadovat.ak sa pa spoja a spisu nejaku peticiu ,tak ja ako matka rodicka im to rada podpisem,ale pokial su ticho,tak sa to nezmeni.myslim,ze keby si robili prieskum medzi rodickami(co nepochybne spraven maju),tak vedia,ze podporu rodiciek maju.podla mna je to len a len na nich.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka tak zas nehazme vsetky pa do jedneho vreca. Napr na Antolskej si Pa presadili, ze mozu odvadzat porody, ale zatial len tie co su v sluzbe, cize neda sa s Pa dohodnut dopredu.

A peticia? uvidime co prinesie rok 2012.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 nehadzem vsetky do jedneho vreca.je dobre ak sa pa ozvu a tym na antolskej to uznavam.len ked uz zmena,tak celoplosne vratane celeho slovenska.vsak maju kontakty na seba.spojit sa a vsetky pozadovat zmenu.ked sa ozve 10 pa v ramci jednej porodnice,tak ok,ak je vedenie normalne,tak im poziadavky a zmeny uzna.ale ak by sa ozvali naraz vsetky pa a urobili by z toho trosku vacsie halo,dopredu ziskali podpisy matiek(nie je problem oslovit materske centra,miesta ,kde sa robi predpriprava na porod atd atd-tam kopec priaznivcov najdu),sformulovat poziadavky v oficialnej forme,spravit nejaku vsuvku do zakona(iste maju pa aj znamych pravnikov,ktori budu vediet pomoct),podlozit to zazhranicnymi studiami a statistikami,zmedializovat to a je.mozno ziskat podporu kolegov porodnikov,ktori by tuto zmenu privitali(teda zmenu,ze i pa porod odvadzat moze).je vela co pa robit mozu.len si musia najst trosku mimopracovneho casu.ale ked tak spravia a zabojuju za seba,tak pocitia zmenu zo strany kolegov(vacsia kompetencia,vacsie uznanie) i z radov matiek .

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka ved vravim uvidime co prinesie rok 2012. plany su, uvidime ako na tom s podporou zien sme. Nie som az taky optimista, aby som si myslela, ze zeny sa po PA vrhnu s nadsenim. Velmi vela zien vobec netusi, ze nieco ako PA existuje. Mozno teraz sa troska vdaka strajku dostali do povedomia, ale podla mna je to stale slabota.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 suhlasim.tiez som si este do obdobia asi zpred roka myslela,ze pa je sestricka na porodnici pracujuca.treba to dat na pravu mieru a trosku viac medzi matky a rodicky rozsirit.ale nemyslim si,ze bude problem s podporou matiek a rodiciek.vsak to,ze pa ziskaju kompetenciu porody odvadzat este predsa neznamena,ze sa to nakompletku zmeni a dr k porodom nepojdu.vsak jedno a druhe sa nevylucuje.proste nech maju rovnaku zodpovednost a navzajom spolupracuju ako rovnocenni v ramci nekomplikovanych porodov.ja si myslim,ze uloha dr pri porode je velmi dolezita,teda pri skomplikovanom porode.netreba zas hned potlacat dolezitost dr ohladom porodov.no treba si uvedomit,ze k niektorym porodom dr vobec netreba.myslim si,ze zijeme v 21 storoci a malo by byt na matke rodicke pre aku alternativu sa v prvom rade rozhodne,ci dr,ci pa.ja osobne bez toho mojho uzasneho dr uz rodit nikdy nechcem.nasla som cloveka ,ktoremu verim na milion percent.teda osobne si pa zazmluvnim len a len koli skin to skin.nech mi babo nedriapu hned do inkubatora,nech je pri mne kompetentna osoba,ktora dohliadne na to,aby bolo miminko tie dve hodky na sale ok,nech prebehne prve prisatie a potom pojdeme spolu na oddelenie.len koli tomu ja pa chcem.

zuzi118
6. feb 2012

@bobocka k vacsine porodov dr. netreba. len problem je v tom, ze ked zacneme pozadovat pa, tak sme stupili doktorom na odtlak. Vies si predstavit co to bude znamenat pre gynekologa, ked zrazu uz nebude mat v starostlivosti zdrave zeny, s ktorymi nema prakticky ziadne starosti, za ktore dostava od poistovne tazke prachy, ale prave naopak tie, ktore potrebuju doktora? Ja napr. nerozumiem veciam ako su rizikove poradne. Ved doktor ma byt odbornik na riziko. Vacsina je dnes perfektne vybavana... maju aj celkom dobry time manazment, takze nemusis cakat. Ale nie, akonahle si rizikova, mas nejaky problem, tak ta presunu do nemocnice, kde zvacsa doktor nema uzv pri sebe, kde je milion pacientiek.. a obcas sa ti este strieda doktor. Takze rizikova pacientka, ktora by mala mat specialny pristup, casto jej hrozi predcasny porod, travi cele hodiny v cakarni najprv u lekara, potom caka na uzv, potom caka zas na posudenie atd. Proste na hlavu system. Zdrave zeny, nizkorizikove nech chodia k PA a zeny vysokorizikove, nech chodia k svojmu doktorovi.

bobocka
6. feb 2012

@zuzi118 zalezi od toho kto akeho dr ma.moj berie aj rizikove aj tie nizkorizikove.jeho pacientka je jeho pacientka.berie ich na cas,ziadna v cakarni necaka.nikdy som u neho necakala viac nez 10-15 min a aj to vtedy ak som objednana nebola.objednane idu dnu hned na cas.objednanie na cas stoji 10euri.inak klasicke objednania(napr ak sa objednas na polrocnu,rocnu prehliadku na den a cas) to je zadarmo.iba objednanie na istu hodinu do najblizsich napr 3 dni je spoplatnene.
a myslim si,ze nemocnicni lekari s tym problem mat nebudu.vsak budu mat viac casu ,niekoho,kto bude mat zodpovednost ako oni.budu sa moct venovat rodickam,ktore ich radu lekara potrebovat budu.budu jasne stanovene pravidla.pa len k nekomolikovanemu porodu a basta.to neznamena,ze nekomplikovane porody nebudu riesit aj lekari,no pomozu im s nimi pa.lekari tak nebudu mat toho tak vela a budu sa moct lepsie venovat rodickam ,ktore to budu potrebovat.podla mna to nie je situacia,ktoru lekari nebudu chciet.vsak z toho mozu len a len profitovat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre