Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

shaula
18. sep 2009

Denduska - v porodnici, kde jsem rodila, se dělá vyšetření u gynekologa ještě asi 3 nebo 4 dny po porodu, ultrazvukem kontrolovali, jak se zavinula děloha.
Já taky na přestřižení pupečníku nevidím nic závadného, ten příměr s vlčicí byl fakt dobrý 😉
Právě že bych řekla, že fajnovky nejsme 😉

lenki33
18. sep 2009

shaula ale ked si napr v situacii ze jedno male dieta uz doma mas a ty k nemu nemozes to tiez nie je nic prijemne, ja chapem ze niekto po porode je unaveny a viac niekto menej, ale ked je zena aj babo ok, maju zaistene navstevy pediatra a gynekologa, tak fakt nechapem zhrozene vyrazy a pripomineky o nezodpovednosti a pod (teraz myslim personal) ked chce ist mama s dietatkom na druhy den domov
a presne ako si napisala konkretne zle vycistena maternica je celkom casty problem, ale doba hospitalizacie to nejako neovplyvni a vacsinou sa na to pride az ked je zena doma niekolko dni az tyzdnov

lenki33
18. sep 2009

este k tomu USG po porode, zavinutie sa da odkontrolovat aj inak 😉 USG sa robi prave preto ci v tej maternici nieco neostalo, ale ked si predstavite maternicu 4den po porode, tak tam este toho podla mna ostava celkom dost, takze ja zase na tom vidim len peniaze za USG 😅
btw vo fakultnej nemocnici v Trencine kde som rodila ja, sa USG napr nerobi, teda pausalne

shaula
18. sep 2009

Lenki, jo, to máš pravdu, taky bych chtěla za ním domů dříve... Neodsuzuji porody v nemocnici a podřídím se hodně věcem, když je třeba, ale v zásadě s Vámi souhlasím, že žena by měla mít právo rozhodovat o tom, jak její porod proběhne. Např. když nechce klystýr, tak ho nedostane (u nás to tedy tak funguje, PA ho doporučují, ale nevnucují, pokud ho žena odmítá), apod. Chce to ovšem trochu aktivity ze strany rodičky - např. mi přišel dost divný ten článek, na který dávala na minulé stránce odkaz Zuzana - jak tam údajně rodičku oholili dřív, než stihla něco říct - pardon, ale holení netrvá dvě vteřiny, to rozhodně mohla stihnout pusu otevřít a říct, že to nechce... U nástřihu bych to pochopila, ten je provedený rychle a upřímně já ani nevím, kdy mě střihli, vůbec jsem to necítila, takže tady by to možné bylo, ale u holení nebo klystýru určitě ne... Mějte se krásně a přeji šťastnou ruku na porodnici, ať Vaše případné další porody proběhnou přesně podle Vašich představ 😉

shaula
18. sep 2009

Lenki - já taky rodila ve fakultní nemocnici a u nás to paušálně dělají. A mně právě překvapilo, jak byla ta děloha už malinká a krásně zavinutá, jen taková čárečka... A rozhodně jsem radši, že mě zkontrolují ultrazvukem, než by se ve mě měl někdo tak brzo hrabat 🙂 A je mi úplně jedno, jestli to dělají i kvůli penězům nebo ne... Těm žvástům o údajné škodlivosti UZ nevěřím.

sabuse1
18. sep 2009

nemám nic proti přirozeným porodům, ani porodům doma, je to každýho věc, jen sama za sebe musím říct, že pokud bych se pro to rozhodla nejsem tu ani já ani malá, po odtoku vody mi porod 2 dny vyvolávali protože kontrakce žádná...takže já jsem nakonec porodila díky vyvolávací tabletě a koňským dávkám oxytocinu protože 12h sem se otevírala na 3 cm, ve finále mi vyndavali placentu pod narkozou protože se nechtěla odloučit a začala sem dost krvácet. Takže tak...ne každý má možnost si vybrat, proto bych pomoc doktorů neodsuzovala

ewelyne
18. sep 2009

neodsudzujem pomoc lekarov.ale casto su komplikacie pri porode sposobene strachom, stresom a prostredim... aj podla toho postupuje porod a potom sa povie- oooo chvalabohu, ze som bola v nemocnici.... a pritom je to blbost.

ahaula, kazdy sme iny, prave preto, ze mam co robit so sebou a s mimi, nechcem byt v nemocnici ja osobne. a nestojim im o tie ich rady... to je vsetko. Aj ja som bola v nemocnici, kde sa prides pozriet a Wow, zrekonstruovane, krasne... wc na izbe , pripadne na chodbe, ale ked je plno, mas proste smolu, aj keby si zaplatila neviem kolko a mozes si piskat, lebo ta maju na haku...a ty si ubytovana v "skalde" .

ewelyne
18. sep 2009

a vobec chceme tak vela? ked chceme, aby nas lekari pocuvali a respektovali nas ako ludi a bavili sa s nami ako rovny s rovnym, bez ohladu na vzdelanie?
Sabuse1- keby si citala tie knihy co sa tu spomnaju, mozno by si sama prisla na to, kde sa stala chyba a preco porod nepostupoval tak ako mal...

ewelyne
18. sep 2009

shaula a je mi jedno kto si co mysli a ano som uz fajnovka, a nechcem zasa zazit to, ze nemas istotu aj ked ta nemocnica je neviem aka... proste mam k nim odpor- k nemocniciam a lekari sa mylia a chybia velmi casto na moj vkus... moje skusenosti.
ja by som naopak zapal nedostala, keby som bola doma, vdaka pobytu v nemocke som si to uzila 😉
a tema USG a jeho opodstatnenie je tiez ina kapitola a biznis. A normálny lekár kontroluje, ci je placenta cela, ked vysla, ta komplikacia bola chyba lekara. Ja som si svoju placentu tiez okukala, bola som zvedava 😉

betelgeuzz
18. sep 2009

Denduska, můžeš prosím dát nějaký odkaz, kde by se popisovala ta změna tlaku, kvůli které se musí pupečník hned přestřihnout? Ještě jsem o ničem takovém neslyšela.
Na druhé straně jsem četla druhý extrém, který mě překvapil. Je to z knížky Porod doma, kde jsou rozhovory se ženami, které rodily doma a jako PA měly jednu Rusku, která v ČR nějaký čas působila. A tam nechávali dítě s nepřestřiženým pupečníkem ještě několik hodin po porodu, porodila se placenta, dala se do misky a pak se přenášela i s dítětem.

Denduska, moc nechápu, proč by si měla třeba druhý den po porodu doma vařit? Pokud se mi podaří zrealizovat ambulantní porod, o domácnost se postará manžel, případně příjede pomoci moje matka nebo tchýně. To je taková zvláštní postoj společnosti, že ženská si v porodnici odpočine a když je doma, musí gruntovat a starat se o vše sama. I v případě, že se vrátí třeba 4 dny po porodu mi to příjde dost uhozený. Ale jaký si to kdo doma udělá, takový to má, že?

shaula
18. sep 2009

Ewelyne - hm, já byla šťastná, že to mám za sebou a kluci jsou živí a zdraví, tak jsem na placentu úplně zapomněla ☹ Trochu mě to mrzí, taky bych byla zvědavá 🙂 Jenomže v té chvíli jsem se spíš starala o to, jestli dýchají (museli je rozdýchávat), jak vypadají (malí, šediví, pokrčení) a že je chci přiložit (dali mi jen jednoho ☹ ), že jsem na takové podružné věci jako placenta vůbec nemyslela...
Píšeš, že nestojíš o jejich rady... To já třeba ze začátku stála o každou radu - jak jsem se měla naučit pečovat o tak malinké miminko, když jsem ho nikdy ani neviděla? Nemá mi kdo poradit a z knih se to vyčíst nedá... Teorie sice ano, ale já se v prvních dnech bála kluky i vzít do rukou, byli tak malincí a křehoučcí... Tak jsem byla ráda, že mi to někdo ukáže...
A k těm chybám lékařů... Jsou to jen lidi, tak je pochopitelné, že se chyb dopouštějí. Bohužel jejich chyby mohou mít fatální následky, proto by se jich měli dopouštět co nejméně... Nicméně věřit, že se lékař chyby dopustit nemůže a nesmí, je nesmysl, nejsou to roboti... ☹
Pokud jde o přístup lékařů a nemocnic k pacientům - myslím, že hlavní problém je v tom, že v medicíně trochu pozapomněli, že jde de facto jen o poskytování služeb, obdobně jako např. oprava obuvi. Že my jsme jejich zákazníci a proto by se k nám taky tak měli chovat - "náš zákazník, náš pán". A když chce zákazník na zelenou botu modrou záplatu, tak mu ji tam dám. Když chce žena porod ve stoji na hlavě, tak ho má mít. Problém bude asi zakopaný i ve způsobu úhrady - jelikož to hradí pojišťovna, jsme bráni jako "třetí osoba", nikoli jako zákazník, který si má především poroučet.

Je zvláštní, jak můžou mít lidi naprosto odlišný názor - já bych se u porodu naopak bála doma (myslím i s porodní asistentkou) - právě porod doma by pro mě znamenal strach a stres, ne porod v nemocnici 😀 Nic, končím, v něčem s Vámi nesouhlasím, ale s hlavní myšlenkou, že žena si má poroučet, ano 🙂 Tak papa a krásný den!

shaula
18. sep 2009

Betelgeuzz - když si můžeš někoho na pomoc zavolat, tak to máš dobrý. Ne všechny z nás mají to štěstí 😢

betelgeuzz
18. sep 2009

Dneska se mi konečně podařilo narazit v knihovně na Znovuzrozený porod, tak už se těším na čtení. doufám, že to stihnu 🙂
A dočetla jsem knížku Porodní příběhy, ta je taky fajn. Jsou to příběhy z porodů, ať už v porodnici přirozeně, císařským řezem, doma, nebo i na cestě do porodnice.

ewelyne
18. sep 2009

shaula, teraz niektore poistovne preplacaju 10 navstev PA prip. sestry z novorodenenckeho doma a ona ti poradi, keby nieco 😉 my sme tam mali taku "mudru" maminku, ktora mala 41, jedno dospele dieta a pilila nam usi blbostami 😀 kebyze mam vtedy stuple do usi alebo radio, tak urcite vyuzijem 😀

shaula
18. sep 2009

No jo, ale já to potřebuju řešit teď, ne druhý den, až přijde PA 😉 Končíme, v tomhle se prostě neshodneme 😉

denduska
18. sep 2009

Tak ja som rodila v Martine a ziadne usg mi po porode nerobili 😕 Nedali by mi ani klystir ale po troch dnoch kontrakcii, ked povedali ze to moze pomoct k otvoreniu, tak som si dala, prezila som a pomohlo. Dala som si aj epidural aj ked povodne som nad nim ani nerozmyslala, ale uz som bola taka ubolena ze som nevedela ani dychat, a jejda, potom som si tri hodky pospala a porodila za 10 minut v normalnych bolestiach lebo som si ho uz nedala dopichnut. A ani ma neholili vobec. Nastrihli to ano, mala mala rucku pri hlave, takze by som asi nenavymyslala (ale predstavte si zenu ktora to v tej chvili nepochopi a zacne vrieskat ze nastrihnutie nechce..lebo aj to sa stava, tym chcel len povedat ze vsetci sme len ludia). Malinku mi dali na nejaky cas, potom ju odniesli a manzel ju zabalil a doniesol..netusim kolko im to trvalo, bola som totalne vycerpana, lezala som ako mrtvola.... ale nemyslim si ze som "menejcenna" aj ked som mala takyto porod. Ale opakujem - neodsudzujem ziadnu z vas za jej predstavy o porode, aj mne su sympaticke 😉

betelguzz, nuz, nieco by som navarit musela, aspon provizorne, nemam poruke svokru ani mamu, sme uplne sami, manzel mal nocnu den pred porodom aj den po, a to ho este rano sprdli ked isiel odo mna ze nema co behat po porodoch ale venovat sa internej 🙄 proste nemam tam nikoho. ci som zdrava, chora unavena alebo aka, musim sa tocit stale. Manzel mi navari, aspon sa snazi, ale nie vzdy to vyjde. Nemozem nanho spoliehat.

A s tym srdieckom - to som sa snazila narychlo najst

Prvý vdych dieťaťa je začiatkom funkčného zapojenia pľúc aj pľúcneho riečišťa do trvalého okysličovania krvi z atmosferického vzduchu. Prerušením pupočníka sa zároveň skončí fetoplacentárna cirkulácia. Tieto dve dôležité udalosti po narodení dieťaťa zapríčinia vážne zmeny v srdcovocievnom systéme novorodenca. Pri neadekvátnych zmenách však môžu naopak viesť k vážnym stavom.
Prerušenie prítoku placentárnej krvi cez pupočníkovú žilu a dolnú dutú žilu má za následok výrazné zníženie tlaku v pravej predsieni. Preto tlak krvi v ľavej predsieni prevýši tlak v pravej predsieni. Následkom týchto tlakových zmien sa septum primum (primárna prepážka) pritlačí k septum secundum (sekundárna prepážka) a foramen ovale (oválne okienko) sa funkčne uzavrie (pozri vývoj srdca). Na uzatvorenie foramen ovale teda stačí pôsobenie tlaku.

Dufam je to zrozumitelne, ak nie, tak vysvetlim.

shaula
18. sep 2009

Denduska, no právě, ti co mají po ruce rozvětvenou rodinu tohle nepochopí. My jsme na tom podobně, taky nikoho nemáme, jsme na to úplně sami. Manžel si sice po porodu vzal dovolenou, ale ne od prvního dne, protože jsem rodila o měsíc dřív, tak holt musel dodělat to nejnutnější...

betelgeuzz
18. sep 2009

Ale já chápu, že někdo nemá tu možnost, aby mu přišel někdo na pomoc. Ale proč neumožnit ambulantní porod někomu, kdo si to přeje? To, že jde někdo krátce po porodu domů nemusí znamenat, že začne vyvařovat.

Tomu popisu rozumím, jen jsem nikde nenašla, že přerušení průtoku pupečníkem musí být okamžitě po porodu a nůžkama.

denduska
18. sep 2009

shaula 😉 aj moj mal potom dovcu, ale sluzit musel...boli dovolenky tak co mal robit 🙄
inak ja ked si predstavim ozaj idealny porod a doma, musi to byt krasne... 😵 a hned potom sa mi vynoria tie skarede porody ktore som videla, a tiez zacali normalne a som tam kde som bola = dufam stihnem do nemocnice!!! 😅

denduska
18. sep 2009

betelguzz, no moze to byt hocicim, nemusi sa okamzite strihat, staci ho podviazat, zalozit pean.. ale musi to byt tak aby tam bola naozaj ZMENA tlaku... to je ako prievan v dome - buch a zavrie sa okno....ak bude fukat raz tak raz tak nezavrie sa poriadne alebo vobec....nehovoriac o tom, ze podla mna naozaj ta krv z pupocnika a placenty (a nie je jej malo, asi tak 200ml...objem krvi u novorodenca je tusim 10% hmotnosti v ml, takze je to prirastok cca + 2 tretiny, ak ratame 3kg babo) krvny obeh novorodenca zatazuje..ale to je len moj nazor..

lenki33
18. sep 2009

denduska pozerala si si ten link co som davala na druhej alebo prvej strane??
tam je o tom pupocniku tiey pisane, tak by ma zaujimalo co na to hovoris? 😉
mne zas nejde do hlavy ze by bolo prirodzene 200ml krvi "vyhodit do smeti"
ako mna ten pupocnik zaujima, ale prezijem ked ho nenechaju dotepat, len ma to skratka zaujima ako to funguje 😉

a este ma napadlo k tomu pobytu doma, ja som tiez sama, nemam tu nikoho kto by mi napr navaril, postaral sa o dieta, ani manzel tu nemohol byt, po porode som bola strasne unavena mala som anemiu, Hg 40 ale aj tak by som uvitala byt radsej doma, v klude sa vyspat, najest sa kavlitnej stravy, ved nie je problem navarit zdrave a vyzivne jedlo za 30minut, alebo si urobit slepaci vyvar a urcite je to pre sestonedielku prospesnejsie ako biely rozok s maslom k tomu tabletka maltoferu a na obed vychladnuta bezmenna omacka s tvrdym hovadzim masom atd

shaula
18. sep 2009

Při menstruaci nebo samotném porodu odteče "do smetí" taky tolik krve, tak na tom nevidím nic divného. Placenta se taky vyhazuje, takže i ta krev je prostě jen biologický odpad...

lenki33
18. sep 2009

no ked pojdem do extremu tak zeny kedysi menstruovali omnoho menej ako dnes, pretoze boli bud tehotne alebo kojili, pri porode sa tiez zase nejako extra vela krvi nestrati (ak je fyziologicky a prebieha tak ako ma) ale to uz je dost off topic, len som chcela povedat ze neviem ci by to bolo "v prirode" tak zariadene ze by sa 200ml krvi nevyuzilo

cestovatelkaandrea
18. sep 2009

zaujimava tema, urcite si vas precitam. ja som rodila v NL kde sa rodi doma s porodnou asistentkou a porodnou sestrou ak je tehu bezproblemove a mamicka necaka dvojicky. mam len krasne spomienky aj ked som musela ist na poslednu chvilu do nemocnice.

ewelyne
18. sep 2009

shaula
svokru mam 500 km daleko a ma sa o koho starat, mama mi zomrela dva dni pred svadbou a sestra zije v Anglicku, a tu, kde zijeme, nemame ziadnu rodinu ani manzelovu. Ja mam sice este z mojej rodiny krstnu, ale tiez 400 kom daleko a tazko choru. Manzel tiez pracuje. Staci? Ze ja to neviem pochopit, ze ti nema kto pomoct?
Spokojna? A aj tak si trufam a nemam ten problem, lebo svet sa nezruti, ked nebude tyzden po porode vsetko tip top a aj s varenim sa to sa, pripadne jedlo sa da aj objednat....

valka
18. sep 2009

no mna by zaujimalo, ako to mate vyriesene, ked ste v nemocnici...lebo teda pri prvom chapem - zena si oddychne...ale predsa pri kazdom dalsom sa musi niekto postarat o tie predchadzajuce, kym je zena v porodnici...alebo su v nejakom dojcenskom /detskom ustave? 😨 takze ak sa ma kto postarat o tie deti, tak sa musi mat kto postarat aj o zenu, ked pride z porodnice skor...
ja tu tiez nikoho nemam a ani nechcem - stacili sme si sami... 😉
a co sa tyka starostlivosti - svagrina po navrate z nemocnice nevedela ani ako chytit malu pri kupani ani ci dobre koji...proste v nemocke sa na to vyflakli...takze preco si radsej nedat preplatit navstevu PA poistovnou doma a mat to v pohode a realnych podmienkach?
ewelyne, niekde som citala (asi sashka pisala), ze ak by aj na teba poslali policiu, tak treba kontaktovat urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou - ak je vsetko ok, nemaju na to pravo 😉 teda ti policajti, aby ti maleho brali...

ewelyne
19. sep 2009

inak ja som prisla z porodnice a nevedela som maleho ani okupat, tam srali na to, kebyze mi to neukaze potom jedna znama, co sme pri kupani prerevali tyzdne, tak neviem... na Kramaroch ukazuju len ako dieta sprchovat... aj prvorodickam a ja som dovtedy kym som nemala vlastne, ziadne babo nevidela a ani v rukach nedrzala...
a oni veselo tvrdia, ze sprchovanie je v poho... a pri tom vsetky deticky pri nom revali ako blazni... no a pri kupani neplacu... zaujimave... a co sa tyka rad, ja som ziadne poriadne v porodnici, kde nie je na nikoho a na nic cas, nedostala, bohuzial... preto si myslim, ze ak k vam pride domov PA, tak sa venuje len vam a vsetko vam vysvetli prip. ukaze.... nie ako v porodnici, kde sestricky nestihaju... 😉 a vlastne tam na vas nikto nema poriadne cas, lebo tam nie ste sami 😉

marmar1
19. sep 2009

tak to já mám jinou zkušenost,v porodnici mě naučili skoro vše,ale hlavně kojit,to sem totiž netušila že je to taková věda 😝 ,sestry pomáhaly ve dne v noci 😉

ewelyne
19. sep 2009

marmar1- tak to je super,žš si mala šťastnú ruku na výber nemocnice a že ťa všetko naučili. Ja som sa postupne a naučila ma manželova sestra a svokra veľa.

shaula
19. sep 2009

Ewelyne - nebuď vztahovačná, moje poznámka nebyla na tebe, ale na Betelgeuzz, která psala, že jí příjde uhozené vařit 4 dny po porodu a že každý to má takové, jaké si to zařídí 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre