Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

latvia
30. apr 2010

magdal, vyskolene PA....spravne pises. skus porovnat "skolenie" PA vo svedsku a na slovensku....svedke by som sa zrejme zverila, ale nasej nie, nic v zlom...najprv nech sa vysjkolia na urovni statov vyspelych v EU.
a nezabudam, ze porod nieje choroba, toto moje pisanie bola reakcia na zuzkinu otazku ci robime nieco ako management timing. reagovala som na to, ze nejake rozdelenie prace podla nejakej tabulky v nemocke nejde...a porodnik ma tiez nabity program....niekto ma mozno dojem ze len rodi a kuka na vizitach, ale gynekolog jak rano vstane, tak ide rychlo obehat svoje izby aby narychlo zvizitoval, naordinuje liecbu, pripadne nieco vysetri, potom leti na operacny sal kde operuje do pol tretej bez prestavky, potom je poobednajsie sedenie kde sa preberaju veci do sluzby, potom ide dajme tomu k porodu, ale o 10 minut mu zavola chirurg ze ma podozrenie na apendix ale musi este vylucit nalez z gyn. strany tak ide tam, na to ho zavolaju ze prisla zena s krvacanim tak treba rychlo maly vykon, na to sa vrati k rodicke ju aspon skontrolovat , potom zajde na rizikove kuknut ako postupuje vyvolavany porod a uz mas tiez cca 6 hodin vecer....o osmej uz zistuju ze jeden porod sa nepohyna tak cisar, o pol desiatej dojde skontrolovat tu rodiacu na porodnom sale.....
nehovoriac o tom ze ta zena porodi niekedy o druhej rano, takze nalez pojde este aspon raz skontrolovat, kedze nie kazda PA je tak statocna aby sama zenu odrodila...a svita rano, a ak ma niekto dojem, ze gynekolog pojde po sluzbe domov sa poriadne vyspat, tak je na omyle.....zvizituje si zase svoje zeny a ide zase na operacku stat na nohach 6 hodin......
uvedomuje si to niekto ako to bezi? ja sa nedivim ze je obcas lekar bezprizorny a niekomu sa zda byt hnusny lebo sa neusmeje alebo nieco nevysvetli...

latvia
30. apr 2010

ja by som bola za, aby PA mali moznost zastuppit doktora pri porode....a teraz by som uvitala reakciu PA, ktore su ochotne odrodit a niest zodpovednost za vsetky postupy ktore urobi a nebude si volat zakazdym doktora na kontrolu...

latvia
30. apr 2010

zatial prajem krasny den, u nas je jarmok a varia gulas tak sa ideme najest 😉

zuzi118
30. apr 2010

latvia - manazment casu nie je o tom, ze si zadelis cas do tabuliek. Je napomocny najme pre ludi, ktory su pod neustalym tlakom meniacich sa okolnosti. Jeho zakladom nie je len urcenie priorit, ci pozieracov casu, ale aj naucit sa delegovat alebo zvladat stres.

Veta - no tak sa mi ukazte. Nie je z pohladu efektivnej komunikacie vhodna. Neposkytuje ziadnu empaticku rekaciu, ziadnu spoluucast pacienta a jej interpretacia moze byt rozna, podla toho ako sa pacient v danej chvily citi.

Latvia to co pises o tych dlhych sluzbach - tak teraz damy prepacte za vyraz - ale to len idiot mohol vymysliet take dlhse sluzby. Zdravie je to najcennejsie co mame a ti ktori sa o nas staraju su casto, hladni, smadni, nevyspati, vystresovani... ako potom mozu podat dobry vykon? Ja by som to zakazala a ziadnemu lekarovi by som nedovolila pracovat viac nez 16hodin denne.

latvia
30. apr 2010

zuzi, tak my za to nemozeme, ak by som po kazdej sluzbe ktoru odsluzim mala 8hodin volna, tak musime prijat dalsich 8 anesteziologov....a kezde k nam nikto novy nechce, tak co mame robit? bud budeme dodrziavat zakon a zrusime 20 pacinetov denne objednanych na planovane operacie, alebo budeme takto tahat....tak si vyber 😒 a to ti uz radsej nehovorim, ze raz za mesiac mame vikendovky...akoze piatok rano 7.00 nastup do prace a pondelok 15.30 odchod domov...

latvia
30. apr 2010

zuzi, tak mi vysvetli ako by mal fungovat ten casovac...na priklade mojej sluzby co som opisala vyssie, co by sa dalo robit alebo ako by som mala ist na to aby to bolo ok....teda ako v takej situacii vyuzit ten time management...ja som priznam sa dost neschopna pochopit taketo managementove veci 😅

latvia
30. apr 2010

anesteziolog je este vcelku schopny potiahnut 4 dni, ked sa chirurgovia a gyn.velmi neblaznia s vykonmi, ale dojala ma informacia, ze takto fungovali na kardiochirurgii v prahe....

zuzi118
30. apr 2010

latvia, to je strasne zneuzivanie lekarov. a rasdsej uz nic nenapisem, lebo by som zacala politizovat a len by som sa nasr.. ehm nastvala.

strapco13
30. apr 2010

latvia...mas to vesele...my sme boli na oddeleni len 2..cize som mala na starosti oddelenie..primar riesil len komplikacie, operovala som a mala som svoje ambulantne hodiny...sluzit sme nemohli..ved to by sme tahali obdenky...tak sme mali prisluzbu..t.j si mizerne platena za to, ze si na telefone minimalne pol mesiaca..co znamenalo, ze niekedy som len behala do roboty a domov..kolkokrat som prisla domov o 1 v noci, lahla spat a pol 2 ma volali spat

zuzi...lekar si velmi nemoze zadelovat svoj cas...lebo nikdy nevie kedy a aky pacient bude mat tazkosti

latvia
30. apr 2010

co narobis....jeden moj kolega chcel zarobit, tak si zobral 15 sluzieb mesacne....v podstate byval v nemocnici, len striedal lekarske izby kde spal...a potom to tak aj vyzeralo, syndrom vyhorenia jak vysity....

ale ten managment mi vysvetli, ak to bude fungovat tak to mozno viacerym pomoze

strapco13
30. apr 2010

latvia..ja keby ze si spravim nejaky casovy harmonogram...tak nerobim nic ine, ako len ho prerabam 😀

inak ked ma zobudili 3 noc za sebou a to som bola v 6 mesiaci tehu..tak som nebola schopna byt mila k pacientovi..bolo mi to luto potom, ale nedalo sa

latvia
30. apr 2010

strapco, my nastasite prisluzby nie, to je horsie nez sluzba...lebo si doma, nemozes nikam ist, zaplatene to nemas , no sodoma gomora, to radsej v nemocke sluzit.my si nase nedostatocne stavy nastastie kompenzujeme velkym poctom externistov...ale na dennu makacku sme tam len my..
kamoska bola gyn vo vrchlabi, tam bola len on, primar a jeden doktor...sluzili 10 sluzieb mesacne, mali na sarosti vsetko, primar furt na telefone....no ruzova situacia...vydrzala tam len tusim 2 mesiace

latvia
30. apr 2010

ja som vedela, ze tento kolotoc v tehotenstve nezvladnem, takze som sla na PN

strapco13
30. apr 2010

latvia..ved prave preto k nam nikto nechcel prist..a nehovoriac, ze by zistili, ze som tehu
nas riaditel tyzden pred mojim odchodom na matersku pochopil, ze to myslim vazne a ze si neberiem paragraf na porod 😠

latvia
30. apr 2010

😀
chyba mi moja praca, ale ten zhon velmi nie

strapco13
30. apr 2010

latvia..ja som bola blba..maly sa narodil 9. novembra a ja som do 31. augusta robila, operovala a mala este aj prisluzbu..sice som sa ledva zmestila k operacnemu stolu..
inak jedna kolegyna /gynekologicka/ sa ma vtedy spytala, ci jej nezoberiem sluzbu na pohotovosti...skoro som ju prizabila

latvia
30. apr 2010

😅 😅 😅 kokso, dobra si 😎

strapco13
30. apr 2010

podobne...ved preto sa tu obe zapajame do diskusii 😉

strapco13
30. apr 2010

sranda bola ked mi na konzilium poslali tehulku z gyndy...ona bruchata, ja este viac...nevedela som ju vysetrit-..nevedeli sme sa cez brucha dostat k sebe na rozumnu vzdialenost 😀 😀 ..sme sa potom aj so setrickami aj s pacientkou na tom tak smiali

latvia
30. apr 2010

vies co by som privitala? nejaku relaciu v telke, kde by kamera s repotrerom stravili 24hodin s nejakym doktorom....behali by mu za zadkom a natacali vsetko co robi...bolo by to celkom zaujimave, nie?

latvia
30. apr 2010

😀 😀 😀 zivo som si vas predstavila 😀 😀 😀

strapco13
30. apr 2010

a kolko reporterov by sa vystriedalo za tu dobu???? 😝

latvia
30. apr 2010

aaaa hoc aj piati 🙂 hlavne by ludia videli, ako kto pracuje....to iste by mohli robity aj v inych profesiach, len tv niektorych by to bolo len 8 hodin....ale aj den ucitelky by bol celkom zaujimavy 🙂

latvia
30. apr 2010

iddem skludnit svojho demolatora

zuzi118
30. apr 2010

Casovy harmonogram je vhodny pre ine profesie.. Time man., ktory mam ja na mysli je napr. aj o tom ako zvladnut stres z viacerych uloh naraz. V pripade necakanej urgentnej poziadavky sa napr. vediet zamysliet co vsetko treba na jej vyriesenie, koho dalsieho bude treba do riesenia zainteresovat, ake informacie potrebujete, kto vam ich poskytne, co mozte delegovat a pod.
latvia - to sa neda davat takto online rady. Hlavne ked ja som len laik, co sa naucil trochu time m. vyuzivat. Odbornici na time m. su vystudovany psychologovia. A hlavne vacsinou je to niekolko tyzdnova zalezitost - ked sa najprv len pozoruje kolko ti co zabera casu a co ta stresuje a az potom sa pristupuje k implementacii nejakych zmien.

strapco13
30. apr 2010

zuzi...lekar nema cas sa zamyslat nad riesenim...musi riesit hned...lebo ked je v medicine nieco urgentne, tak ide o zivot..tam nie su sekundy na zamyslenie...musis mat uz automatizmy, musi existovat suhra..t.j sestricka musi predvidat, aky nastroj mozem potrebovat a pod, intubjes pacienta a zaroven volas kolegu, pritom este davas pokyny sestricke, kutikom oka sledujes situaciu na okolo, naraz musis riesit aj viac zraneni naraz..v sekunde sa musis rozhodnut, co je dolezitejsier

zuzi118
30. apr 2010

strapco, tak to je zle, ze lekar sa riesi skor ako sa nad tym zamysli. Prave preto, ze ide o zivot. Mozno keby sa zamyslel, tak najde ine, lepsie, efektivnejsie riesenie. (Pod zamysli sa nemysli, ze ide na kavu a tam si to premysli.)

strapco13
30. apr 2010

zuzi..asi som sa zle vyjadrila...samozrejme ze sa zamyslame...ale zaroven riesime...ako lekar musis mat uz nejake automatizmy...pri vykonavani naprintubacie..v jednej sekunde sa rozhodnes ze treba, a vtej istej sekunde uz konas
napr ja ako ORL...mam krvacajuceho pacienta...v prvom rade musim zastavit krvacanie a az potom sa zamysliet, preco vzniklo, respektive az ked zacnem zastaviovat, tak az potom /sucasne so zastavovanim/ rozmyslam nad moznostami...t.j. ake ine choroby, aky ma tlak a pod...popritom sledujem ako pac reaguje..ci sa napr nechysta odpadnut
jednoducho povedane..to zamyslanie je u nas akoby podvedome...ruky konaju a mozog riesi, zamysla sa
jasne, ze ak je cas /t.j. aspon 5 min/ tak rozmyslame, co je pre zdravie a zivot pacienta podstatnejsie

zuzi118
30. apr 2010

strapco, ja mam pocit, ze sa nerozumieme... neviem ti time. m. priblizit lepsie, lebo sa v tvojej profesii nevyznam. To co si popisala sa predsa s time m. vobec nevylucuje.
Mozno si sa uz stretla s lekarom, pri ktorom si mala pocit, ze cely tym je jeden zivy organizmus, vsetko klapalo ako hodinky, stres bol, ale zo situacie a nie z lekara. Napriek narocnej situacii, si z nej odchadzala s dobrym pocitom dobre vykonanej prace. A potom si sa mozno stretla s lekarom, ktory bol presny opak toho prveho. Casto sa to povazuje za urcite charakterove vlastnosti. Ze ten je fajn a henten je blb. Ale mozno ten co je fajn, je taky fajn preto lebo na sebe makal, hladal sposoby ako robit svoju pracu lepsie, ako lepsie komunikovat so spolupracovnikmi a s pacientami. To vsak uz nikto nevidi. Kazdy vidi len to spravanie a preto sa povie - on je taky, on to ma v sebe.
Myslim, ze socialne zrucnosti ako su asertivne spravanie, empaticke reakcie, psychogygiena a time m. vedia skvalitnit akukolvek profesiu.

zuzi118
30. apr 2010

no, ale asi sa tu teraz stratila ta moja prvotna myslienka- Ak napr. lekar strati pol hodinu svojho casu na vybudovanie dovery - moze v buducnosti usetrit hodiny. Myslim, ze prave pri porode je to velmi vypukle. Ak bude mat zena k nemu doveru, nebude rusivy prvok, porod sa nespomali, riziko komplikacii klesa - miera zasahov tiez a v konecnom dosledku je to win-win pre obe strany.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre