Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
2. máj 2010

No ja verim tomu, ze ked das do vrecka tak ti hadam aj tuk pocas toho odsaju (zartujem 🙂 ) ale poznam jednu, co si zaplatila sekciu este v 8 mesiaci, aby sa vyhla tomu najvacsiemu prirastku a nespravili sa jej strie.

Ja si myslim, ze zeny co sa velmi boja porodu by mali dostat vsemoznu psychologicku pomoc a nie ich rezat na poziadanie. A ked tak by to malo byt oficalne a nie podla toho kolko das do vrecka.

etnicka
2. máj 2010

zuzi to si aj ja myslim. Budete mozno prekvapene, ale aj ja som v 20 rokoch mala taku predstavu, ze pojdem na cisarsky pri plnej anesteze, ak nahodou niekedy otehotniem. Bala som sa bolesti a nevedela som si predstavit, ako zo mna moze vyliezt take velke dieta 😀 . Nastastie som sa potom dopracovala cez infosky az k porodu do vody 😉

zuzi118
2. máj 2010

Tak ja som si zase myslela, ze inak ako na chrbte sa rodit ani neda. A myslela som si, ze kazda zena musi nahnevane kricat na muza, ze co si mi to urobil... no americke filmy urobili svoje 😎

etnicka
3. máj 2010

😀 tak tak.

latvia
3. máj 2010

holky, avicena nemala na mysli podplatene cisarske....
a je rozdiel, ci sa niektora boji porodu, alebo ma niektora diagnozu panickej poruchy...lebo takej by ziadna psycho priprava fakt nepomohla....
zaujimave je, ze ked matke zomrel plod vo vysokom stadiu tehotenstva a chcela aby jej urobili cisara, tak kazdy nadaval, preco jej ho neurobia....ale inac je cisar hruby zasah? (pisem vseobecne)

latvia
3. máj 2010

a 1700g dieta moze byt kludne uz v 34tt, takze fakt, pokial odent nespecifikoval ake to boli deti, je to zavadzajuca info..

zuzi118
3. máj 2010

baby, sak si precitajte ako to tam ten odent s tymi detmi myslel. ja vam to neviem lepsie povedat, nez ako som to napisala.

K Odentovi prichadzaju ceny, ktore maju rozne traumy z predchadzajucich porodov. A on sa snazi vytvorit take prostredie, aby sa tam citili bezpecne a mohli v klude porodit. Nie nejako umelo udrziavat nizku mieru cisarskych rezov.

magdal1
3. máj 2010

latvia- asi je trosku rozdiel, ked je dietatko zive a ked mrtve. Co asi preziva dietatko pri cisarskom reze? Vieme? Urcite to nie je lahke rozhodnutie niekedy, ci rodit tak alebo tak.

keminek
3. máj 2010

Ráda bych se vás zeptala, jak je to s přítomností manžela u porodu, resp. po porodu s jeho přítomností u našeho dítěte. Po porodu jsou rodiče zákonnými zástupci dítěte a jsou za něj zodpovědní a rozhodují též o hospitalizaci atd. (pokud se nejedná o situaci ohrožení zdraví a života). Dle zákona opravdu oddělovat dítě od rodičů nelze, důkazem je např. velká porodnice Apolinář v Praze, kde dávají rodičce podepsat informovaný souhlas o tom, že dítě po 10 minutách odvezou na 60-90 minut a pak ho údajně vrátí (to ale asi záleží i na době porodu - v noci, ve dne a na směně).

Narážím na latviinu citaci na předchozí stránce:
"Lekár môže rozhodnúť o sekcii pokiaľ je v ohrození život dieťaťa či matky, ale nie o prítomnosti partnera, navyše ak na to nie je žiadny dôvod, iba pohodlie personálu.Vo vzťahu lekár-pacient o všetkom rozhoduje pacient a lekár môže za pacienta rozhodnúť len vtedy, ak je v stave, (v bezvedomí a pod.) kedy nemôže vydať rozhodnutie.(zákon 576/2004 Z.z §6 odsek 8 písmeno a.) "

Mně to stále není úplně jasné z toho důvodu, že nemocnice má nějakou kapacitu a organizaci a tatínkové si tam nemůžou courat, úplně jak chtějí (stejně jako jakékoliv jiné cizí osoby). Pokud maminka je po porodu unavena, ale nechce, aby miminko bylo někde na hromadném novorozeneckém pokoji zahřívané jakýmsi lůžkem v neosobním prostředí, hluku, světlu, pláči miminek apod., tak by s ním mohl být tatínek. Jenže to lze v některých porodnicích na sále, kde mohou pobývat všichni 2 hodiny a pak je maminka převezena na šestinedělí a mimi na novorozenecké. Co když to tak rodiče nechtějí? Jak má být otec s dítětem? Právo na to má, ale prostory a vnitřní organizace a kapacita porodnice má také svá omezení..

keminek
3. máj 2010

vlastně se to týká i první doby porodní. V některých porodnicích není místo, tak dajíj maminku na společný pokoj. Tam jsou jiné ženy, takže tam tatínka nepustí. Jinde jsou spolu celou dobu na sále nebo na nějakém nadstandardním pokoji, ale když je plno, tak maminka pochoduje třeba na chodbě, wc, společném pokoji a to není pro porod vůbec intimní prostředí a manžela pak zavolají jen na porodní sál, na druhou dobu, která ale zpravidla bývá kratší nebo velmi krátká. Takže jedna věc je oddělení miminka od rodičů a co může dělat tatínek, který má taktéž právo být s dítětem, zda tomu brání jen vnitřní omezení a organizace porodnice (organizace být musí, to je jasné, o tom nemluvím) nebo zda se dá nějak dohodnout a jak. A další nepříjemnost je vykázání tatínka v první době porodní. Maminka by měla mít právo mít u porodu osoby, které jsou jí blízké...
No u nás se za přítomnost tatínka u porodu platí, pokud přítomen být může.

magdal1
3. máj 2010

aj na Slovensku sa za pritomnost manzela prip. inej doprevadzajucej osoby plati. Niekt. porodnice maju samostatne porodne boxy- kde moze byt mamicka s partnerom pocas 1. aj 2.doby porodnej. Pritomnost babatka pocas 2 hodin, ktore mamicka travi po porode este na sale-boxe...je na Slovensku este raritou. Partner pritomny moze byt. 😉

latvia
3. máj 2010

😕 ja som niecotake pisala keminek? 😅 to si musim kuknut, lebo neviem o tom 😉

latvia
3. máj 2010

ahaaa, to si mala namysli ten clanok co som hodila? 🙂 uz som ho dlho necitala, tak som nevedela ze to tam j

keminek
4. máj 2010

latvia, jj.. ta citace té paní
magda, přitom myslím, že právní předpisy jsou v SR i ČR v téhle věci stejné, resp. hodně podobné. V ČR je to různé, někde oddělí, jinde ne, někde na sále, jinde až na šestinedělí. Také záleží, zda rodíš v noci, jaká je směna, na koho narazíš, jaká je rutina. Ale myslím, že v hodně porodnicích nechávají miminko s rodiči ty 2 hodiny a i je nechají miminko chovat. Nám ho nechali 2 hodiny, ale v postýlce s monitorem a "nesměli" jsme s ním manipulovat. Ale ani tady to není pravidlem. Někde oddělí miminko už na sále, jinde zas si ho nechají na novorozeneckém X hodin. Ale mnoha maminkám to nevadí, jsou radši, když si po porodu odpočinou a miminko klidně přenechají sestrám (po dlouhém vyčerpávajícím porodu se nedivím). Jenže někdo třeba sestrám mimi nechat nechce, ale sestry mu vnucují, že si MUSÍ odpočinout a že mimi je podchlazené atd.

Prostě nechápu, jak mám napasovat dohromady zákonné právo rodičů (i otce) být s dítětem a vnitřní řád porodnice (který pochopitelně je nutný), organizaci (a rutinu). Jsou tatínkové, co si prostě vyhádají to, že budou s miminkem na novorozeneckém, než ho předají mamince. Vím, že rodiče mají právo být s dítětem, ale také vím, že porodnice má nějakou kapacitu a organizaci.

Pohody u porodu se týká i přítomnost blízkých osob, tedy i partnera. Paní píše, že doktor rozhodne o lékařském postupu, ale nemůže rozhodovat o tom, zda bude nebo nebude přítomen otec. A uvádí odkaz na právní předpis. Fakt nevím, jak to v tomhle případě je. Např. v Neratovicích, které zvažuji, když je plno, tak mámu nechají v 1. době porodní na chodbě, wc, společném pokoji a tatínek tam být nesmí.

latvia
4. máj 2010

keminek, je to asi o tom, ze ak sa za svoje pravo postavis, dosiahnes vela, ak nie vsetko o co ziadas...ale na to v nasich podmienkach treba odvahu a mat padne argumenty preco....co myslim ze mas 🙂

keminek
6. máj 2010

odpovídám sem z diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/porod-be......
aby to tam nesměřovalo mimo téma

latvia, je mi jasné, že do nemocnic lezou natvrdlí pacoši, lidí je moc a jsou tak různí a kolikrát nemožní, že aby s nimi měl jeden svatou trpělivost 😒 😅 A je jedno, jestli je to prodavač nebo doktor. To se někdy setkají kombinace (doktor a pacoš ). Já bych taky pěnila. Ale všichni pacoši nejsou stejní, to samé se týká mudrů 😉

Já mám nejednu zkušenost, že když se jen tak slušně zeptám (právo mám a využívám ), tak vidím, jak jim to vadí, protáhnou ksichty nebo odbydou naučenými frázemi a dávají ti najevo, že s tebou nechtějí nijak diskutovat. Zdržuješ, otravuješ. Však víš, o čem mluvím. Mám 2 gyndaře, preferuji toho druhého, neb ten první je povýšený. Oba mi věnují čas a hovoří se mnou (taky že si za to řádně připlácím), ale na stejnou otázku reagovali diametrálně odlišně, stejně tak jako mají odlišný projev kdykoliv jindy. Prostě jeden je fajn a ten druhý je ten "typický doktor", takže z něj nadšená nejsem. A ten první není žádný mejdlo.. První ročník 40, druhý ročník 50.

Jinak jestli ty máš něco společného s anesteziologií, tak myslím, že s pacienty i víc diskutuješ. S epi se podepisuje informovaný souhlas a co tak čtu, tak hodně maminek vždycky napíše, že přišel báječný anesteziolog, byl velmi milý a všechno vysvětlil 😎 Anesteziologové jsou už asi zvyklí, pramení to možná z podstaty zákroku. Ale že by mudři stejným způsobem vysvětlovali zcela běžnou amniotomii (ve značné části porodů - viz téma Jaký byl porod) nebo oxytocin (ne u indukce, ale opět nadužívaný rutinně v různých fázích porodu), to jsem ještě nikde nečetla. To se jen tak oznámí, příp. se řekne nějaké to pozitivum. V těhle případech nevysvětlí alternativy, řádně neinformují o všem kompletně, informace jsou mizivé nebo zavádějící a přitom jde také o zákroky, se kterými žena musí souhlasit a aby mohla dát souhlas, musí jí být řádně vysvětleny..
Např. jsem teď četla diskuzi (netýká se porodu, ale jistého zdr. problému) a tam lidé jsou jednohlasně naštvaný na doktory. Mají nastudovány štosy materiálů a postup doktorů často hodnotí jako vyloženě špatný a chování arogantní, neochotné. Jsou to lidé, co jim borelioza ničí život, ale mudři jim nepomáhají, už si tam z nich dělají vyloženě legraci (černý humor). Typický přístup a chování MUDrů:
http://www.borelioza.cz/cs/diskusni_forum/prisp......
http://www.borelioza.cz/cs/diskusni_forum/prisp......
Takové diskuze jsou i k porodu, ale teď je hned nevypátrám, jednání mudrů prostě mnohdy pořád je takhle nemožné, takže si můžou sami za to, že jim dost lidí nevěří, že nepadají na zadek z titulu a že dost lidí má dojem, že s nimi doktoři diskutovat nebudou a když budou na diskuzi trvat, tak si vyslechnou nevhodné poznámky.
Je to o lidech. V ničem jiném to není (krom nekonečného sebevzdělávání). V chování a přístupu k lidem jsou naši zdravotníci oproti západu stále sto let za opicema. Ne všichni a na všech odděleních (viz můj gyndař a mnoho a mnoho dalších schopných a slušných lékařů), to by byl hotový blábol 😉 😀 Lékařů si obecně (a některých i osobně) vážím.

latvia
6. máj 2010

keminek, ja mam zse skusenost, ze s ku mne pacienti chovaju drzo 😀 a to len preto, ze si myslia, ze som sestra 😝 ale neriesim.
a ano, vacsinou mju ludia dobre spomienky na anesteziologov, vies preco? lebo dojdeme zvacsa usmiati, vsetko vysvetlujeme a komunikujeme, sme mili.....vies preco? lebo nam nikto nekeca do prace 😝 nikto nam nevravi ako sa co ma, veria ze vsetko urobime tak ako mame....pacienti nam zvacsa spia a my ich liecime a uspavame podla seba, nie podla toho ako si to oni vymyslia (mam na mysli ze si nevyberaju lieky, alebo postup, vyberaju si len co chcu, aky druh narkozy a podobne).nekomunikujeme s pacientami cely den, ked mame zlu naladu tak to nevidia, tych par minut sa premozeme a po uspati sme zase nervaci 😉 nikto nespochybnuje, ci sme nieco urobili spravne, alebo nie, kazdy sa nam jednoducho odovzda do svojich ruk.
ja som to uz vravela, som rada ze robim ARO, ja som kludas, ale taky napor, aky maju gyndosi, by som nevydrzala, a bola by som denne permanentne nasr.... 😝

latvia
6. máj 2010

a nasa komunikacia je co sa tyka slusnosti casto vycibrena kvoli nasim spicim krasavcom na oddeleni, tm su tazke stavy a clovek musi vediet ako citlivo vysvetlit pribuznym situaciu, tam sa neda zbrklo vyklopit par veci a buchnut dverami...

keminek
6. máj 2010

latvia, jo jo, někteří pacoši jsou zralí na proplesknutí. To ti fakt věřím a umím si to snad až živě předstvit. Někteří doktoři ovšem též. A jejich pracovní nápor mě nezajímá (s prominutím), jak už jsme se shodly snad někde na předchozí stránce 😀 Jsem ráda, že jseš hodný anesteziolog a pacoši ti do toho nekecají a mám dojem, že ani mudři. Anesteziologům prostě věří všichni 😀 A gyndaři se nemohou divit, že se s nimi občas (nebo snad čím dál častěji?) někdo dohaduje (tím myslím např. maminy tady z odenta, ty rozumné, nemluvím o nějakých hysterkách či fanatických feministkách obhajujících přirozený porod za každou cenu jako cosi magického 😅 ), když postupují chybně nebo zbytečně a nadbytečně rutinně a cpou se jim do porodu, ač oni nerodí, rodí maminka. V komunikaci jsou sto let za opicema. Já taky měla pracovní nápor a kdybych byla tak arogantní jak mudři, tak by se mnou během chvíle nikdo nediskutoval. Mudři jsou ale zvyklí na nadřazený postoj už léta letoucí. Já chci prostě normální porod, žádné konflikty, normální domluvu, žádné ksichty a slušné chování. Uvítám komunikativnost, rady, vysvělení. A objektivní informování o zákrocích považuji nejen za moje zákonné právo, ale také za projev slušnosti. Jsem přístupná diskuzi, slušná, milá, ale už jsem cvičená. Takže jak oni začnou s nevhodným tónem, tak zatnu zuby a vrátím jim ten tón zpět. A neustoupím.. dnes už ne.. 🙂

latvia
6. máj 2010

z mojho porodnika som furt mala zmiesane pocity....sme sice kamarati, ale stale mi pripadal taky, jak keby na kazdeho stale vrcal....aj ked som sa ho sla pytat ci ma odrodi, tak to bolo s takym stiahnutym zadkom, ze by sa mi tam ani zastruhany vlas nevosiel 😀 som myslela ze ma odbije....po mojej otazke povedal len : jasne, dam ti na seba cislo a zavolaj mi.a musim povedat, ze aj ked nebol sladky a vludny, lebo on proste rozprava zbrklo aj mimo pracu, tak som bola prekvapena, ze na mna nehukal (inokedy to robieval)...potom mi aj sestry povedali, ze si ho pacientky pochvaluju, ze s nimi pekne jedna.
keminek, dufam ze tentokrat natrafis na ustretovych a slusnych mudrov 🙂

keminek
6. máj 2010

latvia, díky. Též doufám. Chápu, že když je člověk nějaký, tak se tak chová doma i v práci. A tayk chápu, že mudrům kolikrát lezou pacienti na nervy. Ale všichni pacoši nejsou primitivové. Mudr. pacošův osud nezná. Může jít o člověka sečtělého, s bohatými zkušenostmi, dobrého a moudrého. A pak s ním bude nějaký mudr jednat ponižujícím způsobem jak s nesvéprávným trdlem. Ten člověk nebude reagovat drze, často sklopí oči a zaujme postoj školáčka.

Nemluvě o případech, kdy jednají mudři navíc odborně chybně.. 😒 To aby si pacoš kde co nastudoval sám a pak se dohadoval s doktory. Chápu, že když se do lékaře pustí pár drzých pacošů, tak se musí hoodně ovládat. Ale kvůli takovým nemůže ten doktor rovnat do latě mě. Copak já za to můžu.. Ono je dobré, že se lidé začínají ozývat a že už jsou pryč doby, kdy s novorozencem lítaly po špitále sestry v rouškách a maminky ukazovaly miminko tatínkovi z okna ve 4. patře.

Mimochodem v názvu tématu je něco o alternativním porodu. Alternativa od normálního porodu je dle mě porod s rutinními medicínskými zásahy. Já fakt nechci nic extra. Žádám o pomoc při komplikacích, normální porod bych nechala na mně a miminku. Jakékoliv zásahy mi můžou navrhnout a vysvětlit (vysvětlení nepovažuji za nic nadstandardního) a když se budu ptát, nebude to nikoho neskutečně otravovat a normálně odpoví (pokud nepůjde o akutní stav). Uvítám obyčejné milé chování bez keců. Toť vše.. 😅

zuzi118
6. máj 2010

keminek mala som podobnu predstavu ako ty. Ale pre nase porodnice to je akoby som chcela aby mi pri porode spievali zdravotnici zbor zidov.

latvia
6. máj 2010

kde budes rodit? inac nechces "nic moc", tvoje poziadavky sa dodrzat daju....ja som citala porodny plan jednej zenskej a mala som dost.....

keminek
6. máj 2010

latvia, tak to by mě samotnou zajímalo 😀 Já myslím, že si své prosadím všude, ale jde o to jak. Já si totiž nic prosazovat nechci, jde mi o klid u porodu.
zuzi, já si asi do porodního plánu nakopíruju ten poslední odstavec, třeba z něj vše plyne nad slunce jasně i pro natvrdlé.. 😅

latvia
6. máj 2010

snad si tam nenapises, ze si chces sahnut na vychadzajucu hlavicku babatka...

keminek
6. máj 2010

latvia, takhle podrobný to nemám. Mám tam, jaké postupy nechci a jakou preferuji polohu. Taky že chci být řádně informována a nejraděj bych tam dodala, že bych ráda komunikovala bez nejapných keců 😅 😀

keminek
6. máj 2010

resp. že preferuji pohyb

latvia
6. máj 2010

rozumne, splnitelne

etnicka
6. máj 2010

latvia preco nie napisat, ze si chce siahnut na hlavicku?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre