Môžem druhé dieťa rodiť normálne s epidurálkou?

zuzapavla
4. mar 2009

Babenky, prosím vas, pomožte mi. Moje prvé dieťa som rodila cisarskym pred rokom a pol a nejak sme zatúžili po druhom. Ale dopočula som sa, že ak som rodila prvé dieťa cisarom, a keby som mala rodiť druhé normálne, nemôžem ísť s epiduralkou, lebo že jazva by sa mohla otvoriť. Počul toto niekto? Máte nejaké skúsenosti? Normálne ma to odstrašilo, lebo bez epi ísť normálne rodiť nechcem. Dík za všetky názory, moc mi pomôžete.

katarinaa
4. mar 2009

ano, takto to v Ruzinove rovno hovoria uz pri pouceni k epiduralu.

petra1985
5. mar 2009

a preco nechces ist bez epi? ja budem mat pri sebe tetu je porodna sestra a mi povedala, ze epi mi neda 😀 ze sa to da v pohode zvladnut.. tiez som chcela epi ale ma odhovorila.. povedala, ze nic mi netreba asi aj vie preco.. ta ja som zvedava ale mam pocit, ze si uzijem 🙂

zuzapavla
autor
6. mar 2009

Bez epi nechcem ist preto, lebo segra a kamoska mali uplne traumaticky porod a uz v zivote nechcu rodit. Aspon bez epi nie. Tak som dostala obrovsky respekt pred porodom bez epi. Taku traumu aku ma z porodu segra urcite zazit nechcem. Este sa z toho nespamatala, a to uz je peknych par mesiacov dozadu.

akejka
6. mar 2009

zuzapavla: ja som rodila 2x na Antolskej, 2x neplánovanou sekciou. Pred 2. pôrodom som bola na prednáške o EPI, primárka anesteziológie mi dala doporučenie na EPI, bez problémov. EPI som mala zaplatenúi, akurát mi ju nestihli pichnúť, lebo som prišla do pôrodnice otvorená na 8cm a s 1 minútovými kontrakciami a nestihli mi dať ani klystýr, ani ma poriadne prezliecť...
Takže na Antolskej ti po sekcii EPI povolia pri 2. pôrode 😉
Kde plánuješ rodiť - v ktorom meste ?

sniezka
16. mar 2009

Čítala som v odbornej knihe "Bezbolestný pôrod", že niekedy lekári odmietajú dať EPI po sekcii, kvoli tomu, že zablokuje vnímanie bolesti, a ak by nastala ruptúra maternice, lekári by o tom ani nevedeli a žena by mohla zomrieť. Lekár, ktorý túto odbornú knihu písal tento názor vyvracal s tým, že bolesť, ktorú žena pocíti pri ruptúre maternice je taká obrovská, že ju ani EPI neprekryje, jednoducho táto bolesť nie je potlačiteľná epidurálkou, takže nie je dôvod obávať sa, že by ruptúra nebola u ženy rozpoznaná. Taktiež uvádzal, že ruptúra je stav sprevádzaný následne šokom a bezvedomím, takže tak. Ale samotná EPI samozrejme tú ruptúru nespôsobuje.
Takže pravdepodobne je tento názor zastaraný a mal by byť dávno prekonaný, ale toť naše zdravotníctvo.

akejka
17. mar 2009

sniezka: o tej bolesti pri ruptúre viem svoje 😢 Ruptúru som dostala pri 2. pôrode. Už 1. kontrakcia, ktorú som doma dostala bola hrozne bolestivá, pocit rezania v jazve, resp, rezania v panvy, nedalo sa to ani predýchať. Hne´d mi nabehli 3 minútové kontrakcie, pri príchode do nemocnice 1 minútové - ako som písala v príspevku vyššie...a strašne som na sále kričala, nechali ma tak, lebo tušili, že ide o ruptúru, už mi ani neradili správne dýchať, lebo vedeli, že mi to nepomôže, akurát by som viac upadla do mdlôb...
súhlasím s názorom dr. z tej knihy, že to je bolesť, ktorú by ani EPI neprekryla...fakt niečo neskutočné, mala som pocit, že zomieram 😢 . A ke´d ma odvážali na operačnú sálu som už pomaly upadala do bezvedomia, mám z toho časového úseku výpadky pamäte...

lubica33
17. mar 2009

akejka, v inej teme som sa pytala na veci, na ktore si tu uz odpovedala, vdaka!

bocmanka
17. mar 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
som si vás prečítala v inej téme, sa míňame...ja som sa tej ruptúre, ktorú akejka popisuje presne vyhla....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre