Nesprávne vypočítaný termín pôrodu. Dá sa tomu vyhnúť?

tessinka
15. sep 2009

Ahojte, stretli ste sa už s niečím podobným? U nás sa termín pôrodu vypočítava podľa poslednej menštruácie a podľa sona. Ale čo ak žena dostane menštruáciu (alebo má špinenie, ktoré považuje za M) a je už tehotná, to sa predsa stáva? Takto je termín pôrodu vlastne posunutý aj o niekoľko týždňov.

Uvažujem o tom. Moja dcéra bola počas môjho tehotenstva stále nejaká priveľká, mala vysoké AFP, a v posledný mesiac som mala vysovene subjektívny pocit, že už chce ísť von. Ja som s tým však vnútorne bojovala, lebo som ju chcela čo najdlhšie vynosiť. Už v 7 mesiaci mi začali sťahy maternice, bola som hospitalizovaná a naordinovali mi lieky. Narodila sa oficiálne na konci 39 týždňa, bola krásne vyvinutá,okrúhla, mala peknú váhu, plodová voda bola skalená. Pôrod bol vyvolávaný, lebo posledné týždne som mala gestózu, najmä vysoký TK a iné symptómy.Predtým som bola PN a mala som sa šetriť. Ja mám stále pocit, že sme ju počali o cca mesiac skôr, MS som nikdy nemala pravidelnú,. Aj keď som bola na 1. poradni, lekár to dohadol na cca10 tt, povedal, že je už veľká, ale od poslednej PM ubehlo necelých 6 týždňov (+2, to mi stále dáva iba 8tt).

Zaujíma ma to preto, lebo v nasledujúcom tehotenstve, ak sa nejaké podarí, by som viac chcela veriť svojim pocitom, možno by mi to ušetrilo aj zdravotné problémy na konci tehotenstva. Teraz, keď do toho vidím viac, mám totiž pocit, že som ju skôr nejaký ten týždeň prenášala. A že všetko vlastne bolo o pár týždňov posunuté, takže vlastne v poriadku a mnohé opatrenia boli nasilu a možno aj zbytočné. Dnes už mám iného lekára, aj doba sa zmenila. Možno by to už mohlo byť inak. Čo si o tom myslíte?

vefi89
15. sep 2009

tessinka, mne lekar vypocitaval najprv podla PM, ale tiez som nemala pravidelnu. Vypocital mi 20 tt, co mne sa zdalo vela, a potom na sone zase odpocitaval 4tt (takze cely mesiac) lebo plod bol malinky. 🙂

tessinka
autor
15. sep 2009

Aha, takže sa to teraz berie trochu do úvahy? Moja malá má už sedem, dúfala som, že sa doba aj v tomto zmenila. Mňa by takto zaujímala hlavne súvislosť medzi pravdepodobnosťou vzniku gestózy a prenášaním. Lebo mne to tak laicky vychádza, že by sa tá gestóza logicky mohla zhoršiť práve pri prenášaní. A to by som už nechcela zažiť.

michala.l
15. sep 2009

tessinka, ja mam teraz presne rovnaky problem ako si mala ty ... pri prvej navsteve mi podla PM vypocitala zaciatok 9tt, no podla UZV som bola uz v 12tt ... a tie +3tt sa so mnou tahaju az doteraz ...bohuzial Dr. sa so mnou odmieta bavit o zmene uvedeneho terminu porodu a takmer pri kazdej poradni jej musim vysvetlovat preco je mala o 3 tt vacsia 😠 .. tento tyzden idem do 34tt (podla UZV a aj podla mna), cize by som uz mala ist na matersku ...no Dr. eviduje, ze som len v 31 tt.. a teda na matersku ma posle az o 3 tyzdne (co uz budem 37tt) ... som z toho uz hotova, no Dr. si stale vravi len svoje (i ked UZV mi vzdy ukazuje vacsie babo a na vahe som nepribrala nic - schudla som zatial cca 6-7 kg od otehotnenia) ... najnovsie ma koli vysledkom eviduje ako diabeticku, kedze mi vysiel glukozo-toleranacny test hranicny 😖 (lenze ten mi bol robeny tiez neskor ako sa ma ...ako aj ostatne vysetrenia ☹ ) ... Hlavne sa bojim, ze budem prenasat a odmietnu mi vyvolat porod, lebo podla oficialneho terminu porodu budem este v norme ☹ ...

tessinka
autor
15. sep 2009

Michaela, ale to je naozaj podobné, ako to, čo som mala ja. Ja som vtedy párkrát na poradni povedala, že tá PM sa mi nezdala, ale môj lekár stále bral ako PM tú. Potom som už nenaliehala a dôverovala som mu, inak bol veľmi fajn, je to dobrý doktor.

Na druhej strane si dnes myslím, že som nemusela mať také problémy v poslednom mesiaci, kedy už vlastne babetko možno bolo donosené. A tiež mám často pocit, že som nás zachránila v poslednej chvíli, lebo sme sa sa sami vybrali do nemocnice po návšteve poradne, kde bolo vlastne všetko v poriadku (ale môj vtedajší lekár nemal sono).A v nemocnici nám povedali, že ako dobre, že sme prišli, lebo bábätko sa podľa ich vyšetrení už nemalo veľmi dobre a musia vyvolať pôrod. Ja som mala v nemocnici po príchode tlak 160/ 100 a bielkoviny v moči, ktoré tam ráno v poradnie údajne neboli. Presne tomuto sa chcem vyhnúť, lebo takto bolo všetko iba na mojej intuícií. Viem presne, ako sa cítiš a čím budeš viac tehotná, tým bude pre teba ťažšie zostať kľudná.

Nemáš možnosť konzultovať to aj s iným lekárom? To by som ti veľmi radila. Ja som sa už medzičasom dozvedela, že niektorí lekári už akceptujú, že termín pôrodu môže byť iný ako ten oficiálne vypočítaný.

michala.l
15. sep 2009

Koli tomu si hladam noveho Dr. , ku ktoremu by som co najskor prestupila ... mrzi ma to, lebo som z nej mala hned od zaciatkucelkom dobry pocit, zaplatila som siu nej rocny poplatok 4500Sk za "nadstandardne" sluzby (telefonovanie vysledkov,objednavanie na presny cas ... no ani jedno nebolo 😠 ) ... teraz uz len dufam, ze si cim skor vyberiem noveho ...
Ja som jej hned na zaciatku vravela, ze PM bola velmi slaba a trvala len 2 dni ... ked som jej to pred tyzdnom na poradni pripomenula, tak mi len odvrkla, ze to uz nezistime,ci to bola PM alebo nie ,ale ze ona mi termin menit nebude 😖 ... I ked pojde vsetko OK a lekari v porodnici to budu akceptovat ako porod v termine, tak aj tak ostava problem, ze na matersku ma posle o 3 tyzdne neskor (ak do vtedy neporodim) 😒

csina
15. sep 2009

Ahojte, ja mám skôr opačný problém. Moja menza bola tiež ako počasie a nie je isté, ako som mala plodné dni, takže u mňa to teraz vychádza, že som podľa uzv o také 2-3 týždne pozadu. Vlastne ma trápi to, že mi termín vyrátali podľa PM na 24. 12. ale podľa uzv až na 5.1. 2010. Ak sa náhodou niečo stane, mám strach, že ma budú hnať príliš skoro rodiť, aby na Vianoce mali odo mňa pokoj.

vefi89
15. sep 2009

michala, tak to mas potom dost na figu lekara, ked taketo nieco neberie do uuvahy. V kazdom pripade, ak ti nezmeni datum porodu, a nenajdes si druhu lekarku, tak to povedz v nemocnici, najblizsie ked pojdes. Predsa len je viac dr.

tessinka
autor
15. sep 2009

Ja som našla ešte aj tento článok o potermínovom tehotenstve:
http://www.dieta.sk/index.php?art=1979&id=37&me...

Takto to asi bolo aj s nami.

Je to asi naozaj tak, že vzorce platia, pokiaľ je cyklus pravidelný. Akonáhle je tam nejaká nepravidelnosť, už to nesedí. Určite je dobré, keď sa lekári pri výpočte riadia aj inými informáciami ako dátum PM, a akceptujú aj sono.

tessinka
autor
16. sep 2009

Dievčatá, vraj teraz v Zdraví (september) je článok o nesprávne vypočítanom termíne pôrodu.

dejna3
16. sep 2009

mne keď robil dr. prvé sono, tak hneď poznamenal, že maternica je menšia, než by mala byť podľa termínu posl. ms... tiež som mala 2 týždne po riadnej ms 2 dni špinenie (myslela som, že je to nejaký zápal z prechladnutia)... poznamenal si to, vzal do úvahy a viac prihlada k TP podľa uzv

olivova
16. sep 2009

moj lekar zobral do uvahy hlavne 1. sono - riadil sa podla neho, nie podla vypocitaneho terminu podla ms

lubina
16. sep 2009

JE to tak,z e sa vypocita termin podla poslednej menstruacie,ale ak sono ukaze cosi ine a je rozdiel medzi vypocitanym terminom a sonom viac ako 7 dni,tak sa termin berie podla sona a nie podla vypoctu.

quika
16. sep 2009

ja som vedela ze som otehotnela neskor, tak som rovno povedala ze si PM nepamatam 😀 potom mi dali termin podla ultrazvuku.
bola som totiz poucena od kamosky, ktora takto skoncila velmi zle, mala velmi nepravidelny cyklus (4-5x do roka MS) ale aj tak sa drzali terminu podla MS, aj ked babo bolo podla vsetkych ultrazvukov o 3 tyzdne mladsie. potom jej 3 dni po termine (tom zlom) isli vyvolavat porod, samozrejme telo nepripravene, takze to neslo, skoncila na cisarskom lebo dieta stracalo ozvy, potom zistili ze babo ma znaky nedonoseneho dietata, malo len 2100g a muselo byt tyzden v inkubatore a ma dozivotne nasledky z toho vyvolavania porodu (DMO). dali aj trestne oznamenie ale skoncilo to v prospech nemocnice - vraj spravili vsetko spravne.

maca1211
16. sep 2009

mne tiez lekar vypocital termin porodu podla poslednej MS a ked som bola na sone tak mi povedal,ze velkost dietatka je suhlasny s tyzdnom tehotenstva v ktorom som,dufam ze to tak pojde aj nadalej.

lucia_b
16. sep 2009

Ahojte dievcata, tak ja som na tom podobne ako Csina, podla poslednej MS nam termin vychadza na 31.1.2010, avsak podla sona sme o 2 tt mensi, tak nam doktor posunul termin na 14.2.2010. Tiez mam strach, ako vsetko dopadne, ale verim svojmu doktorovi, tak hadam dobre. Vsetkym drzim palce a myslim si, ze sono a to ako sa citite je ovela smerodatnejsie.

tessinka
autor
16. sep 2009

Veď ono môže byť všetko inak, pokiaľ jeden lekár robí aj sono aj sa o ženu stará. Jednému človeku musí byť jasné, že niečo nesedí, može sa nad tým zamyslieť a na základe skúseností brať do úvahy aj iný termín, podľa UZV.

Ale keď u nás je prax často taká, že ženy v poradni sú ako na bežiacom dráte, posielajú ich na sono inde, tam zase len na bežiacom dráte, vystavia doklad zo sona (bez foto aj všetkého), pošlú ženu naspäť k jej gynekológovi, aby si PREČíTAL, čo tam VIDEL niekto iný. Vlastne sa držia len papierov, to živé nádherné dieťatko v matkinom lone je pre nich iba záznam na papieri.

kika7
4. nov 2009

Ahojte, mne tiež doktor stanovil termín podla PM. Ale dátum som mu povedala iba približný, lebo tým, že som mala nepravidelnú, nevedela som si spomenúť, kedy som mala naposledy. Keď som zistila, že som tehotná, išla som k lekárovi, ten mi vyšetrním aj vnútorným UZV určil, že som v 6tt. Podla sona v 12tt mi neupresnil termín. Inak, všetky vyšetrenia sa zhodovali a boli primerané k bábätku v tom ktorom týždni. Teraz už chodím do poradne do nemocnice, teraz by som mala byť v 39 tt a doktorka ma poslala na UZV a doktor mi napísal, že som v 35tt. Podla mňa nie je možné, aby som mala taký skok v týždňoch, keďže všetky robené testy a výsledky boli v norme a ešte si myslím, že každé bábo je iné, jedno väčšie druhé menšie.
Tiež sa teraz obávam, aký dátum budú brať do úvahy, nech mi zbytočne nevyvolávajú alebo nezastavujú pôrod, lebo v našom zdravotníctve sa potom dovolať spravodlivosti je snáď nemožné a najviac potom trpí mama...

sabiatko
4. nov 2009

ahojte 🙂
tak moj doki sa riadi vyhradne terminom urcenym podla ultrazvuku. kedze som mavala nepravidelnu MS, tak sa to inak ani neda a okrem toho aj ked mate pravidelnu, tak vam nikto nezaruci, kedy presne doslo k oplodneniu. rozdiel mi to robi 10 dni, ale na kazdom sone mi to podla velkosti babatka vychadza tak, ako to doki urcil v 8 tt a neskor aj v 12 tt, pricom odchylka je vzdy par dni (1-4). tak ja si myslim, ze do toho 12 tt sa da pomerne presne zistit datum porodu podla velkosti babatka ultrazvukom.

katyl
4. nov 2009

aj ja mam skusenost s nepresnym urcovanim terminu, co je o to smutnejsie, ze som presne vedela datum oplodnujuceho styku. podla PM to vychadzalo na 26.10, ale mne to podla datumu oplodnenia vychadzalo az na 2.11. Darmo som lekarom tvrdila, ze to viem na 100%,oni stale ze 26.10, vraj aj UZV tomu nasvedcuje...
tak som ich nechala, nech si hovoria co chcu, ja som sa spoliehala na seba, ajsom vsade uvadzala termin porodu ten moj. Nakoniec sa Filipko narodil az 5.11 😀 😀 😀 a bol velky, 4,25kg, preto mi to asi stale posuvali na skorsi termin. Treba verit hlavne sebe a svojej hlave 😉 to je najistejsie, teda u mna urcite 😉

zuzuxx
4. nov 2009

ahojte, aj ja mam s tymto skusenost.
Moj doki odmieta vsetky moje datumy, termin mi stanovil podla PM, aj ked som ju mala velmi nepravidelnu. Viem presne den pocatia, je az 3 tyzdne po PM. Co je divne, tak podla uzv sme len o tyzden mensi, nie az o tri.
Snad ked prejdem priamo na poradnu do nemocnice, budu rozumnejsi doktori...

vikitino
19. jan 2012

ahojte aj ja mam v tpom trosku chaos poslednu menstruaciu som mala 22.5 2011 termin podla menstruacie mam 24.2 2012 potom sa mi to akosi posunulo na 17.2.. asi podla usg a dnes som bola v nemocnici na kontrolu a lekar mi urobil ultrazvuka urcil termin porodu na 3.2.2012 a povedal ze mam prist o desat dni na CTG .. nie je to cudne o desat dni bude 28.1 a termin mam hned 3.2 nema sa chodit na ctg castejsie? eni neviem v akom som tyzdni mam v tom chaos bojim sa aby sa maly ne anrodil predcasne pred 38. tyzdnom

alicka7
19. jan 2012

@vikitino ja som mala PM 21.5.2011, podla tohto datumu mi termin vychadza na 25.2., podla tehotenskej kalkulacky mi vychadza termin na 24.2. a neviem z akeho dovodu mi lekar do tehotenskej knizky napisal TP 28.2.
Neboj sa, babatko vie najlepsie, kedy ma prist, keby sa nebodaj narodilo aj v tomto tyzdni, zvladlo by to, ale podla mna sa tvoj lekar prepocital. Drzim palce!

tatiana2105
6. mar 2015

Dobry den moj gynekolog mi vypocital termin porodu 22.3 Ale dnes som bola v nemocnici na ultrazvuk a podla neho je termin 22.4 moze byt mesacny skok ??

trgypadl
6. mar 2015

@tatiana2105 datum poslednej menstrucie si mala kedy???ultrazvukovo to doteraz priblizne sedelo??

dadusqaa
25. apr 2015

@quika a na termín podla sona sa dá spolahnúť??

dadusqaa
25. apr 2015

@kika7 presne toto sa mi stalo poslali ma po prvej poradni v nemocnici na sono a zrazu bolo s 38 týždna 36ty...

ivetted
25. nov 2015

ja mám dva termíny tiež vypočítane .. prvý podla poslednej menštruácie a druhý termín podla prvých pohybov dieťatka... je tam rozmedzie cca dva týždne a to mi moja doktorka povedala že to je v pohode lebo že sa akceptujú cca dva týždne hore dole okolo termínu pôrodu.. takže som v limite a som v pohode... ale termíny podľa menzesu a podla ultrazvuku a približne zhodovali.. tam bol len cca týždeň rozdiel ... takže na presný termín pôrodu sa nechám prekvapiť že kedy si to ten môj drobec vyberie 🙂

slavibrcka
27. nov 2015

@csina a ako to dopadlo? lebo ja mam to iste. Termin mam oficialne teraz 30.11., dvakrat mi povedali na utz, ze je to o tyzden mensie, dali termin na 6.12., co mi prislo ok, ale vcera v predporodnej poradni v nemocnici im vysiel ultrazvuk o 3 tyzdne mensie dieta! tym padom sa moze stat, ze budem rodit aj na vianoce. :(

csina
30. nov 2015

@slavibrcka ahoj..tak u mna nakoniec vsetko dopadlo celkom inak..ani jeden z terminov netrafili presne..ale podla utz im to vychadzalo lepsie...aj ked je fakt, ze ja mam predlzeny cylkus nie 28 ale cca 32 dni..nakoniec som mala nadherny porod 3.1. cize niekde medzi..ale malinka bola pomerne velka 51/3650, takze ak by par dni dozadu nasilu vyvolavali, tak by to asi bolo ok... Ale podla utz sa tiez neda celkom odhadnut...ja som mala pri vsetkych porodoch velmi vela plodovej vody a dost to skreslovalo..uz priamo na sale malej odhadovali velkost do 3300g a neboka to pravda...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre