Ocko pri pôrode. Zvládli to?

papula
9. jan 2007

Ahojte kocky.
Som trosku zvedeva a chcem sa opytat zvladli to vase polovicky pri porode? moj priatel mi chce byt pri porode,ale ja mam trosku obavy ze sa mi tam zosype 😀

ritaklea
29. jan 2007

adetka...nevravim ze vela zien umiera, ale ze su aj take čo umieraju...
no ja tam chlapa chcem hlavne pre to, ze ked vyjde babetko von, je to urcite ten najkrajsi pocit na svete. A chcem aby sme ho zazili spolu. Uz pri prvom ultrazvuku sme spolu plakali, tak sa nemozem dockat placu po porode.. Bude to urcite nadhera.

rebeka
29. jan 2007

ritaklea: tiez s tebou suhlasim. O tom, ci mat chlapa pri porode by sa mala v prvom rade rozhodnut zena. Ked sme s mojim manzelom este spolu nechodili, ale bavili sme sa o vsetkom moznom, polozila som mu otazku, ci by bol ochotny byt so mnou pri porode. On mi na to povedal, ze bude respektovat moje rozhodnutie, ale ak by to bolo mozne, rad by bol pri tom 😀

ritaklea
29. jan 2007

no drnda, keby som bola tou tvojou kamoškou, tak sa asi rozvediem... Ten chlap je poriadne hovedo... Keby ochorel tak ze sa bude musiet o neho niekto starat a bude to naozaj nechutne, tak byt jeho zenou, poviem ze sa na to nemozem pozerat a sla by som si vyhodit z kopytka.
v zivote si musime prezit aj nieco tazke aby to pekne bolo o to krajsie.

xdollyx
29. jan 2007

ahojte. ak mozem prispiet svojou skusenostou, tak ked budem rodit druhykrat znova pojde moj manzel pri porod......je to nieco nadherne...povzbudzujuce...ocarujuce a vobec v jeho ociach som teraz ta najstatocnejsia a najsilnejsia zena......take pocity mal moj manzel a doteraz na to spomina....vtedy si vela uvedomil,ze ake sme my zeny a ake je to pre nas tazke....neobanuje ani vas manzel ani vy ked pride ten porod 😉

ritaklea
29. jan 2007

xdollyx... tiez som toho nazoru. 😉

ritaklea
29. jan 2007

tiez nechapem, ako by mohli zeny, ktore maju chlapa pri porode na neho nadavat a byt na neho nahnevane. Ja som si plodenie nasej malinkej tiez uzila a naramne ma to bavilo. Tak preco to zvalovat len na chlapa. No ale keby tam nebol, tak vtedy by som si teda pekne ponadavala. 😀

drnda1
29. jan 2007

Ja tiež súhlasím s xdollyx. (inak máš preu taký, že kukám na tvoje meno a pomaly ťukám do klávesnice, aby som ho dobre opísala. 😉 ) Môj mal slzy na krajíčku po prvom UTZ. Podruhom, keď nám povedal, že čakáme dievčatko(čo chcel), mu aj slzička vypadla. MUsela som pozerať inde, lebo aj ja by som plakala pri pohľade naňho. A pred mesiacom, na prietokoch, keď povedal, že máme všetko v poriadku, tak môj muž mal skutočne čo robiť, aby sa nerozplakal. Tak si viem predstaviť, aký bude šťastný pri pohľade na to, keď mu bude pred očami doktor vyťahovať jeho vytúženú dcérku - pre neho vlastne v 35.rokoch prvé bábenko!!!
Teda našu... 🙂 (Dve deti mám totiž z 1. manželstva).

bebs
29. jan 2007

kočky, tak to tu opisujete, že sa normálne začínam na pôrod tešiť 😝 (aj s ocinom 😵
ešte by som sa chcela opýtať trošku mimo od témy, viaceré píšete, že ste si pozreli pôrod na videu...kde by som to mohla zohnať? Niekde na webe ? Radi by sme si to s manželom tiež pozreli...zatiaľ dikyyy

lucka28
29. jan 2007

tady se jukněte na ten porod ale pokud jsi prvorodička tak bejt tebou na to nekoukám ve skutečnosti to je jiný 🙂 bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-ukazka/tisk

bebs
29. jan 2007

lucka28: ďakujem, ale neskoro, práve som dokukala a pravdu povediac, som z toho mierne vystrašená. Našla som samostatné fórum "pôrod na videu" tak som to pozrela, teda niektoré som ani nemohla dopozerať.. 😕 a teraz ľutujem, že som to chcela vidieť. Jedine pôrod do vody vyzeral celkom OK.
áno som prvorodička..
sorry, že zavádzam od témy, môžeme sa vrátiť k ockom pri pôrode.. 😉

vavka33
1. feb 2007

tak moj manzel chcel byt pri porode,nakoniec to dopadlo tak,ze to vlastne ani nestihol-dobehol prve vtedy,ked bola mala vonku a doktor strihal pupocnu snuru.
Strasne som chcela,aby tam pri mne cely ten cas bol,ale teraz som rada,ze nebol,pretoze by som ho vobec nevnimala a asi by som tu bolest aj horsie znasala,lebo by som videla,ako mu je luto,ze trpim

iwis
1. feb 2007

môže byť otec dieťaťa pri pôrode aj keď nie sme zosobášený?

katika1
1. feb 2007

Iwis.. podľa mňa určite.. Ani my nie sme a chcem ho tam.. To podľa mňa nemá nič so sobášom.

vavka33
1. feb 2007

mozes si tam zobrat koho chces,tebe blizku osobu

vladimira
1. feb 2007

zenicky, a neviete ako chlapy reaguju na "porod" placenty? lebo dnes som hovorila s jednym cerstvym oteckom a ten z toho bol dost mimo...ze vraj strasny pohlad...teda, asi sa tam nemal divat, ale zrejme netusil, ako to vyzera...takze mu z celeho porodu utkvelo najma to, ze placenta je hnus...a to ze ma syna bolo v tej chvili asi druhorade...

katika1
1. feb 2007

Ja by som rada maminu, ale ona nechce.. 🙄

expertka8
1. feb 2007

..iwis...keby si hneď tesne pred pôrodom sxmatla nejakého xlapa z ulice..a prezentovala by si ho ako otca svojho dieťaťa...môže byť pri pôrode 😉 ...pri pôrode môže byť "hocijaká" osoba..ak si to želáš ty ako rodička...veď si za to aj patrične zacvakáš 😅

expertka8
1. feb 2007

...vladimira...skutočne??? 😲
...no...môj mangel sa vyjadril..že keď videl placentu..dostal xuť ma baklažán 😀 😀 😀

katika1
1. feb 2007

na baklažán??? 😀

vladimira
1. feb 2007

expertka, ten dotycny bol asi posera... 🙄 ... neviem...ale ked ten tvoj dostal chut na baklazan...tak to asi nebolo take strasne, nie??? 😅

vavka33
1. feb 2007

Vladka,moj manzel pri porode placenty nebol,siel spolu s babatkom do miestnosti,kde ho umyvali a merali a vazili,takze moze ist aj tvoj a nic neuvidi.A ked ma sili,poslali ho vonku a prisiel,az ked som mala vysivku hotovu 😀

expertka8
1. feb 2007

...údajne sa placenta podobala na baklažán 😅 ..ja neviem...ja som sa nepozerala...ja "baklažán" neznášam 😅 😝 😀

certica
1. feb 2007

exp, to by si ale mala 😀

expertka8
1. feb 2007

...náš ocino videl všetko 😔 🙂 ...a skonštatoval..že nič krajšie v živote nevidel..skutočne nezabudnuteľný zážitok 😉

vladimira
1. feb 2007

no, placentu som videla na farebnej fotke niekde v knihe a nic moc...taky kus masa...ale nazivo je to asi vacsi brutal...
vavka, mas pravdu, manzel by mal byt v tom case s babatkom (oxidovat lekarom, ci ho vysetruju spravne 🙂 )...ale ktovie, ci dovtedy zena stihne porodit placentu? do kolkych minut ju musime "vypudit"?? ty brdo...na com som len s tou placentou zacinala?? 😨

expertka8
1. feb 2007

..certica...ak si mám vybrať z "pôrodného menu"..z prvého výkladu si vyberám "úhora"..alias pupočnú šnúru 😀

certica
1. feb 2007

ja by som predsa len ineho uhora 😅 😀

zuzanat
1. feb 2007

ahojte, ja sice este necakam babo, ale vcera som dostala od byvaleho kolegu mail o tom, ze sa mu narodil syn. Pisal, ze porod bol sice tazky, ale zvladli ho a ze doporucuje kazdemu chlapovi byt pri porode, aby si zacal svoju zenu viac vazit! tento mail ma straasne moc potesil a velmi pekne to napisal.
len tolko moj prispevok 🙂

expertka8
1. feb 2007

Placentárna pôrodná doba

Placentárna pôrodná doba sa začína pôrodom dieťaťa a končí vypudením placenty. Táto popôrodná fáza je kvôli veľkému nebezpečenstvu krvácania pre matku najnebezpečnejšou fázou pôrodu. Popôrodné kontrakcie vedú k stálemu zmenšovaniu maternice, pričom dochádza k úbytku miesta pre zachytenie placenty. Kvôli tomu sa placenta od maternice uvoľní. Toto uvoľnenie sa začína prevažne centrálne, zriedkavejšie na okraji placenty. Existujú klasické znaky, ktoré naznačujú uvoľnenie placenty:

Znaky hranatenia podľa Schrödera: Predtým guľatá maternica sa stenšuje a hranatie a jej dno sa nachádza nad pupkom – vo vzdialenosti na 2 až 4 prsty.

Znaky pupočnej šnúry podľa Ahlfelda: Hneď po pôrode klesne uzlík upevnený na pupočnej šnúre vo výške vonkajších genitálií o cca. 10 cm nižšie.

Znaky uvoľnenia podľa Küstera: Ak sa hranou ruky zatlačí na brušnú stenu nad lonovou kosťou, tak sa pupočná šnúra nevtiahne späť do pošvy.

Keď sa placenta úplne uvoľnila, „porodí“ sa za pomoci tlačenia ženy. Tento proces trvá spolu cca. 20 minút. Ak brušný lis ženy nestačí, môže sa vypudenie placenty podporiť kompresiou brušných stien zvonku alebo ťahaním pupočnej šnúru pomocou pôrodníka. V placentárnej dobe by strata krvi nemala prekročiť 500 ml. Dnes je čoraz častejšie pozorované takzvané aktívne riadenie placentárnej periódy. Zahŕňa medikamentóznu stimuláciu až po vypudenie placenty a vzápätí na to nasleduje medikamentózne podporenie dlhodobej kontrakcie maternice, aby sa dosiahlo zastavenie krvácania. Týmto spôsobom sa placentárna perióda skráti na cca. 10 minút a strata krvi sa dá všeobecne zredukovať na 200 ml. Veľmi dôležitá je kontrola úplnosti placenty, lebo zvyšky, ktoré ostanú v maternici, vedú k ťažkému krvácaniu a infekciám.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre