Pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode?

natana
29. aug 2006

Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, že začínam takúto tému, ale veľmi by ma zaujímalo, či pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode. Bola by som rada, keby sa ozvali najmä tie mamičky, ktoré prvýkrát rodili a roztrhali sa aj napriek nástrihu a pri druhom pôrode (ked si robili pred pôrodom túto masáž), tak boli popôrodné poranenia podstatne menšie. samozrejme, ak sa im narodili porovnateľne veľké deti a boli otočené normálne hlavičkou dolu.
Vopred dakujem za rady a tipy.
Môj problém je tom, že už teraz mám nočné mory a to som len v 13tt.

sambucca
11. aug 2010

ahoj holky, davam sem odkaz so jsem nasla jak hraz masirovat, tady bylo vlakno "jak masirovat hraz" velmi chytre 🙄 zamknuto a spojeno s timhle, cist 10 stranek v nadeji ze to nekdo pise je zdlouhavy 😝

http://www.litnem.cz/gpr/masaz.html

juicyluu
11. aug 2010

Ja som sa masirovala kazdy den a aj tak ma roztrhalo, nastrihly na az po prdel. Ale urcite to neuskodi ak to nepomoze.

terezt
13. aug 2010

Cau holky, ja bych chtela trosku varovat pred masazi. Davejte VELKY pozor na hygienu!!! At si tam nezanesete nejaky bacily... to hrozi predcasny porod....

nyc
3. sep 2010

ahojte ja som masirovala ale neviem ako by to dopadlo, lebo som skoncila na operacke cisarom... 😒 ale ked som este bola na koze a upozornovala som lekarku nech ma nestriha pokial nebude treba, ze som masirovala, tak mi vravela ze hold asi nastrih bude treba, lebo mimi bude velke... mala pravdu... Kvetka bola maxik a hlavne mala velky obvod hlavicky (38 cm!!!), takze nepresla ani cez krcok... 😉
ale keby ste niektora hladala olej na masaz hradze, mam v inzeratoch skoro cely 😅

bubu62
4. sep 2010

@nyc ahoj ja by som si ho od teba kupila

katchi
22. sep 2010

Zdravim, rada bych zacala s masazi hraze. Dnes jsem to zkousela sama a nic moc. Prijde mi, ze jak se male tlaci dolu, tak uz tam neni moc mista, jsem takova jakoby "zavrena". Zkratka je to tam dole jine, nez pred tehu, coz je jasne. Tak se bojim, abych neco nepokazila. A taky bych se chtela zeptat, zda se ma nechat olej pusobit i po masazi nebo zda se pak mam umyt. Mozna to zni hloupe, ale fakt nevim. Diky za rady.

amandamath
18. okt 2010

@katchi tiez som mala problem s masazou pripadalo mi to tam pevne a bolestive. Ked sa do toho pustil manzel vsetko sa uvolnilo, sice to bolo a je trochu neprijemne, ale citime pokroky. Myslim, ze ten olej tam moze kludne zostat, ja ho neumyvam.

jonka2
29. dec 2010

rozhodne sa masážou hrádze nič nepokazí, aj používam tento olejček http://www.bionatural.sk/olej-na-masaz-hradze-5...

giulianka
3. jan 2011

ahojte. sestrička na príprave na pôrod nám povedala, že masáž hrádze sa nesmie robiť, pokiaľ výter z pošvy na streptokoka bol pozitívny. vraj by sa masírovaním to tkanivo ešte viac zničilo a poranilo. máte niekto ďalšie také info, čo to potvrdia? inak dobré dva linky ako robiť masáž: http://www.pronatal.sk/masaz.htm a

https://www.youtube.com/watch?v=DK2P8Ziqc6Y
pattie
4. jan 2011

@giulianka To by mě teď taky hodně zajímalo!!! Máte někdo nějakou zkušenost. Bohužel mám taky pozitivního streptokoka ☹

ninouche
4. jan 2011

@pattie ja jsem mela pozitivniho streptokoka a delala jsem jak masaz hraze, tak cviceni s epinem - a bez nejmensich problemu 😉 A oboji se vyplatilo 🙂 O masazi hraze jsem rikala i svemu gynekologovi a ani podle nej v tom nebyl zadny problem. Jenom kdyz jsem uplne ke konci tehu dostala kvasinky, s masazi jsem prestala, nez jsem je vylecila - u kvasinek bys asi opravdu masirovat nemela, tam je ta tkan fakt narusena. Jo a olejicek jsem neumyvala, nicemu nevadi (mela jsem od Weledy na masaz hraze). Drzim palce!

pattie
4. jan 2011

@ninouche tak díky, snad je to tedy OK 😉 Mě to u prvního dítěte bylo hodně nepříjemné, tak jsem nemasírovala, nakonec jsem stejně měla císaře ☹

nelynka18
26. júl 2011

baby myslite,ze mozem hradzu masirovat mandlovym bio olejom?je 100% lisovany za studena,cize bio a je vyrobeny bez konzervantou a syntetickych latok...

martuska75
26. júl 2011

@nelynka18 podľa mňa bez problémov, povedala by som, že je to jedno či je bio, len aby nebol nejaký ovoňaný a tak.

nelynka18
26. júl 2011

@martuska75 no aj ja si myslim 🙂 len pre istotu,dakujem 😉

martuska75
26. júl 2011

@nelynka18 nie som odborník ale ja som používala olivový (z lekárne) a pohoda. 😉 A netreba to ani veľmi preháňať akože veľmi naťahovať alebo veľmi hlboko dovnútra. Podľa mňa hlavne pravidelne a jemne s citom masírovať. Mne to pomohlo.

nelynka18
26. júl 2011

@martuska75 no vyskusam,ja som druhorodicka cize by to malo byt o cosi lepsie ale ak mi ma aj toto pomoc,vyskusam a ked tak,tak aspon nieco nove do naseho manzelskeho zivota 😉 😀

gazovicka
28. júl 2011

ahojte baby, vsade som citala, ze s masazou sa zacina az okolo 34 tt... preco? nemoze sa zacat skor?

spaghi
28. júl 2011

@gazovicka no nám PA na předporodním kurzu říkala, že kdyby se Ti masáží náhodou vyvolal porod, tak od toho cca 34. a 35. tt už miminko může přijít bezpečně na svět

gazovicka
28. júl 2011

@spaghi aha... dakujem 🙂

magdal1
9. apr 2012

Plzeň - Ženy v plzeňské fakultní nemocnici přivádějí děti na svět snáz než v jiných porodnicích. Lékaři totiž začali používat pro rodičky šetrnější metody, díky kterým dochází méně často k poraněním, hlavně takzvané hráze a řitního svěrače. Prostě jen přiloží prsty na správná místa. Nejdou o žádnou novinku, hmaty jsou staré 120 let.

„Naše porodnice je ze všech univerzitních pracovišť porodnice s nejmenším počtem nástřihů hráze, neděláme je rádi,“ poznamenal primář gynekologicko-porodnické kliniky Vladimír Kališ.

Loni za první pololetí to bylo asi v 30 procentech porodů, v druhém pololetí ještě méně. Přitom některé porodnice provádějí nástřih hráze preventivně až v 80 procentech porodů.

Metoda používaná v Plzni spočívá v tom, že lékař přiloží prsty na správná místa. Chrání tedy takzvanou hráz před natržením. Porodní asistentka zároveň najde bradičku dítěte a tu posouvá tak, aby pochvou prošla natočená v místě s nejmenším průměrem.

Porod sice může trvat i několik hodin. Okamžik, než se ukáže hlavička, je ale otázkou několika vteřin. „V průběhu konce porodu, kdy rodička tlačí, vše probíhá velmi rychle. V takové chvíli je důležitá kombinace a správné načasování obou postupů,“ popisuje poslední okamžiky před narozením dítěte primář Vladimír Kališ. Ten společně se svými kolegy studuje nové metody, které snižují riziko poranění rodičky při porodu.

Kombinaci těchto dvou hmatů zároveň učí své kolegy po celém světě. „Nejedná se o nic nového. Tyto manévry jsou 120 let staré, ale už se na ně zapomnělo, nebo se používaly nesprávně,“ vysvětluje Kališ, který se spolu se svými kolegy snaží o výhodách tohoto postupu přesvědčit i další porodníky.

K tomu mu pomáhá i studie, která názorně ukazuje místa hráze s největším tlakem, kam je třeba prsty přiložit. Napětí na hrázi se tak snižuje o dvacet procent. O tom, že postup funguje, svědčí i studie asi šesti desítek rodiček. Místní lékaři jsou zatím obezřetní a přesnější údaje chtějí prezentovat až po delší době a větším počtu porodů.

Názory na nastřižení se mezi lékaři v jednotlivých zemích značně liší. „Angličané zastávají názor, že se jedná o rizikový faktor, podle Finů je to výhoda, která zachrání řitní svěrač,“ popisuje Kališ. Zkušenosti plzeňských lékařů však ukazují, že svěrač lze ochránit i bez zásahu.

Nový postup plzeňských lékařů zcela jistě potěší budoucí rodičky, kterým vadí příliš mnoho umělých zásahů do průběhu porodu. Jim lékaři zároveň vzkazují, že i porod v nemocnici může probíhat v příjemném prostředí a podle přání rodičky. Tedy pokud vše je bez komplikací. „Ženám vycházíme maximálně vstříc, vždy je ale třeba poskytnout jim o průběhu porodu kompletní informace,“ říká Kališ. Žena si například může sama zvolit polohu. Od lékaře by však například měla vědět, v jakých pozicích nedosáhne na hráz.

Porodnice, která v lochotínském areálu funguje od září roku 2007, ženám nabízí šest porodních pokojů, kde mají rodičky s partnerem naprosté soukromí. V pokoji je k dispozici polohovací lůžko, vana a masážní sprchový kout. Porod do vody fakultní nemocnice neumožňuje kvůli nebezpečí infekce. Žena však může ve vodě zůstat libovolně dlouho před porodem.

V sousedství porodních pokojů se nachází takzvaný sekční sál, kde lze v případě komplikací okamžitě provést porod císařským řezem. Také jemu může být muž přítomen. To má samozřejmě smysl, jen pokud je žena při vědomí. Partner je v tomto případě od ženy oddělen plentou, může ji uklidňovat nebo třeba držet za ruku. Z porodního sálu je dítě v případě komplikací ihned předáno na jednotku intenzivní a resuscitační péče. Neonatologické oddělení plzeňské fakultní nemocnice zajišťuje péči o děti narozené do 24. týdne gravidity.

Loni v plzeňské fakultní nemocnici rodilo 3152 žen. Výběr porodnice záleží čistě na rozhodnutí ženy.

Autor: Hana Pražáková

http://www.denik.cz/plzensky-kraj/setrnejsi-por...

ilona3
9. apr 2012

pridavam moju skusenost: pri prvom porode ma nastrihli a rana sa mi paradne zapalila a bolelo to kym sa mi 5. den po porode nerozpadla a vypadli mi stehy. bola to hrozna bolest neprajem nikomu 😖
druhy porod bol strasne rychly a roztrhlo ma v mieste predchadzajuceho srtihania ale po zasiti ma to skoro vobec nebolelo a mohla som uplne v pohode aj hned sediet 🙂
az pri tretom som sa dozvedela o nejakom masirovani hradze a pomohlo. odrodila som bez strihania takze mozem povedat ze to naozaj funguje. ja som pouzivala tee tree olej. 2-3 kvapky. ma vyhodu ze aj dezinfikuje takze som sa nebala zanesenia infekcie. trochu som sa bala ze bude stipat ale bolo to v pohode. 🙂

kaca32
21. apr 2012

Ahoj holky,nebudete někdo mít na prodej epi-no?Napište do IP

keira
24. apr 2012

ahojte, aky olej odporucate?

margarita
28. apr 2012

zatial mam len po jednom porode, takze tazko posudit, ale ja som poctivo robila masaz hradze aj vsetko, v nadeji, ze predidem nastrihu.
ale - mala vazila 4200g, a kedze som ju rodila prirodzene, a aj hlavicku mala dooost velku, tak ci tak by som sa asi natrhla, takze nastrih bol nutny. nastastie sa ale zhojil lahko a rychlo.
preto si myslim, ze zavisi najma na rychlosti priebehu porodu a vahe babetka, ak ma niekto 2,5kg (ako moja sesternica), tak tam nastrih logicky nutny nebol....

petja
28. apr 2012

@kaca32 hlídej si bazar,nebo spíše tady 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/epi-no/?...

josefka
28. apr 2012

Ahojte, ja jsem pouzivala Olej na masaz hraze od Ingebord Stadelmann. Bohuzel jsem zacala s masazi ins epi-nem prilis pozde a porod nebyl uplne jednoduchy, takze jsem nakonec nastrihu neusla, prestze mala mela jen 3,3 kg. verim ale, ze bez masaze by byl nastrih vetsi.

keira
29. apr 2012

@josefka a kedy si zacala s masazou a epinom? kolko cm si dala?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre