Pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode?

natana
29. aug 2006

Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, že začínam takúto tému, ale veľmi by ma zaujímalo, či pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode. Bola by som rada, keby sa ozvali najmä tie mamičky, ktoré prvýkrát rodili a roztrhali sa aj napriek nástrihu a pri druhom pôrode (ked si robili pred pôrodom túto masáž), tak boli popôrodné poranenia podstatne menšie. samozrejme, ak sa im narodili porovnateľne veľké deti a boli otočené normálne hlavičkou dolu.
Vopred dakujem za rady a tipy.
Môj problém je tom, že už teraz mám nočné mory a to som len v 13tt.

mywiel
20. jún 2008

Výhody pôrodu do vody
Ľahšie znášanie bolestí

V teplej vode sa uvoľní svalstvo a väzivo. Žena, ktorá sa cíti uvoľnene, nemá strach a krčok maternice sa otvorí ľahšie a rýchlejšie. Zatiaľ čo veľký strach vedie k napätiu a tým aj k väčšej bolesti, čo zapríčiňuje ešte väčší strach, je tento kolobeh pri pôrode do vody prerušený, pretože sa žena dokáže lepšie uvoľniť, nakoľko sa pôrodné cesty stávajú mäkké a elastické. K tomu sa pridáva pocit nadnášania vodou, žena ľahšie nájde polohu, ktorá jej uľahčí pôrod. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze.

krista
22. jún 2008

Tekvica otázka asi byla na mě že? 🙂
Epidurál jsem neměla, chtěla jsem totiž do poslední chvíle rodit do vody (tam se Epi nesmí), jenže až při samotném porodu a porodních bolestech jsem zjistila, že mi voda dělá příšerně zle místo toho aby mi pomáhala - byl to pravý opak 😖 a pak už mě to ani nenapadlo říct si o něj 😅

emjee
20. júl 2008

pampuliacik • 41tt • Dnes o 09:46
caute baby,
viem, ze tu je uz trochu podobna tema, teda ci treba nastrihnut pri kazdom porode, ale mna by zaujimali trochu viac vase skusenosti- ci ste masirovali hrazdu a ak ano, ci vas potom nastrihli 😖 kdeco sa uz o masazi hradze popisalo, ale je tazke posudit, ci to niekam vedie alebo nie... takze ak mate skusenosti, napiste prosim....
viem, ze na SK je to obcas tazke a mnohi lekari robia nastrihy pausalne, ale nie je to tak uplne vsade... moja dokina povedala, ze oni nastrih nerobia uplne kazdej, ale podla potreby. na druhej strane, neakceptuju pre zmenu uplne odmietnutie nastrihu v pripade potreby, teda neneachaju vas "natrhnut sa", ak si to vy zelate... ale aspon nejaky uspech resp. ochota komunikovat

cipka
20. júl 2008

Takže skúsenosti?
Robila som si masáž hrádze pred pôrodom. Povedali sme to aj doktorovi, ked som už rodila. No, bohužial, roztrhla som sa a musel ma aj nastrihnúť. Mohlo to byt však aj tým,že malá bola veľká 3700 g, ale myslím si,že niekedy to je na doktorovi, aby správne navigoval ženu pri tlačení.

misakulicka
21. aug 2008

tak my to neprováděli....a rodila jsem jedna báseň.....ani na žádný kurz jsem nechodila....však před 100 lety se nic takového nedělalo a taky se rodilo 😀 a nástřih není nic hrozného.....

sirinka
21. aug 2008

ja som nic take nerobila a dr ma nastrihol, ale radili mi kolegyne, co uz rodili, ze od zaciatku tehu treba masirovat olivovym olejom, ze to pomaha...
nastrih nie je nic hrozne, s epiduralom ani sitie, akurat par dni po tom som mala haluze ist na zachod a tak 😅 , ale mna to fakt takmer vobec nebolelo, dokonca na treti den som sedela na tvrdej stolicke, kedze v porodnici ani ine nemali. ale mala som potom dost dlho problemy aj pri sexe...
bez nastrihu urcite lepsie a ta masaz predsa nemoze poskodit...

hlavinka
17. sep 2008

Holky, s tou masazi je to pekny, ale kdyz mam porad zanety bud pochvy nebo mocaku, tak to asi s masazi nikdy nezacnu ☹ Navic, ikdyz je obdobi, kdy jsem chvili zdrava, bala bych se, abych si tim masirovanim neco nekam nezavlekla...Prece jen, vsechno je tam moc blizko u sebe....

luca76
17. sep 2008

hlavinka: jsem na tom podobně...právě kvůli těmto potížím si ani nemůžu jít zaplavat a to jsem se tak těšila na plavání v těhoitenství, před tím jsem chodila i 3x týdně a ted to prostě nejde ... a to ani nemluvím o sexu a podobných věcech 🙂

petka_s
17. sep 2008

baby viete mi poradit nejaky sposob na tu masaz.. 😅 ,dakujeeem

luca76
18. sep 2008

petka_s: tady kopíruju návod na masáž z netu 🙂

Bezpodmínečně musíte mít čisté ruce. Máte-li hrubší pokožku na konečcích prstů, raději použijte rukavice na jedno použití, předejdete tak vzniku případného poranění.
- Posaďte se pohodlně do polohy vpolosedě snohama pokrčenýma a mírně od sebe.
- Zvlhčete prsty několika kapkami oleje nebo troškou ve vodě rozpustného gelu. Nepoužívejte dětský olejíček nebo minerální oleje, protože ty mohou tkáň vysušovat. Lepší je zeleninový nebo slunečnicový olej. Existují i již speciálně připravené olejíčky na masáž hráze, například od firmy Ellinor. Olej na prsty nakapejte, aby nedošlo kjeho kontaminaci.
- Vmasírujte jemně dostatečné množství oleje do hráze. Prsty by měly po tkáni jemně klouzat a snižovat vchod poševní.
- Nejdřív použijte jen ukazováček, potom přidejte i prostředníček . Prsty by měly vniknout do pochvy až ke druhému kloubu. Přejíždějte od jedné strany ke druhé a vždy „na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Masáž provádějte asi 3 minuty. Pomůžete tak uvolnění poševní tkáně, svalů obklopujících pochvu a kůži hráze.
- Masáž zakončete asi minutovým mnutím kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem (palec je vně, ukazovák uvnitř pochvy). Zpočátku se bude kůže zdát velmi pevná, ale spostupujícím časem a opakováním masáže se stane jemnou a pružnou. Masáž by celkově neměla přesáhnout 4 - 5 minut.
- Provádí-li druhá osoba: Řekněte nastávající mamince, aby uvolnila hráz až ucítí tlak. Jakmile se dokáže uvolnit, zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až palčivé zabolení), způsobený napínáním hráze. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky.

pampuliacik
18. sep 2008

"zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až palčivé zabolení), způsobený napínáním hráze. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky" 😀 😀 aau, tak ta bolest sa neda velmi porovnavat 😎 myslela som, ze ma zospodu trhaju ked sla hlavicka 😀 😀 tiez som masirovala a dokina s avyjadrila, ze ano, pomohlo to... nastrih sice bol ale som spokojna a to som sa toho tak strasne bala. nastrih minimalny, druhy den som pekne sedkala na zadku 😀 a do 2 tyzdnov to bolo zahojene tak, ze som o tom uz ani nevedela

pampuliacik
18. sep 2008

mimochodom, to s tym ukazovakom prip. prostrednikom sa tyka masaze, ked to robi partner. takto ruky nikdy neposkladate- teda aspon ja nie a citala som, ze to riesili aj ine babenky 😀 odporucaju pouzivat palec prip. obidva palce, ak to robite same, snazit sa roztiahnut vchod + spominane zatlacenie na dne. inak mne sa podarilo raz natrhnut si tkanivo, teda nic som necitila, zeby som to prehnala a ked som sa postavila, tak mi brutal tiekla krv dolu po nohe. strasne som sa zlakla, ze to suvisi s porodom... pruznost hradze som sice zvysila, avsak tkanivo okolo vchodu az tak velmi nie (to mi vtedy prasklo) a kvoli tomu bol nutny nastrih...

petka_s
18. sep 2008

jeej,dakujem velmi pekne,partner je v robote a vrati sa zajtra,
tak ked dojde hned sa na to pustime 😉

pampuliacik
18. sep 2008

petka a nechces sa do toho pustit dako skoro? 😕 😕 vies, nie je to bohvieco, nic prijemne a tusim to staci par tyzdnov pred porodom, teda odporucaju nejakych 4-6 tyzdnov kazdy den.... ver tomu, ze na viac chut mat nebudes. podla mna nema vyznam robit to tak skoro, zbytocne sa zvysi riziko zanesenia nejakej infekcie, navyse je to trochu neprijemne a bolestive. zatial mozno staci cvicit aspon kegelove cviky na posilnenie panvoveho dna 😉

petka_s
18. sep 2008

no nikto mi nepovedal ze kedy sa to masirovat ma..a toto ma ani nenapadlo,ze by sa mohlo nieco stat..mysella som ze ked je to ako masaz tak sa nemoze nic zle urobit,praveze som si myselal ze to moze byt velmi prijemne take masirovanie..no aspon budem vediet ze mam pockat 🙂

krista
6. okt 2008

lendyy • 77tt • 11. červenec 2007 v 08:05
Zdravím všechny nastávající maminky 😀
Jsem teprve na začátku těhu, ale zajímám se už o všechno předem.
A tak by mě zajímalo, jaké máte kdo zkušenosti s masáží hráze před porodem.
Je lepší to zkusit - nebo to nechat jen tak.
Sem tam se o tom tady někdo zmiňuje - ale nic konkrétního.
Já si myslím, že to bude stejně individuální u každé ženy.
Příjde mi to stejné - jako mazání břicha proti striím.
Někdo dá hříšné peníze za kosmetiku - bezúspěšně!!! Někdo se nemaže vůbec - a pohoda klídek.
Tak pište - pište - zkušenosti.

klararas • 3d • 11. červenec 2007 v 09:42
ahojky lendyy - začnu postupně

masáž hráze - začíná se 36tt, je to dobré při porodu, líp se otvíráš a minimalizuješ riziko nástřihu hráze při porodu, pak je dobré od 34tt těhu pít maliníkový čaj: 34tt 1x denně a od 36tt 2x denně, je dobrý taky na porodní cesty

ohledně strií: nikdy jsem nepoužívala žádnou drahou kosmetiku. Cca od 20tt si mažu břicho Niveou 1-2x denně. Je to už mé třetí těhu a na břichu nemám ani tečku

karotky • 1d • 11. červenec 2007 v 10:08
Ahojky!
K masáži hráze.
Plánovala jsem si,že s tím začnu,ale když se pak zjistilo,že budu mít velké mimčo...........masaž hráze by mi nepomohla.Navíc jsem se někde dočetla,že to PA nedoporučují kvůli případné inkotinenci po porodu.
Strie..........u mě to byla tragédie,ikdyž jsem to mazala vším možným.Hodně záleží na tom,jak máš přužnou pokožku a taky na dědičnosti. 😉

lendyy • 77tt • 11. červenec 2007 v 10:13
No holky, děkuji Vám za dosavadní názory.
Vždyť jsem to říkala, co žena - to originál.
No - mám před sebou ještě 6 měsíců. Táááákže móóóóóře času.
Uvidím, co se tady rozjede za debatu - a jinak - od čeho máme pány doktoři - zeptám se až to bude aktuální přímo jich - ne?
Zatím páčko a díkas!

kacabacka • 11. červenec 2007 v 10:30
karotky: nechápu, jak masáž hráze souvisí s inkontinencí....
Tak to se dá asi předpokládat, že když mám strie na bocích z období puberty, asi jak se mi měnila postava, že je budu mít i v těhu na břiše co? ☹

gedren • 1d, 23tt • 11. červenec 2007 v 10:59
Omasazi hraze je tu celkem dlouha debata, myslim, ze v Tehotestvi. Ja vrele doporucuju masaz, cviky panevniho dna (ty pred i po porodem) a nafukovani balonkem epi-no (http://www.epi-no.de) Nemela jsem nastrih ani zadny poraneni, netrpim inkotinenci 🙂 a sex po porodu super. Skoro vsechny prvorodicky, co znam, byly nastrizeny, a i kdyz vetsine z nich se to uspesne zahojilo, tak precejenom je to asi vopruz ta jizva a to, ze si nejakou dobu po porodu poradne nesednes, o sexu nemluve.

Doktori jsou reznici, ti vzdycky radsi strihnou, no a masaz Ti taky radsi zakazou, aby sis tam jakoze nezanesla infekci...

mikca • 2d • 11. červenec 2007 ve 12:02
nemasírovala jsme ani v jednom těhu, druhého jsem porodila 4kiláče, měla jsem jen mírné poranění(2 stehy) a seděla jsem hned tři hodiny po porodu. takže asi záleží na jednotlivci.
a pokud už jste jednou šité, tak souhlasim s doktorama, tam vůbec nesaht, fakt je to nebezpečné, ona taková infekce na takovém místě asi nic příjemného

noelka • 1d • 11. červenec 2007 ve 14:38
Kacabacka - mně se taky v pubertě udělalo dost strií na bocích, ale co jsem těhu, tak se žádné nové strie neobjevily. Dost mile mě to překvapilo. A to jsem většinu času pupendo mazala jen obyčejným sádlem 😉

Jinak nám PA na kurzu říkala, že masáž hráze je dobrá i proto, že po porodu se případné nastřižení rychleji a snadněji hojí 😉 Tak pak připojím i vlastní postřehy (doufám, že už brzy 😅).

ivcar • 1d • 11. červenec 2007 v 15:52
taky jsem nemasírovala hráz, i když na začátku těhu jsem to měla v plánu, a asi by mi to k ničemu nebylo, protože malá měla přes 4 kilča, takže já měla nastřih slušnej 😀
jinak pupíky radim mazat, tim se nic nezkazí, já mazala poctivě a skore -ani jedna stryje z těhu, to spíš jak už tu někdo psal pozůstatek z puberty 😉

terkaz • 1d • 11. červenec 2007 v 16:13
ahoj , ja jsem masirovala chvilku pred porodem a stejne mi to bylo k nicemu... a jak jsem byla rada, kdyz me nastrihli. Filipek si pomahal ven rucickou, takze i kdybych se predtim masirovala jak diva stejne by me nastrihli. Tyden po porodu jsem si nemohla poradne sednout, ale rychle se to zahojilo a ted jako bych vubec nerodila 😉
takze ja si myslim,ze je to zbytecny . jinak strie jsou hlavne geneticky dany, ale pro lepsi pocit je lepsi se namaznout 😉 🙂

terra • 1d • 11. červenec 2007 v 18:04
Zdravím - také přispěji svoji troškou do mlýna :o)

Takže masáž jsem prováděla pravidelně celkem 7týdnů.Mudr byl nadšenej,když jsem mu řekla,že bych do toho šla - vřele doporučoval.
Musím říct,že když mě masíroval partner,tak mě teda nešetřil.A nebylo mi to nic platné - mám nástřih,ale rodila jsem komplikovaně,dítě velké 4170g.
Sednout si po nástřihu je opravdu záhul,ale v porodnici nám říkali,že máme být k sobě tvrdé a sedat,sedat a sedat,pokud možno na tvrdou židly.A ta na pokoji také byla. Poslechla jsem a vyplatilo se.Ze začátku mi skoro tekly slzy,ale při odchodu domů jsem si v poho sedla.Samozřejmně,že to ještě bolelo.Ale mám kámošky,které ještě doma seděly pouze na plavacím kruhu.

Můj názor je ten,že pokud to zdravotní stav dovolí,masáž provádět.Když Vás pak střihnou,tak si alespoň řeknete,že jste proto udělaly maximum,ne?

Maliník jsem doslova chlastala po litrech také v dostatečném předstihu.Ale jak jsem uvedla,u mého porodu byly problémy,takže maliník také nic moc :o(
Ale alespoň jsem to zkusila :o)

Co se týče strií.Břicho jsem mazala od chvíle,kdy se mi začalo zvětšovat.Používala jsem Elasti-Q,mazala jsem pravidelně a nemám ani jedinou :o) V naší rodině strie jsou,obě sestry je mají a né zrovna málo :o)
Zkusila jsem mazat a vyplatilo se :o)

terkaz • 1d • 11. červenec 2007 v 18:24
jeee Terra tvoje mimi se jmenuje stejne jako ja 🙂

peige • 2d • 11. červenec 2007 ve 20:08
Co se týká mých zkušeností:

strie - mám z obou těhotenství a to jsem mazala a mazala ☹ , je to daný genetikou. Ještě jsem vypozorovala, že mě vždy vznikly ke konci těhu, takže kdybych rodila dříve tak bych je neměla 😠

masáž hráze - při prvním těhu jsem masírovala, ale byla jsem nastřihnutá až až a to dost, jelikož malá spolu s hlavičkou šla i s ručkou a k tomu vše měla omotaný pupečníkem 😖 , takže jsem v závěru za nástřih byla vděčná. Při druhém jsem nemasírovala a bylo to bez nástřihu. Takže je to daný situací, která se naskytne. Myslím si, že to neuškodí, aspoň psychicky to člověka posilní 😉

hruska22 • 1d • 12. červenec 2007 ve 13:30
lendyy ja som si robila másáž hrádze asi od 36tt a to poctivo ale aj tak ma museli nastrihnut lebo inak by som sa potrhala.myslela som si že sa mi to asi nikdy nezahojí ale teraz už je to uplne v pohode dokonce to doktorka pekne zašila(ten moj si to na sále aj fotil🙂)a už to nieje skoro ani vidiet.ani pri sexe to ničomu nevadí síce pri prvom sexe po porode som sa cítila ako odpanená. 😀 😀 😀 od začiatku tehu som sa mazala krémom elasti q z lekárne stojí asi 140kč ale bol fakt super a nemám ani jednu striu.len dávaj bacha strie sa ti možu vytvorit aj po porode ked ti idu kilá rýchlo dolu ja som si teraz našla jednu na nohe ☹ mrška celé tehu ničaž teraz naštastie ju nieje moc vidno ale mažem sa dalej prajem tehu bez nástrihu a strií 😲

marta • 28. červenec 2007 ve 20:03
Já jsem si bříško mazala a mazala už od začátku těhotenství a to dvakrát denně, byla jsem do 30tt velice spokojena, ani jedna jizvička, ale od toho 30tt se začaly objevovat a postupně víc a víc. I na bocích a stehnech. Takže nevím. Používala jsem dle rad našich babiček sezamový olej a také od Weledy olej proti striím. Masáž hráze provádím, ale bylo mi řečeno, že mimi bude celkem velké, takže ani nevím, jestli mi to pomůže. Záleží také na tom, jak velkou hráz kdo má. Pokud je větší než 5cm, tak je nástřih velice pravděpodobný i přesto, že masirujete.Já to provozuji, hráz mám malinkou, tak snad to pomůže. A když ne, tak si aspoň můžu říct, že jsem pro to udělala co jsem mohla. A také popíjím čaj z maliníkového listí, ten posiluje svalové dno pánevní,stejně jako pohanka, jáhla a proso. Ale jíst se to pořád nedá🙂) Termín mám 2.9. a čeká mě prý přenášení, tak uvidíme!! Už abych to měla za sebou, ať aspoň nejsou taková horka!!

xsipm04 • 1d • 29. červenec 2007 ve 00:06
K té masáži hráze, myslím, že tím není co zkazit, ten olejíček není až zas tak drahý a já nespotřebovala ani ten jeden. Používala jsem k tomu ještě balónek epino, jak už psala Gedren (u které jsem se inspirovala 🙂 ) a rodila jsem bez nástřihu a jakýchkoliv poranění ambulantně (dvě hodiny po porodu jsme z porodnice odešli, nic mě nebolelo, cítila jsem se jak kdyby mnou to dítě ani neprojelo). Záleží to ale i na porodní poloze a vedení porodu. Mimčo vážilo 3,72 kg a mělo prý docela velkou hlavičku. A taky to šlo. S doktorem nemá masáž hráze cenu konzultovat, v Podolí mi na to doktorka řekla, "a víte, že to bolí! a stejně to nepomáhá". Tak to nevím co na masáži hráze teda bolí!!!! Mě nic nebolelo.

orisek1 • 1d • 2. srpen 2007 v 11:53
Hráz jsme poctivě masírovali, ale stejně jsem byla nastřižená i potrhaná - velký mimčo. Ale aspoň ta masáž měla ten efekt, že mě gynekologické prohlídky a prošmátrávání při porodu vůbec nebolely.
Strie - mazala jsem asi od čtvrtého měsíce břicho bonellou a ačkoliv jsem je měla obří, tak strie žádné. Zato prsa jsem nemazala a strie se mi na nich udělaly (pak už jsem je teda mazat začala) 😉

s.arik • 1d • 2. srpen 2007 ve 13:31
balonek epi-no mě láká, ale ta cena 😝 😝 😝
nedá se to někde koupit vydesinfikované z druhé ruky 😀 ???

jinak masáž určitě dělat budu, nejen kvůli porodu.

reruna • 1d • 3. srpen 2007 v 19:45
Ahoj, mám dotaz, jakým olejem jste masírovali a jak přesně se to dělá? Díky.

kacka79 • 1d • 4. srpen 2007 v 10:53
Ahojky holky, nechci Vás v žádném případě odrazovat od masáže hráze, ale já bych s tím asi neztrácela znovu čas..´pravidelně jsme masírovali - no nic příjemného to nebylo - ale chtěla jsem předejít nástřihu nebo natržení hráze. .Nakonec mě stejně museli nastřihnout - prý by se jinak hráz poškodila a to jsem měla mimi 3kg, takže žádný obr 🙂 Jinak na pokoji se mnou ležela holčina, která taky masírovala jako o život a nástřih odmítla a natrhla se, že jí museli šít půl hodiny ☹ Určitě se dá masáží přispět k pružnosti hráze, ale dispozice asi nikdo nepředělá...

dendisa • 1d • 26. srpen 2007 v 10:00
ahoj, já si důležitě koupila ten olejíček, ale vůbec se nám do toho s manželem nechtělo. Takže si tou drahou sračku od Welledy mažu pupek, ať z toho je aspoň něco.
Jen tak pro informaci, jak můžou dopadnout dobré úmysly aktivistek 😀 .

vivian • 1d • 26. srpen 2007 ve 20:35
Já mám taky strie z puberty, hlavně na zadku a na stehnech, jak naseto, takže dispozice asi mám... Ale ještě před otěhotněním jsem si začala mazat břicho a prsa a zatím - ťuk ťuk - ani jizvička a kůži mám krásně hebkou, zatímco na zadku a na stehnech už se mi udělaly čerstvé, hnusné červené 😖
No tak snad mi to mazání k něčemu bude a budu mít aspoň pěkný břicho a prsa, když už jsem si holt nemazala ten zadek.
Jo a nepoužívám nic speciálního, normálně se mažu jakýmkoli tělovým mlíkem nebo krémem, který je po ruce. Ona ta kůže asi nepotřebuje nic extra, hlavně aby byla hydratovaná.

berdicek • 1d • 27. srpen 2007 ve 13:09
Pravidelne jsem od 35.tydne masirovala denne hraz specialnim olejickem a stejne me nastrihavali a to mel mrnous jen 47 cm a 2760g, takze kdo vi, jestli to k necemu je, ale siti se dalo prezit 😉

ene • 1d • 18. září 2007 v 16:36
Vytahuji diskuzi opet na povrch. Jsem presvedcena, ze nam na kurzu rikali, ze se muze masaz hraze provadet uz od 25tt, piti maliniku pak od 35tt. Na olejicku od Weledy jsem si ted precetla ze az od 34tt a i tady v diskuzi pisete az od toho 34tt. Ted jsem tedy zmatena, jak to je 😕

hanelka • 1d • 18. září 2007 v 19:23
jo, nam taky na kurzu rikali, ze s masazi hraze muzem zacit driv nez ve 34 tydnu...i s tim malinikem jsou ruzne nazory, kdy zacit 😕

mamina • 5d • 26. září 2007 ve 22:25
Oni doktoři kolikrát dělaj ten nástřih automaticky,ani nepřemýšlej,jestli byl nutnej nebo ne.3* mě rodil doktor a nastřihoval-a dost,měla jsem pokaždý kolem 20 stehů a šití taky kolem půl hodiny,jen u posledního jen 7.1*mě rodila PA,nic nestříhala,všemu nechala volnej průběh(i když věděla,že holka je veliká).Holka měla 4,10 a já ani jeden steh!!Ono jde taky o to,že doktoři neuměj čekat,dávaj provokačky,injekce,tablety,atd.,aby se porod urychlil,že to jde pomalu.No,a příroda není blbá-tělo se začne bránit,mamina se často začne pomalejc a bolestivějc otvírat a pak je i potrhaná(i přez nástřih!)...Aspoň u mně to platilo pokaždý.Provokačka-nesnesitelný bolesti,pomalý otvírání,velkej nástřih a problém vůbec mimčo dostat ven.Takže všem radím:co nejdýl vydržet doma a jet až na poslední chvíli(nebo do poslední chvíle courat kolem porodky 😉 ) a nahoru jít až pak,aby provokačku doktor prostě nestih.. 😎 Ale jen a POUZE!! jestli jste si jistý,že je mimčo i vy naprosto OK!!!
A maliník opravdu pomáhá.Bohužel ale ne všem.. 😨 Každá jsme jiná. 😉

ene • 1d • 26. září 2007 ve 22:49
To je take jeden z duvodu, proc bych chtela u porodu sveho gynekologa, ale zatim jsem nezistovala, jake jsou za to poplatky..

valsik • 1d • 27. září 2007 ve 13:36
ahoj holky, hráz jsem sice masírovala pečlivě a pravidelně tím olejíčkem od Weledy, ale bylo mi to k ničemu, protože až u porodu se zjistilo, že mimčo je velký, tak mi udělali maxi střih 🙂 a byla jsem nakonec ráda.

pajmis
26. okt 2008

Ahojky, chci se zeptat, jestli ta masáž hráze je bolestivá nebo to bolí jen mě?? Přítel mi masíuje hráz teprve od pátku, ale šíleně mě to bolí... nejsem žádná fnukna, ale tohle je fakt síla...a to nechci vidět svůj porod... je to správné, když to bolí?? nebo sem divná???? díky za rady...

hlavinka
31. okt 2008

Pajmis: myslim, ze to bolet takhle muze. Mozna byste mohli trochu polevit, aby to spis jen palilo ci stipalo, ale bolet nejak hodne by to asi nemelo.

Jinak ja jsem si rikala, jak uz taky pomalu zacnu, ale zase mam zanet mococvych cest a taky posevni, takze nic. A asi s tim zacinat ani nebudu, abych si to zase neroznesla. Prece jen, ikdyz dodrzuju hygienicky podminky, tak se bojim, aby se mi ty zanety nevratily. Holt budu spolehat na malinik a lnene seminko 🙂

kacka.va
31. okt 2008

já jsem teda bolest jako takovou nikdy necítila. Dělala jsem to tak, že jsem cítila jen takový tahání.

rolincova
31. okt 2008

Ahojky holčičky, přidám se k vám do diskuze 😉
hlavinka: Já také piju maliník už od 34 a je to jakoby rituál a je i celkem dobrý.
pajmis: Olejíček od Veledy jsme si koupila včera, tak mě manžel hned podle pokynů masíroval asi 10min. Děsně ho to teda bavilo 😒 Ale pro pocit, že by to mohlo při porodu pomoci, to chci až do konce. Ale mě to teda vůbec nebolelo a to ti manžel mačkal hodně nebo jen jemě masíroval a bolelo to? Já teda zase když mě v poradně doktor vyšetřuje, tak se sunu směrem nahoru, protože to mě bolí docela dost. Tebe taky? A on mě vždycky nezapomene upozornit, že tam musí prolést celá hlavička. No představa je to úžasná, můj minulý porod skončil sekcí. A jak jsem byla šťastná za to vysvobození. Pravda je, že jsem nepila maliník ani neprováděla masáž hráze.

pajmis
31. okt 2008

rolincova - no, mě to bolí i od Dr. Ale přítel se snaží být citlivý a nepřehání to, ale mě to jakoby i štípe a bolí, jako jak se to napíná... připadá mi, že tu hráz mám strašně ztuhlou... takovou hodně pevnou... i když sem přišla o panenství, tak to takhle nebolelo 😅 nevím, čím to může být... ale práh citlivosti mám teda hodně vysoko, jen tak mě něco nezabolí.. ale tohle si myslím, že je na mě síla... nevím, jak to popsat, ale fakt to bolí 😖

rolincova
31. okt 2008

pajmis: Tak v tom případě to je asi dobře, že jste s tou masáží začali. Třeba se to postupně bude zlepšovat. A možná až půjdeš k dr. tak se zeptej čím to může být. A zkus si to třeba zezačátku sama, třeba to bude jiné. Teda to máme dialog co? Je to mazec ale aspoň, že třeba víme, že aspoň to málo pro ten lepší porod můžeme udělat. A čajík piješ? Koukám, že máš termín hnedle po mě 🙂 To budeme mít krásný dáreček🙂 A jak se jinak cítíš?

pajmis
31. okt 2008

Jinak se cítím fajn... nemůžu si na nic stěžovat...až na ty šílené kopance někdy... já mám první termín taky 30. listopadu 🙂 ale prej je nejpřesnější podle MS a to mi vychází až na 10. prosince ☹ to je taak daleko... maliník sem si koupila ale ještě sem si ho nevařila... ale zítra ho zkusím... mě moje Dr. řekla, že maliník je prej k ničemu a jestli věřím pověrám... tak nevim no... ale začnu ho asi pít... moje Dr. nesnáší totiž takové ty přírodní věci a tak ... nevěří ničemu, jen medicíně, kterou ona předepisuje ☹ a ten maliník podle ní prej nemá žádné účinky na nic... tak ho zkusím a pak se uvidí 😉 A jak ty se cítíš??? Já už bych na jednu starnu aj rodila... ale ted ještě ne... až tak za týden... po neděli jdem dokupovat zbytek věcí ... sedačku do auta a nějaké kombinézy... tak pak malý může ven 😀 ale dřív ne... až budu mít vše, co potřebuju 🙂 🙂 🙂 Tobě to ale jistě utíká rychleji... už jedno dítě máš... já se celé dny někdy tak nudím, že mi se mi to všechno hrozně vleče 😒 už aby to bylo 🙂 že??

pajmis
31. okt 2008

roli - dívala sem se na tvé album a máš to doma nádherné... já zbožnuju barvy...a vy tam máte takové krásné barvičky na zdech... ta červená je úžasná... a malá bude mít jistě pokojíček jako proncezna 🙂

rolincova
1. nov 2008

pajmis: Ahojky, teda ta doktorka má zastaralé názory, vůbec ji neposlouchej. Podle mě je dobře v něco věřit a doufat, že to bude ok. Teda já to tak beru při srovnání s prvním porodem. A byla u mě kamarádka která ho pila a taky měla úžasný kontrkce. Hodně lidí to takhle popisuje, tak na tom přece něco musí být. A když se zeptám v lékarně, tak mi to taky poradili. No ja už bych taky malou brala mít u sebe. Už jsem taková neohrabaná, dlouho nevydržím stát a někdy se sleduju, že jsem dost přetažená a nervozní. Tak mám pak výčitky. Mě to docela rychle utíká, protože Míša chodí do první třídy, takže ráno ho vezu do školy poo pro něj, pak úkoly, sem tam nějaký koníček a já jsem utahaná jako kotě. A to jsem ještě naplánovala, že do podobného stylu jako máme obývák příští týden předěláme kuchyň. Nechala jsem si udělat nové dvířka, trošku to přeházet a novou praacovní desku. No a budou se dávat nové obklady a zeď u které bude stůl bude taky červená. Máme propojený obývák s kuchyní, tak to bude hezké. Takže na druhou stranu si říkám, ať Natálka přijde až do hezkého. Já taky hrozně miluju barvy a ráda experimentuju, takže manžel pořád maluje🙂 a říká, že chci čím dál tmavší barvy. Obývák jsme dělali minulý měsíc. Já jsem taky nakoukla do tvého albíčka a taky jsi vyfocená u růžové stěny, takovou máme v pokojíčku. Máš krásný kočárek... A jak jsi fotila váhu, tak taky moc nepřibíráš vid? Já měla výchozí 56 a teď mám 63. Tak to dáme aspoň pak brzy dolů. Kamarádka čeká miminko v březnu a už docela dost přibrala tak se děsí co bude v zimě nosit. Já se těším, že zase svoje upnuté bundičky 🙂 Tak doufám, že to nevidím moc optimisticky. No já jsem po IUI a to mi dělali 12 března a stejně mi to spočítal na ten 30 listopad. A když jsem se ptala jestli třeba není nějaký druhý termín podle pohybů a tak, tak mi řekl plus mínus 14 dní. Takže mě fakt potěšil, protože ležet v nemocnici na vánoce, to by mi bylo kuli Míškovi hrozně líto. Už takhle mi po něm bude moc smutno... A vy bydlíte s přítelem sami? Tak zatím pappa

pajmis
1. nov 2008

Ahojky 🙂 S přítelem bydlíme sami, no... už 3 roky 😀 ale bydleli sme jen v podnájmu a před rokem sme koupili nový byt... tak už bydlíme ve svém - konečně... tu růžovou stěnu máme v obýváku 🙂 ale tak nějak přemýšlím, že to ještě přemalujeme... máme to čerstvé, protože sme se stěhovali v červnu a tak je to vymalované krátce... ale já bych chtěla nějakou sytou červenou, právě... líbí se mi taková, co máte vy v obýváku 😉 A taky bych chtěla otěruvzdornou, protože už tam máme pár odřeninek... a to se mi jaksi nelíbí 😀 Já mám termín podle MS až na 10. prosince, ale podle pohybů mi ten termín vyšel na 20. listopadu... tak vůbec nevím, jak to berou...ale připadá mi, že to každý Dr. bere jinak ... mám to nějaké divné ty termíny... podle UTZ mám TP 30. listopadu... ale fakt nevím jak to oni určujou... ale prej stejně nejpřesnější je podle MS... já bych to brala podle těch pohybů 😀 To máš dobré, že ti to tak utíká... já, kolikrát ani nevím, co nudou děat...a už jen čekám... ale zase si s prckem povídám a tak... to mě baví 🙂 a když kopne, tak mu vždycky tak něžně nadám, že to je malý zlobidlo, co kope maminku 😀 😀 nemůžu se fakt už dočkat... a přítel taky... jen mě pichne u řiti, tak už by mě vezl do nemocnice 😀 S tou váhou - no já sem měla výchozí váhu 55kg a těd mám 61kg... ale každý teda říká, že sem přibrala jen to břicho... tak snad malý nebude mít 6 kg 😀 😀 je pravda, že ani nenosím těhu oblečení...nosím to oblečení co sem nosívala dříve... třeba džíny - obleču ještě velikost S v kterých sem chodívala ještě před těhu... každý si myslí, že mě to musí tlačit, ale já tam mám jetšě místo 😀 protože je mám hodně nízko pod pupkem a to mám v bocích uplně stejnou šířku jako dřív... a nohy mi taky naštěstí nestloutly... já myslela, že budu mít nahoře tak 20kg, ale to už mi snad nehrozí 🙂 to bych se musela cpát od rána do večera 😀 To IUI, jak si psala, vám se to podařilo napoprvé?? Jestli se teda můžu zeptat... moje sestra to mají absolvovat do konce roku to IUI a já ji to moc přeju, aby jim to vyšlo napoprvé 🙂 Měj se pěkně a hezký víkend 🙂

rolincova
1. nov 2008

pajmis:Ahojky, tak já začnu tím IUI, Míša byl totiž hned, tak jsem předpokládala, že teď to bude to samé. Ale nějak se rok nedařilo, tak jsem si píchala puregon do bříška a pak se mi utvořili dvě vajíčka. No a šla jsme na IUI a nějakou šťastnou náhodou se zadařilo napoprvé. Tak jsme byla neskutečně šťasná. Ale první 3 měsíce, to byl mazec. Bylo mi hrozně zle a nemohla jsem vůbec jíst. Maximálně ovoce. Pak druhý trimestr byl lepší, ale zase jsem měla pořád mikozu, takže jsem se léčila na to. No s prvním těhu se to nedá absolutně srovnat. Kámoška ta byla už asi na 3 a přitom jsou oba v pořádku a nic. Tak to byla hrozně velká náhoda sám doktor se tomu divil. Což mě docela dostalo, jako kdyby tomu vůbec nevěřil. A jak dlouho chce sestra mimi? A v čem oni mají pblm? Tady byl u mě. Manžel byl ok. Jinak kolem mě hrozně lidí i s druhým mimčem bylo na umělým oplodnění a na IUI. Je to mazec je to čím dál horší. Za pochvalu obýváku děkuji, mě se taky moc líbí. Asi jsem si na ni nějak zvykla, protože pracuju ve Vodafonu🙂 Je to barva z kyblíku přímo namíchaná. Já si z těch míchaných nevybrala. To kdybys chtěla, tak ti pak napíšu, která to byla. No a je omyvatelná, přijde mi taková nesmazatelná. Ale ta růžová je taky krásná... Tak s tím bříškem jsme na tom fakt stejně, taky mi říkají jak jsme pohubla a mám jen ten balon. Když jsem potkala známého, tak na mě vykulil oči, že jsem se prý hodně nasnídala.... Tak to je super, že máte svůj byteček a co svatbičku nechystáte? Tak zatím papa a užívej si víkendu... 🙂

pajmis
1. nov 2008

Tak k té moji sestře - snažijou se 1 rok a sestra je zcela v pořádku, byla na lapar + hysteroskopie + profouknutí vaječníků - ale vše bylo OK. Půl roku se léčila na anovulaci a nepravidelnou MS (provera+clostilbegit). Její partner byl na spermiogramu, měl 58% pohyblivých spermií, z toho 10% nejvíce rychlých... ted jdou znovu na spermiogram, jestli se to zlepšilo... ale ještě neví výsledky z krve, brali jí na protilátky na partnerovi spermie, tak neví, jestli to není ten problém... ale je mladá... je o rok starší než já, je jí 21 let a nikdo neví, kde je problem... mají doporučené IUI, tak dpufám, že se jim to povede hned , jako tobě 😉 to by bylo radosti 🙂 Jinak k těm barvám, jestli můžeš, tak mi napiš výrobce a přesný odstín té barvy... určitě bych si ji koupila.. je fakt krásná... a ještě kde si ji sehnala... jestli třeba v OBI nebo Baumaxu nebo někde takhle v nějakém obchodě... ta růžová je hezká, ale míchali sme si ji sami z nějakých zbytků, co nám zbyly a je strašně nekvalitní a jen se ji chytneš, už je tam flek... a navíc tam máme šmouhy 😀 pač sme si to malovali sami... 😀 a tak to asi přemálnem 😉 ještě než se malý narodí ... Já bych se vdávala klidně ted hned... ale přítel je zdrženlivější a i když sme spou 4. rokem, tak potřebuje ještě čas... miminko sme plánovali a snažili se o něj, ale svatbě necháme volný průběh... 😒 ale říkám si, že třeba na něj emoce v porodnici budou mít nějaký vliv a třeba mi ještě do porodnice donese prstýnek 😀 😀 ale kdyby... že?? Tlačit na něj nechci... bude mu 25 let, ale prej se na to nějak ještě necítí... pořád razí heslo, že milovat se můžeme i bez papírů... a vzít se můžeme aj když bude malý už třeba chodit... Trošku mě to mrzí, ale tlačit na něj nechci 😔 My ženské sme na tom asi jinak 🙂 Jinak sme tady asi zavedli nové téma 😀 . . . masáž hráze už asi není aktuální 😀

rolincova
2. nov 2008

pajmis: Ahojky tak to si ségra taky užila, ale zase na druhou stranu je mladá, tak tady bych určitě neztrácela naději. Já jsem se taky léčila clostilem a clomhexalem a v Sanusu mi řekli, že díky tomu clostilu mám nízkou sliznici a netvorili se mi vajíčka. Nepravidelnou MS mám také celý život. Ale jak říkám syn byl za měsíc... Jinak jak píšeš o té svatbě, tak my jsme spolu chodili 3 roky a koupili jsme si domeček no a pak jsem chtěla mimi, manželovi se do toho moc nechtělo, tak jsem ho zahrnovala informacemi, jak kdo dlouho nemůže 🙂 No a my za měsíc... Jinak do svatby se mu taky moc nechtělo, ale když jsem byla těhotná, tak už to bral jinak. Vdávala jsem se v 7 měsíci. A to bys měla vidět jak má Míša vždycky radost, když kouká na svatební fotky, že na svatbě byl taky 😉
Neboj to přijde. Hlavně, že chtěl aspoň mimi, představ si, kdyby nechtěl ani to...Oni ty chlapi jsou jako děti a snad i pořád. A hlavně mají úplně jiný myšlení... Barvu ti určo napíšu, ale až pak půjdu do garáže. No masáž hráze už opravdu neprobíráme. A zkoušeli jste to ještě, jestli tě to bolí?

annaola
2. nov 2008

ahojte, ked som ja ako prvorodicka isla rodit, ani som nepocula o nejakej maszi hradze. masirovala som si iba brusko, proti striiam- co nakoniec pomohlo. Mozno keby som vtedy bola masirovala aj hradzu, mozno som nemusela mat take problemy.Roztrhla som sa ako sa len dalo a este ma aj nastrihli, tak sa so mnou lekar bavil tusim hodinu kym vsetko pozasival. Rana sa mi hojila niekolko mesiacov ,a este teraz po 4 rokoch obcas akoby zacala krvacat, sa na mieste stehov trocha natrhne. Ale je fakt, ze maly isiel rukou dopredu ako superman 😀 . A to ani nehovorim kolko rokov trvalo, kym som sa dala do poriadku po sexualnej stranke. Veru pri druhom porode, ak sa nan niekedy odhodlam, budem masirovat aj hradzu, alebo by som najradsej isla na cisarak, ale to sa asi vyziadat neda, ze?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre