Pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode?

natana
29. aug 2006

Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, že začínam takúto tému, ale veľmi by ma zaujímalo, či pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode. Bola by som rada, keby sa ozvali najmä tie mamičky, ktoré prvýkrát rodili a roztrhali sa aj napriek nástrihu a pri druhom pôrode (ked si robili pred pôrodom túto masáž), tak boli popôrodné poranenia podstatne menšie. samozrejme, ak sa im narodili porovnateľne veľké deti a boli otočené normálne hlavičkou dolu.
Vopred dakujem za rady a tipy.
Môj problém je tom, že už teraz mám nočné mory a to som len v 13tt.

katka1981
30. apr 2009

mneme, ja to zajtra skusim pouzit prvykrat. Mam z toho obavy ale strach z dotrhania je ovela vacsi.

loren
1. máj 2009

dievcata ja som si robila masaz hradze a uplne zbytocne lebo aj tak ma nastrihli 90 percent zien ak nie viac nastrihuju je totiz lepsie ako pre vas aj pre doktora ak vas nastrihnu ako by ste sa mali roztrhnut jednak to viec boli a jednak sa to zle sije doktorom a su potom nepekne jazvy no ak mate mat pocit ze vam to pomoze tak masirujte masirujte 😉 inak s tej istej firmy je po porode taky gel na natieranie sitia a ten je supeeeer pekne to hoji tu ranu

mneme
1. máj 2009

loren, 90% zien nastrihavaju kvoli tomu, ze sa to robi rutinne a preventivne. inak si neviem vysvetlit, ze v zahranici su statistiky epizotomie sokujuco nizsie ako u nas. urcite je lepsi maly nastrih, ako velke potrhanie, ale niekedy sa aj prvorodicka s velkym babom zaobide s malymi trznymi rankami, ktore ani netreba zasivat. tusim je tu o nastrihu aj tema, kde su popisane hororove aj pohodove zazitky. netvrdim, ze masaz v kazdom pripade zabrani natrhnutiu, ale urcite zvysuje elasticitu kozneho tkaniva a tym v pripade potreby pomoze k mensiemu a lahsie sa hojacemu nastrihu

marinka
1. máj 2009

mneme, nám říkala porodní asistentka, že je vždycky lepší, když se žena natrhne sama, než když se nastřihne. Je to proto, že natrhnutí nikdy nejde do svalu a i když tedy někdy vypadá, že je větší, mnohem líp se hojí a bez následků. Nástřih je ovšem vždy do svalu 😖 Ale bohužel, ve většině porodnic se to fakt dělá automaticky, i když si to nepřeješ 😠

mneme
1. máj 2009

marinka, mysim, ze ta porodna asistentka ma pravdu - zda sa mi, ze velakrat vedia o porodoch viac, ako samotni porodnici, alebo to minimalne vedia rodicke podat ovela prijatelnejsou cestou 😉 . ale zase som aj pocula, ze trzne rany sa hoja horise ako rezne. tak ja zatial usilovne masirujem a cvicim panvove dno, v porodnom plane mam uvedene, ze rutinny nastrih odmietam, ak tak az po mojom odsuhlaseni. inak, nastrih mozes odmietnut, len musis podpisat papier, ze si poucena o rizikach - aspon na sk je to tak - samozrejme, potom si zrejme musis zliznut zacudovane pohlady 😠 ja sa vlastne toho porodu tusim bojim menej, ako samotneho nastrihu 😀 , hoci mi vsetky mamy z mojho okolia hovoria, ze ten nastrih netreba zbytocne dramatizovat, ze to nie je nic strasneho

martina46
1. máj 2009

mna nastrihli, sitie som necitila a zahojilo sa v pohode. citala som za aj proti nastrihu, no pravda je ta, ze cieleny nastrih vedu tak, aby neboli neskorsie tazkosti, ako pri prirodzenom natrhnuti, kedy sa moze trhnut zena ku konecniku a z toho su potom aj horsie nasledky....
nam na priprave vraveli, ze ucinok masaze nie je nijako dokazany, to si myslim, ze nie je uplna pravda, naco by to potom takto prezentovali, len nasim dr sa to asi neraci viac sledovat, jednoduchsie je nastrihnut, zasit a hojte sa potom same 😀 😅
a tiez rozmyslam nad tym, ze dobry doktor by mal odhadnut pruznost hradze a na zaklade toho sa rozhodnut, ci nastrih treba alebo nie. no to su moje pocity iba.

marinka
1. máj 2009

mneme, já jsem vůbec necítila, když mě dr. nastřihl 🙂 Dělá se to v kontrakci, takže jsem se až po porodu ptala, jestli mě střihli, nebo ne 😀 Měla jsem u porodu primáře a byl moc šikovný, takže se to i rychle zahojilo, ale určitě nesouhlasím s tím, aby se stříhalo pokaždé, bez zvážení toho, jestli to je nutné..

martina46
1. máj 2009

ja som nastrihnutie trosku citila, to bola sranda, lebo som bola pripravena, ze nic neucitim 😀 ale sitie som necitila absolutne 😀

marinka
1. máj 2009

marti, to já taky ne a toho jsem se bála právě já, ale byl to pro mě úplný relax 😀

martina46
1. máj 2009

marinka 😀

hupcza
1. máj 2009

tak já jsem masírovala -začali jsme v 34tt, masírovali jsme tak 3-4x do týdne jak to vyšlo používala jsem olej buďz nobilisu a nebo saloos
no a výsledkem je to, že jsme nebyla nastřižena a mám jeden vnitřní steh (ondra měl 3,6 kg a 51 cm - takže žádný prcek)
příští těhu rozhodně zase masírovat budu 😉

kobolova
25. máj 2009

baby, neviete, v ktorej lekarni alebo obchode v BA maju olej na masaz hradze od Weledy? Bola som uz v 3 lekarnach a 2 DM-kach a nikde nic... Cas sa krati a ja uz by som rada zacala, len ho neviem nejak zohnat... 😒

mneme
25. máj 2009

kobolova, vidim, ze si z ba, tak si mozes skocit rovno do weledy - maju obchodik vo dvore na hviezdoslavovom nam. hned vedla tej vychytenej zmrzlinarne a pizzerie. inak ja som ten olej videla aj v dm na obchodnej, ale tam obcas maju a obcas nie...

kobolova
25. máj 2009

diky, skocim sa pozriet tam, aj tam... hadam, ho zozeniem. 😝

mneme
25. máj 2009

inak rataj s tym, ze z neho vyuzijes cca. tretinu - nechapem, naco robia take velke balenie, ked sa odporuca pouzivat az od 36tt 🙄 ale mozno funguje aj na osetrenie rany (ktoru samozrejme my co masirujeme nechceme mat 😉 ) po porode

iba
25. máj 2009

kobolova: ja som ho kupila v lekarni na Nivach, v tych novych admin. budovach oproti VUB, na rohu je bioobchod, vedla kvetinarstvo, tatrabanka, lekaren,...

katarina.banska
4. mar 2010

caute.
viete mi niekto poradit kde sa da kupit ta vecicka na masaz hradze? epi no ci ako sa to vola. a tak isto aj olej nejaky. treba mi aj olej na masaz alebo staci len tak masirovat? dakujem

nyc
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
crawler
12. mar 2010

nyc: no jasan - to by nemohla masírovat žádná - vždyť mít takový výtok je normální a znamená, že vše funguje jak má - spíš bych se bála, kdyby nebyl 😅

eveluska
24. mar 2010

slysela jsem neco o tom, ze k "masazi" hraze se ma pouzivat i nejaky balonek, mate s tim nekdo zkusenost? a neboli to moc?

eveluska
24. mar 2010

jejej, tak ted jsem koukala, ze to tu uz je popsany a zda se i to teda pekna sadarna, ten balonek.... nemuzu si pomoct, ale taky to na me pusobi dost antikoncepcne 😅

beruska1989
24. mar 2010

ahojky, holky myslíte balonek epino? ten mám doma, a i když cvičim jen občas tak už jsem na 28cm. je to taková psychická podpora, když víte že projde balonek musí vyjít i mimčo 🙂 , taky jsem si to nedovedla představit, a neni to tak hrozný. k tomu piju maliníkový čaj, tak to snad pomůže. 😉

baara26
24. mar 2010

Ten balónek epino se dá koupit, stojí to asi 2.500,- já nevim, nám tedy říkala porodní asistentka na předporodních kurzech, že bychom měli masírovat hráz a o tom balonku nic moc neříkala. Taky říkala o tom maliníku, že je dobrý.. Tak ho taky piju, už asi od 33.tt. masíruju nepravidelně, tak 3x týdně... Tak snad to k něčemu bude... 😀

zdeniii
24. mar 2010

Ahojky, hráz moc nemasíruju, není mi to příjemné a olejíčky mne prostě "pálí" takže jsem se na to vybodla. Mám doma EPINO a je to super podpora, cvičila jsem 3x a doslala jsem se na obvod nějakých 8 cm, malá má hlavičku 9. Vůbec to nebolí, všechno dle citu a pocitu. Můžu jen doporučit, kdyžtak mrknětěte i tady do diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/epi-no/

Jinak dá se koupit na www.epino.cz nebo tady http://www.coord-med.cz/cs/predporodni-priprava...

baara26
25. mar 2010

vypadá to na malej zázrak.. 🙂 nemám s tim moc zkušenosti, ale je pravda, že jsem na tohle taky slyšela samou chválu.. 😎
já už zůstanu těch posledních pár dní u svého olejíčku a uvidíme, jestli to nakonec k něčemu bude nebo nikoliv ... 😉

nyc
28. mar 2010

otazocka pre tie co uz rodili: masirovali ste hradzu aj pocas 1. doby porodnej? nam to odporucala porodna asistentka na predporodnom kurze, zobrat si so sebou olejcek a masirovat, len si neviem predstavit ci je na to v porodke priestor... ak ste masirovali, tak kedy? medzi kontrakciami?

juliagregor
28. mar 2010

nyc kontrakcie som mala každé 2 minúty a ozaj ma ani nenapadlo hrádzu masírovať 😉

ekeral
22. apr 2010

Ahoj, já jsem při prvním dítěti nemasírovala, byla jsem nastřižená a šitá za neskutečných bolestí, asi mě blbě napíchala anestetikum a bylo to horší než samotný porod. Pak to hojení, nemůžete si sednou, špatně se to hojí, otravuje několik týdnů po porodu. Proto jsem u druhého dítěte masírovala s manželem a porod super, bez nástřihu, bez sebemenšího poranění, po porodu jsem mohla vstát a tancovat. Ve srovnání s první zkušeností to byla paráda. Proto jsem chtěla masírovat i teď před mým třetím porodem, ale nějak nestíhám, jsem ve 38 tt a stále bojuji s kvasinkami, nějakým svěděním a tak to nechci pokoušet. Zbývá už jen doufat, že potřetí už budou porodní cesty tak uvolněné, že nástřih nebudu potřebovat. Jo a ještě jedna věc, u toho druhého porodu mě rodil můj gynekolog a vyhověl mi tak nějak ze známosti a pak si posteskl, že jsem rodila tak krásně, že jsem ho vlastně vůbec nepotřebovala a že si na mě nic nevydělal. TAdy máme možná odpověď na otázku téměř rutinní provádění nástříhů 😖

magdal1
6. júl 2010

ahojte mamicky, pouzivate olej na masaz hradze? Ake mate skusenosti? Bol vam robeny potom nastrih?
pozrite si muoj bazar, ak mate zaujem, tyka sa to tejto temy

rosienka
20. júl 2010

ja mam tiez z nastrihu hotovy horor, masirujem tak dost nepravidelne od 34-35tt, v 37tt tusim len raz, lebo som bola chora s hnackami ☹ tak som nechcela ziadnu infekciu. mne sa zda, ze som furt rovnako uzka a neviem si predstavit, ze tam prejde co len tenisova lopticka a nieto hlavicka s obvodom okolo 35cm 😨 😲 ...ako casto ste vy masirovali a natahovali ste tu hradzu az do zabolenia?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre