Pomohol vám pôrodný plán?

danusa79
27. jan 2013

Pri prvom tehotenstve som pocula o porodnom plane, prislo mi to ale take sci-fi, mala som pocit, ze by ma s tym len vysmiali.. Nic som teda neriesila, nezistovala a veci dopadli tak, ze svoj prvy porod by som najradsej vymazala z pamate.. :/ Pri druhom som sa sice na poslednu chvilu, ale predsa len zdohadala a isla som sa pozriet do nemocnice. Nasla som tam lekarku o ktorej som pocula ze je "normalna" , spravila si namna 10 minut a ja som sa jej spytala co mam robit, ked chcem rodit co najprirodzenejsie, ci si mam najst lekara, alebo staci porodny plan, Povedala, ze ked si donesiem porodny plan, ze tam nie je nikto, kto by mi robil na truc. V ten den mi podvecer zacali bolesti a ja som s hrozou zistila, ze nemame v tlaciarni toner. Vzala som papier a pero a na styroch v kupelni na zemi som medzi kontrakciami spisovala svoju predstavu porodu 🙂 Trojmo. Zhrniem to: Dosla som na 7 cm otvorena, takze uz aj tak nemali vela casu do mna vrtat, ale ked som na sale vytiahla papier, vsetko sa zastavilo ze: aha, pani ma porodny plan 🙂 Pekne sme si s lekarom presli nejasnosti, a ja neviem ci tam dal peciatku alebo co, ale to bol obrat o 180 stupnov - no nie celkom, sem-tam som sa s nimi musela natahovat (poloha pri porode, monitor na bruchu), ale ked to porovnam s prvym porodom... Som skoro odpadla, ked sa ma detstarka prisla opytat, ci malej mozu pichnut K-cko! A vobec, pocas celeho pobytu taky pristup vsetkych zdravotnikov - s nejakym respektom, nebola som tam len taka ovca(aj ked mali z toho rucne pisaneho planu prdel 🙂 ). Iste bolo aj trochu stastia, ale som rada ze som ten plan stihla spisat, som si ista ze aj vdaka nemu sa k druhemu porodu v spomienkach rada vraciam.
Chcela by som tak podporit maminy, ktore s porodnym planom vahaju a zaroven zistit, ake skusenosti s nim mate?

monikaparson
26. jún 2016

@marfusamarfa Nemyslím si, že majú klapky na očiach, možno ty to tak vnímaš, lebo tam pracuješ a pod. Jasné, že to vidíš zo svojho uhľa pohľadu, oni a teda aj ja som to videla z uhľa pohľadu matky a môjho dieťaťa/ich dieťaťa. Jasné, že sú za tie deti tie sestričky, lekári zodpovedné, tak ako je matka zodpovedná za svoje dieťa od jeho narodenia. To, že mi ju vzali na váženie atď som ja neriešila, vydýchla som si. A áno, sú matky, ktoré to riešia a ktoré chcú mať tie deti pri sebe. A áno, niekde to ide, niekde nie. Lenže toto je o komunikácií a o rešpekte. Ak niekde tvrdia, že je to ich štandard (bonding), tak to tak má byť a nie, že to záleží od sestričky, ktorú má pri sebe. Ja som sa stretla s toľkými sestričkami, že to ani neviem porátať a vždy a v každej nemocnici bola minimálne jedna, o ktorej všetci vedeli, že ju tá robota nebaví a bude zlá a pod. A takto by to byť nemalo, ale hej klapky na očiach, to je presne to.

slniecko77
27. jún 2016

@marfusamarfa viem si predstaviť čo obnáša tvoja práca, skús nezavadzať.
Chce to zmenu a vidím, že cez samotných zdravotníkov zo nepojde.
Zaujímavé je, že všade na západ od Slovenska to ide bez najmenších problémov..ty ako zdravotník nemáš právo hodnotiť rozhodnutia matky, matka dieťaťa je tvoj partner nie nesvojprávna bytosť...skúste to rešpektovať a chápať.

sasanka33
25. júl 2016

@slniecko77 omyl, matka dietata nie je partnerom pri porode, za porod je zodpovedny lekar aj za dietatko a aj za rodicku, takze on vie v prvom rade, ako viest porod a potom sa postarat o dieta. Ked sa nieco stane, tak rodicky sa potom navazaju do lekarov a sestier. Najhorsia je hysterka na sale. Matka nerozhoduje pri porode, nakolko o tom nema ani sajnu. O vsetkom rozhoduje lekar, pretoze on je za Vas zodpovedny. Ak sa Vam nepaci, chodte rodit od Slovenska na zapad.

abbey1
25. júl 2016

@sasanka33 Uf. Ja teda dúfam, že nie ste doktorka pôrodníčka. Pacient je vždy partnerom lekára, on má právo byť informovaný o liečbe, i ju odmietnuť. Ak je medzi lekárom a pacientom dôvera a priestor na komunikáciu, väčšinou je spolupráca úspešná. Ak však lekár pristupuje k svojej práci a pacientovi s aroganciou, tak nastupuje problém.
Ja som šťastná, že som pri mojich posledných 2 pôrodoch bola pre mojich lekárov partnerom a nedám na nich dopustiť. Bohužiaľ, pri prvom som natrafila na lekára s takým názorom, aký ste tu vy prezentovali a bohužiaľ, práve on urobil chybné rozhodnutia, za ktoré sa následne nedokázal ospravedlniť mne a ani svojim kolegom.

miushik765
25. júl 2016

Choré ak niekto tvrdí že matka nerozhoduje o pôrode... To ako lekár porodí to dieťa za matku či ako? Predtým ženy rodili doma, sami možno max s nejakou dulou a čuduj sa svete deti prežili neuveritelné čo niekto dokáže vypotiť veď predsa tehotenstvo je fyziologicky stav = prirodzená vec, rodilo sa aj predtým a neboli také možnosti ako dnes príde mi scestné toto tvrdenie, nevravim že lekár je nepotrebný ale to ešte neznamená že o všetkom rozhoduje ani lekári niesu neomylní, samozrejme nespochybňujem nikoho prácu ale vypustiť z úst takúto somarinu môžu len ludia po lobotomii inak si toto vysvetliť neviem, niektorym ľuďom logika teda veľa nehovorí ale to tiež o niečom svedčí. Žena má právo byť o všetkom imformovaná a jej priania by sa mali rešpektovať samozrejme zopakujem to čo tu už bolo X krát spomenuté že v prípade prirodzeného fyziologického pôrodu bez komplikácii, hádam to je logické, nepoznám ženu ktorá by v prípade problému ohrozila svoje dieťa len kôli pôrodnému plánu. Ženy kedysi porodili aj bez lekárou tak eje to trochu na zamyslenie sa. Ten lekár to za vás neodrodí je tam preto aby nám pomohol nie aby bezhlavo išiel podla ''tabuliek'' 🙂 Toť vsio

miushik765
25. júl 2016

Ešte by som chcela dodať že kedysi neboli žiadne ultrazvuky, utišováky, ani nič podobné moja prababka porodila 8deti na zemi v pseudo nemocnici bez svetla a inych vymoženosti dnešnej doby a deti žiju čuduj sa svete a a boli zdravé 🙂 Žena by to dieťa porodila aj bez lekára lebo by musela 🙂 Najprv by sa trebalo zamyslieť skôr ako niečo poviete niečo čo nedáva absolutne žiaden zmysel 🙂

kalkulacka111
25. júl 2016

@sasanka33 ako prosim?,že matka nie je partnerom pri porode? To si ako dovoliš tvrdit? To čo si napisala sa mi teda nijako nepači. Prosim ta chod prec zo zdravotnictva s takymto pristupom a my nebudeme musiet potom chodit rodit na zapad od Slovenska.

myjusiatko
26. júl 2016

@marfusamarfa mila sestricka, tebe len toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=OhF-qpaaOHQ
slniecko77
26. júl 2016

@sasanka33 áno lekár rozhoduje v prípade komplikácií, ale pokial prebieha pôrod fyziologicky nie je dôvod vôbec doň zasahovať. ÁNO rodičia (aj akýkoľvek iný pacient) je PARTNEROM pri pôrode, rodičia nie je nesvojprávna bytosť a tak sa s ňou MUSÍ aj jednať, o VŠETKO čo sa deje s jej telom MUSÍ byť informovaná. Ak si zdravotník, skutočne je mi nesmierne ľúto tvojich pacientov! a odpusti si niekoho rodiť za hranice Slovenska! S pacientom sa MUSÍ jednať ako s bytosťou nie vecou, o tom sú aj Práva pacientov. Je mi smutno z názorov, ktoré tu prezentuješ a ak si zdravotník tak sú tvoje názory priam nebezpečné až trestné.

slniecko77
26. júl 2016

Telefón prepisuje, takže nie rodičia, ale RODIČKA..a odpustí si niekoho posielať rodiť za hranice Slovenska @sasanka33

gumimaci
2. okt 2016

@sasanka33 Prosim??? "Matka nerozhoduje pri porode, nakolko o tom nema ani sajnu." Si robis prdel, ci co? Kto iny to vie lepsie nez ta zena- matka! len pristup niektorych zdravotakov je taky bohorovny, ze sa ju snazia presvedcit, ze bez nich by sa to dieta nenarodilo 😝 😠

gumimaci
2. okt 2016

@sasanka33 a ano nepaci sa mi slovensky pristup a druhy x som isla za hranice a vies co? bolo to fajn, uplne obycajna okresna nemocnica, nikto ma do nicoho nenutil a nepozerala som sa na otraveno znudene xichty. Doteraz sa usmievam, ked si na nich spomeniem, co sa o slovenskom porode povedat neda. ten som vymazala z pamate.

marfusamarfa
3. okt 2016

@miushik765 tak sa vráťme do stredoveku a nech deti doma aj rodičkami zase umierajú,áno ženy rodili doma ale aj zomierali matky aj deti,pri vykrvácaní,pri prepadnutí pupočníka pri polohe priečnej,pri pôrode koncom panvovým atď.........prečo sa asi začalo rodiť v nemocniciach,nikdy sa nevie ako pôrod skončí........

marfusamarfa
3. okt 2016

@miushik765 áno pacient má práva ale aj povinnosti,na to sa tak sa zdá zabúda.......

marfusamarfa
3. okt 2016

@miushik765 áno rodili ženy aj v poli,ale tie ženy pracovali od začiatku tehotenstva až do konca,čo sa dnes povedať nedá.....tehotenstvo nie je choroba,iba málo tehotenstiev je rizikových a viem ako okolo niektorých tehotných ich najbližší skáču,ako ich obskakujú,nedovolia im nič robiť,myslíte si že je to správne,no ja si myslím že nie,tehotnosť nie je choroba a tehotné môžu normálne fungovať,pravdaže im nikto nekáže dvíhať ťažké veci,ale domáce práce robiť môžu......myslím si že niektoré ženy sú jednoducho rozmaznané a potom ten pôrod aj tak vyzerá,pravdaže česť výnimkám,niektorá prvorodička a aj viacrodička príde a porodí bez problémov a nemusí mať ani pôrpdný plán,všetko ide ľahko, všetko je to v hlave, ako je na pôrod pripravená........

gaherovapa
11. nov 2016

Milé mamičky, ktoré ste využili pôrodný plán. Boli by ste prosím ochotné a vyplnili mi dotazník .... https://docs.google.com/forms
d/1OuqevVRbV9UsBxng1CFivjLqPnu6cxEkvnXOkiLoN9s/edit ............... ďakujem veľmi pekne

gaherovapa
11. nov 2016

Milé mamičky, ktoré ste využili pôrodný plán. Boli by ste prosím ochotné a vyplnili mi dotazník .... https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfzCl... ............... ďakujem veľmi pekne

marfusamarfa
4. feb 2017

@chrumka84 milá moja ale mi dieťa musíme do pol hodiny prijať do stavu a tam sa to bez váženia,merania a ak žena rodí cez deň a je prítomný lekár novorodeneckého oddelenia tak dieťa aj vyšetrí,takže by to mamička mohla tých pár minút bez dieťatka vydržať,ale tak sa zdá že niektoré z Vás to nechápu alebo nechcú pochopiť..........len nechápem niektoré mamičky ktoré chcú aby bolo dieťatko s nimi po celý čas na pôrodnej sále kým je tam otecko,2 hodiny po pôrode a potom ked je vyložená na izbu sa opýta či nezoberieme dieťa na dve hodiny aby si mohla pospať alebo aj na celú noc a my pravdaže vyjdeme mamičke v ústrety,ale to že dieťa je potom nekľudné a plače ju už asi nezaujíma..........

myjusiatko
4. feb 2017

@marfusamarfa mila moja. Mne malu lekar vysetril na mne. Merat som ju nenechala, na co? Odvazila som ju na izbe po troch hodinach. A mala sa odo mna nehla celu dobu pobytu. Nechapem, co je take dolezite, co by lekar neurobil na mojom bruchu?

myjusiatko
4. feb 2017

A vobec. Najlepsie, co sa da urobit, aby dieta neodniesli, je nechat dotepat pupocnik.

chrumka84
4. feb 2017

pani @marfusamarfa, nie som Vaša dcéra ani neter alebo kto, aby ste ma oslovovali "moja milá".

zuzanaete
5. feb 2017

@marfusamarfa Ale to je zase len o nastavenom systeme, ktory by sa dal zmenit, keby niekto velmi chcel. Kludne by mohlo byt prijat dieta do systemu, ale niektore udaje zapisat neskor. Myslim, ze zakladny udaj je meno a to vie mama povedat hned po porode s dietatkom na sebe.

marfusamarfa
6. feb 2017

@myjusiatko vy absolutne neviete čo obnáša prijať dieťa do stavu,tam sa nevypisuje len meno a váha,to po prvé,po druhé myslím si že vy vôbec neviete čo obnáša prvé vyšetrenie novorodenca,ale ako vidím nejdem vám to ani písať pretože vy máte svoju pravdu a ja mám svoju,pokiaľ sa matke nepáči aké postupy máme v našej pôrodnici nemusia ku nám chodiť,ale zatiaľ k nám ženy chodia rodiť a sú spokojné s našou starostlivosťou aj keď sa nájdu aj také ktorým môžete vo všetkom vyhovieť aj tak si nájdu niečo čo sa im nepáčilo,ale to už je ich problém,,koľko ľudí,toľko chutí"len nakoniec by som napísala......

marfusamarfa
6. feb 2017

@chrumka84 je zvláštne že Vám to vadí a mamičkám ktoré tak bežne oslovujem to vôbec nevadí,zatiaľ mi ani jedna nepovedala aby som ju tak neoslovovala,ale Vám sa rada ospravedlním že som sa Vás dotkla milým oslovením.......

myjusiatko
6. feb 2017

@marfusamarfa asi sa u vas v porodnici rodia ine deti, nez u "nas", ked mi malu mohli vysetrit na mne a u vas nie. 🙂
Bohuzial niektore mamicky nemaju na vyber a musia do najblizsej porodnice. A mozno prave do tej vasej.
Mozno by si vo vasej porodnici mali zistit, co je to bonding a preco je dolezity. Dolezitejsi nez nejake vase prijatie do stavu.

zuzanaete
6. feb 2017

@marfusamarfa Neviem, co obnasa prijatie do stavu a co vsetko sa presne vysetruje u dietatka po porode, ale je mi obrovskou zahadou, ked sa niekto velmi zastava systemu, ze najprv administrativa a vysetrenie a az potom bonding, ked v xy porodniciach to ide aj bez prerusenia bondingu. Tak asi to mozne je. Len sa niekomu nechce menit system, postupy. Rovnako som sa pytala jedneho porodnika, ci mi dovoli pit pri porode. On ze nie, lebo co ak bude nakoniec cisarsky. A moja otazka bola, ze ako to potom robia v porodniciach, kde sa moze pit. Urcite aj tam maju akutne cisarske. Ako moze niekto chciet odo mna fyzicky a psychicky vykon, co porod je, ked ma necha hladovat a vysmednut? Ale verim/dufam, ze aspon nase deti sa doziju, ze nebudu musiet cestovat xy kilometrov za porodnicou, kde splnia ich uplne v inych krajinach standartne poziadavky, ze v kazdej porodnici na SK bude system nastaveny v prospech rodicky a dietata, nie v prospech personalu.

gaherovapa
10. feb 2017

Milé mamičky, ktoré ste použili pôrodný plán. Pomôžte pôrodným asistentkám. Vyplňte, prosím, dotazník - ako vám pomohol pôrodný plán a ako bol akceptovaný. ĎAKUJEME

https://docs.google.com/forms/d/1OuqevVRbV9UsBx...

gaherovapa
10. feb 2017

@zuzanaete chápem vaše pohoršenie, ale systém je stále nastavený na starší režim, ktorý potrebuje čas na zmenu 🙂 zdravotný personál sa riadi štandardami, aby boli chránený v prípade komplikácií. V prvom rade nám ide o zachovanie zdravia ženy a novorodenca. Všetko sa snažíme robiť pre vašu ale i našu ochranu.
Ak bude žiadostí z vašej strany o bondingu stále viac, aj systém sa zmení ;)

lolilata
10. feb 2017

Myslím si že je dôležitý ale ak je potom problém je pôrodný plán k ničomu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre