Pôrod. Ako to u vás dopadlo?

tatramelka252
26. apr 2009

Ahojte...
Chcem sa opýtať,samozrejme ako inak na pôrod. Určite je bolestivý, či už trvá hodinu alebo 15 hodín. Čítala som tu niekde, že slečna, ktorej doktor povedal, že bude rodiť cisárskym rezom, pretože má 155 cm a úzku panvu. Chcem sa opýtať, či s tým ešte máte niekto skúsenosti, že to dopadlo takto. Ja mám hrozný strach z pôrodu a určite by som šla na cisársky.
Vopred ďakujem za odpoveď
Anka

briketa
2. máj 2009

Marti, argumentacia sterility a hygieny (neberiem to ako od Teba, ale ako argument lekarov) je smiesny, lebo vsade vo svete robia sekcie za pritomnosti manzela.
Ved o co je manzel menej sterilny ako manzelka, alebo lekar 😅 ? Ked slusne povedia, tu budete sediet a maximalne drzat manzelku za ruku, nebol by vobec ziadny problem.

tinus20
2. máj 2009

MEL.ja som isla tiez cisarakom,porodnika som mala znameho ale OCINO dietata nemohol byt pri cisaraku,odbili nas s tym ze je to ako operacia,sice bol so mnou cely cas kym som cakala kedy sa babo zacne rodit,ale jak sme isli na sal,tak mi zobral veci a musel ist prec...takze podla mna je to normalne ze ho nechcu pustit...

kamila68
2. máj 2009

briketa mysliš si že pri operácii srdca aleko brucha môžeš stáť pri pacientovi a držať ho za ruku??, A veru neviem kde vo svete okrem komerčných súkromných kliník kde si poriadne priplatíš robia cisarak za pritomnosti manžela? Mám sestru gynekologičku, ktorá strávila pár rokov v Nemevku aj v USA ale v štátnych nemocniciach sa toto nerobí nikde.

miabla
2. máj 2009

Nerodila som cisárskym, ale pevne verím, že ani nebudem musieť (hoci ma to už začína mátať 🙂 )... Už len z toho dôvodu, že sa naň pozerám ako na operáciu, než na pôrod. A nebola by som rada, keby tato videl, ako mi párajú brucho a vyťahujú z neho bábo, ako nejaké slepé črevo. Bridí sa mi to. Tiež by som sa na to nerada pozerala... Keď je dôvod na cisársky - čo je neprirodzený spôsob pôrodu (a pravdepodobne má vo svojej naliehavosti alebo komplikovanosti svoje opodstatnenie) - som zato, že sa má robiť pod rúškom chirurgického súkromia. Ale koľko ľudí, toľko chutí 🙂 .. toto je tá moja 😵

martao
2. máj 2009

briketa,
Mám za sebou 3 cisárske a každý bol iný. Aj čo sa týka urgencie aj prístupu lekárov. Najviac naklonení boli v Topolčanoch. Nemohol byť priamo na sále, ale mohol byť už pri malom, keď sa narodil. Lenže ten moj srabík zdrhol domov. 😀
Musela by byť aj na to prisposobená operačka. Nakoniec by bol aj tak na roztrhanie. Zašívanie trvá o niečo dlhšie. Tak by si musel vybrať, ču bude za ruku držať ženu alebo uvidí prvé momenty malého.
Cisársky aj tak nieje pre srandu a nerobí sa len tak, ale preto že sa zachraňuje zdravie matky alebo dieťaťa a vlastne sa tak trochu predpokladajú komplikácie a manžel by zavadzal.

Posledné dva boli v pohode. Pri prvom nastali komplikácie. Takže namiesto 4-5 ludí, tam boli 10. Som zvedavá aké pocity by mal manžel z porodu. Určite by ho nepovažoval za najkrajší okamžik vo svojom živote.

briketa
2. máj 2009

Kamila, dnes uz ked je len trochu mozne davaju pacientke PDA (peridural anesthesia), cize sekciu vnima, babatko si moze potom pohladit, manzel jej sedi pri hlave (v statnej klinike) a je tam s nou.Na samotny zakrok sa nepozeraju,lebo rodicka ma zabranovu plachtu. V USA, Svajci, Nemecku, Rakusku, Skandinavii.

jamaat
2. máj 2009

jabadaba, čítalo sa to veľmi zle ten tvoj pôrod. Ja len nerozumiem, keď robia soná a merajú bábätká, či pri pôrode sa do týchto záznamov nepozerá alebo čo? Už ma to napadlo aj predtým, lebo práve mám prejsť od gynekologičky na kontroly v nemocnici. A vlastne tam idem len s jedným odporúčacím papierom, kde je napísaný týždeň tehotenstva a že kultivácie boli negatívne. Možno preto, že v podstate bolo všetko OK. Ale podľa mňa by bolo správne, aby sa šlo na predpôrodné kontroly s kompletnou dokumentáciou. Aby hneď vedeli, že mám placentu III, že mám vysunutú platničku, aké boli rozmery plodu na jednotlivých sono, atď. Takto si to vlastne všetko musia zisťovať nanovo a len dúfam, že keď prídem na pôrod, tak si tieto svoje záznamy vyhľadajú. Alebo nie? A potom len hádajú, aké veľké je dieťa?
Ja som mala prvý pôrod prirodzený, dcéra mala malú hlavičku, dokonca som kvôli tomu aj ležala v nemocnici, lebo to vyzeralo podľa tej hlavičky, že je celá malá. (Nebola, mala 3260g). Nechápem, načo ma nastrihli až po konečník, keď bola tá hlávka malá, keď všetko išlo OK. Rana sa mi dosť dlho hojila, zahnisalo mi to a v nemocnici s tým vôbec nič nerobili. Až doma som si to vyliečila bylinkami. Odvtedy mám aj nábeh na zlatú žilu. Jazvu mi poriadne vidno a trochu sa bojím toho, ako sa to bude hojiť, keď ma zase nastrihnú cez starú jazvu.

Na druhej strane, bola tam jedna mamina, ktorú nenastrihli a riadne sa potrhala. Tak neviem, podľa čoho sa rozhodujú, koho nastrihnúť a koho nie, a do akej miery. Či sa teda do tých zdravotných záznamov aj pozrú.

martao - to tvoje trápenie - tiež hrôza.

jamaat
2. máj 2009

jabadaba Sú lekári, s ktorými sa dá dopredu dohodnúť na cisárskom. Samozrejme, treba si ho zaplatiť. Predpokladam, ze ked mu povies o svojich problemoch, tak bude ustretovy. Nie všetci sú ako tá tvoja gynekologička. A smutné je, že ženy (lekárky, sudkyne ap.) by mali byť v takýchto prípadoch chápavejšie, ale je to naopak.

martao
2. máj 2009

jamaat,
je asi málo takých žien, ktoré dieťa vyslovene ,, vyplujú".
Držím palce pri porode!!!!!!!!!!!!!!!!!

jamaat
3. máj 2009

martao - No ja som dcéru v podstate vypľula. 2 hodiny po vyvolávačke bola na svete. Šitie bolo pre mňa horšie ako samotný pôrod. 🙂 ....Uvidíme, ako to bude pri druhom. Ďakujem za podporu.

jabadaba
4. máj 2009

Jamaat, hm, ja viem, ze kdesi su lekari, s ktorymi by sa dalo dohodnut vopred, lenze ja neviem kde. Aj by som zmenila tu moju gynekologicku porodnicku len kam a ku komu ist? Natrafim na dobreho porodnika alebo to bude zas len loteria? Toto ma mata, ta neistota, ze mozem ale aj nemusim natrafit na takeho lekara, ktory mi bude konecne po chuti a zohladni moje realne problemy. Zajtra idem na CT kvoli podozreniu na vyskocenu platnicku plus Ct hlavy - mavam bolesti hlavy, ktore mozu suvisiet s tlakom, ktory som pri porode vyvinula - mne sa totiz popraskali cievy v tvari a v oku. Uvidime co nasledne povie neurologicka - chcem sa s nou porozpravat ohladne pripadneho buduceho porodu, mozno bude ona na zaklade vysledkov kompetentna odporucit cisarsky. Nechcem predbiehat a budem radsej ak sa nic nepotvrdi. Kazdopadne, davam sa dokopy, aby som mala istotu, ze som fit pre dalsie tehotenstvo. Strasne by sme chceli druhe dietatko ale potrebujem sa zbavit tej prisernej neistoty ako bude prebiehat moj dalsi porod. Ach jo, toto su take moje nocne mory v poslednom obdobi a nikdy by som nepovedala, ze mna sa to bude tykat. Ja som sa porodu nebala a sla som do porodnice kludna ako anglican. A tot, pomaly zo mna bude vystresovana hysterka co normalne rodit nechce. Ten blok je priserny. Ale si mila, ze si ma upozornila na ustretovych lekarov, tvoje riadky ma potesili a prajem Ti pohodkovy porod a drzim place nech je vsetko v poriadku.

jamaat
4. máj 2009

jabadaba, aj ja mám mierne vysunutú platničku, ale ani som si nebola po papier od neurologičky, aby príliš neuprednostňovali cisársky rez. Úplne opačne ako ty. 🙂
Na toho gynekológa sa pospytuj aj tu na fóre. Neviem, odkiaľ si, ale určite tu budú tehotné alebo maminy z tvojho regiónu a dajú ti odporúčania.

jabadaba
4. máj 2009

hm, vidis, ja zasa uz len cisarskym. I ked nevylucujem, ze ma to mozno casom prejde. Ale u neurologicky som nebola kvoli tomuto - potrebujem poriesit zdr. problemy, ktore som si nepripustala a zanedbala a kedze chcem v najblizsej dobe otehotniet, chcem byt fyzicky fit, aby sa to neskomplikovalo. Ved vies ako to je v teho, vtedy zenu neriesia. Mna priserne bolia krize, bedrovy klb aj kolena uz takmer rok, okrem toho riesim aj pooperacne komplikcie slepaku a cyst, plus tie migreny. No, nakopilo sa mi toho akosi vela za posledne obdobie a tak to riesim. A zaroven si myslim, ze niektore moje problemy by boli na indikaciu cisarskeho. Lebo ak by moj prirodzeny porod mal byt opat v duchu toho prveho tak mam obavy. 😒 Skusim sa tu niekde popytat, ja som z BA, tak snad sa najde dobra dusa co bude o niekom vediet. 😉

jamaat
5. máj 2009

Fuuha, tak to máš dosť tých zdravotných problémov! Mňa z platničky bolel len chrbát a vystreľovalo to do nervov na nohe, ale samozrejme si to daj skontrolovať. Mne lekárka len lieky predpísala na bolesť a vôbec neriešila, z čoho to mám. Musela som poprosiť gynekologičku, aby ma vypísala na neurológiu a odtiaľ na CT. No chápeš? A najlepšie je, že na neurológii keď zistili, že je to platničkou, tak skúsili nejakú elektroliečbu a infúzie, to mi spravilo ešte horšie a nakoniec sa na to vyprdli, odporučili mi len nejaké kúpele. Takže som vlastne skončila presne tak isto ako u praktickej lekárky.
Bála som sa, či si koniec tehotenstva kvôli tej platničke neodležím, ale ono to naopak povolilo. Tak uvidím ešte po pôrode.

Kukni do témy Antolskej a Ružinovskej pôrodnice, tam určite nájdeš dosť info o lekároch.

tatramelka252
autor
5. máj 2009

petra1985
Zisťovala som si to u jednej pôrodnej asistentky ohľadom císaraku. Ja som totiž operovaná na srdce a viem, že niektoré ženy, ktoré majú nejaké problémy so srdcom tak im sa odporúča císarak. Tak paní mi napísala, že to určí kardiológ na základe môjho stavu. Ako sa cítim po operácii a tak. Či mám nejaké komplikácie a tak. No ale že v každom prípade sa na to mám opýtať kardioloóga čo na to povie on. Tak uvidíme. Som u jedného Chorváta či čo to je v Prahe, ale asi ho vymením.Pri mojej prve návšteve bol teda veľmi príjemný 🙄 Hrůza a des.

jabadaba
5. máj 2009

Jamaat, tak to Ta "pekne" poriesili s tou chrbticou. Ja som bola u vseobecneho a ten ma okamzite posielal na neurologiu. Neurologicka automaticky na RTG a CT, kedze som jej spomenula, ze planujem dalsie tehotenstvo a potrebujem vediet ci som v poriadku. A ako sme sa tak rozpravali tak prislo aj na moje bolesti hlavy i na to brucho a tak ma neurologicka dala zrengenovat komplet. Od hlavy cez panvu az po chrbticu. Nechapem, ze co poriesia kupele ci elektroliecba. Mna najprv riesil ortoped a ten, ze nech skusim rehabilitacie, ale to som odmietla - jednak ma to pri cviceni boli a jednak nemam cas behat tri krat do tyzdna na nejake cvicenia, ktore ak sa nezisti presne pricina tak neporiesia nic. Tiez som sa napchavala uz kde cim a skutek utek, ziadne zlepsenia, tak som si povedala dost, vseobecnemu som povedala, ze nic sa neporiesilo a tak ma nasmeroval rovno k tej neurologicke. Ortopeda som si vybavovala mimo neho. Asi som mala ist rovno za nim. Zvlastne, ze ti tie bolesti v tehu polavili. Mne to prvy raz zacalo prave v teho - od 4. mesiaca som ledva chodila co ma bolel bedrovy klb. Po porode to ako tak ustalo, potom som sa raz zviezla na schodiku kedy mi ruplo v krizoch a odvtedy ma boli bedrovy klb druhy aj s nohami. Asi som si spravila nieco s tou platnickou a k tomu ziadne fyzicke setrenie, nosenie kocika ci dietata a sups, uz beham po lekaroch ako stary dochodca. 😀 Uz si tak fakt pripadam, co som doma na materskej tak to ide so mnou od deviti k peti. 🙄 A to som bola taka cipera, lekarov som videla leda tak vo filme.

Popozeram tie temy co si mi odporucala, mozno tam najdem nejake info alebo referencie. Tebe sa to uz blizi, mas super termin - pekne na leto budes mat uz babatenko v kociku, aj Ty si leto budes moct vychutnat uz bez bruska. Pekne si si to zariadila. 😉

jamaat
6. máj 2009

jabadaba, mne tá chrbtica začala z ničoho nič, zo dňa na deň. Prešlo to na pár mesiacov, keď mi atb liečili pozitívnu ureaplazmu. A potom sa zase vrátilo a aj rôzne gynekologické zápaly.
Možno to mám z havárky, aj keď sa to objavilo až 2 mesiace po nej.

Tak ti držím palce, aby ti zistili a hlavne odstránili príčinu bolestí.

Mimochodom, konečné rozhodnutie o otehotnení padlo s odsúhlasením eura na Slovensku. Robím totiž v oblasti prevodov cudzích mien, takže som vedela, že mi polovica kšeftov padne. Vysadila som antikoncepciu a za pár mesiacov sa podarilo. Tak vznikol môj termín pôrodu. 😀

jabadaba
6. máj 2009

🙂 no pozrime sa Ty spekulant. 🙂 🙂 🙂 Ale isla si na to dobre. 🙂

jamaat
7. máj 2009

No veď už bol aj najvyšší čas, rôčky pribúdajú, mám 34.

jabadaba
7. máj 2009

No mi hovor o rokoch - ja som mala vcera 36. 😠 Takze na druhe je asi najvyssi cas. Tiez si to tak planujem - je kriza, vsade sa prepusta, ja som doma, tak to vyuzijem a pustim sa do druheho. No a kedze nechcem zimne dietatko, akoze aby som si nekazila vianoce ci Novy rok 😀 , tak som si vyratala, ze treba zarabat v lete - jun, jul, august. A vyhovuje mi to aj kvoli tym zdravotnym problemom. Dam sa dokopy a mozme ist na to. 😅 Koncom maja mam termin u neurologicky, to uz budu vsetky vysledky k dispozicii, tak snad ma nejako poriesi k mojej spokojnosti. Ale je mi to smiesne taketo planovanie. 🙂

luciarisko
7. máj 2009

mel 30 , ja som rodila v nitre cisarskym bola som pri vedomi, priatel mohol byt so mnou asi pol hodku pred tym, na operacke samozrejme nie, cakal na chodbe.v nitre su take presklenne dvere cez ne ma videl , teda moju hlavu a ruku aj na kamere to mame a ked vybrali maleho museli prejst okolo tych sklennych dveri do druhej miestnosti takze maleho videl 10 sekund po narodeni.. hned jak maleho poodsavali a poutierali mohol ist za nimi a vsetko kamerovat, vazenie, meranie, obliekanie...dokonca mu ho dali aj popestovat. ked mna zaviezli na izbu mohol tam byt pri mne kolko chcel, len po mne bol este jeden cisarsky a ked priviezli tu druhu pacientku musel odist, keby som tam sama nebol by problem. vecer ma este prisiel pozriet a vtedy som mala akurat pri sebe maleho takze ho tiez videl, pestoval. neviem ci by som ho chcela mat pri sebe na operacnej sale, zda sa mi to zbytocne, boli sme spolu predtym aj potom, keby nastali komplikacie iba by zavadzal.

petra1985
8. máj 2009

tatramelka252 no jasne.. ked mas problemy so srdcom o tom ci mas ist na cisarak alebo normalne rozhodne kardiolog tak ako ked gynekolog rozhoduje o cisarskom a normalnom porode podla toho ako je na tom babo napr. ako je otocene a tak.. ja som mala ist aj kvoli ociam ale ocna povedala, ze nevidi dovod..

tatramelka a ty by si ako chcela rodit radsej?

jamaat
8. máj 2009

jabadaba, tak želám všetko najlepšie k narodeninám 🙂

tatramelka252
autor
10. máj 2009

Petra1985
no tak uvidime ako rozhodne...a ty si ako nakoniec rodila?a aky si mala porod?

jabadaba
11. máj 2009

🙂 dakujem Jamaat. 😉

tatramelka252
autor
11. máj 2009

Petra1985
Ahoj...ja by som chcela radšej rodiť cisárskym rezom ☹

jaruskasv
11. máj 2009

ahojte, ako tehotna som tieto stanky priam hltala, rodila som tiez cisarskym, neplanovane a na poslednu chvilu a mozem povedat ze to tiez nie je med lizat, niektore zeny hovoria ze jaj cisasky je pansky porod , ale podla mna to vobec nie je tak. Do nemocnice som prisla v sobotu 18.4 rano o pol tretej, a to som uz od siedmej vecer mala kontrakcie, take slabe kazdych desat minut, tak som sa bala dlhsie ostavat doma, tak sme s manzom isli, prijali ma natocilli ctg a povedali ze to je este slabe, ze vobec niesom otvorena a ze sa to len este pomaly zacina rozbiehat, domov ma nepustili lebo som bola styri dni po termine, tak som tam cakala acakala bola som z toho psychycky dost vedla, doky ma skontroloval, a ze som este len na spicku prsta, tak to bolo cely den, vecer mi dali injekciu od bolesti, ze sa mam vyspat ze to bude az v nedelu, tak som sa velmi nevysplal no ale co uz. V nedelu rano mi uz urobili klystir, stale som bola malo otvorena, ale uz mi tam dal doky nejaku tabletku, tak sa to pomaly zacinalo, potom prisli bolesti jak svina kazdych pat minut, to som uz len tak predychavala, tak prisiel zase doky a prepichol mi okolo obeda plodovu vodu, no a to uz bola brutalita, mala som silne kontrakcie, tak sme isli na sal, kde bola priserna zima, tam som sa trapila, az potom doky znervoznel, ze slabnu malej odozvy a ze urobia sekciu, to bola rychlost, vodu som uz mala ze vraj zelenu, tak ako som sa potom dozvedela boli pri mne aj z ara, a primarka z deckeho prisla az z domu, tak sa nastrasili, ze uz zavolali vsetkych z nemocnice, cievkovanie som ani necitila, vsetko bolo tak rychlo, este som citila poslednu kontrakciu a potom som zaspala, po prebrati z narkozy to tiez nebolo nic moc, na druhy den uz hajde z posetele bolesti obrovske a to spametavanie sa tela po cisarskom tiez dost dlho trvalo, teraz to uz je v pohode, ale tie prve dva tyzdne boli nic moc.Takze taky bol moj porod, samozrejme ze to stalo za to, mame malu krasnu Alexandru ktora je chvalabohu zdrava, a ma sa dobre pekne pribera, aj ked mi je luto ze ju musim prikrmovat, lebo moje mliecko jej nestaci, ale doktorka vravela ze maloktora zena po ciarskom dojci, tak co uz. Tak Vam vsetkym drzim palceky, ta bolest stoji za to, a ma zmysel 🙂

jaruskasv
11. máj 2009

a zabudla som ze mala sa narodila v nedelu 19.4 o 15.30, takze ja som stravila v nemocnici dost casu, a este potom ze vraj doky iny vravel ze plodova voda bola velmi zla a ze mi mohli urobit cisarsky aj v sobotu, ale co uz, hlavne ze vsetko dopadlo dobre, a som vdacna doktorovi ktory to v nedelu uz konecne rozbehol, lebo som uz bola z toho fakt zufala. 😉

arabeska
11. máj 2009

jaruskasv,v prvom rade ti gratulujem 🙂 ale musim nesuhlasit s tvojou doktorkou,velmi velke percento zien aj napriek sc krasne dojci,je pravda z emliecko sa spusta u niektoryx pomalsie ale ide to.ja som mala 2 porod sc a dojcila som 15 mesiacov 1 porod som mala normalny a dojcila som 3 mesiace 😉 ide vela aj o psyxycky stav zeny.

jaruskasv
11. máj 2009

to je pravda arabeska, ja sa snazim dojcit, aj ked prikrmujem, no uvidime ako to pojde dalej, je pravda ze na zaciatku som psychycky nebola na tom velmi dobre, mozno to uz teraz bude lepsie 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre