Pôrod bez partnera. Zvládnem to aj sama?

adulik16
6. okt 2008

Omylom som tuto temu dala do tehotenstva, ale kedze to skor patri sem, davam to este raz.

Ahojte, prosim Vas, bola ste niektora pocas porodu sama, bez partnera? Povacsine tu citam, ze ste vsetky mali pri porode svoju polovicku.
Moj priatel sa bohuzial na to neciti ist somnou, takze nutit ho nechcem, mama sa mi ponukla, ze pojde somnou, ale ona je tak citovo labilna, ze neviem, ci to zvladne, chcela by som ju od toho usetrit, ale premyslam nad nou.
Je fakt pravda, ze sa personal k zene sprava inac - lepsie, ked tam niekoho ma pri sebe ako ked nema nikoho?Viem si predstavit, ze je to velka pomoc pre rodicku, ked ma pri sebe niekoho, kto ju utesi, pohladi, pomasiruje, prinesie vodu a tak, ale da sa toto vsetko zvladnut aj ked by som tam bola sama?Dakujem za odpovede.

adulik23
6. okt 2008

ahoj.
urcite sa to da zvladnut aj sama. zalezi na tebe, na co sa citis. niektore zeny tam vyslovene nechcu partnerov.
ja som mala pri porode maminu (manzel nestihal - prisiel az ked som uz tlacila) a ked pojdem rodit 2. krat tak zase zoberiem mamcu. 😎 moj muz by nezvladal, keby som tam pocas kontrakcii nanho stekala tak ako som stekala na mamcu a urcite by tresol dvermi a odisiel domov. sam mi to potvrdil, ked som mu opisovala porod. 🙂
mama bola skvela a je stastna, ze so mohla odrodit vnucatko. 😵

motylek
6. okt 2008

Já být vezmu si tam aspoň tu mamku, já jsem taky jak ji, tak i manžela, ale manžel spíš jen přihlížel 😀 😀 😀 . O mamku jsem byla zapřená a tak. Myslím, že ona to zvládne, vždyť taky rodila, bude to pro ni hlavně skvělej zážitek, vidět jak se ji narodí vnouček. Moje mamka koukala přímo na to, tak jsem jí říkal, že nechápu jak se na to mohla koukat, ale pár týdnů po porodu jsem říkala, že to asi musí být super, že bych se asi taky koukala 😉 😉 😉 . Takže si myslím, že než tam být sama, tak si tam tu mamku vezmi. Pro mě to bylo hodně důležitý, že jsem je tam měla. Nechtěla bych u toho být sama 😝 . Aspoň jsem měla komu nadávat a na koho pokřikovat, když už to bylo neúnosný 🙂 . Držím paplce, ať máš pohodovej porod.

motylek
6. okt 2008

Adulik, ty slova mi bereš z pusy 😀

berynka
6. okt 2008

Taky si myslím, že se to dá absolvovat sama. Jedna moje kamarádka (pravda rodila 3. dítě) u porodu nikoho neměla, tak prý mačkala ruku doktorce... předpokládám, že pediatričce 😀 . Já bych si mamku asi nevzala, ale v záloze jsem měla jednu z kamarádek 😉 .

kristyan
6. okt 2008

Ahoj tak já mám dvě děti a ani u jednoho porodu jsem nikoho neměla a nijak ni to nevadilo u prvního to manžel nestihl a u druhého už nechtěl ale já jsem měla rychlé porody takže jsem nijak nerpěla 🙂 obe byli na světě do 3 hod od odtečení plodovky a zvládla jsem to 😉 tak držím pěsti

konja
7. okt 2008

adulik16: Já být na tvém místě, tak si někoho sebou vezmu.Pokud se na to necítí otec, tak aspoň mamku,nebo kamarádku. Nejde ani tak o to aby tě někdo utěšoval (já měla při utěšování chuť každého poslat do ..., víte kám 😀 ), ale jde o to, že doprovod ti podá pití, otře čelo, pomůže do sprchy, pomůže ti obléct se, utřít se, pomůže ti vylézt na postel, sedmnout si. Nikdy nevíš jak budeš zvládat bolesti, může ti být zle, můžeš zvracet, mít třesavku a pak je težké se i sama napít. Nevím jak velká je porodnice kde budeš rodit, ale já rodila ve velké porodnici kde se rodilo na všech sálech a tak personál neměl čas být pořád u mě jak u prvního tak u druhého porodu. Druhý byl rychlý, to bych sama zvládla,ale první? Tech hodin v bolestech, ke konci jsem neměla sílu už se ani pořádně hýbat a PA přiběhla vždy asi po půl hodině (vypadá to, že chodila často,ale v těch bolestech to byla věčnost). Sama bych se tam asi zmrcla. Adulik zkus si ještě promluvit s partnerem, vysvětlit mu, že bude u porodu moc užitečný, že ho budeš hodně potřebovat a ujisti ho, že kdyby to nezvládal, tak může kdykoliv odejít a počkat třeba na chodbě. Může ho tam vystřídat tvoje maminka, on počká na chodbě a aspoň nepřijde o tu nádhernou chvilku když uslyší první křik vašeho chlapečka a uvidí ho hned co se narodí. Já bych se o to aspoň pokusila. Ať tam s tebou jde a když uvidí, že to nezvládá, tak ať se přesune za dveře sálu.Moje kamarádka toto řešila před měsícem. Manžel taky pořád tvrdil, že nesnese krev, že nechcw vidět svoji ženu v bolestech, že tam sebou praští atd. No dopadlo to tak, že svolil, že s tam s ní půjde, ale na samotný porod nezůstane ani náhodou, že se přesune na chodbu. A výsledek? Hrdý otec popisoval jak tlačil spolu se svoji ženou, jak má ještě teď modřiny na rukou, jak stříhal pupeční šňůru.Nosí se jak páv a pomalu to vypadá jak kdyby to dítě porodil on 😀 Nedalo mu to a už u porodu zůstal. A teď si ani nevzpomene, že u toho nechtěl být. Adulík, já bych ho ještě zkusila zpracovat, aspoň na tu první dobu porodní. A mamku si nech v záloze, kdyby to fakt nezvládl. Sama bych první dítě rodit nešla 😉

pipisek
7. okt 2008

přesně tak, konja...já bych asi také zkusila tatínka dostat aspoň k příjmu, třeba si to pak rozmyslí...u prvního mého porodu manžel nebyl, nechtěl ani za nic. a zvládla jsem to taky sama a personál byl prima.
loni k druhému šel, říkala jsem mu, že má poslední šanci. nijak jsem ho netlačila, řekla jsem mu, že může kdykoliv odejít, když mu to bude nepříjemné...a přesně jak píše konja, nakonec viděl malou jak se dere na svět a stříhal pupeční šňůru 😀
andulik16 - já bych ho dotlačila aspoň na chodbu a pak se uvidí, hodně štěstí !!!!

eleonora
7. okt 2008

Andulik ja jsem tam nikoho nemela a vubec mi to nevadilo u prvniho byl manzel se mnou aspon po telefonu, protze se na to necitil a ja mu to nemam zle
u druheho porodu byl sice se mnou na prijmu, ale pak odesel domu a za necelou hodku jsem mu volala ze ma krasnou dcerku nijak toho nelituju ze tam nebyl, protoze je to nervak a hlavne mu vadi vsechno co se tyka doktoru.
Sama to urcite zvladnes a on se k vam hned pripoji jako hrdy tatinek az bude malicky na svete. driv taky zensky dokazali rodit sami a zvladli to. urcite je prijemny nekoho mit sebou ale sama to taky das

ivca82
7. okt 2008

Ahoj, mne MM nechcel ísť od začiatku k pôrodu, vraj by to nezniesol pozerať sa na mňa ako trpím. Najprv ma to trápilo, ale potom som si povedala, či tam chcem mať niekoho, kto tam nechce byť... Nakoniec bol pri mne celý čas až pokiaľ som netlačila, vtedy odišiel na chodbu a pravdu poviem, bola som rada 😅 Nakoniec som sa dozvedela, že kopal vonku do steny a skriniek, ktoré tam boli keď ma počul kričať (poriadne som si zakričala ku koncu 😀 ) Nútiť niekoho to asi nemá význam, to je môj názor 😉

jiji
7. okt 2008

Ahojky, tak u nás to bylo podobný. Manžel prostě jít nechtěl (nevadí mu kdejaká bouračka, ale pohled na mě trpící by prý nesnesl 😀 .... a vůbec obecně je "padavka", zdrhá pryč, když je malá pokakaná, nedejbože když jí to vyšlo a vykakala se do vany, to jsem si myslela, že ho budu křísit 😀), takže jsem ho ani nenutila, bo jsem toho názoru, že když chlap jít nechce, je lepší, ať nejde, než ho pak donutit a on tam bude k ničemu a ještě z toho bude mít "trauma" 😝
Já jsem si vzala k porodu jeho tetu, která je jen o nějakej ten roček starší než já, sama má tři děti a je huba, takže kdyby něco, tak se nedá. Ještě jsem měla v záloze švagrovou, která je ještě větší huba 😀
Myslím, že obecně je dobrý tam někoho mít, a je celkem jedno koho. Jde jen o to, aby to ten někdo zvládal a pomohl mamince (jak třeba tím podáváním vody atd.) nebo prostě jen tím, že tam je a ona cítí jeho podporu (ač mu třeba při utěšování nadává 😀).

ivca82
7. okt 2008

ešte som nespomenula, že keďže som mala komplikovaný pôrod, môj muž bol prvý ktorý ju videl, mne ju ani neukázali, ani som nevedela, či je chlapec alebo dievča, bol celý čas pri nej kým ju "kontrolovali". Stále som sa čudovala, ako vedeli, že je na chodbe, kým ja som si myslela, že išiel vonku fajčiť, a to tým že tam všetko okopával, vedeli, že to bude otec 😀 Takže keď muž nieje pri pôdrode, asi by bolo dobré aby bol aspoň niekde na blízku 😉 mne totiž prišiel muž oznámiť, že máme dcéru a že sme obidve krásne a vééééľmi plakal od šťastia 😀

bezaz
7. okt 2008

adulik, ja som to vyriesila dulou 😉 muz tam sice bude, ale bude cakat vonku, on zle znasa, len ked mam poriadnu migrenu, tak naco ho trapit a mamu si ani neviem predstavit, ze by tam so mnou bola..

lucia79
7. okt 2008

ahojte,
ja som tiež rodila sama, síce by to manžel určite zvládol a myslím si, že by mu ani nevadil pohľad ako trpím, ale proste on je toho názoru, že pôrod je vec ženy a chlap tam nemá čo hladať, tak som ho do toho ani nenútila, aj keď s odstupom času, asi som ho mohla trochu donútiť, lebo on si to nevie ani len predstaviť, čo tam žena zažíva, nakoľko si myslí, že to nič nebolo, stačilo len 3 krát zatlačiť a malý bol vonku.
rozmýšľala som nad mamou (hoci som niekde čítala, že neodporúčajú mamu, lebo to bude ťažko zvládať) alebo nad švagrinou, dobre si rozumieme a navyše je zdravotná sestra, lebo si myslím, že je docela dobre tam niekoho mať, kto pomôže v tých najväčších bolestiach.
ale keďže v pôrodnici kde som rodila, môže sprevádzajúca osoba až na druhú dobu pôrodnú a to som už nemala potrebu tam niekoho mať, tak som išla nakoniec sama. dalo sa to zvládnuť samozrejme, ale lepšie je to pretrpieť s niekým o koho sa môžeš oprieť aj po psychickej stránke.

lienockaa
7. okt 2008

ahojte, aj ja som rodila bez partnera, necitil sa na to a ja nie som ten typ, ze by som ho presviedcala..jednoducho naco ziadat zbytocne hrdinstvo..🙂zvladla som to a vobec nelutujem, ze tam nebol..prisiel az k cerstvo narodenemu babatku a ja som bola vlastne aj rada, ze som sa nemusela stresovat este aj tym, ze ako sa citi pocas mojho porodu moj manzel..tiez mi nie je dobre, ked ho vidim, ze trpi a je mu napr. nevolno..no a este za takej situacie rodit..len to nieeeee.. 😝 😝

r.o.s.s.i.b
7. okt 2008

Ahojky,já tam měl po celou dobu mou drahou polovičku a zvládl to na 1ku.Byl úplně štastný,bez něho bych nechtěla rodit 😀

kalo
7. okt 2008

Já bych muže k porodu nechtěla. /bohužel jsem musela rodit plánovaným císařem.../ ALE! Líbí se mi názor (někdo napsal přede mnou), že každá samice v přírodě, když jde rodit, tak si najde klidné místo o samotě...samečka k tomu nepotřebuje. Tak to vidím i já. Nemluvě o tom, že ať mi nikdo neříká, že když chlap vidí rodit svoji ženu, tak se ten sexuální náboj k ní po tom všem musí nějak změnit....Dívá se na ni pořád jako na sexy přitažlivou šťabajznu??? 🤐 🤐 To je ale otázka pro muže... 😉

zuzpolka
7. okt 2008

ahojky 😀
ja som mala mat manžela pri porode, ale zlomil si nohu takže mi bola mamina, a možno to tak bolo lepšie 😅 😝 bola som velmi spokojna 😀

konja
8. okt 2008

kalo: tak takový názor měl jeden můj známý.

konja
8. okt 2008

kalo: tak takový názor měl jeden můj známý. Prohlásil, že by nešel se svoji ženou k porodu, protože ji nechce vidět (teď odcituju přesně jeho slova, pamatuju si je totiž naprosto přesně! 🙄 ) poníženou, křičřící,spocenou, ošklivou.Že jeho žena pro něho musí být vždy krásná. Nezlob se na mě, ale dost mě jeho slova popudily a i můj manžel se pak k tomu vyjádřil, že je to nedospělej blb. Když někoho opravdu miluju, tak se vším všudy, miluju ho i křičícího od bolesti, miluju ho spoceného a vyčerpaného.Můj muž rozhodně neutrpěl žádnou sexuální újmu, spíše naopak! Váží si mě teď mohem více, je ke mě jemnější, citovější, více si mě "užívá" 😀 Pokud by měl na někoho porod takové účinky jak popisuješ asi bych se zamýšlela nad tím co ke mě partner opravdu cítí a nad jeho citovým vyzráním být vůbec otcem ( teď se vůbec nechci dotknout holek co neměli otce u porodu z důvodu, že se partner na to necítil, to je něco jiného 😉 ) No a k tomu co píšeš o zvířecích samičkách, že si samice vyhledá klidné místo a samečka k tomu nepotřebuje...No, oni víš oni většinou zvířecí samice potřebují samečka jen pro oplodnění!!!Tak bych zrovna toto nedávala jako příklad 😉 Lidé nejsou zviřátka 😉

matru
8. okt 2008

já teda rodila dvakrát bez manžela, byli jsme tak dohodnutí...kdybych si to přála, šel by se mnou...děti miluje a ví co je porod, takže si nemyslím, že kdyby tam byl, měl by k nám lepší vztah... ale je super, že si člověk může vybrat,spoustě holek to moc pomůže, takže určitě to je na dohodě těch dvou...násilím bych ho nikdy nenutila, většina chlapů tam chce být a je jim jedno, zda vidí partnerku"nekrásnou" a pokud utrpí sexuální újmu, jak tu někdo psal, tak to není porodem, ale je to problém někde jinde....

eji
8. okt 2008

ja som stale vravela, ze partner pojde so mnou, sme to mali dohodnute a on chcel ist,a le ked ma to v nemocnici chytilo a volala som mu, tak som povedala, ze nech nechodi, nechcela som ho tam mat..a citila som sa tak lepsie, v mojich bolestiach...
si myslim,ze je to na kazdej z nas, co si vyberie, mne viac toto vyhovovalo

gtver
8. okt 2008

kalo, k tomu sexuálnímu náboji těžko říct, v tom případě je můj manžel tedy vynikající herec 😀 😀
Myslím, že to individuální záležitost, bez partnera se to učitě zvládnout dá 😉 ,ale třeba pro mě bylo hodně příjemné, že tam byl (sám se aktivně přihlásil, že chce být u porodu), protože se mi porod trochu protáhl a být tam sama, bylo by to pro mě nekonečné, asi i víc unavující a vlastně i strašně nudné.

konja
8. okt 2008

gtver: úplný souhlas. Samozřejmě,že se porod dá zvládnout i bez doprovodu,ale lépe to uteče když tam někdo je.Personál se rodičce nemůže věnovat pořád a nedej bože když narazíte na někoho opravdu "příjemného". Úplně sama bych do porodky prostě nešla.Když nechce partner, tak aspoň někdo jiný.

adulik16
autor
8. okt 2008

Dakujem baby za odpovede. Moj priatel pojde somnou do nemocnice, ale bude cakat vonku, tiez je jeden z tych, ktory neznesie pohlad na mna ako trpim a je aj dost nervak, tak si ho viem predstavit, ze je schopny aj doktorovi vynadat, ak by videl, ze ma to boli. Som z toho troska smutna, ale nechcem ho nutit, nebolo by to spravne. Premyslam nad tou mamou, ale nebude to pre mamu este horsie, ked vidi ako jej dcera trpi?Odrodila si sice dva porody, ale toto je predsa len ine. Stale mi hovori, ze keby mohla, isla by to odrodit za mna🙂

Mali ste niektora pri sebe mamu?Zvladala to? Pri samotnom porode na sale ju uz nechcem, to viem urcite.
A samozrejme priatel malinkeho uvidi hned po narodeni, kedze bude cakat vonku na chodbe.

Bezaz, prosim ta, odkial si?Ako si sa nakontaktovala na dulu?

cumacek
8. okt 2008

Ahoj.Rodit sama jde určitě.je na každým, jak to cítí.Můj manžel byl do poslední chvíle rozhodnutý, že nepůjde.Dovedl mě na příjem a asi se v něm něco zlomilo a už tam se smou zůstal.Nepřemlouvala jsem ho.A dodneška říká, že je rád, že šel.
Jinak chlapa, který může říct, že by ženu, kterou vidí rodit už nemohl dál milovat, považuji za blbečka.Tak si nemá děti pořizovat.Chytrý chlap si podle mého názoru po takovém zážitku váží své ženy ještě víc.

konja
8. okt 2008

adulik16: tk to je dobře že bude přítel aspoň na chodbě,třeba to nevydrží a půjde s tebou i dovnitř 😉 A co se týká mamky - je mi jasné, že se jí nebude chtít vidět jak její dcera trpí, ale právě proto by ti mohla hodně pomáhat a mít pro tebe pochopení. Snažte se obě nebrat porod jako něco šíleného, co příšerně bolí a něž se mimi narodí,tak je to tragédie. Není, zkuste si říkat jak to bude fajn, když ti vlastní máma pomůže porodit vnouče.Adulik, vždy ji přeci můžeš poslat pryč za přítelem na chodbu, vždy ji můžeš říct mami dost a pošli mě sem muže, potřebuju ho, nebo mami běž pryč, já chci být sama. Adulik podle mě je teda lepší tam někoho mít a třeba ho poslat pryč, než nemít tam nikoho a litovat, že tam jsi sama a že by si někoho potřebovala 😉 Pak dej vědět jak to dopadlo 😉 😀

janette4
8. okt 2008

ja som tiež nemala nikoho pri pôrode.Veľmi som tam chcela mať partnera,ale on nechcel ísť od samého začiatku.Skúšala som to aj vyhrážkami, aj prosením, ale nepomohlo.Nakoniec som to nechala naňho, či nájde odvahu.Nenašiel.Veľmi ma to mrzelo, lebo som mala trochu komplikácie a nebol tam nikto, o koho by som sa oprela.Ponúkala sa mi moja mama, ale tú som tam nechcela.
Viem, že by som nemala, ale keď prišla na to reč, vytkla som mu,že nebol pri mne v najťažšej a zároveň najkrajšej chvíli môjho života.

konja
8. okt 2008

janette4:já ti rozumím, jsem taková, že bych to muži měla taky za zlé. Moc by mě to mrzelo.Co ti na to řekl?

jaduska
8. okt 2008

Ja som obe deti odrodila sama a tretie sa tiež chystám. Manžel by išiel k pôrodu, keby som bola chcela, ale nakoniec som rada, že pri tom nebol...

edimon
8. okt 2008

Andulík....můj přítel k porodu chtěl, ale já jeho ne! 😅 Samozřejmě jsem mu to neřekla do očí. Ale znám ho, kdyby mě tam viděl kroutit se, tak by pořád nadával a otravoval doktory a já bych z něj byla na nervy. Nakonec musel být v termín porodu pracovně pryč 😉 Strašně chjtěla jít moje mamka, ale já jsem si právě říkala, že ikdyž je tvrďák, tak že u svého dítěte to asi bude horší. No vyřešila jsem to tak, že jsem tam měla kamarádku, která už rodila a byla jsem strašně spokojená!!!!Na hekárně jsem byla sama (jsem se neotvírala, takže to bylo na dlouho, tak ji poslali domů) a můžu ti říct, že jsem neměla vůbec náladu na nikoho. Volali mi kamarádi, dokonce mamka se vydala, ale já ji odvolala, ať jde domů. Bylo mi tam fajn samotné, neměla jsem sílu s někým komunikovat...jen jsem se soustředila na kontrakce..měla jsme je 16hodin, tak jsem byla vysílená.Kamarádka přijela akorát když jsem šla tlačit, tak to jsem jí drtila ruku a bylo to hrozně fajn mít někoho blízkého, ikdyž personál byl super. Hlavně bylo moc fajn pak se s někým radovat z miminka a obvolávat lidičky a kecat při šití a ty 2 hodiny, co tě nechají na sále..prostě bylo super se s někým o tu radost podělit.
Jinak..jsem byla nakonec opravdu ráda, že tam mamka ani přítel nebyli. Měla jsem komplikovaný porod a malej byl kříšenej..to by partnera a moji mámu asi hodně rozsekalo, kdyby viděli, jak malej vůbec nedýchá a je fialovej...těch pár sekund, než mu vycucli vodu aby mohl dýchat bylo nekonečných a kamarádka zachovala klid a utěšila mě 😉 ...samozřejmě ti přeji bezproblémový porod..ale i v tomto případě je pak asi lepší mít u sebe někoho, koho případné potíže nevyvedou z rovnováhy 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre