Pôrod bez prípravy

limetka69
6. feb 2016

Ahojte mamicky. Zaujimalo by ma ci su v dnesnej dobe este zeny, hlavne prvorodicky ktore sa nijak nepripravovali na porod. Ziadne masaze hradze, epi-no, caje, cviky a podobne. A ako dopadol ich porod. Zaujima ma ci mali niektore aj napriek tomu, ze sa na neho nepripravovali lahky porod. Hlavne prvy, kedze som prvorodicka. Vopred dakujem za odpovede 🙂

simaaprilova
6. feb 2016

@limetka69 esteze mate tu babku ako podporu🙂 jaj a este som tu od vas citala ze ste sa pytali svojej mami ako vas porodila tak to iste som spravila aj ja.sestru rodila dva dni(ne odomna starsia-prvorodena) a sestra rodila neterku tak isto tazko.mna mamina ako mi povedala skoro vycikala do zachoda😀 ze jej prislo nutkanie na malu potrebu a zrazu splech voda fuc a ja som sa tlacila na svet ze ledva dosla do nemocnice.ze malina porod.a tak isto som rodila aj ja🙂 sufam ze to podedi aj moja dcerka🙂

mia265
7. feb 2016

@limetka69 že som ho nevedela vytlačiť a mala som hroznú paniku,lebo pôrod som mala vyvolávaný a prisšli mi neskutočné bolesti a hneď 3 minútové kontrakcie. Takže som mala sa pripraviť na kurze fyzicky aj psychicky? Netuším...

bosoriak
7. feb 2016

@limetka69 Tiez si myslim, ze tie kurzy su uplne zbytocne zamerane na akt samotneho porodu. Ten prebieha u kazdej zeny inak, kazda to inak vnima, iny prah bolesti, ine metody ulavy a podobne. Vsetko toto si staci precitat na internete, kde je nejaky popis toho, co sa deje pocas fyziologickeho porodu.

Co skor zaujimalo mna, boli veci okolo kojenia, lebo tie nevysvetluju nikde a laktacnych poradkyn v nemocniciach je ako safranu. Treba si pozriet, co pomaha pre spustenie mlieka, ako si najlepsie prilozit dieta a podobne. Mozno rovno aj najst kontakt na laktacnu poradkynu, co pride aj do nemocnice.

Co je hlavne, nikde nenajdes zakladnu dobru radu - daj na svoj pocit. Nechod proti svojim instikntom. Ak chces kontrakciu predychavat hlboko a nahlas, tak to tak urob. Mna sa snazili pri druhom porode buzerovat, ze vraj nemam dychat tak hlboko, lebo odpadnem. No certa stareho, ale znervoznili ma aj tak. Ak sa ti dobre koji po leziacky, koj po leziacky. Ak chces mat dieta pri sebe na posteli v porodnici, nikto ti to nemoze zakazat. Ak myslis, ze mu je teplo, tak mu pravdepodobne je. Nie, miminka od narodenia nepotrebuju mat ciapku 24 hodin denne. A podobne, toto su len take detaily. Ja som presvedcena, ze kazda zena je naprogramovana na to postarat sa o dieta. Cielom je, aby prezilo dieta aj matka. Vsetko ostatne je podruzne.
Vela zdaru.

evittam
7. feb 2016

Tak ja som na kurze bola - u nás v pôrodnici - hlavne mi to pomohlo v tom, že nás naučila pôrodná asistentka ako dýchať cez kontrakcie a potom počas samotného pôrodu a tlačenia - takže v tomto áno - som za. Ale určite nie všelijaké tie "komerčné" kurzy - viď skákanie na fitloptách a podobne. Tiež nás pekne pripravili na dojčenie, mali sme dokonca aj priamo v pôrodnici laktačnú poradkyňu, ktorá chodila každý deň na kontrolu. 🙂
@limetka69 Čo sa týka samotného prvého pôrodu - všetko sa rýchlo zbehlo a rýchlo som porodila - od prepichnutia plod.vody som porodila za 2 hodiny - najhoršie kontrakcie a bolesti som mala cca 40min. A čo sa týka strachu - neviem čím to bolo ale ešte hodku pred pôrodom som sa normálne prechádzala a sama sebe som sa čudovala, že vôbec nepociťujem strach,stres a ani nič podobné. Určite tomu pomohlo aj to, že bol so mnou partner. Držím ti prsty a neboj všetko bude v pohode. 🙂

lubiduch
7. feb 2016

Ahoj ja son pri prvom nic take neabsolvovala. koncom tehotenstva som si na nete precitala aka je technika tlacenia a par info o porode (aj tak ma strane prekvapil ten pocit kedy dosla faza tlacenia a ja aom myslela ze mi treba ma velku...aj ked som citala ze to je ten pocit aj tak som sa ich snazila presvedcit ze ja musim urychlene na wc ist kakat!). Ale pomohlo mi precitat si nieco o tom co to znamena na kolko cm je zena otvorena atd,lebo to si oni medzi sebou povedia a ty ako rodicka inac nevies co to znamena....ked mi napr povedali ste otvorena na 8cm,za chvilu to mame na 10cm,tak som vedela ze to znamena ze ta faza tlacenie je uz takmer tu...ale vravim stacil mi tak 1clanok na nete..
Inac mi ziaden kurz nechybal,babo sa narodio po cca 2 hodinach od prvej kontrakcie. Porod som mala komplikovany (syn nesiel zo spravnej polohy do porodnyh ciest), ale zvladla som bez aromalamp, byliniek,masaze partnerom, teplej sprchy,bez fitlopty atd....proste som sa sustredila tu bolest predychat a tesit sa na zaver 🙂

simca06022011
7. feb 2016

Kupila som si dvd kde vsetko za chvilu vysvetlili aj s dychanim z na ziadne kurzy som sa netrepala. Lebo to bolo uplne zbytocne... Pri porode to bolo uplne jedno aj tak bolo fuk co som ja chcela a co nie. A este som bola aj pochvalena ze mi nemusia dychanie pripominat🙂)) haha ze som urcite chodila do pripravy ;) ja som na to nemala cas ani energiu sa niekde trepat a cvicit. Co sa tyka klssickeho cvicenia tak odporucam primerane lebo vydrz ttreba trochu aj na ten porod.. Mne veru vyvolavany porod netrval 2 hodiny... Ale dobrych 10 a to som uz zaspavala ku koncu cize to rychlo brala do ruk sestricka kedze dr mal na haku ;)

katarinamarkova
7. feb 2016

@limetka69 ani na jeden z troch porodov som sa nepripravovala....ziadne kurzy, ziadne baloniky, masaze......asi jedinou mojou pripravou bolo ze som ani v tehotenstve nejako extra nepolavila s fyzicky aktivneho zivota, plavanie, turistika, prechadzky, trosku cvicenia, praca........
prvy porod hop- sup rychlo, bez problemov s jemnulinkym nastrihom.
2,3 tiez uplne v poriadku este viac hop- sup 🙂 rychlo
bolesti...co ja viem...take normalne, rozdychatelne.....dychanie, techniku tlacenia, polohu a to kedy budem tlacit som si volila intuiciou a podla svojich pocitov.

alaguema
7. feb 2016

@limetka69 na prvý som sa nepripravovala z dôvodu pracovnej vyťaženosti. Na druhý som sa pripravovala tak, že som si naštudovala a nacvičovala správne dýchanie. Priebeh bol oveľa ľahší a vďaka správnemu dýchaniu som aj bolesti znášala oveľa, oveľa lepšie. Veľmi odporúčam prekonať lenivosť a venovať tomu trochu pozornosti. Nikde nie je napísané, že aj ty budeš mať pôrod taký ľahký, ako niektoré ženy, ktoré sem napísali. Ja som rodila 15 hodín a ďakovala som nebesiam, že som to aspoň po druhýkrát nezanedbala.

cannella
7. feb 2016

Pri prvej dcere som bola bez pripravy, nechcela som o porode vediet takmer nic, od prvej kontrakcie bola mala na svete za 4,5 hodiny, asi na 3. den po porode som normalne sedela, po tyzdni ssom nikde necitila, ze by som rodila

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinka6282
9. feb 2016

@limetka69 skvelá téma 😀 presne táto otázka zaujímala aj mňa, pretože všade čítam o kurzoch, balónikoch, masážach a neviem čom všetkom..... dokonca som sa neodhodlala prečítať všetky odpovede, ak by tu náhodou bola nejaká, čo by sa mi nemusela páčiť :D ... ja som tiež nič také neabsolvovala, tp o 10 dní, tak čakáme 🙂 tiež sa bojím pozerať tie videá a keď som si predstavila, že si mám v sebe nafukovať nejaký balónik ostalo mi zle..... nevravím, že sa pôrodu nebojím, no zvládajú to všetky ženy, tak prečo by som to nedala aj ja 🙂 dokonca už na to ledva čakám, lebo chodiť s týmto brušiskom je riadna makačka 🙂

mirka_st
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinka6282
9. feb 2016

@mirka_st to máš pravdu, do takého 7 mesiaca to bolo super, možno aj kúsok dlhšie.... najhoršie sú tieto posledné dni, sama sa už neviem dočkať maličkej a otázky okolia: "ešte stále si neporodila?" mi to veľmi neuľahčujú :D mám pocit, že všetci okolo mňa stresujú viac ako ja :D

simca06022011
9. feb 2016

@martinka6282 ja by som si aspon to fucanie pozrela niekde na youtube, to bohovsky pomaha 🙂 ale pri vsetkych bolesiach :D este aj u zubara... 🙂 cize mna uz od detstva moja zubarka na porod chystala 🙂))) "pekne dychajte... nebojte sa to nebude boliet " 🙂))))))

martinka6282
9. feb 2016

@simca06022011 dýchanie mi vysvetlila mamina ale vraj v tej chvíli sama najlepšie budem vedieť čo a ako 🙂 inak teraz som si vdaka tebe spomenula na moju prvú návštevu u gynekologa, mala som 16 a veľmi som sa bála a on mi hovorí: nebojte sa, u zubára to býva horšie 😀 ...... a vďaka za povzbudenie, snád to zvládneme 🙂

gabika_tkacikova
9. feb 2016

@limetka69 ja som bola taka ista 🙂 ziadne video o porode - to by ma asi zelenu odviezli s infarktom do nemocnice :D ziadne kurzy, cvicenie, nic a porod som prezila v zdravi a bez komplikacii 🙂 nestresuj sa zbytocne blbostami, ty o porode musis vediet akurat to ze ked zacnu pravidelne kontrakcie, chod do nemocnice, ostatne musia vediet sesstricky a doktori 🙂

katuliena82
9. feb 2016

@limetka69 ja som sa nepripravovala nijak, lebo som mala rizikove teho a na magnezku som bola az do 9.mesiaca. Nakoniec prvy porod s nastrihom, ale prebiehal normalne. Dychala som pekne zhlboka, ako mi kazali sestricky a lekar. Posluchala som prikazy a dopadlo to dobre. Niekolko hodin som sa hupala na lopte, ktoru mi dali a babo pekne zislo do porodnych ciest. Druhy porod bez nastrihu, ale maly ma roztrhal. Inac som ale mala pocit, ze by mi priprava nijako extra nepomohla. Vzdy si poviem, ze miliony zien porodili a nemali pripravu 🙂

katuliena82
9. feb 2016

instrukcie k dychaniu: dychat zlboka, sustredit sa. Nedychcat ako vo filmoch, vedie to k hyperventilacii a svalovym krcom v nohach a panike.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre