Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

hrozienko11
4. máj 2011

ja som rodila normalne a poviem,ze nikdy viac. vyvolavali mi porod,lebo mala nepriberala a problem s plodovou vodou. vyvolavacka pred obedom a trapila som sa od vecera. musela som byt monitorovana,takze pohyb ziadny. monitorovana som bola od 36tt,dvakrat tyzdenne. po rozhodnuti vyvolat porod som monitor musela absolvovat kazdy den a mala vystrajala,takze miesto pol hodiny bola hodina,kvoli strate kontaktu. na porodnej sale som bola od vecera,to som mala uz riadne bolesti par hodin. na sale som musela len lezat/sediet,lebo sa srdiecko stracalo,plus ma napichli na nejaku vyzivu kvoli vysokym ozvam srdiecka. nadranom mi dali epi,to bola ulava na 4 hodiny mozno. a potom sa vsetky kontrakcii objavili v jednom boku,takze som trpela ako fras. mala sa narodila nejakych 24hod od podania vyvolavacky,a aj napriek tomu,ze mala len 2,5kg som trpela podla mna zbytocne. to mi museli este davat nejaky humus,lebo som sa prestala otvarat. a dorhala som sa dost,zasivali ma pol hodiny a kazdy pohyb ihli a nite som citila. takmer 15hod som bola na monitore,bolesti v krizoch neznesitelne,lebo ma oblicka bolela a len po mne skaredo pozerali,ked im pristroj pipal,ze srdiecko nema 🙄 rodila som v UK a kebyze viem,co ma caka,tak urcite si nastojim na cisarskom. tu ho len tak nerobia,pokial nemusia. epi a partner boli zadarmo,no mne pride chore platit za to,aby partner videl ako trpim.
takze my budeme mat bud jedinacika alebo mi niekto zaruci cisarsky.

monika15
5. máj 2011

@hrozienko11

no ti poviem.... hrozne.... :((((
nemala si na vyber???
ja som mala prve dieta s cisarskym a nelutujem nic... 🙂
hned ako ho vytiahli utreli a prilozili mi ho ku tvari... takze som o vela neprisla.......

podla mna ked sa jedna o taketo veci tak na co riskovat ??!!!
kolko zien uz zomrelo.... lebo take a toto a vydumanky......
a potom uz len tie deticky bez maminy vyrastaju.....

je to kazdeho osobny nazor a kazdy ma pravo vyjadrit sa......

skore uzdravenie.....

lucia123
23. jún 2011

Tak som tu po rokoch a poviem vam uprimne, ze som svoje rozhodnutie pri druhom babatku velmi zmenila. (Prve som rodila cisarskym rezom "na zelanie", nezamyslajte sa prosim preco a ci sa to da, ano da sa vsetko). Druhe babatko som rodila som "ambulantne" (po 6 hodinach od porodu ide mamicka aj s babatkom domov) v Rakusku/Hainburg a/d. donau. Bez jedov (chemikalii ako je epidural a pod.), bez nastrihu, bez sitia, bez potrhania sa, bez stresu, v klude s patrnerom a porodnou asistentkou, nikto iny, len my.
Jedine doma, alebo este ako-tak v Rakusku mam moznost rodit, pre zenu v prirodzenej polohe na styroch, alebo v drepe. Tu na Slovensku zial tuto polohu Doktori neuznavaju a to je ta velka chyba, pre ktoru trpi mnoho mamiciek, celkom zbytocne (nastrihy, pridusenie, komplikovane porody, stres, poporodny blues, epidural a pod.). Nastastie som si precitala zopar knih, poradila som sa s odbornikmi (Zizanou Stromerovou-Praha porodna asistentka pre porody doma) a to mi otvorilo oci. To, ako sa rodi u nas je "zverstvo" a hriech pachany na nic netusiacich a neskusenych buducich mamickach. Pisem to otvorene, pretoze som mala moznost vidiet to aj na vlastne oci a este teraz mi je zima pri pomysleni, ze by som tak dopadla aj ja. Samozrejme, su tu vinimky, ale nie je ich moc.
Tak ako sa spravaju lekari k mamickam, je nevidane. Ja viem, ze ich je vela (rodiacich zien), nemaju na ne cas, nepotrebuju "riskovat", nebudu sa zbytocne zohybat a pod., ale sme len ludia s citlivou dusou a rodime v zivote mozno 1-2 krat a preto by porody mali byt dostojnejsie.
V prvom rade na mna zle vplyva samotna nemocnica, pretoze tehotna zena nie je pacient. Potom mnostvo porodov okolo mna, stres, ponukane (ide o peniaze) epiduralky, lieky na utisenie bolesti, pripadne ine chemikalie). Nastrihy (co myslite, kolko ma k vyplate za to doktor?), klistiry, holenie, zakaz pitia, jedenia, dalej po porode prestihavanie pupocnej snury este pre dotepanim, odobratie babatka hned, (v niektorych pripadoch po 20 min.) mamicke, zbytocne kupanie, (ved staci len poutierat), uplne zbytocne vazenie, natahovanie koli meraniu (cely cas bolo dietatko v brusku v klbku), vysetrenie zraku, usi, a uz ani radsej nehovorim o uplne NEBEZPECNOM ockovani hned na 4 den! Na co toto vsetko? Tak velmi sme sa vzdialili od prirody, verime lekarom, ktori vedia len strasit, uz neverime samej sebe ze to dokazeme, a ze bude vsetko v poriadku tak ako rodili nase stare mamy pre 70 rokmi (nebolo to tak davno). Celkom sme zabudli na prirodu.
Kazda z Vas by mala mat moznost volby (krasna kniha od Z. Stromerovej "Moznost volby"), a rozhodnut sa kde a s kym chce priviest svoje babtko na svet, a rozhodnut sa ci chce dat ockovat, alebo nie, presne tak ako je to v inych vyspelejsich krajinach.
Ja som mala to stastie, ze som v pravy cas, dostala informaciu, a vyuzila som ju pre svoj prospech, urobte to aj vy. Ja, co som mala najvatsi strach z porodu teraz priznavam, ze je to ten najkrajsi zazitok v zivote zeny a nelutujem tych 19 hodin 🙂 15 hodin doma a 4 hodiny pred porodom v Hainburgu.

kaja73
23. jún 2011

@lucia123 Pod radsej do tejto temy https://www.modrykonik.sk/forum/porod/co-mozem-odmietnut-ako-rodicka-2/ tam sa vymienaju nazory ci rodit bezne ako sa to robi vačšinou na SK, alebo alternativne.

lucia123
23. jún 2011

kaja73@ dakujem, skopcila som moj prispevok aj tam. Mozno niekomu pomozem a niekoho akurat tak dobre rozcertim 🙂)))))

chrumka
23. jún 2011

@denisa123 a mozem sa ta opytat ake mas velke dioptrie? Ja tiez nosim okuliare, a ja by som chcela cisarsky, len neviem ci mi to prejde u mojho doktora. Tak len tak pre porovnanie, ze ake mas dioptrie. Chcela by som ist za ocnym a popytat ho odporucanie pre porodnika, ze nech mi urobi cisarsky, ale neviem ci u ocneho pochodim.

abriela
23. jún 2011

@chrumka a preco chces cisarsky? Preto, ze sa obavas normalneho porodu? Ak ano, tak si skus precitat za a proti CR. Urcite by som si uz nikdy dobrovolne nevybrala takyto porod.

didiana333
23. jún 2011

@abriela myslím že vzhladom na zrak je rozumné popremýšlať nad CR...tlaky očiam nepomožu a pri tlačení sa možu aj oči s dioptriami poškodiť...Ja som zažila oba sposoby (CR aj normálne ) a po CR sa dáš skor dokopy,ako po normálnom porode.... 😉

abriela
23. jún 2011

@didiana333 mozno ano, zotavujes sa rychlejsie. Ale ja na to hladim tak, ze po CR nemozem znova hned otehotniet, kedze som o malicku prisla. A kazde tehotenstvo prinasa mozne riziko. Dva dni po CR som bola uplne mimo a nedokazem si predstavit, zeby som sa mala este starat o dieta - takze obdivujem vsetky zienky. Aj ked pricina je mozno aj v tom, ze tyzden mi vyvolavali porod a neslo to (bola som uplne vystavena), preto bol CR.
Ked som bola v nemocnici, bola tam kocka ktorej pri prvom porode pukli ocne cievky. Pri druhom mala vyskolenu asistentku - dulu, kt. jej masirovala chodidla a psych. pomahala. Vysledok bol taky, ze vsetko bolo ovela lahsie a menej komplikovane. Cize mozno aj to je nejaka pomoc.

e_z
23. jún 2011

Ahojte,
rodila som planovanou sekciou. Podla mna to bolo super. Zotavila som sa rychlo, ale to je individualne. Komplikacie pri zotavovani mozu nastat aj po klasickom porode. Zaruku ti dopredu ale nikto neda, ze u teba to bude v poriadku a bez komplikacii. A dlzka zotavenia sa je individualna u kazdeho. Na bolest si mozes vypytat tabletku, ale to ako citis bolest je tiez individualne,niekto to zvladne aj bez tabletky.
Inak som cakala dvojcata a vzhladom k polohe sa rodit ani inak nedalo. Detom to urcite nijak neublizilo ani fyzicky a ani psychicky. Nie je ziaden dovod citit sa ako menejcenna matka, pretoze som si neprezila klasiku.
Co sa tyka kojenia, tak v nemocnici urobili vsetko preto, aby som nekojila. Napriek tomu boli obaja plne kojeni 6mesiacov a potom som kojila este do 18m. Kojenie je hlavne o priprave pred porodom, o presvedceni matky a u nas aj o velkej podpore manzela. Ale niekomu sa to skratka nepodari ani ked sa velmi snazi.
A sex sa zmenil aj ked som mala sekciu, ale to bolo skor tym, ze prisli deti.
Takze ak sa rozhodnes tak alebo tak, ci kojis alebo nekojis a pod.- to nie je podla mna meritko dobrej matky.
Zelam hlavne pekne zazitky z porodu a zdrave babatko.
E.

monika15
23. jún 2011

@chrumka
ahoj, riad sa svojho rozumu, 🙂
a skus u toho ocneho, ....
ja som mala cisara a nelutujem vobec...... 🙂 a som velmi vdacna pretoze maly bol velky a vobec nebol tak otoceny,
otocil sa na posledne minuty..... takze fakt som rada ze sa lekarka tak rozhodla.....

chrumka
24. jún 2011

@abriela Ano bojim sa normalneho porodu, a hlavne aby potom nebol problem po porode ked ma nahodou nastrihnu, zle zasiju, alebo aj kvoli zlatej zile a vsetko okolo toho. Takze preto by som chcela cisarsky. Viem, ze aj ten ma svoje negativa, ale stale mi to pride lepsie ako normalny porod 🙂

chrumka
24. jún 2011

@monika15 No skusim toho ocneho nejak spracovat, som zvedava ci sa mi to podari 😒

abriela
24. jún 2011

@chrumka tak isto som si zelala, aby to bolo CR, nie normalne aj ked som bola 6 dni na vyvolavackach.
Drzim vam palce, nech ste hlavne v poriadku.

dulkagabulka
2. mar 2013

Najnovší článok z dielne Ženských kruhov - o rizikách i šanciach rodit prirodzene po predchádzajúcom cisárskom reze

http://www.zenskekruhy.sk/prirodzeny-porod/item...

trish31
12. mar 2013

@dulkagabulka citala som,zaujimave.Avsak ja mam na Teba jednu otazku.Ja som panikar,dost velky.Uprimne uz teraz si neviem predstavit,ze by som mala rodit prirodzene.Co v takom pripade?

dulkagabulka
13. mar 2013

@trish31
maš strach že by si spanikarila pri prirodzenom pôrode..

trish31
13. mar 2013
dulkagabulka
13. mar 2013

@trish31 a maš pocit, ze by si nespanikarila pri cisarskom..tak?

trish31
13. mar 2013

@dulkagabulka ja sa ta pytam na Tvoj nazor,co si o tom myslis celkovo

dulkagabulka
14. mar 2013

@trish31 myslim si, ze potrebuješ ziskať viac informácií a až potom sa rozhodovať..
ak rada čítaš, objednaj si knihu Aby porod nebolel od Lucie Suchý Groverovej- možnože ta panika prejde 😉
Pôrod vôbec nie je niečo, čo si mama "pretrpieť" a "vydrža" a panikariť. Pôrod vôbec nie je nejake nutné zlo k dieťatku.
Pôrod môže byť pre teba nádherným obohacujúcim , dovolím si povedať až spirituálnym zážitkom, studňou sily , z ktorej budeš čerpat počas celého života. Preto niet dôvodu na paniku.
Bolo by fajn teda nájsť informácie, zmieiť sa so svojou mamou a nájsť si vhodnú osobu, ktorá ta bude sprevádzať.
To si o tom myslím.

biancal
14. mar 2013

@denisa123 jednoznačne cisársky 🙂 vôbec nepočúvaj, aké je to strašné, operácia a bla bla... ja som mala cisársky pred 2 mesiacmi, ani neviem že mám nejakú jazvu 🙂 vôbec ma to nebolí, necítim to ani pri zmene počasia, ani pri holení, prvé dva dni sa síce nemôžeš postaviť z postele, ale to sa dá prežiť ver mi😉 budú ťa všetci obskakovať, môžeš si to užívať 😀 ja som mala také stresujúce obdobie, mne sa narodia dcérka predčasne, mala 950g, musela som chodiť každé 3 hodiny odsávať mliečko, nerobilo mi to žiaden problém , prežila som to :D jazvičku vidno fakt minimálne, a to prešli len dva mesiace! keď ma prijali na pôrodnú sálu kvôli predčasnému pôrodu, keď som videla tie mamičky jak sa tam trápia pri normálnych pôrodoch, mala som dosť :D nikdy v živote ! :D keď bude náhodou ďalšie bábo, jednoznačne cisársky !!!! 🙂 držím palce

huxy
14. mar 2013

@trish31 nečítala som tu všetko.len tieto posledné príspevky.ja síce netvrdím o sebe,že som panikár,ale skôr mám strach.síce až kým mi nenaplánovali,že budem mať CR,tak som sa ani nezamýšľala nad samotným pôrodom.ale akonáhle som začala už nad ním rozmýšľať,a dokonca si predstavovať,ako to všetko asi prebieha /mám veľmi dobrú predstavivosť 😀 /,tak mi bolo blbo pri myšlienke prirodzeného pôrodu.no tak isto som mala strach z toho,že mi pravdepodobne dajú len čiastočnú anestézu.ale snažila som sa nejako upokojovať.no ten strach si na pôrodnej sále aj tak spravil svoje.keď mi už konečne pichli injekciu,tak mi prišlo zle,ale skôr na odpadnutie.začala som sa potiť /a to som tam bola holá,kým ma pichali/,bolo mi horúco,nanič.keď ma položili na stôl,prikryli a začali tam robiť to svoje,tak mi bolo naozaj nedobre.videl to dokonca aj naesteziológ /ktorému som síce dopredu vravela,že sa veľmi bojím,mám z toho blbý pocit/.keby ma nemuseli na hodinku odložiť na čakania a robiť akútny cisarák mamičke,ktorého miminku sa otáčala šnúra okolo hlavy,tak by som sa asi neukludnila.sestrička mi dala niečo na upokojenie /aj keď skôr nechceli/,a potom som sa skľudnila,a všetko potom prebehlo ok.dokonca som po vybratí malej z brucha od vyčerpania a únavy zaspala na operačnom stole 😀
chcela som vlastne týmto len napísať,že veru ako píše @dulkagabulka , tak spanikáriť či mať strach môžeš tak isto pri prirodzenom ako pri cisárskom reze.
ja som inak mala cisársky kvôli veľkosti bábätka a polohe KP.inak by mi v tej nemocnici cisársky určite nerobili,tam to nerobia "na požiadanie".ale som nakoniec rada,že to takto dopadlo.totižto naozaj neviem,ako by som hysáčila pri prirodzenom,alebo či by som naozaj neodpadla /aj keď si teraz mnohé maminky myslia,že som cintľavka/,ja som na takéto veci veľmi háklivá.ja si všetko predstavujem,a potom mi je z toho blééé 😝

yanni
14. mar 2013

@biancal presne tak. Tu v Nemecku je cisarak aj na poziadanie. Moj gyncar je aj "Belegarzt" na zenskej klinike u nas v meste. Chodim k nemu uz 13 rokov, viem co mozem od neho ocakavat. Bavila som sa s nim na tuto temu, ze ja v ziadnom pripade nechcem rodit normalne, ved sa zblaznim. Nejde tak ani o tu bolest, nieco ti pichnut, ale moze sa to tahat dlhe hodiny a na to ja nemam ani chut ani nervy. Vsetko mi pekne vysvetlil, tiez okolo OP a jazvy, pouzivaju nejaku specialnu metodu, rez minimalny a jazvu po kratkom case najdes akurat tak lupou 😀 Ja sa OP nebojim, bojim sa trapenia. Ale mam velku doveru k lekarom v nasom meste. Braskovi vybrali v decembri laparoskopicky zlcnik. Po tyzdni uz behal ako srnka. A jazvy po tych styroch rezoch v bruchu mu nenajdes. Jednoducho su tam nie. Ako keby nic nebolo 😅
Ale pravdupovediac na Slovensku by som ani tak ani tak a radsej zomrela ako by som mala ist tam do nemocnice. Doki moze byt perfektny ale system a vsetko okolo mu nedovoli, robit tak ako by on uznal za vhodne, ako najlepsie pomoct pacientovi. Pokym tam bude vladnu stara skola (vid provizorny nastrih hradze. V DE nemyslitelne!) a nabrusene stare sestricky rachetle, tak sa nic nezmeni.

11nika11
14. mar 2013

pridavam sa k babam po CR 🙂.Po operacii som sa sice dlhsie zotavovala a mala dost velke bolesti ale nemenila by som.Od zaciatku tehotenstva som mala kvoli zdrav.komplikaciam naplanovany cisarak a veru si ho neviem vynachvalit.Aj ked ma casto trapili reci okolia"ved to si ani nerodila,co sa stazujes" :-/.
Skus zbehnut za ocnym lekarom a trosku ho spracovat 🙂

danjelca
14. mar 2013

ja som mala nakoniec cisársky ale pokus bol o prirodzený.Akože to ti nikto nepovie dopredu ako budeš trpieť-či viac po prirodzenom či cisárskom-alebo to bude v pohode v jednom aj druhom prípade.Skús prirodzene.Pre sekciu sa môžeš rozhodnúť potom.-no treba to mat odkonzultované s pôrodníkom vopred aby pri komplikciách sa nesnažil silou mocou prirodzene bohužial aj taký su a potom fatálne následky..

adri33
14. mar 2013

Ja som mala cisarskym,neviem ake je zotavovanie po normalnom pôrode,ale aj tak som radsej za ten normalny. Po cisarskom som lezala 24 hodin ako nadrogovana-myslim tu narkozu. spala som na etapy a ked som mala vstavat a napinat svaly na bruchu ked som sa z postele dvihala k malemu,tak som myslela, že rodim druhy krat. a mala som aj poporodnu depresiu, tak som aj muzickovi poplakala na ramene.

trish31
14. mar 2013

@dulkagabulka dakujem urcite si tu knihu objednam

metisa
15. mar 2013

Dala som si pichnúť PEDU, tým sa mi pôrod predĺžil a nakoniec som skončila na cisárkosm, ktorý som teda vôbec nechcela. Brucho mám citlivé ešte aj takmer tri mesiace po pôrode. Jazva je zahojená super, ani ju nevidno, ale kto vie, čo je vo vnútri a či to je zahojené? Sama by som si nezvolila sekciu, zotavovanie trvá omnoho dlhšie. Zo začiatku som sa aj bála postaviť z postele. Neviem zhodnotiť, ako to je u žien "tam dole" po klasickou pôrode, ale verím, že existuje veľa cvičení, aby to bolo ako predtým 🙂

tehotnica1669
16. mar 2013

ja som rodila cisarskym rezom koli preeklampsii ktoru mi diagnostikovali v 38 tt. ako to opisat ja som si nedala celkovu anestezu....a porod som prezila rovanko krasne ako ine maminky...jasne asi je to ine ked dietatko priamo vytklacis atd. atd...ale hrozi ti menej komplikácií...teda tvojmu babatku...-overene z najlepsich slovenských zdrojov...ale nevýhoda musis mat prve dni niekoho pri sebe ja som mala manzela nonstop na izbe...inak meviem ako by som to zvladla...ak budes mat tu moznosti urcite by som sla do cisaraku... 😉 iné problemy som nemala...okrem bolesti krtora neobide ci rodis prirodzene alebo cisarskym ja som mala to stastie ze po 2 týzdnoch som ranu uz necitila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre