Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

briketa
16. mar 2013

@denisa123 po dvoch vaginalnych a poslednom cisarskom u mna cisarsky nikdy viac! Bola to absolutna hroza oproti normalnemu porodu, kde citis , predychavas, objimas, uz na dalsi den domov a normalne som fungovala. Pri cisarskom, spinalka bola horor, museli ma dopichavat, strasne to bolelo, potom tam s tebou mykaju, citis sa ako kus havadzieho u masiara. Nehorazne bolesti potom, hojenie ako po operacii. Pohladaj si kolko zien ma potom drenaze koli hnisu, kolke este aj po rokoch maju tahanie v jazve, prerezu ti vsetky svaly co najviac pouzivas. A. nokto ti nepovie o typickom"previse" ktory sa po cisarskom tvori na bruchu. Jedine stastie ze ma rezali koli mojej komplikacii az na lonovej kosti, kde nema co previsat. Cisarsky bola ozajstna hroza.

habdula
16. mar 2013

Tak ja som rodila akútnou sekciou, čiže na výber som nemala. Nemám ani s čím porovnať, no u mňa bol cisár úplná lahoda. Bola som v kompletnej anestézii, rez je krásne urobený úplne dole takmer na kosti, nevidno ho v spodnom prádle ani v plavkách. Bolesť takmer žiadna a to som bola ešte aj chorá a veľmi som kašlala. Rana sa nádherne hojila, na druhý deň som chodila, do týždňa krásne zrastené a štichy vonku. Občas mám síce pocit akoby ma tam trhlo, ale je to chvíľkový moment. Je to rôzne, kočky, čo so mnou ležali na pooperačke pýtali aj tabletky od bolesti, mne ich nebolo treba. Ako som povedala lekárovi, bolesť hlavy je sto krát horšia. Mám 3,5 mesiaca po a nepociťujem žiadne obmedzenia.

sidus
8. apr 2013

Za seba hovoriť nemôžem, ale švagriná má štyri deti, tri rodila normálne, pri štvrtom si vybavila cisársky a vraví, že ak náhodou ešte raz otehotnie, rodiť pôjde jedine cisárom, nevie si vynachváliť.

jankaks
23. máj 2013

Tak ja som tuto nedelu akutne musela rodit cisarskym ... Ale poviem vam, ze radsej 3x porodim prirodzene ako raz cisarskym ... Citim sa hrozne a pri predchadzajucich dvoch som uz v taky cas bola doma, kdezto teraz som este v nemocke, dopichana a neviem ani dokedy tu budem ...

katuskaa11
24. máj 2013

@jejke Ahoj, ja som jednoznacne za klasicky porod. Je pravda, ze som bola pripravena na vsetko, lebo ako prvorodicka som si to nevedela ani predstavit tu bolest. Je to take neidentifikovatelne. Uz v poslednom mesiaci som sa snazila pripravit na to, ze to bude boliet, ale vzdy som si vravela, ze to zvladnem. Clovek musi mat pozitivne myslenie a vsetkod dobre dopadne. A tak som porodila normalne, ako prvorodicka za 4 hodinky a Kamilko bol na svete rano o 2.15.
Je pravda, ze som bola z tych zien,co za 3 hodiny som chcela ist hned do sprchy, lebo neznasam krv a len ten pocit, ze som cela zkrvavena ma staval na nohy. Lezala som na pooperacnej izbe, lebo bol plny stav v porodnici. Ked som videla, ake bolesti mali tie 2 holky co boli po cisaraku. Fuuuuu nezavidim. Jedna cievka na moc, druha na drenaz, v ruke napojena na monitor a len jujkali. Je pravda, ze samostatny porod ich neboli, lebo im daju narkozu a babo hned vyberu, ale ta bolest po tom.....Preto som za prirodzeny porod a nerozumiem zenam co mozu normalne rodit a daju si cisarsky.
Na veceri uz som sedela v jedalni samozrejme, ze s bolestami ale nic co by sa "smiechom" nedalo prekonat. Preco smiechom? Stretla som sa tam s jednou holkou vola sa Nika do dnes sme v kontakte, ona bola po cisarskom den pred nami a to bola moja krvna skupina.
Baby my sme sa tolko nasmiali. Proste sme si povedali, ze smiech lieci, samozrejme, ze nas vsetko bolelo, ale...
Tie ostatne baby na nas pozerali, a neveriacky sa nas len pytali: "Vy, ste dve nerodili, ci co?"

Za 4 dni sme boli doma, obidvaja v poriadku.
S Nikou sme sa dohodli, ze za tri roky sa tam stretneme! 😅

digysa
17. jún 2013

Preco sa prirodzeny porod vola PRIRODZENY a preco sa cisarsky porod nevola PRIRODZENY?

Co je lepsie PRIRODZENE alebo NEPRORIDZENE?

petula8
17. jún 2013

ja som prvú dcéru rodila normálne aj keď som ju nevedela porodiť, nechali ma vytrápiť vyše 17 hodín a až potom mi pichli nejakú injekciu na otvorenie panvových kostí. Je to ukrutná bolesť , no nikdy viac. Po zdravotnej stránke nič moc, rok som sa dávala dohromady lebo sa mi zahlieňovala maternica a každý mesiac som musela chodiť na čistenie. Čistenie môžem si tvrdiť prirovnávam k potratu zaživa. Keď sme plánovali druhé rozhodne som chcela pôrod len cisársky aj som ho mala , zhruba po dvoch týždňoch som ani nevedela že som rodila. Takže ja odporúčam len cisársky

martinkatinka
17. jún 2013

Nečítala som príspevky ... napíšem len svoj názor. Spôsob pôrodu vyberá lekár, ak odporučí cisársky, musí mať na to vážne dôvody. Nechápem prečo si ženy myslia, že ony sú tie, ktoré o tom rozhodujú. Ja som mala klasický napriek odporúčaniu obvodného gynekológa, pretože primár sa rozhodol, že dôvody nie sú dosť vážne. Aj tak to skončilo po 8 hodinách akútnym cisárskym. Dôvody na cisársky boli hlavne predchádzajúce gynekologické operácie, posunutá platnička, vysoké dioptrie, úzka panva, veľký plod. A napriek tomuto všetkému primár rozhodol o klasickom. Po cisárskom som mala komplikácie, veľmi vážne, kvôli ktorým mi neodporúčajú druhé dieťa.

fialka35
5. sep 2013

ja som rodila cisarskym nakolko som mala uraz a mam posunutu panvu a mozem povedat, ze som rada, na druhy den som uz normlane fungovala, chodila som trosku zohnuta, ale o malu som sa bez problemov starala, nosila ju na rukach, mala som len lokalnu anestezu, cize som malu hned po porode aj videla a bola som zotavena skor ako mnohe baby, ktore isli prirodzenou cestou a ked sa mi raz zadari druhe, tak urcite pojdem cisarskym znova. jazvu mi ani neni vidiet, nosim bikiny ako pre porodom. a co sa tyka zotavenia je to naozaj individualne, niekto sa dlho spamtava po cisaraku, niekto po prirodzenom. a tie ktore odsudzujete baby, ktore chcu ist dobrovlen cisarskym lebo maju napr. strach z porodu, ste netaktne, ja keby som nemala na to zdravotne dovody, aj tak by som sa rozhodla ist cisarskym, lebo z normlaneho porodu som mala strach odjakziva. kazda sme ina, tak neodsudzujte, tie,ktore sme za cisarsky, nie sme o to horsie matky...a moja mala isla cisarskym, nebola nai dlho kojena a oproti detom mojich kamaratok nebola voebc chora, zaidne ATB, cize to je tiez fama,ze taketo deti su chrolave e neveim co vsetko...

kveta
5. sep 2013

@martinkatinka Prepac, ale Tvoj pripad je klasicka ukazka toho, ze porodnik rozhodol zle o sposobe vedenia porodu.

shibaba
5. sep 2013

@denisa123 Ahoj budúca mamina 🙂 .Ak nemáš iný dôvod ako uvádzaš, určite by som volila klasický pôrod. keď som bola prvorodička ja, všetko prebehlo hladko, na obed prvá kontrakcia, o 16.00 ma prijali a o 18.45 bola moja Zuzi na svete.Presne po desiatich minútach ako som si ľahla na pôrodnej sále.Nastrihnutie som necítila vôbec.Zašívanie bolelo asi dvadsať minút, ale určite ma viac boleli zuby 🙂 .Mala som šťastie viem, nie každá rodička to má také ľahké.Ale nespomínaš kojenie a to je veľmi dôležité.Do veku jedného roku dieťatka má obsah materského mlieka veľký význam minimálne pre imunitu bábätka. Po cisárskom to s kojením býva komplikovanejšie.No a k diskrétnejšej téme...Nemám pocit, že by sa moja vagína zmenila 😀 , a hlavne sex je úplne v poriadku, vlastne po rokoch skúsenosti aj oveľa lepší 😅 ...

martinkatinka
5. sep 2013

@kveta pôrodník áno, ale môj obvodný, ktorý ma pozná, rozhodol správne, len ho proste primár nepočúval a problém bol aj to, že primár si ani len tie odporúčania nepozrel.... ale to je o inom....jednoducho niektoré ženy si chcú vybrať len kvôli tomu, že sa boja

kveta
5. sep 2013

@martinkatinka Hej, niektore zeny citia potrebu tozhodovat o svojom tele same a nie sa spoliehat, ci sa vsemocny porodnik nepomyli ako v Tvojom pripade. Ked Tebe nevadi nechat sa poskodit hodinami zbytocnych porodnych bolesti, je to Tvoja vec. Ine zeny tak odovzdane porodnikom nastastie nie su.

martinkatinka
5. sep 2013

@kveta Lenže vieš kde je problém? Pôrodníci takto spravia na začiatku mesiaca "kúpené" pôrody, potom nemajú už dosť peňazí od poisťovne a tak aj ženu ako ja nechajú rodiť prirodzene.... A žena, ktorá by porodila bez problémov si to jednoducho na úkor iných vybaví...

kveta
5. sep 2013

@martinkatinka Preto je navrh, aby cisaraky na zelanie neboli bezplatne.
Inak prave si priznala, ze lekari nerobia cisaraky kvoli financiam a nie kvoli dg. A takymto ludom Ty chces nechat v rukach rozhodovanie o sposobe porodu?? Lebo rozhoduju spravne??

Popremyslaj..

martinkatinka
5. sep 2013

@kveta na druhej strane... mnohé majú len tak cisarák a práve kvôli tomu môžu mať komplikácie....nie každý lekár rozhodne zle, to že u mňa jednoducho konal zle, tak to mi bolo ľúto, aj nahnevaná som bola, ale to neznamená, že my laici s amáme rozhodovať pre pôrod CR bez príčiny.... iné je, keď tie príčiny sú...

kveta
5. sep 2013

@martinkatinka Aj po plastickej operacii prsnikov moze mat zena komplikacie. Ale zvazila ich a rozhodla sa ich risknut. Je dospela. A ma pravo rozhodovat o svojom tele.

kveta
5. sep 2013

@martinkatinka U Teba priciny boli. U zien, co maju strach, su tiez priciny. Tak ich nechaj jednat ako chcu. Je to ich telo. Vzdy moze zena rozhodovat o svojom tele, len pri porode je zrazu bezpravna. To nie je korektne voci ich ludskym pravam.

martinkatinka
5. sep 2013

@kveta nechaj mi môj názor... jednoducho niekedy sú tie CR totálne zbytočné.

luciaj
15. sep 2013

Každé telo je ine, takze aj pôrod je u každej individuálny a dokonca aj 2 cisaraky u jednej ženy môžu mat ine nasledky. Moja známa mala prvý cisarsky s dlhou a ťažkou rekonvalescenciou, mesiac sa nevedela poriadne hýbať. Druhý chcela strašne prirodzený, lebo sa bala rovnako zlej rekonvalescecie ale lekár jej prikazal sekciu kvôli tenkej názve a možnej rupture. Avšak po druhom cisarskom bola bez problémov po týždni na nohách. Takze skutočne je to individuálne. Ja sama som mala prvý cisarsky a tiez som ešte po mesiaci od pôrodu mala veľké bolesti ale ďalšie dva porody som mala prirodzene a bezproblémové, na nohách som stala uz 2 hodiny po pôrode🙂

zuzka_puska
8. nov 2013

tiež si myslím, že babulka mohla zvoliť opatrnejšie slová- každá aj tá najpohodlnejšia žena (aj celebrita aj madam) si určite zaslúži byť matkou... Čo je zlé na cisárskom? bolestivé je to asi rovnako, ako klasický pôrod, len iným spôsobom....akurát že nehrozia také veci že sa bábätko zasekne, pridusí, že žena nebude vládať ho vytlačiť, a podobné nepríjemnosti!!! Ja osobne, keby som si mala možnosť vybrať, vybrala by som si cisársky- dokonca by som pretrpela aj tie bolesti po ňom- len aby som mala istotu že bábätko v pohode vyberú za pár sekúnd a nič sa mu nestane. A nemyslím si, že je to pohodlnosť- skôr nejaká opatrnosť, nie každá žena má odvahu rodiť normálne....A nie každá žena má na to dostatok síl!!! teda ja sa na normalny pôrod vôbec necítim, ale čo mi iné ostáva keď možnosť voľby nie je????? asi som veľmi neporadila autorke diskusie, len sa mi nepáči ako tu niektoré píšete o cisárskom- ako keby to bol najjednoduchší zákrok na svete, pre najlenivejšie matky na svete...

marcus227
22. dec 2013

@babulka to sú čo za reči. Zdá sa, že si dokonalosť sama.

ivanka.7
22. dec 2013

@briketa nepaci sa mi, co si napisala, ale suhlasim - teda, nemam s cim porovnat a mala som akutku (rezanu tiez az na lonovej kosti, lebo o nu sa mi Elianka zachytila a nesla von, ved som koniec koncov par hodin rodila normalne, tlaky, tlacenie, vsetko, ale nesla von, nastastie sa po pichnuti epiduralnej anestezy posunula trochu naspat). A ja som dokonca mala aj hojenie dobre, ziadny hnis nic, ale kym som sa mohla normalne hybat, tak to veru trvalo a 45-minutova prechadza 3 tyzdne po sekcii ma totalne znicila.

kmotra27
8. mar 2014

babulka predstav si, ze aj take pohodlne celebrity ci princezne ako si to nazvala existuju 🙂))). narozdiel od teba zmier sa s tym a padavka si tu jedine ty, ked zavidis cisarsky rez druhym zenam. nezabudaj, ze aj to boli

lal
5. máj 2014

Baby, ozivujem tuto temu, robi sa dnes uz cisarsky rez na ziadost? Zaujima ma konkretne trnavska nemocnica 🙂 Kolegovia v praci ma presviedcaju ze ano, ale zaujimaju ma realne skusenosti.

memento1331
17. júl 2014

@babulka
Toto je síce stará téma, ale keď som si prečítala Váš príspevok, tak mi vlasy skoro dupkom stáli.
Rodila som len raz a to prirodzeným spôsobom. Viac ako 13 hodín v krutých bolestiach. Pri pôrode nástrih a následné šitie, ktoré tiež veľmi bolí.
Po pôrode už na izbe som sa nemohla ani hýbať, kojiť som musela na boku v bolestiach, ak som chcela ísť na wc, tak mi trvalo hodiny kým som dokázala ísť dole z postele. A to je iba zlomok toho čo všetko bolo po pôrode.
Ale najhoršia vec bola, že som si 3 mesiace nemohla sadnúť a ani poriadne chodiť tak dlho ma bolel nástrih.
Takže tie padavky ste si mohli odpustiť lebo si ani nedokážete predstaviť čo niektoré ženy musia zniesť po pôrode a taktiež s hojením to nie je nič rúžové. Preto ak sa niekto rozhodne dobrovoľne pre cisárky rez, tak má na to plné právo.

horana
23. júl 2014

Cisarsky rez moze v dietati sposobit epigeneticke zmeny
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/c...

dvanastka
23. júl 2014

No nic. Vyhody a nevyhody? Je to vzdy ako loteria. Jedna ma lahky porod, jedna tazky. Ale z tvojej otazky je viac ako jasne, ze ani tak neide o to, co cisarsky sposobi tvojmu dietatu, ale o to, ci si s muzom budete uzivat sex, ako pred tym. A to je tiez individualne. Nezabudaj, ze uz tam bude aj niekto treti, ktory bude vyzadovat tvoju pozornost. Nieje to vzdy len o zahojenych jazvach, ale aj o dietati, ako casto sa bude budit a tym padom kolko casu vam ostane na sex a ci budes vladat pri tych vsetkych povinnostiach. A inak som za prirodzeny, uplne za ten najprirodzenejsi porod. Rodila som dvakrat prirodzene a mala som bezbolestne kontrakcie. Obe deti boli za 8 minut na svete.

me_to_you
23. júl 2014

neviem...ak je v hre len sex.. to mi nepride ako ten spravny dovod na cisarsky rez.. sex bude fajn, o to sa nebojte 🙂 nepoznam nikoho komu by to nefachcilo po porode ako pred nim...
prve bejby som rodila prirodzene.. porod, no hroza..co si povieme, nebolo to ako jazda v lunaparku 😀 ale malicka sa ohlasila sama na svet, presla si prirodzene porodom a to je pre dieta tiez dolezite, jednak som citala o tom ze ked prechadza porodnymi cestami dostava sa do styku s bakteriami matky kt mu zvysuju odolnost, to ze je v strese je prirodzeny jav porodu aby si vobec babo vsimno ze sa narodilo 🙂 som rada ze sa mi narodila prirodzene.. AVSAK moje komplikacie sposobene porodom vo mne vyvolali panicky strach z porodu dalsieho... ak sa zadari dalsie babo.. som velmi na vazkach ci budem velmi apelovat na CR alebo to skusim vaginalne..
CR - operacia... no kto normalny by siel dobrovolne na operaciu kde sa moze hocico hocikedy stat? jazva zrasty a tak dalej a tak dalej...
prirodzene.. v mojom pripade strach z dozivotnych nasledkov ktore velmi ovplyvnuju zivot... :( tak a vyberte si!

bosorka0312
5. aug 2015

Planuju mi sekciu,ako to bude s plodovou vodou? Ked mi neodtiekla? Joj mam sa bat alebo ako to prebieha?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre