Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

bihan
15. júl 2007

To je predsa blbosť! Pošli sestre nejaké video cisárskeho rezu a rýchlo zmení názor.. Ja som bola zo začiatku tiež presvedčená, že chcem cisára, teraz dúfam, že ho mať nebudem!

ajuskamimi
15. júl 2007

neviem, ci sa da na SR vybrat dobrovolne, ci chces cisara alebo nie. Cisara vacsinou robia iba vtedy, ked je na to dovod. Tiez som pred mesiacom rodila spinalnym cisarakom, mala som ho planovany kvoli tomu, ze maly bol velke babatko a nezostupoval mi do porodnych ciest, takze kvoli bezpecnosti miminka sa moj primar rozhodol, ze to bude cisarom. A som spokojna. Velmi som sa toho bala, ale dopadlo to super. Ja osobne som poriadna padavka a mam strasne nizky prah bolesti. Ale keby som este raz sla rodit a mohla si vybrat, tiez by som pravdepodobne zvolila spinalneho cisara 😉

denisa123
autor
21. júl 2007

Este by som sa chcela spytat, o kolko dni, alebo tyzdnov sa robi cisarak skor, ako je termin porodu? Neviete nahodou prosim niektora? Viem, ze u normalneho porodu sa caka az "kym to nepride same", no v nemocnici povedali, ze ho urcite urobia skor. Tak ja neviem, nemali by tiez az v TP?

bihan
21. júl 2007

Moja kamarátka mala plánovaného cisára 10 dní pred dátumom pôrodu.

veverca
21. júl 2007

Ahoj. Ja mám termín 27.7. a cisársky mi budú robiť 23.7. Ale termín pôrodu má toleranciu +/- dva týždne, takže keď ho urobia trochu skôr, bábätku to určite chýbať nebude.

bihan
21. júl 2007

Od 38tt je to pôrod "v termíne", takže mimču to určite neublíži.. Problém môže byť len v tom, že môžu prísť pôrodné bolesti skôr ako plánovaný cisár.. to by bol asi problém

dadulka19
21. júl 2007

...ja som mala cisarák plánovaný týždeň pred termínom a nesmela som mať bolesti.Deň pred "akciou"ma hospitalizovali a v noci ma chytili kontrakcie,dostala som infúzku a prestali 😉 .Ráno sme išli podľa plánu,malá mala 3300g,takže v pohode 🙂
Ale ak by som mala na výber/čo som nemala/či rodiť normálne alebo cisarák,určite chcem normálne.Cudujem sa,že niektoré idú dobrovolne pod nôž... 😀

bihan
21. júl 2007

dadulka, ja som neskúsila ani jedno ani druhé, ale úplne s tebou súhlasím 😉

veverca
21. júl 2007

Ja som pri prvom tehotenstve začala rodiť normálne, ale keď sa malý po 16hodinách začal dusiť a ja som stále nebola otvorená, robili mi narýchlo sekciu. Teraz budem mať plánovanú sekciu. Nechcela by som zažiť ten strach o dieťa, čo pred 5 rokmi, tak tú sekciu beriem ako menšie riziko.

dadulka19
21. júl 2007

veverca,tak pri prvom som to mala ako ty.Teraz som bola dohodnutá s lekárom,že pôrod bude"normálny",no opäť to nevyšlo.Pár týždňov pred pôrodom mi zistil,že mám maternicu tak tenkú,že by mohla už pri kontrakciách prasknúť a bábenko by nemuselo prežiť 😒 ..

jejke
22. júl 2007

Dadulka a prosim Ta ako Ti to zistili,ze je tkanivo maternice tensie ako ma byt?Mne povedali ze sa to zistit neda ani na ultrazvuku a praskla mi maternica pocas kontrakcii.
Moj bol ten veselsi pribeh.Tu je jeden smutny o tom ako doslo k poskodeniu babatka pocas ruptury, lebo lekari nekonali IHNED a dieta bez kyslika malo poskodeny mozog, zilo asi tri a pol mesiaca...stalo sa to ked uz rodila a mali jej pomahat odsavacom...pritom jej dali epidural, co sa vraj nesmie kym nie je na 6 cm....pritom u nas sa tusim epidural davaju ked krcok este nie je na 4cm, nie?
...a viac o VBAC, teda "vaginalny po cisarskom..."

http://www.homebirth.org.uk/vbacur.htm

Skoda ze teraz nemam viac casu prelozila by som to pre tie co nevedia anglicky, je to tam vsetko okólo tejto temy...
Moze to skoncit tragicky pre zenu alebo dieta...
tu je story:

http://www.worldserver.com/turk/birthing/Cather...

bihan
22. júl 2007

Jejke, len k tej peridurálke - ja mám info, že sa môže dať od 3cm do 7 (potom už je neskoro, optimálne okolo 5cm) zrejme čo anesteziológ, to iný názor.

dadulka19
22. júl 2007

jejke,na sone.Apráve v deň,ked mi to zistili,dali ku mne na izbu dalšiu maminu v 7mesiaci,kôli tenkej maternici.Mala ju ešte tenšiu ako ja.Išla k lekárovi,lebo ju pichalo v bruchu,tak jej urobil sono.Ale ja som nepociťovala nič,mne to zistil pri bežnej kontrole 😉 .

cat
22. júl 2007

denisa123- závisí aj od toho aké veľké máš dioptrie. Moja sesternica má Dt.-12 na oboch očiach a to už je dôvod indikovať sekciu, preto ju mala pri oboch deťoch.inak by mohla podľa očného lekára stratiť zrak aj úplne alebo by sa jej tie Dt. ešte zhoršili, ak by zle tlačila.

Ja mám zase diagnostikovanú periférnu degeneráciu sietnice ľavého oka, čo mi zistili v rámci komplexného vyšetrenia očí pred laserovkou, vtedy mi Dr. povedala, že všetky moje deti sa narodia sekciou. Bez rozpakov priznávam, že aj keby tohto nebolo, sekciu si vybavím, mám nato peniaze aj známich.

V živote by ma nenapadlo nikoho urážať pre spôsob pôrodu pre aký sa rozhodne, to z teba "ženu ktorá si nezaslúži mať deti" nespraví. Deti si nezaslúži taká čo ich týra, zanedbáva, slope či droguje..atď.

Ak budeš rodiť prirodzene, v tom ti ja neporadím, len si myslím že polovica úspechu je pozitívne naladenie a viera v svoje schopnosti.
Ak budeš mať sekciu, vedz že nie všetky baby sa na ňu sťažujú, u mňa napr. bolo všetko úplne bez problémov, zákrok aj hojenie. Bolestiam sa nevyhneš, sú naozaj hnusné ale do 4-5 dní odídu a už nebudeš vedieť, že máš niečo také za sebou.
Veľa šťastia 😉

jejke
22. júl 2007

Bihan, no moja kamoska mala prvy porod a uz prenasala...Ked bola na 4 cm, tie bolesti zacali byt neznesitelne, tak si pytala epidural a povedali jej ze uz je neskoro, ze jej to nestihne zabrat...Rodila BEZ.
Tak neviem ci sa to posudzuje podla toho ako rychlo sa krcok otvara, alebo ako je to presne...niekto trpi tri dni a za cely den sa nepodari krcok otvorit na viac...
asi kazdej nemocnici plati cosi ine....
Ale citala som AJ NIEKDE TU NA KONIKOVI ze po cisaraku ked sa ide NORMALNE
tak je zakazany epidural, lebo pri rupture by to RODICKA NECITILA...podla mna sa neda nevsimnut si to....NO TAM V TEJ STORY zena mala bolesti aj napriek epiduralke a neverili jej CI CO?
Az ked sa zhorsil tep babatka POTOM pristupili k cisaru...fu ake sme mali stastie v nestasti...
Mne ho spravili za 8 minut po zisteni, ze je zle.
MALA SOM SIALENE BOLESTI A VELMI SOM KRVACALA,OMDLIEVALA...

jejke
22. júl 2007

Dadulka no a mne tvrdlo brusko od siedmeho mesiaca a mala som aj bolesti
a na sone nikto nic...pritom som bola v nemocnici a dali mi lieky na udrzanie...lebo sa mi skracoval krcek maternice...
Teraz mam pocit ze mi to len zatajili, alebo co...asi som sa privela pytala...nechceli ma strasit? 🙄
Asi sa tym uz prestanem zaoberat, chyta ma z toho depka...viete ake to je ked sa citite ako totalna hlupana...
Chcela som len povedat ze ten cisarak je bezpecnejsi ale nemusi to byt pravidlo, ked sa to da zistit na sone POTOM SORRY ZE SOM VAS STRASILA
Prajem vsetkym aby ste dopadli FAJN aj VASE BABATKA.NECH SA NIKOMU NESTANE TO CO MNE. 😉

tmonika81
22. júl 2007

ahojte 🙂
ja som prenásala 3tyzdne, lebo som mala zle vypocítany termin. v pondelok o polnoci mi odtiekla plodova voda a v utorok o 22.50 som porodila sekciou. strasne pomaly som sa otvarala a dr si nevsimli ake je velke babatko. chceli aby som porodila prirodzenou cestou. ja som mala cely den strasne bolesti a nic sa nedialo. vecer o 22.30 sa pozrela dr do mojich papierov, a ostala zhrozená ked uvidela, ze pred 3tyzdnami malo moje babo 3800gr a ja som bola otvorena len na 5prstov 😅 pichli mi epidural, a maly bol o 10 min na svete 😵 a ja som zabudla na vsetky bolesti, ktoré som prezila..

mercy
22. júl 2007

Ja som mala spinálnu anestéziu a cisársky kvôli preeklampsii-už som týždeň prenášala.Som šťastná, že to tak bolo.Ja som to zvládla strašne dobre-na druhý deň som už chodila, na tretí som mala mliečko a šla na rooming. keď mi primár ráno povedal, že dieťa aj ja by sme pri bežnom pôrode boli v ohrození ,ale nech sa rozhodnem, nemala som o čom rozmýšľať. A bolo to nádherné, všetko som videla, počula,vnímala a necítila som bolesť🙂 Mala som šťastie, išlo to bez problémov a jazvu mi rok po pôrode vôbec nevidieť,je jemná ako vlas

vesi
22. júl 2007

jejke, mňa poslal primár na sono, lebo ma bolela jazva a tam mi lekár povedal, že v podstate nikto nevie čo to má presne hľadať. 😝 ale nikto si nevezme na zodpovednoť povedať, že je to O.K., tak mi tam napísal, že jazva je stenšená.ale niečo sňou predsa muselo byť, keď ma bolele aj po takmer 4 rokoch od prvej sekcie.

tmonika81
22. júl 2007

ja som mala v utorok o 22.50 sekciu, v stredu o 14.00 ma dali z jis-ky na izbu, stvrtok som sa uz sprchovala a chodila som do jedalne, a vecer som uz mala babatko pri sebe 🙂 mliecko som mala az v sobotu

dadulka19
22. júl 2007

jejke,ja chodiť k inému gyndošovi,neviem,ako by som dopadla 😀 .Ten môj robí normálne na oodelení a má aj ambulanciu so sonom.Takže nikto iný ma ani nevyšetroval a ten môj vedel o mojom tehu všetko a sono mi robil veľmi často 😉 .Po tom poslednom mi aj ukázal na obrázku,kde je problém a vysvetlil,čo bolo treba 🙂 ....a krčok som mala skrátený na 1,5cm začiatkom ôsmeho mesiaca 😅 .....ale našťastie to všetko dopadlo dobre.... 🙂

gangulienka
2. aug 2007

Ahojte, ja by som sa este chcela vratit k tym ociam. Od akych dioptrii je indikovany cisarak ? Ja mam - 7 co je asi dost vela. Kto rozhoduje o tom ci je to indikacia na cisarak, ocny lekar alebo porodnik ?

vesi
2. aug 2007

ocný lekár dá stanovisko a rozhodne gynekolog 🙂 aspoň to tak bývalo 🙂

jejke
13. aug 2007

Ahojte, nasla som nieco na tu temu ako sa da zistit stav maternice, teda tvar, zrasty atd....
Robi sa to vacsinou ked zena nemoze otehotniet, teda do dutin sa vstrekuje kontrastna latka....nesmie byt pri tom tehotna ani mat zapal....
http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&f...

jejke
13. aug 2007
hadavka
15. aug 2007

🙂 ahoje, len citatik: ,,Ludia sa nenarodia v den, ked ich matky prinesu na svet, ale vtedy, ked ich zivot nuti, aby sami prisli na svet.,,
Pracujem na pooperacnom a viem, ze by som v ziiiivote nechcela cisarak.V ziiivote by som nechcela ani epiduralku. Vsetko su to rizikove, vysokorizikove veci, som stastna ze moj strasnebolestivy porod bol spontanny. Byt uplne odovzdana do ruk dvom lekarom, anestezistovi, co ked bude mat prave blby den a pichne, kde nema, ci gynekologovi, ktory bude mat prave v ten den strasnu smolu, alebo bude jednoducho nevyspaty, co casto byva. Preto rodme ako nase mami, kojme do kedy chceme a nehambime sa za to.Ved sme zeny a nie pokusne kraliky nasej vedy. Dobra porodna asistentka je lepsia ako desat lekarov. Porody by boli podstatne nekomplikovanejsie, keby sa do nich tolkonemiesali lekari;Deti prichadzaju na svet silou zeny!!!!!!!!

escada17
15. aug 2007

hadavka, paneboze...a ked je babatko ulozene priecne, ako ho ma zena porodit, ked vazi cez 4 kila? Veda predsa pracuje v nas prospech a nasim mamam ( teda skor prababkam ) aj deti umierali...

kkatrina
16. aug 2007

ja som pred troma rokmi rodila predčasne v 36 tt a v pohode mi pichli epidurál keď som bola otvorená na 4 prsty. Do dnes ďakujem primárovi v Ha, pretože ten pôrod bol veľmi komplikovaný, malého mi priduseného museli vyberať kliešťami, lebo sa vôbec neposúval.
teraz mám mesiac do druhého pôrodu a som pred dilemou ako rodiť, lebo malinký je zatiaľ zle otočený. Nie som zástancom sekcií a dobrovoľne by som pod nôž nešla, ale ak mi lekár povie že bábatko je veľké - čo asi aj je, tak mi nič iné nebude zostávať. Najradšej by som bola keby mi tiež pichli EDU a porodila by som normálne. Tak držte palce 🙂

hadavka neberiem ti tvoj názor, tiež si myslím že sekcia je nebezpečná, ale každá žena sme iná, máme iný prah znesiteľnosti bolesti, tak nech sa každá rozhoduje sama za seba. Chyba sa môže stať aj pri bežnom pôrode, a ja ti poviem pravdu, ja by som rodiť s pôrodnou asistentkou nešla, dokonca mám problém aj so ženou - gynekologičkou. Vnútorne proste viac verím chlapom. Tak vidíš možno ti pripadám úplne blbá ale kažký sme nejaký a máme nejakú úchylku.

hedunecka
16. aug 2007

hadavka ty veris velmi v boha vsak?
vies su aj zeny ktorym to jednoduxo nejde porodit normalne..priklad som napr.aj ja ked mi vyvolavali mesiac porod a moje telo jednoduxo nespolupracovalo a nechcela som sa vobec otvorit ani po odteceny plod.vody a keby nebolo lekarov tak by som tu mozno uz ani nebola lebo mi spravili sekciu v hodine dvanastej..takze vzdy nespolupracuje s tebou tvoje telo a jednoduxo sa to musi niekedy ukoncit sekciou!!a tak jak pise esci ked je raz zle babo ulozene tak to ma asi dane ze nepojde normalne..pises aby sme rodili jak niekedy a vies ty vlastne kolko zien a kolko deti muselo zbytocne zomriet??asi nie..ja som skor ta silnejsia povaha ale su jednoduxo aj take zeny ktore su citlivky a porod im aspon trosku ulahcia 😉 babenky drzte sa..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre