Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

escada17
16. jún 2007

jejke, uuuplne suhlasim- tu ide o strach o babo.. praskla ti maternica...teda mozes este mat deti??

tweety22
16. jún 2007

jejke, super si to napisala, plne suhlasim... ja som inak po sekcii bola dva mesiace nenormalne anemicka, slaba, bleda... ale uz je to super, jazvu vobec necitim a je krasne zahojena, len ma mrzi, ze ju nemam az uplne nizko pretoze u nas to bola tiez bleskovka kedze zachranovali aj mna aj mojho pokladika, ale bolest to bola fakt riadna, ja som bola dost pripravena na bolest ale toto prekrocilo moje ocakavania, ale radost z babanka zahoji vsetko 🙂

jejke
16. jún 2007

Escada 17, aano este mozem otehotniet, je to teraz velky stres, lebo mi odporucali sterilizaciu vzhladom na to, ze sa to môže stať znova, ta maternica môže prasknuť zas a oveľa horšie ako prvý krát..a ja s tym este nie som vyrovnana, s tym že si to mám dať podviazať, teda chcela som viac deticiek..

escada17
16. jún 2007

juj, jejke, strasne dufam, ze sa to nejako poriesi, aby si mala dalsie deticky. Mne teraz odporucili sekciu , aby mi nespadla maternica, na to ani pomysliet nemozem- lebo nechcem mat zahatanu cestu este k vlastnym detom...preto by som chcela ( a mala ) rodit pred terminom. Skus zajst za viacerymi lekarmi, mozno ti bude vediet nejaky inak poradit, mozno to nie je nutnost podviazat. Velmi drzim palce. Viem si predstavit, ako by mne bolo, tak chapem, ako je tebe..

jamimi
17. jún 2007

Ahojte ja som mala syna sekciou kvoli vahe 4,5kg a bol este zadockom.Teraz mi dr. vravela ze to skusime normalne lebo mala ma zatial len 3 kila.No to len je pre mna myslela som si ze zas to bude obor ale nastastastie je v norme 😉 .Ved ak porodim urcite napisem co bolo lepsie.Mne sa po sekcii zotavovalo v pohode,jazva nebolela ani neboli ale jedine co ma hrozne bolelo bola hlava a to strasne moc ☹ Ale to skor preto ze ma napichli na spinal az na piaty krat 😲.A este k tomu ci ked je planovana sekcia ci pichaju vyvolavacku? Mne ju pichali 😉 ....Urcite sa vam ozvem ako to dopadlo 😀 A MSYLIM ZE DOBRA MATKA NIE JE TA CO PORODI LEN SPONTANNE ALE TA CO SA DOKAZE POSTARAT O SVOJE DIETA VZDY A NEZALEZI NA TOM CI MALA SEKCIU ALEBO CI KOJI 😀 😉

vesi
17. jún 2007

escada, tu keď je plánovaná sekcia, tak sa robí rovno sekcia a pôrod sa nevyvoláva. viem to lebo pri prvom som mala sekciu plánovanú pre KP.pri druhom mi odišla voda, kontrakcie slabé,neotvárala som sa a jazva po prvom cisárskom bolela,čo by nemalo byť a bola pravdepodobne stenšená, takže mi ani neskúšali vyvolávať normálny pôrod, rozhodli sa hneď pre sekciu. priznám sa že som v to dúfala.plne súhlasim s tvojim názorom a nemyslím si, že by ktorákoľvek žena, ktorá rodila cisárskym či už na vlastnú žiadosť alebo pre komplikácie bola horšou matkou ako ostatné. už len tehotenstvo ako také dá zabrať a preto - medailu všetkým matkám. 😀

sue
17. jún 2007

...pokiaľ by cisársky rez bol pre všetky maminy a deti najideálnejším riešením, lekári by už dávno zrušili "vzdychačky" a zdĺhavé pochody po chodbách, neviem koľko hodinové pôrody a rodili by sme pekne tak ako by nás niekto naplánoval... niečo asi na tom bude, keď to tak nie je, hmmmmm?

babulka
17. jún 2007

Táto metóda patrí okrem otvárania lebky k najstarším chirurgickým zákrokom a je známa aj primitívnym národom. Plinia Staršieho (23/24 po Kristovi až 79 po Kristovi) zaviedlo toho označenie až k Juliovi Caesarov (100 pred Kristom až 44 pred Kristom), ktorý prišiel údajne na svet pôrodom pomocou rezu. Dnes sa však predpokladá, že výraz sectio caesarea sa odvodil z latinského slovesa ceadere (rezať) a nie z mena Caesar.

Považuje sa za isté, že cisársky rez sa používal od staroveku, aby sa zachránil život detí po smrti matky. V núdzových situáciách sa prevádzal aj bez narkózy a bez zachovávania kritérií sterility na žijúcom tele matky. Samozrejme, že miera úmrtnosti bola za takýchto podmienok až do stredu 19. storočia takmer 100 %.

Až objavením asepsy, t. zn. sterility, Ignazom Semmelweisom ako i pokrokmi v anestézií sa mohla prognóza pre tehotné ženy zlepšiť. Medzičasom je sectio, ako tento zákrok nazýva lekár, bezpečnou rutinnou operáciou vo všetkých rozvinutých krajinách.


Častosť
Počet cisárskych rezov sa dnes vo väčšine krajín pohybuje pri 10 – 20 % zo všetkých pôrodov. V priemyselných krajinách je tento počet vyšší než v krajinách 3. sveta, a najmä vo veľmi moderných nemocniciach, ako napr. univerzitných klinikách, môže táto miera činiť až 30 %.

Vysoký životná úroveň koreluje s väčšou častosťou cisárskych rezov, pretože:

veľa lekárov uprednostňuje cisársky rez pri rôznych komplikáciách vyskytujúcich sa pred a počas pôrodu
čoraz viac existuje možnosť pôrodu cisárskym rezom na „želanie“

Rozdelenie
O cisárskom reze sa hovorí, keď sa pred začatím kontrakcií prevedie pôrod rezom. Do tejto skupiny patria cisárske rezy naplánované už vopred. Na rozdiel od toho sa hovorí o sekundárnom cisárskom reze, ak sa tento urobí až po nástupe kontrakcií, t. zn. po začatí pôrodu. Je spravidla následkom komplikácií pri pôrode, ktoré si vyžadujú rýchle jednanie.

Indikácia
Rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezy padne, keď je riziko vaginálneho pôrodu pre matku a/alebo pre dieťa vyššie než pri cisárskom reze.

Primárny cisársky rez

pri pôrodných prekážkach ako abnormálna poloha dieťaťa, napr. priečna poloha alebo poloha panvovým koncom, viacplodové tehotnosti s nepriaznivou polohou aspoň jedného dieťaťa
pri úzkosti materskej panvy (nepomer hlavy a panvy)
pri placente ležiacej pred bránkou krčka maternice (placenta praevia)
v situáciách, v ktorých je riziko vaginálneho pôrodu pre matku zvýšené, ako napr. kŕčovité ochorenie, určité očné ochorenia, srdcové chyby alebo gestózy
pri vysokom riziku infekcie pre dieťa ako napr. herpes genitalis, hepatitída B alebo C, vírus HIV

Sekundárny cisársky rez

ohrozenie dieťaťa akútnym nedostatkom kyslíka, napr. pri prolapse pupočníka, ten sa rozpozná na základe zmien na CTG (kardiotokogram) alebo na základe mikrovyšetrenia krvi dieťaťa
nedostatočné napredovanie pôrodu (slabá pôrodná činnosť)

Niektoré indikácie, čiže príčiny rozhodnutia, hodnotia lekári rôzne. Napr. poloha panvovým koncom, nazývaná aj poloha zadočkom, je tak pre mnohých gynekológov – najmä pri prvorodičkách – dôvodom na cisársky rez, zatiaľ čo iní lekári v rovnakej situácii úplne odporúčajú vaginálny pôrod. Podobne to platí pri viacplodových tehotnostiach.


Anestézia
Lokálna anestézia

Na narkózu dolnej polovice tela sú k dispozícii dve podobné metódy, ktoré sa obe prevádzajú pomocou tzv. „krížikového stehu“: spinálna a peridurálna anestézia (PDA). Pri oboch sa po lokálnej narkóze miechového kanála urobí medzi dvoma driekovými stavcami punkcia tenkou ihlou a vstrekne sa prípravok proti bolesti, tzv. lokálne anestetikum.

Rozdiel medzi PDA a spinálnou anestéziou pozostáva v tom, do ktorej vrstvy miechového kanála sa liek dostane. Okrem toho sa pri PDA uloží a fixuje prístupový „vchod“, takže lokálne anestetikum sa môže dodatočne vstrekovať aj počas operácie a po operácii, zatiaľ čo pri spinálnej anestézii sa liek proti bolesti podá len raz, podobne ako „injekcia“.

Lokálnou anestéziou sa umŕtvi operovaná oblasť a obe nohy, ale pacientka pociťuje ešte tlačenie a ťahanie, ktoré prevádza chirurg. Anesteziológ celkovo na prevedenie anestézie potrebuje približne 10 až 15 minút času.


Celková anestézia

Celková anestézia sa vo väčšine nemocníc robí len pri extrémnej časovej tiesni alebo na želanie matky. Pritom sa lekár maximálne náhli, aby bolo dieťa účinku narkotík a pôsobeniu iných liekov vystavené čo najkratšie. K poruchám dýchania môžu u dieťaťa viesť najmä tie narkotiká, ktoré na základe svojho utlmovacieho účinku pôsobia na dýchacie centrum, a preto je pri nich potrebná prechodná respirácia.

Forma anestézie Výhody Nevýhody
Spinálna anestézia pôrodný zážitok
rýchly kontakt s dieťaťom
psychická záťaž kvôli vedomému zažitiu operácie
cca. 15 min. času na prípravu
zníženie krvného tlaku možné hlavne na začiatku
prípadné následky: bolesti hlavy, nevoľnosť

Celková narkóza rýchly nástup účinku
operácia sa nezažije pri vedomí
narkóza sa dá lepšie regulovať
chýbajúci zážitok z pôrodu
útlm dýchacieho centra dieťaťa
prípadné následky: bolesti hrdla, zachrípnutie, omámenosť, nevoľnosť



Priebeh operácie
Len čo nastúpi účinok narkózy, založí sa močový katéter a oholí sa horné pubické ochlpenie, označované aj ako „oblasť bikín“. Vzápätí sa umyje a zdezinfikuje operovaná oblasť, väčšinou sa nalepí fólia a okolie sa zakryje rúškom. V oblasti hornej časti brucha tehotnej sa pripevní záves, aby sa oddelila sterilná oblasť od nesterilnej.

V mnohých nemocniciach je otcovi dovolené byť v operačnom sále pri tom, ale musí sa prezliecť a založiť si aj pokrývku na hlavu a masku na ústa.

Operácia sa začína priečnym rezom na podbruší v oblasti „bikín“. Potom sa odkrýva vrstva za vrstvou – podľa možnosti bez použitia noža (metóda podľa Misgav-Ladach) a nakoniec sa otvorí maternica.

Hlavička dieťaťa sa manuálne vyberie a dieťa sa rýchlo narodí. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa bábätko odovzdá pôrodnej asistentke. Pri spinálnej anestézii môže matka svoje dieťa pozdraviť už v operačnom sále.

Pôrodná asistentka a, ak je prítomný, tak aj otec novorodenca, dieťa opatrí, zatiaľ čo chirurg ešte odoberie placentu a nakoniec znovu opatrne uzavrie maternicu ako i brušnú stenu. Vďaka tejto šetrnej operačnej metóde nie je väčšinou uloženie drenáž (plastických trubičiek na odvádzanie sekrétu z rany) potrebné.

Po cisárskom reze sa čerstvá mamička ešte asi dve hodiny pozoruje v izbe pooperačnej starostlivosti alebo v pôrodnej miestnosti. Teraz sa koná takzvané „bonding“, prvý vznik vzťahu medzi matkou/otcom a dieťaťom. Preto by sa mali rodičia motivovať k čo najintenzívnejšiemu kontaktu k svojmu dieťaťu hneď po pôrode. Hlavne po cisárskom reze tu dôležitá úloha pripadá otcovi. Kvôli celkovej narkóze by však novorodenec mohol byť dosť ospalý – spoznávanie sa musí posunúť na neskoršou dobu.

Ďalej je, tak ako po prirodzenom pôrode, dôležité včasné priloženie dieťaťa, aby sa aktivovala produkcia mlieka, a tým sa „uviedlo do chodu“ dojčenie.

Po cisárskom reze prebieha začiatok kojenia niekedy síce trochu namáhavejšie než po vaginálnom pôrode – tým by sa však nemala nechať odradiť žiadna matka, ktorá by rada chcela svoje dieťa kojiť!

Hlavne prvé dva dni nie je matka kvôli brušnej rane ešte schopná opatrovať svoje dieťa sama, a preto je odkázaná na pomoc blízkej osoby alebo nemocničných sestier. Pri priebehoch bez komplikácií je matka asi po treťom dni mobilnejšia a po asi jednom týždni môže matka a dieťa opustiť nemocnicu.

Psychický zážitok matky siaha od úľavy z toho, že zažila pomerne bezbolestný pôrod, až po sklamanie, že „zmeškala“ pôrod, a tým i prvý spoločný zážitok so svojím dieťaťom.


Pro a kontra: Cisársky rez na želanie?
Lekárska nevyhnutnosť cisárskeho rezu v pôrodných situáciách, ktoré predstavujú ohrozenie matky a/alebo dieťaťa, je nepopierateľná. Čoraz častejšie sa však cisársky rez ponúka aj ako alternatíva k vaginálnemu pôrodu. Výhodami sú v prvom rade lepšie plánovanie, pre matku menšie zaťaženie bolesťou – odhliadnuc od pooperačnej bolesti rany – ako i vyššia istota pre dieťa.

Naproti tomu stoja prípadné komplikácie cisárskeho rezu pre matku a dieťa. Na jednej strane k nim pre matku patria typické pooperačné komplikácie, ako napr. krvácanie, infekcie rany, trombózy/embólie alebo tvorba zrastov. K tomu pristupuje nebezpečenstvo obmedzenia tehotnosti až po neplodnosť. Riziko pre matku, že na komplikácie cisárskeho rezu zomrie, je síce minimálne, ale predsa 2-3-krát vyššie než po vaginálnom pôrode.

Na strane dieťaťa sa môžu vyskytnúť poruchy dýchania kvôli „prehltnutiu“ plodovej vody do dýchacích ciest (aspirácia) alebo nedostatočné vyprázdnenie detských pľúc od plodovej vody kvôli chýbajúcemu tlaku v pôrodných cestách. Na tomto mieste však treba upozorniť na to, že ohrozenie dieťaťa je vyvolané skôr existujúcou príčinou cisárskeho rezu než operáciou samotnou.

Z celkového pohľadu sa dnes vychádza z toho, že prirodzený pôrod sa začína vtedy, keď dovtedy ešte neznáme detské faktory vyvolajú nástup pôrodných bolestí. Až kontrakciami sa dieťa „dozvie“, že má opustiť svoju bezpečnú „skrýšu“.

Ak sa však dieťa narodí pred nástupom kontrakcií cisárskym rezom, tak sa z bezpečia v materskom tele vytrhne celkom nepripravené a je vystrašené neznámym vonkajším svetom (svetlo, chlad, hluk). Zástancovia tejto pôrodnej filozofie preto odporúčajú robiť plánovaný cisársky rez až po nástupe kontrakcií. Ak to nie je možné, mala by sa matka touto problematikou zaoberať a seba a svoje dieťa na pôrod mentálne pripraviť.

Rozhodnutie, či sa má robiť cisársky rez na želanie, ostáva nakoniec len na budúcej matke a mala by zaň niesť zodpovednosť. Preto je pre tehotnú dôležité kritické zváženie a premýšľanie o všetkých argumentoch pre vaginálny pôrod a pre cisársky rez príslušne k jej osobnej situácii. Rozsiahle rozhovory o svojich želaniach a obavách s partnerom, lekárom, pôrodnou asistentkou alebo inými ženami, ktoré už cisársky rez zažili, môžu tehotnej pomôcť nájsť pre seba a svoje dieťa to najlepšie riešenie.


Pooperačná starostlivosť
Hlavne keď sa rozhodnutie cisárskeho rezu urobilo až počas pôrodu, môže strach o dieťa, ako i nečakaná operácia a chýbajúci resp. negatívny zážitok z pôrodu, rodičov psychicky veľmi zaťažiť. Vtedy sú dôležité rozsiahle rozhovory s lekárom a/alebo pôrodnou asistentkou, aby sa odstránili nejasnosti, a tým sa zážitok spracoval čo najlepšie. Okrem toho sa na rôznych miestach, ako v nemocniciach alebo u psychológov vedú skupiny žien s cisárskym rezom, pri ktorých si postihnuté môžu vymeniť svoje skúsenosti.


Tehotná po cisárskom reze
Pri opätovnom tehotenstve, hlavne ak toto nastane v priebehu dvoch rokov po cisárskom reze, je nutná intenzívna lekárska starostlivosť. Cisársky rez sa v princípe môže prevádzať viackrát. Na druhej strane môžu ženy po cisárskom reze porodiť svoje dieťa pri neskorších tehotnostiach aj normálnou cestou. Zriedkavou, ale obávanou komplikáciou je v tomto prípade ruptúra maternice, čiže pretrhnutie maternice. Prediskutujte so svojim lekárom, akú formu pôrodu Vám odporúča vo Vašom prípade.

kveta
17. jún 2007

Sue, máš pravdu, že v tom niečo bude. Konkrétne: peniaze. Cisársky je totiž drahší. A na rodičkách na Slovensku sa šetrí ako sa len dá. Však ešte aj za blbú epidurálku si treba priplácať. A v jednej nemenovanej pôrodnici primár nedávno zakázal dávať lieky proti bolesti rodičkám. Dôvod? V Biblii sa píše, že v bolesti bude žena rodiť. Aj také je slovenské pôrodníctvo...

sue
17. jún 2007

Kveta, keby to bolo tak ako píšeš, všade na Západe by sa rodilo výlučne cisárskym rezom - rodí sa???

lara1znk
17. jún 2007

asi to tak nebude, lebo u nas sa uprednostnuje prirodzeny porod, aktivny porod, cisarskym sa rodi len ak je to nevyhnutne

sue
17. jún 2007

Lara, ďakujem 😔

escada17
17. jún 2007

jamimi, dufam, ze mala ma ozaj 3 kila- ja uz tym odhadom neverim. Mne este v den porodu vraveli, ze malicka ma medzi 3-3,5 kila a tom som ja dookola posledne tyzdne stale vravela- nie je dieta privelke, mam ten pocit...? Ze vraj nie a nakoniec , ako som pisala- vyse 4, 60 kg, 54 cm..A ja 167 cm, mimo tehu oklo 50 kil. Teraz mam zase velke mimi a to som len zacala 29 tt. Ja si myslim, ze prirodzeny porod je najlepsi, bez debaty, no ale neda sa vzdy. A ked sa neda, tak pre ten pripad je sekcia jedine riesenie. A spravne.Lara, ty si v UK, ze? ja som v USA a tu sa tiez uprednostnuje prirodzena cesta..aj ked myslim, ze kazdy porod ma to riziko, ze skonci na sale..ale bat sa netreba. Ja sa napr. strasne tesim, neviem vydrzat, vazne. Akurat sa bojim, aby som este mohla mat neskor deti, lebo akosi mam pocit, ze mi nebude dost. 😕

lara1znk
17. jún 2007

ano escada, ja som v UK. Ja som sa chystala na prirodzeny porod, najradsej waterbirth alebo iny aktivny porod, no vyzera to na cisarsky, kedze mam nizko polozenu placentu no idem na dalsi usg v 38tt a tam sa definitivne rozhodne. Takze stale tomu dali sancu ze sa placenta posunie, cisarsky tu velmi popularny nie je.

escada17
17. jún 2007

lari, a este aj meno si vybrala , ake ja mam raz pre chlapceka (ak by bol- Christian 😵 )Ja som planovala pri Sophii natural bez akychkolvek pain reliefs, uplne drug-free,asi preto to celkom inak vyslo. Ja sekciu teraz uz aj chcem, ako som pisala- mne bolo strasne, ze som sa malej nemohla dotknut dva dni, pre moznu infekciu,,,kedze som tak dlho skusala normalne. Myslis, ze ti sekciu naplanuju pred terminom? A bez vyvolavania?

lara1znk
17. jún 2007

no mame dobry vkus 😉

povedali mi ze ak bude placenta stale nizko polozena, tak naplanujeme sekciu niekedy od 39-40tt, datum si vyberieme sami.
Ja som bola dost smutna z toho najprv ale uz som sa s tym zmierila, kazdy porod ma vyhody aj nevyhody, hlavne nech sme v poriadku a radsej teda budem mat elective c section ako emergency, no nie?

escada17
17. jún 2007

lari, plne suhlasim. Kazda matka je na medailu a teda ta, co ma sekciu, aj ked si ju vyberie, tiez. A pre mna za mna, aj nech z dovodu, ze ma peknu postavu po porode- mne ani to sa nezda zle. kazdeho vec. Prve je mimi. Ja pre to meno- Christian ( mne to zneje ako hudba proste 😵 ), budem skusat aj na tretikrat, ci chlapcek, tak keby si vedela na 100 % recept, poradit prosiiiim 😀 pre dievcatko ste mali pripravene meno? Mne sapaci Kristina, ale vaham, ved ked raz budem mat Christiana, tak budu zniet ako dvojicky 😕

denisa123
autor
18. jún 2007

escada17,

Ano, je to tak, potvrdil mi to aj moj dr., ked nastanu kontrakcie, a mas planovany cisarsky, tak je to vraj ovela lepsie, lebo pri samotnom rezani to nekrvaca az tak, ako ked nenastanu.
No a asi ked nie su kontrakcie, tak ich vyvolaju, neviem... To sa este spytam dr.

No co uz so mnou, baby, asi pojdem k niakej vestici, aby mi predpovedala, co je pre mna a babenko najlepsie 🙂 srandujem 😉

verus
18. jún 2007

mila denisa,
skus si pri uvahe, ci cisarsky alebo nie, polozit este jednu otazku - ci a ako skoro chces mat dalsie dieta, a pripadne kolko ich chcete mat. Pre mna osobne to bol popri tom vsetkom, co uz sa to napisalo, jeden z najdolezitejsich argumentov, preto som velmi chcela rodit prirodzene, hoci lekar mi navrhoval planovany cisarsky kvoli velkosti babatka. Kedze to nebola jednoznacna indikacia, presadila som si napokon, ze to prirodzene aspon skusime, bolo to ok a som strasne rada. Vzdy som chcela mat deticky relativne skoro po sebe a bolo mi velmi luto, ze uz z tohto dovodu by sme museli cakat viac, aj keby nam to ostatne okolnosti umoznovali. No viem, ze v tomto sme skor vynimka, zda sa mi, ze trend je mat skor odstup medzi detickami.

Pokial ide o vyvolavanie porodu pri planovanom cisarskom, urcite sa to robilo aj na Slovensku, neviem, ako v sucanosti, no poznam pripad, ked pichli vyvolavacku a kym nachystali salu, male sa narodilo 😎 Troska "prusvih", no nastastie dopadol vyborne.

babulka
18. jún 2007

Teda je tiez obcas napisem pekne radikalne kraviny (holt impulzivna povaha) ale to, co napisala kveta, ze na Slovensku sa nerodi bezne cisarskym rezom pretoze sa na rodickach setri - to je pekna - s prepacenim - sprostost. Ale pobavilo ma to. ach jaj. 😔

monicka17
18. jún 2007

babulka len pre tvoju info, normalny porod stoji 3 000,- Sk a cisarsky 23 - 25 000,- Sk. aspon podla zdravotnych poistovni. 🙂

babulka
18. jún 2007

Monicka - ale ja nevravim, ze cisarsky je lacnejsi, ja len ze uviest to ako dovod, preco sa este stale rodi prirodzene a nie pausalne cisarskym je smiesny. To akoze sme rozvojova krajina a kebyze sme kapitalisti, tak budu vsetky zeny rodit cisarskym, lebo sa uz na nich nebude setrit? 😵

Mna len zaraza ten postoj zvolit si cisarsky rez bez zdravotnej indikacie. Stale si stojim za svojim tvrdenim, ze cisarsky rez je sposob porodenia dietata, ked ho prirodezne porodit NEMOZEM, a nie NECHCEM. To je velky rozdiel. Ja som tiez rodila cisarskym, lebo som mala zdravotnych indikacii az - az (ja aj maly). V sucasnosti existuje velka podpora a osveta za prirodzeny porod (hlavne to, ze rodicka nie je klasicka pacientka) bez pouzitia roznych drastickych a neprirodeznych ukonov, ktore nie su nevyhnutne (nastrih, vyviazanie noh, klystir, holenie...), ale zaroven aj vela zien bojuje za moznost slobodnej volby cisarskeho rezu, kde je zase zasahov a medikamentov a personalu az, az.

adicka
18. jún 2007

deniska moja teta mala obe dcery cisarskym porodom,za ktory som bola aj ja,kedze ako prvorodickasom sa tak trocha obavala bolesti.No ona mi raz povedala,ze ak by mala moznost rodit normalne,tak by rodila klasicky,ale zdravotne problemy jej to nedovolovali.ja som rodila epiduralom a musim povedat ze porod bol super-bez bolesti a mam nan pekne spomienky.ak nemusis ten cisarak skus epidural...vlastne je to tvoja volba,len ten pocit ze ti babatko prilozia je nadherny. 🙂 pekny vecer 🙂

escada17
18. jún 2007

babulka, toto je dost citliva tema, nechapem, co vyskakujes doslova do inych...nemoze kazdy porodit dieta ako kostku z ceresne..a ak sa aj niekto boji a preto chce sekciu, je to jedno, nie? Taka ista to bude matka ako ty alebo ja alebo ina- urcite nie horsia pre takuto volbu.

andreafa
18. jún 2007

ja som 2 mesiace po cisarskom, kvoli operovanym ociam. velmi som chcela normalny porod, ale dvaja ociari sa nezvisle zhodli, ze radsej cisarsky.. uprimne poviem, ze by som do toho isla este aj milion krat, keby sa dalo 🙂
ziadne stresy, vedela som, kedy sa na to pojde, tatinko bol pri nas aj na sale, super personal a o doktoroch ani nehovoriac (rodila som v Ruzinove). ale horsie je zotavovanie sa po operacii a laktacia. mne sa sice rozbehla o 48 hod. po, ale su baby, ktore nemaju mliecko ani 5 dni po.
Som len velmi prekvapena, ze Deniska si tu chce vyberat, ako ma rodit?? 😲
No moja, ak nemas ziadne zdravotne problemy, tak neblazni a urcite radsej rod vaginalne.... prirodzeny porod je prirodzeny. inak, neviem, ktory doktor by ta na Slovensku rodil tak, ze by si si vybrala cisar, a to si zdrava a nemas ziadne indikacie k tomu.

escada17
18. jún 2007

ale ved ta baba pise, ze ma vyssie dioptrie, myslim, ze jej dal porodnik na vyber- a ked jej dal, asi je na to dovod..

andreafa
18. jún 2007

verus,
moj porodnik, mal aj pripad, ze zena uz piaty krat rodila sekciou a bez problemov vynosila a "odrodila"... a mal aj pripad, ze zena uz 3 mesiace po cisaraku bola tehotna a bez problemov donosila.. ja tiez chcem mat minimalne este jedno babo, ale doporucil cakat aspon ten rok. ak mam byt uprimna, ako som uz vyssie napisala, velmi mi vyhovoval ten cisarak, i ked som sa strasne bala a aj dost si vytrpela, ale to si vytrpi, kazda zena co rodi, ci uz prirodzene, alebo neprirodzene.. v kazdom pripade ten vysledok stoji za to! 😉

andreafa
18. jún 2007

babulka, tvoj vysoko inteligentny vyrok, ze matka, ktora uprednosti cisarak pred klasickym porodom si nezasluzi byt matkou ma normalne odrovnal.. to si si skutocne mohla odpustit... no klobuk dole!

babulka
18. jún 2007

Andreafa, dakujem za uznanie.

Ked ma raz niekto zdravotnu indikaciu na cisarsky rez, tak si nemoze vybrat, ci porodi normalne, nie? Bud tam dovod je (akykolvek) a nemoze porodit normalne (ziadny porodnik by to neriskoval), alebo tam dovod nie je a cisarsky sa neurobi. Nemoze predsa povedat, ze mate zdarvotny problem (praskne vam sietnica) a vy si mozete vybrat, ci porodite normalne alebo nie. To je absurdne.

andreafa
18. jún 2007

babulka, s tym, co si napisala teraz uplne suhlasim a pride mi divne, ze porodnik da zene na vyber, ako by chcela rodit.. bola som svedkom, ako moj gyndos obvolaval prednostu kliniky, aby mu odsuhlasil moj cisarak a to som musela este dolozit odporucenia od 2 nezavislych ociarov... aj napriek tomu, som chcela ist normalne, a bolo mi do revu, ked mi povedal, ze on to riskovat nebude a naplanoval mi cisarak, hned na dalsi den.. pytala som sa ho aj na kratkozrakost, vraj sa to teraz berie ako mozna indikacia na cisar.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre