Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

babulka
18. jún 2007

Andrea, vsak ja o nicom inom tu ani nepisem - uz som aj pisala, ze aj ked obcas vypustim impulzivne peknu kravinu- ale za tymto si stojim - ak nie zdravotny problem, dieta sa ma narodit prirodzene. Tak to zariadila "priroda, Boh, vyssia moc..." a cisrasky rez je sposob, ako priviest dieta na svet, ked to prirodzene nejde. Bohuzial, coraz castejsie sa najdu "uplatny" lekari (a aj policajti, uradnici...), ktori za peniaze urobia cisarsky bez dovodu. A aj mamicky, ktore zo strachu, nevedomosti, pohodlnosti - co ja viem - radsej uprednostnia neprirodzenu a urcite drastickejsiu metodu, ako privedu svoje dietatko na svet.

Ja som rodila na Kramaroch, kde tiez moj porodnik musel primarke vysvetlovat a obhajovat, preco sa u mna rozhodol pre cisarsky, a az ona rozhodla, ci ano, alebo nie. Maly bol otoceny panvovym koncom (chlapec, prvorodicka), mala som cukrovku a prvy a najvaznejsi dovod - u maleho bola zistena vrodena vyvojova chyba a bola potrebna okamzita operacia, cize sa musle narodit presne v koordinacii s chirurgickym timom, co ho mal operovat. Takze dovodov viac nez dost a aj tak to nmebolo take samozrejme, ze by som mala na vyber, alebo ze by to bolo len tak. nebyt toho posledneho a najhlavnejsieho, tak mozno zobronim o prirodzeny porod 🙂 Druhe dietatko vsak chcem porodit, ak to bude mozen prirodzene.

Preto sa mozno zda, ze tu na niekoho utocim, nevyberam slova, len hladat si dovody na takyto zakrok (mam alergiu na vcelie ustipnutie alebo podobne hluposti) mi pride zvlastne. Aj ja som mala pred laserovkou vysoke dioptrie - 5,50 a 6,00 a na cisarsky to z toho nebolo. jedine ak by boli nejake ine zmeny v oku - pozadie, sietnica, rohovka, tlak... Samotna vysoka dioptria nie je dovodom na cisarsyk rez.

Fuuu, som sa rozpislala 😀

verus
18. jún 2007

andreafa, i ja viem o pripadoch, ktore dopadli takto fajn, nastastie su vo velkej vacsine... Ide o to, ze vedome by som do rizika prilis skoreho otehotnenia po cisarskom reze nesla (co neznamena, ze ak by sa dietatko "prirafilo", dala by som mu vykrutit krk).
Okrem toho nikde nie je napisane, ze otehotnies hned po uplynuti odporucaneho obdobia... resp. ze nenastanu dalsie prekazky, kvoli ktorym bude treba dalsie tehotenstvo opat odsunut.

Inak tiez mam dioptrie a bola som sa pred porodom poradit s ocnym, a ak si dobre pamatam, vysvetloval mi, ze podla neho na to, aby bol prirodzeny porod nebezpecny pre oci, musi ist o kombinaciu roznych fakorov, len samotne dioptrie nebezpecne nie su. Ak ma niekto ine info, budem rada, ak to objasni blizsie.

janinah
18. jún 2007

ahoj denisa,rodila som prirodzene aj sekciou a môžem porovnať.Keby som mala na výber,tak určite prirodzeným spôsobom- pár hodín sa potrápiš,ale potom sa rýchlejšie zotavíš,bolesti brucha sú neporovnateľne menšie ako po sekcii,kojenie sa rozbieha skôr.Po sekcii som bola ešte doma slabá,boľavá,nevládala som prísť ku sile, po priridzených (2x) som už doma pobehovala a tešila sa,že som bez brucha.Akurát ma trocha potrápili hemoroidy,pri sekcii bol s tým pokoj,lebo som netlačila. A ked už sekcia,tak odporúčam v spinálnej anestézii,drobčeka uvidíš hned,akurát potom ležíš 24 hod rovno na chrbte a čakáš,kým odtrpne dolná znecitlivená časť tela (to trvá asi 6 hod).Tak držím prsty,aby ste boli obaja zdraví.

iva72
21. jún 2007

Babulka, nechápem, prečo ťa tak veľmi trápi, že niektroré ženy sa dobrovoľne rozhodujú pre cisársky a že lekári sú "bohužiaľ" úplatní. Úplatný je v dnešnom svete kde-kto a viem kvôli tomu spať... Strašne veľa vecí by malo byť v našom živote prirodzených a predsa ich prirodzene nerobíme. To by sme mali ísť loviť do lesa, pretože tak je to dané od Boha? Mne to prirovnanie pripadá, akoby niekto povedal, že napríklad ten kto šoféruje s automatickou prevodovkou si nezaslúži mať auto, pretože "si to šoférovanie zľahčuje a robí to pre svoje pohodlie". Prepáčte, napísala som to asi drsne, nikoho som nechcela uraziť, ale chcela som to napísať jasne a zrozumiteľne.

escada17
21. jún 2007

iva- ja napr. totalne s tebou suhlasim...mna ani netrapi, ked niekto pojde na sekciu preto, aby sa neznicil ( akoze spominane celebrity ), pre mna za mna...kebyze my sme zili ako oni, nesli by sme? A zato nie je matka zla...ani slaboch..to prirovnanie k automatickej prevodovke sa mu zdalo super vhodne- ja ju napr. preferujem 😀

vesi
21. jún 2007

iva72 😀 😀 😀 Úplne súhlasím 😀

babulka
21. jún 2007

A co v pripade komplikacii a poskodenia zdravia rodicky? Legalne si cisarsky rez zvolit bez zdravotnych dovodov nemozem. Za rozhodnutie vedenia porodu je vzdy zodpovedny lekar, preto by im pacienti nemali do roboty kafrat. Tiez predsa nebudem hovorit kardiologovi, ze nechcem trojity by-pass ale len dvojity a nie prasaciu chlopnu ale umelu. Ak nastanu kompliacie pri bezdovodne robenom cisarskom, a zena skonci s poskodenym zdravim (komplkacie nastavaju pri 2 - 3% porodov cisarskym rezom), kto ponesie zodpovednost? Budete takehoto lekara zalovat? Ved ste si to sami zvolili, dokonca ho aj pripadne podplatili.

Ja nikomu moznost volby neberiem, aj ked v tomto pripade nie je celkom legalne mozna, len proste tomu nerozumiem. A prirovnavat zdravie k autu je minimalne zvlastne.

escada17
21. jún 2007

Pre mna osobne su zeny, ktore sa z vlastnej pohodlnosti rozhodnu pre cisarsky rez padavky a nezasluzia si byt matkami. Ked viem, kade prichadzaju na svet deti, a ja to nechcem podstupit kvoli vlastnej neschopnosti a lenivosti, tak nech tie deti vobec ani nemam...

babulka, to si bola ty- toto nie je prinajmensom zvlastne? Take tvrdenie? kde by si s nim, prosim ta, pochodila ??To bolo podla mna arogantne od teba a nik ti za ten citat neda za pravdu..

newyorkgirl
21. jún 2007

escada aj ja preferujem tu "prevodovku" no nejazdiii sa v USA jedna radost? 😀
baby, ja som mala dost tazky a bolestivy porod a ak by mi dal ktosi moznost si to zopakovat ci mat cisarak, volim urcite c.2 a vrhnite sa na mna, kto chcete 😀 raz som si vyskusala a aj mala bola z toho dlheho porodu vystresovana, dokonca doppler zacal raz pipat ze nebezpecenstvo, tep nad 200 a oni akoze nic, myslim, ze ma to stresovat babo ci zenu, radsej nech su obaja v pohode, ale kludne rodte normalne aj dalej, ktore mate odvahu, drziiim palce a ticho obdivujem 😉

escada17
21. jún 2007

ny girl, jasneeee- co je zle na automate ? 😀
presne i ja takto- mala som tazky porod a straaaaasne som chcela rodit normalne a bez vsetkeho od bolesti, 26 hodin, neopisujem, kolko veci za za ne dobabralo , kym som mala sekciu- a teraz ju aj musim mat a aj chcem. Lebo uz neverim, ze by to mne slo lahko- a co ak aj ine zeny su take a boja sa od zaciatku..? Tak nech maju sekciu, ked chcu - ked sa da...no a > ? V tehu je tolko komplikacii,co si vytrpime, tak co- boja sa porodu a ukamenovat ich a oplut za to alebo co?...ze nehodne byt matkami, mne to je tak luto, ze si nieco take napisala...

k.a.t.k.a.
21. jún 2007

ja som tiež šla cisárskym lebo malá bola koncom panvovým .. ale ešte v prvú noc po zákroku som strašne nadávala kvoli bolestiam a vravela si že druhýkrat chcem rodiť normálne.
A mne je šumafuk kto ako chce rodiť sa čudujem že sa tu vôbec niekto pozastavuje nad tým a nebodaj este aj pohoršuje. Je to len a len moja vec a rozhodnutie 😉

iva72
22. jún 2007

Babulka, ale veď samozrejme, že je to zodpovednosť lekárov, ale ich predsa nikto nenúti, aby to robili. Keď sa dajú nahovoriť (za peniaze), tak je to ich problém!

jejke
26. jún 2007

Taaaak teda ja žasnem, 😨 ako táto debata pokročila...
😢 ak si fakt niekto myslí že ísť na cisársky je výhra...
odporúčam... 😝 ťahať sa na druhý deň po chodbe popri stene s pocitom že už už odpadnem...len preto že chcem vidieť svoje dieťa...ubolená s bruchom akoby si v ňom zabudli skalpel alebo čo?????
Ja by som si cisársky dobrovoľne a bez príčiny nevybrala ani za MILIÓN...
Obdivujem tie ženy...
Naše zdravotníctvo, alebo skôr systém "kto má peniaze má viac možností"
nám dovoľuje naplánovať si aj vaginálny pôrod, NIE?????
A toto nie je neprirodzené????? 😀
Tak mi teraz niekto povedzte, čo je prirodzené na udržiavaní tehotenstva.
Užívanie liekov na zastavenie činnosti maternice, keď je bábo ešte nezrelé
a hrozí predčasný pôrod... 😒 JASNE IDE O DOBRÚ VEC... 😖
Prečo to potom takto nefunguje v iných krajinách...napr.v Írsku gynekológ tehotnú nevyšetruje zvnútra, iba vonkajšie rodidlá...ako potom zistí či je krček maternice uzatvorený????Koľko postihnutých detí sa tam nemuselo tak zavčasu narodiť, keby vyšetrovali tak ako u nás???
Naši lekári sú na takej úrovni že popri ich nedocenení si nejako pomôžu
aj tou našou príslovečnou "vďačnosťou"... 😎
Ja nepodporujem korupciu, zachránili mi život a dávať za toto niekomu do vrecka mi pripadalo ako úrážka...nedokázala by som to..Veď peniaze sú veľmi nízky spôsob na ocenenie tejto zodpovednosti, čo lekár nesie za ľudské životy...len ďakujem za NAŠE SKORUMPOVANÉ ZDRAVOTNÍCTVO, ďakujem že moje deti žijú a ja tiež 🙂

peha
26. jún 2007

ja len tolko, ze som tri mesiace po cisarskom a stale riadne citim brucho, mam tam riadne guce a hrce, zatial co moje rovesnicky pomaly uz zabudli, ze rodili. takze ja to tiez nevidim ako vyhodu.
je to vyhoda - ano, ak mate blbe zdravotne indikacie a musi sa ist na cisar, pretoze rodit v takom pripade by bol risk pre babatko, ci matku. ale vyhoda v rozrezani brucha - no neviem neviem ... tusim mi to tak nepripada. 😉

a pritom od zaciatku tehu som mala planovany cisar - no a tesne pred samotnym ukonom sme s lekarom nahanali peciatky ako idioti a tiez mi to pripadalo, ako by som si sla hladat nejake specialne ulavenie.a v nemocnici si ma ako rizikovu posielali z oddelenia na oddelenie - vyslovene pre peciatky.

kebyze som fit a nemam problemy, tak hned rodim normalne a mozem nato hned otehotniet kedy chcem. takto musime s muzom pockat, kym sa riadne zotavim a telo spamata.

viktoria
1. júl 2007

zuzana
ja som pretahovala dva tyzdne a tak mi malu vyvolavali.nastal den d a dali ma na ctg a tam nastal problem z malou. prestavalo jej byt srdiecko a tak mi robili cisasky strasne som sa bala. rana ma bolela az 7 mesiacou.

ivanka982
2. júl 2007

ahojte tak ja som rodila cisarskym ☹ nic prijemne

coze
2. júl 2007

joooooooooooj bojiiim ja idem cisarom na 100% koli uzkej panve,a strasne sa toho bojim, bol tu niekto ako ja ze sa hrozne bal cisara a nakoniec to nebolo ani take hrozne?

alebo sa mam pripravit na horor? ☹ 😕 ☹ ☹

coze
2. júl 2007

joj ☹

jaja28
2. júl 2007

coze, ja mám termín teraz v septembri zatiaľ neviem ako to dopadne, ale veľa mojich kamarátok malo cisársky a boli totálne v pohode. 😉
Dokonca väčšina z nich chce aj 2 bábo cisárskym tak dobre sa cítili. 🙂 🙂
Takže sa neboj, všetko je to o psychike.

lenny
2. júl 2007

pred tym nez ta uspia skus mysliet na nieco pekne

coze
2. júl 2007

no to budem urcite mysliet na tu bolest po prebudeni 😕 😀 😕 😔

ako ta rana boli? stipe alebo je to tupa bolest.aka?

uf preco prave ja musim byt taky psychopat vystresovany 😕

jaja28
2. júl 2007

coze nie si sama, ja stresujem rovnako, ale čo nám ostáva, čo by sme pre tie naše drobce neurobili. 😉 😉

valhali
4. júl 2007

caute, citala som,ze kvoli kratkozrakosti sa robi cisarsky? 😕 Ja mam asigmatizmus, tupozrakost a kratkozrakost a moj gynekolog mi nespomenul nic o cisarskom. To zeby som zasla na ocne,ze ci mi porod neposkodi oci? Sice nenosim okuliare (iba v kabelke),ale to je moja lajdackost...Ja sa porodu hrozne bojim, v kutiku by som chcela cisarsky,ale len kvoli bolesti pri porode,ale v pravom zmysle po nom netuzim,lebo si viem predstavit tie bolesti po cisarskom 😝

dika
4. júl 2007

Ahojte kocky nebojte sa nicoho, cisar sa da vydrzat a aj tie dni po tom. Ja som isla cisarom kvoli polohe KP, Natalka nebola otocena. Pri napichovani epiduralu mi prislo zle, tak ma dali do celkovej anestezy, Natalka sa narodila po 28 minutacha(8.48h), mne ju priniesli asi po 6 hodinach aby sa prisala, mala som ju pri sebe az do vecera.
Po 24 hodinach v leze som sa musela postavit, samozrejme ze ranu som citila, ale dalo sa to 😉 Je to skor taka tupa bolest, ale kazda sme ina, a inak citime bolest. Mliecko sa mi rozbehlo na treti den, takze v pohode...
Dnes som 5 tyzdnov po porode a som uplne fit, rana ma neboli, mam ju krasne zrastenu, pomaly ju ani nie je vidiet - az sa cudujem, ako to mohol lekar tak tenucko zasit. Jedine co by som rada vyriesila je moje brucho, ale s cvicenim musim este pockat...
Nemozem porovnat s prirodzenym porodom, ale co sa mna tyka, pri druhom by som to podstupila opat - keby bolo treba.
Takze nestrestujte, budte v pohodte a oddychujte, lebo ked pride babetko - je to velmi narocne a budte potrebovat vela vela energie 😉

marlene
5. júl 2007

ja som rodila dva krat "normalne" a raz cisarskym,takze si myslim ze porovnavat mozem.
u mna to vyhral jednoznacne cisarsky 😉 bol planovany,vedela som od zaciatku ,ze tentokrat budem rodit takto,mala som ho na vlastnu ziadost a moj lekar ma v tomto podporil ,vzhladom na okolnosti z predchadzajucich porodov.
myslim ,ze tu vela zohrava psychika.ja som vedela do coho idem a co ma caka.najhorsie z celeho porodu bolo pre mna len pichnutie spinalky ☹ manzel bol pri mne,malu nam hned ukazali,pocas operacie som mala len nizky pokles tlaku,ale to je vedlajsi ucinok spinalky.
mala sa narodila o 10:27 o dve hodiny som bola uz na izbe,vecer som uz stala prvy krat na nohach a sama som presla na wc a s pomocou sestricky som sa dokonca sprchovala.
mala sa narodila v piatok,v nedelu som uz normalne chodila,len ona mala komplikacie ,nesuvisiace s cisarskym ,takze bola 7 dni na intenzivke,kam som ale od nedele uz na vlastnych mohla ist,den predtym ma tam muz odviezol na voziku.ale celych 7 dni som za nou chodila,mohla ju tam kupat,drzat ,kojit.
ranu som citila iba prve tri dni,take mierne tahanie,ale nic hrozne a po 10-ich dnoch sme isli domov a ja som bola oproti predchadzajucim porodom celkom fit.
moj osobny nazor je ten,ze doba sa zmenila,aj pristup zien k vlastnemu telu a ak sa zena rozhodne pre cisarsky z akehokolvek dovodu ,je to jej rozhodnutie a treba ho akceptovat.a faktom je ,ze pribuda prvorodiciek vo vyssom veku a tie chcu mat istotu ,ze sa porod neskomplikuje a dieta sa narodi zdrave a cisarsky je pre dieta najistejsi.(dr .husslein akh vieden)
ja ak by som este raz otehotnela ,volim na kazdy pad alternativu sekcia.

olusha2
15. júl 2007

ahojte všetky! má niektorá z vás info, či si žena môže sama vybrať či chce rodiť cisarskym alebo normálne. pocula som uz viac názorov ale vzdy sú rozdielne.

bihan
15. júl 2007

Olusha, na Slovensku nemôže.. musí o tom rozhodnúť lekár, ale keby si veľmi naliehala a tvárila sa, že máš z pôrodu neskutočené stresy a depresie, pravdepodobne by ste sa mohli dohodnúť..

olusha2
15. júl 2007

ahoj Bihan, ja som si to tiez myslela, nakolko mam aj priatelku ktora pracuje ako zdravotna sestra, no akurat vcera mi sestra povedala ze sa to da a tiez pridala aj sumu kolko ju to bude stat. tak neviem ci to zalezi od lekara alebo ten jej je velmi na peniaze ... 😲

bihan
15. júl 2007

Ak sa nemýlim, vo väčšine krajín EU nie je povolený na želanie pacientky, okrem UK - tam viem, že si ženy môžu vybrať a je veľmi in nechať si rozrezať brucho a zachovať svoje ženské orgány neporušené...
V zásade to závisí od lekára.. prakticky si už dnes žiadny pôrodník nedovolí riskovať, ak je mimi v ohrození, tak sa tých cisárov robí stále viac a tým pádom sa "ľahšie maskujú" ako kedysi...

olusha2
15. júl 2007

pytala som sa hlavne koli sestre lebo ta bola 100% ista ze sa to da ze si moze vybrat. no bodaj by mohla. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre