Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

rybka78
11. sep 2007

ahoj certica, a gratulujem. 🙂 😉
doktor sa rozhodol pocas porodu, lebo ozvy malej poskakovali ako na husenkovej drahe, bola som otvorena len na 6cm, tlaky ziadne a bali sa, ci mala nema obtocenu pupocnikovu snuru okolo krku a neudusila sa. a nakoniec ju mala 1x.

certica
11. sep 2007

jaaaaj, tak to bolo stastne rozhodnutie 😉
a dakujem 🙂 , ja inak kolotoce normalne vcelku mozem 😀

certica
11. sep 2007

dufam, ze to nevyznelo blbo (ten zaver) 😅

rybka78
11. sep 2007

nie, neboj. 😉 ja ich tiez mozem, len prave vtedy sa velmi nehodili...
ale uz som aj zabudla, ze nejaky porod bol (aj ked v podstate ja ho nazyvam dva porody v jednom), len sem tam citim jazvu. vyber doktora do konca zivota nebudem lutovat. 😎

certica
11. sep 2007

som rada, nie kazdy vzdy spravne pochopi moj humor 😉
ja zas tvrdim, ze som nikdy nerodila 😒 , len mi vybrali dieta

janamacka
11. sep 2007

rybka, kedy sa narodila Hanka, aj ta nasa ma mesiac?

rybka78
11. sep 2007

janamacka, 7.8. 😉

ajuskamimi
11. sep 2007

tak aj ja sa pridavam, tiez som po cisarskom. Maly vazil 4.1 kg a meral 53 cm a mohla som rodit aj normalne, ale podla slov primara, bud by siel kliestami alebo vakuovkou, tak naco riskovat. A bola som rada, ze som sla cisarakom a kebyze mam niekedy znovu rodit, asi by som tiez volila cisarak /ak by som si mohla vybrat/. Mala som spinalny cisarak, sice som po vpichu spinalu na stole odpadla, ale potom to uz slo ako po masle a dalo sa to zvladnut 😀 u mna bol kriticky druhy den, kedy som sa mala postavit. Mam nizky prah bolesti a to stavanie bolo pre mna hrozne. Snazila som sa od deviatej rana asi do stvrtej poobedia, kazdu hodinu ale zvladla som to. Treti den bol tiez bolestivy, lebo uz som mala na izbe maleho, musela som sa o neho starat, na tele som mala nejaku alergiu, vsetko ma svrbelo, jazva ma bolela ale nastastie som mala super spolubyvajucu Janku, ktora mi ochotne vo vsetkom pomohla, za co som jej nesmierne vdacna 🙂

janamacka
11. sep 2007

rybka: 3.8. 😀 budu mat narodky aj meninky skoro spolu, pozdravujeme Hanulku 😅

rybka78
11. sep 2007

ja som si cisarsky "uzila" v celkovej narkoze. mne pri mnozstve a intenzite kontrakcii uz nemali kedy pichnut spinal 😒 , uspali ma tesne pred zakrokom a hned po nom som sa prebrala, ale malinku som videla az ked mi ju doniesli na izbu napapat, co bolo asi hodinu po jej narodeni. prvy den, suhlasim, bol najhorsi, ale dalo sa to vydrzat. kratko po cisarskom som tvrdila, ze nikdy viac by som ho nechcela, radsej klasicky porod, ale s odstupom casu je mi to v podstate jedno. na bolest som rychlo zabudla. 😎

lucia123
11. sep 2007

Ahojte,

V starsom prispevku bolo uvedene, ci je tu niekto, kto ma pekne spomienky na cisarsky? Neda sa mi nereagovat, pretoze aj ja pred tym rozhodnutim, by som velmi potrebovala na to odpoved.

So svojim rozhodnutim som spokojna, teraz drzim v rukach krasne malicke zdrave babatko, ktore sa narodilo cisarskym rezom. Pocas celeho tehotenstva som citala clanky o porodoch a ich moznostiach, pozerala videa klasickeho porodu a porodu cisarskym rezom. Nebolo mi vtedy vsetko jedno, pretoze je to samozrejme velmi individualne, no chcela som sebe i svojmu dietatku len to najlepsie, to mi verte. Tuzila som priviest dieta na svet tou "normalnou" cestou, pomerne rychlo, bezbolestne, a bez komplikacii. Toto nam nikto nevie zarucit, ani predpovedat a tak som sa bala, co ked nebude vsetko tak, ako som si naplanovala... a co ked tam "dole" nezostanem taka, aka pred tym, co ked sa dietatko pridusi, co ked nebudem vladat spolupracovat s lekarmi, co ked ohrozim tym zivot babatka i svoj?

Rozhodla som sa teda pre, pre mna istejsiu cestu cisarskym rezom v spinalke, pretoze tu som mohla pokazit len jedine, a to ze ma bude jazva este roky boliet. Istotu som mala, ze pridem do nemocnice na planovany den i hodinu, a ze presne za 5 minut od znecitlivenia spodnej casti tela uvidim svoje babatko... mimochodom, to bol ten najkrajsi okamih na svete.
Na druhy den sa postavim s postele, trochu si vytrpim bolest a za dva dni sa mozem plne postarat o ten maly zazrak, no a dovtedy sa o nas staral moj priatel, ktory bol cely cas s nami na izbe (Koch).

Teraz, mesiac po porode CR som presvedcena, ze mozem ist este 10 krat takto rodit (keby sa to dalo), pretoze to bola uuuplna pohodicka. Teraz jazvu ani nevidno, vobec ma neboli, a postavu mam skoro spat az na mensie brusko, ktore vraj zmizne po case same. Tymto nechcem navadzat nikoho, kto sa moze rozhodnut ci ist CR (ak mate take statsie ako ja) ze je to tak lepsie, len pisem, ze patrim k tym spokojnym... velmi spokojnym a krasne spomienky mi zostali na milych doktorov, sestricky a nemocnicu KOCH, este si to urcite zopakujeme!

ajuskamimi
11. sep 2007

LUCKA a kolko dokopy ta vysiel CR v KOCHU a ako dlho sa tam po cisaraku ostava?

vesi
11. sep 2007

certica .😀 😀

irisiris
12. sep 2007

Jejke, som rada, že ste v poriadku a už je všetko OK!
Po vašich príbehoch uvažujem, že s dr. prejdem možnosť naplánovaného CR 😢 , aj keď som bola rozhodnutá rodiť normálne, pre prirodzený priebeh lebo operácia vždy zostane len operácia. Na druhej strane, ale nemám pocit, že by som bola po CR nejako ochudobnená o pôrod 😵

jejke
12. sep 2007

Ani ja uz ochudobnenie nepocitujem,ze mi dieta vybrali a neporodila som vlastnymi silami, to teda nebola moja volba. ☹ hoci si niekto mysli ze po cisarskom to je med lizat, vytrpela som si svoje sice nie hodiny kontrakcii ako niektore baby, ale poriadne bolesti a strach tiez, potom pri vstavani po cisaraku OJOJOJ to boli PRISERNE bolesti a slabost 😖 stale bolesti mavam najma pri zmene pocasia...
Tie bolesti mi oznamuju v ktorej faze cyklu asi som, co som predtym netusila a uz asi lepsie to nebude...
Takze dva roky rozdiel mezi detickami by mal byt bezpecny,ved my sme to takto planovali s lekarskym"pozehnanim" ale u mna nebol.ZIAL 😝

osin
11. máj 2010

Absolútne nesúhlasím s Babulkou a Hadavkou. K Babulke sa ani nevyjadrujem a nazor Hadavky: "Porody by boli podstatne nekomplikovanejsie, keby sa do nich tolko nemiesali lekari;Deti prichadzaju na svet silou zeny!!!!!!!!" je skutočne z tohto storočia? Predsa vývojom vedy a medicíny nie je taká úmrtnosť počas pôrodov, ako bola v minulosti. Moja babka a aj mama počas pôrodu skoro umreli. A to teda cintľavky nie sú. Obe vykrvácali, mama bola niekoľko dní ochrnutá a liali do nej transfúzie. Ušli hrobárovi z lopaty. Dnes si ma posadila mama - mám 4 týždne pred pôrodom - a povedala mi, že mi musí povedať niečo, čím ma nechce vyplašiť, ale vyčítala by si, keby mi to nepovedala. Vravela, že keby mohla, tak si v dnešnej dobe vyberie pôrod cisárskym rezom, aj keď dobrovoľne. Jej trauma z pôrodu bola táká, že si už priala, aby umrela. A skoro sa tak aj stalo. Má strach, že máme ťažké pôrody v génoch...Keďže u nás nie je legálna možnosť dobrovoľnej sekcie, zrejme podstúim normálny pôrod - ak bude všetko O.K., avšak myslím, že cisársky rez v dnešnej dobe skôr napovedá menej komplikáciám pre matku i dieťa. Každá žena to cíti inak, ako chce rodiť. Ja by som uprednostnila sekciu - len nemám žiadneho známeho.

kveta
11. máj 2010

Osin, stojí to síce vyše stotisíc korún... ale cisarák na požiadanie robia v Rakúsku...

juju
12. máj 2010

osin moja mamka ma porodila cisarskym a hovorila, ze keby si mohla vybrat (nemohla, lebo som musela ist rychlo von) tak sa rozhodne pre prirodzeny porod, lebo je to rizikovejsie a ovela tazsie pre telo ako klasicky; manzel je lekar (5 mesiacov stravil na porodnici ako asistent lekar) a teraz je na intenzivnej starostlivosti a povedal, ze vo vseobecnosti pokial nie je dovod na cisarsky, tak je to riziko a velka zataz pre telo v porovnani s prirodzenym porodom; casto videl vazne komplikacie po podani epiduralky, ci rizika spojene s cisarskym - minule im priviezli zenu na intenzivku na pokraji smrti, lebo sa jej roztrhla cca po roku maternica po cisarskom; samozrejme ze aj prirodzene porody su niekedy komplikovane ale s porovani s "umelymi" je riziko vyrazne nizsie; planujem rodit prirodzenym sposobom, avsak ked lekar rozhodne, ze je dovod na epi, ci cisarsky, tak sa nebudem branit, ale podla mojho nazoru, by sme mali na zaciatku uprednostnit prirodzeny ale pokial chces sekciu, tak samoska ale bud si vedoma mozneho rizika 😅

kefa288
21. máj 2010

Ja keby som mala moznost tak cisarskym nikdy mam obidve deticky sekciou.

keiko
21. máj 2010

Ja som rodila aj cisárskym aj normálny pôrod...a keby si môžem do tretice vybrať jednoznačne cisárskym... 😵 😵 😵

tinusi
22. máj 2010

Ja by som si operaciu (cim sekcia je) miesto prirodzeneho porodu sama od seba nikdy nezvolila. Jedine v pripade komplikacii, keby o tom rozhodol lekar. Rodila som dva krat prirodzenym sposobom, bez epiduralky - tu u nas nedavaju. Riziko je tam vzdy.

monfat
22. máj 2010

Baby je to strašne individuálna vec, každá žena reaguje rôzne na rozličné druhy bolesti. Ale jeden fakt sa nedá vyvrátiť, že najmä tie ženy ktoré rodili cisárskym rezom by chceli rodiť prirodzene a naopak. Prirodzený pôrod je pre ženu lepší ak sa vydarí, je krátky a má ľahký priebeh, ale keď je dlhý, namáhavý vie mať poriadne následky. Ja som rodila prve dieťa prirodzene bez epiduralu, najhoršie na tom bolo to že som sa potrhala na márne kusy, dcéra má už tri roky a jazvy strašne bolia niekedy ako keby boli včera zašité, samotné zašívanie bolo stredoveké mučenie a dotrhaný ostal aj celý krčok, zo začiatku som nemohla inak dostať zo seba stolicu ako s rúrkou, čo sa týka inkontinencie - tri roky po pôrode a každý deň aspoň tri vložky, pri skočení, skričaní, zľaknutí, kýchnutí, kašľaní a tak dalej a to mám 28 rokov, pri sadaní a sexe mi dnu vniká vzduch, vytvorí sa mi vzduchová bublina, ktorá potom vydáva nepríjemné zvuky a čím by som ešte pokračovala...nechcem nikoho strašiť, len hovroím že klasika pôrod je fajn, ked vyjde tak ako má 🙂 , v opačnom prípade jednoznačne cs. Teraz idem rodiť sekciou, lebo po klasike by som už asi ani neprdla ako sa hovorí 😒 , takže viem že to obnáša kopec bolestí ako po operácii, ale horšie ako to bolo predtým to byť nemôže. Potom vám porozprávam, či to bolo lepšie. aspoň teda dúfam, že to bude trochu menej následkov mať do budúcnosti.

nini78
22. máj 2010

Ahojte baby
ako napíala monaft, ak klasický pôrod výde tak ako má je to super. Ja som rodila dva krát klasika a bolo to super. Už na druhý deň som uplne normálne fungovala a ešte v nemocnici som mohla sedieť v tureckom sede 🙂. Ja mám na pôrod úžasne spomienky, a to som rodila bez epi, hodina a pol kontrakcie a na tri kontrakcie bol vonkuaj prvý syn aj druhý. Ak by som mala ísť ešte raz tak opäť klasika, samozrejme ak nebude medicínsky dôvod na sekciu 😉 .

renika80
24. máj 2010

Ahojte, chcela by som sa s vami podelit o moju skusenost, ja som mala rodit klasicky, vsetko vyzeralo v poriadku, obcas sa mi zhorsili ozvy, ale to pripisovali vrtkemu dietatu, ktore sa neustale hybalo, ked mi pustili vodu zacala som citit , ze nieco nie je v poriadku, nevedela som vysvetlit, ze co, ale citila som to, hned som aj zacala silno krvacat, cakali, ze co ak to je len nejaka prasknuta cievka na krcku, ale nebola, krvacala som silnejsie, kontrakcie boli neznesitelne a mala som ich furt, strasne sa vtedy zlakli, ihned som putovala na operacku, mala som celkovu anestezu, pretoze museli konat rychlo, ked som sa prebrala mala som strasne bolesti az sa cudovali, pritom nie som citlivka, museli mi hned pichnut injekcne dalsie analgetika az potom som sa spamatala, strasne lutujem, ze som maleho nevidela ihned po narodeni, ale az po hodine, ked som sa prebrala, mala som strasne bolesti, ja neviem, ostatne baby, co tiez rodili cisarskym sice oni mali epidural, im v podstate nic nebolo, ja neviem, ja som dva tyzdne po porode este plakala od bolesti, ked som denne urobila viac cinnosti, zlepsilo sa to o stupen, ked mi vybrali z brucha tie zelezne klipy, do dnes pocitujem jazvu pri zmene pocasia, mam ju aj dost skaredu a dlhu az 17 cm, ak by sme sa rozhodli pre este jedno dieta urcite by som volila cisarsky napriek mojim skusenostiam, dost je toho, ze ma uz rozparali na bruchu, nieto este aby som bola aj zo spodu, niektore kamaratky maju strasne nasledky z klasickeho porodu, inkontinencia, atd, aspon ta vyhoda je v cisarskom reze, ze dole to ostane v povodnom stave a netreba ist na plastiku mechura, co je tiez operacia. Zavidim zenam, ktore rodili klasicky a bez problemov,bol to moj zivotny sen 😉

klara5
25. máj 2010

Ahojte, podla mojho nazoru, by si kazda zena mala dobrovolne zvolit, ako bude rodit. Ale zial, v praxi to tak nefunguje. Mam 2 rocneho chlapceka, ale z porodu mam este do dnesneho dna hrozu. Cele tehotenstvo prebehlo v poriadku, takze som sa vobec neobavala a posledne dni som sa uz normalne tesila, ze malickeho konecne uvidim. V pondelok vecer o 20 ma manzel zaviezol do porodnice. O 3 rano mi pichli epiduralku, na ktoru som mala velmi zlu reakciu - strpnutie celeho tela, nemoznost dychat, zvracanie. Nasledne mi pichli nejaku protilatku. Pripominam, ze kontrakcie som mala uz od vecera. O 12 na obed, primar rozhodol, ze som " vysoka - dobre stavana" a teda pojdem rodit prirodzene. Lenze malicky bol veliky 53 cm a 4 kg, jasne, ze to neslo. Nepoznam horsi pocit, ako ked sa babo tlaci von a nejde to....myslela som, ze nastala moja posledna hodina...Bolo nutne pouzit vakuum a nakoniec klieste, na cs uz bolo neskoro, maly uz prilis zostupeny dole. Nikomu neprajem ten pocit, ked vas " trhaju" vakuom.- STREDOVEKA MUCIAREN. Vysledok- syncek mal Apgar 5,5....ma sluchove postihnutie nasledkom poskodenia sluchoveho centra kliestami....mna zasivali cca 45 min. takmer som vykrvacala. Vsetko bez umrtvenia, pretoze som mala zlu reakciu na epiduralku a preto mi uz nic nemohli pichnut....5 dni som nemohla ovladat mocovy mechur. Po porode sa prisli na mna pozriet z chirurgie, pretoze pocas porodu sa mi spravila " zlata zila" rozhodovali sa, ci to zoperuju, alebo nie...Roztrhana som bola az po stehna a konecnik. Dodnes placem, ked mam ist na toaletu. Pohlavny styk som nemohla mat 14 mesiacov, pol roka, som si kvoli ranam nemohla ani sadnut. " Dole" som taka zjazvena, ze si to neviet ani predstavit. Ani po 2 rokoch sa mi stav moc nezlepsil, rany stale bolievaju, ale som stastna, ze sme to s malym prezili......vzdy som chcela mat 2 deticky, ale urcite by ma nutili lekari rodit prirodzene, kvli tomu, ze som vysoka, psychicky niesom schopna absolvovat prirodzeny porod este raz, ale u nas na Slovensku na psychiku a prianie zeny nepozera NIKTO, preto pevne verim, ze uz NIKDY nebudem mat dieta 😢

monfat
25. máj 2010

klara máš pravdu, každá by mala mať možnosť vybrať si. Mám najradšej tie múdre matky, ktoré dieťa doslova vyprdli bez všetkého a budú kritizovať že si vyberáme sekciu, že ako to bolí, čo už oni vedia o tom čo si tu spomínala. Mne sa stalo podobné niečo ako tebe, tak ťa viem pochopiť 🙂 Prišla som za jedným lekárom porozprávala som mu o všetkom, o psychickom probléme aj o fyzických následkoch a problémoch a uznal, že by bolo lepšie riešiť to operačne, takže dá sa nájsť lekár, ktorý pochopí a tie tvoje problémy uzná ako indikáciu na sc.

renika80
26. máj 2010

klara, monfat, musite to mat strasne, ked citam vase riadky tak davam chvalu nebesam, ze som nakoniec rodila cisarskym, asi by som dopadla rovnako ako vy, mam len 160 cm, moj syn sa narodil 3350 g a 49 cm, mam zopar kamaratov, co robia v porodnici, hovoria, ze sa zvysuje pocet cs, pretoze pribudaju komplikacie, deti sa rodia vacsie, malokedy maju nekomplikovany prirodzeny porod

lutriska
27. máj 2010

Aj ja si myslim ze by sme mohli mat tu moznost a vybrat si. V niektorych krajinach je to samozrejmostou. A taktiez nemam rada nazory niektorych ludi ,ze ked zena ziada cisarsky tak je padavka. Uz som sa s tym parkrat stretla a verte mi ze sa mi z toho otvara nozik vo vrecku. Ved to ze sa zena chce rozhodnut pre typ porodu na ktory sa citi ju predsa nerobi zlou matkou !!!
Ja som mala tiez sekciu a neviem si to vynachvalit. Mala som spinal takze som svoju malicku videla hned.
Take poriadne bolesti sa mi dostavili asi tak za 6 hodin ale za tri dni som behala jak srna. Najtazsie bolo prvy krat sa postavit, ale ja som podstivo trenovala a kazdym pohybom to bolo lepsie a lepsie. Taktiez laktacia sa mi rozbehla hned s tym som tiez problemy nemala. 2 tyzdne po porode som ani nevedela ze som bola operovana.
A taktiez manzel sa tesil ze sme si po 6sto nedeli mohli uzit sexu kolko sa nam ziadalo bez toho aby ma nieco bolelo.
A jazva? Mam 7 mesiacov po porode a mam tam bielo/ruzovy pasik ktory skoro nieje vobec vidiet a vobec neboli.
Takze keby si mozem vybrat pri druhom mimi ... urcite by som volila cisarsky.

maggie2
25. jan 2011

http://www.topky.sk/cl/10/654401/Osem-rokov-sta... práve preto, si myslím že jediným spôsobom ako čiastočne odstrániť korupciu v gynekológii /CR po známosti, za úplatok/, ďalej fakt že je XXX prípadov kedy pôrody matky a novorodeňatá dopadli zle - počnúc komplikáciami až smrťou z dôvodu nie že by CR bol urobený ale z dôvodu že naopak - CR NEBOL urobený alebo nebol urobený včas, oproti nulovým sťažnostiam na pochybenie z dôvodu že CR bol robený a nemal byť robený.

Som presvedčená že by SK malo skončiť zdravotnícku politiku všemohúcich a vševediacich doktorov versus tupé a nevzdelané rodičky ale mala by sa legislatívne KONEČNE už schváliť možnosť rodiť CR na želanie a to neprenášaním bremena extra platieb /áno naši oberpáni doktori by si niektorí priali za želanie rodičky túto finančne trestať hradením si CR- čím by sa ešte viac zvýšila korupcia, alebo známych výrokov o prenášaní zodpovednosti na matku!

Pretože chyby a pochybenia sú jednoznačne stanovené: vieme predsa rozlišovať či ide o zavinené pochybenie alebo poškodenie pacienta ktoré sa pri najlepšej vôli nedalo predvídať alebo mu predísť.

A preto akákoľvek diskusia mimo tohto daného vlákna iba komplikuje, zneprehľadňuje, zavádza - pretože v prvom rade je tu v právne vyspelej, danou dobou demokratickej spoločnosti na prvom mieste právo PACIENTA sa sám rozhodnúť.

jojci29
27. jan 2011

Ja som mala moznost vyberu medzi CR a prirodzenym porodom.Vybrala som si prirodzeny.Ale bola to moja volba a som rada ze som mala moznost sama sa rozhodnut.Samozrejme pri nejmensej pricine by bol robeny CR.Nastastie nebol potrebny.CR je najbezpecnejsi sposob porodu pre dieta a v zahranici bezne pouzivany.Len nasi super doktory nechaju radsej rodicky hodiny vytrapit ,potom je zvacsa neskoro na CR a nastupuje porod kliestovy alebo vakuovy.A na Slovensku plati nezaplatis nemas.Spoplatnuju si veci ktore su v zahranici zdarma alebo preplacane poistovnou,napr.EPI alebo pritomnost manzela pri porode.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre