Pôrod cisárskym rezom alebo nie?

denisa123
15. jún 2007

Pozdravujem vsetky snazilky, tehulky i maminy!

Velmi by som potrebovala vediet jednu jedinu vec ohladom porodu.

Vysvetlim: S manzelom cakame babatko, temin sa blizi, takze uz mi nezostava vela casu na rozhodnutie, ci cisarskym rezom, alebo klasickym porodom privedieme na tento svet nase malicke.

Ja viem, kazde ma svoje vyhody i nevyhody, ale momentalne som pozbierala tieto informacie o vyhodach:

Cisarsky rez:
Dieta nie je ohrozene pridusenim
Neprezije stres s porodu
Matka nema nastrih a nie je potrhana
Matka nepreziva porodne bolesti
Porod je presne naplanovany
Vagina zostane rovnaka ako pred tym
------------------------------------------------

Klasicky porod:
Dieta je prilozene hned po nar. k matke
Matka nema rozrezane brucho a maternicu
Matka sa skor zotavi po porode
------------------------------------------------

Co ma najviac asi trapi je, ze obcas pisu mamicky ze po klasickom porode sex uz nebol co byval, resp. u niektorych nebol vobec. My s manzelom mame radi milovanie (ved kto by nemal) a neviem si predstavit, ze by sa to malo zmenit. Nastastie si mozem vybrat, ci chcem cisarsky, alebo klasicky porod, mam vyssie dioptrie, takze v tomto smere nemam problem. Ide len o to, vybrat si spravne. Poradite prosim niektora skusena, napisete uprimne, ci sa fakt nieco zmenilo, alebo skutocne porod na to nemal vplyv?

danu
15. jún 2007

denisa123 nemozes si vybrat sama ako budes rodit pokial nemas na to predispozicie, napr. tlak, cukrovka, KP atd...

babulka
15. jún 2007

denisa, kvoli vyssim dioptriam pochybujem, ze si mozes vybrat sposob porodu. ja som mala vysoke dioptrie, a ani raz mi nikto nenvrhol cisrasky kvoli dioptriam. Nakoniec som nim aj rodila, ale kvoli tomu, ze maly bol otoceny panvovym koncom. keby som si mohla druhykrat vybrat, za nic na svete by som dobrovolne ciskarskym nesla. Nie som ziadna padavka, ako byvala sportovkyna som muslea zniest kadejake bolesti, ale ta ukrutna bolest co i len pri pohnuti nohou, ani kychnut, ani nic... jazvu mam dodnes skaredu, svrbi (aj ked to nebyva zvykom). Niekolko dni si nie schopna babatko ani zdvihnut, nie to este sa starat. Laktacia sa rozbieha velmi pomaly, niekedy sa ani nerozbehne. Zotavovanie po porode je ovela horsie, dlhsie. Po cisarskom sa 24 hodin lezi, nesmies sa pohnut, kdezto po normalnom uz par hodin po behas po chodbe a mas dietatko pri sebe.
Deti maju prichadzat na svet tak, ako to zariadila priroda, a ak nie su komplikacie, samozrejme. Pre mna osobne su zeny, ktore sa z vlastnej pohodlnosti rozhodnu pre cisarsky rez padavky a nezasluzia si byt matkami. Ked viem, kade prichadzaju na svet deti, a ja to nechcem podstupit kvoli vlastnej neschopnosti a lenivosti, tak nech tie deti vobec ani nemam.

zuzu13
15. jún 2007

denisa, naozaj nemáš možnosť výberu...pokiaľ nie sú naozaj vážne dôvody na cisársky, tak ako píše danu, rodíš prirodzene...
a čo sa týka sexu po pôrode ??? obe deti som mala cisárskym...po prvom som na sex nemala ani pomyslenie...a po druhom???sex,sex,sex....

tilly
15. jún 2007

ja som išla prvý krát cisárskym, najprv 8 hodín trápenia a čakania a aj tak to skončilo na stole... nabudúce si vybavím sekciu rovno, načo sa trápiť a potom aj tak skončiť pod narkózou, tej sa ja osobne najviac bojím, zle ju znášam, vraciam potom celý deň... inak to zotavovanie a bolesti, tá sekcia bolí strašne na druhý deň, resp. po opadnutí oblbovíkov, myslím, že sa to dá porovnať k takým slabším pôrodným bolestiam, aj keď k tým naozajstným nie, ale ja keď som sa prvý krát postavila, tak ma traja držali, inak by som odpadla... a zotavovanie, niektoré maminy sa po klasickom pôrode zotavovali dlhšie ako iné po sekcii, je to indi vindi, ale dôležité po sekcii je čo najskôr sa postaviť a vystrieť, lebo inak to bude dlhšie trvať, ale ja som bolesti cítila ešte dobrý mesiac, aj keď nie také silné, ale bolelo to...
a ešte jedna nevýhoda, baby po cisárskom mávajú občas problémy s kojením (ja som nemala)...

no a sex... to neviem, ale prvých 6 týždňov by sa po sekcii nemalo sexovať, neviem, ako je to s prirodzeným pôrodom

pollyanna
15. jún 2007

niektore poruchy zraku mozu byt naozaj indikaciou cisarskeho rezu...konzultovala by som to s ocnym lekarom...ak by on priamo neodporucal cisarsky rez, asi by som si vybrala klasicky porod...zalezi aj od velkosti, polohy a pohlavia dietatka...

lalupa
15. jún 2007

babulka,
"zeny,ktore sa z vlastnej pohodlnosti rozhodnu pre cisarsky rez padavky a nezasluzia si byt matkami" - toto su dost silne slova 😠 , ty nemozes tusit, aky maju dovod, preco sa niektore zeny rozhodnu pre cisarak, ak uz takuto moznost maju...je to len a len na nich a ked niektora potrebuje poradit, volila by som opatrnejsie slova 😅 , nemusia to byt stale padavky ...

zuzu13
15. jún 2007

tilly aj ja som si chcela vybaviť druhý pôrod cisárskym...a nehrozilo...trápili ma až dovtedy, kým nehrozilo, že sa mi roztrhne maternica v jazve a až vtedy ma dali na "stôl"... 😅

monicka17
15. jún 2007

babulka ty fakt nevies o com hovoris. Porod to nie je ziaden hrdinsky cin, ale sposob akym sa dieta narodi. Ovela dolezitejsia je zdrava mamicka ktora sa moze o svoje dieta plnohodnotne starat.
Ja som sa pokusala rodit normalne ale neslo to a tak mam obe deti cisarskym, laktacia nabehla sice neskor ale nabehla, dieta som mala pri sebe hned na druhy den. Tak si myslim ze sa to da zvladnut aj s cisarakom.
Dufam ze tie mamicky co ho maju naplanovany sa nezlakli tvojich slov o tom ako si nevladala dvihat dieta a mas skaredu jazvu, mne sa nic take nestalo. 🙂

monicka17
15. jún 2007

babulka a to ja nie som sportovkyna a zvladla som to 😉 Neber to osobne len sa snazim ukludnit tie mamicky co maju naplanovany cisarak aby sa nebali. 🙂

zuzu13
15. jún 2007

haha ani ja nie som športovec a ani padavka...no a predsa som chcela druhý pôrod dobrovoľne cisársky...no a čo sa týka zotavenia po pôrode???po cisárskom som po 18 hodinách musela vstať, v bolestiach,vydržať ich a jednoducho začať žiť normálne...po 4 dňoch som išla domov ako normálne rodičky...a doma som musela starať sa o deti,variť, prať, ísť do obchodu...bez ohľadu či ma niečo bolí...tak aká padavka??????????????????????????????????????????????????????????

tilly
15. jún 2007

ja tiež nie som športovec, padavka som, ale bojím sa aj tých zrastov, tá baba v skalici zomrela...

denisa123
autor
15. jún 2007

Danu, babulka, nerieste ze sa to neda zariadit na zelanie (vsetko dnes ide, len treba chciet)

babulka: hmm dost silne slova, sorry, radsej nepis, ked mas napisat takuto hlupost. Kazda zena si zasluzi byt matkou, nech sa rozhodne pre akukolvek formu porodu.

Myslim, ze dnes je doba modernejsia, ulahcujeme si cokolvek ine. Pohodlnost, ano, urcite!!! Preco aj nie?!

Ja som chcela vediet len nazory, jednoducho mam moznost vyberu a je len na nmne, ako sa rozhodnem, a myslela som si, ze mi tu trosku s tym pomozete 🙂

Inak zuzu13, a hlavne monicke17 velmi pekne dakujem za odpovede, je to pre mna dolezite, aspon nieco pozitivne som sa docitala 😉 Som trochu viac naklonena tomu cisaraku, len este definitivne neviem.

zuzu13
15. jún 2007

denisa ak sa ti to podarí, tak bude dobre...nie je to až také hrozné..ale Dr. to nechcú robiť, lebo ak by sa nebodaj niečo stalo, tak nemajú byť čím krytí 😀 😀 😀

megie
15. jún 2007

deniska, len kvôli sexuálnemu životu po pôrode sa nerozhoduj v prospech cisaraku. Moja mamina mňa aj brata odrodila normálne a milovanie si úživa aj viac ako predtým, nemá žiadne problémy. To je však u každej iné, tak ako pri prirozdenom pôrode tak aj pri sekcii. Myslím, že aj kvôli tomu mliečku by sa oplatilo normálne rodiť. Daj potom vedieť tvoje konečné rozhodnutie a dôvody. papa 😉

vesi
15. jún 2007

babulka, myslím si, že si to trochu prehnala, aj keď každý má právo na názor.no rozhodne stebou nesúhlasím.Ja som mala oba pôrody sekciou,kôli zdravotným prob.,a na druhý deň som vstala a normálne som fungovala.a to nie som športovkyňa, šport priam neznášam 😝 pri druhom tehotenstve so mala rodiť normálne a dobrovoľne sa priznávam, že som si tú sekciu asi vymodlila 😉 pretože kôli tenkej jazve po prvom, som nerodila spontánne.teraz ma môžeš odsudzovať ak chceš,ale nebolo to zo zbabelosti,ale preto,že som bola vyčerpaná a unavená kôli zdrav.prob.
podľa mňa, žena, ktorá si sama vyberie cisársky, nie je o nič horšia matka, ako tá čo porodí spontanne.dieťatko je predsa vtedy spokojné, keď je spokojná aj mamička. 😀

stefy
15. jún 2007

Ahoj Denisa 123. Ja som prvé rodila cisárskym, po narkoze som nevedela prečo som v nemocnici, až potom mi zaplo veď ja mám dieťa,. Keď som rodila druhý krát, tak ma stále doktor uisťoval to bude za chvíľu, a ja stále: prosím urobte mi cisársky nech to mám už za sebou. On bol ale neoblomný, trval na prirodzenom pôrode. Keď sa malý potom narodil bez väčších komplikácií prirodzene bola som veľmi šťastná, že mi tú sekciu nakoniec nemusel robiť. Následné zotavovanie po pôrode prirodzenom je oveľa rýchlejšie ako po cisárskom. Podľa mojej skúsenosti. Ale držím ti palce aby si sa rozhodla správne. So sexom to bolo vždy ok.

vandas
15. jún 2007

Mila Denisa, myslim, ze niektore z "vyhod" cisaraku, vyhodami nie su-dieta stres z porodu preziva, ale inym sposobom. pridusenie sa zrovna casto nevyskytuje, a co davka narkozy, kt. tiez dostane?Porodne bolesti sice neprezivas, ale tie po sekcii su horsie a najma trvaju dlhsie a co je najhorsie, si out v case,kedy ta dieta najviac potrebuje. Viem o com hovorim, sekciu som mala pred 6 tyzdnami. keby nebol partner so mnou v porodnici, tak sa asi zblaznim. nemoct zobrat do narucia dieta a nemoct reagovat ked dieta place(vstavanie z postele trva cca 10 min.)je urcite traumatizujucejsie, ako chodenie nasiroko. Sex po nastrihu sa dava doporiadku trochu dlhsie, ale obdobie po porode budes qaj tak prilis unavena a nebude tvojou prioritou. a aby som sa dlho nerozpisovala, po sekcii mas dlhsi nastup laktacie. ja s nou mam problemy doteraz a je mi to fest luto. drzim palce, ak sa rozhodnes akokolvek, aby si bola so svojim rozhodnutim spokojna🙂))

babulka
15. jún 2007

Fiha baby, asi sme sa nepochopili, ja nehovorim o medicinsky indikovanych cisarskych, to v ziadnom pripade, ked je dovod, je to jediny sposob a cetsa. Ja som pisala o zenach, ktore si cisarsky vypytaju, lebo sa im nechce tlacit (celebrity a ine madam). Kazdy normalny lekar vam povie, ze cisarsky rez je operacia zachranujuca zivot matky a dietata, a nie moznost volby. Tak som to myslela - ked je dovod, je dovod, ale ked nie je, tak si ho nebudem predsa hladat. Ked chcem dieta, viem, ako prichadza na svet, tak s tym musim pocitat, ze ho musim porodit a nie pytat si niec, na co nie je dovod. Bohuzial dnes sa vela deti rodi cisarskym rezom len z pohodlnosti mamiciek. Moja dobra kamaratka je porodna asistentka a ta by vedela rozpravat, aj o pripadoch, ze bol urobeny cisarsky po dohode s lekarom, lebo ten mal byt akrat v termine na dovolenke, alebo isli Vianoce tak urobili cisarsky, aby boli uz na Vianoce doma... To je podla mna nenormalne. Za tymto si stojim.

titkovamiriam
15. jún 2007

denisa ja som po troch porodoch a v mojom sex.zivote je vsetko poriadku.S tym nebol problem ani pri prvom manzelovi ani teraz pri dalsom partnerovi.Rodila som normalne so sitim,6t.som vzdy pockala a az ked lekar povedal teraz uz mozte tak bola pohodka.

babulka poznam take baby ☹ a este sa tym chvalia,ze sa aj vtom daju lekari uplatit,su s detmi na ihrisku a veselo si vyhuluju ,no proste cisla 😒

kevama
15. jún 2007

Ahojte.
Ja sice osobnu skusenost nemam, ale kedze ako skoncena porodna asistentka som sa stretavala na praxi v nemocnici aj s cisarskym aj s normalnym porodom, urcite odporucam normalny porod.je sice pravda ze pri normalnom porode si vytrpite bolesti, no akonahle je to na svete na vsetko sa zabudni a maximalne vas niekolko dni pobolieva nastrih ak ste mali robeny.
No cisarsky rez je normalna minimalne polhodinova operacia, kde sa ide cez niekolko vrstiev a tak okrem stahovanie maternice, ktore pobolieva ak pri normalnom porode, boli operacna rana, ste priputane k posteli, moze vam byt zle po narkoze a ste odkazane vo vsetkom na sestry(hygiena a podobne.)
A pokial viem tak Deniska, ak mas vyssie dioptrie, nemala by si rodit spontanne.V takychto pripadoch sa robi planovany cisarsky rez aby sa predislo komplikaciam z tvojej strany.

stefy
15. jún 2007

Tak myslím, že kevama tvoju dilemu zrejme pomôže rozlúštiť denisa. 🙂

adaho
15. jún 2007

denisa,
ja som prvé dieťa rodila klasicky,celý pôrod trval 6 hodín, bolesť sa dala vydržat, spravili mi nástrih a asi 3 stehy, ktoré som cítila asi týždeň, sex aj po 3 mesiacoch od pôrodu bolel
druhé dieťa, min.rok v novembri bolo cisárskym, kvôli polohe dieťaťa- KP, celý pôrod trval 20 min. ( 🙂 asi nie som normálna ale cítila som sa ochudobnená o tie pôrodné bolesti 😉 ,bol to vlastne iba operačný zákrok, bola som pri vedomí, komunikovala som s lekárom a sestričkami,malinkú hneď ako ju skontrolovali a očistili mi ukázali, po prevoze na izbu nastali bolesti, 24 hodín musíš lezať, mne tie bolesti pripomínali kontrakcie ako pri klasickom pôrode a tiež trvali asi 6 hodín, sestricky som poprosila, aby som mohla vstať skôr ako bolo tých 24 hodín, dosť mi vadilo cievkovanie (skôr psychicky)... no chcela som byť čo najskôr fit, rana bolela troska viac ako pri klasickom pôrode- veď aj bola väčšia 🙂 a prestala som ju cítiť asi po 2 mesiacoch a sex bol tentokrát bez bolesti a výborný 🙂

fabienamata
16. jún 2007

ja som rozhodne za spontánny pôrod spolu s epiduralom a hlavne šikovným pôrodníkom.Určite to stojí za to ,a sekcie tiež môžu mať komplikácie len sa možno o tom nehovorí,každopádne ako sa rozhodneš ak máš taku možnosť ti držím palce nech ste zdraví.

tweety22
16. jún 2007

babulka, ja som velmi xcela rodit cisarskym a aj som tak rodila, nie kvoli mojej pohodlnosti ale kvoli problemom s placentou, zachranovali mna aj moje dieta, avsak predtym som netusila, ze sekciou budem musiet rodit ale mojmu porodnikovi som este pred tymito problemami hned povedala, ze ak bude mozne tak by som brala radsej sekciu ako normalny porod vzhladom nato, ze som mala z normalneho porodu fakt obrovsky strach, takze je velmi diskutabilne tvoje tvrdenie, ze si celebrity a ine madam cisarsky zvolia radsej... mam kamosku, ktora je vydata za celebritu a mohla si skutocne vybrat ako rodit, je to kazdeho osobna vec a nikto ma nikdy nepresvadci o tom, ze som zla matka zato, ze som rodila sekciou lebo som xcela... okrem toho nekojim... som tiez zla matka?????nedavno som sa strela s mamickou co mi povedala, ze taketo mamicky sa nemozu ani porovnavat (blud, fuck off takym), nerozbehla sa mi laktacia, zabijem sa??? pre svoje dieta ale spravim vsetko na svete a nedokazem odsudit ani taku mamicku, ktorej sa kojit nexce s pohodlnosti, kazdy mame svoje dovody...

co sa tyka sexu, my ho mame lepsi ako predtym, ja som sa po sekcii dlho zotavovala ale som rada, ze som tak rodila 🙂

frenchie
16. jún 2007

ja som rodila cisarskym (prenasala som a vobec som sa neotvarala ani po odpusteni plodovej vody a vyvolavackach) ale uz v zivote by som tak rodit nesla. Tu bolest ktoru som pri tom prezivala to sa neda ani popisat. A potom....hruza, vobec som sa nemohla pohnut, chodenie mi robilo obrovske problemy a najviac ma hnevalo, ze som sa nemohla tak venovat malemu ako mamicky po normalnom porode. Maly ma doteraz flaky na nose a cele ake mavaju deti pro spontannom porode tak neviem co tam robia... no nic, cisarsky ma svoje vyhody aj nevyhody ale bkeby som si mala vybrat, tak urcite by som uz nechcela cisarsky rez...
Tak ti velmi drzim palce a nech sa rozhodnes akokolvek, nech to dobre dopadne 😉

escada17
16. jún 2007

no radsej ani vsetko necitam...babulka, to co boli za slova???? ze zeny a padavky....? no nehnevaj sa...Ja som mala cisarsky rez v aprili 2005- po 26 hod. snazenia porodit normalne- dcerka bola cez 4,60 kg- nik nevedel...tlacila som o dusu a potrhala som sa, dostala horucku, necitila si lavu cas tela ( ani nou nepohla, nic ). Po takom case sa rozhodli pre sekciu- neviem si vynachvalit- aj ked vdaka tomu snazeniu predtym, dcerka musela na oddelenie spec.starostlivosti. Rezanie som prezila, rana bolela, ale nic hrozne podla mna. A citila som aj rezanie, kedze to bolo len pri lokalnej anestezii. V septembri cakame druhe dievcatko, predpoklada sa, ze zase okolo 4 kil ( mimochodom, nemam cukrovku, ani nie som obezna, ani sme neboli my s muzom obrovski novorodenci ). Rozhodne chcem rodit cisarskym- a nemyslim si teda, ze som padavka. Mimochodom, hadam kazda sestricka a lekar, co za mnou za tie dni v nemonici prisli do kontaktu, kazdy ma az lutoval, cim som presla ( ja padavka ). No vazne, nebudem dramatizovat...ked niekto normalne porodi babo ako kostku s ceresne, tak super- a ked niekedy treba rozrezat telo navzdy, tak co na tom, ved ide o dieta, kazda mamka ide do toho s tym, ze sa to moze takto skoncit. A ziadna ziadne nie je padavka- aj ta, co sa neskutocne boji , krici, place- kazda jedna je hrdinka. Myslela som, ze zeny sa v tomto chapu- kazda si zasluzi medailu..aspon ja to takto vidim. Inak ja som bola po sekcii v nemocnici 4 dni, potom cez vikend bol doma manzel s nami a do tyzdna som fungovala sama- o vsetko sa starala- zijeme sami daleko od rodiny a dalo sa a ani mi to tak nepride...

escada17
16. jún 2007

inak na SK, ked je planovana sekcia, porod sa nevyvolava? Tuna ( USA ) mi zatial bolo povedane, ze mi to budu zase vyvolavat, lebo ak by rezali bez kontrakcii, ze zena krvaca ako na jatkach, ked su kontrakcie, tak nie...je to pravda? Ci zle pamatam?... 😝

titkovamiriam
16. jún 2007

ked je sekcia je sekcia a ked sa vyvolava tak sa rodi normalnou cestou,no moze sa stat ze vyvolanim sa nieco skomplikuje a robi sa cisarak.

escada17
16. jún 2007

titi, ale tu vraj daju vyvolavacku ( pitocin ) na kontrakcie, aj ked mas sekciu stanovenu...este sa presne opytam...

jejke
16. jún 2007

Ahojte som tu prvy krat a akosi mi to nevzalo prvy prispevok 😠 a tooolko
som popisala o tom ako ma to stale boli v tej jazve po cisarskom 😝 a keď som sa posťažovala doktorovi, povedal že to je normálne po dvoch cisárskych,
pripadala som si ako padavka,aj keď som mala obidva porody najprv rozbehnuté s odtečenou plodovou vodou, triaškou a kontrakciami..
po druhom mi pichali po tri injekcie a bolo to neprijemnejsie ako magnezium počas tehotenstva,
nechcela som od bolesti, lebo babo bolo dosť ospale po narkoze, aj tak mi to pichali...
teda si myslim že baby po cisarskych aj keby mali CISARSKY bez nejakych vaznych
dôvodov "vybaveny" trpia ovela viac ako pri prirodzenom...každa sme iná
ja som videla babu po normalnom porode na druhy deń sedieť s prekríženými nohami... ale aj take čo si radšej ani pri stole počas raňajok nemohli sadnut,ostali postojačky...
iste nie sú celebrity ani padavky...ani tie čo si daju epiduralku...
veď NIE SME ŽENY preto aby sme pri pôrodoch umierali od bolestí...

Co sa kontrakcii pred cisarskym tyka tak to so tiez pocula že je to lepšie keď babo citi kontrakcie,aspon ho ten Oxytocin posilni na ceste na svet....tzv.pomasíruje mu telíčko, pohladí kontrakciami...

no o krvacani by som vedela pisať hodiny...ja som skoro vykrvácala, praskla mi maternica, takže to šlo s kontrakciami až k mdlobam...zachranili nas v poslednej chvili...nepriala by som to nikomu....
TEDA TEN ŠŤASTNÝ KONIEC ÁNO, ale strach či prežije dieťatko...
myslím že je to tá najväčšia bolesť...tá duševná!!!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre