Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
21. feb 2010

avicena - ak spravne rozumiem tak ty si lekarka porodnicka, je tak? Mozem sa ta spytat pri kolkych prirodzenych porodoch si bola pritomna (nechcem sa opakovat, hadam uz je jasne co tym myslim). Aky si z nich mala pocit? O lekaroch, ktory by mali zazit prir. porod na "vlastnej kozi" a potom nech sa otvori debata pisem v suvislosti s tym co pisala carmen. Ako skusena PA doteraz pri ziadnom porode nebola a hoci aj nejake mali snahu o prirodzeny porod im(lekarom) sa to nepozdavalo. neviem ako si potom mozu lekari a PA utvorit nazor, ked od zaciatku su apriori proti.

Myslim, ze nie je fer zosmiesnovat zeny, ktore nakoniec upustili od naturalneho porodu.

Znova z tvojej strany ako zdravotnika citim pohrdavy ton, zosmiesnovanie a urcitu nadradenost a arogantnost. Ani stopy po nejakej empatii ci pochopeni. Pises, ze rodicky to castu chcu vzdat, ziadaju od vas, aby ste to nejako zariadili a ja chapem, ze to moze vyvolavat v tebe negativne emocie - ze na jednej strane chcu aby sme sa nestarali a na druhej potom nariekaju. Suhlasim s tebou, ze snaha o prirodzeny porod moze byt v mnohych pripadoch len poza, lebo teraz je to "in", ale to nie je predsa dovod, aby sa od zaciatku proti nim brojilo a zena co si zela prirodzeny porod bola povazovana za nespoluprajucu naturalistku.

zuzi118
21. feb 2010

oprava: Ako susena PA doteraz pri ziadnom prir. porode nebola ...

latvia
21. feb 2010

zuzi, neprezivaj, avicena nereaguje pohrdavo, ved pisala ze mamickam vyhoveju kym same neprosia o zmenu.... da sa to pochopit aj uplne inac ako vysmech.

avicena, ano, resuscitacia novorodenca je silne kafe, malinke ustocka, hlasicky velkosti ryzoveho zrnka, hrozne malinke objemy dychu, staci 10 ml naviac a mozu sa poskodit pluca, davkovanie liekov sa pocita , nesmu sa dat od oka, malo by to katastrofalne nasledky...a novorodenca pri vytiahnuti najprv kriesia, az potom vazia, takze fakt je to adrenalin...

latvia
21. feb 2010

zuzi a myslim ze ani nieje fer ked zeny na mk nadavaju na porodnikov a pritom to tak nemuselo byt, presne ako pise avicena, vacsina matiek si vsetko prifarbi

latvia
21. feb 2010

zuzi, carmen pisala ze s tym nesuhlasili, nie lekari, toto si tam pripisala ty.o lekaroch sa tam nevravelo....

a carmen sa dufam neurazi, nemyslim to vobec v zlom, ale samostatne odvedenych 30 porodov teda z nikoho skusenu PA nerobi, tak ako zo mna 40 narkoz a spinalov pri cisarovi nerobi skuseneho anezsteziologa...

zuzi118
21. feb 2010

tak ,,takyto prirodzeny porod,, som ja nezazila, ale bol u nas na pracovisku asi dva krat takyto pripad ale moc sme s tym nesuhlasili..

tak kto s tym nesuhlasil? Oni PA? Alebo oni zdravotnici? Carmen nevyjadris sa? Aby sme sa tu nedotahovali ako si to myslela.

etnicka
21. feb 2010

latvia a zuzi prepacte, ze som to poplietla, necitala som celu diskusiu 😅 So zdravotnictvom v UK je to podobne ako u nas - najdu sa super doktori a aj priemerni a zial aj zli. Porovnavanie by bolo na celu knihu. Nikde to nie je dokonale a nechcem, aby to vyznelo tak, ze ospevujem britske zdravotnictvo a kydam na nase. Mam vyborne aj zle skusenosti so slovenskymi doktormi a takisto moj manzel - Brit ma aj zle aj dobre skusenosti s britskymi doktormi. Napriklad zuby si nechava robit u nas 😉 .

zuzi, k tomu tlaceniu - pri prijme PA skontrolovala, ako som otvorena, vysvetlila, ze som na 2 cm a musim sa otvorit na 10, aby som mohla tlacit. Potom ma skontrolovala zas, to som uz bola na 6 cm a sla som do bazena. Po tom, ako mi praskla voda, mi PA povedala, ze ked budem citit velky tlak na konecnik, mozem tlacit pocas kontrakcie. Takze som tlacila podla kontrakcii. Neviem, ci to je riadene tlacenie, asi nie. Pod riadenym tlacenim si predstavujem asi to, ze mi hovoria "tlacte" pri kazdej kontrakcii ako vo filmoch 😀. Inak tlacila som asi 5 hodin.

moje poziadavky, ktore u nas neboli mozne, alebo sa zdravotnikom zdali divne - v kazdej porodnici to bolo nieco ine, povyberam zopar: (samozrejme vsetko sa tyka fyziologickeho porodu a zdraveho babatka) pockanie s meranim a vazenim babatka az po prvom prisati, pritomnost 1 z rodicov pri vsetkych vysetreniach dietatka, neurychlovanie porodu, prirodzeny porod placenty... viac mi teraz nenapada.

avicena, tak ja som ta vynimka 😀

latvia
21. feb 2010

ako sa da porodit placenta inac nez prirodzene? 😕

inac nie velmi chapem aky zmysela ma vazenie a meranie az po prvom prisati....5 minut zmeni toho vela??

mne moj porodnik nevravel tlacte pri kazdej kontrakcii, povedal ze ked pride kontrakcia do maxima tak mam zatlacit, nikto ma neriadil kedy mam a nemam tlacit

zuzi118
21. feb 2010

latvia, mne vyjadrenia aviceny prisli arogantne. Zosmiesnovanie porodneho planu, rodicky ktora nakoniec ziadala epi hoci bola "cista naturalistka" vo mne evokuje nadradenost a ziadnu pokuru, ziaden respekt a ziadne pochopenie. Tebe, sudiac podla smailikov,to asi prislo vtipne. Nuz ludia sme rozny.

Inak ja som rodila velmi dlho. A ANI raz som nepovedala dajte mi nieco, ANI raz som sa nestazovala na bolesti, ANI raz som nebola hystericka. Potichucky som si predychavala kontrakcie, TESILA som sa z kazdej kontrakcie a napriek tomu na mi lekarka vynadala, preco nechcem epi.

etnicka
21. feb 2010

latvia pocula som, ze sa pred porodenim placenty dava injekcia myslim oxytocinu, tak to je podla mna ine ako prirodzene. meranie a vazenie po prvom prisati ma taky zmysel, ze najprv ma ist babatko matke, nech sa zoznamia a vytvoria si puto. Ja zase nechapem, preco by ho bolo treba merat a vazit skor, ved za tu hodinku nenarastie 😉

zuzi118
21. feb 2010

U nas sa na porodenie placenty nasadzuje oxytocin. Cize etnicka asi mala na mysli, porodenie bez oxytocinu.

A ked sa pytas na to meranie a vazenie... spravna otazka Zmeni to nieco? Asi nie, tak preco nevyhoviet matke? Ak je matka presvedcena, ze najprv by sa malo dietatko spametat u naj na hrudi, prisat sa, pocitit znamy tlkot matinho srdca tak v jej pohlade to zmeni vela. Pre zdravotnikov je hadam jedno ci dieta odvazia az o hodinu, nie?

zuzi118
21. feb 2010

sme napisali naraz 🙂

etnicka
21. feb 2010

zuzi 🙂

hathor1231
21. feb 2010

ja som mala porod placenty 'vyvolany'. dava sa injekcia do stehna. zena tak dlho nekrvaca. placenta bola vonku 30 sekund za malou 🙂

luciauk
21. feb 2010

ja som tiež za čo najprirodzenejší pôrod. mňa sa nikto nepýtal, či chcem oxytocín, len mi ho napichli a potom som sa dožadovala vysvetlenia. pri pôrode to isté. pich do stehna, pich do druhého a ja som nechápala. nástrih to isté. samé zásahy, nástrih mi pripadal vyslovene len aby sa pôrod urýchlil nie pre mňa, ale pre doktora. vôbec sa som mnou nebavil počas pôrodu a na otázky odpovedal hm, ano, nie. ale táto téma je o pôrodoch mimo nemocnice...čítala som celú diskusiu. tiež mi pripadá zlé, ak sa niekto vysmieva, že aha, chcela sviečky, chcela bez epi a potom všetko zrušila a prosila o cisársky. no a? ak tú ženu nepoznám, tak som ticho. možno to bola len póza, ale vo väčšine prípadov to podla mňa bol len momentálny stav. ja som za čo najprirodzenejší pôrod, ale vzhľadom na to, že som mala deti velké, tak som sa dosť trápila a pri treťom som privítala niečo proti bolesti. v uk mi midwife navrhovala pôrod tretieho dieťaťa doma, keďže som prvé dva zvládla, ale ja som sa rozhodla pre nemocnicu. jednak som doma nemala vhodné podmienky a vedela som, že dieťa bude velké, bála som sa, ako to budem zvládať. nakoniec som mala problémy v tehotenstve, tak asi by mi to ani neodporučili. skôr mi záležalo na iných veciach.

čo sa týka merania, tak etni, ty si hlavne nechcela, aby dieťa naťahovali, ked práve vyšlo z bruška, v ktorom bolo schúlené 9 mesiacov, aby sa ne dieťa zbytočne nesvietilo lampou, nezhoršoval sa jeho šok z pôrodu. nemýlim sa? ja som to ani nehovorila, oni ani nemerali, ani nevážili. po 15-tich minútach sa opýtali, či ho chceme obliecť, obliekal ho manžel a po 40-tich minútach sme sa opýtali, či by sme ho nepovážili a nepomerali. a deti sa v uk neumývajú po pôrode, čo sa mi velmi rátalo. máme aj váhu, aj dlžku, aj ho vyšetrili, lebo boli prolémy pri pôrode a nemuselo to byť hned ako sa ukáže na svete. ako to bolo pri dcérkach, zobrali ich preč, nevedela som, kde sú, čo sú, hned ich hodili pod lampu ...no hrozné. troška kludu a nie len rutinné veci by sa mali robiť. ide predsa o pôrod dieťaťa.

ženy, čo tu píšete od fachu, tak vás obdivujem, robiť pôrody, záchranku...klobúk dole. viem, že viete, čo hovoríte, ale niektoré veci sa fakt dajú troška znaturalizovať a nikto nemusí byť ohrozený. toť môj názor

luciauk
21. feb 2010

ešte k tej placente a nástrihu. ja som po prvom a druhom pôrode krvácala mesiac, ešte po týždni zo mňa vychádzali velké kusy 😒 po treťom nič. tri týždne slabého špinenia. a nástrih som cítila neskutočne. niekto tu spomínal, že to väčšina žien necíti. moje kamarátky aj ja sme to cítili sakramentsky. po prvom pôrode ma šil 20 minút, po druhom 15 min a po treťom s dvoma injekciami na umrtvenie len 5 minút a hned som si sadla a fungovala. tých 15 min šitia za živa bolo utrpením. nie len po fyzickej stránke, ale aj po psychickej.

zuzi118
21. feb 2010

luciaUk, aj pri tretom si mala nastrih? Alebo si sa natrhla?

latvia
21. feb 2010

zuzi, smajliky boli na nieco uplne ine, skus si poriadne citat prispevky a budes vediet na com som sa smiala. a z toho ako reagujes na prispevky mozem len usudzovat ze si vela veci vysvetlis po svojom a automaticky je kazdy hruby a arogantny a ty si ta obet.

u nas sa placenta rodi prirodzene, oxytocin sa dava len ked to nejde.

luciauk
21. feb 2010

mala som nástrih, lebo druhá doba pôrodná sa skomplikovala. nevládala som vytlačiť syna, ozvy mal už strašne nízke, trvalo to už 40 minút a bola som na konci zo silami. s manželom sme nakoniec sami prosili o nástrih. a neľutujem, lebo to bolo úplne iné ako pri prvých dvoch. vôbec to neberiem ako problém. malý sa nahltal smolky, nakoniec som musela rodiť v polohe v leže s nohami hore a vyťahovali ho manuálne za ramienka. som rada, že som rodila v nemocnici. ale lekár tam nebol aj tak. síce tam nabehlo 5 PA a dve detské lekárky, z čoho som usúdila, že to je už asi vážnejšie...ale zvládli sme to. neodsudzujem nikoho,kto rodí doma.

latvia
21. feb 2010

lucia, a do 2.doby porodnej si mala klasicke bezproblemove tehotenstvo?

zuzi118
21. feb 2010

latvia, kazdy sme nejaky. pre niekoho je to velka sranda a toho druheho sa to moze dotknut.

luciauk - dakujem.

latvia
21. feb 2010

zuzi, a zase tocis o svojom, uz som ti pisala ze som sa nesmiala na tom ze nejaka naturalistka ma plan ktoreho sa nedodrzala...ty citas len to co chces citat.zbytocna debata tuto, fakt

luciauk
21. feb 2010

latvia, problém je, že z písmen sa často zle pochopíme. ale pravda je, že aj mne prišlo nepekné, ked niekto napísal na inom fore, že "tak zapnime ezoteriku, sviečky a môžeme ísť všetci domov" alebo niečo také. no čo je na tom také hrozné, ked si žena pustí hudbu...ja sa ako obeť teda cítim, rodila som len pred šiestimi rokmi v pseudo baby friendly hospital a všetci boli protivní, nikto sa nestaral o moje kojenie, zásahy do pôrodu a po pôrode boli automatické. potom nech sa zdravotníci nečudujú, že sa žena radšej zamýšla nad myšlienkou rodiť niekde inde, teda doma, ked v nemocnici si pripadá ako číslo, ktoré tam len zaberá lôžko.

luciauk
21. feb 2010

latvia, mne to tiež tak pripadalo...asi si to napísala inak ako si chcela 😒

latvia
21. feb 2010

tak pardon

zuzi118
21. feb 2010

latvia a na com konkretne si sa smiala? Avicene prisli moje prispevky komicke, hoci ja som ich teda s takym umyslom nepisala. Ale to je v poriadku.

Ale uz nie je v poriadku ak ja vnimam jej prispevky negativne? Ja si myslim, ze mam pravo napisat ako co vnimam a citim. A toto nie je prvy prispevok z ktoreho citim urcity arogantny podton. Nie je pravda, ze vsetko vnimam ako obet. Hoci napr. strapco alebo annalena maju opacny nazor ako ja, ich prispevky vnimam ako vecnu diskusiu. takze tak. A ak mas pocit, ze je to zbytocna debata, tak to ma mrzi a ak je to mojou vinou, tak v tom pripade sa porucam damy. Nebudem vam dalej vasu diskusiu kazit.

luciauk
21. feb 2010

ja som sa teraz zamyslela, že teda ja už pôrod mimo nemocnice určite nezažijem. lebo ak by sa náhodou pritrafilo, tak by som mala už ku 40-ke a po skúsenostiach s ťažším vytláčaním by som sa aj bála, hoci by som na to mala doma podmienky. ale rozmýšlam, čo moje dcéry. ak by velmi chceli, ak by mali bezproblémové tehu, ak by mali doma podmienky, bola by som tam a videla, že všetko ide ok, dôverovali by sme PA, asi by som súhlasila. hoci, predpokladám, že tak ako všetkým ženám v rodine, aj im sa asi budú rodiť väčšie deti...ťažko povedať, čo bude o 10-20 rokov. ale tu v uk sa snažia napríklad aj starých ludí držať v domácom prostredí, radšej ako v domovoch dôchodcov, nechcené deti dávajú do pestúnskych rodín radšej ako do domova, žena po pôrode sa "spamätáva" doma a nie v nemocke, čo je podla mňa ovela lepšie na psychiku a hlavne po fyzickej stránke. vždy je domáce prostredie lepšie ako inštitúcia.

luciauk
21. feb 2010

a tým o 10-20 rokov som chcela naznačiť, že možno budú podmienky na domáci pôrod ešte lepšie a bezpečnejšie ako teraz 🙂

luciauk
21. feb 2010

zuzi, ja som len čítala, nechcela som sa vôbec zapojiť. ale dnes som neodolala, ked tu padla otázka, že prečo čakať s vážením a meraním novorodenca. ja nechápem, načo je dobré ho hned strčiť pod tečúcu vodu, natiahnuť na meter, hodiť na váhu 😒 chúďatko naťahuje rúčky akoby za mamičkou a nevie sa jej nahmatať. príde mi to strašne umelé ☹

latvia
21. feb 2010

zuzi, odhadla si ma dokonale.som arogantna hus ktorej vadia netykavky, nikoho nevie pochopit a kazdeho ponizuje...co uz, taka som a taka aj ostanem. a neopustaj tuto diskusiu, ved porod mimo nemocnice je tvoja parketa, ja ho neschvalujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre