Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

etnicka
26. máj 2010

natalia suhlasim s tym, ze idealne je, ked je to v nemocnici ako doma 😉

tehula
26. máj 2010

@natalia, ja som sa potrebovala a chcela vyspat. Nikto mi dieta netrhal z ruk. Prave som pocula od inych bab, ako im vadilo, ze sestricky im odmietli dieta zobrat, ze je rooming in a ze maju sa starat.
Uz som pisala, som od prirody pohodlna a padlo mi to dobre, ked ma po porode od malej odbremenili na tu prvu noc.
Inak vraveli, ze ked dietatko chcem k sebe, staci povedat.
Inak super, ze pocujeme zas aj nieco dobre na porody v UK
Ved jasne ze nie je vsetko ciernobiele.

natalia777
26. máj 2010

tehula mna ani nenapadlo ze by mi malu zobrali 😖 ja som ju chcela mat pri sebe aj ked som bola strasne veeeeelmi unavena 🙂 aj ked som sa nemohla hybat 🙂 proste som ju chcela mat pri sebe....ja sa na porod v uk nestazujem bolo to celkom fajn 🙂 dokonca som v nemocnici mala menu kde som si vyberala jedlo tri krat denne a nosili mi ho na podnose do izby 😎 a mala som aj polievky, druhe jedlo a aj kolaciky 🙂 uplne ako doma...
a zdravotna starostlivost pocas tehotenstva mi uplne vyhovovala, ani raz ma nepozerali zvnutra co som sa velmi tesila, uplne iba zakladne vysetrenia a ultrazvuky 🙂 presne nie vsetko je ciernobiele

zuzi118
26. máj 2010

miriam - pretoze verim, ze prirodzeny porod je najlepsia alternativa pre matku aj dieta. Zial v nasich podmienkach mi v nemocnici porodit prirodzene neumoznia. Zasahy, ktore tam robia ako na beziacom pase vyhodnocujem ako prilis rizikove. Porod doma, mi teda vychadza ako bezpecnejsia alternativa. Samozrejme nechcem rodit doma za kazdy cenu. Je x situacii kedy by porod doma nebol bezpecnejsi a vtedy nevaham a idem do porodnice.

tehula
26. máj 2010

@zuzi, myslis, ze keby si im podpisala nieco podobneho charakteru ako reverz, ze by ta nemohli odrodit minimalne bez nastrihu. To potom nevadi, ze sa natrhnes az po konecnik. Nejaky medik by si aspon dobre sitie precvicil 😉 Srandujem samozrejme. Chcela som tym povedat, ze ked podpises nieco, tak v pripade nasledkov a komplikacii by lekar aj nemocnica ostali cisti a nie ze ich tam bude uhanat Urad pre dohlad nad zdr. starostlivostou.

@natalia, ja som zas bola happy, ked ma doki pozrel na kazdej poradni aj zdola, v akom stave je krcok. Z mojich krasnych oci ani z ultrazvuku by to zial nevycital. Uplne najviac som sa tesila na vag vysetrovanie s bliziacim sa porodom, kedy mi uz doki povie ine CS skore ako 0-2 😀. Jedine mi chybalo, ze vybavenie nasich nemocnic je zial slabe a nejaky ten ultrazvuk navyse by sa zisiel.
Co sa tykalo vag. ultrazvuku, robili mi ho len raz v 30tt, ked som chcela vsetko pokukat aby som mohla s kludom na dusi cvicit dalej.

natalia777
26. máj 2010

tehula ja sa nehadam, ja len ze som mala bezproblemove tehotenstvo a rypanie vo mne nebolo potrebne 🙂 a vysledok je ze sa da aj bez toho! mam krasnu a zdravu dceru! tu sa nijaka tehotna zena nevysetruje zo spodu kym nie su problemy, potom to uz je ina rec........ napisala som to sem preto lebo tu pisete o porode doma, a ja si myslim ze takyto pristup ku tehotnym zenam ako je tu je tiez viac domacky 🙂 ja som nevedela kolko moja dcera vazi v 30 tt. ani ako je na tom moj krcok, a som rada, zbytocne som sa nestresovala a islo to aj bez toho 🙂 budte radi ze na svk su aspon 4 zakladne ultrazvuky povinne lebo v uk su povinne len dva! a prve tri mesiace sa tu s tehotnou zenou vobec nic nerobi! takze si myslim ze tu je ten pristup k zdravym podotykam tehotnym zenam ako normalna vec a to sa mi na tom paci 🙂

etnicka
26. máj 2010

tehula, rodila som bez nastrihu a div sa svete - nenatrhla som sa az po konecnik 😀 zabavam sa na Tvojich zarucenych pravdach 😉

etnicka
26. máj 2010

este 1 vec - tehula, zamyslela si sa aj nad tym, ci tie vaginalne vysetrenia a ultrazvuky nahodou nemozu mat aj nejake vedlajsie ucinky? 😉

bubelko
26. máj 2010

ahojte. velmi zaujimava tema. aj vo svajciarsku su porody doma velmi popularne. hoci ja musim povedat, ze som rada, ze som rodila v nemocnici a nie v porodnom dome, ako som povodne chcela. nakolko som mala prirastenu placentu a prevoz do nemocnice by som asi neprezila. a druhy porod ma rovno poslal doktor do nemocky a povedal, ze nech o inom ani nerozmyslam. nemusi sa to sice opakovat ale moze. a veru sa to zopakovalo. a to som mala obe tehotenstva ukazkove. tiez nefajcim, som zdrava a aj tak. myslim si vsak, ze kazda mamicka vie, do coho sa pusta, alebo by to aspon mala vediet a premysliet si rizika. a ked aj napriek tomu povie, ze chce rodit doma (ak moze), tak preco nie. je to jej volba.
a tehula: ani pri jednom dietati ma nemuseli nastrihavat a ani zasivat. a obe boli celkom slusne velke. prve 4,4 a druhe 3,75.

bihan
26. máj 2010

Miriam - ja by som chcela rodiť doma kvôli tomu, že som presvedčená, že nie je možné prirodzene porodiť v nemocnici a pri normálne prebiehajúcom pôrod nie je absolútne žiadny lekárky (a už vôbec nie rutinný) zákrok nutný. 🙂 Nie je potrebný ani klystýr, ani holenie, ani podávanie oxytocínu, ani zákaz pitia a jedenia, nie je nutné rodiť v neprirodzenej polohe na chrbte atď atď... a už vôbec nie je nutné okamžite matke dieťa odobrať hneď po narodení, aby ho nejaká sestrička pod ostrým svetlom umyla, odvážila, natiahla a zmerala.. toho by bolo hrozne veľa.

V zahraničí sa našťatie veľa z týchto vecí nerobí, takže aj rutinný pôrod môže byť aspoň čiastočne prirodzený. 🙂

Tehula, máš klasický zmedikalizovaný pohľad na pôrod - ja som (napriek kliešťovému pôrodu) nepotrebovala ani nástrih, ani som sa nepotrhala až po konečník 😀 Dokonca som sa nepotrhala skoro vôbec. A porodila som 4-kilové dieťa. 😀

Mám bezproblémové tehotenstvo, doteraz som mala len 2 UZV (teda tri, lebo som mala jeden maličký problém, tak pre istotu), na kontroly chodím raz za mesiac a svojej lekárke (ktorá nie je gynekologička) úplne dôverujem.

Bubelko, pôrodná váha tvojich chalanov mi dáva nádej, že tentokrát by som si mohla užiť "normálne" miminko, lebo všade čítam, že druhé mimčo je zvyčajne väčšie ako prvé 😀

bubelko
26. máj 2010

bihan: suhlasim s tebou, ze nie vsetky rutinne zakroky su pri porode nutne. ja som tiez nedostala ani klystyr, ani holenie sa nekonalo. oxytocin bol - nakolko deti boli vyvolavane a nebola som otvorena. a epidural tiez. ale poloha bola volna, babo mi hned dali a umyvali sme ho my s muzom az na treti den (alebo stvrty). 😉 ale nemenila by som za porod doma, hlavne po poporodnych komplikaciach s placentou.
tiez som rada, ze som rodila vo svajciarsku, lebo potom, co som pocula o svk nemocniciach, tak ma az zamrazilo. hlavne co sa tych rutinnych zakrokov tyka 🙂

ljublju
26. máj 2010

baby ale nezabudajte na to,ze kedysi v minulych storociach keby boli take vymozenosti ako maju terajsie nemocnice by kolkym umrtiam deti a rodiciek predisli....

abbey1
26. máj 2010

Ahojte,rada vás vidím v tejto téme.Ja mám od včera predpôrodnú paniku.nebojím sa pôrodu,ale mám úplnu depresiu z fungovania slovenských pôrodníc.Mám zajednanú dobrú dr a fantastického doktora,ale tie nemocničné pomery!Ke´d rodia 2,manžel nemôže byť pri pôrode,nadštandardná izba len 1,domov pustia skôr dieťa len na reverz a ten personál.Chcela by som mať zasa 20 a byť naivná a nič neriešiť,takto mám z toho len traumu.Kedy sa u nás niečo zmení? Je šanca?

abbey1
26. máj 2010

Vymoženosti sú pekná vec,ale treba k nim aj ľudské pochopenie a prístup.

bubelko
26. máj 2010

ljublju: v tom s tebou uplne suhlasim. vdaka nemocniciam, dnes prezivaju aj mamicky, ktore by vtedy zomreli a aj deticky, ktore by pred tym nemali vobec ziadnu sancu.
ale chapem aj ostatne mamicky, ktorym sa nepaci pristup niektoreho personalu a preto sa do porodnice nejako nehrnu a uvazuju o inych moznostiach.

zuzi118
26. máj 2010

tehula, ale ja nechcem, aby ma niekto odrodil. Ja chcem rodit sama.

bihan
26. máj 2010

ljublju, v minulosti ženy umierali kvôli nedostatočnej hygiene a prenatálnej starostlivosti. Vďaka Bohu za ňu, ale dnes sa dá odhaliť KP, problémy s placentou (nie ako tie tvoje, bubelko 🙂) a potodbné problémy, ktoré umožňujú urobiť cisársky rez a zachrániť život matke aj dieťaťu.
Ale je tu stále majoritné percento pôrodov a tehotenstiev, ktoré prebiehajú úplne normálne, bez problémovo a nie je potrebné, aby do nich lekári zasahovali.

Bola som rozhodnutá za domáci pôrod, keby som rodila na mieste, kde momentálne bývam.. máme nemocnicu 5min. cesty 🙂 ale podmienky sa zmenili a doma rodiť nebudem, lenže podmienky vo Fr pôrodniciach sú neporovnateľne lepšie ako na Slovensku, takže to, že nebudem doma, mi momentálne veľmi nevadí.

zuzi118
26. máj 2010

V istej dobe, kratko nato ako zacalo rodit v nemocniciach, bola vdaka lekarom umrtnost matiek vyse 40 percent (ine zdroje uvadzaju dokonca az 70). Trvalo jednu generaciu, nez konecne uverili ich kolegovi I. Semmelweissovi, ktory tvrdil, ze zeny umieraju preto, lebo lekari s tymi istymi rukami co sa rypali v mrtvole chodili vysetrovat zeny. Ze vam to pride absurdne? A verite, ze vyse 25 rokov si z neho a jeho hygienickych odporucani robili srandu, ze tak to urcite nie je? Kolko zien pre ich aroganciu umrelo ☹

magdal1
27. máj 2010

ano zuzi118, citala som o tom, vzdy, ked chce clovek nieco zmenit, najprv ho vysmeju, potom mu neveria a ignoruju ho prip. zbavia miesta a o niekolko desatroci pridu na to,ze je to pravda. Niekedy hadam aj storoci.

imarikai
27. máj 2010

v tejto teme by malo byť par riadkov aj o tom čo urobiť ked do tej nemocnice ozaj nestihneme prisť

tehula
27. máj 2010

@etnicka, to je super ze si sa natrhla len minimalne. Ja sa radsej necham nastrihnut, ked je to potrebne ako dopadnut jak moja mama. Pri prvom dietati porod bez nastrihu, akehokolvek poranenia, nastrhnutia a pri druhom porode, ked to slo ako po masle sa natrhla az po konecnik. Dat to dokopy nebolo uplne lahke a dlho mala problemy s hojenim a ine dalsie komplikacie. Dodnes vycita doktorom, ze to podcenili a nechali ju rodit si samu.

Ale ja som nikde nepisala o ziadnych zarucenych pravdach. Tak ako pisete litanie o porode v zahranici,...preto sa pytam, ze ktora tam zijete a ste tam rodili. A som rada, ked baby odtial pridaju ozaj realne zazitky.... nie utopicke alebo hororve bachorky.
Nikto ani porodnik nevie, ako to cele dopadne. Skor mam dojem, ze mnohe z vas tu pisu akoby kazda (ked uz to tak sprosto musim napisat) mala kundu a telo identicke. U kazdeho to bezi inak, dokonca ani prvy a dalsie porody nemusia byt rovnake.
Nikdy nevies. Ale prajem vam, aby vase porody isli aspon trochu podla vasich predstav a aj pevnu volu a odhodlanie, ked uz pojde do tuheho, ze to fakt skusite doma odrodit komplet.

@zuzi, to som nepochopila. Sama akoze sama bez PA, duly atd....? Normal, ze "Modra Laguna"?

magdal1
27. máj 2010

imarikai= volat zachranku, je rozdiel,ked to clovek doma planuje (ma dohodnuta PA...) ako ked Ta to prekvapi.

magdal1
27. máj 2010

to by najlepsie zodpovedali tie, ktore taketo pekvapenie, neplanovane zazili

imarikai
27. máj 2010

magdal1 to by som uvítala aj ja ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, magdal1 ano to by som urobila aj ja zavolala zachranku osobne mam skusenosť pri synovi ako som stala a zrazu tlak a babo malo pol hlavičky vonku našťastie som bola v porodnici stačilo len zakričať na sestričku pretože som mala vyvolaný porod ale keby som doma nemam šancu to stihnuť tie moje porody boli tak rozdielne čo sa týkalo kontrakcii že pri dcere som mala bolesti silnejšie ako pri synovi

magdal1
27. máj 2010

imarikai = a ako dlho Ti trvali porody, ako Ti zacinali? Ja mam rodinnu dispoziciu na dlhsie porody 😉 , vsetky deti som rodila, ked beriem do uvahy uz pravidelne kontrakcie dobrych 8-9 hodin. Priznaky porodu boli niekolko dni vopred.....

zuzi118
27. máj 2010

tehula ked niekto nechape rozdiel medzi vyrazmi "odrodili ma" a "rodila som", tak nemam co vysvetlovat.

zuzi118
27. máj 2010

imarika, ked to na teba pride, tak volaj zachranku, daj sa do polohy takej, aby si mala panvu vyssie ako je hlava, aby sa porod zastavil a cakaj kym nepride zachranka. Viac ti poradit neviem, lebo je fakt rozdiel planovat porod doma ako ked ta zaskoci nepripravenu.

imarikai
27. máj 2010

magdal1 pri dcera som išla na vzdycharen ked boli bolesti každych 5 minút a narodila sa po 8 hodinach ale od prvych slabych kontracii to bolo presne 24 hodin a pri synovi som išla na vzdycharen tiež ked boli bolesti každych 5 minut a narodil sa o dve hodinky ale od prvych slabých kontrakcii to bolo 16 hodin ide o to že som pri synovi čakala bolesti ako pri dcere pri nej som myslela že tam dotrham paplony a pri synovi som take silne bolesti nemala takže som mala šok teraz čakam tretie myslim že ani nebudem čakať na 5 minutove bolesti radšej im tam pojdem zavadzať skor

imarikai
27. máj 2010

zuzi118 vieš prečo som to sem napisala?? i ked vašu temu čitavam dnes mi vravela sestra že jej kolegyňa včera prišla o babatko a to preto že išli rýchlo do nemocnice autom s kamaratkou dieťa sa ale pytalo a tym sa zadusilo mne sa nechce veriť že to riešili takto namiesto toho aby porodila aj v aute nebola by prva a to čakala tretie dieťa je smutne že to dopadlo zle mne osobne sestrička vravela ako už odrodili dve babatka vo výťahu ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
zuzi118 tiež by sa mi pačil viac porod doma samozrejme planovane

zuzi118
27. máj 2010

imarikai, zle veci sa stavaju aj dobrym ludom... co by bolo ak... dieta aj ked je v porodnych cestach, tak stale ma kyslik z pupocnika, takze problem bol asi aj v niecom inom. To, ze sa to stalo jej, neznamena ze sa to stane aj tebe.
Ak by si chcela rodit doma - nie je to nemozne. Bude ta to stat usilie, ale da sa to. Ale to rozhodnutie musi vyjst z tvojho vnutra, nic a nikto ta k tomu nesmie dotlacit. Treba si odpovedat na otazky co pre teba znamena bezpecie, coho sa bojis atd.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre