Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
4. nov 2010

@kaktusik007 nie je to hazard.. pokial su splnene urcite podmienky. Pokial hovorime o jednom babatku v brusku, existuje mnozstvo dokazov o tom, ze porod doma je rovnako bezpecny (minimalne rovnako bezpecny, lebo najnovsie studie vychadzaju v prospech domaceho porodu) ako porod v nemocnici.

Dvojickove tehotenstvo sa automaticky povazuje za rizikove.. avsak po individualnom posudeni a po zabezpecni urcitych podmienok, nie je dovod preco by sa babatka nemohli narodit aj doma. Napr. v Anglicku s tym nie je ziaden problem. DOkonca system funguje tak, ze pokial splnis urcite kriteria, tak system ma povinnost poskytnut ti zdravotnu pomoc a teda mozes planovane porodit doma.

kaktusik007
4. nov 2010

@zuzi118 oki, rob ako uznas za vhodne.... ja len, ja rodit doma moj maly je mrtvy 😠 😠 😠 😠 takze... porod doma nehrozi u mna fakt nikdy

ciernovlaska
4. nov 2010

keby som ja rodila doma, pravdepodobne by som zomrela- po porode som nahle zacala velmi krvacat, vraj hypotonia maternice. takze u mna porod doma tiez nehrozi.

zuzi118
4. nov 2010

@kaktusik007 myslim, ze dolezita je slobodna volba. Prevzatie zodpovednosti za svoje rozhodnutia. Niektore deticky zomreli prave preto ze sa rodili v nemocnici. Znamena to, ze porod v nemocnici je zly uz tam nema nikto rodit? Nie..

Niektorym rizikam sa vyhnes prave ked rodis doma a ine na seba beries. A naopak. Nic nie je bez rizika, je to len o tom, ktore riziko si vyberies. Kazdopadne byto mala byt informovana volba. Nie, ako teraz, ked vacsina zien o porode doma poculi len same dezinformacie (napr. ako to, ze na SK je nelegalny).

Chceme aby zeny mali naozaj na vyber. Na vyber zdravotnej starostlivosti pocas tehotenstva a pocas porodu. Aby si mohli vybrat ci chcu lekara alebo PA, ci chcu rodit doma v porodnom dome alebo v nemocnici. Bez obstrukcii a bez pohrdania.

Tak ako si zena moze dnes vybrat, ci si chce alebo nechce dieta nechat ( z dovodov lebo medved), alebo preto, ze nesplna kriteria na dieta ake by chcela, tak by mala mat pravo si vybrat kde a ako chce toto dietatko porodit. A toto rozhodnutie by malo byt respektovane vsetkymi zucastnenymi

kaktusik007
4. nov 2010

@zuzi118 ja na take rozhodnutie proste nemam, cely zivot zit vo vycitkach.... takze tak....
porod je vzdy riziko, je irelevantne ci je vsetko v poraidku, ono zrovna tu sa to moze zvrtnut behom sekundy, co je aj nas pripad... vdaka bohu rychlo v nemocnici konali a akutny cisarak to istil.... ale ano, su nemocnice a nemocnice, viem minimalne o jednom pripade, kedy rovnaka diagnoza ako sme mali my bola zanedbana, cisarsky rez sa nespravil a male sa narodilo s opuchom mozgu a zilo asi 70dni.... ono tej mamicke nepomoze, ze im sud dal za pravdu ze je to zanedbanie starostlivosti.... rovnako je to na prasky... ale myslim, ze ak by ta mamicka rodila doma, bola by to daleko vacsia zataz sa s tym vyrovnat.... ak sa teda so smrtou vlastneho dietata vyrovnat vobec niekedy da.... 😒

ciernovlaska
4. nov 2010

zuzi118 - znie to dobre, ale podla mna je to komplikovanejsie, lebo nerozhodujes len o sebe, ale aj o dietati. Ako vies posudit vsetky rizika? To jedine vtedy, ak mas medicinske vzdelanie. Tiez nemam rada nemocnice, bojim sa lekarov, ale sama som zazila, ze fakt sa mozu vyskytnut nepredvidatelne udalosti, v ktorych rozhoduju sekundy. U mna vsetko prebiehalo dobre a zrazu po porode vsade plno krvi. Nebola som schopna ani vstat a nieto sa zobrat a ist do nemocnice. Horsie je, ked sa napr. dieta zasekne v porodnych cestach, alebo prestane dychat a pod. O tom by vedeli rozpravat asi odbornici, ktori robia v tejto oblasti. Ja nechcem nikoho strasit, ale nikdy by som si nechcela zobrat na zodpovednost, ze sa stalo nieco mojmu dietatu a mohla som tomu zabranit. Jasne, ze nieco sa moze stat aj v nemocnici, ale predsa len je tam viac odbornikov, pristrojov a tym padom aj vecsia sanca dietatu zachranit zivot. Ina vec je, ze aj lekari su vselijaki, preto sa mi zda zmysluplnejsie bojovat za lepsi pristup k rodickam, za lepsie podmienky pre porod, za alternativne porody a pod. ako za domace porody. Ale to je len moj nazor.

zuzi118
4. nov 2010

Ale ved su aj odbornici, ktori doporucuju domaci porod. Odent, Balaskas, Stadelman, Gaskin... atd. to nie je o tom, ze toto je nieco co zena chce za kazdu cenu bez ohladu na rizika.. Jednoducho si len vybera iny typ starostlivosti a vyzaduje tak aj ineho odbornika, ktory jej na tejto ceste pomoze.

eev
4. nov 2010

porod doma je min. rovnako bezpecny ako porod v nemocnici. na sk je to jednoznacne bezpecnejsia volba, co sa tyka prirodzeneho priebehu porodu, zasahov pocas porodu, poporodnych hodin, ked sa buduje vztah a zacina sa kojenie..este aj WHO to tvrdi okrem mnohych statistik a odbornikov.
mna osobne zachranilo to, ze som planovane s doprovodom rodila doma. moje dietatko vazilo 4,3 kg, cize by som sla pravdepodobne na cisarsky bez moznosti ho prirodzene skusit porodit. takto som si mohla vybrat polohu, ktora mi velmi pomohla pri tlaceni a tlacila som, ako som citila. plus mi asistentka drzala hradzu, cize som sa ani nenatrhla. toto vacsina lekarov neurobi a automaticky zenu nastrihne. dakujem pekne za taky bezpecny porod. plus porod je hlavne psychicka zalezitost. to co je v hlave zeny (vedomi+podvedomi) sa premieta pocas porodu a ovplyvnuje ho.
odbornici zahranicni okrem ineho tvrdia, ze komplikacie sa nedeju nikdy zo sekundy na sekundu. deju sa iba v cudzom prostredi, kde je zena nadopovana kadecim, cize uz nejde o prirodzeny porod. vsetky komplikacie davaju o sebe vediet dost dopredu, takze je vzdy cas odist bezpecne do porodnice. lenze to dnesni lekari povacsine nevedia, uz sa takmer nestretavaju s prir. porodmi. preto podavaju zavadzajuce info. plus co som sa stretla so sk viacerymi lekarmi, nestuduju vobec zahranicnu literaturu, vyskumy atd...ziju si s klapkami na ociach v svojom svete, co je smutne..
odporucam:
http://www.hencigoer.com/ knizka: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu
hocijaka knizka od michela odenta, napr.: znovuzrozeny porod
predporodne kurzy u zuzany stromerovej v prahe
atd...je toho vela, len treba citat. pouzivat vlastny rozum a intuiciu a nenechat sa zastrasovat. strach je najhorsi pan.

katecameron
4. nov 2010

ta ja keby mala pri sebe primara z BS mozem rodit aj doma ale bez primara nikde 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ale 1dietatko asi by som zomrela skor ja pri porode takze som rada ze som rodila v nemocnici a ked chlap pise daku knihu ze rodit doma cisty cvok vidno ze chlap pochybujem ze zena ktora odrodila aspon 1dieta take bludy by pisala rodit doma je RIZIKO 😝

magdal1
4. nov 2010

@katecameron Michal Odent je MUDr. porodnik 😉 mimochodom, takze za tie desatrocia stravene pri porodoch...vie o com pise

zuzi118
4. nov 2010

@katecameron Ina May Gaskin, je PA a porodila vsetky deti (okrem prveho doma) - ma ich tusim 6, z coho jedno jej zomrelo kratko po porode - bol to predcasny, prekotny porod.

Ingeborg Stadelman, je PA ma myslim tri deti, posledne porodila doma.

Zvlastne, je ze ked chlap tvrdi, ze rodit inak ako v lahu na chrbte je velke RIZIKO, tak mu tvo vsetci zeru aj s navijakom, hoci on sam nikdy ale nikdy dieta neporodi. Statisticky sice podava mizerny vykon, ale samozrejme hned ma naporudzi argumenty, ze to tak muselo byt, lebo on zachranoval.
Ale ked chlap tvrdi, ze zenu treba nechat doslova napokoji a jedine co jej treba je neruseny pokoj a klud a vyvarovat sa akychkolvek zasahov a ked su potrebne, tak len v minimalnej miere, statisticky je na tom niekolkonasobne lepsie, pretoze vie, ze porod je fyziologicky normalny proces, tak je vyhlaseny za cvoka, co nevie aky je porod RIZIKOVY 😒

eev
4. nov 2010

@katecameron mne primar v ruzinove povedal, ze jeho nezaujima, ako sa to robi v cesku🙂 a okrem toho mi podaval zabadzajuce info, ktore nie su pravdive..v banskej stiavnici mi pani doktorka povedala na otazku, ci mozem rodit v polohe akej chcem (klacat, na styroch alebo cupiek), ze by teda nechcela mat take rodicky, lebo by prisla o krize..nekomentujem🙂 v zahranici ma asi vacsina lekarov problemi s krizami tym padom. tiez je smutne, ze nevedela, kolkym komplikaciam by sa dalo vyhnut uz len tym, ze si zena vyberie sama vhodnu polohu. a to je len par prikladov o odbornosti..ale jasne, ze sa najdu aj na sk ludski vzdelani porodnici. ale je ich ako maku. a mozno este menej

bubulka722
4. nov 2010

@kaktusik007 Čo máš proti @zuzi118 aj jej názorom? Možno by nebolo odveci aby si sa zamyslela aj nad inými alternatívami ako sú na Sk zaužívané.

kaktusik007
4. nov 2010

@ciernovlaska suhlasim

@zuzi118 ano, odbornici su... ale aj oni sami ti povedia to co si uz viackrat napisala samotna, ze je to rovnako bezpecne ako v nemocnici... no super, moj porod bol taktiez do isteho momentu uplne bezpecny... len... ono potom sa to behom par sekund zvrtlo a ja ani neviem ako okolo mna zrazu lietalo tolko sestriciek a lekarov a ani neviem kde sa tam vzali.... znama, co rodila vedla na sale, hovorila, ze to len pocula ze sa cosi deje a rychlo utekaju a riesia za pochodu veci..... a az potom zistila ze to kvoli mne...
raz, bola som asi v 23tt, som mala strasne bolesti a volali sme na pohotovost.... a sestricka povedala jednu mudru vec - porodnictvo je velmi nevyspytatelne odvetvie, cely cas je vsetko v absolutnom poriadku a potom behom sekundy sa bojuje o zivot....

ciernovlaska
4. nov 2010

eev - je velmi odvazne tvrdit, ze vsetky komplikacie davaju o sebe vediet dost dopredu. Ja by som sa na to teda nespoliehala, lebo to je podla mna nerealne, hovorim aj z vlastnej skusenosti. tiez je podla naivne spoliehat sa, ze kedze porod je fyziologicka vec, bude prebiehat v pohode aj bez zasahov zvonka. Podla mna je to boj o zivot, ci uz zo strany matky alebo dietata. Mnohe poruchy mozu byt sposobene tazkym porodom, resp. pridusenim dietata pri porode. Ako detsky psycholog sa vzdy pytam matiek, aky bol porod.
Inac, to myslis vazne, ze porod doma je minimalne tak bezpecny ako v nemocnici? Tak preco by si v pripade komplikacii isla do nemocnice?
Poviem vam pravdu, ja som cele tehotenstvo dakovala Bohu za to, ze zijem v tejto dobe a spolocnosti, kde mi pri porode pomozu, kde su dostupne take pristroje, aby zachranili moje dieta. Mna velmi ukludnovalo kazde vysetrenie, kde som videla, ze dietatko zije, aj pocas porodu ked som pocula, ako dietatu pravidelne bije srdce, lebo islo tazko a dlho von. A potom prisla taka velka sestra a pri kontrakcii mi lahla na brucho, cim mi pomohla vytlacit malu von. Dakovala som jej ako nikomu v zivote. Vobec neviem, ci mi robili nastrih alebo nie, ale je mi to uplne jedno. To je podla mna uplna banalita, bola som stastna, ze dcerka sa narodila zdrava.
Celkovo mi uvedene nazory pridu tak trochu prilis idealisticke a naivne. Keby sme zili v minulosti, vela z nas by pri tom tzv."prirodzenom" porode zomrela alebo by zomrelo nase dieta. To mi nikdo nevyhovori.

ciernovlaska
4. nov 2010

kaktusik - my, co sme si nieco prezili, mame uplne rovnake nazory 😉

spalka
4. nov 2010

dcerku som rodila v holandsku s porodnou babou, cele tehotenstvo prebehlo bez problemov a preto ma gynekolog ani nevidel...je to tam bezne, tehotenstvo sa berie tak nejak prirodzene a bezne sa rodi doma, je to vec pohladu a zvyku, ja som rodila v nemocnici, ale bez gynekologa, bez epiduralu, s porodnou babou, maju na to dostatocne vzdelanie a myslim, ze viac skusenosti, pretoze sa zaoberaju jedine tehotenstvom a porodmi, ak by som tam rodila druhykrat, tak by to bolo doma

zuzi118
4. nov 2010

No a keby som zila v minulosti a doktor by si neumyl ruky ako by siel z pitevne, tak by som asi tiez zomrela. Jeden z mytov je, ze potom co sa porod presunul do nemocnice umrtnost klesla. Umrtnost naopak stupla. Potom, ked si konecne lekari zacali umyvat ruky, tak klesla na povodnu uroven. A klesla az po vynaleze antibiotik. S miestom porodu to nema nic spolocne.

@ciernovlaska a co ti matky odpovedaju, aky bol porod? Vazne ma to zaujima.. Kolko z nich ti povie, dokazala som to sama, bolo to uzasne, nikdy nezabudnem na to ako som sa prvy krat pozrela do oci svojho dietatka. Kolko z nich rodilo bez preblomov.

Preco na klinikach, kde zeny rodia prirodzene rodi 85 bez akychkolvek zasahov? A preco u nas, kde je vsetko strasne pod kontrolou lekara a vsetko ovlada strach, co keby.. tak bez zasahov nerodi snad ani jedno percento? To je nejaka geograficka anomalia?

zuzi118
4. nov 2010

@spalka dakujem za nazor. Nenapisala by si nieco blizsie o tom ako prebiehali poradne s porodnou babou 🙂 ?

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska vidíš, možno by ti nemusel nikto líhať na brucho, keby si rodila v inej polohe....
žijem v rakúsku a PA ktorú poznám a chodí k domácim pôrodom (má za sebou cca 1300 pôrodov, z toho 300 doma a ani jedno úmrtie dieťatka alebo mamičky) s 30 ročnou praxou mi na otázku ohľadne komplikácií povedala, že nejestvuje komplikácia, ktorá by sa nedala predvídať dostatočne dlho dopredu a pri takej ktorá sa udeje zo sekundy na sekundu ti ani pánboh nepomôže, pretože ani cisársky ti zo sekundy na sekundu nespravia nikde. to sa proste občas stáva, že dieťatko neprežije mimo tela matky - t. j. že sa nevyvinulo správne - a po pôrode zomrie.
mne naopak príde naivné si myslieť, že 50 percent žien (podľa vášho rozprávania) by pri pôrode zomrelo - že by bola príroda až taká hlúpa?
áno - ženy zomierali voľakedy - boli podvýživené, úroveň hygieny bola inde a v prípade rizikových pôrodov (ako napr. priečna poloha bábetka o ktorej sa dá ale vedieť predom a vtedy sa nerodí doma, predčasné pôrody atď) nebolo možné previesť cisársky rez.
svoje riziká má všetko - aj pôrod doma, aj pôrod v nemocnici. je to na žene, kde sa cíti bezpečne a kde sa dokáže na pôrodný proces sústrediť a priviesť na svet dieťatko bez komplikácií. Veľa žien o tom ani nevie, že konrakcie sa im zastavia v nemocnici nie preto, že nastala nejaká komplikácia, ale proste iba preto že prišli do cudzieho, neznámeho prostredia. potom dostanú umelý oxytocín, na ktorý ich telo reaguje príliš citlivo, dieťatko je pod stresom, slabnú mu ozvy a pôrod sa končí kliešťami a skákaním PA po bruchu ženy ktorá je už v tej chvíli naozaj pacientkou...
alebo napríklad taká epi - tu málokto posudzuje ženu ako nezodpovednú že svoje dieťa vlastne vystavuje mnohým rizikám a že si koleduje o zbytočné komplikácie pri pôrode... ale ak je žena zdravá, dieťatko je v poriadku a rodina sa rozhodne pre domáci pôrod, ktorý je podľa svetových výskumov rovnako bezpečný ako nemocničný, tak žena je naivná hazardérka 🙂 mne to celé pripadá zvrátené - proste hlboký stredovek na SK v tejto oblasti očividne

eev
4. nov 2010

@ciernovlaska to nie je odvazne, to je realita. skusenosti odbornikov, ktori naozaj poznaju zenske telo aj bez pristrojov a sprevadzaju zeny pri prirodzenych porodoch.
ako liecebny pedagog viem tiez o dolezitosti porodu, prave preto som sa rozhodla rodit doma. aby sme moje dietatko a ani ja sama nemali traumu na cely zivot, pripadne zdravotne problemy sposobene zasahmy, ktore by neboli nevyhnutne, no, nohuzial, sa u nas rutinne robia a sposobuju mnoho komplikacii.
ja dakujem bohu tiez. za to, ze som mala moznost vyuzit to, co nam dal - dar priviest dietatko na svet. on vedel, ako tvori zenske telo a priebeh zariadil ako sa nejlepsie dalo. to, ze my sme dnes uplne mimo a zasahujeme do veci, kde by sme nemuseli sa nam vypomstuje. ze verime viac technike ako intuicii a telu. preco skusena porodna asistentka (ina may gaskin, zuzana stromerova, naoli vinaver...) vie presne ako porod postupuje uz len z dychania a spravania zeny? preco vie skusena porodna asistentka zistit polohu dietatka ohmatanim brucha a pripadne mu inym hmatom pomoze sa ototcit? preco vie skusena porodna asistentka sprevadzat zenu tak, ze nema traumu z porodu? ale veri v prirodzenost procesu a v svoju silu a kompetenciu porodit dieta?
dalej k tej technike...statistika jednoznacne hovori o tom, ze technika pri porode viac skodi, ako pomaha. monitoring zvysuje percento cisarskych rezov. technika nikdy nenahradi skuseneho odbornika. bohuzial dnesni lekari nepoznaju uz vobec zenske telo a ani porod ako prirodzeny proces. nehovoriac, ze o stranke duchovnej (co je podla mna rovnocenna k fyzickej pri porode a vlastne pri ostatnom tiez) ani nechyruju.
nemocnica ma opodstatnenie pre zeny, ktore sa tam citia bezpecnejsie. tiez ma opodstatnenie pre rizikove rodicky alebo pre tych par, ktore zistia, ze to doma nezvladnu alebo sa porod zacne komplikovat - ano, netvrdim, ze sa to nestava. ale nikdy nie pri prirodzenom procese zo sekundy na sekundu, to je klamstvo!

ciernovlaska
4. nov 2010

ale jasne, ze sa da porodit dieta aj bez zasahov. Ide o to, ake su potom nasledky. Pametam si na jednu starucku susedu, ktora velmi zle spominala na svoj porod, lebo sa pri nom dotrhala. Zazlievala lekarom, ze ju nenastrihli. Cele roky potom mala problemy v intimnej oblasti. Nik samozrejme nemoze zhodnotit, ci to bolo tym. Ty zjavne lekarom nedoverujes, myslis si, ze ti pri porode skor uskodia ako pomozu. Ale to je len tvoj nazor. Ja som mala super lekara, ktoremu som doverovala a jeho pritomnost ma vyrazne upokojovala. Odmietla som aj epidural a bolest som zniesla. Doma by som sa dostala do obrovskej paniky, v nemocnici som mala pocit, ze keby nieco, pomozu mi. Prepac, ale ty si este nerodila, takze nemas o tom sajnu, co to je. Je to taka bolest, ze ta prirodzene prepadne strach, ci to zvladnes, ci babo sa narodi v poriadku a pod. To nie je o tom, ze mi niekto vsugeroval strach. Ten strach je v tejto situacii prirodzeny. Nastastie som tam mala manzela a mala som pocit, ze som v bezpeci, takze som ten strach lahko prekonala. Keby som ale bola odkazana len sama na seba, asi spanikarim.

zuzi118
4. nov 2010

@ciernovlaska teraz neviem ci bol adresovany prispevok mne, ak ano, tak ja som uz rodila. A eev a greenline tiez 😀Takze dovolim si povedat, ze najaku tu sajnu o com porod je, mame.

No a co sa tyka nasledkov po potrhani. Dalsi mytus, je ze nastrih predchadza problemom s inkontinenciou a podobne. Zeby nam dnesne 50tnicky nemali ziadne problemy?

Okrem toho je dokazane, ze nastrih nezabranuje dalsiemu potrhaniu.

ciernovlaska
4. nov 2010

greenline- nikde som nepisala, ze 50 percent zien by zomrelo, to mi nepodsuvaj. Ale neverim, ze by umrtnost bola taka nizka ako je teraz. A nebolo to len podvyzivou, vsak kralovne zomierali pri porodoch, resp. im zomierali deti kratko po. Vtedy to bolo naozaj uplne bezne.
A k tomu lihaniu na brucho - cely cas som bola na fit lopte, chodila som a nik ma nenutil lezat. Az vo finalnej fazy som rodila v akomsi polosede-pololahu. Myslim si, ze aj na Slovensku sa uz situacia meni aj co sa tyka porodov. Tiez som za to, aby sa v tomto smere viac prisposobovali nam zenam rodickam. Ale jednoducho nesuhlasim s porodmi doma, lebo si myslim, ze je to velke riziko. A v hre je zivot dietata. Ale to je len moj nazor, vy mate svoj.

zuzi118
4. nov 2010

Inak ked uz sa tu nacrtla tema porodna bolest. Davam do pozornosti skripta Lucie Groverovej - Aby porod nebolel.

Lucie Groverova je zena, ktora ma 4 deti, z toho tri porodila doma. Je to zena, ktora zazila porod bez bolesti.

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska k nástrihom odporúčam výbornú, stručnú ale zato výstižnú brožúru od švajčiarskej PA Giséle Steffen - Je rutinný profylaktický nástrih hrádze oprávnený? - vydala slovenská komora PA. Autorkin zámer bol pôvodne ten, že čoraz večšiemu množstvu žien ktoré sa pýtali na nutnosť nástrihu chcela podať dôkaz o tom, že nástrih je naozaj nápomocný. no aké bolo jej prekvapenie, keď zistila (potom čo si preštudovala všetky dostupné štúdie o nástrihoch v NJ, ANJ a Francúzštine ) že nástrih nielenže nezabraňuje natrhnutiu, ale dokonca zvyšuje jeho riziko.
k susede, ktorá sa natrhla v nemocnici asi len toľko - v akej polohe to rodila??

a neviem presne komu si smerovala odpoveď - čo som si všimla, tak detičky tu máme všetky. inak to, že ženy, ktoré sa v nemocnici cítia bezpečnejšie by mali rodiť tam, si myslím aj ja. iba nechápem prečo majú zapotreby rôznymi spôsobmi očierňovať ženy, ktoré sa lepšie cítia pri pôrode doma...

zuzi118
4. nov 2010

@ciernovlaska ako som uz pisala, to, ze klesla umrtnost, je dosledok antibiotik nie miesta porodu.

A suhlasim, ze prave preto, ze v hre je zivot dietata a aj moj, tak by sme si mali naozaj zodpovedne vybrat ako, kde a s kym porodime svoje dieta. Toto rozhodnutie by malo byt na nas, lebo je to nas zivot a nase dieta. Nikoho ineho a nikto iny za to nenesie zodpovednost len my same. Nemocnice sice vykazaju rovnaku mortalitu ako pri porodoch doma (hovoirm o nizkorizikovych rodickach) avsak vyssiu morbiditu ako matky tak aj dietata!

polinecka
4. nov 2010

ja som mala cele tehotenstvo bezproblemove....a pocas samotneho tlacenia maly prestal dychat,na cisarsky uz bolo neskoro.zacali ho rychlo tahat kliestami...keby sme neboli v nemocnici,tak umrieme obaja.ked maleho vybrali,ja som zacala strasne krvacat,dostala som dve transfuzie...doma by som po tom vsetkom nikdy nerodila..nikdy..ja som bola bez problemov a komplikacii celych 9mesiacov,a ako sa to mohlo nakoniec vsetko skoncit!!!

polinecka
4. nov 2010

@zuzi118 ano,mas pravo len a len ty sa rozhodnut,mas pravdu...ak sa ale tebe alebo malemu nieco stane,potom bude neskoro plakat..prajem vela stastia...

ciernovlaska
4. nov 2010

zuzi- prepac, nejak som prehliadla, ze aj ty mas dieta, tak sorry.
neviem aka je suvislost medzi inkotinenciou a nastrihom. Ta susedka mala dlhe roky po porode problemy v sexe. Ona to pripisala tomu, ze ju nenastrihli. Mozno to nebolo tym. Ale to je presne opacny pohlad na vec. Ja nevidim v nastrihavani taky problem ako vy. Mne sa vsetko v pohode vsetko zahojilo, mojim kamaratkam tiez, nemame ziedne problemy. Ja ani neviem, ci som mala nastrih alebo nie. Doverovala som lekarovi, ze robi vsetko preto, aby to dopadlo dobre.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre