Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

kellka
20. jan 2011

@eev Ahoj dakujem 😉 Hned som si to precitala. My sme tiez v panelaku, ale neviem si tu porod teda vobec predstavit. My pocujeme susedov aj ked si prdnu a este v noci uplne... To by so mnou rodili az po 8. poschodie 😀

Pre mna by bola idealnym miestom porodnica so samostatnymi porodnymi izbami. Nemyslim len box, ked sa uz ide do finale, ale vsetky fazy porodu. Prislo mi velmi nedostojne predychavat a spracovavat kontrakcie na izbe s tromi dalsimi cudzimi zenami a riesit pred nimi s PA, co sa so mnou deje... Preto som aj chcela epiduralku, lebo mi bolo zle, ked som si predstavila, ze na mna bude niekto cumiet, ked budem trpiet. Nastastie som mala super rychly porod a epi zabrala az na sitie (co som si zasa pochvalovala, lebo vdaka rychlosti a mojmu odhodlaniu, babo vytlacit zo vsetkych sil, som sa dost roztrhla).
Personal bol inak mily a ochotny, len ma rozculovalo a stale rozculuje, ze sa cloveku nepredstavia, ked ho idu vysetrit. Vzdy som sa opytala, kto je a co chce🙂 Niektori mi povedali, ze keby sa mali predstavovat, tak cely den nic ine nerobia a ze meno maju na vysacke na plasti. Ini povedali v pohode a potom sa chovali velmi dobre... akoby tym vystupili z tej nemocnicnej anonymity.

Na porod doma nemam odvahu a ani prostredie. Z nemocnicneho porodu som si zobrala to najlepsie, co sa dalo. A mam nan tiez velmi pekne spomienky. Ale to mozno najma kvoli tomu, ze porod bol super🙂

miriam11
20. jan 2011

ahojte, citala som si tie clanky o domacom porode, aj tie pribehy. Aj tak nevymazem pocit, ze zeny, co rodia doma tak prilis riskuju. Myslite si, co chcete, ale to je nepredstavitelne pre mna. Keby nastal problem, napr. by neboli schopne vytlacit dietatko, zaseklo by sa tam, alebo co.... no nech mi nikto nevravi, ze PA by tento stav zvladla. Vytahovali by ho v poslednej chvili pridusene? No neviem, pride mi to scestne a priiiiiserne nebezpecne. No neviem ich pochopit a asi ani nikdy nepochopim. A nieje to o tom, ze nechcem chapat. Uz som tu raz pisala, ale nazor som nezmenila. Tato tema vobec nieje pre mna a take zeny mi pridu sebecke. prepacte.

andika10
20. jan 2011

určite pôrod doma je pekný zážitok, ak je všetko v poriadku, ale nikdy sa nevie či bude všetko v poriadku, ja by som na to odvahu nemala aj keď ja som pôrod mala bezproblemový. kamoška rodila asi mesiac predomnou, všetko nasvedčovalo tomu že bude mať bezproblemový pôrod keď sa jej babo tesne pred pôrodom otočilo, a museli spraviť okamžite cisarsky lebo babo si tym namotalo pupočnu šnuru na krk. ☹ našťastie všetko dobre dopadlo.

daniela1974
20. jan 2011

@miriam11 no keby si zila v inej spolocnosti v inom state kde je uplne bezne a bezne aj doporucovane a je to cesta prvej volby rodit doma, tak by si sa k tomu stavala inak. Ale je uplne normalne, ze kazda sme krmena uz od roku 1950 tym, ze presunutim porodu z domu do nemocnice sa velmi vela zlepsilo. Co je skutocne aj pravda. Len sa z fyzilologickych porodov stali patologicke a zena co rodi nie je rodicka ale pacientka. A to je patologicke.
Zeny co maju za manzelov cudzincov zo statov, kde sa rodi doma a v nemocnici len pri problemovom tehotentstve, zasa nevedia logicky muzom zdovodnit jej volbu ist do porodky.
A to ze je to sebecke, tak to je pre mna dost silne slovo. Ale mas pravo si to mysliet 😉 - Ja si myslim, ze je sebecke povedat, pridem do porodky a niekto ma odrobi. Toto povie len zena, co sa na porod vobec nijako nepripravila. rodi zena, nie doktor. Porod vedie zena, nie doktor.

eev
20. jan 2011

@kellka 🙂 aj u nas vsetko pocut, rodit som zacala v noci o stvrtej a trvalo nam to tri a pol hodky. cely cas som v podstate prekricala a prevzdychala, lebo mi to pomahalo uvolnit ten tlak a silu a ulavovalo to od bolesti, plus AAAA otvara porodne cesty, tak som si to uzila🙂 a nikto nic nepocul, ani babka, co byva vedla v byte, ani susedia pod nami. tak neviem🙂 a to som naozaj silno kricala. som velmi rada, ze mas na porod dobre spomienky. tak by to malo byt, bez ohladu na to, kde zena rodi. 🙂

@miriam11 my si to nemyslime, ze porod doma je minimalne rovnako bezpecny, to je fakt🙂 a proti tomu ist sa velmi neda. ja rozumiem, ze pokial clovek o tom vela nevie, tak ma z toho strach. najma, ked vsade v mediach zaznievaju zavadzajuce nepravdive info a tak isto lekari nepodavaju pravdive informacie, lebo sa boja, nerozumeju tomu, lebo maju len svoje skusenosti z nemocnic a bohuzial v nasej spolocnosti by sa stretli s odporom a odsudzovanim, keby sa kladne vyjadrili o DP...vacsina z nas domarodiek bola na tej opacnej strane na zaciatku.

PA su pripravene na taketo situacie, vedia uzasne zasiahnut, lebo rozumeju zene a tomu procesu. vedia pouzit mnohokrat take veci a techniky, ze pomozu zene prirodzene porodit, kdezto v porodnici by uz davno skoncila cisarskym rezom. dokonca su "hmaty" na to, ak ma zena uzku panvu, ako jej dopomoct, aby sa viac otvorila. ale to nasich porodnikov neucia:/ a mam pocit, ze zabudate, ze porod doma aj skonci doma, len ak vsetko ide bez problemov alebo sa tie problemy daju lahko doma vyriesit. akonahle PA zacne vidiet, ze sa to ubera nespravnym smerom, ide sa do porodnice, kde su na to kompetentni a vybaveni. pokial porod prebieha bez zasahov (velky stres, vyvolavacka, hormony, epiduralka atd), nikdy sa nedeju komplikacie zo sekundy na sekundu ale davaju dost dlho dopredu vediet, takze vzdy je cas ist do nemocnice (pokial je dostupna, nehovorim teraz o rodeni niekde na lazoch 100 km od najblizsej nemocnice..).
verim, ze to vnimas ako sebecke, ale mozno raz pochopis, ze pri nasom porodnictve a po ceste, ktoru sme kazda z nas presla, je to to najnesebeckejsie rozhodnutie, ake sme spravili. rozhodnutie, ktore so sebou nesie nekonecnu lasku, pokoru, vieru a respekt. k svojmu dietatku, k sebe samej, k porodu, k prirode. porod nam mnohym umoznil spoznat same seba, naucit sa lepsie si vazit same seba. porod bol pre nas zrodenie. nie len prichod dietatka, ale velka premena v nas a obohacujuca skusenost, z ktorej mnohe budeme cerpat cely zivot.

a este raz zopakujem, kazdy nech rodi, ako to citi. komu je lepsie v nemocnici, tak je to ta najspravnejsia volba pre neho. my tu nikoho nehodnotime, nepresviedcame. iba chceme, aby zeny mali moznost vyberu. nie medzi viacerymi porodnicami, ktore su takmer o tom istom, ale medzi porodnicou, porodnym domov, ci porodm doma. aby kazda mohla rodit podla svojich potrieb a poziadaviek, moznosti. tiez by sme uvitali, keby sa robili iba skutocne opravnene zasahy pocas porodu a aby sa niektori zdravotnici trochu inak spravali...aby deti prichadzali na svet dostojne a ludsky🙂 s laskou.

maca_p
20. jan 2011

jedna nemocnicna infekcia, uz len pre toto sa oplati rodit doma, samozrejme za predpokladu uz vyssie spomenuteho 🙄

feith7
20. jan 2011

@eev
vdaka za odpoved 😉

katarina7777
20. jan 2011

baby keby som ja rodila doma tak uz som tu neni, neodlupovala sa mi placenta a mala som silne krvacanie, cize po normalnom porode ma dve hodiny v narkoze davali dokopy a to mal maly len 2,6 kg... ale je pravda ze moje tehotenstvo nebolo bez problemov ☹ ja by som porod doma nikdy kvoli babatku neriskovala.

livka299
20. jan 2011

@katarina7777 Ahoj ja som mala pri pôrode to isté ďakujem Bohu a šikovnosti lekárov že som tu....bola to otázka pár minút...NIKDY by som nedoporučila pôrod mimo nemocnice.

daniela1974
20. jan 2011

@katarina7777 🙂 doma rodi zena co ma skutocne fyziologicke tehotenstvo, ked tam je cokolvek, ziadna by to neriskovala. Ja mam tretie, prve dve boli bez jedneho problemu a bez skutocne kvalitnej PA ma to ani nenapadne. A to mam nemocku asi 3 minutky peskom.

livka299
20. jan 2011

@katarina7777 môžem otázku? Nemala si v tehotenstve problém s železom? Inak ani ja som nemala pohodové tehotenstvo..bolo rizikové + problémy s malinkou...

daniela1974
20. jan 2011

@livka299 a myslis si, ze nejaka zena co ma problemy pocas tehotenstva by sa rozhodla rodit doma??? Alebo ze by sa zeny, co su tu, co rodili doma, tak aj rozhodli, keby mali rizikove tehotenstvo?

livka299
20. jan 2011

No to ja neviem sú rôzne ženy a keď sa to tak vezme žiadna žena nečaká že bude mať problémy pri pôrode a myslím že keď ti povie lekárka že máš málo vitamínu nepredpokladáš z toho ako ti dopadne pôrod...
A toto čo písala katarina7777 sa stalo aj mne a môže sa to stať hociktorej žene...

eev
20. jan 2011

@livka299 mno ho veci vie skuseny porodnik/porodna asistentka predpokladat, cim viac sa vzdelavam, tym je to jasnejsie a nikdy sa nic nedeje len tak. naozaj. a porodne asistentky, co chodia k DP uz dopredu vedia, na co si davat bacha. kedy je riziko ostat doma. pytaju sa nie len na fyzicke veci, ale aj na psychiku, lebo aj ta robi vela.

zienky, hlavne DP nie je o tom, ze za kazdu cenu ostat doma. zena v podstate este aj pocas prvej doby porodnej nevie, ako to skonci. vzdy je moznost odist do porodnice, vzdy. a s tym sa rata. ja som mala zbalenu tasku so vsetkym pri dverach. akonahle by babica nemala dobry pocit (aj ten by mi stacil) alebo by som ja dostala strach alebo by sa cosi uberalo nezelanym smerom, ideme bez mihnutia oka do nemocnice. nejedna sa o ziadny hazard. ani nemocnice nemaju vsetky rovnake vybavenie a podmienky.

livka299
20. jan 2011

@eev Ok ja sa nehádam to je vec názoru ale pri takomto dačom stačia dve tri minútky a žena vykrváca a k tomu dochádza už keď je dieťatko porodené, v tretej dobe keď ti vyťahujú placentu.

ewelyne
20. jan 2011

@livka299 placenta sa nemá vyťahovať.... 🙄 má sa počkať na jej pôrod.... preto sú potom časté problémy s tým, že nie je vcelku.... atď..... ale to je mimo témy..... ale to je len ďalší príklad toho-čo majú už ako zaužívaný ťah...

livka299
20. jan 2011

Ja som dva krát rodila a stále mi vyťahovali ...neviem či by som už citila nejaké kontrakcie z tou fugou medzi nohami 😅

eev
20. jan 2011

@livka299 hmm no mne ju nikto netahal,.nechala som babatko, nech sa prisaje, a aj tym sa vylucili hormony, ktore sa o to postarali. a o pol hodku vysla sama. v nemecku porodne asistentky cakaju na placentu aj sedem hodin, pokial zena nekrvaca a je v poriadku.

ono je milion negativnych pripadov z nemocnic (urcite nejake aj z dom. porodu, kde cosi zlyhalo), ale nevieme, co tomu predchadzalo, tak je tazko hodnotit. vies, ono niekedy staci, ze zena ma pri porode manzela a nevie sa uvolnit tak, aby pustila dietatko. mnohokrat sa stava, ze muz odide na minutu pre nieco a zena vtedy porodi. alebo neodide a zena skonci s cisarskym. toto je len priklad, niektore zeny mozu byt aj taketo citlive. porod je velmi citliva a krehka zalezitost. preto je dolezite mat vnimaveho a skuseneho cloveka pri sebe. my vsetky tu ani nemame predstavu, co je tam v hre a co jeho priebeh ovplyvnuje, takze nemozme a ani nema zmysel hodnotit nieco, co sa stalo. a uz vobec nie na zaklade nejakeho negativneho zazitku odpisat DP, ked netusite, preco ten vas porod dopadol tak, ako dopadol.
ja len vravim, statistika nepusti. doma je to rovnako bezpecne, pre viacrodicky dokonca bezpecnejsie. asi si to nevymysleli pri tych viacerych studiach, co to objektivne hodnotia.

eev
20. jan 2011

@livka299 ja som necitila kontrakcie pri placente, len zrazu vypadla🙂

bobocka
20. jan 2011

nikdy,ale nikdy by som nerodila doma.kazda mame pravo sa rozhodnut,to ziadnej neberiem,mna by vsak doma ani len nenapadlo rodit.aj z uplne uzasneho tehotenstva sa moze vyklut super narocny porod a ja by som si to teda na triko nezobrala.nie som lekar,nedokazala by som objektivne posudit spravnost domaceho porodu,preto sa vzdy spolahnem na lekarov.mala som dobry porod,bola som v skvelych rukach a bola som velmi spokojna.nemala som ani zazmluvneneho lekara a rodila som v starej nemocnici,no aj tak to bol pre mna skvely zazitok.druhe,tretie ci desiate by som zas len v nemocnici rodila.co ak ma dietatko omotany pupocnik okolo hrdielka,narodi sa pridusene,treba ho dat na respirator a ups,doma respirtor nie je 😢 (neviem ci to pa zabezpeci,ale asi skor nie ako ano-no mozno sa mylim)porod je veeelmi komplikovana vec,aj z uplne pohodoveho sa behom par minut moze stat kriticky a domacnosti proste nie su na to pripravene.ja by som takto neriskovala 😢 je mi uplne jasne,ze tie co doma rodili sa budu bit do hrude a obranovat si to,no pre mna to vzdy bude riskantne.
@ewelyne ja som rodila v nemocnici a placentu som porodila.nic nevytahovali.ja som uz ale ziadne kontrakcie po porode namala,len lekar vedel kedy mam potlacit,povedal mi,ze mam zatlacit a placentu som porodila. 😉 tazke spravny postup 😉

tatiana75
21. jan 2011

@maca_p to mi je luto ☹

tatiana75
21. jan 2011

@maca_p
myslim tej infekcie

magdal1
21. jan 2011

@bobocka presne toto co pises,ako sa to moze kazdu sekundu zvrtnut...to je tak zakorenene v nasej spolocnosti,ten obrovsky strach....ze sa ani necudujem

kto chce rodit doma, musi so strachmi pracovat....

moze rodit doma len kto sa na to dusevne naozaj citi...

a k tomu spada aj otazka zodpovednosti, kt.si ta zena musi prejst v sebe....

ewelyne
21. jan 2011

@bobocka PA má dostatočné znalosti a má aj monitor na ozvy srdiečka, a prístroj na rozdýchanie bábatka....s pupočníkom môže byť x-scénarov, dá sa odmotať... dá sa prestrihnúť aj vtedy, keď je vonku len hlavička.... atď. atď.....
a PA, ke´ˇd vií, že je problém, ide sa do nemocnice.....
O čo však ide.... ak by bolo naše pôrodnice a nemocnice prispôsobivé a umožnili ženám pržívať ich pôrody dôstojnea podľa ich predstáv a pocitov...., napr. pôrodné izby, kde by mohla mať kohokoľvek, rodiť s PA ak nechce lekára, veď lekár, by bol poruke...tak ako je to bežné v zahraničí...nebrať dieťatko, ak je v poriadku, na merania, obliekania.... ale necha´t žene priložené dieťatko tak dlho ako chce.... keby ich nerušili bezprostredne minimálne hodinu po pôrode a nechali ich užívať si prvé spoločné chvíle.... nechali slobodnú voľbu v rozhodnutí aké vyšetrenia áno, aké nie....
že chce mať mamička pokoj a kľud aj počas pôrodu, ak chce kričať, tak kričí a neospravedlňuje, keď jej to zakazujú a správajú sa k nej dosť "nedôstojne"....robia zbytočné nástrihy, klystíry, napichnú kanilu.... všetko preistotu.... a nerešpektujú často ak niekto povie, že nechce.....
zmanipulujú ju, že prepichneme vodu, vyvoláme pôrod,.... lebo veď monitory ukázali veľké dieťa... a vy to neporodíte.... veď sa pozrite aká ste útla...... no .... a kopec kopec iných vecí....rušivých elementov, sestričiek, ktoré prenášajú problémy do práce, lekárov, ktorí pre častokrát svoju pohodu urobia "cisársky"......
A potom sa čudujete, ak ženy,chcú prežiť pôrod v pokoji, v intimite a chcú si ho vychutnať, taký aký je zázrak prírody.... a nemajú chuť prebojovať ho v nie často "príjemnom" prostredí... a nemajú chuť počas príchodu ich dieťatka , strácať energiu vysvetľovním svojích požiadaviek a práv seba dieťatka........
Práv, ktoré ani vačšina ľudí nevie, že ich má, lebo sa nechali tak zastrašiť strachom iných....
A potom to tak vyzerá..... v takom prostredí a strese v akých mamičky rodia.... sa končí vačšina pôrodov tak ako sa končí.... potom paradoxne sa všetci tvária, ako niekoho zachránili.....
a pritom to tak ani nemuselo byť....
Tehotná žena, nie je chorá, tehotenstvo a pôrod nie sú "choroba" tak ako sa to berie....
A je smutné, ako potom žena "zabudne", že ONA RODÍ......," NERODÍ JU LEKÁR"....
ona dokáže dieťa porodiť.... NIE LEKÁR ODRODIŤ....
a potom celá tá vďačnosť ktorá by mala byť nasmerovaná niekam inam....
ide tam, kam ísť nemá..... štýlom- "Ten ma rodil" .... "Ten odrodil"..... "Te sn ma bude rodiť".....
nemali by ste si vážiť samé seba? Nemali by ste radšej zabudnúť na strach?
Nemali by ste veriť vo svoje schopnosti a to, že dieťatko ide samo a vy mu pomáhate?
Nemali by ste sa poďakovať radšej sebe a dieťatku???
Ako ste to zvládli.....
keby vás prostredie, lekáry a personál často tak nestresovali, vaše pôrody by vyzerali častokrát inak....
a potom by ste nemuseli "ďakovať" za niečo, čo nemuselo ani byť....
stačí začať rozmýšľat viac o tom, ako vyzerajú pôrody v nemocniciach na Sk,
akú voľbu starostlivosti majú ženy už počas tehotenstva v zahraničí skoro v celej EU- tak prečo by nemohla byť aj u nás.... je potrebný koniec tohto "skostnatelého" prístupu z roku 5.....
tadiaľto cesta nevedie....
len ľudia sa musia prestať báť a ísť si za svojími právami a čo je hlavné ľudskou dôstojnosťou....
v iných krajinách, len u nás bohužial nie.....
a potom si často ženy povedia, veď som to prežila.... a hlavné je dieťa.... áno, ale načo robiť kompromisy a nechať na sebe páchať veci, ktoré ste ani nechceli....
keď ľudia prestanú robiť "kompromisy" a "trpieť" veci ktoré nechcú, prestanú si vravieť, veď čo, veď to vytrpím, prestanú voliť "menšie a vaščie" zlo..... tak to bude vyzerať aj v pôrodniciach inak.... a vtedy sa možno aj veľa žien ktoré kvôli tomu hľadajú inú cestu , rozhodne rodiť v pôrodnici, ktorá ale dovtedy musí vyzerať inak....
Kedy to bude.... ktovie, ale bude, pretože táto cesta, kde sa "zautomatizovane" privádzajú deti na svet.... skoro polovica cisárskym.... je ako nejaký zlý sen, ktorý nemá s úctou človeka k človeku a k životu nič spoločné....
akoby sme boli "stroje"
a z nádhernej veci sa robí často trauma na celý život.... len kvôli tomuto "systému"
Stačí len porozmýšľať aké vecí sú a aké by nemali byť...
a nebáť sa...
prečo lekári v zahraničí DE,AT,UK atď.... rešpektujú to, že žena rodí, nie oni "ju rodia" , že sú nablízku , ale nie pri nej, ak si to neželá.... sú tam legálne pôrody doma, sú tam Pôrodné domy- kde je k dispozícií lekár.... v nemocniciach máte súkromia koľko chcete a nikto sa nepozastavuje a nezosmiešňuje vás a vaše požiadavky....
tak prečo, Pôrod mimo nemocnice na Slovensku? pretože to u nás vyzerá , tak ako to vyzerá.... nemusel by byť doma.... mohol by byť aj v pôrodnom dome, alebo v nemocnici, ale tak ako ho chce žena, nie tak ako ho chúmať lekári a personál....
tak kto koho potom zachraňuje? kto sa nechá nevedome príp. vedome manipulovať? strachom...
a potom má z toho traumy??? kto?
ženy, ktoré sa rozhodli rodiť mimo nemocnice na sk nie....

bobocka
21. jan 2011

@ewelyne ja som presne vedela,ze sa takejto odpovede dockam.rodila som v beznej nemocnici,nik me neokrikoval ked som si potrebovala zakricat ,aj ked ja som sa citila ako pablb ked som skricala,ako nejaka truba z americkych filmov(moj osobny nazor na kricanie pri porode).sestricka mi len povedala,ze ak budem kricat,tak sa vysilym,no nenapominala ma,ze nesmiem.ja som len riadne nahlas rozdychavala a to mne pomohlo,ziaden krik.lekar bol uzasny,spasoval so mnou,snazil sa mi to co najviac sprijemnit.je to babyfriendly nemocnica,cize oni prikladaju babo k maminke po narodeni,mne nedali,lebo som si ani nepytala a ani ma to nenapadlo,bola som mimo po porode,no nemyslim si,ze tym,ze mi maleho hned neprilozili,takze nam to nejak ubralo.ma 15 mesiacov ,je stake dojceny a je to superspokojne dietatko.ja som jednoznacne za nastrih.vooobec to nebolelo a ja osobne si myslimz,e je lepsie jeden nastrih,ako roztrhanie sa az po konecnik 😠 ano ,aj take poznam 😠 bola som velmi spokojna s porodom v nemocnici a budem tam rodit znova.je mi jedno co si kto hovori,podla mna je stale porod doma riskantny a basta.nezmenim nazor.kazda rodicka nech sa rozhodne ako chce,co mna do inych,ale mna by nik na porod doma nenahovoril.NIKDY!!! a porovnavanie porodov napr v uk a tu u nas veru u mna neobstoji.ja som v uk zila,moje kamaratky tam rodili a len jedna bola s porodom v uk spokojna.ostatne nadavali jak pohani,nechat zenu rodit 3 dni,nechat ju sa trapit a potom jej sekciu spravit? hej,uzasne 😠 a nechat zenu sa po konecnik roztrhat,sitie odflaknut tak,ze este pol roka po porode sa zena nevie normalne posadit-hej uzasny porod anglicky,len co je pravda 😠

daniela1974
21. jan 2011

@bobocka aj si si dupla, ked si to pisala?

bobocka
21. jan 2011

@daniela1974 nebolo mi treba.ja som kludny clovek a nepotrebujem si svoje nazory dupanim potvrdit 🙂 ja ziadnej neberiem jej rozhodnutie.chces rodit doma? rod!!aj desat deti 🙂 ja tak riskovat nebudem 🙂

evinka2311
21. jan 2011

caute,aj ja sa priklanam k bobocke,mam dve deti a rodit doma by som sa nikdy neopovazila.keedze som obe tehotenstva pobudla aj v nemocnici,videla som,co vsetko sa moze prihodit aj "v bezproblemovom" tehotenstve...ale zas,ked niekto chce a ma odvahu rodit doma,preco nie.... ja taka odvazna nie som.mam kamosky dve,co rodili v UK prve dieta a vraj nikdy viac.druhy porod uz odcestovali rodit na Slovensko.posudit to vsak neviem.
a co sa tyka prisatia na prsnik ihned po porode,mne to nespravili,a obe deti som kojila do roka.je to sice pekne,ale asi nie vzdy nutna potreba.takze asi sa musi kazda mamina rozhodnut sama....osobne som zazila,ze lekari presne vedia,co robia a nemala som pocit,ze by to islo ako na beziacom pase.majte sa

ewelyne
21. jan 2011

@bobocka tak to sa tesim, ze si sa dockala... 😉
nikto ta na nic nenahovara.
je pekne, ze si mala urcite moznosti, ale tie moznosti by mali byt vo vsetkych nemocniciach rovnake a nie stylom,
ja som rodila tam a tam sa dalo to, inde zasa to.... uz nech je to ucelene a rovnocenne.... a ludske...
Niektorim zenam sa snazia zavriet usta, aby nekricali...
robia z nich "nesvojpravne"
napr. zena sa citi a vie, kedy tlacit.... naco tlacit "napovel".....
ale to su len priklady.... ake veci su.... a je ich viac.....
😉

Je to o dvoch cestach a respektovani sa 😉
a o ucte....

Je to cesta ako to moze byt aj inak a nie tak ako to je a potom je nasledna moznost volby.
Ta moznost volby absentuje v roznych oblastiach na Sk....

Zeny tak rodit nemusia.... ale mozu ak chcu,lebo na to maju pravo a maju pravo na x- dalsich veci.

Co sa tyka skusenosti s pôrodnmi v zahranici.... moja sestra zije v Uk a poznam stovky zien co tam rodili....
neda sa porovnavat neporovantelne.... ci ako 😉

vsetko je moznost volby a nasledne zodpovednost za nasledok....
ak sa zena bude citit natrhnuta "pozadok" lepsie s vedomim, ze si za to moze sama,
ako "zmrzacena" nastrihom od niekoho ineho, ktori nechcela.... je to jej volba...
a nemala by jej byt odopreta....a nasilne urobena proti jej voli...
vies kolko zien sa natrhlo "pozadok"??? kopec.... a co sa sitia tyka, to sa da odmietnut,,,...
vzdy je to lepsie ak sa to zrastie samo.... zasitie nakrivo sa tazko opravuje.... prirodou sa to este nikdy nakrivo nezrastlo....
a je to tiez o pokore a o hodnotach...
😉
a "nechat zenu trapit sa 3 dni".... to je ten pohlad.... "oni" ju nechali trapit sa....
oni nerodili, ona rodila, nebolo to ich dieta ale jej.....
ako sa postavila k porodu ona.... a co vsetko sa tam stalo, preco porod nepostupoval.... to my nevieme....
ale je najjednoduchsie povedat, ze ONI JU NECHALI TRAPIT SA:......... 😉

bobocka
21. jan 2011

@ewelyne na slovensku si zena moze rozhodnut v ktorej nemocnici rodit bude a podla referencii na dany personal sa tak rozhodnut moze.nik ju nenuti rodit v nemocnici najblizsie k jej bydlisku.vies co myslim 😉 aj my mame stale moznost volby.zena si moze zazmluvnit lekara,ktory ju pozna,vie co od porodu chce,vie ako by asi chcela rodit (ci chce epidural,ci chce rodit najnaturalnejsie ako je to mozne-ja som napr nemala nic,ziadne lieky,nechcela som 🙂 ) ja som osobne za co najnaturalnejsie porody (tym nemyslim rodit na slame samozrejme 😀 ),no neuznavam velmi,ked si prvorodicky hned davaju epidural,len aby to nebolelo,alebo nebodaj ked sa zeny same pre sekciu rozhodnu.to je podla mna stupidita prveho stupna.vsak to je operacia!naco sa dobrovolne pre sekciu rozhodnut-vsak ta sa robi vtedy,ak porod naturalne nie je mozny koli zdravotnemu stavu matky ci dietata,inak nie.celebrity to maju zauzivane,ze rodia sekciuo koli estetickemu hladicku 😠 tu moju kamaratku nechali vytrapit a nakoniec sekcia bola a veru mala riadne stresy z toho porodu a bude sa strasne bat dalsieho. ☹ toto absolutne nepovazujem za spravne.ak sa raz porod nepohne do 24hodin,tak tomu pomozem.sme 21storoci !!! neuznavam ked lekari ci porodne asistentky nechaju zeny rodit v sialenych bolestiach dlhanske hodiny (hlavne ak ziaden progres nie je).iba ak by samotna zena s tym bola v pohode.ale ak raz zena prosi o pomoc a nedocka sa jej-tak je to podla mna velmi zle ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre