Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

strapco13
19. feb 2010

ja som sa otvorila na 3 cm a potom nic..a prenasala som, krckovy nalez rovnaky posledne 2 tyzdne..tak pichol plodovku..a co? maly je zdravy krasny, bezproblemovy porod..nemala som ziadnu poporodnu depku, maleho lubim od prvej chvile, co som zistila, ze som tehu..

zuzi118
19. feb 2010

Latvia, dobre, beriem u teba na to bol dovod. Ale ja pisem o rutinnom praskani plodovky. Preco? Lebo kadzda musi do 3 hodin porodit?

zuzi118
19. feb 2010

ja som za slobodnu volbu. ak nejaka chce cisarsky, nech si ho ma. Ak nejaka chce epi, nech si ju ma. A ak nejaka chce prirodzeny porod nech si ho ma tiez.

strapco13
19. feb 2010

slobodna volba je pekna vec...na druhej sttrane...treba si uvedomit rizika a potom ich aj znasat

latvia
19. feb 2010

zuzi, je pravda, ja by som tvoju kamosku nechala rodit aj 24h pokial by to sama chcela.ak by ale nalez nepostupoval, nemala by som dovod cakat.
tak ako sa ti moze pridusit KP sa rovnako moze pridusit aj normalne otocene dieta....ja by som im odporucila kupit si EPI-NO ak maju strach ze nevytlacia 😝 a rovno by to mali bez nastrihu 😎 len nie kazda je ochotna vyhodit na to peniaze

denduska
19. feb 2010

zuzi, no asi preto o tom rozhoduje, ze je to lekar a na to tam je. Myslim ze on posudzuje ci je vacsie riziko to alebo ono. Ja sama som PROSILA o sekciu...niekolko dni po termine, zavreta, ziadne kontrakcie ani tvrdnutie brucha nic. Doki mi na to povedal ze v ziadnom pripade, ze budem rozbita na mraky, ze ak sa to nepohne, porod vyvolaju. Tak som sa zlakla ze v ten vecer som prisla do nemocnice na 4 cm.

Proste jej mal povedat, dietatko je zadockom, nie je to nic neobvykle, ak by sa mu nechcelo, samozrejme sa urobi cisarsky rez, nic sa nebojte, zvladli to miliony pred vami a vy to tiez zvladnete. Nie ze moja kamaratka rodila KP sekciou a preco ona a ja nie, fnuk fnuk... 😒

Ono najvacsi problem je ze v dnesnej dobe ludia lekarom vobec neveria, kazdy je mudrejsi..ved ma internet 😀 to berte ako na odlahcenie

latvia
19. feb 2010

tympadom slobodna volba akoze nechcem vysetrenie na streptkoka a potom mi zomrie dieta....takto? no, to pekne dopadneme...

latvia
19. feb 2010

sloboda je pekna vec, len kebyze neexistovali pravidla tak by tu bol jeden velky bordel.....je otazne, do akej miery nechat slobodu na pacientovi?

latvia
19. feb 2010

ja by som tiez chcela mat slobodu vybrat si pacientov....

strapco13
19. feb 2010

latvia---napodobne 😀 ☹

zuzi118
19. feb 2010

Tak baby v prvom rade, treba aby si ludia uvedomila, ze nie lekar, ale oni sami nesu za seba a svoje zdravie zodpovednost. Ja som za to, aby boli pacientovi podane vsetky moznosti a ich rizika a aby on spravil to zaverecne rozhodnutie. Ale ono, je to pohodlnejsie prist do nemocnice a hodit vsetku zodpovednost na lekara a ked sa nieco pos.erie potom to zvalit na jeho neodbornost.

Samozrejme ked je pacient pod narkozou a lekar sa rozhoduje a musi spravit sekundove rozhodnutie, tak asi ho nezobudi a nespyta sa ho, ktoru z dvoch moznosti preferuje. Ale nebolo by odveci dohodnut sa pacientom dopredu. a ak si aj vyberie tu rizikovejsiu metodu - tak to respektovat.

Rovnako som aj za to, aby to co lekar povazuje za prilis rizikove, alebo ide proti jeho svedomiu, mohol odmietnut. Trebars ten domaci porod. Povie, ja som proti, ja vam k nemu nepridem.

latvia
19. feb 2010

prepac, ja ako lekar mam pravo povedat ze do rizikovejsiej varianty jednoducho nejdem...co potom? v noci sa bude volat dalsi lekar ktory je ochotny ist do rizika?? 🙄

zrejme mas trosku mylen predstavy jak to funguje.lebo prirodzeny porod pride kedykolvek a ak bude sluzit lekar ktory ti nechce prist na pomoc, ktory teda pride??zobudia dalsieho? odovlaju niekoho z dovolenky?? sme poskokovia pajaci? alebo? 😕

latvia
19. feb 2010

a co lekar bude robit pri domacom porode ak sa smiem spytat? 😅 ked je v sluzbe nema pravo odmietnut, resp.mal by mat, ale to bude tahat ineho dr z postele alebo k zasahu? trosku nepremyslene...

a nevystrasila by ta pred cisarom varianta: muz mamicka, je mozne ze bude vsetko ok, ale preberme si situacie ked sa nieco zvrtne a povedzte mi co si zelate....1. zastava srdca-chcete resuscitovat? 2. nezastavitelne krvacanie....mame sa snazit zachranit vas alebo maternicu? 3. dieta bude potrebovat resuscitaciu, vy budete liat a zlyhavat. na koho sa mam upriamit? na vas ci na dieta?
vravis ze by malo ist vsetko bez toho aby sa zena z niecoho stresovala...asi som dala prilis drsne otazky, ale su proste taketo situacie....bola by si kludna kebyze lekar s tebou prebere taketo otazky??

zuzi118
19. feb 2010

Prepac, zle som sa vyjadrila mala som na mysli PA, ktora povie, ze domaci porod robit nebude.

No ako otazka ci ja alebo maternica je divna. Ale trebars otazka ja alebo dieta uz taka divna nie je. A ano bola by som kludna, keby som vedela ze to nejde vsetko mimo mna.

latvia
19. feb 2010

ak prebojujes variantu aby sa lekari mohli v comkolvek slobodne rozhodnut, ver mi ze ja ta podporim v boji za porod doma a porodne domy 😉

latvia
19. feb 2010

aha, takze privolany lekar domov proste zenu odrodit bude musiet resp. riesit komplikacie, ano? no, aj ja by som chcela pravo volby, nielen pacient a PA, to je podla mna dost nefer

latvia
19. feb 2010

este mam jednu otazku...urcita PA ta bude viest celym porodom, v den D bude ale v sluzbe v nemocnici....co teraz?

latvia
19. feb 2010

pardon, mala som namysli celym tehotenstvom 😉

zuzi118
19. feb 2010

tak v ramci moznosti by zas mali mat moznost rozhodnut sa aj lekari. Zase nie take rozhodnutie, ze dnes viac ako pocuvat srdce robit nebudem, lebo sa mi nechce. A lekar, ktory nie je ochotny byt pohotovstnym lekarom a riesit komplikacie na mieste, by sa nim nemal stat. Tak isto ked niekto nechce predpisovat antikoncepciu nevidim dovod preco by ju musel, ale mal by zaroven dat kontakt na lekara, ktory s tym problem nema... Proste si myslim, ze informovany suhlas, by nemal by len na papieri, ale mal by sa aj realne dodrziavat.

Keby PA, mala v den D sluzbu v porodnici, tak mi asi neostane nic ine len sa s tym zmierit nie? Pripadne mozno mat nejaku nahradnicku v zalohe a ked ani ta nebude, tak by som si povedala, taky je osud, asi to tak malo byt. Niektore veci clovek proste neovplyvni.

latvia
19. feb 2010

ja som nemyslela taketo malichernosti a ze sa mi nechce....ale napriklad odmietnut spinal ak to clovek velmi chce, nechce sa dat presvedcit ze je to ovela vacsie riziko nez celkova...

latvia
19. feb 2010

aha, takze by ta v podstate uspokojilo mat na vyber, aj ked nakoniec zase porodis v nemocke?

latvia
19. feb 2010

alebo situacia, matka alebo dieta? ja osobne by som chcela zachranit dieta, matka zase seba....kto ma pravo rozhodnut? matka? a co moje dozivotne vycitky ze som nepomohla malemu dietatu? asi nie kazda vie pochopit toto myslenie, ale mna by to neskutocne zralo...

zuzi118
19. feb 2010

Matka ma pravo rozhodnut. Ona nesie zodpovednost ako za seba, tak aj za dieta. To rozhodnutie je na nej. Ja nemam pravo urcovat ci je zivot matky menej cenny ako zivot dietata. A to nemas ani ty.

latvia, jasne zeby ma to uspokojilo. Mozno by bol moj vyber nakoniec nemocnica, lebo na poslednu chvilu by som si predsa len povedala, ze to nie je nic pre mna. A bolo by to uplne ok. Teraz na vyber nemam a to ako som uz pisala ma stve so vsetkeho najviac.

Nepochopila som tu vec so spinalom. Ty hovoris, ze spinal je rizikovejsi ako celkova? To ma celkom zaujalo, doteraz som si myslela, ze je to naopak. Mozes mi dat k tomu nejake blizsie info. Pre mna osobne je totiz ihla v chrbte nocnou morou.

Kazdopadne lekar by mal povedat pacientovi mate na vyber spinal vs celkova, taketo su rizika jedneho a taketo druheho. Vyberte si. Ak pacient povie, ze on to chce za ziva, tak mu povie, nech si na to najde niekoho kto to chce urobit (teraz prehanam ale hadam som vystihla pointu.) Asi kazde pracovisku ma urcite metody, ktore ponuka a tam zamestnany lekar by mal poskytovat vsetky. Ak sa s nejakym nestotoznuje, tak bud pojde robit nieco ine, alebo sa vytvori take pracovisko, ktore hned jasne deklaruje - toto nerobime (napr. potraty).

latvia
19. feb 2010

nevravim ze spinal je rizikovejsi nez celkova. teda, nie u kazdej rodicky, nie u kazdeho pacienta. ak sa pytas z hladiska rodicky, tak napriklad u zeny s eklampsiou by som teda spinal rozhodne nepichala, uspala by som ju. co ak mi nejaka taka pride a bude trvat vylucne na spinali? pripominam eklamspia je velmi akutna vec, neni cas volat z domu ineho lekara a ja by som spinal pichnut teda nemienila..

latvia
19. feb 2010

priklad cislo dva, realne mnou zazity. pacient s vysokym poskodenim pecene odoslany na operaciu kolena. zasadne odmieta spinal alebo akykolvek pichanec, chce spat. uz v sprave od obvodaka ma velkymi pismenami CELKOVA NARKOZA KONTRAINDIKOVANA. ja, vzhladom na jeho vysledky plne suhlasim. som mu povedala ze ho proste neuspim. ze ma 2 moznosti, odlozit operaciu dokym si nevylieci pecen, ist na operaciu zaziva alebo pichneme spinal...hodinu som sa s nim "babrala", pokym pochopil ze ja neustupim. bol velmi arogantny a skoro mi nadaval, ze on ked nieco nechce tak to nechce a mam to brat na vedomie.

latvia
19. feb 2010

idem von s krpatym, piiiiste mailujte 😀 😉 odpisem potom

mamutka
19. feb 2010

vidim ze diskusia je velmi rozsiahla, ja len tolko, napadlo ma, ze v podstate som mala bezproblemove tehu, vobec som neriesila, ze existuju vysetrenia, ktore by som mohla odmietnut, lebo nie su nevyhnutne, proste ako dr.povedala, tak som robila, pricom v rodine mame dost negativnych skusenosti so zdravotnou starostlivostou ☹ napriek tomu, ze ma ani nenapadlo mysliet na porod doma, co ani nie je myslitelne v slov.podmienkach, napriek tomu, ze som si radsej ani nepripravila porodny pan v presvedceni ze ma s nim poslu do kelu, tak som rodila podla mna uplne prirodzene a citila som sa skoro ako doma, no pritom po ruke boli vsetky pristroje a vybavenie, ak by nahodou problem s dietatkom...
ziadna EDA, klud a len ja a mm somnou cely cas, dobiehala PA kontrolovat ma, dr.som si zaplatila, nech mam istotu, ze ak by bol naval, tak bude prednostne pri mne, ak sa tam nejaky iny porod prave neskomplikuje, dieta bolo pri mne od narodenia neustale, ak nepocitam jednu hodinu, kedy ma previezli, ulozili a dieta umyli...
takze aj vo velkom kolose sa da prirodzene, podla mna je neprirodzenejsie mat cele tehu krce, ze co vsetko odmietnej a kedy mam dupat, ze chcem to a to a nechcem ono....
v krajine, kde cesty su tak mizerne ako u nas, zapchy a arogantni vodici, ktori sanitku nepustia, co som osobne videla a vodic sanitky tam stracal kopu casu, tak v takej krajine o porode doma radsej neuvazujem....

zuzi118
19. feb 2010

mamutka, super, ze si mala taky pekny zazitok z porodu 🙂

latvia, aj my sme boli vonku, fasa sme zmokli.
V prvom pripade, spinal by si nepichala preco? Lebo nie je cas? neviem, asi by som respektovala rodicku a pichla spinal, lebo ked odmieta celkovu, tak asi vela moznosti nie je. Lebo asi cas, kym by prisiel iny lekar je dlhsi nez by zabral spinal.

V druhom popisovanom pripade si podla mna spravila to najlepsie co si mohla - Dala si mu na vyber. Ak chce celkovu, nech sa paci, ale s dobrou pecienkou, v opacnom pripade spinal. Je na pacientovi ci bude riskovat ci (s prepacenim za vyraz) zgegne alebo prekona strach z ihly.

latvia
19. feb 2010

zuzi, nie kvoli casu, ale kvoli tomu ze eklampsia ti raz dva spadne do bezvedomia, krcov a brutalneho tlaku a dalsich inych kom plikacii, a zachranovat rychlo nezaintubovanu pacientku ktora ti moze aspirovat zvratky je teda o nervy a koleda o vazenie. takze preto.

v druhom pripade som svojim sarmom a inteligenciou dosiahla ze pacient na operaciu siel a nechal si pichnut spinal 😀 a o tyzden mi dosla bonboniera ze sa mu to pacilo a nabuduce bude chciet len spinal 😀 😀 😀 nieco tu smrdiiiii 😎

zuzi118
19. feb 2010

nuz, tak keby si jej to vysvetlila takto, tak by urcite suhlasila 🙂

No potom si mu to musela super pichnut. Ja som pocula na spinal aj velmi pozitivne aj velmi negativne ohlasi. Asi vela zalezi od toho kto to picha - takze tu bonbonieru si si urcite zasluzila.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre