Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

strapco13
17. feb 2010

a vramci prvovysetrenia sa robia niektore reflexy,. ktore sa na makkom a nerovnom povrchu /mamickine brucho/ vysetrit nedaju

strapco13
17. feb 2010

a maleho mi hned po vysetreni prilozili iso slovami..mamicka gratulujume, vsetko vyzera byt v poriadku...niet nad tieto slova z ust lekarov 😵 😵

annalena
17. feb 2010

zuzi lenze ono aj ako alternativa je to hazard so zivotom seba a dietata. a ak sa pri takom porode doma nieco dokasle, tak aj ta zena si musi byt vedoma, ze to vsetko berie na svoje plecia a nie potom obvinovat napr. gyn to mal vediet uz pred porodom, PA to nespoznala skor, neurobila vsetko, zachranka nedosla vcas, lekari v nemocnici sa dost nesnazili atd....a taka je zial realita. najskor velka hrdinka ale za nasledky a pripadne komplikacie su uz zodpovedni vsetci ostatni len nie ja. Lebo este raz, to co tu uz milionkrat odznelo, aj ten najbezproblemovejsi porod a najzdravsia zena sa moze zo sekundy na sekundu stat jednou obrovskou komplikaciou.

k tym PA v porodniciach, baby opravte ma, ak sa nieco zmenilo, ale ked som ja studovala, tak na porodnici boli 3 PA na vtedy este 4 boxy (teraz ich je vraj 5), aby boli obsadene vsetky 4 bolo extrem zriedkave, cize to vychadzalo vzdy skoro 1:1....ale ked si PA cita knizku, listuje v casaku, keca s kolegyna namiesto toho aby sa venovala pacientke, tak je to znova len a len o pristupe.
Preco napr. nemocnice neuzavru zmluvy s PA a ty ako rodicka si mozes "doviest" k porodu vlastnu PA, tak to je napr. v nemecku, preplaca to tvoja poistka. Tato PA vacsinou navstevuje uz zeny pred porodom a aj po porode (cize je tam aj urcity vztah, co je super), vsetko vramci zdrav. poistenia. A tak su aj PA nutene byt mile, usmievave, robit vsetko pre spokojnost zien, dalej sa vzdelavat....lebo im ide o "zakaznikov" 😉
Ked uz niekto tak potrebuje mat PA nonstop pri sebe, mne to skor vadilo, preto som aj ja mala PA co mala 3 pacientky, videla som ju ale vzdy, ked som si zazvonila. 😎

annalena
17. feb 2010

co sa tyka toho vazenia a vysetrenia po porode, strapco som uplne tvojho nazoru 😉
Apgar sa predsa nerobi par hodin po narodeni....a snad uz mi tu nejde niekto rozpravat, ze ani ten nema opodstatnenie. 😕

mimkao
17. feb 2010

Z čiste teoretického hľadiska by som si vedela predstaviť, že by som rodila doma. Určite by mi to bolo pohodlnejšie ako v nemocnici. A dokonca by som bola rada, keby som tak mohla rodiť. Aaaaaaaaaaaaale, hoci som už 4 deti porodila a pôrody boli bez najmenšej komplikácie, pôjdem rodiť do nemocnice. Lebo aj keď ma práve dnes môj dr. ubezpečoval, že ja to zvládnem tak, ako nikto, a že to bude rýchli a o.k. pôrod, aj tak človek nikdy nevie, ako to môže naozaj celé dopadnúť. Aj keď, samozrejme, viem, že to dopadne super. 😎

mir13
17. feb 2010

Mne sa velmi pacili porody doma a pod. Potom som mala po uplne bezproblemovom tehotenstve problemy pri porode - aj ja a aj babatko. Keby som rodila doma, je mala sanca na zachranu. Odvtedy (aj napriek tomu, ze nase nemocnice maju co zlepsovat) som zastancom porodov v nemocnici. Situacia sa skomplikuje v 1 sekunde. Musela som napr. dychat kyslik, bolo jasne, ze babatko sa musi dostat do par minut von. Ako by ste to riesili doma? Nech byvate akokolvek blizko nemocnice, tak do zasahu lekarov to bude trvat minimalne 15-20 minut a ti dietatko bez kysliku neprezije resp. bude nenavratne poskodene. Zaver: vo filmoch, reportazach a knizkach to vyzera fantastiky (a kazda by asi radsej brala domacku atmosferu pred tou nemocnicnou), ale realita byva ina.

annalena
17. feb 2010

mir presne o tom tu hovorime, o tych sekundach, co rozhoduju. a to si zastancovia porodov doma velmi casto neuvedomuju. ☹ inak super, ze vsetko u vas dobre dopadlo 🙂

mimka no u vas doma musi byt veselo, 4 deti a dalsie na ceste, tak to ta obdivujem 🙂 🙂 🙂

mimkao
17. feb 2010

annalena. hej, veselo, len sa tu nikto nesmeje... ale ne... 😀 😀 😀 😀 dík. 😉

lujza123
17. feb 2010

Apgar sa predsa mera myslim 1, 5 a 10 min po porode a su to veci ako adaptacia na vonkajsie prostredie ako dychanie, farba koze..atd. ale vaha a dlzka tam nehraju ziadnu rolu. Apgsa da zistit aj priamo na mieste. To ze neodnasat babetko v prvych momentov od matky nieje ziadny rozmar, za komousov odnasali deti prec hned, teraz takmer vo vsetkych nemocniciach babetko aspon prilozia k mame .

Dotykom s kozou matky dieta ziska potrebne bakterie...(ludske bakterie, nie ziadne agresivne nemocnicne).je to dolezita sucast budovania obranyschopnosti. Preto napriklad deti po cisarskom su ako dojcata nachylnejsie na choroby dych. ciest.

Pokial sa necha dotepat pupocnik, dieta lahsie prejde na dychanie plucami...v case ked tepe dostava dieta popri dychani trochu kyslika aj odtial.....

Ked sa dieta hned prilozi k prsniku podporuje tym vylucovanie hormonov.... oxytocinu ( pre porod placenty), ..napriklad hladina endorfinou ( hormony stastia) je nyjvyssia v zivote
Matky ktorym dieta po porode hned odnesu castejsie trpia poporodnymi depresiam

zuzi118
17. feb 2010

Agparovej skore:
V 1., 5. a 10. minúte po narodení sa hodnotia nasledovné funkcie:

* pulz (srdcová frekvencia)
* dýchanie
* svalový tonus a aktivita
* farba kože
* reakcia na podráždenie
Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4116736/apgarovej-skore....

Co z toho sa NEDA vysetrit na brusku matky? Hovorim z dravom donosenom bezrizikovom novorodencovy a porode bez komplikacii.

Mir13, prosim ta mozes popisat ake konkretne problemy si mala a co im predchadzalo? Myslim tym ci si mala moznost volby pohybu a polohy, prijem tekutin, kedy ti tie problemy zacali a ci si ich vsimla ty, alebo personal. Dakujem.

Ked som ja bola v nemocnici, najdlhsi interval bol 2,5 hodiny, kedy som bola sama. Pocas porodu som sa stretla asi so 14 ludmi (doktori, sestricky, PA) - nebol so mnou jeden clovek, co by ma monitoroval od zaciatku do konca.

zuzi118
17. feb 2010

A este mir13 by ma zaujimalo ako ti zacal porod a ake lekarske zasahy si pri porode mala (napr. pustenie vody atd..).

zuzi118
17. feb 2010

strapco - mne bolo uplne suma fuk kolko vazi a kolko meria. Na prvy pohlad to bolo donosene dieta. Par gramov hore dole... Keby krpec nemal snuru okolo krku, tak by siel hned ku mne na brusko a tam by si pobudol kym by mu nedotepal pupocnik. Ale kedze maly bol obesenec, tak ho hned brali prec.

lujza123
17. feb 2010

Pisete ze by ste doma rodit urcite nechcely..no ani ja nie, porod sa moze zvrtnut v sekunde....a kdo by upratoval potom ten bordel 😀
Lenze preco by sa mali hadzat polena pod nohy tym co chcu? alebo nestihnu? Stat ktory prikazuje PA stat vonku pri porode? TO JE CHORE
Najlepsie by bolo rodit v klude doma a mat vedla v izbe cely lekarsky tym s naj. vybavenim a sukromnou JIP.

zuzi118
17. feb 2010

Lujza - ani pre mna nie je porod doma volba. Presne koli tomu bordelu 🙂 Ale aj koli strachu, nemam v seba az taku doveru, aby som si na to trufla. Ale tiez neviem preco sa to neumozni tomu mizivemu percentu zien, ktore by o to mohli mat zaujem.

Dalsie vec - porodny dom - toto by uz pre mna bola alternativa. Rozhodne lepsia ako nemocnica, kde sa ku mne chovaju ako keby som bola v napravnovychovnom zariadeni. Ale opat - nemam na vyber.

Aj v nemocnici zomieraju zdrave deti a zdrave zeny. Vobec nemam istotu, ze ked pojdem do porodnice, ze dostanem ti najlepsiu starostlivost a domov odidem stastna a so zdravym dietatom.

lujza123
17. feb 2010

U mna sa porod skoncil akutnou sekciou...takze som rada ze som bola v nemocnici....ale keby je na sk porodny dom tak idem rodit tam.
Ja som mala stastie na personal..ale ked pocuvam baby ako hovoria o svojich porodoch tak su to dost desive zazitky..ako neprofesionalny pristup, nezaujem, jednanie ako s nepricetnou, prikazy, zakazy atd. sa nedivim niektorym ze chcu aj napriek obrovskym rizikam rodit doma.

latvia
17. feb 2010

zuzi, mas moznost, prestahuj sa tam kde maju porodne domy 😉

a tvoja veta na predoslej strane : .Je dost casu na to, aby sa pri nepostupujucom porode islo do nemocnice. svedci len o tom, ze nemas ani najmensiu sajnu co vsetko sa moze stat.
nieje ti trochu divne, ze vsetky , co tu neobhajujeme porod doma, sme lekarky??? mas dojem ze vidis castejsie ako my komplikacie pri porodoch a umrtia?? mas dojem ze my by sme nechceli rodit v prijemnych podmienkach?? ide v tejto teme o to aby bol porod prijemny alebo bezpecny?? niektore zeny si totiz nevedia dat dohromady vsetky informacie a rozhodnu sa pre porod mimo nemocnice a nemusi to dopadnut dobre....citala si co pisala annalena o tom ako v nemecku umreli 3 deti pri domacom porode? chcela by si byt jednou z mamiciek ktora by toto zazila?? verim ze nie, a verim aj tomu ze bola starostlivo vybrata pre porod doma a mala pri sebe nonstop PA. viac uz k tejto teme nemam co dodat

zuzi118
17. feb 2010

Ja som mala porod vyvolavany, takze ja by som tak ci tak musela ist do nemocnice. Ale mrzi ma, ze ani v buducnosti nemam na vyber.

latvia
17. feb 2010

lujza, akutna sekcia? a myslis ze kolko trva kym by ta z porodneho domu previezli na operacku do nemocnice?? pri akutnom cisarovi ide doslova o minuty, vazne by si to riskla ?? 😕

strapco13
17. feb 2010

latvia..nerozculuj sa 😀 😀
ak chcu niektore riskovat svoj zivot a hlavne zivot svojho dietata..tak ich nechajme

len tolko..moja babka prve dve deti rodila doma a druhe dve v nemocnici..povedala mi, ze nikdy viac doma...a ze jedina vyhoda rodenia doma bola v tom, ze sa mohla viac kricat 😀 ..a rodila teda v davnej dobe a dokonca si vybrala nemocnicu, kde chcela

strapco13
17. feb 2010

zuzi..v jednom prispevku pise,s ze doma by si nerodila a v dalsom ti je luto, ze v buducnosti nebudes mat na vyber? trosku protichodne...ako si to myslela..rozpis viac

zuzi118
17. feb 2010

Moja prababka rodila 9 deti doma a desiate jej v porodnici zomrelo. Babka z druhej strany rodila v porodnici 5x, dve deti jej zomreli, jedno predcasne narodene, ale druhe uplne zdrave - ale asi padlo zdravotnikom. Opakujem, nemocnica nie je zaruka ze matka a dieta pojdu domov obaja zivy a zdravy.

latvia - ano dakujem ti za taku radu ze prestahuj sa. Nebola si to nahodou ty co si sa stazovala na zle podmienky lekarov v nemocnici, dlhe sluzby, nizky plat zle vybavenie. Tak aj ty sa mozes prestahovat. Super rada co? A takyto pristup mas aj k svojim pacientom, nepaci sa ti, prestahuj sa?

strapco - vyborny napad. nechajte nas. umoznite nam to co je inde bezne a vy kludne rodte v porodnici. vam predsa nikto nebrani.

latvia
17. feb 2010

zuzi 🙂 ano, stazujem sa, lebo sa mi to nepaci, ale zrejme mi to az tak nevadi kedze som sa neprestahovala 😀 kebyze nieco fakt chcem, tak sa aj prestahujem 😉 a o mojom pristupe k pacientom nemas ani sajnu, tak to sem netahaj, dobre? 🙂

inac ma uchvacuje jak tvoja babka vedela ze zrovna jej dieta zomrelo kvoli zdravotnikom 🙂
zuzi, je dobre trosku pocut aj inu stranu nez len tych co chcu rodit doma, nie? nie kazda matka by nechcela pocut o moznych rizikach, ty ked pred nimi zatvaras oci a usi, tvoja vec, ale niekto by mozno rad vedel aj veci okolo toho

latvia
17. feb 2010

Podle údajů v zahraničních odborných časopisech je 12 až 32 procent rodiček, které si naplánovaly porod doma, pro různé komplikace nakonec transportováno do nemocnice.

Třeba v roce 1991 v Česku zemřelo v souvislosti s těhotenství, porodem nebo šestinedělím 21 žen, v roce 2005 to bylo devět žen. V roce 1974 zemřelo téměř 3000 novorozenců, v roce 2005 jich bylo 206. V Nizozemsku, kde rodí doma 30 procent žen, je úmrtnost matek a novorozenců v porovnání s Českem dvojnásobná.

Mimo porodnici se v Česku narodí ročně zhruba 200 dětí, to jsou dvě desetiny procenta. Přibližně jen ve čtvrtině případů jde o plánovaný porod doma.

V USA to jsou dvě až tři procenta dětí, v Británii až pět procent. V Nizozemsku se doma sice odehraje 30 procent porodů, ale jejich počet stále klesá. Za 40 let se počet domácích porodů v této zemi snížil o polovinu

http://www.mediashow.cz/clanek/Porod-doma-neni-...

latvia
17. feb 2010

tak kto tu tvrdil ze porodna umrtnost stupa s porodmi v nemocnici??????

latvia
17. feb 2010

http://www.severskelisty.cz/kaleido/kale0134.htm

tak, po precitani tohoto uz mi je jasne preco sa tu furt mota o porodoch vo svedsku a podobne....tak si ten clanok precitajte pomaly a pozorne.....precitajte si ako je vyskolena PA vo svedsku, bude vam jasne ze je to nieco ako pololekar, ma ovela vacsie pravomoci....dalej si precitajte ze az 95 percent svediek rodi v nemocnici!!!!!!!!! v prijemnom prostredi, s PA, ale v nemocnici!!!!! kde je poruke lekar!

ma niektora este nejaky iny argument na porody doma? lebo ten o svedsku ma teda nepresvedcil 😝

strapco13
17. feb 2010

latvia....ja nie 😉
ano porod doma je uzasny, svoje prostredie...kym si clovek neuvedomi ake rizika s tym suviasi...potom prestane byt taky uzasny
ze niekto chce riskovat svoj zivot..prosim, ale riskovat zivot niekoho druheho...teda dietatka... 😠 😠

zuzi118
17. feb 2010

Ja zas chcem dostojny porod. Mam sa koli tomu prestahovat? A to mi hovoris ako zdravotnik? Nie, neviem nic o tvojom pristupe, preto sa pytam.

Moja babka to vedela, lebo dieta jej doniesli na kojenie s modrinou na hlavicke, apaticke. Potom zomrelo. Tak co sa asi tak mohlo stat?

strapco - mrzi ma ze nemam moznost ist rodit do porodneho domu. Moj prvy porod vo mne zanechal tolko negativity, ze som sa zaprisahala, ze najblizsich 5 rokov sa ma ziaden lekar pokial to nebude zivotne nutne nedotkne. Miestami mam pocit, ze za tychto podmienok ani dalsie dieta nechcem. Hrozim sa dalsieho pobytu v nemocnici. Spolieham sa na to, ze casom spomienky predsa len vyblednu. Ale keby som teraz otehotnela, tak fakt neviem kam by som sla o 9 mesiacov rodit. Ked tak nad tym teraz uvazujem, tak asi fakt nechcem dalsie dieta. ☹

strapco13
17. feb 2010

toto bola odpoved na tvoj skorsi prispevok...ale sedi aj na tentoskorsi

zuzi118
17. feb 2010

latvia - ved to je uplne v poriadku, ze PA su poriadne vyskolene a aj to, ze nie kazdy porod, ktory sa doma zacal sa tam aj skoncil.

Aj porod v nemocnici znie super ohladom bezpecnosti, kym mas stastie na personal.

strapco13
17. feb 2010

zuzi..modrinka na hlavicke..kefalhematom vznika pri tlaku porodnych ciest na hlavicku dietatka..tym myslim porodnych ciest rodicky

a presne to tu piseme..ze treba dat nemocniciam peniaze od poistovni..nech je tam viacv lekarov, skolenych PA, da sa potom aj zhumannit prostredie..lebo ked nemas peniaze, tak ako mas vybavit oddelenie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre