Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

latvia
19. feb 2010

zalezi aj od pacienta, tohoto sa mi podarilo pichnut hned na prvy sup, ale s inymi sa clovek naptrapi

romy01
19. feb 2010

ahojte dievcata.

Mna caka coskoro tporod a teda patram na nete ze co a ako - hlavne mi ide o skusenosti zien, lebo teda mi kopa prvorodiciek potvrdili, ze isli rodit ako slepe kurence, nevedeli co ich caka a boli z toho vystresovane a cojaviem co. Som rada ze tu prebieha diskusia aj s lekarkami, lebo baby davate sem aj pohlad z druhej strany, co je fajn.

Podla mna co som si doteraz utvorila ako taky obraz - a aj z vlstnych skusenosti z minulorocnej laparky. tak musim povedat, že doma by som porod neriskovala, aj ked si myslim, ze aj su ohlasy na to aby sa to zacalo viac propagovat resp. uskutocnovat, tak potom by to malo byt na baze profesionalnych porodnikov, ktorí by povedzme chodili na taketo porody a v pripade komplikacii aby vedeli pomoct rest zabezpecit prevoz pacientky do nemocky. Myslim si ze tych komplikovanych porodov zas neni tak moc aby toto predstavovalo nejake zvlast velke riziko a podla studii sa pri domacich porodoch aj znizuje pocet komplikacii prave kvoli lepsej psychike rodiciek.
No co sa tyka nemocnic - ja som bola vlani v MT a musim povedat ze personal je fajn a aj lekari, no dost mi chybala komunnikacia s lekarmi. Keby nebol internet, tak ani neviem co to laparka je. Nik mi nevysvetil co sa bude so mnou diat a ze ci napr suhlasim napr s odobratim vajecnika keby sa cosi naslo. Nastastie bolo vsetko OK , no aj napriek info co som mala z netu som bola v strese a soklo ma ze so mnou nic neprediskutovali a nemala som ani odvahu sa na nieco opytat. Strcili mi len papier s mini pismom aby som popisala, a bolo. Takze v tomto si myslim ze je velke minus nasho zdravotnictva - jednoducho clovek nevie do coho ide, co sa pripadne moze stat a pod. Tyzden po operacii v plnej narkoze som letela k ocnej, lebo po operacii som prestavala doslova vidiet z hodiny na hodinu a od tej doby nosim brile s dvojkami dioptiami. Nikto mi ani len nepovedal o neg ucinkoch narkozy- Key mi to povedali, samozrejme by som to aj tak absolvovala, ale mohla som s tym proste ratat, a takto vclovek len aby trpol, ze co sa este objavi.

podobny nazor mam teda aj k porodom. Je fajn ze lekari su pri rodicke a dokazu jej v pripade komplikacii pomoct. A tiez chapem, ze ked ide o minuta ze nema cas riiesit so zenou co ano a co nie. Ale v pripade planovaneho porodu - ci uz prirodzeneho alebo aj sekciou, ked je dost casu si ujasnit veci, si myslim ze by zene mali vyhoviet v jej predstavach o porode a pod. Napr by som si rada urobila por plan a som zvedava ked by som chcela aby dieta nevazili hned poi porode a nenatahovali mu nozicky, ale nechali to na neskor ze co mi na to povedia. Ved dieta do druheho dna nenarastie tak o co ide. a takychto malickosti je vela co by sa dalo rodicke vyhoviet, nikoho by tym neohrozili, naopak nemuselo by sa riskovat vyklbenie noziciek a podobne.

latvia ty si lekarka- mozes napisat ake su rizika pre matku a pre dieta pokial ide o spinal a pokial ide o celkovu narkozu ? Kdesi som citala ze pri celkovej narkoze sa casto stava ze sa musi dieta ozivovat a jedna mamicka z ciech pisala ze presne toto sa jej pri cisarskom stalo a potom jej dieta zomrelo na ten novonarodenecky syndrom

latvia
19. feb 2010

rizika spinalu pre dieta ziadne, nedostava sa do jeho obehu nic. rizika pre matku je v podstate vacsi pokles tlaku pri ktorom jej moze byt na zvracanie,ale da sa to liekmi zvladnut.a bolesti hlavy po spinali, niesu u kazdej ale obcas sa vyskytnu.
celkova narkoza- matka - ak je to akutny cisar, a je najedena, pri intubacii sa moze pozvracat a vdychnut zvratky do pluc....horsie je ked nejde zaintubovat, nedari sa, aj take pripady boli...
matke je do zily podavany tiopental a sukcak, ktore prechadzaju placentou....tiopental ma utlmujuci vplyv na akciu srdca, celkovo je to "oblbovak".... zas nemozem povedat ze sme vela deti kriesili, skor to bolo kvoli inej veci, pre ktory sa ten cisar akutny robil, nie kvoli narkoze.
inac, to o tvojich dioptriach teda pocujem prvy krat.nikde sa ani neuvadza takato moznost pri liekoch co sa pouzivaju na celkovu narkozu 😕

annalena
19. feb 2010

romy to je aj pre mna novinka to s tymi ocami, o takej komplikacii celkovej narkozy ? 😕

babulka
20. feb 2010

Latvia - potvrdzujem z vlastnej skusenosti - pri spinale mi bolo horzne, hrozne zle, myslela som, ze sa tam pozvraciam, aj mi museli nieco pripichovat do kanyly, lebo som mala velmi nizky tlak (ten mam bezne 90/60, vyssi som snad ani nemala) a pocas porodu bol este nizsi...no sodoma gomora. 😖 Druhykrat ak sekcia (dufam, ze nie), tak asi radsej v celkovej... aj ked po spinale ma hlava nebolela a na to ma upozornili, ze moze, ale na ten tlak ma nik neupozornil...ale bol tam skvely ujo anesteziolog, zlaty pan 😵
Nepatri to k tejto teme, ale je zaujimave, ako tu niekto napisal - ak chce mamicka cisarsky, tak nech ho ma... pri vsetkej ucte, tento nazor nikdy nepochopim... 😔Ako vobec moze niekto dobrovolne uprednostnovat takyto velky zasah...ved na co "vynasli" setrne operacne metody, laparoskopie a ine, kde sa nemusi do tela rezat, iba minimalne...asi to nejaky dovod ma... a potom sa niekto necha dobrovolne rezat, lebo neviem co (zachovanie "podvozku", nechce sa mi tlacit, bojim sa bolesti (pche, ta je po cisarskom takisto hrozna)). Takejto osobe by som pri najblizsej operacii ani nedala na vyber ziadne setrne metody, rovno by som rezala 😀

zuzi118
20. feb 2010

babulka, to som bola ja co to napisala. Mne sa nepaci ked niekto druhy rozhoduje za nas. Clovek predsa len nie je vagina, maternica a ine organy ale aj dusa. Ak ma niekto velky stres z vaginalneho porodu, preco by mu nemohol byt umozneny cisarsky? Napr. v pripade tej mamicky co jej zomrelo dieta v brusku... preco ju nutit do vag. porodu? Odporucit, vysvetlit rizika, zistit co stoji za tym strasnym strachom a pracovat na jeho odburani atd, to ano.. ale rozhodnut za niekoho druheho, to mi ide proti srsti.

O to iste sa tyka aj porodov doma, v porodnom dome ci v nemocnici. Kazdy sme nejaky a neviem preco by sme malli rodit tak, ako si niekto iny mysli, ze je lepsie. Mne lekarka pri porode doslova vynadala, ked som jej povedala, ze epi u mna nepripada do uvahy.

babulka
20. feb 2010

Zuzi - ja sa k tomuto mozem vyjadrovat iba ako laik...Samozrejme, existuju pripady, kedy je strach odvodneny a opodtstneny, su to presne pripady, ktore popisujes. Ale takychto pripadov je minimum v porovnani s tymi "pohodlnymi"... Samozrejme, nikoho neodsudzujem, iba vyjdarujem svoj nazor...
Kazdopadne, kym bude za akykolvek medicinsky ukon (a k tym patri aj porod a sposob jeho vedenia, ci sa nam to paci alebo nie) pravne zodpovedny lekar, resp. zdravotnik, slobodna volba musi ist bokom. Nemozem sa ja ako pacient ohanat slobodnou volbou, ked ta moja slobodna volba ide proti zdravemu rozumu, a hlavne, ked ta moja slobodna volba moze mat katastrofalne nasledky. Nehrajme sa prosim na lekarov obzvlast ked o medicine vieme iba to, co si precitame na internete. 😔 😅

zuzi118
20. feb 2010

A co potom odsavanie tuku, podviazanie zaludka a pod....

ja neviem kolko je akych pripadov, ale ked sa niekto chce dat dobrovolne rezat, tak na to asi ma dovod, nie? A ze mne je to cudzie alebo nepochopitelne je jedna vec a druha ci mam pravo o tom rozhodovat. Pokial nejde o ukon, ktory by bol vyslovene kontraindikovany so stavom pacienta neviem preco mu nevyhoviet.

zuzi118
20. feb 2010

pridavam linku, kde si mozte pozriet video porodu v sede (PA, podla mojich info porod v porodnom dome) a v lahu (klasika nemocnica), vo vode a cisarsky rez.

upozornujem, ze je to video aj s detailami, takze kto nema take zabery rad, tak nech neklika.
http://www.tehotenstvo.eu/article/14/video-poro...

strapco13
20. feb 2010

zuzi..vo vacsine porodnic je uz porodny stol polohovatelny, do take az polosedu..podla vole rodicky..malokde sa rodi uz na rovnom a ani nohy tym padom uz nie su vyviazane vysoko vo vzduchu ale tamer v rovine "zadku"..neviem to presne opisat slovami..pretoze ta cast, kam sa narodi babatko sa da dat nizsie, cize nemusi rodicka strkat nohy na "luster"
a mne to prislo pohodlne..vyuzivala som tym padom gravitaciu a zaroven som sa medzi kontrakciami mohla o nieco opriet a oddychnut si

by som hodila aj foto ..ale gynekolog ma odfotil s babom a manzelom tak, ze mi skoro vsetko vidiet 😀

zuzi118
20. feb 2010

Ja som tiez rodila na polohovatelnom kresle, ale so skusenosti kamosiek viem, ze standard to teda nie je. Jedna dokonca rodila tak, ze si nohy drzala sama.

Pozerala si si aj to video v sede? Vsimla si si tu inu atmosferu?

annalena
20. feb 2010

tie videa poznam, ked som ich videla ako tehotna, nahnalo mi to hrozu 😀 😀 takze ta atmosfera na tom druhom videu sa absolutne ani z najvacsej dialky nepodoba na tu, co som zazila ja v nemocnici pri porode ...cize zase sme pri humanizacii a zlepseni podmienok v nasich nemocniciach 😉 dokonca si dovolim tvrdit, ze som mala krajsiu atmosku ako pri tom videu domaceho porodu 😵 🙂

strapco13
20. feb 2010

ja som tie videa videla este ako tehu...mne by nevyhovovalo tak rodit, nehovorim, ze je zla..ale poloha, ze som cupela mi strasne pomohla pred tlacenim, kym som este nebola otvorena

u nas uz vyradili tie stare porodne stoly..my mame vsetky polohovatelne

lindda
20. feb 2010

cafte myslim, ze doma by to bolo super ja som bola nespokojna s pristupom v nemocnici a dost som si vytrpela ,,,, po 20hod pichli epi skoncili kontrakcie a ked uz bol maly na pokraji smrti tak mi spravili v celkovej anesteze cisarak mam nato dost zle spomienky. Zly pristump neochota proste hnus kazda minuta v nemocnici bola utrpenie dalo by sa o tom pisat na 5 stran.

zuzi118
20. feb 2010

Linda, ale vies, ze doma by ti miesto epi akurat tak zapalili aromalampu? 😉

Je mi luto, ze si zazila zly pristup. ☹

zuzi118
20. feb 2010

annalena, tak to je super, ze si mala este lepsiu atmosku. Keby tu bol tlieskajuci smailik, tak ho sem dam.

Strapco - ani mne by poloho v cupe nevyhovovala, lebo som bola strasne opuchnuta a tak mi cupeni strasne boleli nohy. Ja som rodila v pololahu, ale kedze som mala riadene tlacenie, tak ani neviem velmi posudit, ci by mi vyhovovalo nieco ine viac. Co mi vyslovene prekazalo, bolo povzbudzovanie, zo strany personalu. Verim, ze inej zene to doda sily, ale ja si pamatam, ze v duchu som si vravela, nehucte po mne jak po kobyle na dostihoch.

zuzi118
20. feb 2010

annalene, este ta poopravim na tom videu je porod v porodnom dome - nie doma. Aspon na kurze nam tak vraveli. Tam sme pozerali cely ten film.

strapco13
20. feb 2010

zuzi..uprimne..ja som si ostatni personal okrem mojho dr neuvedomovala kym som rodila...pre mna mal moj gyn hlavne slovo, plne mu doverujem.,.a tym padom ja mam na porod len tie najlepsie sponmienky..az na 5s kym sa maly rozplaka..bolo ho treba iba odsat, ani fialovy nebol..len v terj chvili to boli pre mna hodiny nervov
moj mm bol pre mna velka opora..ale na tlacenie siel von, tak sme boli dohodnuty..nechcel byt pri tom..nie je citlivka, ale aj som bola toho nazoru, ze nech pocka vonku..by som sa bala este aj o neho 😀 , ale hned ako bol maly uz na svete, tak uz bol s nami 😵 😵

si predtym pisala, ze domaci porod je o zenach, ktore plne doveruju svojmu telu...ja sebe plne doverujem..inak by som nesla vobec do tehu 😅 ..no doma, v porodnom dome a ani na ambulancii by som nerodila..nie kvoli sebe..ale kvoli tomu aby mal moj drobec zaistenu prvu pomoc, keby nieco..pretoze by som si nemohla vychutnat porod, keby som vedela, ze v pripade nudze sa neda zasiahnut ihned...toto je fakt, ktory mne osobne dopomohol k tomu, ze stres z porodu u mna nenastal..len bezne obavy prvorodicky o dietatko..ci je v poriadku a tak

carmen86
20. feb 2010

ahojte pridam sa do debaty, ja ako porodna asistentka by som nikdy nechcela rodit doma alebo niekde inde, som za porod v nemocnici, kde sa da poskytnut prva pomoc v pripade komplikacii nielen matke ale aj dietatu, presne tak ako pisala strapco13..

strapco13
20. feb 2010

carmen..dik, ze si sem hodila svoj nazor PA
myslim, ze setci zdravotaci su za porod b nemocnici..je to bezpecnejsie...pokial budu este peniaze na ich zutulnenie..tak sa snad vyriesi dilema rodiciek, ktore maju strach z nemocnic

carmen86
20. feb 2010

ja by som si urcite nezobrala na vlastne triko to, ze by sa nieco doma stalo nebodaj a ja by som letela do basy, stale si pri praci hovorim ze som jednou nohou v base, pretoze zodpovedam za dva zivoty, a snazim sa pristupovat k svojej robote co najzodpovednejsie, a kolkokrat po sluzbe som rozmyslala ci som vsetko urobila dobre....

strapco13
20. feb 2010

carmen..to poznam...tiez som uz prebdela zopar noci..dookola si niecom premietam v hlave, uvazujem nad moznostami...a aj ked si hovorim, ze vsetko dobre dopadlo, tak ten pocit zodpovednosti neda spat...ale tak by to malo byt..ak sa prestanem trapit nad niecim z roboty, tak je cas na dochodok

avicena
20. feb 2010

Zuzi:Potom ako je mozne, ze porody doma maju rovnaku mieru umrtnosti ako tie v nemocnici?! Respektive asi by som sa mala spytat naopak: Ako je mozne, ze porody v nemocnici maju rovnaku mieru umrtnosti ako tie doma?!
Fakt, ako je to možné? Keď doma rodia len ženy s fyziologicky prebiehajúcim tehotenstvom, ideálnou polohou plodu, normálnym uložením placenty bez iných vážnych ochorení a v nemocnici sa rodia aj deti v 25 t. gravidity , kde je vysoké riziko úmrtia dieťaťa, rodia sa tu viacpočetné gravidity, v nemocnici rodia aj ženy s ťažkou hypertenziou, cukrovkou, v nemocnici prichádzajú na svet aj detičky s vrodenými vývojovými chybami často nezlučiteľnými so životom.... atď.
Nezdá sa ti logické, že doma by malo byž PODSTATNE menej úmrtí detí ako v nemocnici, keďže doma neriešiš patologie len ideálne rodičky? A najmä, žiadny lekár nekazí priebeh pôrodu zbytočnými zásahmi 🙂
Skús mi to vysvetliť, lebo podľa mňa tie štatistiky práve dokazujú, že pôrod doma je rizikovejší pre dieťa.
Vieš , v nemocnici spravidla zdravej žene, pri fyziologicky prebiehajúcom tehotenstve dieťa NEZOMRIE.
A ešte si sa pýtala, koľko je akútnych komplikácií pri pôrode , kde je nutne potrebný zásah lekára. No asi toľko , koľko detí zomrie počas domáceho pôrodu. Je to málo alebo veľa?

zuzi118
20. feb 2010

strapco - nechela som povedat, ze zeny co povazuju nemocnicu za najlepsiu volbu si zaroven neveria, to urcite nie. Dolezite je, co nam dodava istotu. Pre teba to bola nemocnica, lebo si si bola ista, ze pomoc je po ruke a preto si nebola v stresa. Pre niekoho ineho je to zas vlastna obyvacka, lebo je to pre neho doverne zname prostredie a vsetko ine ho prilis rusi.

carmen - dakujem za tvoj nazor. Mas nadherne povolanie 🙂 Narocne a zodpovedne, ale predsa krasne. Chcem sa spytat a co si myslis o porodnych domoch? A druha otazka, uz si niekedy asistovala pri prirodzenom porode? A tretia otazka - z tvojej praxe, ako by si zhodnotila priania zien - po com najviac tuzia, coho sa pri porode dozaduju a naopak co ich stresuje. Budem rada ak si najdes cas na odpoved.

zuzi118
20. feb 2010

avicena - ta otazka sa tykala umrtnosti pri nizkorizikovych porodoch. A ta je rovnaka ako pri porodoch doma, tak aj pri porodoch v nemocnici. Inak je umrtnost v nemocnici ovela vyssia - prave pre tie faktory, ktore si popisala. Cize pri porovnavani dom. a nem. porodov sa beru do uvahy len tie "idealne tehotenstva". Takze este sa raz sa pytam, ako je to mozne, ze ta umrtnost je rovnaka?

strapco13
20. feb 2010

zuzi..ja viem, ze si to tak myslela, ze zeny co rodia doma, ze si plne veria...tym nikto nepovedal, ze zeny co rodia v nemoci si neveria
lenze jedna vec je verit si a druha vec je riesenie pripadnych /nikomu ich nezelam/ komplikacii..a to by si zeny, co chcu rodit mimo nemocnice mali uvedomit, ze toto riziko tu je a ze neriskuju iba svoj zivot, ale zivot bezbranneho stvorenia akym babatko je

zuzi118
20. feb 2010

strapco, mas pravdu. Myslim, ze porodom doma by mala predchadzat intezivna priprava a kde by kazda zena mala zvazit aj tieto rizika, ze sa jej alebo dietatu nedostane pomoci vcas. Prave z tohto dovodu si myslim, ze vacsina zien zvoli porod v nemocnici, prave pre tu istou, ze keby daco. Ale zaroven si myslim, ze by malo byt umoznene tym zenam, ktore po tom domacom porode tuzia, aby ho mali. A hlavne, aby mohli mat pri sebe odbornu pomoc PA a to legalne. Lebo to teraz mozne nie je.

latvia
20. feb 2010

zuzi....pokial nebudeme vediet na ake priciny umreli deti v nemocnici tak je tato otazka dost skreslujuca...

strapco13
20. feb 2010

zuzi..jednak som sa chcela povedat to co latvia 😉
a jednak..kto potom bude niest zodpovednost za komplikaciu..zena, ci PA...lebo ak PA je to nefer, lebo ona len plni priania rodicky..lenze najhorsie je, ze za to moze zaplatit babatko, ktore na vyber nema ☹ ☹

zuzi118
20. feb 2010

Pozri si tu tabulku v studii, ktoru som sem dala. Tie cisla su naozaj porovnatelne. Nie su tam sice priciny, ale je to rozdelene podla viacerych faktorov. Jednoznacne z toho vychadza, ze mas rovnake riziko ako pre nemocnicu aj pre domaci porod. Keby domace porody boli naozaj take rizikove ako tvrdis, tak tie cisla by vysli v prospech nemocnice.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre