Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

magdal1
27. máj 2010

imarikai- sprav ako budes citit,ze je pre Teba dobre. Kludne chod aj skuor, ak Ta to ukludni. Hlavne nech si v pohode.

bubelko
27. máj 2010

tehula: ja zijem vo svajciarsku, rodila som tu obe deti. jedno v zurichu a druhe v badene. ale to ti asi aj tak nic nepovie. mam teda realne zazitky z porodnice zo zahranicia: ziaden nastrih, pokial nie je nutny, ziaden klystir (takmer ma vysmiali, ked som sa na to pytala), ziadne holenie. na izbe sme boli 3, babatka sme mali stale pri sebe. wc na izbe, len pre pacientky. sprchy na chodbe spolocne. ale kazda samostatne, ciste so stolickou. na izbe skrina s hygienickymi potrebami - uteraky, vlozky, sietove nohavicky, vlozky do podprsenky.
po porode hned prilozene babo, kupane na 3ti den. manzel pri porode uplna normalka, bez platenia. berie sa to ako samozrejmost, ze niekto s tebou pri porode je (moze byt mama, kamoska alebo koho si vyberies). na porodnej izbe som bola sama, mala som zachod a sprchu. okrem toho epidural na poziadanie, bez predchadzajucej objednavky a bez priplatku.
porod komplet aj s pobytom hradi poistovna zo zakona. jedine co sme doplacali bolo pouzitie telefonu, televizor (co som mala pri posteli a ma kazda postel) a vecera pre mojho muza (pri prvom dietati).
mas este nejake otazky? rada ti odpoviem 🙂

etnicka
27. máj 2010

tehula, ja pisem o mojej osobnej skusenosti, nie utopicke vizie 😉 prepac za tie "zarucene pravdy", mozno som Ta zle pochopila. Casto sa totiz stretavam s nazorom, ze ak rodicku nenastrihnu, urcite sa potrha a z vlastnej skusenosti viem, ze to nie je pravda, tak som Ta asi zaradila do tejto skatulky, tak este raz prepac. Suhlasim s tym, ze kazdy porod je iny a kazda zena je ina.

zuzi118
27. máj 2010

etnicka, treba ale dodat, ze to, ze ta nastrihnu nie je zarukou toho, ze sa nedotrhas az po konecnik.

bihan
27. máj 2010

Ja som tak isto rodila v zahraničí, takže si nič nevymýšľam a neidealizujem - to, čo spomenula Bubelko platí aj u mňa plus - na izbe som bola sama, mala som vlastnú sprchu a záchod, žiadna rutinná epiziotómia, dieťa okamžite po pôrode položené na bruško, umývané síce nie po 3dňoch, ale cca po hodine za prítomnosti MM a odvtedy stále so mnou (osobne mi neide do hlavy, ako mamina, ktorá a na tú maličkú tváričku teší 9m môže požiadať, aby jej dieťa odniesli).

No a čo sa stane, ak sa to do nemocnice nestihne? Občas sa stane, že sa to do nemocnice stihne a aj tak je to prd platné, lebo to miminko neprežije.. nedávno tu bol prípad jednej aprílovky (myslím, nechcem menovať), ktorej sa miminko zadusilo pri pôrode v nemocnici. A tých smutných nemocničných príbehov je tu viac.
Ako ma nezabudol upozorniť môj anesteziológ, netreba zabudnúť na to, že ešte aj dnes sa pri pôrode umiera. Je to asi jeden prípad zo 100 tis., ale stane sa to a neviem, čo by som horšie znášala - či fakt, že moje dieťa umrelo v nemocnici vinou lekárov, alebo preto, že som sa rozhodla rodiť doma. V tom momente by to bolo asi úplne jedno.

imarikai
27. máj 2010

zuzi118 to je pravda pi synovi doktor chvíľu čakal či hlavička prejde ale citila som že to bez nastrihu nepojde ale stretla som v porodnici maminu ktorej sa podarilo tretie dieťa porodiť bez nastrihu ale bola sama

natalia777
27. máj 2010

bihan mas pravdu ja som tu uz tiez pisala rodila som v UK a tiez si neviem predstavit ze som sa 9 mesiacov tesila na moje babatko a ked sa konecne narodi tak im poviem zoberte ju chcem sa vyspat!!! mna to ani nenapadlo...... a to som bola dost ubolena, znicena a unavena........

porod doma nie je bezpecny ( moj nazor) vravim to preto, ze ja osobne som mala nekomplikovane tehotenstvo a aj zaciatok porodu bol super, rychlo som sa otvarala aj napriek epiduralke to slo super, az kym som nezacala tlacit! vtedy lekari zistili ze mala je trocha zle natocena a museli ju rychlo vytiahnut kliestami lebo sa mohla udusit!!!! a keby som nebola v nemocnici zrejme by som si svoju dcerku uz nikdy nevidela!!!! rozhodovali sekundy! takze ja by som doma nikdy nerodila! hlavne nie po mojej skusenosti! ale to je moj nazor!

bubelko
27. máj 2010

bihan> myslim, ze v tom momente by ti to bolo jedno. a to, ze sa pri porode umiera, je zname. len sa na to akosi stale zabuda. ale umiera sa menej, a to aj vdaka zdravotnej starostlivosti.

bihan
27. máj 2010

Natalia, moje malá tiež zle naliehala a išla vonku kliešťami, lenže keby nebolo taj prašivej epidurálky (ospravedlňujem sa za výraz, nechcem už o nej ani počuť 😀), možno by to bolo všetko úplne inak. Dnes už nikto nedokáže povedať, čo by bolo keby, ale rozhodne viem, že pri druhom už epi ani iné oblbováky nechcem. 🙂

Lekárom som vďačná, že sa o mňa starajú ako sa starajú, že mi robia UZV, odbery krvy, kontroly každý mesiac, do môjho tehotenstva to nijako negatívne nezasahuje, ale nech nerobia to isté aj pri pôrode (teda nech do neho zbytočne nezasahujú) a všetci budeme spokojní 😀

natalia777
27. máj 2010

bihan ja epiduralku chcem mat aj pri druhom 😅 ja som s nou bola spokojna, to bola chyba niekde inde moja mala sa nejako zle vytocila a branilo jej pliecko aby vysla von...... ☹ a mna museli nastrihnut kvoli tym kliestom, ale dasli porod chcem urcite bez nich. dufam ze sa podari 🙂

zuzi118
27. máj 2010

natalia, jedno z rizik epi je aj to co sa stalo tebe. Ale ked niekto chce rodit s epi, tak samozrejme nemoze rodit inde ako v nemocnici a pod dohladom lekarov. to da hadam rozum.

bubelko
27. máj 2010

no ja som bola rada, ze som obe deti rodila s epi. boli to vyvolavane porody (malym sa nechcelo na svet) a bolo to bez problemov, a hlavne mi pri prvom porode nemuseli davat plnu narkozu, ked nevysla placenta. co bolo super. zato pri druhom som si ju nejako poskodila, takze bola plna narkoza a potom grcno, lebo som este 4 hodky pred tym pekne vecerala 🙂 no co uz, ale bola aspon sranda 🙂
ale co je podstatne, ze mi ju vyborne nadavkovali, takze som pocas poslednej fazy vsetko super citila a mohla spolupracovat a pocas otvaracej som si mohla zase pospat a nazbierat sily (pri prvom). pri druhom islo vsetko tak nejak rychlo, ze v podstate, keby som to vedela, tak ju ani nepotrebujem 😀 ale neskor sme vsetci mudrejsi, no nie?

natalia777
27. máj 2010

zuzi ako si mozes byt taka ista ze to bola vina epiduralky??? 😕 😕 😕

zuzi118
27. máj 2010

ja som nenapisala, ze som si ista. Len, ze je to jedno z rizik epi. Sak citaj poriadne.

natalia777
27. máj 2010

nemam slov

etnicka
27. máj 2010

natalia viac o rizikach spojenych s epiduralom sa mozes docitat napr. aj na stranke laktacnych poradkyn mamila.sk 😉

magdal1
28. máj 2010

etnicka= mohla by si napisat link, priamo na clanok o epi z uvedenj stranky, pozeram, nemuozem to najst, a casu malo 🙂 dakujem

etnicka
28. máj 2010

magdal pohladam to. Myslim, ze to bolo v nejakej prezentacii.

etnicka
28. máj 2010

http://sites.google.com/site/vasamamila/system/...

treba si stiahnut tu prezentaciu v powerpointe. Je tam krasne vysvetlene, ako priebeh porodu vplyva na dojcenie.

happy8051
28. máj 2010

nemam vyhrady voci nikomu, kto sa rozhodne rodit doma... uznavam, ze ide hlavne o atmosferu... ja osobne by som dobrovolne doma nerodila, pretoze som si ista, ze ako samu seba poznam, ak by sa nieco udialo, davala by som to za vinu domacemu porodu hoci je to mozno blbost...
optimalne by bolo, keby sa domaci porod atmosferou rovnal nemocnicnemu, teda ziadne zbytocne zasahy a stresy... ale to je asi este dost daleko...

zuzi118
28. máj 2010
zuzi118
12. júl 2010

zaujimava stranka pre tie co vedia po aj: http://www.thebusinessofbeingborn.com/

zuzi118
13. júl 2010

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=poro...[showComments]=1&tx_skpagecomments_pi1[success]=1#CommentForm

zuzi118
30. júl 2010

Potvrdene MZ SR: Porod doma je slobodna a legitimna volba zeny. Blizsie info Dieta 8/2010

zuzi118
3. nov 2010

Dňa 30.10.2010 sa v Žiline uskutočnilo komorné stretnutie na tému „Domáci pôrod na Slovensku“. Stretnutia sa zúčastnili ženy z rôznych kútov Slovenska, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma ako aj ženy, ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody.
Hlavné témy diskusie boli:
- Prečo pôrod doma?
- Koho si vybrať ako asistenciu pri domácom pôrode?
- Zodpovednosť počas tehotenstva a pôrodu - kto ju vlastne má?
- Vybavovanie dokladov po domácom pôrode.

kaktusik007
4. nov 2010

@zuzi118 ja len dufam, ze rodit doma nebudes 😉

zuzi118
4. nov 2010

@kaktusik007 preco v to dufas?

kaktusik007
4. nov 2010

@zuzi118 pretoze podla mojho nazoru je rodenie doma hazardom so zivotom babatka.... obzvlast, ked clovek caka dvojicky, ako je to v tvojom pripade

katecameron
4. nov 2010

tvoj priatel po zhliadnuti videa asi ostal AB normal alebo skor nenormal nikdy by som doma nerodila a tie co sa takto rozhodnu niesu normale nevedia ako riskuju svoj zivot aj zivot dietatka NIKDY jemu by som povedala nech rodi sam doma

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre