Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
4. nov 2010

Padli tu slova ako su bezpecie a dovera. Myslim, ze oboje su velmi klucove. Ak sa zena citi bezpecne, tak rodi bez problemov.

Otazka do plena, co pre vas znamena bezpecie? Ake kvality ma mat osoba, ktoru chcete pri porode, aby ste jej doverovali - bez ohladu nato ci ide o lekara, PA alebo babicu.

ciernovlaska
4. nov 2010

greenline - nik tu neociernuje zeny, ktore sa rozhodnu rodit doma. Iba diskutujeme, resp. ja som pisala o svojich skusenostiach, ktore ma presvedcili o tom, ze porod doma by nebol dobry napad.

zuzi118
4. nov 2010

Este k tej Lucii Groverovej a bolesti pri porode - tu je s nou rozhovor http://www.cestyksobe.cz/cesty-k-telu/porodnict... Pre mna osobne velmi inspirativne 😉

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska no to nie je môj názor, že plánovaný pôrod doma je rovnako bezpečný (pre nerizikové rodičky) ako pôrod v nemocnici 🙂 je k tomu evidencia: http://www.tno.nl/downloads/bjog_2175_final_150...
nerada sa totiž bavím spôsobom - môj pôrod tvoj pôrod a z toho robiť všeobecné závery, preto sa nechcem moc vyjadrovať k tvojmu pôrodu. len toľko poviem že poloha pri vypudzovacej fáze je dosť podstatná, to čo tomu predchádza (teda skackanie na fit lopte, chodenie alebo pohyb celkovo) je fajn pre napolohovanie bábetka. pri vypudzovaní treba ale polohu tiež aktívne hľadať, niekedy aj meniť -
v linku nájdeš štúdiu robenú na vyše pol milióne rodičiek (časť z nich rodila doma, časť v nemocnici) pekne k tomu štatistiky, komentáre... tam sa pozri či je rodiť doma skutočne tak nebezpečné možno zistíš že nie je názor ako názor..

ciernovlaska
4. nov 2010

pravdupovediac, statistiky su mi trochu ukradnute, lebo ja som bola tiez nerizikova rodicka a bohuzial sa mi vyskytli nepredvidane komplikacie. V tej chvili mi je ukradnute, ze som vynimka potvrdzujuca pravidlo. Ale nerobim zo svojej skusenosti vseobecne nazory, akurat kazdej zene sa moze stat, to, co mne. Vsade pisem, ze je to len moj nazor.

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska no áno nik neodsudzuje, iba tu padajú také vety "ak dieťatko pri pôrode doma zomrie, tak nech si za to žena nesie zodpovednosť"
a to akože keď zormie v pôrodnici tak si za to zodpovednosť neponesie? 🙂 vieš toto ma nejako "škrie" že je tu dvojitý meter - jeden pre ženy ktoré sa akože zbavia zodpovednosti tým, že ju hodia na nemocničný personál (a ak dieťatko zomrie tak je to problém lekára, nie môj, ešte si vlastne zaslúžim všeobecné poľutovanie) ale ak dieťatko zomrie pri pôrode doma, pretože áno, aj to sa stáva - smrť je súčasťou života - tak som zlá zlá matka a môžem si za to sama... pre mňa divná optika (teraz to naposledy napísala polienocka ale takéto vety o tom ako je pôrod doma rizikový a matky ktoré rodia doma sú naivné a nezodpovedné tu padla viac krát)
tak ja sa iba pýtam tak na zamyslenie - kto je viac ne-zodpovedný (ak sa zamyslíte nad tým slovom) ten kto cíti zodpovednosť sám za seba alebo ten kto ju predáva do rúk niekomu, komu dôveruje. nepripúšťate možnosť že zodpovedná je aj jedna aj druhá žena? že každá by mala byť slobodná v prežívaní svojej zodpovednosti? kto ponesie následky za zbabraný nemocničný pôrod? ja alebo lekár ktorý ho zbabral? (rovnako ako ponesiem následky za "zbabraný" domáci pôrod pre vašu spokojnosť)
snažím sa poukázať na absurdnosť tohoto zmýšľania - že iná voľba ako rodiť v nemocnici je nezodpovedná, pretože "JA" verím lekárom, pretože "JA" sa v nemocnici cítim bezpečne, pretože "JA" verím že to je jediné správne...

zuzi118
4. nov 2010

@ciernovlaska a pocas porodu ti boli podane nejake lieky? Bol ti spraveny nejaky zasah? Mohla si rodit v polohe ku ktorej si instinktivne dospela? Dychala si tak ako ti to hovorilo tvoje telo?

Lebo ak ti niekto do porodu zasiahol, tak potom vobec nie si ziadna vynimka. Si len to pravidlo o ktorom hovorime - ak sa do porodu zacne zasahovat, stava nekontrolovatelnym a komplikacie na seba nedaju dlho cakat.

bubulka722
4. nov 2010

@ciernovlaska Aj ja som bola neriziková rodička a po pôrode už vo veľmi mladom veku mi zostala veľmi zlá spomienka a to je prolaps maternice. Bolo to spôsobné práve podávaním umelých hormónov počas pôrodu. Všetky tebou zaznávané štúdie pri tom tvrdia, že by mal byť ďalší pôrod prirodzený bez medicínskych intervencií, a to je práve tu veľký problém. Všetky ženy berú, že nevedia porodiť bez zázrakov, posledných 50 rokov a rutinne vykonávajú postupy, ktoré sú už dávno zakazované samotným WHO. Nechceš si hádam nahovoriť, že všade vo svete sú blbí, len my sme tu in.

ciernovlaska
4. nov 2010

Ani nestiham reagovat.
greenline- ked by mi dieta zomrelo pri domacom porode, urcite by som rozmyslala nad tym, ci sa tomu dalo zabranit, ty nie? Takisto ako by som prehodnocovala aj pristup lekara. Nie som sprosta ovca, ktora slepo pocuva lekara. Neprajem ziadnej zene zazit nieco take hrozne, ale nechcela by som mat pocit viny, keby sa ukazalo, ze v nemocnici by rychlym zakrokom dieta zachranili. Ja by som si to nikdy neodpustila. To je na mna prilis velka zodpovednost.

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska po pravde ťažko takto "diskutovať" keď vidíš svoj pôrod ako dopadol v nemocnici, ale to ako by dopadol keby si ho vedome plánovala doma a dôverovala sebe a dieťaťu nevieš 🙂 ja ti tvoju osobnú skúsenosť neberiem ani ťa nepresviedčam aby si rodila doma. napísala si že štatistiky sú ti ukradnuté, lebo máš vlastnú skúsenosť. ak by bola tvoja skúsenosť taká, že by ti pôrod v nemocnici nejako skomplikovali "zbabrali" boli by ti štatistiky tiež ukradnuté? pretože takto sa nikam nepohneme - ty napíšeš, že je to iba tvoja skúsenosť (a štatistiky ktoré tvrdia že riziko je rovnaké v nemocnici ako doma ťa nezaujímajú) a preto je rodiť doma riziko
potom tu napíše žena, ktorá rodila doma a má svoju skúsenosť a povie že rodiť doma riziko nie je, pretože ona má takú skúsenosť... to sú potom naozaj názory na základe ktorých sa nedá rozhodovať (povedzme keby to tu čítala žena ktorá si chce vybrať či rodiť v nemocnici alebo doma) skôr by v tom rozhodovaní bola nápomocná tá "nezaujímavá štatistika" pretože aj tak každý pôrod je iný, každé tehotensto je iné, ako aj každá žena to inak cíti.... ale žiadna by nemala byť odsudzovaná na základe nejakej osobnej skúsenosti, ktorú si si priniesla z nemocnice ty alebo niektoré iné ženy ktoré sem písali

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska ani ja by som si nikdy neodpustila keby mi dieťa zomrelo pri pôrode v nemocnici vinou neadekvátnych zásahov do pôrodu.... som nezodpovedná? 🙂

spalka
4. nov 2010

@zuzi118 mala uz ma rok a pol tak sa musim rozpamatat a mozno aj nieco zabudnem 😉, vacsinou to bol rozhovor ako sa citim, ci mam nejake otazky, merali mi tlak, kontrolovali tlkot srdiecka babatka, polohu pohmatom, velkost, na krvi som bola asi trikrat, sono bolo styrikrat, vzdy boli mile a trpezlive, tesila som sa tam 🙂 ...neviem zatial ako to je na slovensku, ale myslim, ze je tu viac vysetreni, ved ak sa nam podari druhe babo budem mat moznost porovnat 😉

zuzi118
4. nov 2010

Ja si zase neviem predstavit, ze zodpovednost za zivot svojho dietata vlozim do ruk niekoho ineho. Bezvyhrad, s vedomim, ze postupy ktore su standardne su skodlive a ktore vedu ku komplikaciam, ktore ohrozia na zdravi ako dieta tak aj mna.

zuzi118
4. nov 2010

@spalka dakujem.. ako dlho asi trvala jedna poradna? Ako casto ta vysetrovali vaginalne. Sono ti robili ony, alebo ta niekam posielali.

ciernovlaska
4. nov 2010

vies, ja som pracovala vo vyskume, takze nieco viem aj o statistike, ako moze byt zavadzajuca. U nas rodi doma minimum zien, takze urcite nejde o reprezentativnu vzorku. Pochopila som, ze v zahranici rodia doma zeny, ak nemaju ziadne problemy v tehotenstve, co tiez nie je reprezentativne. Ide o to, ze podla mna v pripade komplikacii je vecsia sanca zachranit dieta a matku v nemocnici ako doma, to je cele.

etnicka
4. nov 2010

@ciernovlaska kukni pls na tu statistiku 😉 alebo si aspon o tom nieco nastuduj.

zuzi118
4. nov 2010

@ciernovlaska prepac, ale ty citas po sebe? Polmiliona nerizikovych zien, ktore si mohli vybrat, kde budu rodit (doma alebo v nemocnici), nie su reprezentativne? Lebo su nerizikove? Co je potom podla teba reprezentativna vzorka?

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska ach prosím nepíš aspoň o niečom čo si nečítala. veľmi ťa prosím. lebo potom ani neviem či má zmysel ďalej písať...neviem čo mám potom povedať na to že si robila vo výskume, beriem to iba ako frázu - mám diplom, mám plášť, mám hento, tamto, aj vlastnú skúsenosť mám, len evidencia ma nezaujíma
ale dobre pokúsim sa - ten výskum bol robený na vzorke nerizikových rodičiek - aj tie čo rodili v nemocnici boli nerizikové, aj tie čo rodili doma - je to zahraničná štúdia o takmer 600 000 žien - 60perc. z nich rodilo doma, 30 v nemocnici takmer u 10 nebolo jasne kde planovali rodiť. všetky tie ženy predtym podstupovali vyšetrenia, chodili na kontroly - tie čo rodili doma rodili planovane, tie čo v nemocnici tiež.
ale keď sa ti to nechce čítať (je to náročné, vyžaduje to energiu, čas a hlavne chuť dozvedieť sa niečo čo možno až tak nekorešponduje s tvojou vierou) tak to nerob len potom prosím o tom nepíš 🙂

inak niečo mi ušlo? nebavíme sa tu o plánovaných domácich pôrodoch nerizikovej skupiny žien? alebo si myslíš že tu ženy chcú rodiť doma deti v siedmom mesiaci, so srdcovými vadami, priečne uložené a pod.?

zuzi118
4. nov 2010

A este ku kompliaciam.. nie je lepsie komplikaciam predchadzat ako ich riesit? Preco castejsie dochadza ku komplikaciam v nemocnici nez doma? Preco morbidita deti a zien vychadza v neprospech nemocnice? Ci uz hovorime o nastrihoch, cisarskych rezoch, prijmoch na JISKU atd. vsetko vychadza v prospech porodu doma. Ano mortalita je rovnaka (hoci mierne v neprospech nemocnice), ale za aku cenu?

eev
4. nov 2010

@ciernovlaska tu nikto netvrdi opat🙂 dokonca by sme tu zrejme vsetky (opravte ma, ak sa mylim), co obhajujeme slobodnu volbu, v pripade komplikacii pri domacom porode alebo v porodnom dome bez zavahania sli do nemocnice - lebo vtedy je na to naozaj dovod a da sa pomoct. aj cisarsky rez ma svoje opodstatnenie, nikto tu netvrdi, ze nema.
nam akurat vadi, ze sa u nas rodi tak, ako sa rodi. ze sa pouzivaju zasahy, kedy by sa nemuseli a nemali. ze zeny su zavadzane neuplnymi informaciami alebo klamstvami a su zastrasovane. tiez mne osobne vadi, ze zodpovednost za mna chce preberat niekto iny, kto mi ide diktovat, kedy mam tlacit, ako mam lezat, vezme mi moje dieta a potom mi ho pravdepodobne ani tak skoro nedonesie. nepaci sa mi, ze lekarov vnimame ako bohov, neomylnych a vsevediacich.

spalka
4. nov 2010

@zuzi118 poradna trvala rozne, podla toho, ci bolo nieco na riesenie, sono mi robili tam v ambulancii, pracovali tam 3 porodne baby, jedna sa specializovala na sono, vaginalne ma nevysetrovali vobec, cele tehotenstvo, tak ked som bola pocas tehotenstva asi 2x na slovensku stavila som sa u mojho gynekologa...bolo to pre mna trosku ine, ale bola som vnutorne presvedcena o tom, ze moje dietatko je zdrave a nepomoze mi robit si nad vecami, na ktore mam kvoli mojmu povodu a inym zvykom iny nazor hlavu

greenline
4. nov 2010

@zuzi118 pre každého je lepšie niečo iné. ja chápem že sa niekto cíti bezpečnejšie v nemocnici, aj to beriem ale stále mi uniká že prečo niekto berie svoje pocity ako všeobecne platné merítko a vlastne na základe tohoto subjektívneho pocitu sa pozerá na ženy ktoré to cítia inak? a hlavne prečo si veľa žien myslí že hocikomu sa doma môže stať to čo im ale opak (že hocikomu sa v nemocnici môže stať to čo im a nemusí to skončiť šťastne) si už nepripúšťajú

zuzi118
4. nov 2010

@spalka nanapises nam nieco aj o tom preco by si rada druhe rodila doma?

zuzi118
4. nov 2010

@greenline ja viem presne v ktorej nemocnici by som sa citila bezpecne - v Pithiviers 😀

Ale v tych nasich sa bezpecne necitim. Lebo som tam za pacienta. Moj nazor nie je respektovany. Dostavam zavadzajuce alebo klamlive informacie. Jedine co je akcepotovane je informovany suhlas a informovany nesuhlas sa povazuje za prejav hysterie alebo nedisciplinovaneho spravania. A to ani nehovorim o absencii ludskeho pristupu.

Zdravotny personal, ktory si uzurpuje zodpovednost za moje dieta a moje zdravie, ale len do tej miery, pokial sa nieco fakt nestane. Potom zrazu niet nikoho, kto by sa postavil a povedal - ano spravil som chybu, idem si to odsediet do basy. Mame tu nejaky smiesny urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ktory hoci dokaze pochybenie, ale dosledky vyvodene nie su. Jediny kto skutocne nesie nasledky je zena a jej dieta.

spalka
4. nov 2010

@zuzi118 na slovensku by som to neurobila, ale keby som bola v holandsku myslim ze hej, najlepsie je na tom to, ze sa da rozhodnut v podstate v poslednej chvili, veci na domaci porod som mala pripravene doma, len postel som nemala nastavenu vyssie (poziciavaju sa na to nejake zdvihaky 🙂 ), dokonca som aj niekde citala, ze sa da pozicat specialny bazen, keby zena chcela rodit doma vo vode 🙂...druhe by som rodila doma, lebo by som uz vedela, co ma caka, vedela by som uz, ze to zvladnem aj sama, doverovala by som tym porodnym babam, ku ktorym som chodila... a je to pohodlnejsie, myslim, ze by som si to viacej vychutnala a mala by som vsetko pripravene tak, ako chcem ja, ziaden stres, v podstate aj v tej nemocnici to bolo podobne ako doma, babatko bolo stale pri nas, manzel pomahal porodnej babe, dokonca mi drzal nohu a povzbudzoval ma v tlaceni, lebo uz videl hlavicku, aj radio mi pustili 😀, len ku koncu som to uz vzdala, zrazu mi dosla sila a babo mi museli pomoct vytlacit tlakom na brucho, ale inak to bolo bez akehokolvek vonkajsieho zasahu, alebo liekov, nie ze by som ich nechcela, ale porod prebiehal pekne a dost rychlo, tak ma presvedcili o tom, ze to zvladnem aj sama...moj kolega v praci dokonca odrodil svoje druhe dieta sam doma so zenou, zbehlo sa to nejak rychlo, nikdy nezabudnem na ten vyraz v jeho tvari ked mi hovoril, ze zena vytlacila babo do jeho ruk 🙂

greenline
4. nov 2010

@ciernovlaska ja už pôjdem spať a asi ani nevidím zmysel nejako sa v tom rýpať - myslím že celkom rozumiem tvojim pocitom a aj tomu že pre teba je nemocnica najlepšia voľba 🙂 ani si nemyslím o tom nič negatívne, myslím si že si spravila pre svoje dieťatko všetko čo bolo v tvojich možnostiach, aby prišlo na svet v poriadku a proste to ako to dopadlo ťa utvrdilo v tom, že tvoje rozhodnutie by si nemenila. aj ja som syna porodila v nemocnici a podsttúpila som teda mnoho zaužívaných nemocničných postupov, z ktorých mi jeden priniesol popôrodné komplikácie a dlhodobú depresiu, k synovi som si musela hľadať cestu a vlastne aj sama riešiť so sebou že čo nebolo na mojom pôrode v poriadku... a prišla som na to, že pôrod, ako som ho zažila v nemocnici, už zažiť nechcem. že zrodenie nového človeka je príliš vzácna chvíľa na to, aby sme k nej pristupovali tak necitlivo a doslova neľudsky. svojej dcére chcem odovzdať skúsenosť, že ženské telo si zaslúži úctu a aj dôveru, že bolo veľmi múdro vytvorené k rodeniu detí a celý ten proces je krásny ale veľmi krehký. zaslúži si večší rešpekt a pokoru. koľko vecí ešte o sebe nevieme - iba to potom cítime (ako napríklad po pôrode) že niečo sa nestalo v poriadku, že nemôžeme prežívať pocity šťastia a radosti z rodinného života naplno. vieš čo je mi veľmi ľúto? že aj napriek tomu že samotný môj pôrod prebehol rýchlo a bez komplikácií, toho zavŕšenia - v podobe možnosti spoznať sa so svojim dieťaťom bezprostredne po jeho narodení - mi nebolo umožnené. ja ani neviem ako môj syn vyzeral keď sa narodil, ale viem koľko mal cm a koľko vážil... vdaka zdravotníkom za to... a taktiež môjmu telu nebolo umožnené aby dokončilo pôrodný proces prirodzeným pôrodom placenty (bola mi násilne vytiahnutá za pupočník, s dávkou oxytocínu) ležala som teda na pôrodnej polohovatelnej posteli (aký luxus že?🙂 s rostiahnutými nohami, bez bábetka, pokorená že vlastne bez lekárskej pomoci by som to ani nezvládla - keďže mi nič nepichli počas celého pôrodu, tú oxytocínku si naokoniec nemohli nechať ujsť v nepozorovanej chvíli (injekciu s oxytocínom mi pichli násilne) 4 mesiace po pôrode som synka nosila na rukách lebo plakal akonáhle som ho položila. vravím si že či tie 4 mesiace nepotreboval kvôli tomu, že po pôrode mi ho vzali, narušili naše zvýtanie sa po dlhých 9 mesiacoch čo mi rástol v brušku... a prečo vlastne? ja neviem - ani zdravotníci to nevedia a môj syn to nevedel už vôbec... deti sa tisíce rokov rodili z bruška do teplej náruče a to je to čo čakajú aj teraz - ich nezaujíma že nejakých pár desiatok rokov tu máme pre ne pripravené vyhrievané lôžka z plexi skla - čakajú tú teplú náruč a mamin prsník... keď sa tak nestane, telo ženy nezačne tvoriť mlieko - ako keby sa dieťa ani nenarodilo. a čo si o tom "myslí" dieťa? ako to prežíva? bohvie...
mne to príde strašne smutné - že na toto sa zabúda, ako keby sme už ani neboli ľudia ale iba nejaké inkubátory z ktorých sa tie deti vyberú, zmerajú, zvážia, zavezú sa na novorodenecké oddelenie a mamičky budte hlavne radi že tie deti vôbec máte lebo inak by sa určite narodili mŕtve alebo vy by ste zomreli, nebyť nás a všemocnej techniky...
a mamičky toto všetko hltajú, cítia vďačnosť, lezú na kozy, nechávajú si medzi nohy pozerať celý personá., nechávajú si brať deti a sú vďačné. mnoho z nich síce cíti že niečo nie je tak ako by malo byť, ale predsalen to pretrpia - veď pre dobro dieťatka...
ale čo ak je to inak? čo ak to nie je ani pre dobro dieťatka ani pre ich vlastné dobro? ale je to tak iba preto, že niekomu sa jednoducho nechce nič meniť na x rokov zabehanom systéme ktorý nikdy nespochyb*ňoval sám seba? to je ale zakázaná otázka - zaváňa nezodpovednosťou... mne je z toho až tak divne že sa ako žena musím obhajovať, keď chcem svoje telo využiť k tomu, k čomu bolo vytvorené - k porodeniu dieťaťa, k jeho zahriatiu po pôrode, k jeho nakŕmeniu, k láske ktorú k nemu cítim - a pokiaľ to nie je nutné nechcem využívať žiadne zahrievané lôžka, epidurálky, oxytocín ani kliešte, polohovatelné pôrodnícke lôžka a neviem čo ešte. proste chcem iba porodiť svoje dieťa s láskou tak ako bolo počaté... určite nie v zmetku a strachu, za prítomnosti celého nemocničného personálu vrátane upratovačky. je to tak ťažké pochopiť? 🙂 (pardón za dlhý príspevok ale nedalo mi - a aj tak mám pocit že som nenapísala všetko)

spalka
4. nov 2010

@greenline krasne napisane, zvyk je zelezna kosela a preto tu vela zien nerozmysla ako ty, este stale sa bojime vykrocit z radu, zmenit to stare a zabehane a verit si...kde budes rodit teraz?

spalka
4. nov 2010

@greenline a ked pises o tej placente, mam tiez priklad, tebe ju vybrali nasilim, mne ju dokonca ponukali, ci si ju chcem zobrat so sebou domov, aj to trosku svedci o inom pristupe, o tom, ako si zdravotnik vazi pacienta, bola to jednoducho sucast mojho tela a musela som im dovolit nechat si ju 😀, celu mi ju ukazali a dokonca sme si ju aj odfotili 😀

spalka
4. nov 2010

@greenline teraz si to po sebe citam a znie to divne...ale chcela som tym celym len povedat, ze si velmi zelam, aby to uz aj u nas bolo tak, mam slovensko rada a chcem tu byt, zit...

ciernovlaska
5. nov 2010

greenline - Nemozem spat, tak som si podrobne prestudovala uvedeny vyskum. A presne ti poviem, ake ma slabiny: ide o to, ze sa porovnava skupina matiek, ktora planovala domaci porod a skupina, ktora planovala porod v nemocnici plus skupina, o ktorej nevieme, co planovali. Boli porovnavane len z hladiska dojcenskej umrtnosti pocas a tesne po porode a ci dieta po porode muselo dostat intenzivnu lekarsku starostlivost. Cela skupina zien bola vybrana ako nizko rizikova, teda napr. nemohli mat v predoslom porode nejake komplikacie, cele tehotenstvo muselo byt bezproblemove a i. Ukazalo sa, ze medzi skupinami nebol vyraznejsi rozdiel v umrtnosti novorodencov. Slabinu uvedeneho vyskumu vidim v tom, ze sa neuvadza, kolko zo zien planujucich porod doma nakoniec ten porod doma aj dokoncili, kedze v Holandsku v pripade komlplikacii sa rodicky ihned odvazaju do nemocnice. Priznavaju to aj autori studie:
Women in our study who planned to give birth at home may have ended up giving birth in hospital, if risk
factors developed during labour. Such risk factors could be,for example, failure to progress, an abnormal fetal heart
rate pattern or meconium stained liquor.

Takze nevieme, u akeho percenta zien bolo dieta nakoniec zachranene v nemocnici a tym padom nezomrelo. Navyse, u dost velkeho poctu novorodencov chybaju zaznamy pediatrov - autori uvadzaju az 50% chybajucich zaznamov.
Studia bola kritizovana aj v inych clankoch, dokonca v jednom z nich sa uvadza, ze az 40 % holandskych zien rodiacich doma, muselo byt prevezenych kvoli komplikaciam do nemocnice:
Although home birth seems to be safe for low-risk mothers and, when compared with hospital delivery, is associated with a shorter recovery time and fewer lacerations, post-partum haemorrhages, retained placentae and infections, the evidence is contradictory for outcomes of newborn babies delivered at home. These data come from small observational studies that are subject to confounding. Data also frequently include misclassified cases, since studies usually look at newborn outcomes in relation to the actual rather than planned delivery location. The problem arises when planned home births become hospital births when complications arise, and this can then lead to an underestimation of the risk and overestimation of the benefit of home births. Data from the Netherlands, for example, suggest that up to 40% of nulliparous women who start labour at home are transferred to the hospital. Most studies also rely on different midwifery models for home delivery, which are not generalisable.
The Lancet, Volume 376, Issue 9738, Page 303, 31 July 2010
Next Article>
doi:10.1016/S0140-6736(10)61165-8Cite or Link Using DOI
Home birth—proceed with caution

Tiez sa poukazuje na to, ze holandsky system domacich porodov sa neda v niektorych krajinach vzhladom na lekarsky system aplikovat.

Podla niektorych metaanalyz vyskumov sa dokonca tvrdi, ze pri domacich porodoch sa zvysuje novorodenecka mortalita dvojnasobne:
A recent meta-analysis published in the American Journal of Obstetrics & Gynecology provides the strongest evidence so far that home birth can, after all, be harmful to newborn babies. The research incorporated 12 studies and 500 000 births from several industrialised nations (USA, Canada, Australia, Sweden, the Netherlands, and Switzerland). The data show that planned home births to healthy and low-risk mothers compared with planned hospital births in the same group of women doubled the risk of neonatal deaths (0•2% vs 0•09%). And when infants with congenital defects were excluded, the risk of neonatal mortality tripled. The main attributable factors for the increase in mortality were the occurrence of breathing difficulties and failed attempts at resuscitation—two factors associated with poor midwife training and a lack of access to hospital equipment. In the USA, for example, only a third of home births are accompanied by a certified midwife.
The Lancet, Volume 376, Issue 9738, Page 303, 31 July 2010
Next Article>
doi:10.1016/S0140-6736(10)61165-8Cite or Link Using DOI
Home birth—proceed with caution

Ja sa nerada bavim o vyskumoch v diskusiach, lebo kazdy nazor sa da podporit nejakym vyskumom. My nevieme, kde je pravda, lebo nie sme ani vyskumnici, ani odbornici v danej oblasti. Preto pisem len o svojich skusenostiach, vy mozete o svojich. Celkovo mi ale pripada, ze si myslite, ze lekarske zasahy pocas porodu su apriori skodlive, ale vsak to tak vobec nemusi byt. Odvolavate sa na prirodu, ako to mudro zariadila. Lenze priroda je kruta, slabsi jedinci umieraju - aj pri porode. Mam otca veterinara, ktory sa specializuje na velke zvierata a aj on musi casto zachranovat zvierata pri porode. keby to nechal cisto na prirodu, tak vela z nich uhynie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre