Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

lucia123
16. feb 2009

Mne sa velmi pacil prispevok od Sashky.mst, je to krasne napisane. Skoda, ze na Slovensku nie je vacsi zaujem o taketo porody, pretoze je to skutocne naaadherny zazitok a clovek ak si nepripusti mozne problemy, komplikacie a pod., tak tie ani nestanu, ale ked idem do toho tak, ze teraz urcite nastanu komplikacie, pomaly zomriem, tak si to sam privodi. Pozitivna mysel je dolezita.

Dalej, to co sa s babatkom deje hned po narodeni, nie je dostojne, to natahovanie pricom babatko bolestivo krici. Bolo mi z toho zle, hned ako po cisaraku mi malicku zobrali, vazili, natahovali a pod... Mna nacpali roznymi chemikaliami, takze som si to velmi ani neuvedomovala, no za triezveho stavu by som to nedovolila. Lenze, nedovolit je u nas tazke, myslim, ze sa to ani neda, teda jediny sposob, rodit doma...

Este by bola moznost, keby tu bola niaka sukromna nemocnica, kde mas izbu s partnerom, so sprchou, toaletou, pekne zariadenu, pohodickovu, kde nikto nevyrusuje, a porod prebieha podla predstav rodicky a nie kekara. Po porode babatko nezoberu, nebudu na neho pisat fixkami, vazit, merat a pod. mozu robit predsa aj 3-4 dni po narodeni, o tolko za tych par dni zase babatko nevyrastie, ze.

Keby som tam mala peniaze, urcite by som otvorila takuto nemocnicu, kde lekari nebudu na pritaz, ale na pomoc, ked ich nahodou budeme potrebovat". Bola by to taka "alternativa" porodu doma, cize sukromie ako doma, no lekar na blizku "na zavolanie" 🙂

Prist, ubytovat sa, odrodit, zrelaxovat a ked chcem, tak odist... No nebolo by to krasne???

Idem aspon podat sportku, a ked vyhram, tak sa do toho vrhnem 😅 a dam Vam vsetkym vediet.

etnicka
16. feb 2009

Lucia, hlasim sa Ti ako prva rodicka 😉

sniezka
16. mar 2009

osobne som za pôrody doma, ale je to vždy o strachu. Ja by som chcela rodiť doma, ale mám veľký strach. Myslím si, že ak je strach veľký, spôsobí to viac škody. Kto si je istejší v nemocnici, určite sa mu bude ľahšie rodiť tam. Bude pokojnejší. Kiež by som dokázala prekonať ten strach.
Ženám, ktoré v zahraničí rodia doma, môžeme ticho závidieť, musí to byť oveľa silnejší zážitok ako pôrod v nemocnici.
Osobne som sa raz stretla s jednou ženou z Čiech, ktorá rodila doma (dobrovoľne), sama bez asistentiek, ale podrobnosti neviem.

valka
16. mar 2009

ja som tiez za porody doma...ano, kto citi strach, nech ide...no ak budu prebiehat moje dalsei porody ako prvy, tak nemocnica bola zbytocna...o nastrihu od netrpezliveho doktora ani nehovorim... 😠 najlepsie je pozriet si filmy prvy vykrik a este lepsie film orgazmicky porod... 😉

ani3012
18. mar 2009

ale veď každá môže rodiť doma! Prečo ste každá jedna utekala do nemocnice, keď ste mali kontrakcie?
Všimli ste si, že každá, čo dieťa nemá alebo už porodila je väčšinou za pôrody doma a tie čo sú čakatelky, tak volia nemocnicu? Ja som rodila v nemocnici a cítila som sa dobre. Teraz, keď čakám druhé, budem doma čo najdlhšie, ale volím nemocnicu. Ak by som začala rodiť doma, tak by sa privolala teda sanitka, odrodiť by ma odrodili aj oni a potom šup do nemocnice na vyšetrenia. Veď pôrodom sa to nekončí ale začína.

valka
18. mar 2009

ani, cakatelky nevedia, do coho idu a prave preto chcu nemocnicu...problem je prave v tom, ze sice doma rodit mozes, ale bez lekarskej pomoci...ak by sa zistilo, ze doma bol pri tebe lekar alebo PA planovane, mali by z toho problemy a mohlo by to znamenat, ze pridu o licenciu...to nikto riskovat nebude (na slovensku)...takze riziko problemov doma je tympadom mnohonasobne vacsie,lebo nemas pri sebe odbornu pomoc...
okrem toho ta mozu oobvinit s pokusu o ublizenie na zdravi alebo nieco podobne...v tom je rozdiel...

ano, porodom sa to zacina...ale aky bude ten zaciatok? poporodna depresia, mnozstvo porodnych zraneni, ktorym sa dalo predist...o vplyve na dieta, ktore zazilo v prvych hodinach pocit osamotenia ani nehovorim...

macka23
18. mar 2009

ani3012,
suhlasim s tebou. Zili sme nejaky cas v anglicku a tam si mozes vybrat, ale nechcela som tam ostat a rodit tam, lebo som sa bala prave toho, ze ma bude rodit porodna asistentka. Nieze by som im nedoverovala, ale prislo mi malo odborne chodit na poradne len k nej a raz za cas k obvodnej lekarke.
Porod podla mna nie je relaxacny pobyt, tak nemozeme predsa ocakavat ze nemocnica bude 5hviezdickovy hotel, ved tam nejde o nas ale predovsetkym o to drobciatko, aby bolo on dobre postarane, skontrolovane a aby som ja ako matka bola kludna, ze je v dobrych rukach a keby nebodaj nieco bolo, bude mu poskytnuta odborna pomoc.
Mozete si vybrat miesto kde chcete rodit, mozete si zaplatit nadstandard, lekara, ked uz ide o to, ale myslim si ze tie 4dni v porodnici este nikomu nejak z krasy neubralo, tak preco z toho robit taku tragediu? Ved to najkrajsie pride potom ked uz ste doma s drobcom, no nie?
Pekny vecer 🙂

jasumat
1. apr 2009

Ja som všetky deti odrodila v nemocnici a asi by som nemenila. Pri poslednom som sa snažila byť čo najdlhšie doma, a do nemocnice ísť naozaj odrodiť 🙂 A to sa mi aj podrilo- odchod z domu 4.23 a pôrod 4.45. Bolo to super, nikto mi neveril, že musím tlačiť, až kým ma nevyšetrili 😀 😀a potom to už išlo- v civele 😀 😀

jasumat
1. apr 2009

Pardon- v civile. Rodila som tak, ako som prišla, iba gate rýchlo dolu 😀 😀

valka
2. apr 2009

jasumat 😀 ak sa nezadari porod doma, tak to spravim asi rovnako...pojdem do nemocky na tlacenie 😅

sorrelia
12. jan 2010

Citam o tejto teme coraz viac, lebo sme sa rozhodli pre dalsie dietatko.
Mrzi ma vsak co tu citam. Porod doma je u nas naozaj este nemozny ?

ejasmeja
17. jan 2010

sorrelia, porod doma nie je zakazany, teda je mozny... 😉 iba si treba dobre nastudovat legislativu, ako potom dietatko prihlasit na matrike, ako mu zabezpecit kontrolu u pediatra podobne veci...

henikav1
17. jan 2010

moj nazor na vec je taky, ze mamina sa mozno citi doma lepsie, ale co ak nastanu pri porode komplikacie a bude sa fakt jednat o minuty na zachranu bud maminy, alebo babatka?? Ano ja viem, rodi sa aj doma, ak su komplikacie, tak rodicku prevezu, ale neviem, ja by som sa prave bala, v pripade komplikacii letiet do nemocnice s roztiahnutymi nohami ? 😖 Predsa len v nemocnici maju komplet vybavenie, ktore nemaju ani v najlepsie vybavenej sanitke a doma uz vobec nie
inac porodne asistentky su odbornicky, videli mozno viac porodov ako samotny lekar, ktory sa dostavi az na poslednu chvilu, takze im by som urcite doverovala

ejasmeja
17. jan 2010

kto chce rodit doma, ma na to silu, presvedcenie a bezproblemove cele tehotenstvo, tak si zozenie vsetky potrebne informacie. a som si ista, ze sa dopatra aj na Slovensku toho (tej), kto mu s domacim porodom pomoze...
alebo sa da dopatrat PA, ktora pride aj zo zahranicia so vsetkymi potrebnymi monitormi a podobne...

sorrelia
18. jan 2010

Ejasmeja

uz pomalicky zistujem a zhrnam informacie 🙂 . Este necakame, este sa len chystame. Zatial sa podrobujem detoxu, a studujem o strave a vsetkom moznom. Po druhy krat chcem mat krasny zazitok. Prvy porod bol fiasko na cele kolo ☹ . Skoncilo to sekciou. Avsak jazvu mam podla gyn. v poriadku a pekne vyhojenu. Tak dufam, ze sa to podari aj nam.

latvia
15. feb 2010

😕 😕 ja ziram..preco tu nenapisu matky ktore boli do porodu ok a pocas porodu museli podstupit akutny cisar lebo ich dieta umieralo???? ja sa divim kazdej jednej, ktora sa rozhodne rodit doma....

lucia123, mas dojem ze sugescia ze sa ti stane nejaka komplikacia sposobi napr.to ze sa ti dieta otoci a utiahne si okolo seba pupocnik??

magdal1
16. feb 2010

pre akykolvek strach zo strany matky by som urcite doporucovala radsej porodnicu. Kazda zena predsa citi, ci by domaci porod zvladla. Zalezi na jej vnutornom stave a presvedceni. A zeny ktore sa na to citia, by mali mat moznost rodit doma.
Idealne by boli porodne domy ako medzistred medzi porodom doma a porodnicou 😉

latvia
16. feb 2010

verim ze sa annalena nenahneva, ale tento prispevok tu jednoducho patri....

annalena • 1d • Včera o 23:53
ja som pako, som si prave presla cely qualitatsbericht za rok 2007 porovnavanie porodov doma a nemocnici, asi 70 stran takze skoro v 85% bol pri domacom porode este dalsi kvalifikovany clovek, sama PA viedla porod len v 1,2%!!! v 3 pripadoch sa porod skoncil smrtou novorodenca... 10% deti muselo byt nasledne hospitalizovanych.
co ja viem, skor som za humanizaciu podmienok v porodniciach, nasimulovat domace prostredie, to mi pride ovela istejsie, ako lamat cez koleno porod doma

avicena
16. feb 2010

Latvia a annalena, možno vás to bude zaujímať. Tie štatistiky o bezpečnosti pôrodov doma, na ktoré sa tu zástankyne domácich pôrodov odvolávajú, sú veľmi skreslené. Nešlo mi do hlavy ako je možné, že perinatálna úmrtnosť napr. v USA pri domácich pôrodoch bola rovnaká ako napr. v SR a ČR v nemocnici. Pretože každý, kto robí pôrodnicu vie, že aj ten najpohodovejší pôrod sa v priebehu minúty môže zmeniť na drámu a vtedy sa rátajú nie minúty ale sekundy . Čas stratený transportom do nemocnice sa nutne musí odraziť minimálne na stave plodu. Prelúskala som odborné časopisy a zistila som, že pri domácich pôrodoch sa udáva len tzv. rektifikovaná- očistená perinatálnu úmrtnosť. To znamená, počítajú len deti , ktoré umreli počas pôrodu a do 7 dní po pôrode a vylúčili odtiaľ vrodené vývojové chyby a úmrtia pred pôrodom. V SR a aj v ČR sa do perinatálky rátajú aj vrodené chyby, aj intrauterinné odumretia pred pôrodom a tie tvoria prevažnú väčšinu perinatálky. Rektifikovaná perinatálna úmrtnosť v SR aj ČR je oveľa, oveľa nižšia- ako úmrtnosť pri domácich pôrodoch. A aj tak viac ako polovicu domácich pôrodov , či už zo strany matky alebo novorodenca bolo nutné previesť do nemocnice 😉 Takže fakt neviem, v čom spočíva tá úžasná výhoda. Možno im ide o adrenalínový šport. 😀 Alebo odvaha neznalých. Annalena, súhlasím s humanizáciou pôrodníc.

magdal1
16. feb 2010

pochybujem,ze by ktorakolvek zena, rozhodnuta rodit doma, povazovala to za adrenalinovy sport a robila to, len tak zo srandy alebo nerozvaznosti.

latvia
16. feb 2010

magdal, tak ako inac to chces nazvat? lebo porod doma je risk pre zenu aj dieta....kolko zien po porode muselo podstupit napr manualnu lyzu, rozne divoke krvacania a podobne? som zvedava ako by ich zachranovali kebyze su doma!

avicena, ty si gyn-por? 🙂

strapco13
16. feb 2010

annalena..ma pravdu..pokial sa zhumania nemocnice, to bude najlepsie riesenie..lenze to chce prachy..tak ako som uz inde pisla...stazujete sa na poistovne, ktore riadne neplatia alebo platia malo

avicena--tak toto mnohe vysvetluje...myslela som si povodne ze tie udaje, ze stupla novorodenencka umrtnost po zavedeni porodov v nemocniciach hlavne preto, ze sa to zacalo medializovat
predtym malokto vedel, kolko zioen alebo deti zomrelo o 2 mesta dalej..teraz media to roznesu do celeho sveta, no a statistika sa asi vedie presnejsia ako pred 100 rokmi

moj nazor..je rodit v nemocnici, v prijemnom prostredi..aj ked moj porod bol strasne rychly, myslela som len na drobceka a na to ze nech je on v poriadku, takze mi bolo total jedno aka malovka je na stenach 😅 a pobyt v nemocnici..tie 4 dni boli velmi kratky cas na to aby mi to tam zacalo liezt na nervy a radost zo zdraveho drobca mi vynahradila vsetky nemocnicne nedostatky...ako spolocne kupelky, velka vzdialenost do jedalne..to mi vadilo len vtedy ked som tam prisla a zistila, ze som pribor nechala na izbe a musela som sa odsuchtat taka bolava cez cele oddelenie zas 😅 😅 ..ale na druhej strane pohyb prospieva k zdraviu

latvia
16. feb 2010

🙂 treba urobit z kazdej izby nadstandard, pristavat dalsich 12 poschodi novej nemocnice nech sa teda na kazdu izbu zmesti jedna mamicka a nech su sluzby ako u nadstandardov....s tym by sa mohlo zacat 😝

strapco13
16. feb 2010

latvia...a nech to cele plati niekto iny ako rodicka..tym myslim postovne...ale co lekari..to maju behat 12 poschodi hore dolu 😝

latvia
16. feb 2010

no neeeee, treba rozoslat ponuky prace na ukrajinu a dalej na vychod a bude jeden lekar pre jeden nadstandard predsa 😎 😀

latvia
16. feb 2010

a este by som zaviedla moznost vybrat si lekara rozneho povodu a rasy, takisto vyber pohlavia zdravotnikov 😎
kvety v izbe cerstve kazdy den by bola samozrejmost, toalety len na fotobunky, na zachovanie sterility 😎

latvia
16. feb 2010

samozrejme pribory by si uz pacientka nenosila a stravovanie by prebiehalo formov svedskych stolov all inclusive

strapco13
16. feb 2010

larvia...lenze ja som na kvety alergicka..ja ich nechceeeem

latvia
16. feb 2010

tak tebe tam dame bonsaj 😀 aj larvia sa mi paci 😀

strapco13
16. feb 2010

jej--sorry--mam novy PC a nejak na nom poprehadzovali pismenka 😅 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre