Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
20. feb 2010

Pozri strapco, niest zodpovednost by mala zena. A tak to v zivote je, ze za zivot dietata nesie zodpovednost matka. Kazda robime rozhodnutia podla najlpesieho vedomia a svedomia. Niektora v tehotenstve fajci, dalsia si neda ani kavu. Jedna si studuje knizky o vyvoji dalsia posedi dieta pred TV. Ludia sme rozny.

carmen86
20. feb 2010

zuzi118 odpovede na tvoje otazky: O porodnych domoch nemam svoj nazor pretoze som sa o to nikdy nazujimala, ani som o tom nejako necitala, Takze sa neviem vyjadrit. Asistujem pri kazdom prirodzenom porode a takisto som pritomna aj pri operacnom porode-porod cisarskym rezom, a dokonca som samostatne odviedla viac ako 30 porodov...No a ja si myslim, ze zeny si urcite dozaduju mat niekoho pri porode, podla mna je to velka psychicka podpora, a urcite by to nemala byt nadstandardna sluzba za ktoru sa dokonca plati, malo by to byt automaticky si myslim....dalej je pre ne dolezity pristup personalu,viacere mi date za pravdu ze nie kazda ste sa stretla s milou sestrickou ci uprimnym doktorom ale, tiez sme len ludia a snazime sa k vam byt citlivy a uprimny ale nie vzdy sa to da, hlavne ked su niektore pacientky ,,velmi premudrele,, a nedaju si poradit a neposluchaju nas odbornikov...No a co ich stresuje to tazko povedat, mozno by trebalo urobit nejaku mini anketu aby sme to zistili...

zuzi118
20. feb 2010

carmen - pod prirodzenym porodom som mala na mysli porod bez akychlovek zasahov, v polohe ktoru si zena zvoli sama, bez riadeneho tlacenia, bez infuziek, bez nastrihu atd... zaujimalo by ma totiz, ci nieco taketo vobec v nemocni je mozne zazit.

tych 30 sam. porodov co si odviedla - boli to porody, lebo doktor nestihal, alebo vyziadane porody, ze chcem rodit len s PA?

carmen86
20. feb 2010

tak ,,takyto prirodzeny porod,, som ja nezazila, ale bol u nas na pracovisku asi dva krat takyto pripad ale moc sme s tym nesuhlasili..ale je to mozne zazit, tie dane pacientky mali pri sebe aj dulu-porod. asistentka ktora sa stara o zenu pocas celeho tehotenstva, cez porod a sestonedelie...a co sa tyka tych porodov, odvadzala som ich pocas praxe, kedy som musela samostatne odviest porody a boli to porody aj ked lekar nestihal, a viac menej to boli porody romskych spoluobcaniek-viacrodieciek.... 😉

strapco13
20. feb 2010

no moja anglictina, je v horsom stave ak som si myslela..takze sa k tej studii vyjadrovat nebudem

carmen s tym suhlasim ze pritomnost mm, partnera alebo inej blizkej osoby by mala byt standardna sluzba zadara

co ma stresovalo..ani neviem..asi sa mi pri pohlade na drobca vylucilo tolko endorfinov, ze si na nic nespomeniem 😀 ..ale asi strava, chutilo mi ..ale bolo to ho malo...ja som mala strasny hlad..ale mne bolo malo aj to co mi doniesli z domu...od porodu som nezazila pocit sytosti, furt mi skrka v bruchu od hladu..aj v noci musim jest po kojeni...skusila som nejest ale rano som mal krce od hladu a hlava sa mi tocila

strapco13
20. feb 2010

zuzi...riziko neriadeneho tlacenia je v tom, ze zena si tam dole nevidi..jasne ze vie, kedy tlacit..lenze su pripady, kedy tlacit nesmie, a to sa zisti len ked sa tam dole niekto kukne a tej zene to povie a tym padom uz je to riadene tlacenie..a kazda rozumna zena sa tomu podriadi....napr. ked treba uvonit pupocnu snuru, skrizene ramienko dietatka

zuzi118
20. feb 2010

carmen, tvoja slova len potvrdzuju moje presvedcenie, preco nechcem porodnicu. nemyslm to v zlom, urcite ste dobri odbornici, ale jednoducho prirodzeny porod v nemocnici, to je asi nieco co sa u nas dosiahnut neda.
inak dula u nas v SR nie je PA. Je to len psychicka podpora. Nema vzdelanie ani pravomoci asistovat pri porode.

Strapco - na pobyt na sestonedeli mam hrozne spomienky. Totalne vycerpanie, vobec som sa nevyspala, lebo spolubyvajucej maly stale plakal. Moj maly sa zas nevedel prisat, lebo ploche bradavky... kade som chodila tade som plakala od zufalstva... a jedlo, nie zeby bolo nechutne, to nie, ale vsetko biele pecivo, mucne polievky, maso, ziadna zelenina - proste priam si koledujes o zapchu. K tomu ubolena po nastrihu a hemeroidy... Asi nikdy som nebola tak vycerpana ako ked som dosla z nem. domov.

etnicka
20. feb 2010

carmen a preco ste s tym nesuhlasili?

zuzi118
20. feb 2010

Strapco ano, ved od toho je tam ta PA, aby jej v takychto prpadoch pomohla. Ale v tych ostatnych pripadoch nejako nevidim dovod riadeneho tlacenia - hlavne v pripade, ak je to prianie rodicky.

zuzi118
20. feb 2010

etnicka, ty si tusim rodila v porodnom dome a mala si prirodzeny porod, ak sa nemylim? Nenapises sem svoju skusenost?

annalena
20. feb 2010

zuzi ja len kvoli tomu, ze pri tom videu stoji " pôrod bol absolvovaní v domácom prostredí rodičky" tak som to pochopila ako ze rodila doma. ale to je viacmenej jedno.

pre nemecky hovoriacich a viacmenej aj odpoved na tvoju otazku strapco, ze kto bude niest zodpovednost za pripadne komplikacie, ci zena alebo PA (Rakusko)
http://www.oe24.at/oesterreich/chronik/steierma...
preklad v skratke - mamicka stoj co stoj porod doma, napriek odhovaraniu lekarov, PA ktora sa dalo do toho podla jej vypovede "zatiahnut", nastali komplikacie, babo zomrelo, zena poranenia III. st., pred sudom obvinena PA zo zabitia

zuzi118
20. feb 2010

annalena moja nemcina je na dost zlej urovni... aky mala ta zena problem? Vedelo sa o nom uz predtym?

strapco13
20. feb 2010

zuzi..ja som bola na izbe sice sama..ale hned za stenou bolo novorodenecke oddelenie..takze mne tam plakalo nie jedno ale niekolko deti a vzdy ked doniesli nove babo, tak vrgali dvere na to oddelenie...mna to teda nerusilo..mala som pri sebe maleho a nic ine som si nevsimala, ziadne vedlajsie ruchy..jasne ze som sa nevyspala...ktora prvorodicka sa vyspi prve dni..ci uz doma, alebo v nemocke..jednak bolesti a jednak aj ked bol klud tak som len kukala na maleho, ze aky zazrak to mam 😵

analena..myslela som si..ze po pravnej stranke je to tak 😠

carmen86
20. feb 2010

poviem par prikladov, pride zena s tym ze nechce klystir dobre my jej ho nedame, ale z vlastnej skusenosti, klystir mi nedali neviem preco, a som sa im tam s prepacenim ,,vykadila,, blby pocit pre mna aj pre personal, a jednak dieta neprichadza do cisteho prostredia aj ked mi tam zakazdym vsetko podomnou menili a okolie rodidiel dezinfikovali..dalej pride s tym ze nechce nastrih, dobre doktor sa snazi masirovat hradzu ale nie vzdy sa to podari porodit bez poranenia, najma ked je velky plod, a vzdy sa lahsie zosiva hradza, ktora je nastrihnuta jednotlive vrstvy sa k sebe lepsie prisiju ako ked je roztrhnuta na cimpr-campr....

zuzi118
20. feb 2010

strapco, tak to zas nie je tak celkom pravda. Lebo doma ma budi len moje dieta. V nemocnici aj cudzie dieta, upratovacka, potom vizita, potom druha vizita, potom v presne urcenom case obed, potom zas navstevy, vecera, vizita, medzitym krik dietata... inak ta kocka co som s nou bola na izbe bola hrozne fajn. Len ten jej maly ked zacal plakat, tak vzdy pribehla sestra, ze preboha co sa deje, tak strasne vedel nariekat. Zato ten moj bol ako maciatko, raz ma musela zobudit spolubyvajuca, ze maly ti uz 10minut place.

Ja som trpela nespavostou este pocas tehu. Potom tyzdnovi pobyt na rizikovom, otrasne postele, vobec som sa nevedela ulozit a ked som zaspala, tak zacal ranny kolotoc - upratovacka, vizita atd... a moj sialene dlhy porod.. ked som dosla domov, tak som sa od unavy a zufalstva rozrevala. Nechelo sa mi verit, ze som to tam prezila.

annalena
20. feb 2010

nasla som o tom asi 3 clanky, stoji v nich tolko, ze bola traumatizovana zo svojho prveho porodu, kde tiez nastali nejake komplikacie (ake, to som sa nedozvedela) a lekari jej preto doporucovali znova porod v nemocnici. ale ona to odmietla, v snahe prezit tento porod lepsie. pocas porodu vraj doslo k poklesu oziev plodu a babo kratko po narodeni zomrelo. PA obvinena ze jednalo zbrklo a zavinila umrtie novorodenca a poranenia matky. predpokladana pricina smrti babatka protrahovany porod a hypoxia.

argumentovat by sa tu dalo, ze mala posluchat, nebola tzv. low-risk...ale na zaklade coho ju z toho vybrat, kebyze ma cele tehu bez problemov, len ze mala komplikacie pri 1. porode, ale ona si mysli, ze by to bolo dopadlo v 1. pripade inak, kebyze sa to necha na prirodu!!! zaradit ju tam, lebo je traumatizovana, ano ci nie??.....viem o tom pripade len z netu, ale za zamyslenie to podla mna tiez stoji.

zuzi118
20. feb 2010

carmen co som pocula od zien co sa natrhli - tak vraveli, ze to bolo lepsie ako nastrih. Teda co sa hojenia tyka. A co sa klistiru tyka, ja som si dala, mala som stres z nehody... ale viem, ze niektorym to nevadi, ze mali nehodu. Vraj lepsie ako ten bolestivy klistir.

zuzi118
20. feb 2010

annalena, urcite to na zamyslenie stoji. Aj to, ze preco zena bola z prveho porodu tak traumatizovana, ze ten druhy sa rozhodla napriek odporucaniam takto riskovat.

carmen86
20. feb 2010

z mojej skusenosti preco nerodit doma, mala som bezproblemove tehotenstvo, robila som do nastupu na matersku.Moj porod trval takmer 12 hodin, otvarala som sa troska pomalsie, bolesti som mala od zaciatku silne, dala som si aj epidural, vsetko islo ako malo, az v poslednej hodine sa to zacalo komplikovat, moja mala sa zacala zle rotovat nesla zahlavim ale tvarickou, zacali klesat ozvy a moj porod sa nakoniec ukoncil kliestami, a keby som tak rodila niekde doma tak dnes som bezdetna...

zuzi118
20. feb 2010

carmen, takto by si doma predsa neporodila, lebo nemala by si epidural a keby porod dalej nepostupoval - teda prva doba by trvala viac ako 4 hodiny, tak by si sla do nemocnice.

carmen86
20. feb 2010

a co sa tyka nastrihu, skor mam pocit ze to vela zien neciti, ani ja som ho necitila a musel byt vacsi kvoli kliestam a zahojilo sa mi to uplne fajn a nerobi mi to vobec problem...
no takto by som doma urcite neporodila, preto som sla rodit tam kde sa ma....

etnicka
20. feb 2010

zuzi ano, rodila som v porodnom dome, prirodzene, bez zasahov, myslim, ze som tu o tom uz niekde pisala.
Takze v skratke moj porod - spontanny v 41+0 tt, prva doba porodna striedavo vana, zinenka, balon, brusne tance, masaze od manzela, druha doba - najprv bazen, potom porodna stolicka, potom postel. Porod samotny v polosede na posteli - 1 nohu som mala zapretu do PA, druhu do manzela 🙂 . Nastrih ani klystir som nemala, nehoda sa nekonala, natrhnutie minimalne (sitie trvalo asi minutu). Maleho mi hned dali na brusko, pokus o prisatie, potom si ho vzal manzel a ja som spontanne porodila placentu. Pocas celeho porodu som pila, po porode som dostala najest. Na druhy den sme sli domov a potom za nami kazdy den chodila PA. Neviem presne, ake pravomoci maju PA u nas, ale tam, kde som rodila (v Anglicku) PA vedia podat prvu pomoc, resuscitovat babatko, jedine, co nerobia, su cisarske rezy.

etnicka
20. feb 2010

carmen, pri domacich porodoch sa epidural nepodava 😉

carmen86
20. feb 2010

to mi je jasne... 😉

annalena
20. feb 2010

A este nieco zaujimave

Dietrich Berg, byvaly prednosta gyn-por kliniky St. Marien v Ambergu, vyhodnotil 103 publikacii o umrtiach novorodencov pri domacich porodoch. Podla tychto vysledkov je riziko umrtia 5x vyssie ako pri umrtiach v nemocnici. Cierne cisla dokumentuju vraj este vyssie riziko. Pretoze neexistuje ziadna ohlasovacia povinnost pre domace porody ani pre PAmi riadene porody v porodnych domoch, je nahlasenych priblizne len 80% takychto porodov. Zostavajucich 20%, predstavuju najpravdepodobnejsie tie "skutocne dramaticke a problematicke pripady".
Okrem toho, ked sa situacia zkomplikuje, su matka a novorodenec obvykle prevezeni do nemocnice - priblizne kazdy 8 doma zacaty porod sa konci v nemocnici. Porodne poranenia a nasledky takychto porodov sa potom objavuju ale v statistike nemocnic a nie v statistike domaceho porodu.

annalena
20. feb 2010

etnicka a vedia intubovat, ake skusenosti maju s intubaciami novorodencov, maju pri sebe novorodenecke ventilatory, kyslik, alebo su tak zrucne z ambuvakom, ze by dokazali preklenut dobu do prevozu do nemocnice. vedia podavat infuznu terapiu v pripade soku u babatka?

lebo pri takejto predstave sa trasu kolena kazdemu lekarovi, tak si neviem predstavit, ako skusena by ta PA musela byt.

ten kto zazil reanimaciu novorodenca alebo nejaky akutny stav u dietata, ten vie, o com hovorim....

carmen86
20. feb 2010

no ja ako PA, intubovat neviem, na skole sme mali o tom iba prednasku, viem odsavat z dychacich ciest, zaviest naso-gastricku sondu do zaludka, a take ze ozivovat niekoho som este nerobila, teoriu ovladam ale v praxi som sa s tym nestretla....

annalena
20. feb 2010

carmen ved to je to, ovladat teoriu reanimacie je jedna vec a prax je uplne nieco ine.
ja intubujem denne, staram sa o obete dobravnych nehod, tazke, zivot ohrozujuce stavy, reanimacie ....ale akonahle lezi pred tebou dieta, tak sa klepem vnutorne cela, vsetko tisickrat preratavas, kazdy liek musis rozpocitat na hmotnost, rovnako tekutiny, chce to obrovsku zrucnost, material, vybavenie, specialne ventilatory...... a to som novorodenencku reanimaciu sama nikdy neriadila, ale len pri predstave (a kedze jazdim zo zachrankou, nikdy nevies, kedy ta to stretne) mi je zle...
takze si len velmi tazko viem predstavit PA, co by toto hravo zvladla (v ktoromkolvek state), kedze to robi pravdepodobne ovela zriedkavejsie (ak vobec) ako ja, co robim aro. nic proti PA, je to podla mna uzasne povolanie, ale aj rizikove, ako si uz vyssie pisala 🙂 myslim tym celkovo ludi, co s tym nerobia, napr. aj lekar-psychiater by sa asi riadne zapotil (ten asi este viac ako PA 😉, lebo ten je uz uplne mimo )

carmen86
20. feb 2010

annalena aj zo mna mal byt zachranar ale rozhodla som sa pre odbor PA, bola som prijata na oba odbory, ale casom som zistila ze pracu zachranara by som psychicky nezvladla, raz som bola svedkom dopravnej nehody a som nevedela co robit skor a potom som prissla domov a som sa klepala este dva dni a prislo mi od zaludka zle....Takze mas moj obdiv.... 😉

latvia
21. feb 2010

zuzi.....keby porod dalej nepostupoval - teda prva doba by trvala viac ako 4 hodiny, tak by si sla do nemocnice.... neviem ci mas info kolko prva doba porodna trva....mas asi nastudovane porodne domy a porod doma ale asi ti chybaju este info o porode a ich komplikaciach....

annalena tu dala dost dobre vycucy z nemeckych clankov. to len potvrdzuje nase teorie ze porody doma niesu bezpecne.....statistiky su teda dost nepresne.

a je velky rozdiel ci vie PA resuscitovat alebo vie podat kvalifikovanu rozsirenu resuscitaciu.mackat hrudnik a dychat nekontrolovane do dietata teda za poriadnu resuscitaciu nepovazujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre