Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

latvia
16. feb 2010

😀 😀 v poho, som sa pobavila 😀

strapco13
16. feb 2010

inak..navrat k prirodzenemu sposobu rodenia...zrusme vsetku vedu, vsetky vymozenosti, co doba priniesla a podme spat do jaskyn 😀 😀

nechcem nikoho urazit..ale je to moj nazor.rodit doma je riziko..aj ked tehu a zaciatok porodu bude prebiehat super, moze sa to v sekunde zvrtnut a potom moze byt transport do nemocnici uz po limite ☹ ☹

takze jedine riesenie je naozaj iba zutulnit nemocnice..alebo nehladat nedostatky a tesit sa z deticiek

latvia
16. feb 2010

staci sa prestahovat do afriky , netreba ani jaskyne hladat 🙂

strapco13
16. feb 2010

mas pravdu..naco jaskyne..rodit sa da aj pod holym nebom 😉

annalena
16. feb 2010

ked si predstavim, ze ja som si *preventivne* vyberala taku porodnicu, kde je aj detska intenzivka, ze keby naaaahodou nedajboze ...tak sa to fakt inak podla mna neda nazvat ako adrenalinovy sport, ked sa niekto rozhodne rodit doma.... 🙄
s porovnavat porovnatelne, ze hej, 😉 ked sa niekto rozhodne rodit doma, tak sa vychadza z toho, ze je to bezproblemove tehotenstvo, zatial co v nemocnici rodia vsetci, aj rizikove a problemove tehotenstva....

ale no tak, kedysi sa aj operacie robili bez narkoz....to nejdeme zprirodzenit naspat, ja som za 😝

latvia
16. feb 2010

tak nie uplne bez narkoz no, najprv dajme par desiatok rokov dozadu: eter vybusny, zelezna intubacna kanyla.....ideme pokracovat?? 😀

annalena
16. feb 2010

😀 radsej nie, lebo zas budeme od temy 😅 😅 asi by sme si fakt mali zalozit vlastnu temu. 😀

vies, mna ale vzdy stvalo, ked najskor zacnu porod doma, resp. v nejakom tom porodnom dome a potom ked uz je "po vsetkom" alebo nastanu komplikacie, tak hura system, zavolame si zachranku a na zasitie a pripadne osetrenie ide sa do nemocnice.

latvia
16. feb 2010

pome zalozit novu temu..... napr.kam sa na nas hrabu ostatni 😀

strapco13
16. feb 2010

pridam sa...presne..akonahle problem..tak lekari ratujte...a ak sa nepodari..kto je na vine..lekar 😠 😠

annalena
16. feb 2010

latvia, taky skromny nazov , presne ako my 😀 😀 😀

strapco tak je, a dalsi extrem co som zazila na zachranke, huraaa ide sa rodit doma, no lenze potom to nejde tak, ako si mamicka predstavovala, ma bolesti, porod nepokracuje, tak sa vola sanitka a ty potom rodis mimi doslova a dopismena niekde v poli v sanitke 🙄

latvia
16. feb 2010

😕 my sme ti najsamskromnejsi 🙂 kto je lepsi nez my?? 😎 zasa odbocujem z temy 😝
ja by som zasa preferovala pri porode nejaku znamu osobnost, nejakeho fesaka 😀 nieje niekde takato nemocnica???? ze by som dalsi porod mala tam 😎

strapco13
16. feb 2010

hehe...tak som sa skoro narodila ja 😀 ...ale nie preto, ze mama chcela rodit doma..otec si vyratal, ze uz sa mam narodit /medik/ a hoci mame nic nebolo, tak zavolal sanitku..no a pocas jazdy, len klopkali, ze pan sofer pridajte 😀 😀

latvia
16. feb 2010

😀 😀 tak tvoj otec bol teda fantasticky vo vypoctoch! 😀

strapco13
16. feb 2010

to hej..trafil sa... 😀 😀 ..ale ja to beriem tak, ze ako spravna dcera som mu chcela urobit radost 😀 😀
inak..to bola asi prva a posledna vec, co som spravila nacas..som si to vybrala na cely zivot dopredu

zuzi118
16. feb 2010

strapco, latvia... strasna sranda.. co moze byt lepsie ako rodit v nemocnici, nechat sa ponizovat, stresovat a manipulovat. Nie je to o prachoch!!!! Kolko by asi stalo, keby zena rodila na styroch a porodnik by si k nej musel cupnut? Kolko stoji moznost volneho pohybu, mile slovo, pritomnost manzela, duly alebo priatelky?

Som za vytovrenie legislativnych moznosti pre porod doma, porodne domy a potom bude aj v nemocniciach cas na to aby sa venovali naozaj komplikovanym pripadom a nebude sa musiet rodit ako na beziacom pase, sup sup, lebo dnes je to 1ž porod a este č su na cakacke.

annalena
16. feb 2010

zuzi a co potom, ked sa porod doma zvrtne a stane sa z neho komplikovany pripad, co patri do nemocnice, zena alebo babatko sa ocitnu v ohrozeni zivota? a ver mi, lekari to vidia denne a preto sa brania domacim porodom. kolegyna pediatricka mi rozpravala nejeden hororovy pribeh, kedy zdrava mamina porodila "zdrave" babo, ktore malo zrazu Apgar 3 a muselo byt resuscitovane a napojene na respirator a kopec inych.
Ziadna zena si nemoze byt ista, ze je vsetko ok a vsetko ok aj zostane.....ja by som tak so svojim zivotom a zivotom svojho dietata veru neriskovala.

Urcite to nieje len o prachoch (hoci slov porodniciam by ich trochu neuskodilo 😉 ), mas pravdu, je to o pristupe vsetkych zucastnenych pri porode....ale vyriesit to porodmi doma urcite nieje spravne. Skor mi to pride ako obrovsky krok spat. 😉 Ja som rodila (teda kym neprislo k CR 😝 ) v pritmi, so svieckami, hudbou, mohla som sa hybat kde a ako som chcela, hopsat si na fitlopte, bola som v sprche (lezat vo vani mi nerobilo dobre) kolko som chcela, so mnou mohli byt 2 osoby, PA bola nablizku....nikto ma neponizoval, nestresoval....sestonedelie lepsie nez hotel (domov som sa veru neponahlala 😀 ) a bola som pri tom v spickovej nemocnici. 😉

avicena
16. feb 2010

Zuzi ty si naozaj nepochopila o čom sa tu bavíme. Novorodenec totiž nevydrží bez dostatočného okysličovania hodinu, možno 5-10 minút a potom aj keď prežije zostáva natrvalo poškodený. Opakujem ešte raz, z vlastných skúseností, aj ten najpohodovejší pôrod, sa môže z NIČOHO NIČ zvrtnúť, dieťa si napríklad pri vstupovaní do pôrodných ciest pritiahne pupočník a okamžite a to je niekedy naozaj bez akýchkoľvek varovných príznakov, z minúty na minútu ti zletia ozvy dieťaťa na polovicu a niekedy aj menej. A dieťa sa DUSÍ. A vtedy musíš konať naozaj promptne a poviem ti, že aj keď ihneď letíš na sekčnú sálu, ktorú máš pár metrov od pôrodnej a hneď ti rodičku anesteziolog uspí, a celé to trvá možno 10 minút od prevezenia na operačku až po pôrod dieťaťa, aj tak sa ti niekedy rodí dieťa, na ktorom je badať, že ak by zostalo v maternice možno o 5 minút dlhšie, tak sa ti narodí ťažko postihnuté dieťa ak nie mŕtve dieťa. Je dané, opäť skúsenosťami aj v zahraničí, že pri urgentnej sekcii / tým sa myslím napríklad vyššie popisované nedokysličovanie dieťaťa/ musí byť dieťa porodené maximálne do 15 minút, inak dochádza k trvalému ťažkému poškodeniu dieťaťa. Takže mi odpovedz, keď si za vytvorenie legislatívy za pôrody doma. Ako chceš zabezpečiť , aby v prípade komplikácií bol zorganizovaný cisársky rez do 10 minút od vzniku komplikácie?To znamená, do 10 minút od vzniku vážnej komplikácie pacientka leži na operačnom stole a môže sa začať operovať. Ak to vyriešiš, nemám nič proti pôrodom doma. Inak to považujem za hazardovanie so životom dieťaťa.
A ešte jedna vec, nech by bola nemocnica akákoľvek, nech by som ležala aj s 10 ženami na izbe, tak pre bezpečie môjho dieťaťa by som to urobila. Pretože pre matku by malo byť na prvom mieste jej dieťa. A popozeraj si diskusné forum, je veľa pôrodníc, kde sú ženy s partnerom počas celého pôrodu, voľne sa pohybujú, kde sa akceptujú pôrodné plány, kde sa rodí aj inak ako na chrbte a personál je milí. Skôr si myslím, že by sa malo bojovať za humanizáciu pôrodníc ako za pôrody doma.

annalena
16. feb 2010

avicena presne 🙂 lepsie sa to ani napisat neda.

zuzi118
16. feb 2010

avicena napis mi prosim jednu porodnicu v BA alebo v okoli, kde budem moct mat pri sebe viac nez jednu osobu, kde budem moct rodit v akejkolvek porode - aj na styroch, alebo v cupe, porodnicu, kde odo mna neodlucia a nechaju mi ho na dve hodiny pri mne, kde mi bude umoznene pit a volny pohyb. Kde klistir a holenie nie je rutina. Dakujem.

Co sa tyka legislativy domacich porodov a porodnych domov - inspirujme sa svedskom, nemeckom a dalsimi krajinami. Maju tam snad vyssiu novorodenecku umrtnost nez u nas? V nasich preplnenych porodniciach, kde po zene casto ani pes nestektne povazujem porod doma s PA za bezpecnejsi. Som presvedcena, ze mnostvo komplikacii, ktore mozu nastat su len dosledok zbytocnych lekarskych zasahov do porodu. Ked WHO tvrdi, ze porod doma je bezpecny (za urcitych podmienok), tak to su tam akoze vsetci padnuti na hlavu a len my na Slovensku vieme ako je to spravne?

Tebe nikto nebrani rodit v nemocnici. Ved nikde nie je napisane, ze teraz kazda jedna bezpodmienencne musi porodit doma alebo v porodnom dome.

lujza123
16. feb 2010

To je nejaky divny clanok, samotny porod doma nieje nelegalny, akurat porodne asistentky a DR nesmu pri takomto porode asistovat. A na konci to prirovnanie chudobnej ale stastnej zeny s 4 detmi k porodom v nemocnici ....pan DR asi studoval v tazkych bolsevickych casoch.

Nechapem preco by nemali mat zeny moznost rodit dostojne. Alebo aspon nejaku moznost vyberu...Ci uz nemocnice, luxusneho porodneho centra alebo porodneho domu....alebo teda rodit doma....Keby maju aspon moznost vybrat si polohu pri porode, ci porod do vody bez toho aby koli tomu museli cestovat neviem kolko km.

Lenze u nas je len a len jedina moznost..... nemocnice plne chorych ludi, otravenych zdravotnikov kde sa rodi ako na pase.. ako pise zuzi118. Mozete mat stastie na super personal ...ale co ked zrovna schytate k porodu nejakeho prepracovaneho dedka a nejaku furiu PA co bude nasrata ze si tu niekdo dovolil rodit pred koncom smeny. Ked sa vam koli tomu skomplikuje a pretiahne porod o dlhych par hodin.

Nie som za to aby vsetci rodily doma, ale mali by sme mat aspon moznost si vybrat podobnu alternativu.

lujza123
16. feb 2010

No a v tej blave sa teda kludne moze stat tych žien na jednej izbe......a neviem preco by to mala kazda zena vytrpiet pre zdravie svojho dietata....platime tazke prachy na poistenie a dane tak preco by sme mali rodit v takych podmienkach? A vytrpievat nieco. Ked pani poslanci maju na nove auta preco nieje aspon na postele v porodniciach? lezat po cisarskom na tych ich 50 rocnych laviciach je uuzas.
A preco by nemohla byt vo vacsich mestach sanita specialne vybavena na pomoc pri porodoch doma ako v holandsku? Ved zachranka stale odvaza ozranov, ktorym je to aj tak jedno, tak preco nie? Aj keby su na SK podmienky tak by tych porodov doma nebolo az tolko aby s toho bola nejaka katastrofalna hromadna umrtnost. Pri porode si jednou nohou v hrobe hovorila moja babka. Ci v nemocnici alebo doma.

annalena
16. feb 2010

zuzi ja som v nemecku a viem, ako to tam je v praxi, aj ako sa tam rodi doma a ver mi, nieje to az take jednoduche, ako sa propaguje a pise. drviva vacsina PA od toho odhovara, resp. doporucuje porod aspon v porodnom dome a nie doma. A ak, tak sa velmi prisne selektuju zeny, co mozu rodit doma. Napr. uz fajciarka moze mat problem rodit doma.
Porodne domy musia splnat urcite prisne podmienky, castokrat uz su to pomaly male nemocnice, velmi dobre vybavene, maju napojenych lekarov, pediatrov ktory do par minut pridu, su blizko pri nemocnici, resp. v areali samotnej nemocnice. Cize je to znova o peniazoch. A pri najmensom zavahani ta supnu do nemocnice.

lujza porod doma nieje zakazany, ale napr. aj ja ked idem so zachrankou k domacemu porodu (kde zena chce pre babo resp. aj pre seba poporodne osetrenie uz v nemocnici, ako som pisala vyssie), tak tiez cakam vonku (hoci to znie kruto) kym sa porod neskonci, t.j. neporodi placenta, lebo inak by sme mohli byt ja ako lekar a moj tim zodpovedni za pripadne komplikacie. Takto je to na pleciach PA co sa nato podujala.

annalena
16. feb 2010

ale inak mas lujza pravdu, vela by vyriesilo zhumanizovanie podmienok v porodniciach a zlepsenie pristupu, lebo da sa vsetko, len treba chciet 😉

ilijanka
17. feb 2010

baby, rodila ste niektorá na štyroch? Mne to prijde nepohodlné, až nemožné, neviem, to mám za sebou dva pôrody, neviem si to predstaviť veru 😝.
Presne súhlasím s avicenou, annalenou a latviou- pôrod doma je veľké riziko pre životom a zdravie matky a dieťaťa na úkor pohodlia matky pri pôrode, stokrát môže prebehnúť bez komplikácií a stoprvýkrát sa tak skomplikuje, že si to budete vyčítať celý život, a kým prídete do nemocnice, môže už byť neskoro..

strapco13
17. feb 2010

analena, avicena, latvia...plne s vami suhlasim 😉
jedine humanizacia porodnic vyriesi problemy nioektrorych rodiciek...ale ako tu niekto piosal..platime vela prachov na poistenie...tak sa pytajte, co s tymi peniazmi poistovne robia..najprv pekne budovy, drahe auta pre sefov, vysoke odmeny a ked nieco zvysi, tak mozno sa ujde aj nemocniciam...no kupte nove postele, ked nemate z coho
inak..mna zadok bolel aj doma na mojej novej posteli...aj na gauci, aj na stolicke, aj v stoji..takze asi by ma bolel moj podvozok aj v nemocnici na supernovej posteli 😅

a naozaj...akekolvek bezproblemove tehotenstvo a aj pezproblemovy zaciattok porodu sa bohuzial moze zvrtnut..toto by mama mat rodicka napamati, a to ze moze ohrozit svoje dieta

dalsia vec..uz neviem v ktorej teme/mozno aj v tejto/ so si precitala nazor, ze naco vazit a merat dieta hned po porode, ze to dieta stresuje a pod, ze staci pockat par dni a potom to spravit
Takze..potom to uz dieta nestresuje????
a navyse..ok, merat..naozaj dieta nevyrastie velmi..ale vaha je dolezita..ako inak potom ma pediater zhodnotit, to ked dieta schudne, ci je to v norme, alebo nie

no rodit na styroch by som nechcela..ja som rodila v tradicnej komunistickej nemocnici 😀 😀 mohla som sa pohybovat ako chcela, bol pri mne manzel, len na tlacenie siel von..ale tak sme boli dohodnuti..v pohybe ma nikto neobmedzoval..jedine ked som uz chcela tlacit, tak my stopli, ze este musim vydrzat..no a sestricka mi sama pomohla do indianskej polohy a pridrziavala ma v nej...nikto na mna nekrical...teda 2 x moj gynekolog..lebo ma chytali mikrospanky a prespala som asi 2 tlacenia, tak na mna skrikol, nech sa zobudim..ale v dobrom..nikdy by som nechcela rodit doma

ilijanka
17. feb 2010

strapco13- indiánska poloha- to je aká? 😉

strapco13
17. feb 2010

proste cupis...len ja som nie na zemi ale vyleizla som na to kreslo a na kraji som cupela, setricka mi pomohla jednak vyliezt a pridrziavala ma...super pri tom vyuzivas gravitaciu, a rychlo som sa potom dootviorila, lebo po 8 cm to u mna trochu zastalo...neviem si vynachvalit tutu pologhu pred tlacenim...vyslovene aj napriek bolestia som citila ako maly krasne zostupuje dole a aj sa mi zdalo, ze tie bolesti neboli az take silne
no ale ako nahle povedali, ze mozem tlacit, tak som jak srnka vyskocila hore na kreslo, vylozila sama nohy, chytila sa tych zeliez /ani neviem, ci ma priviazali..hihi bolo mi to jedno/..a hura rodila som..len som 2 tlacenia prespala, tak to trvalo kus dlhsie...mm tvdil, ze vecnost, gynekolog, ze rychly porod..no takze neviem komu verit 😀 😀 ja som stratila pojem o case..ale celkovo bolesti som mala 3,5 hodky od pichnutia plodovky..2 hodky len kontrakcie a 5 min a az potom to zacalo

zuzi118
17. feb 2010

annalena - ano na porod doma by mali byt zeny prisne selektovane a je spravne, ze su od toho odhovarane - tak si aspon kazda uvedomi ci to naozaj chce a ci sa na to naozaj citi., nemala by to byt modna len nejaka modna vlna a urcite som proti tomu, aby sa teraz zacala robit mega kampan: "Rodme doma", tak ako sa teraz robi "Bez epi sa to neda vydrzat".Pre mna osobne by tiez neprichadzal do uvahy, ale nevidim dovod preco by to pre niekoho ineho nemohla byt alternativa. A ze porodne domy su dobre vybavene- super! Ide hlavne o prostredie a pristup.

V nasich porodniciach pripada na jednu PA ci lekara na xx rodiacich zien. Kolko pribehov je takych - a cakali sme na lekara kym dobehol od druheho porodu. Kolko zien stravilo dlhe hodiny samoty a PA ich prisla skontrolovat mozno raz za hodinu dve a ako bonus k tomu pridala par "milych" poznamok? A dalsich: Vravela som, ze sa necitim dobre, ze sa nieco deje, ale nikto ma nepocuval... a skoncilo to fatalne?
Pri domacom porode je jedna PA na jednu zenu. Je po cely cas s nou, pomaha, pozuruje, monitoruje.Je dost casu na to, aby sa pri nepostupujucom porode islo do nemocnice. Nikde nie je napisane, ze kazdy porod co sa doma zacne sa aj doma skoncit musi.

A k vazeniu - strapco nevidim dovod preco by sa dieta malo vazit hned po porode. Pokial ide o donoseneho zdraveho novorodenca, ktory nema adaptacne problemy - A to vie lekar posudit a vysetrit dieta aj na bruchu matky. Odvazit ho predsa mozu aj po dvoch hodinach, za ten cas hadam to dieta nejako markantne neschudne ani nenarastie. A natahovanie novorodenca aby ho omerali mi tiez pride divne. Nestacilo by krajcirskym metrom? Naozaj je tak dolezite vediet ci meral 49 alebo 51cm?

strapco13
17. feb 2010

zuzi..pisala som, ze meranie nemusi byt...vazenie je vramci prvovysetrenia pediatrom...pokial ho nevysetri, tak nevie zodpovedne povedat, ci nema novorodenec adaptacne problemy alebo ci nie je iny problem..takze tych par sekund co k tomu prida vazenie uz mamicka vyddrzi
a dolozite je to aj pre mamicky..kazda chce vediet miery svojho babatka..nemyslim pre porovnavanie, ci chvalenie sa..proste to chce vediet..aspon ja som chcela

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre