Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

lindda
21. feb 2010

zuzi118 🙂 no ved hej neviem,ze ci by som doma rodila ale u mna ta epi bol na dve veci ......
dufam, ze ak raz naberiem odvahu na druha tak uz to bude ine 🙂 kde si rodila v BA ja na kramaroch ale este nebol nadstandard

zuzi118
21. feb 2010

etnicka - krasny porod. Nennapisala by si aj dovody, pre ktore si si vybrala porodny dom. Ako si prekonala strach z "keby daco"? V com vyhral porodny dom nad nemocnicnou...

latvia - vzdy sa moze nieco stat. Aj z nemocnice nemusim odist zo zdravym dietatom. Keby mi v nemocnice umoznili rodit prirodzene a boli tam naozaj len na keby daco.., tak napr. ja by som potom nemala dilemu kde rodit (teda u nas aj tak ziadnu nemam, kedze nemam na vyber 😠 ). Ale ako mozem vidiet z vasich reakcii - u nas je to ciste sci-fi.

Pripajam link na 6 zasad normalneho porodu: http://www.aperio.cz/porodnictvi/infomaterialy....

Je tam popisane ako jednotlive zasahy zvysuju riziko dalsich zasahov. Celkom zaujimave citanie - napr o epi. Kto ma zaujem nech si precita. Moze byt prospesne vypocut si aj iny nazor ako ten, ze bez epi sa neda vydrzat a ma minimalne zdrav. komplikacie.

Linda - co ti najviac vadilo na nemocnici. Ako by podla teba vyzeral idealny porod?

latvia
21. feb 2010

neviem zuzi kto tu mal nazor ze bez epi sa neda vydrzat 😠 skus mi taky najst

zuzi118
21. feb 2010

Nie tu, ale na priprave epi napr. na Antolskej v BA ho ma taky anesteziologicka. Porodne bolesti prirovnava k amputacii koncatiny - aspon tak som pocula a citala, ja som tam nebola.

latvia
21. feb 2010

a prepac, "keby daco" sa neskor skomplikovalo a prisla by si o dieta, tak za to "daco" by bol stihany lekar, presne ako ta PA co pisala annalena o tom umrti. akoze riesit komplikacie ano, ale zodpovednost by si si niesla sama....

a este jeden postreh ohladne zodpovednosti.....ked je za smrt dietata zodpovedny lekar tak ma sankcie, vylucenie z prace, odobranie licencie alebo basa. co dostane matka ktora bude mat za to zodpovednost??? matka bude mat len zle svedomie alebo pocit viny, to je vsetko 🙄 takze aj v tomto by som ziadala rovnopravnost...ked sa uz matka tituluje do ulohy tej ktora nesie zodpovednost tak aj za nasledky, a v rovnakej miere ako lekar alebo PA

latvia
21. feb 2010

moje kamosky boli na priprave v BA antolskej a aj na epi prednaske a vobec im toto nevraveli 🙄
ide o to, ze nie kazda si chce ten porod prezit "prirodzene" se vsim vsudy....to je tak ako keby si sla na rezanie zuba alebo hlboke vrtanie bez injekcie.....prezijes, ale preco si ju nedat pichnut ked to mozes mat bez traumy a bolesti?????

latvia
21. feb 2010

proste veda napreduje, vsetko sa zdokonaluje a umoznuje cloveku aby sa vela "nezelanych prejavov" odstranilo, len v porodnictve mam dojem ze sa ide nazad....vsetko prirodzene, s bolestami, s komplikaciami a s jednoduchym vybavenim....

lindda
21. feb 2010

idealny porod neexistuje ale pristup sestriciek a lekarou bol velmi velmi zly moj porodnik bol na dovolenke rodila som 3tyz skor co je velka skoda a pekne som si to od sra..a

zuzi118
21. feb 2010

latvia poznam vela pribehov kde bol lekar na vine, ale nic sa mu nestalo. Lebo to bolo v nemocnici... A kolega kolegu kryje.

a co sa yka toho, ze sa ide nazad. Ja to tak nevnimam. Pre mna je naopak traumatizujuce, ze viac ako mna sa pocuva nejaky pristroj, miesto emocionalnej podpory radsej ihla do chrbta a mamina neotravuje. Dieta je vytlacene za par minut a mamina ani nevie ako, lebo PA jej skocila na brucho, lekar nastrihol a do toho si ani nestihala uvedomit ze dieta je na svete, lebo uz ho beru prec. Pri tom zube si pouzila vyraz "prezijes, ale".. ja mam pocit, ze prave takto mnohe zeny popisuju svoj pobyt v nemocnici - tych par dni prezijes. Preco by sme mali prezivat? Preco by sme si to nemohli uzit a mat na to pekne spomienky?

latvia - ved ja predsa nevravim, ze zeny by tu moznost nemali mat! Ale zas, aby ich niekto totalne vystresoval... videla som jednu maminu tesne po prednaske. Ta ledva dychala, oci vytrestene a stale len opakovala - tak ja neviem ako to zvladnem. A ked mi porozpravala co si na tej prednaske vypocula, v tej chvili som sa rozhodla, ze ma tam ani parom volov nedostanu. Som sa koli tomu aj pochytila s doktorom, ale trvala som na svojom, ze tam nepojdem. Myslim si ze ta prednaska, ci poucenia ci ako sa to nazyva, by malo byt vecne. Povedat za A klady a za B zapory. Nech si kazdy podla seba rozhodne ci ano alebo nie.

linda - takze najhorsie vnimas pristup? Toto je stasne smutne, lebo toto je jedna vec co nestoji ziadne peniaze a predsa je to to na co sa najviac stazujeme.

latvia
21. feb 2010

oki, presvedcila si ma, som za porod doma i porodne domy.ak budes mat nejaku peticiu, kontaktuj ma, podpisem ti to.nech si zeny zaziju aj prirodzeny porod, maju na to pravo.

zuzi118
21. feb 2010

latvia - to myslis teraz vazne, alebo ironicky?

latvia
21. feb 2010

vazne

latvia
21. feb 2010

lebo v podstate by sa tym vyriesili mnohe problemy....napr.nespokojne zenske ktore sa furt niecim ohrazdzaju ako sa k nim v nemockam chovaju, konecne budu spokojne, budu si rodit doma, vklude, lekar bude odbremeneny o niekolko rodiciek, PA budu niest za tie porody zodpovednost, nebude sa rodit jak na beziacich pasoch ale lekar budu mat cas na mensi pocet rodiciak a mozno sa konecne vyspia a budu prijemnejsi a budu sa viac venovat pacientkam ktore chcu mat porod s lekarskymi zasahmi. tym si vsetci vyjdu v ustrety.a ako hovoris, ci ti umrie dieta doma alebo v nemocnici, je to jedno, ak zena chce podstupit toto riziko, je to jej vec, nemozeme ju nutit aby robila nieco ine.

zuzi118
21. feb 2010

dakujem... prvym krokom bude urcite humanizacia porodnic a presadzovanie prirodzenych porodov v nemocnici. A az potom, ked lekari "na vlastnej" kozi zaziju prirodzeny porod sa bude moct otvorit odborna diskusia. 🙂

latvia
21. feb 2010

nase nemocnice nezhumanizujes na tvoju pozadovanu uroven ani za 15 rokov, tak skor sa snazte vybavit tie porodne domy ako samostatnu ekonomicku jednotku a porody doma

latvia
21. feb 2010

inac, velmi tu obhajujes porody doma, tak preco humanizacia nemocnic na prvom mieste? ved ako si pisala, je jedno ci rodis doma alebo v nemocnici, miera umrtnosti je rovnaka, tak nechapem preco zrazu uz je nemocnica vyhovujuca. v nemocnici nema co robit clovek ktory odmieta lekarsky zasah, zbytocne tam zabera miesto tomu kto by chcel rodit s lekarskym zasahom. vies, hovoris ze v pripade komplikacii sa stiha doviezt zena do nemocnice, tak preco uz nieje priorita porod doma alebo v porodnom dome? zacinas si trosicku protirecit

zuzi118
21. feb 2010

humanizacia nemocnic predsa nie je nieco co stoji v opozite oproti domacim porodom a porodnym domom. Je to nieco co by malo byt uplne esencialne. Vsetko ma svoju postupnost. Ziadat teraz porody doma alebo porodne domy, ked na Slovensku vacsina zdravotnickeho personalu si pod prirodzenym porodom predstavi porod vaginalny, ked nemame vyskolene potrebne PA, ktore by mohli robit v porodnom dome, alebo asistovat pri porodoch doma, by bolo uplne zbytocne. Ak si niekto mysli, ze sa to da zmenit zo dna na den, tak si to predstavuje ako s prepacenim Hurvinek valku.
Prvy krok - laicka diskusia, zmena povedomia zien, zeny zacnu chciet prirodzene porody. Druhy krok- budu im umoznene prirodzene porody v nemocniciach. Potom nasledne odborna diskusia a az potom bude naozaj realna sanca, aby vznikli porodne domy a boli umoznene porody doma.

Kazdopadne aj po vzniku porodnych domov by malo byt kazdej zene umoznene rodit prirodzene aj v nemocnici a aj tie ktore nebudu mat zaujem o tento typ porodu a budu preferovat medicinsky vedeni porod (alebo budu mat medicinsky porod indikovany) si zasluzia, aby sa k nim pristupovalo dostojne a individualne.

latvia
21. feb 2010

zuzi...zase je tvoja diskusia dost mimo temy, ako to bolo aj v teme hromadne vizity.....vyvracias tu cely cas nase nazory na porody doma, obranujes porody doma, v porodnych domoch a zase skoncis furt len pri spravani sa zdravotnikov.....tema je porod doma, nie spravanie sa zdravotnikov k pacientom...je to uplne nieco ine

zuzi118
21. feb 2010

ja som reagovala na tvoju otazku, preco povazujem humanizaciu za prioritnu.

zuzi118
21. feb 2010

latvia, v prvom rade by som ti chcela povedat toto: Ja sa vase nazory nesnazim vyvratit, ja ich plne respektujem. Ja mam iny nazor a na jeho podporu som tu uviedla nejake informacie.

Myslim, ze niekde na zaciatku padla otazka, ze preco by vobec vobec mohol niekto chciet porod doma. Ja som sa snazila podat svoj pohlad. Jeden z dovodov je aj strach z nemocnicneho prostredia. A s nim aj spojeny strach so spravania zdravotnikov. Pokial, zena v nasich podmienkach chce prirodzeny porod, tak je oznacena za "premudrelu" "sibnutu" ci "zas daka alternativna". Cize najprv sa musi zmenit celkove myslenie ludi a potom tu bude priestor aj na vytvorenie porodnych domov a aj taketo zeny a ich priania sa budu brat za normalne.

Neviem nakolko teba, alebo ostatne dievcat tato tema obohatila, ci ste sa dozvedeli nieco nove a mozno aj pochopili dovody preco - hoci aj s tym nesuhlasite. Z mojej strany mozem povedat, ze som sa dozvedela nove veci, zaujimave informacie, ale boli tu aj nastolene mnohe otazky, ktore sa budu musiet pred tym nez (alebo skor ak) sa u nas stanu porodne domy a porody doma legitimnou alternativou k porodom v nemocnici.

etnicka
21. feb 2010

annalena ja neviem, ci vedia PA v porodnych domoch v UK intubovat, priznam sa, ze ani neviem, co to je. Viem akurat to, ze zeny, co mozu rodit doma/ v porodnych domoch, musia splnit velmi prisne kriteria a vela z nich ide aj tak rodit do nemocnice. PA su rozne kategorie, tie, co odvadzaju porody doma a v porodnych domoch, su specialne vyskolene a musia mat vacsiu prax. Pokial sa pocas domaceho porodu/ porodu v porodnom dome PA hocico nezda (musi dokazat dopredu odhalit mozne komplikacie), hned vola sanitku a ide sa do nemocnice. Myslim, ze to tam maju dobre osetrene, ved aj im ide o ich dobre meno. Oni tam maju dlhorocne skusenosti s prirodzenym vedenim porodu, lekar vzdy zasahuje len pri akutnom probleme.

etnicka
21. feb 2010

Takze idem reagovat 🙂

latvia, pises, ze - citujem "a je velky rozdiel ci vie PA resuscitovat alebo vie podat kvalifikovanu rozsirenu resuscitaciu. mackat hrudnik a dychat nekontrolovane do dietata teda za poriadnu resuscitaciu nepovazujem". Pokial reagujes na to, co som napisala o PA v UK, s ktorou som rodila, mrzi ma Tvoj pohrdavy ton. Nemas nan pravo, ocividne nevies, ako to tam chodi.
Dalej, pises, ze keby prva doba trvala viac ako 4 hodiny, sla by rodicka do nemocnice. Mozem pisat o svojej vlastnej skusenosti - mne prva doba trvala cca. 13 hodin, z toho asi 9 hodin som stravila doma a zvysok v porodnom dome. Podla toho, co pises, som teda mala rovno ist do nemocnice. Kazda zena sa otvara inak rychlo a pokial porod postupuje a babatko je v poriadku, nie je dobre do toho zasahovat (zuzi uz pisala o tom, ze kazdy zasah do porodu moze mat za nasledok potrebu dalsieho zasahu, ktory by inak nebolo treba).

zuzi - odpovede na Tvoje otazky:
preco porodny dom - to je na dlho, skusim to skratit. Chcela som rodit prirodzene, v prijemnom, intimnom prostredi, hlavne som chcela rodit s ludmi, ktori maju moju doveru a ktori ma respektuju a zasluzia si moju uctu. Hladala som porodnicu na Zapadnom Slovensku, kde by to bolo mozne, ale nenasla som. Vsade, kde som bola, sa ku mne chovali povysenecky (okrem Banskej Stiavnice, ale to sa mi zdalo z Bratislavy prilis daleko). Tak sme sa s manzelom rozhodli, ze poletime do Anglicka, kedze tam moje poziadavky, ktore sa slovenskym zdravotnikom zdali cudne, boli samozrejmostou. Mala som moznost si vybrat medzi porodnym domom, porodom doma a nemocnicou. Porodny dom vyhral preto, lebo nemocnica bola preplnena a ja som chcela rodit v klude. Doma som rodit nechcela, lebo sme byvali u svokry a nemala by som take sukromie, ake som potrebovala.

ako som prekonala strach z "keby daco" - verila som si, na porod som sa dokladne pripravovala po fyzickej aj psychickej stranke, tesila som sa nan a doverovala som aj PA z porodneho domu, kedze som k nim chodila do poradne a poznala som ich.

zuzi118
21. feb 2010

etnicka to o tych 4 hodinach som pisala ja, nie latvia. a nasla som to na stranke ktora sa venuje porodom doma. Tam bola tato informacia uvedena.

zuzi118
21. feb 2010

etnicka, dakujem za odpovede. Chcela som sa este popytat k tlaceniu. Ja som mala riadene tlacenie, a netrvalo ani 5 min. Ako to prebiehalo u teba. Neviem uz kto pisal, ze je dolezite aby PA alebo lekar riadili zenu, lebo ona si medzi nohy nevidi. Tak by ma zaujimalo ako si to vnimala ty.

latvia
21. feb 2010

o tych 4 hodinach som nepisala ja, ja som len skopirovala co pisala zuzi.ja viem co je prva doba porodna a kolko vie trvat.
a nevravela som ze anglicke PA nevedia resuscitovat. ale je nieco ine podavat prvu pomoc kym dojde lekar s liekmi a prva pomoc ktora je kompletna so vsetkymi liekmi a intubaciou. neviem ci az takto to ovladaju PA, podla mna ani tie kvalifikovane v uk, inac by nezasahoval lekar.takze len tolko. a predpokladam ze nase PA niesu natolko kvalifikovane aby zresuscitovali novorodenca

avicena
21. feb 2010

Zuzi- ty si taká Alenka v ríši divov. Pardon, ale niektoré tvoje vyhlásenia sú , slušne to nazvem, komické.
Napr. ked lekari "na vlastnej" kozi zaziju prirodzeny porod sa bude moct otvorit odborna diskusia. To chceš ako povedať, že pôrodníci sú mentálne retardovaní a celé generácie pôrodníkov nepochopili mechanizmus pôrodu a dodnes nevedie, čo pôrod komplikuje a čo naopak pomáha matke a dieťaťu ? A jediné, na čo prišli , je to, ako si pôrod skomplikovať a asi to podľa teba robia dokonca s potešením.
Niet väčšej radosti pre pôrodníka, ako keď pôrod prebieha fyziologicky a nepotrebuje žiadny medicínsky zásah a niet horšej situácie ako keď sa ti náhle niečo skomplikuje a musíš sa správne rozhodnúť. Rozhoduješ sa s vedomím , že omyl nie je prípustný a na rozhodnutie nemáš niekedy viac ako minútu. A ak sa rozhodneš zle, nie je už niekedy cesta späť a dôsledky môžu byť fatálne. Takže , každý pôrodník, ktorý by robil neopodstatnené zásahy do pôrodu a najmä také zásahy, ktoré by komplikovali pôrod by si kopal vlastný hrob.
A ešte jedna vec, nie lekár chce zasahovať do pôrodu, väčšinou sú to pacientky, ktoré žiadajú zásah. Dnes už máloktorá žena bude rodiť 2 dni a bude pokojne znášať bolesti. Mala som česť byť pri pôrode aj niektorým zástankyňám spontánnych pôrodov, ktoré tu na MK vehementne bojovali za úplne prirodzené pôrody a chronicky ohovárali lekárov a pôrodnice. A poväčšinou sú to úplne najhoršie a najmenej trpezlivé rodičky i napriek tomu, že pôrod prebieha naprosto fyziologicky, česť výnimkám. Pamätám sa na rodičku so siahodlhým pôrodným plánom, nechcela žiadnu medikáciu- čistá naturalistka. Pôrod prebiehal ideálne, ako z knižky. Len pravda, po necelých dvoch hodinách kontrakcií zistila, že pôrodné bolesti sú ozaj bolesti .Podotýkam, že sa mohla prechádzať, mala so sebou partnera, mohla relaxovať vo vani, na fit lopte, proste robiť , čo chcela. Po dvoch hodinách bolo po prirodzenom pôrode a trvala na EDA. Najúžasnejšie / latvia sa pobavi/ bolo,že trvala na EDA ale nesúhlasila s napichnutím žily , lebo to bolo proti prirodzenému pôrodu. Do MK potom napísala, že personál sa správal slušne,ale neakceptoval celkom jej pôrodný plán, lebo jej zaviedol i napriek plánu kanylu do žily. Celý pôrod trval 5 hodín. Ďaľšia nesúhlasila s pustením plodovej vody, aj keď bola bránka na 6 cm, a vstúpeniu hlavičky bránil len pevný vak blán.Bolo jej vysvetlené, že ak sa pustí voda,urýchli to pôrod. Nesúhlasila. Keďže dieťa bolo v poriadku, bolo jej vyhovené a tak sme zotrvali na 6 cm pri kontrakciách á 2 min asi 2 a pol hodiny. Nakoniec sme aj tak tú vodu pustili, lebo mamička už nevládala a do 5 minút porodila. Do MK napísala , že pôrod sa vliekol nekonečne dlho a bola po ňom totálne vyčerpaná- nemusela byť, keby si ušetrila 2 a pol hodiny intenzívnych kontrakcií. Pomerne často na sále počúvame : Ja už nevládzem, urobte mi cisársky / pôrod ide v pohode, bolesti možno 3-4 hodiny/ nebudem tlačiť, už som unavená / tlačí sa 5 minút, hlavička pekne postupuje/ vytlačte ho zo mňa ... a podobné konštruktívne reči.
Takže Zuzi, my pôrodníci vieme, ako vyzerá spontánny pôrod, škoda , že to nevedia mnohé rodičky a paradoxne najmenej to vedia tie , ktoré ostentatívne dofrčia s pôrodným plánom a bojujú za naturálne pôrody, pretože pre mnohé je to len možnosť byť in a možnosť zaujať.Opäť, česť výnimkám,sú ženy ktoré rozumejú, čo je v pôrodnom pláne a majú racionálny dôvod, prečo to tak chcú. No zväčša je to len také dupanie nôžkou - na otázku prečo to tak chcete sa dočkáte odpovede- no tak to bolo na nete. Super.Pádny argument.
Aj toto je jeden dôvod, prečo sa mi zdá vízia pôrodu doma scestná, proste máloktorá zo súčasných žien by už dnes asi zvládala 2 dni rodiť / a nakoniec , prečo by aj mala/ a hlavne máloktorá naozaj vie, čo to obnáša. A ak to má byť zase len také módne dupkanie nôžkou, tak si myslím, že sú aj dôležitejšie veci v zdravotníctve, na ktoré sa dajú využiť peniaze.

latvia
21. feb 2010

etnicka a viem jak to v UK chodi, nechci aby som tu skopirovala reakcie matiek na UK zdravotnictvo, je ich tu az neurekom, velmi malo pozitivnych

zuzi118
21. feb 2010

A este sa chcem spytat, pisala si o poziadavkach, ktore sa tu zdali cudne a tam normalne. Nenapisala by si co to boli za poziadavky? Prepac, ze tak dobiedzam, ale si tu jedina z nas, ktora porod mimo nemocnice aj v reali zazila.

latvia
21. feb 2010

😀 😀 avicena 😀 😀 tak to si ma fakt pobavila 😀

a suhlasim s tebou, tiez som zazila slecny ktore boli frajerky pred porodom, pocas porodu total hysterky a neuhlasy a nakoniec itak boli najhorsi zdravotnici.. 🙄 🙄

avicena
21. feb 2010

Etnicka, latvia sa nevyjadruje pohrdavo. Je realistka,resuscitácia novorodenca je delikátna vec a nie je to len intubácia a nejaké dýchanie ambuvakom. Myslím/ latvia, ty si anesteziologg- tak ma oprav/, že veľmi presne musí byť nastavený režim dýchania, objem vzduchu, ktorý sa do pľúcok bábätka vdýchne.Pokiaľ sa len tak bezducho do bábätka fúka, viac sa ublíži ako pomôže. Aj intubácia novorodenca je ťažšia ako dospelého a všetko sa robí pod veľkým stresom, pretože keď novorodenec nedýcha, tak je už fakt zle a kolená sa trasú každému.
Aj ja dosť pochybujem, že by PA vedela adekvátne resuscitovať, možno sa mýlim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre