Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
5. nov 2010

@eev pekne si to napisala.

Ja suhlasim, ze moderna technika a vedecke poznatky nam umoznili zachranit aj tie maminy a deticky, ktore by za inych okolnosti zomreli, alebo by si niesli tazke nasledky. Pre mna je ale strasne silna otazka - kto je koho panom a kto komu sluzi? Sluzi technika mne alebo ja jej?

greenline
5. nov 2010

myslím že eev to napísala presne. stále mám pocit že tu vzniká dojem, že sme proti akémukoľvek lekárskemu zásahu, v akomkoľvek prípade. ale to jednoducho tak nie je a stále ako keby to tu zostávalo "prepočuté" ako keby mohol jestovať iba extrém - teda odmietanie všetkého a za každú cenu - ale nie jednoduché, kritické myslenie, prebranie zodpovednosti za svoje rozhodnutia - keď nastane situácia A, rodím doma, keď situácia B, idem do nemocnice, podstúpim toto, tamto, keď situácia C tak zase som ochotná podstúpiť to ale nie zas tamto... a to všetko na základe toho čo som si vopred naozaj vlastným úsilím pozisťovala, vytvorila si vlastný názor, pretože cítim zodpovednosť za svoje konanie - či už znamená to že zostanem doma alebo to že pôjdem do nemocnice.
pretože aj za toto rozhodnutie nesiem zodpovednosť - za rozhodnutie ísť do nemocnice alebo podstúpiť nejaký zákrok ktorý nebol v mojom konktrétnom prípade nutný. to nie je osočovanie ľudí ktorí boli na ten istý zákrok odkázaní z objektívnych príčin....

zuzi118
5. nov 2010

@greenline v jednom rozhovre Odent povedal jednu velmi peknu vetu ohladom stupajuceho poctu cisarskych rezov. Nepamatam si to presne a tak budem parafrazovat:

Ulohou zdravotneho personalu nema byt znizenie percenta sekcii, pretoze to by viedlo k tomu, ze by tym stupli percenta tazkych porodov, instrumentalnych porodov, ktore by negativne ovplyvnili zdravie matky a dietata. Personal teda nema ist cestou - znizime percento za kazdu cenu. Ale ma vytvorit take podmienky pre rodicku, aby mnozstvo zasahov do porodu bolo naozaj minimalne, cim sa znizia komplikacie a toho prirodzenym dosledkom bude aj to, ze sa znizi percento sekcii.

A pod zasahmi sa chape - vag. vysetrovanie pocas porodu, CTG monitor, pokyny, prikazy zdravotneho personalu, zmena miesta porodu tesne pred nim, pritomnost cudzich osob, nesloboda vyberu polohu ci riadene tlacenia. Podla Odenta idealne podmienky pre zenu su, ak rodi sama, nikym nerusena - a pritomna je len materska a empaticka porodna asistentka, ktorej ulohou je zasahovat a ovplyvnovat zenu alebo porodny proces co najmenej.

zuzi118
5. nov 2010

Teraz som si spomenula na slova Ingeborg Stadelman, nemeckej PA,ktora napisala, ze ak ma zena po porode pocit, ze to vsetko zvladla uplne sama a podakuje sa jej, ze tam sice bola, ale ze je rada, ze ju vlastne vobec nepotrebovala, tak vie, ze spravila svoju pracu dobre.

Ak jej zena povie, inge, bez teba by som to nedokazala, vie ze niekde spravila chybu.

etnicka
5. nov 2010

@zuzi118 to sedi. Tiez som mala po porode pocit, ze som vdacna PA, ze tam bola a "pomahala" mi, ale ked som si to prebrala, zistila som, ze by som sa bola lepsie obisla bez nej.

mimmi
8. nov 2010

@kaktusik007 Ahoj, môj názor je ten, že chápať vôbec nemusíš ide o to rešpektovať názor a rozhodnutie druhého aj keď je akýkoľvek a ty s ním absolútne nesúhlasíš. Tak ako ty chceš aby rešpektovali teba, prosím rešpektuj aj ty ostatných. 😉

zuzi118
15. nov 2010

Dovolim si sem dat spravu od Sasky Keselovej, zostavitelky prvej slovenskej knizky o domacich porodoch:

Vážení a milí priatelia,

touto cestou oslovujem potencionálnych podporovateľov knihy
Rodili sme doma; 10 príbehov plánovaného domáceho pôrodu slovenských rodín.

Prvá časť tejto jedinečnej knihy pojednáva o domácom pôrode z hľadiska bezpečnosti a legálnosti, teda jeho súlade s právom. Venuje sa tiež všeobecným poznatkom o prirodzenom pôrode - jeho prínosom pre dieťa, matku i spoločnosť.
Druhá časť prináša 10 príbehov domácich pôrodov slovenských rodín, doplnených autentickými fotografiami.

Kniha prináša kvalitné a pravdivé správy o nádhere a sile pôrodu. Ponúka a hodnoverne obhajuje v súčasnej dobe doposiaľ tabuizovanú možnosť - privítať dieťa na svet v útulnom a bezpečnom domácom prostredí. Táto kniha prináša informácie, ktoré znamenajú možnosť voľby.

Prvá slovenská kniha o plánovaných domácich pôrodoch je venovaná mladým dievčatám, všetkým ženám, rodinkám, pôrodným asistentkám, študentom medicíny, pôrodniciam a premýšľajúcim ľuďom, ktorým nie je ľahostajný stav našej spoločnosti.

Kniha bude vydaná v rámci "Čitateľského klubu Alter Nativa, projektu vydávania čitateľmi spolufinancovaných knižiek.....

....pokracovanie mailu od Sasky, kde sa mozte dozvediet akym sposobom mozno podporit vydanie knizky, poslem na poziadanie do ip. Verim, ze nas najde dost, ktori si tuto knizku kupia uz v predpredaji a tym sa nam podari urychlit jej vydanie a uz coskoro si ju budeme moct precitat 🙂

zuzi118
25. nov 2010

Tak knizka uz coskoro uzrie svetlo sveta 🙂 Dakujem kazdemu kto jej vydanie podporil. Saska a rodiny, ktore prispeli svojimi pribehmi sa rozhodli, ze knihu spristupnia na internete zadarmo (bez fotografii, ktore budu sucastnou printovej verzie). Knizku si mozte teda precitat na Saskinej stranke www.vnimavetehotenstvo.sk

murinka
15. jan 2011
magdal1
15. jan 2011

@murinka este zabudli dodat, ci je matka tak nesvojpravne a nakolko ma dve deti,,,,preco nesla do porodnice?
ake lahke hodit to potom na PA, kt. ma xx rocnu prax s dom. porodmi

minewka
16. jan 2011

@greenline

A kde je hranica, kedy sa "rutinné" zmení na "nutné" ?

Nejak nechápem.
Len pravidelným monitorovaním sa zistia možné problémy bábätka v brušku.

Kto vie určiť, či ak by to monitorovanie pravidelné a povinné počas pôrodu nebolo, či by naozaj sa to dalo rozpoznať včas?

Chcem zabrániť tomu, aby sa mlieko rozlialo..nie rozmýšľať, čo urobím, keď sa už rozleje...teda chcem problémom vopred predísť..

A čomu sa chcem úplne vyhnúť - priznávam, že absolútne totálne sbeceky - výčitkám svedomia, ak sa niečo doma pobabre, typu prečo ? Prečo som nezareagovala skôr? Prečo PA nezareagovala skôr? Prečo sme nešli do nemocnice?

Najľahšie sa mi vyjadruje pomocou príkladov, tak skúsim:
Prirovnala by som to ku kúpnym zmluvám - ak sa nič nestane, netreba ich..stačilo by nám potriasť si rukou, ústne sa dohodnúť...dať si peniaze..
Ak sa nič nestane, ani v momente podpisu, ani neskôr - zmluva je zbytočná a aj peniaze za ňu a za právnika boli zbytočné..
Ak sa však niečo počas alebo po prevode stane (odstúpenie účastníka, smrť účastníka, podmytý svah, atď..) - je zmluva alfa a omega všetkého.

Preto aj nemocnica - ak sa nič nestane, nič sa nezvrtne, všetko je OK - je tá nemocnica vlastne zbytočná.
To, ako sa pôrod bude vyvíjať - to nevie nikto...bezproblémové tehu ešte neznamená bezproblémový pôrod...nikto na svete nevie povedať, či práve ja nebudem to nešťastné 0,1% nečakaných a akútnych komplikácií..
Jasné, že tieto komplikácie nemusia zvládnuť ani v nemocke - ale predsa len tam odpadajú straty vzácnych minút rýchlosti zásahu..

Bolo by to krásne rodiť doma, v známom prostred, v útulne, teple...s blízkymi ľuďmi...
Ale ja si to na zodpovednosť nevezmem. Prípadné straty by boli pre mňa veľmi vysoké.

daniela1974
16. jan 2011

@minewka Teraz neviem ci to nie je len o svedomi, alebo o tom, ze to mame zazite historicky. Keby sme zili v Holandsku, tak nas tato uvaha ani len nenapadne.
A ten tvoj prispevok mi zavana starym znamym - Radcej urobit 1000 zbytocnych cisrov ako jeden potrebny neurobit. Ci? 😖

minewka
16. jan 2011

@daniela1974
Neviem. Ťažko povedať.

Ale nechcela by som byť ten jeden, ktorý bolo treba spraviť a nespravil sa...

Každá minca má dve strany, svoje pre aj proti...

Ale asi sa fakt prikláňam k tomu, že radšej tisíc zbytočných cisárskych a tisíc žijúcich bábätiek...ako jedno mŕtve (aj keď to jedno by som mohla povedať, že malo smolu)..a potom doživotné výčitky svedomia a hľadanie vinníka..

gmartina
16. jan 2011

nedovolí mi to nepridať svoj názor....celkom podrobne som prečítala celú diskusiu a napriek všetkým argumentom a výskumom som rovnako za pôrod v nemocnici. uznávam, že nie je tak pohodlný, prirodzený ako doma, ale predsa len v prípade akýchkoľvek komplikácií je pomoc na ceste hneď. Útočí sa na tu na zbytočné zásahy...ja teda nemám pocit, že by som bola nejak ochudobnená, depresívna alebo plačlivá len preto, že ma porodili v nemocnici a nevšimla som si nič také ani u mnohých známych, ktoré dieťatká majú. Dieťa môže byť rovnaké depresívne a matky môžu mať depresiu aj po dlhých a náročných domácich pôrodoch, nie je to apriori dané pôrodnicou. Bohužiaľ je to spojené všetko so všetkým. Áno, je viac cisárskych rezov, súhlasím s tým, že viac, ako je nutných, ale myslím, že je to dané celým štýlom života. Na rozdiel od našich matiek, babičiek a prababičiek, ktoré rodili doma a vzápatí išli na pole, sme moderným životom lenivé, s malým množstvom pohybu (to nehovorím o % obezity). Práca v kanceláriách spôsobila, že nemáme také svaly, kondičku a mnoho žien preto vôbec nemá silu vytlačiť dieťa prirodzene..Hold, je to životný štýl tejto spoločnosti a jeden z veľkých faktorov práve cisárskych rezov - matky proste nevládzu. Takisto nesúhlasím s tým, že dieťa po pôrode ti odnesú a nevidíš ho ktovie ako dlho - pokiaľ viem (alebo aspoň u nás je to tak) ti dieťa priložia hneď po vytiahnutí. Takisto aj pôrodnice začínajú umožňovať fitlopty, bazény a ďalšie vymoženosti, kde je žena v kľude a až k samotnému pôrodu pristupuje lekár. Takto to budem mať aj ja...Takže každý nech si rodí ako chce, je to voľba každej ženy a jej dôvere alebo v istote v seba samu. Ja tiež verím, že môj pôrod bude absolútne nekomplikovaný a v poriadku, ale napriek tomu pôjdem radšej do pôrodnice. Len si vyberiem takú, ktorá umožňuje to, čo považujem za správne ja ...

daniela1974
16. jan 2011

@gmartina vacsina zien ide radcej do porodnice a je to uplne normalne. Len ja napriklad reagujem velmi neadekvatne ked je ku mne lekar ci sestra arogantna ci nadradenecka. Pokial ja budem mat kontrakciu a moj muz bude hladat v taske moj tehotensky preukaz a sestra, ktora si vo svojom povolani lieci iste komplexy zrejme z detstva ci skoly mu povie, ci nemam ruky, alebo ked bude lekar pozerajuc mne medzi nohy, kym ja sa budem snazit dat zivot svojmu dalsiemu dietatku, pozyvat sestru na rande a kladne hodnodtit jej sedacie svaly, dakujem neprosim dovidenia. A to nie su jedine argumenty, preco ma uraza rodit v nasich slovenskych porodniciach. Pokial lekar vykona na mne zakrok, ktory si nezelam a poda mi lieky, ktore si nezelam, tak dovtedy nase zdravotnictvo a porodnictvo pre mna nema tu uroven aku ma mat. Lebo vstupom do nemocnice nestracam osobnu zdopvoednost za seba a ani svojpravnost a ked sa nasi lekari chcu schovat za nejaky zdrap papiera s nazvom informovany suhlas, tak to je ubohost.

gmartina
16. jan 2011

@daniela1974 no pravda je, že úroveň slovenského zdravotníctva je katastrofálna, ale ja sa snažím byť optimistka a verím, že to je zlyhanie ľudskej slušnosti...proste sa tomu snažím veriť...apropo žijem v čechách a tu je to podobné, ale veľmi rýchlo sa vyselektovali tie dobré a tie zlé práve aj na základe správania..tak proste verím, že u mňa to správanie bude slušné.
Inak to čo píšeš je riadne nechutné, neviem, či by som sa ovládla a neposlala ich niekam..i keď ktovie, ako to reálne dopadne, keď to na mňa príde

isis
18. jan 2011

Necitala som uplne celu diskusiu, asi by ma trafil slak, ale neda mi sa nezapojit. Vazene damy, ktore sa ohanate skusenostami zo zahranicia a super napadom rodit doma, skuste prosim zvazit nasledovne:
1. Nase zeny, ktore absolvuju tehotenstvo, porod a dalsiu starosltivost v zahranici su bud zufale a nevedie si nasu slovensku starostlivost vynachvalit (a chodia za nasimi lekarmi domov),alebo su zufale ale sa hanbia to priznat (samozrejme neplati to na 100 %)
2. Maminy, ktore chcu rodit doma maju podla mna bud zlu skusenost z hositalizacie a/alebo problem s autoritou zdravotnickeho personalu a s kravinami ako je lekar mi prikazal, sestra mi prikazala (chcela by som vidiet ako riesia sikanovanie od uradnikov, manzelov, nadriadenych, susedov, predavaciek a castokrat aj vlastnych deti pod – 😝 ale to nemoze byt dovod na porod doma!!! Ani obciansky preukaz vam nevystavia dom len preto ze Vam je uradnik na policii nesympaticky
3. Prosim vas, skuste mi tak velmi jednoducho, aby som to aj ja pochopila, vysvetlit, co je na tom zle, ze zena rodi trebars aj na vlastne zelanie cisarskym, alebo si da pichnut epi alebo sa jej akokolvek pomoze pri porode??? Analogicky vzate, tieto zeny by mali v pripade ineho chirurgickeho zakoku chirurgovi povedat, ze nech ich operuju ako volakedy – t.j. tak akosi prirodzene, bez anestezy, hygieny, kuchynsky noz by mohol stacit a naco hospitalizacia...
4. Preco si nevypocujete nazory slovenskych lekarov (ale tych ktori nepadli na rit v zahranici zo vsetkeho toho lesku) a ktori pochopili ze system je taky, ze mas sukromnu posietku mas vsetko (peknucky porodik v krasnej vylestenej sterilnej izbicke, poletuje okolo teba milion sestriciek, samozrejme bezbolestny cisarak ), nemas poistku mas prd makove, inak povedane ze porody doma su neskutocne dobrou a hlavne lacnou alternativou pre tieto krajiny, ktore maju problem uhradzat hospitalizaciu a este tym mamickam pekne vymasirovali mozgy, ze rodit ako indianky je superna vec (uz len argument o hygiene je uzasny – kazda domacnost je ina – pes, rybicky, macka, andulka, fajcenie a hlavne cool napad prevzaty z americkeho serialu chodit az do postele obuty naozaj zarucuju novorodncovi echt dobre hygienicke standardy)
5. Chapem aj argumenty porodnych asistentiek – ved ak by im zrusili porody doma zrusili by aj aj pracu)) a takto stale dookola

maca_p
18. jan 2011

@isis nemam ani jedno tebou vymenovanych zvierat :pes, rybicky, macka, andulka, fajcenie - nik z nas nefajci a hlavne cool napad prevzaty z americkeho serialu chodit az do postele obuty - vyzuvame sa na slovenske pomery standardne vo vstupnej chodbe bytu naozaj zarucuju novorodncovi echt dobre hygienicke standardy) a som za domace porody, v domacich podmienkach samozrejme ak su splnene vsetky poziadavky a podmienky domaceho porodu.

moj syn dostal v TT porodnici skvelu nemocnicnu bakteriu a dodnes sme pravidelnymi navstevnikmi kozneho oddelenia, mne po porode nemal kto s ochotou pomoct ist do sprchy.

isis
18. jan 2011

@maca_p Aj ja som rodila v TT a bola som spokojna. Viem ze moj prispevok ani zdaleka nevycerpal tuto temu, je to na velmi velmi dlhu diskusiu. Len mam rada ked sa veci pomenuju pravym menom. Presne ako si napisala ty. Chapem problem s malym, ale nechapem ho ako dovod na porod doma. Ale respektujem to. Svojim ostrejsim prispevkom som len chcela posunut diskusiu k prapoctate veci. Nech si kazdy rodi kde chce, ale nech nevymysla pseudoargumenty a blbosti, to neberiem. Tiez mozno buduce mamicky zbytocne snivaju o niecom co nie je u nas dovolene a zbytocne svoju vzacnu energiu minaju na predstavy, ktore mozu byt od reality velmi vzdialene a su uz tak predpojate, ze aj keby rodili uplne uplne prirodzene v nasich nemocniciach tak budu nespokojne. A je to skoda, pre nich a mozno aj ich malicke.

kellka
18. jan 2011

Baby, prepacte, ze sa vam sem montujem, ale velmi by som chcela vediet, ci niektora z kociek, co su za domace porody aj naozaj taky absolvovala a ako to dopadlo. Napr. Greenline? 🙂 Vidim, ze mas male babo, ake to bolo?? 😅

maca_p
18. jan 2011

@isis kazda zena by sa mala predovsetkym rozhodnut sama. ak je schopna si trufnut na domaci porod a nic jej v tom nebrani, ma vsetky zdravotne a fyzicke predispozicie a PA k tomu tak prosim, preco nie? ved aj v takom holandsku, ked sa zena neciti porodit dieta doma, porodi ho v nemocnici - ma na vyber slobodnou voľbou. nie je to tak, ze ked sa povie holandsko, tak vsetky zeny rodia automaticky doma.

daniela1974
18. jan 2011

@isis nechce sa mi protiargumentovat len sa smejem na tom zivobyti PA - prosim Ta ktora slovenska PA je ziva z domacich porodov??? Ja by som rada taku nasla, ale zial, mam naporudzi len skusene PA z Madarska a Ceska. V SR na to ziadna nema odvahu.

gmartina
19. jan 2011

@isis úplne súhlasím, pekne si to napísala
@maca_p áno, každá žena sa má rozhodnúť sama, to je pravda, a nech si každá rodí, kde chce. Skôr mi vadia tie argumenty o tom, aké je to úžasné pre dieťa a pre matku, aké sú pôrodnice nebezpečné, ako vyšetrenia spôsobujú komplikácie a pod. A naozaj by ma zaujímalo, či aspoň niektorá z tých obhájkyň domácich pôrodov má osobnú skúsenosť 🙂

sajuska
19. jan 2011

@gmartina
Perfektne povedané, vystihnuté. Je na každej z nás, kde si vyberie rodiť: doma alebo v pôrodnici. Ako sa hovorí - 100 ľudí=100 chutí. Ja by som to ale neriskovala, rodiť doma. Mám za sebou dva pôrody, oba ako tak ok, ďakujem Bohu za dve zdravé deti. A som vďačná i personálu v Ilavskej nemocnici. Boli všetci milí a ústretoví, žiadna arogancia. Možno dopomohol aj manžel pri pôrode. Výhodou pôrodu v nemocnici je, že bábätku urobia všetky potrebné vyšetrenia. Neviam, možno je niektoré z nich aj zbytočné, ale mojim deťom ani jedno neuškodilo. Bábätko som mala pri sebe hneď po pôrode ešte na sále - cca 2 hoďky sme ho s manželom obdivovali. Potom ma nechali 6 hodín pospať a doniesli mi drobčeka, aby sme sa už o seba starali sami. Takže ukončím to: ak sa rozhodnete rodiť v pôrodnici, vopred sa informujte, čo daná nemocnica poskytuje a umožňuje rodičkám.
pekný deň všetkym. Iva

magdal1
19. jan 2011

minimalne tieto tak rodili

http://vnimavetehotenstvo.sk/rodili-sme-doma-10...

nikto tu nikoho nepresvieca na dom.porody......
len je poukazane na par zaujimavych faktov...resp.tomu comu verime, moze byt o xx rokov inak
a par pribehov

kazdy nech je zodpovedny za seba, tak ako je schopny a vie....

kazda z nas sa myslim snazi podla svojeho vedomia a svedomia

daniela1974
19. jan 2011

@gmartina co ja poznam, tak kazda uz ma a jedna uz druhe dieta ide rodit doma. Ale tehotenstvo bolo vzdy fyziologicke a bez problemov. Ale bez PA by som to neskusala. Aj ked telu verim. Este uvidim.

eev
19. jan 2011

@kellka ahoj, rodila som doma v januari pred rokom. v bratislave v panelaku🙂 bolo to nadherne. moj pribeh je na tej stranke, co tu dala magdal, hned prvy -sebastian.

eev
19. jan 2011

@isis k bodu 1., ja poznam zeny, co utekaju zo slovenska rodit do zahranicia: ceska, anglicka, rakuska. tiez som zvazovala chvilu francuzsko, no vzdialenost a moja vtedajsia situacia mi to neumoznili..
2. ja som rodila prve dietatko doma a nemam ziadnu zlu skusenost z nemocnine ani z predchadzajuceho porodu, kedze toto bol moj prvy. proste som zvazila vsetky dostupne informacie, studie a situaciu na slovensku a vyslo z toho, ze je jednoznacne bezpecnejsie ostat doma, samozrejme, pokial si najdem skuseneho cloveka (babicu, asistentku), co ma bude sprevadzat porodom. bola som aj v nemocnici, ale odmietli mi podpisat p.plan. len preto, ze som chcela rodit v polohe, v akej by som chcela v tej chvili, nechcela som ziadne medikamenty, ani v tretej dobre porodnej, ak bude vsetko ok, ako je u nas zvykom, chcela som nechat dotepat pupocnik a byt s dietatkom ihned po porode, neumyvat dieta a podobne. nic nic nic vynimocne zvlastne som enchcela, len nech mi umoznia prirodzene porodit. bez liekov, beiz nastrihu, v spolocnosti partnera. chcela som si riadit porod sama, tlacit, ked citim, dychat ako citim. a to vsteko iba v pripade, ak by siel porod hladko. akonahle by bol naznak problemu, nevaham a zverim sa do ruk lekarom. s vdacnostou. ale nedali mi tu sancu, aby som skusila porodit sama.
3. cisarsky rez je operacia, obrovsky zasah nie len pre zenu ale aj pre dieta. precitaj si niekde, ake ma vedlajsie ucinky. tiez si precitaj, aky dopad ma na vztahovu vazbu, kojenie a zdravotny stav matky a dietata. cisarsky rez by sa mal vykonavat naozaj iba vtedy, ked ide o zivot. tiez si pozri vedlajsie ucinky epiduralky a aky to ma dopad. ja nehovorim, ze uch nepouzivat vobec, ale mali by to zeny sakra zvazit, ci im tie rizika za to stoja.
clovek sa rozhodne pre operaciu az vtedy, ked nema inu moznost alebo mu ide o zivot. preco by to takto nemalo byt aj pri porode? slepak si tiez nejdes dat vyrezat preventivne...
4. co sa tyka hygieny, domace prostredie je v tomto idealne. doma nenajdes ziadne rezistentne bakterie nerozdiel od nemocnice. babatko je hned osidlene iba tym domacim, co ma na jeho tele mama a co pozna a na co ma protilatky z placenty a z mlieka. v nemocnici mas bakterie, ktore su odolne, chorych ludi atd...vela babatiek ide domov z porodnice prave s nejakou nosokomialnou infekciou.
k 5. bodu tu uz bolo napisane..porodne asistentky maju ovela sirsi zaber ako porody doma. v zahranici to je napr sprevazdanie cely tehotenstvom namiesto gyneko, porody v porodnych domoch, doma, v nemocniciach (kde aj casto realne asistuju pri porode same, nie ako u nas), predporodne kurzy/pripravy..atd..je toho vela.

rozhodla som sa pre porod doma po precitani mnohych knih, informacii na nete, konzultacii s roznymi (aj zahranicnymi) odbornikmi, dokonca priamo z oblasti. chcela som priviest dietatko v kruhu najblizsich, v prostredi, ktore poznam. v atmosfere plnej lasky a pokoja. hlavne som chcela, aby sme si porod viedli len my dvaja - dietatko a ja, tak ako to citime.

feith7
19. jan 2011

Baby, ktore chcete rodit doma, mozem sa opytat...chodite alebo ste chodili ste pravidelne do poradne? doverovali ste svojmu lekarovi? alebo ste aj cele tehu nechavali na prirodu?

eev
19. jan 2011

@feith7 ja este nie som na takom stupni, ze by som rozumela stopercentne svojmu telu, takze som chodila pravidelne ku gynekologicke. odmietla som dva ultrazvuky, mala som jeden na zaciatku ci je vsetko ok (na ten by som dnes uz nesla) a jeden v tusim 30 tyzdni, ze kde je placenta - to kvoli porodu doma. odmietla som este glukozovy test, lebo sa stravujem zdravo plus u nas v rodine cukrovku nikto nikdy nemal. a zabudli ma poslat na CTG🙂 inak mam tusim vsetko absolvovane. co je uplny zaklad pre DP, to je: babo spravne otocene, placenta tak, ako ma byt. babo sa da zistit aj pohmatom alebo z pohybov, ak je vnimava mamina.ja som napr tusila, kde mam ulozenu placentu, ale neverila som si este natolko, aby som si trufla odmietnut ultrazvuk..ale verim, ze su zeny, ktore dokazu nadherne vnimat svoje telo i babatko a pre nich nie su potrebne mnohe vysetrenia..
a lekarke som nedoverovala. od zaciatku sa starala do toho, do coho jej nic neboloa okrem toho bola neldska a davala mi aj zavadzajuce a nepravdive info. takze som si vsetko studovala a overovala doma, v knihach gynekologie atd a podla toho sa rozhodovala

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre