Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

magdal1
5. nov 2010

@ciernovlaska presne ako pises, ked citis istotu z lekara a v porodnici, tak rod tam, kde citis istotu....

ked niekto citi istotu sam v sebe..., z porodu doma, z osoby, kt.je pri porode doma ako sprievod....nech rodi doma...

same sa rozhodujume a nesieme zodpovednost

magdal1
5. nov 2010

@greenline 😉
no a najlepsia veta je, ked chce niekto svoje dieta, ze naco, vyspite sa a naco, vsak nemate este mlieko,

to je vsetko co dieta potrebuje????

kaktusik007
5. nov 2010

@zuzi118 ak beries ako zasah do porodu danie mi sondy do maternice aby monitorovali pocas kontrakcii babatko, tak ano, potom mi do porodu lekari zasiahli.... ak ale toto ako zasah do porodu neberies (a ja si myslim ze to fakt zasah nie je) tak potom ja som ta jedna z mala, to minimum v statistike, kedy by porod doma mal pre maleho fatalne nasledky.... a to, co si lekari medzi sebou hovorili, ze saturacia je nizka a klesaju ozvy, tak... nie som lekar, ale par lekarskych fraz ovladam a tak som sa len lekara spytala ci mi daju celkovu alebo lokalnu anestezu, on - uz bol na odchode aby sa pripravil na sekciu, ked zistil, ze s nim chcem hovorit - poviem ti, tie oci plne hrozy u neho si budem pamatat este dlho, pretoze ho ako prve napadlo ze tu ma opat rodicku, co chce za kazdu cenu rodit prirodzene a na vysvetlovanie zavaznosti situacie nie je cas.... ta obava v jeho hlase - vy chcete odmietnut cisarsky rez??? mi stacila..... pretoze ano, je to moje dieta a moj porod a ak by som chcela rodit prirodzene, musel by to akceptovat....
@ciernovlaska aj na mna je to prilisna zodpovednost... ale ja vseobecne som asi ina, pri vybere porodnice som sa rozhodovala pre tu, ktora ma neonatologicke oddelenie, prave kvoli tomu, ze co ak sa cosi pototo.... aby maly v brusku mal v pripade potreby tu najlepsiu starostlivost a nemuseli ho nikam prevazat.... tato "poistka" bola pre mna moc dolezita.
@greenline statistiky ohladne rizikovosti su dajme tomu rovnake, ci sa jedna o porod doma alebo v nemocnici... to som ochotna akceptovat, taktiez aj to, ze som to male percento, kde sa to proste pototo pocas porodu.... tu ide ale potom este o ten nasledok - ze ak rodim doma, a tu musis suhlasit - dietatko dostane adekvatnu lekarsku starostlivost neskor... tak isto ako neskor sa vykona pripadna nutna sekcia.... a to je proste ta komplikacia, ktoru vy vsetky tu asi nechcete vidiet.... ak by som rodila doma, asi tazko by mi behom ani nie 15 minut stihli spravit sekciu... len doprava do nemocnice by tolko trvala, a tych 15 minut co by maly bol u mna dalej vystaveny kontrakciam mohlo mat fatalne nasledky.... alebo inak, na to, ze je problem a potrbujem sekciu, by prisli ked by sa maly zastavil v porodnych cestach.... pruser nad pruser.... opat aspon 15 minut stracam....

a tych patnast minut ratam ze by som sla samozrejme so zapnutou hukackou, neratam moje nalozenie do sanitky, neratam cas, ako dlho by trvalo, kym by ta sanitka vobec prisla....

ked sa pri porode nieco pototo, ide o sekundy.... je rozdiel, ci babatko dycha stale (aj ked malicko) alebo nedycha 5 sekund ci pat minut, preboha!!!! ale nad tym sa asi zamyslame fakt iba ja a ciernovlaska.....

kaktusik007
5. nov 2010

@greenline ale pripustaju si to niektore, ze sa to nemusi skoncit stastne ani v nemocnici.... a pravdupovediac, bolo by mi na prd ak by som lekara potom hnala na zodpovednost pred sud, zivot mojho dietatka by mi to uz nevratilo.... bola by som zrela na psychiatriu...
ale stat sa to doma - to by bola daleko vacsia zataz na moju psychiku.... a vycitky do konca zivota.... to je prilisna zodpovednost....

ako ja vas obdivujem, ze ste ochotne takto riskovat, ale uz vas neriesim.... robte si, ako uznate za vhodne...
ja akceptujem, ze porod by mal byt viacej fyziologicky - tak skuste rodit v trencine, tu sekcie robia fakt az ked musia, akekolvek zasahy do porodu tu eliminuju, ako ja viem ze este nie su uplne dokonaly, ale snazia sa a aj koncom panvovym sa tu rodi (ak to pomer velkosi babatka a panvy samozrejme umoznuje)... celkovo je to proste porodnica, kde je pre nich prave ten fyziologicky priebeh porodu najdolezitejsi..... rodite v kresle, alebo na posteli.... lekarom tu verim..... ale aj tak ked je potrebne, sekciu indikuju a vykonaju.... lebo v prvom rade su to lekari a ide im o zivot, nie len zeny, ale aj babatka.

andika10
5. nov 2010

@kaktusik007 suhlasim stebou,ja neodcudzujem tie, ktoré sa rozhodnú doma rodiť, ja som rodila dvojičky u mňa by to ani náhodou nepríchádzalo do úvahy, ale kamoška ktorá rodila týždeň predomnou mala bezproblémové tehu a pred samotným pôrodom, to už mala kontrakcie sa jej syn otočil priečmo, čiže okamžitý cisársky, .Určite keď je pôrod bezproblémový tak ten pôrod domaje pekný zážitok ale to nikto nevie či ozaj bude bezproblémový ☹

kaktusik007
5. nov 2010

@andika10 presne tak.

greenline
5. nov 2010

@ciernovlaska pokúsim sa ešte raz vysvetliť čo obnáša rozhodnutie rodiť doma - ak sa rozhodnem rodiť doma, vždy je to za určitých podmienok (to znamená, že nebudem rodiť doma ak už vopred viem o existujúcom vysokom riziku ohrozujúcom moje dieťatko alebo mňa.) nebudem rodiť doma ani v prípade, že pôrod začne skôr ako bude dieťatko donosené. to, že pôrod doma začne neznamená, že tam musí aj nutne skončik. ak PA počas pôrodu doma "zavelí" že sa ide do nemocnice, pretože sa jej niečo nepozdáva alebo naopak sama budem cítiť diskomfort tak sa ide do nemocnice a pôrod sa skončí tam - možno lekárskym zásahom, možno bez - tu nie je o čom diskutovať.
to, že v tej štúdii plánovalo 60 percent žien rodiť doma a u tých 60 percent nebola zvýšená úmrtnosť ani detí ani mamičiek (bez ohľadu na to, koľké z nich ten pôrod doma doviedli do konca) svedčí o tom, že komplikácie sa neudejú proste zo sekundy na sekundu ale vždy je tu dostatočne dlhý čas k presunu do nemocnice, k podaniu adekvátnej starostlivosti. a to je predsa podstatné, to vypovedá o bezpečnosti alebo rizikovosti DP, nie to či sa pôrod za každú cenu odohral doma. pretože ak je v prípade komplikácií dostatočný priestor na presun, tak nie je dôvod doma nerodiť. komplikácie budem riešiť až keď nastanú ale nemusím ísť kvôli tomu dopredu do nemocnice... ani keď idem cestovať autom tak si neberiem ako doprovod sanitku že čo keby náhodou mám po ceste havárku... To, čo teda domácim pôrodom "vyčítaš" a síce ich rizikovosť, tá štúdia naozaj vyvracia 🙂
treba rozlišovať medzi plánovaným DP a prekotnými pôrodmi, predčasnými pôrodmi ktoré nechcene končia doma a vôbec všetkými neplánovanými DP počas ktorých žena zažíva strach, stres, ktorý jej celý ten proces môže iba skomplikovať.

k metaštúdii ktorú uvádzaš - videla si jednotlivé štúdie spomínané v nej?? zahŕňajú prekotné pôrody, pôrody pred 37tt ktoré sa veľakrát pre svoju rýchlosť a nepredvídateľnosť odohrajú doma a končia smrťou dieťatka.... práve tá metaštúdia porovnáva neporovnatelné a robí z toho nesprávne závery. stačí si prečítať posledné dve vety toho artiklu:

The main attributable factors for the increase in mortality were the occurrence of breathing difficulties and failed attempts at resuscitation—two factors associated with poor midwife training and a lack of access to hospital equipment. In the USA, for example, only a third of home births are accompanied by a certified midwife.

ja by som rada teda zvýraznila že stále sa tu bavíme o vedome plánovaných domácich pôrodoch žien, ktorých tehotenstvo nepoukazuje vopred k žiadnej komplikácii, dieťatko je riadne donosené, vo vhodnej polohe. patológia patrí do nemocnice - o tom sa tu nikdo neháda.

ak sa bavíme o bezpečnosti a rizikovosti DP a budeme vychádzať iba z vlastných skúseností tak môžeme diskusiu "zabaliť" pretože osobné skúsenosti sa nedajú zovšeobecňovať. a práve mi to príde také pritiahnuté za vlasy, že mám obhajovať bezpečnosť nezasahovania do prirodzeného procesu, kdežto práve bezpečnosť rutinného zasahovania je to čo by malo byť najprv dokázané ako bezpečné a až potom by sa to malo "vnucovať" všetkým.

zuzi118
5. nov 2010

@ciernovlaska nezavadzaj prosim Ta. V tej studii je jasne napisane, ze sa porovnavali zeny ktore planovali porod doma a stymi, ktore planovali porod v nemocnici. Takze aj ked nastali pocas porodu komplikacie a boli zeny prevezene do nemocnice, statisticky sa ratali do skupiny porod doma. Treba poriadne citat tie studie. Nie len vytrhnut jednu vetu z kontextu.

Ostatne na tuto studiu nadvazuje dalsia ktora presne rozobera priciny a percenta prevozu do nemocnice - Evaluation of 280 000 cases in Dutch midwifery
practices: a descriptive study
http://www.cfpc.ca/local/user/files/{36401833-1...

Co sa tyka metaanalyzu, na ktoru sa odvolavas a ktora deklaruje, ze porovnala viac nez 500 000 porodov a 12 studii... Udaje v casti mortalita a ktorou sa pisia aj v abstrakte, boli vypocitane na menej nez 50 000 porodov a len 6 studii, pretoze velke studie podporujuce domaci porad, boli z tejto casti vylucene - a naopak boli tam ponechane retrospektivne studie, ktore za planovany domaci porod povazovali kazdy porod, ktory sa odohral doma po 34 t tehotenstva - a teda aj prekotne porody, predcasne porody, ci porody fetaciek. Tato metaanalyza zozala taku velku kritiku odbornej verejnosti, ze jej vydanie v printovom mediu bolo pozastavene. Viac k teme sa mozte docitat napr. v tomto clank: http://prirodzenyporod.wikidot.com/re:nerodte-doma

Co sa tyka zasahov do porodu - nie su apriori skodlive. Su skodlive ak sa robia v pripadoch "co ak" a "len tak pre istotu". Ked sa robia mudro a s uvazenim, vtedy ked ich je NAOZAJ potreba, tak su na mieste.

Ja sa naopak rada bavim o studiach, pretoze desiatky nazorov sa nedaju podporit vobec nicim. Napr. by som rada videla studiu, ktora podporuje nastrihy. Nie som sice vyskumnik v danej problematike, ale mam tu najvysiiu kvalifikaciu aku potrebujem, na to aby som si vedala spravit nazor - viem citat.

katecameron
5. nov 2010

@zuzi118 ja som ani jedno dieta jedine dieta neporodila v lahu na chrbte rodila som v sede polosede sama som si drzala nohy ziadne opierky priviazane ci neviem ako to robia niekde inde a nechcem vnucovat svoj nazor JEDNODUCHO DOMA NIE MOJ NAZOR a kazdy nech si urobi svoj pohlad

zuzi118
5. nov 2010

@kaktusik007 ano presne to beriem ako zasah do porodu. Lebo monitorovat dietatko sa da aj inak ako sondou (akusticky). A je dokazane, ze elektornicke monitorovanie vedie akurat tak k castejsim problemom dietatka - klesaju mu ozvy, prave preto, ze matka nemoze slobodne zaujat polohu a celkovo teda vysledok zavedenia e. monitoringu je, ze sa zvysil pocet CS.

zuzi118
5. nov 2010

@katecameron ale tvoj nazor je uplno v poriadku. Ty si sa slobodne rozhodla pre porod v nemocnici. Okej.

Co nie je v poriadku, je ze ak sa zena rozhodne pre porod doma, tak sa jej ziadnej oficialnej podpory nedostane a na jej rozhodnutie je pozerane s despektom. A padaju vety, ako strasne riziko ci hazard zo zivotom. Preco?

Nebolo by lepsie vytvorit taky system, ktory vyhovuje vsetkym? System ktory podporuje domace porody, ambulantne porody, porody v porodnom dome a porody v nemocnici? Nebolo by lepsie, aby zdravotnici miesto hysterie ohladom domaceho porodu, ponukli v nemocniciach zachrannu siet, pre to percento, ktore naozaj zasah potrebuje? Preco sa maju zeny prisposobovat lekarom a nie lekari zenam (napr. s porodnou polohou - preco len lah, alebo polosed? Preco nie na styroch, alebo v cupe ci v stoji?)

kaktusik007
5. nov 2010

@zuzi118 tak ako sorry, toto tu co pises je blabol... a pokial fakt beries monitorovanie babatka ako zasah do porodu, nemame sa o com bavit, je to tvoja hlupost... a ja to uz neriesim, mam svojich starosti dost.

katecameron
5. nov 2010

mne je to v konecnom dosledku uz jedno nad dalsim neuvazujem a kazdy nech robi ako uzna za vhodne mna len skor zarazilo to co pisala pollyanna v uvodnom prispevku ze jej priatel po nahliadnuti videa povedal ze budu rodit doma PRECO? ked to ona tak neciti a pise ze sa boji to mi pripada nenormalne aby muz tlacil zenu do niecoho co sama nechce hlavne ked nejde o jeho zivot keby to ona sama tak chcela tak az uzna za vhodne je to jej vec ja by som ju nepresviedcala kazdy si je zodpovedny sam za seba len tolko

zuzi118
5. nov 2010

@katecameron ano suhlasim, nikto nema zenu tlacit do toho, co nehce.

Paci sa mi tvoja posledna veta o zodpovednosti. Ja by som bola stastna, keby to bolo respektovane. Zial zatial sa stretavam viac s despektom a s natlakom ako respektom k mojim rozhodnutiam. Hoci, aj vynimky sa najdu.

greenline
5. nov 2010

@kaktusik007 🙂 a čo je to ak nie zásah do pôrodu? alebo si myslíš že do pôrodu sa dá zasahovať iba medikamentami a skalpelom? každé obmedzenie pohybu, aktívne riadenie dýchania, tlačenia alebo polohy je zásah. či to považuješ za hlúposť alebo nie.... môžeš rodiť zavesená aj dolu hlavou keď si myslíš že to nezohráva rolu 😀 ale bohužiaľ, so skutočnosťou to spoločné nič nemá. matka sa potrebuje počas pôrodu hýbať, aby dieťatko správne zostúpilo do pôrodných ciest. ak sa tak nestane, tak môže nastať problém.

kaktusik007
5. nov 2010

@greenline vdaka bohu maly do porodnych ciest este nezostupil.... a za to, ze prisli na to ze mu klesaju ozvy a je v ohrozeni zivota, som velmi rada...
ako miestami vas fakt ze nechapem.... ale sak robte si co chcete.... je to vasa zodpovednost.

greenline
5. nov 2010

@katecameron nie, to určite nie je správne aby o tom rozhodoval muž, doktor alebo ktokoľvek iný. má o tom rozhodovať žena ktorá bude rodiť pričom záleží samozrejme od jej zdravotného ako aj psychického rozpoloženia.
ale stále mám pocit že sa to tu dokola zdôrazňuje že hovoríme o PLÁNOVANOM DP, o NERIZIKOVOM pôrode atď atď a stále sem niekto mieša patológie alebo domáci pôrod ktorý nebol urobený na základe slobodného rozhodnutia...

greenline
5. nov 2010

@kaktusik007 ale ty hovoríš o elektronickom monitorovaní. monitorovať sa dá aj inak, aby bolo žene umožnené hýbať sa. aj PA počúvajú ozvy bábetka počas pôrodu ale nepotrebujú mať k tomu ženu pripútanú na lôžku. okrem toho poloha v ľahu môže spôsobiť že prívod kyslíka k bábetku nie je taký aký by potrebovalo, keď bábo vlastne ani nemôže postupovať dolu, pretože mamina mu nepomáha tým že leží, tlačí na jej bránicu počas kontrakcií, sama žena horšie dýcha.... to že tomu nechápeš vidím tiež ťa to ale od zodpovednosti neoslobodzuje 🙂

eev
5. nov 2010

len potrvdzujem, ze zavedenie elektornickeho monitorovania zvysilo pocet cisarksych rezov. dokonca je to nieco, o com sa bezne v zahranici hovori. mamina mi akurat vcera volala - zije v anglicku a teraz je na apr dni v londyne, ze bola v jednom muzeu na vystave o medicine. jedna cast tam bola o porodoch. pozrela si jednu prezentaciu a v nej biele na ciernom bolo, ze elektronicke monitorovanie nezabezpecuje menej komplikaci, ale naopak, zvysuje pocet cisarksych. tiez tam padla veta, ze sa naspat vracia k porodom doma.
este ma napadlo, ze sme nespominali, ze porody doma zdaleka nie su tak financne narocne, ako porody v nemocnici. usetrene peniaze by sa tym padom dali vyuzit niekde inde, kde ich naozaj treba. plus dietatko narodene doma je v domacom prostredi, nie je vystavene tym padom ziadnym odolnym a nebezpecnym infekciam tak, ako v nemocnici.

kutlicka
5. nov 2010

Môj názor je taký, že síce elektronické monitorovanie možno zvýšilo počet cisárskych rezov, ale ten zvýšený počet cisárskych rezov zas možno zachránilo veľa detí od trvalých následkov, dokonca smrti. Viem, o čom píšem z vlastnej skúsenosti. Súhlasím s tým, že je dobré sa správať a konať čo najviac v súlade s prírodou, ale netreba zas hádzať do koša aj to dobré, čo so sebou moderná medicína priniesla. Ono možno kedysi dávno neboli skoro žiadne cisárske rezy, či iné "umelé" zásahy do pôrodov, ale zas bola oveľa vyššia úmrtnosť novorodencov aj matiek. Opakujem, je to môj osobný názor.

eev
5. nov 2010

@kutlicka ten zvyseny pocet cisarskych rezov akurat tak sposobil, ze je viac zien, ktore boli vystavene riziku operacie, viac deti, ktore nemali moznost si prirozdene prejst porodnymi cestami a tiez boli sucastou operacie. ja nechapem, citala si niekedy, aky dopad ma na zenu a dieta cisarsky rez? ci uz zo zdravotneho alebo psychologickeho hladiska? ako to ovplyvnuje vztah matka dieta, kojenie, pripadne dalsie tehotenstvo?
v amerike, ina may gaskin, citujem: "Rossovo narozeni predstavovalo prvni cisarsky rez ze vsech 188 porodu, prinichz jsme do te doby asistovaly. kdyz sa na to divam z dnesni perspektivy, kdy mnoho lidi (ne tak WHO) povazuje za normalni skutecnost, ze 25% porodu probiha cisarskym rezem, vzpominam si, jak jsme si cenili toho, ze se tolik zen u nas dokaze behem porodu podelit o svou silu a zkusenost. jsem naprosto presvedcena, ze mnohe z tychto 187 rodicek by mely uplne jiny prubeh porodu, kdyby rodily za jinych okolnosti."
uvedomujete si vasu logiku? keby sa dnes rodilo mimo nemocnic v domacom prostredi, to by akoze stvrtina deti a zien umrela? kedze u nas sa robi cisarak cca u 25 percent zien..

greenline
5. nov 2010

@kutlicka ale to monitorovanie spôsobilo zvýšenie cisárskych - to znamená že aj ženy, ktoré keby neboli pripojené na CTG počas pôrodu, tak by porodili vaginálne zdravé dieťatko, museli pre komplikácie rodiť cisárskym, pretože to minitorovanie spôsobilo komplikácie... čiže to nie je tak že CTG odhalilo problémy na ktoré by sa predtým neprišlo a tým zachránilo životy detí, ale CTG priamo zvýšilo počet výskytu komplikácií pri pôrode. V rakúsku je napr. PA vybavená monitorom ktorý umožňuje žene voľný pohyb po miestnosti, príp. dopplerom.
ja sa zase pýtam že kde sú tie hranice pokiaľ je dobré zachádzať aby sme akože odhalili nejaké možné komplikácie, ale kde už samotným "odhaľovaním" komplikácie vytvárame - tak ako napr. v prípade CTG. podľa tejto logiky by všetky ženy po dokončení 37tt mali ísť na cisársky a bolo by to úplne najlepšie alebo nie? veď cisársky je operácia, hrubý zásah do organizmu, z ktorého sa žena zotavuje dlhšie ako z vaginálneho pôrodu, znamená pre ňu večšie riziko následných komplikácií, vzniku infekcie po pôrode, atď atď. a ke´d nejaký preventívny zásah (v tomto prípade rutinné CTGmonitorovanie) zvyšuje počet cisárskych, niekde niečo nehrá a ten zásah nebude asi až taký neškodný.

kutlicka
5. nov 2010

@eev niekedy to ale jednoducho prirodzenou cestou nejde. Mám vlastnú zlú skúsenosť. Konkrétne: veľkostný nepomer dieťaťa k panve, naliehanie dieťaťa koncom panvovým,dvojtýždňové prenášanie, napriek vyvolávaniu nepostupujúci pôrod, pri monitorovaní zistená bradykardia a hypoxia, doslova v hodine dvanástej sekcia. Dcéra so znakmi prenášania, kriesená... Opakujem, že nie som zástankyňou samoúčelných umelých zásahov, nenávidím napríklad zneužívanie možnosti rodiť sekciou rôznymi "celebritkami" len kvôli tomu, aby boli "zospodu" stále atraktívne, na toto ja nemám slušného slova, také by nemali mať deti. Rovnako mi napríklad "nevonia" epidurál pri vaginálnom pôrode. Ale naozaj netreba apriori odsudzovať modernú medicínu. V minulosti bola naozaj vyššia úmrtnosť novorodencov aj matiek. Je zas inou témou, či celá Tebou uvedená štvrtina cisárskych je naozaj opodstatnená, o tom sa nechcem hádať. Ináč nemám pocit, že by sekcia negatívne ovplyvnila môj vzťah k dieťaťu, takisto s kojením som nemala problém, ďalšie tehotenstvo prebehlo viac-menej bez komplikácií. Súčasné tehotenstvo síce až tak bezproblémové nie je, ale je tomu tak z iných dôvodov, než s. c. v minulosti. Vieš, mne ide v prvom rade o to, aby sa môjmu dieťaťu nič nestalo, aby napríklad "neuviazlo" niekde na polceste v pôrodných cestách, a takisto mi ide o to, aby moje dieťa malo živú a zdravú matku, ktorá nezomrie pri pôrode vinou ruptúry maternice.

eev
5. nov 2010

@kutlicka ide nam o to iste. a je super, ze si nemala problem s budovanim vztahu a kojenim, ale je mnoho zien, ktore vdaka cisarskemu problem s tymito vecami maju. tiez niesom proti cisarskym rezom, urcite v pripade komplikacii by som ho bez zavahania podstupila, dokonca s vdakou, pokorou a respektom. pretoze v niektorych pripadoch ma naozaj opodstatnenie. ale dnes je zenuzivani a mnoho krat (dovolim si tvrdit, ze vo vacsine pripadov) pouzivany aj vtedy, keby sa dalo ist prirodzenou vaginalnou cestou.

kutlicka
5. nov 2010

@greenline áno, sčasti s tebou súhlasím, tiež si myslím, že keď "odhaľovanie komplikácií" začne pôsobiť komplikácie, tak to už nie je celkom košer. Ale opakujem, môjmu dieťaťu práve monitor a sekcia zachránili život.

greenline
5. nov 2010

@kutlicka ale ty si špeciálny prípad podľa toho čo píšeš 🙂 my sa tu stále bavíme o normálnom fyziologickom pôrode. už len tým, že ten tvoj bol vyvolávaný, nebol teda fyziologický. musela to byť pre teba ťažká skúsenosť - kto by chcel aby mu museli bábetko po pôrode kriesiť. takže som rada že všetko dobre dopadlo a že vám cisársky zachránil dieťatko. ale zase prečo ho "dopriať" aj tam kde netreba? vyvolávané pôrody sú celkovo sprevádzané večšími komplikáciami, častejšie končia plodovou tiesňou, musia byť ukončené inštrumentálne... v takýchto prípadoch je dokonca možno prospešné zvážiť cisársky predom. to stále ale nič nemení na fakte, že rutinné CTG monitorovanie (zdôrazňujem - rutinné preventívne CTG) nemá opodstatnenie

eev
5. nov 2010

ziadna z nas tu nie je proti medicine, proti lekarom a proti zasahom🙂 my sa vam len snazime ukazat, ze by sa deti mohli rodit inak. bez tolkych zasahov, s ludskejsim pristupom, v prostredi, kde sa zena citi najbezpecnejsie. ci je to uz planovany porod doma s odbornikom, v porodnom dome alebo v nemocnici za asistencie PA ci lekara, to je uz len na nas, aku moznost si vyberieme (kedze obe su pre nerizikove rodicky rovnako bezpecne).

kutlicka
5. nov 2010

@eev áno, máš pravdu. Žiaľ, žijeme v dobe prevrátených, až zvrátených hodnôt a budúce matky by sa mali zamyslieť nad tým, či je väčšou hodnotou v ich živote materstvo a zdravé dieťa, alebo ich sexi postavička či pohodlie a nepodstupovať zbytočne neprirodzené zásahy, pokiaľ to ide prirodzene. 😉

kutlicka
5. nov 2010

@greenline súhlas 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre