Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

annalena
18. feb 2010

😀 😀 😀 okkkkkkk, stacia ti aristicke, lebo mam aj kardiologicke v ponuke 😝 ..a aj ja rada "byvam" v nemocnici , len sa teraz budem musiet prestahovat, su tam male bytiky a bolo by nam tesno 😀

latvia
18. feb 2010

a jedno dieta tam umrelo lebo malo infekciu streptokokom G......tomu hovorite vyspely stat a porod doma???? kto zensku so streptokokom zaradil medzi fyziologicky porod???????????????????????

latvia
18. feb 2010

dalsie umrtia uz radsej ani nepisem, lebo ma to stve.....a zase sa opakujem, hazard so zivotom dietata, inac to nenazvem....

annalena
18. feb 2010

vies ono to je to, snaha porovnavat podla mna neporovnatelne ☹ co by bolo mozno zaujimave vediet je opak, naco zomreli tie deti z tej porovnavacej skupiny v nemocniciach.

latvia
18. feb 2010

idem predychat a spat, bru noc vsetkym mamickam 🙂

latvia
18. feb 2010

tak pokial to nebola nemocnica v ugande tak na SIDS by neumreli....ani na streptokoka!!!!

zuzi118
18. feb 2010

Potom ako je mozne, ze porody doma maju rovnaku mieru umrtnosti ako tie v nemocnici?! Respektive asi by som sa mala spytat naopak: Ako je mozne, ze porody v nemocnici maju rovnaku mieru umrtnosti ako tie doma?! Nie radsej nechcem vediet odpoved, predsa len keby som mala dalsie dieta aj tak rodim v nemocnici.

zuzi118
18. feb 2010

Latvia, neblazni v 70tke si chcem uzivat babatka "zadarmo" - vnucatka 🙂

zuzi118
18. feb 2010

Ano mas pravdu, streptokokova infekcia urcite je dovod na porod v nemocnici. Zaraza ma vsak, preco tomu dietatu ked dosli do nemocnice nepodali antibiotika? Ved ich previezli do nemocnice hned po porode.

Tak isto aj ta co prenasala - ta mala tiez rodit v nemocnici.

SIDS - na antolskej mali tie pristoroje v kazdej postielke, je tomu tak aj v kazdej inej porodnici, trebars v mensom meste?

strapco13
19. feb 2010

zuzi..streptoko sa zistuje u matky vyterom..a podavaju sa antibiotika pred , alebo aspon pocas porodu...z tohio my vyplyva, ze matka nemala riadnu starostlivost, respektive, PA si nevsimla vysledky vyteru ☹

my v malom mestecku mame monitory na postielke na novorodeneckom odd, pri mamickach nie..pokial je ale vela detciek, tak prednostne na nich lezia cerstvejsi novorodenci

latvia
19. feb 2010

ja som v okresnom spitali a mame tu monitory dychu...je mi jasne ze asi nie v kazdom mesta, tak ale toto su zbytocne dotahovacky sa....amerika je predsa vyspelejsi stat, nemozu sa stazovat na nezariadenost nemocnic, tam to maju na vysokej urovni vybavenosti

latvia
19. feb 2010

a mne ide skor o to, ze porovnat zbytocne umrtie, ktoremu slo zabranit v nemocnici a umrtia v nemocnici je trosku mimo...nehovorim ze tym v nemocniciam neslo zabranit....ale nevidela som tabulku, mozno by tam bolo viac tych ktorym zabranit neslo.

latvia
19. feb 2010

a presne ako pise strapco, zena so streptokokom nemala co rodit doma!

strapco13
19. feb 2010

zuzi..jedna otazka..v com vidis rozdiel medzi rodenim s PA ktorej doverujes a rodenim s doktorom, ktoremu veris?
u mna vidim ten rozdiel..ze ked je pri mne doktor, tak nemusia ho zhanat v pripade komplikacii

zuzi118
19. feb 2010

latvia, strapco - ved hej s tym streptokokom suhlasim. Nie som zase taky extremista, ze ziadne zasahy a za ziadnu cenu. Viem o jednej zene, co rodila asi mesiac predo mnou a odmietla infuziu, ze dieta sa nenakazi... tomu vravim cisty hazard.

Strapco - rozdiel vidim hlavne v tom, ze doktor ma na starosti dalsie pacientky, nema kapacitu na to, aby bol pri mne po cely cas porodu. Zatial PA by ho mala (teda ak by to u nas fungovalo ako v nemecku) - tato zena by ma poznala, nielen po zdravotnej stranke, ale aj psychickej, za ten cas predporodnej pripravy by som si k nej stihla vytvorit osobny doverny vztah, taky na aky nie je priestor vo vztahu lekar-pacient.

Keby som mala povedzme rizikove tehotenstvo - dvojcata, alebo ja neviem uzku panvu, tak tam by som si asi tiez zhanala doktora. Lebo ja doktora vnimam ako riesitela komplikacia, kdezto PA ako sprievodcu poorodom.

strapco13
19. feb 2010

inak..moj doki nebol cekly cas pri mne..ani PA ma stale nesledovali..az na sale, sa tam jedna stale pohybovala..ale skor chystala vec, obcas ma skontrolova, samozrejme ocenujem je posobenie pred aj pocas porodu..pomohli, ale mna ukluduje to, ze je pri mne moj doki..mne osobne by asi liezlo na nervy, kebyze mi niekto stale stoji za chrbtom...to mi vadi aj v kazdodennom zivote

zuzi118
19. feb 2010

vidis, mna zas strasne rusilo, ked za mnou bol raz jeden, raz druhy, potom tretia, stvrta znova prvy.. a tak dokola, pricom tie iste otazky, najhorsie bolo ked ma vythli z mojho sveta - a zase cudzia tvar...

latvia
19. feb 2010

zuzi, u teba to zrejme bolo tym, ze si bola poterminova a indikovana, myslim ze pri normalnom terminovom porode by sa tolki nestriedali....ale zas to je len moj pocit..

zuzi118
19. feb 2010

latvia, hlavne to bolo tym, ze som rodila strasne dlho a vo velkej nemocnici. Cize vela lekarov, vela PA. Chapem preco ma kontrovali a aj to, ze to nemohla byt stale len jedna osoba. Ale rusilo ma to, nebolo mi to prijemne a stresovalo ma (co som v tej chvili snazila vyblokovat na minimum - zvalcovalo ma to az neskor), ze ma zas ide vysetrovat niekto iny. Ako som pisala vyssie, ina zena by to mohla vnimat uplne inak - super, ako sa staruju, kontroluju atd...

babulka
19. feb 2010

Teraz asi budem sarkasticka, ale jeden nazor ma zaujal - najlespie by bolo mat moznost rodit doma, ale s prislusnym lekarskym vybavenim ako na JISke...Teraz neviem, ci to bolo myslene vazne, ale pisala to zastankyna domacich porodov... 😲 To ma pred domom stat sanitka s nastartovanym motorom? A doma lekar, PA, anesteziolog a pediater? Ale teraz vazne, moja dobra kamaratka je PA, je velmi mila, empaticka, vzdy pokial je to mozne vyjde rodicke v ustrety...ale sama hovori, ze by v ziadnom pripade, aj keby to hned bolo mozne, nesla k domacemu porodu. Na tuto sluzbu by ju nikto nenahovoril...rozmyslam preco...

Pisala som to aj v inej teme, ale pokial ide o statistiky domacich porodov v zahranici ma ako LAIKA zaujal jeden fakt...perinatalna umrtnost. Ta je rovnaka ako v pripade porodov v nemocnici. Ked sa nad tym - opat ako laik - zamyslim, preco vobec takyto novorodenci zomieraju? Ked sa domaci porod vykonava iba v pripade bezprobelmoveho tehotenstva so zdravym plodom, riadne prebiehajuci (zdajucim sa) porodom...ako je vobec mozne, ze tieto deti umieraju? Ano, moze sa to stat, ale statistika nepusti - hovorim o rovnakej perinatalnej umrtnosti v porovnani s nemocnicami, kde sa rodia rizikove porody, plody s VVCH, predcasne porody, panvove konce...atd., tam je ta umrtnost sice smutna, ale odovodnitelna..ak rodia doma iba zdrave zeny so zdravym plodom, tak preco potom tie umrtia?

zuzi118
19. feb 2010

babulka - myslim, ze to bolo povedane "zo srandy". Inak co sa tej sanitky tyka, tak myslim, ze v holadsku to tak je, ze porod doma sa ohlasuje a sanitka je pripravena pre pripad nudze (opravte ma ak mam zle informacie).

A v tej studii sa porovnavali nizkorizikove porody doma s nizkorizikovymi porodmi v nemocnici. Predcasne porody, viacpocetna tehotnost, KP atd. boli so statistiky vylucene.

bibione
19. feb 2010

jednoducho povedane: nahoda je blbec ☹

strapco13
19. feb 2010

babulka..to napisla annalena a ta teda rozhodne nie je zastancom domacich porodov

latvia
19. feb 2010

zuzi, to akoze tam maju denne aspon 3 sanitky ktore cakaju len na vyjazd pre domace porody ak by nahodou??? 😕 😕 no o tom silno pochybujem....ja som hladala v amsterdame nemocnice, som bola zvedava ako to tam vyzera....oficialne ako klasicku nemocnicu so vsetkymi oddeleniami som nasla len JEDNU...zbytok boli len mensie rehabilitacne centra a podobne budovy....nemam dojem ze tam maju sanitky na zachranu infarktov, nestasti a este aj zasoby na porody doma....

latvia
19. feb 2010

babulkin prispevok sa mi velmi paci, aj napriek tomu ze je laik, tusi co sa moze stat...
inac to, ze boli napisane nizkorizikove porody v nemocnici...je podla mna rozdiel ci je to VVCH, alebo geneticke ochorenia, ktore boli mimochodom spomenute aj v porodoch doma, alebo su to veci ako Streptokokova infekcia....prepacte ze ju zase spominam ale som v soku ze takuto vec proste zanedbala zena, a PA ktora sa o nu starala...toto je priklad kedy sa zena brani vsetkemu moznemu zasahu, ved niet nad prirodzeny porod ...

zuzi118
19. feb 2010

Hladala som na nete a nenasla som tam informaciu ako presne to funguje. Len to, ze sanitka pride do 10minut.

Taktiez som narazila na studiu, ktora sa robila v Holandsku v rokoch 2000-2006 na 529,688 zenach (vsetko "low risk") a opat vyslo, ze porod doma je rovnako bezpecny ako porod v nemocnici. V Holandsku to maju dost prisne co sa tyka kriterii "low risk".

zuzi118
19. feb 2010

a este som zabudla dat link na tu studiu: http://www.homebirthservices.com.au/files/28646...

latvia
19. feb 2010

studia na pol milione zien??? 😕 😕 😕

sanitka do 10 minut je dost neskoro teda...aj u nas budu do 10 minut ak su volni a neni zapcha na ceste...

annalena
19. feb 2010

babulka, to s tou JIS a lekarmi doma bolo samozrejme myslene ironicky 😀 a inak sa s tvojim prispevkom uplne stotoznujem 😉

k tomu streptokoku, co som precitala na nete nejake prihody zien, co takto rodili a nakoniec skoncili v nemocnici (je to ale v nemcine ak ma niekto zaujem), tak mnohe z nich odmietaju kompletnu prenatalnu staroslivost, cize nechodia na odbery, vytery, usg, proste nic.....a potom sup sup rodit doma, ved som bezproblemove tehu 😠

strapco13
19. feb 2010

10 min v pripade dusenia plodu 😠 ☹ ☹ ....ostro povedane..ale mozes chystat rakvicku ☹ ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre