Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

strapco13
19. feb 2010

annalena..jasne, ze su bezproblemove..ked o probleme nevedia 😠 😠

annalena
19. feb 2010

u nas je tiez sanitka do 10 min, okruhy su urobene tak, aby sa mohli aj "zaskakovat" ak by nahodou jedna volna nebola....ale interval 10 min je dodrzany vzdy (teda vynimka nepredvidane okolnosti na ceste, zacpa a pod. ale aj tak sa vtedy ide na majak, cize by to fakt musel byt extrem aby to nestihli)

latvia
19. feb 2010

pekna studia, teraz uz len zmenit zakony a vyskolit PA a najst take ktore sa nebudu bat ist rodit domov 🙂

strapco13
19. feb 2010

u nas sa to nedodrziava tych 10min-..jednak je ich malo ☹ ..ale to by este zvladali, hlavny problem je ich zneuzivanie a vyuzivanie ala taxik 😠 😠 😠

babulka
19. feb 2010

Urcite existuju aj studie tykajuce sa lowrisk porodov, ale prave tie, ktore som ja nasla a citala (an podnet tusim aviceny v inych temach) neslektovali novorodencov. teda do celkoveho poctu sa zapocitavali vsetky umrtia novorodencov bezprostredne po porode a max. do 7. dni. Nikde nebolo spomenute, ze sa tykali iba lowrisk porodov, naopak, boli tam prave popisane pripady tykajuce sa napr. extremistky, ktora doma rodila dvojicky, z toho jednu KP a pod. ... Samozrejme, neda sa to absolutne "ocistit" od podobnych extremov, ale v zasade plati, ze pri bezrizikovom tehotenstve a zdravom plode by v ziadnom pripade nemala byt novorodenceka umrtnost domacich porodov rovnaka ako umrtnost v nemocnici, kde sa rodia rozne rizikove pripady. Jednoducho povedane, ak mam 1000 rodiciek v nemocnici, z toho niekolko rizikovych (predcasne porody, KP, VVCH...), tak tam je mortalita 2% odovodnitelna, ale ak mam 1000 rodiciek doma a vsetky su zdrave a aj ich plody, tak 2% umrti su nepochopitelne a tito novorodenci by v nemocnici asi nezomreli. (Tie cisla som uviedla iba na zjednodusenie, nie su realne, tam sa to pohybovalo skor v promile, ale stale ROVNAKO). Bolo tam uvadzane aj priciny umrti a vacsina (s vynimkou spominanych extremov, ked si zena jednoducho neda povedat) bola spojena s nahlou pricinou pocas porodu...

denduska
19. feb 2010

ahojte, to je dobra tema, si to tu rada citam 🙂 ja teda nie som za porod doma, asi aj preto ze som tiez od fachu, aj ked nie priamo z porodnice. Ale tych porodov som videla celkom dost a aj take co boli akoze v pohode, na mna tak neposobili - teda rozhodne nie tak zeby som to chcela zazit doma.

K tym sanitkam, no ja sama som si musela volat sanitku (dobre ze moj muz tam sluzi, ale prave bol normalne v robote v nemocnici, ako naschval) a to im teda trvalo, nic v zlom.. 😒

Inak presne to ma len napadlo, co prave napisala annalena - zeny ktore su za prirodzeny porod, vacsinou odmietaju akekolvek vysetrenia v tehu..a viem tak o jednej co sa sice vybrala nakoniec rodit do nemocnice (neviem uz preco), babo malo pupocnik okolo krku, mali robit sekciu, ona ze nie, ze ona porodi prirodzene..no porodila, akurat dietatko ostalo postihnute a ona sa sudi s nemocnicou...tak pri tom sa mi rozum zastavuje niekedy...nehovoriac o znicenom zivote dietata 😔 a neslo o prvorodicku.

zuzi118
19. feb 2010

latvia, zda sa ti ten pocet zien maly na to, aby si povazovala tie cisla za relevantne?

babulka
19. feb 2010

A aby som prispela svojim zazitkom - rodila som planovanou sekciou kvoli VVCH syna a jeho KP a mojej tehu cukrovke (co viac si mozes zelat 😖 ), porod naplanovany na 9,00 rano, skoordinovany s detskymi chirurgami z Detskej fakultnej. nakoniec som rodila o pol 11, pretoze uplne normlany postupujuci porod predomnou, ktory rodil "moj" porodnik sa tak skompliokoval, ze dietatko rodili vakuumextraktorom. S tou mamickou som bola spolu na izbe, kedze jej drobec putoval tiez do DFNsP, tak sme tam boli opustene mamicky bez drobcov, a sama mi hovorila, ze tak krasny a bezproblemovy porod to vyzeral byt, ani nevedela, ze rodi, ani EPI nechcela, lebo ju to nebolelo...a zrazu sek, dieta von ani normalne, ani cisarsky uz neprihdzal do uvahy..tak mu muesli pomoct.

zuzi118
19. feb 2010

babulka, prave v tej studii co som davala link, je tam pekne uvedene ze ide len a len o "low risk".

strapco13
19. feb 2010

zaujimave..ze vsetky od fachu odmietam porod mimo nemocnice...asi vieme preco

inak ten pripad, co napisala denduska je otrasny

moja kamoska druhorodicka..oba porody aj tehu bezproblemove, rychle, deturence zdrave..povedala, ze ani za nic by doma nerodila...neriskovala by zivot a zdravie svojich deti

este by sa tu zisiel nazor PA

babulka
19. feb 2010

Denduska - a na porodnej sale nerozhoduje lekar? Myslim tym, ze ak on rozhodne, ze nastupuje sekcia, tak proste nastupuje sekcia a s mamickou sa nedebatuje, nie? ved tu uz ani nejde o ludkse prava, to by sme si potom mohli vsetci taketo pofiderne pravo uplatnovat ked nas budu sit - ja nechcem sprava dolava ale zlava doprava a pod? (zvelicujem, samozrejme).

zuzi118
19. feb 2010

strapco, ved ako som pisala, ze domace porody su urcene len velmi uzkej skupine zien, nie je to pre kazdu - a to nemyslim teraz tak, ze ta ktora sa na to neciti je horsia.

latvia
19. feb 2010

este jedna vec. low risk znamena ze zenka pred porodom ma nizke riziko ze by mohli nastat komplikacie. a je teda rozdiel, ak dieta ktore zomrie doma na nieco co by v nemocnici zaliecili, alebo sa low risk zena v nemocnici pri svojom porode zvrtne na take komplikacie kde uz ani lekari nepomozu...
chcela by som vediet tie low risk umrtia v nemocnici, ci to boli len banalne chyby alebo komplikacie ktore sa nedalo zvladnut.a tu by bol podstatny rozdiel oproti porodom doma.

latvia
19. feb 2010

zuzi a ty stale odmietas pocho[it, ze aj pri tej vyborne vyselektovanej skupine zien, moze dojst ku komplikaciam ktore sposobia smrt babatka...tych 10 ci kolko ich bolo babatiek, z low risk porodov doma, ktora matka nebola sposobila??

zuzi118
19. feb 2010

No ja mam pocit, ze prave u nas rozhoduje lekar a na prianie rodicky sa akosi zabuda. Znama mala KP, chcela sekciu. Povedali jej, ze o tom ona nerozhoduje, ze nevidia dovod na to aby nesla vaginalne. Nakoniec sla do ineho mesta, kde jej primar povedal, ze KP je jednoznacne indikacia na sekciu a nevidi dovod riskovat, hlavne ked sa ona na to neciti.

Dalsi medializovany pripad - rodicka mala rodit mrtve dita, prosila o sekciu - nevyhoveli jej. Po porode zomrela.

zuzi118
19. feb 2010

latvia a ty si zas nechces priznat ze kopu komplikacii aj fatalnych sposobilo prave zasahovanie lekarov do porodu.

strapco13
19. feb 2010

zuzi..ja si tiez nemyslim, ze odsudzujes zeny, ktore chcu rodit v nemocnici

latvia..to by som aj ja chcela vediet

latvia
19. feb 2010

to si taky odbornik ze vies povedat ze keby lekar nezasiahol, bolo by vsetko ok? daj mi priklad kedy lekar svojim zasahom ublizil dietatu alebo matke a bolo jasne ze bez zasahu by boli obaja ok.

zuzi118
19. feb 2010

alebo ako inac mi vysvetlis tu rovnaku mieru umrtnosti pri low risk pre domaci aj pre nemocnicny porod?

zuzi118
19. feb 2010

No dam ti priklad - WHO nedoporucuje napr. praskanie plodovej vody, lebo je potom zvysene mnozstco komplikacii. napriek tomu je to u nas rutinna praktika.

latvia
19. feb 2010

ten medializovany pripad este nieje dorieseny pokial viem a tam neurobil chybu lekar.
sekcia, aj ked vela zien kvoli tomu smuti, nieje na poziadanie zatial u nas. na to musi byt dovod.a porod mrtveho plodu na to nieje indikacia.
KP nieje jednoznacna indikacia na cisara, dokonca ani ak je to chlapec. pytala som sa viacerych gyn z roznych miest po ceskych velkych nemocniciach. to ze niekto povie ze to indikacia je, neznamena ze je to absolutna indikacia.
a presne ako si pisala, vela porodnikov radsej "neriskuje" a urobi cisara, akoby mal potom pocuvat ze KP v inej nemocnici sa robi cisarom a preco ona nesla cisarom...

strapco13
19. feb 2010

poznam ten pripad jedine z medii..preto nejdem hodnotit....len tolko..nerodi sa sekciou preto, ze je to operacia,..a moze potom nastat ruptura v jazve pri dalsom tehu..je to krute, ale predchadza sa tym moznym komplikaciam pri dalsom tehu...som vsak za to aby sa v takychto pripadoch pichla epi..aby zena netrpela aspon fyzicky..na psychiku je liek jedineak cas ☹ 😔

babulka
19. feb 2010

Zuzi, s tym porodom mrtveho dietata to bolo vysvetlene, ze z nejakych dovodov je ovela vacsie riziko rodit mrtvy plod sekciou ako prirodzene - myslim, ze lekarky by to mohli napisat lovela epsie, ale nieco z mrtveho plodu sa vylucuje do tela matky pri operacnom zakroku...nieco take, neviem presne. Kazdopadne, nic okrem smrti nie je stopercentne, bohuzial, nikde nie je garantovane, ze ked mne pomoze nieco, druhemu to nemoze ublizit a naopak 😔

A pokial ide o prianie rodicky, som za to, aby sa respektovalo pokial to len ide. Na druhej strane ale niekedy tie priania presahuju realitu a kym je skutocne pravne zodpovedny lekar, jeho postup musi byt respektovany. Samozrejme, zodpovednosti sa moze "vzdat" tym, ze pacient podpise "papier", ze si nieco nezela, ale kazdy rozumny lekar, ktory si cti zasady svojho povolania, taky lajster do ruky nikomu nestrci a bude dalej robit podla svojho najlepsieho vedomia a svojich znalosti. Ale vzdy je to len o ludoch, vsade, v kazdom povolani sa najdu odbornici aj "odbornici" 😔

denduska
19. feb 2010

babulka, ja neviem presne pozadie, vravela mi to len kamaratka (bola to jej znama)..neviem ako sa to mohlo stat, asi tam urobila nejaky randal alebo netusim 😖 ja sama som nieco take nezazila, zeby niekto tak vystrajal...no ale ja nemam 30-rocnu prax no..

zuzi, co sa tyka KP, kedysi sa to rodilo stale vaginalne..teda aspon sa tak zacalo 😅 moja byvala spoluziacka sa tak narodila a ja doteraz nerozumiem ako vysla na tento svet, lebo bola prvorodena a jej mama ma v bokoch 40 cm aj s oblecenim...no asi doktor bol sikovny.. ja nie som gyndos, neviem kto s KP ide na sekciu a kto nie..ale vaginalne je vzdy prirodzenejsie nez sekcia - myslim co sa tyka zotavenia rodicky...

zuzi118
19. feb 2010

a dalsi priklad: Kamoska rodila, prva doba porodna, kazdu hodinku sa otvorila o centimeter. Lekar povedal, naco sa budete trapit, nasadme oxytocin. Akonale jej ho nasadili dietatu klesli ozvy na polovicu, ona chytila strasnu triasku, tak hned s nou utekali na cisarak.

latvia
19. feb 2010

tu rovnaku mieru umrtnosti som uz pisala vyssie.

WHO doporucuje aby sa ockovalo proti prasacej chripke....co ti na to mam odpovedat?

nechaj zensku v kontrakciach brutalnych bez pichnutia plodovky, potom pride kontrakcia tak silna ze roztrhne plodovy obal.....poznas rizika nahleho odtecenia plodovej vody? nastuduj si ich a budes vediet preco vodu lekar radsej pichne akoby mal cakat na exploziu a odtrhnutie placenty a s tym spojene komplikacie.....uz som ti teda napisala jedno z rizik...

zuzi118
19. feb 2010

denduska, ale matka ktora je vystresovana, sialena obavami - tak u tej asi ten porod nebude prebiehat tak ako ma. A ked ma hrozu z toho, ze ma rodit vaginalne KP, tak preco jej nespravit cisarsky? Preco musi niekto iny rozhodnut o tom co je pre nu lepsie? Ine by bolo, keby si verila a bola presvedcena ze porod KP zvladne.

Riziko to je vzdy, preco sa ale nemoze zena rozhodnut ci je ochotna ho podstupit. V inych pripadoch ked dieta v brusko zomrelo, lekary nemaju problem cisarsky spravit.

latvia
19. feb 2010

tak ja dam svoj priklad....kontrakcie 10 hodin, nalez vobec nepostupoval...stale 1cm otvorena....po 10h dr.povedal ze mi pichne vodu.....po pichnuti do pol hodiny kontrakcie a roztiahla som sa za 15 minut z 3 na 8cm...... jednoznacne mi vak blan branil v roztiahnutiu krcka....mala som cakat 2 dni kym budem kontrakcie mat po pol minute a nalez rovnaky??

latvia
19. feb 2010

zuzi, kto vravel ze cisar je lepsia varianta??kazda druha bere cisara ako pohodovy porod, co ma zaraza, lebo je to vysoko rizikova operacia...ale matky to vidia jak lepsiu variantu lebo je to bezbolestne...

zuzi118
19. feb 2010

ja keby som mala dieta KP, tak idem cisarskym za kazdu cenu. Lebo ked sa mi potom decko zasekne v porodnych cestach, pridusi a zostane postihnute alebo mrtve a na to mi niekto povie, ze obcas sa to tak vie skomplikovat,z e sa uz nic neda robit, tak mi to bude prd platne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre