Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

zuzi118
22. máj 2010

Tak clanok v dietati.... asi by som im mala poslat dakovny list... ten clanok mi otvoril oci. 😀

Fakty, ozajstne fakty, nie vymysly a agentrura JPP hovoria v prospech domacich porodov. Su to studie a statistiky. Doc. Korbel, aj doc. Chovancova vo svojich clankoch, neviem ci umyselne, alebo z nevedomosti uviedli niekolko nepravdivych tvrdeni.
Redakcie nielenze predstavila porod doma len vo svetle neasistovaneho porodu, ale taktiez sa ani neunuvala overit si tvrdenia, ktore tam spominani lekari napisali. Ale kto by si uz len dal tu namahu a precital si aj nejake statistiky WHO, alebo si precital par studii, ci poskytol aj ine vyjadrenie odbornikov.... Kdezeby... to by som vela chcela. Ale kazdopadne im dakujem.... nebyt tohto paskvilu (lebo inak sa tie clanky nazvat nedaju), tak sa asi nikdy na studium faktov o dom. porode nevrhnem s takym elanom a presvedcenim. 😉

zuzi118
22. máj 2010

dugyna, prosim ta odkial si zobrala tvrdenie, ze ziaden zdravotnik ci lekar v nas v tejto terii nepodpori? To je tvoj nazor?

zuzi118
22. máj 2010

Tu je spoločné vyhlásenie The Royal College of Midwives (Kráľovský Zväz Pôrodných Asistentiek) a The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (Kráľovský Zväz Pôrodníkov a Gynekológov) z roku 2007: „Neexistuje dôvod na to, aby sa ženám s nízkym rizikom komplikácií domáci pôrod neodporúčal, naopak, môže byť pre ne a pre ich rodiny veľmi prospešný. Existuje množstvo dôkazov o tom, že domáci pôrod je bezpečnejší a že žene prinesie pozitívnu skúsenosť, čo má priaznivý vplyv na zdravie jej dieťaťa aj jej samotnej.“
zdroj:http://www.rcog.org.uk/files/rcog-corp/uploaded-files/...

dugyna
22. máj 2010

zuzi nech sa paci nic ti nebrani v tom aby si tam isla a isla rodit..alebo odrodila aj tu v Ba doma..potom napis ake to bolo ale objektivne a nie skreslene...
keby si citala poriadne moj prispevok tak pochopis....takze v klude ak si zastankyna porodu doma a budes druhy krat tehu dufam ze nam napises potom zazitok z tvojho porodu doma...budeme vsteky netrpezlivo cakat

dugyna
22. máj 2010

a dokazy o tom ze porod dom aje bezpecnejsii prepac ale zasmiala som sa fakt...mrzi ma to ale zasmiala som sa...a kto orbil tie studie?nejaky mamicka zastankyna porodu doma,hm?
a inak to tu uz bolo v tejto teme rozoberane ... takato studia ze preco skresluje a neukazuje ozasjtne ako su porody doma na tom oproti tym co su doma..takze sksu naslitivat a precitat celu tuto temu a najdes tam aj odpoioved na to...

zuzi118
22. máj 2010

tie studie robili lekari, tu je jedna publikovana v BJOG (An International Journal of Obstetrics & Gynaecology:
http://www.homebirthservices.com.au/files/28646...

Ale som rada, ze som ta pobavila. Snad ta rovnako pobavi aj studium faktov o domacom porode. A potom ocenim, ked mi vysvetlis v com ta studia skresluje.

mirka12011
22. máj 2010

no neda mi to dugy prepac, ale musim babenky Vas nenapadlo, ze dugyna je zdravotnik? a nieco o tom vie? a nemysli to zle!!!!

dugyna
22. máj 2010

miri diky 😉 pochopila si spravne 😉

zuzi ked budem mat trosku viacej casu sa urcite pozriem na tu studiu a kuknem si to ... ale pride mi to ako ta co bola par stran dozadu..v tejto teme..ale kuknem si to ked budem mat troska viac casu...

bihan
22. máj 2010

Dugyna, vieš prečo všetky tie ženy, ktoré doma rodiť chcú, na to nakoniec nemajú odvahu? Pretože na Slovensku žena, ktorá porodí svoje dieťa doma, je podľa lekárov nezodpovedná "múúúú" a podľa toho sa k nej potom všetky správajú, či už je to v nemocnici, ak náhodou sa rozhodne tam po pôrode zájsť, aby miminko skontrolovali, sestry, vymetené tety na úrade.
Navyše žiadna PA na Slovensku, myslím tým certifikovanú PA, proste nie je dostatočne školená na domáci pôrod, domáce pôrody nemajú absolútne žiadne zázemie. V zahraničí keď PA oznámi, že má rozbiehajúci sa domoporod (áno, hlási to väčšinou záchranke do nemocnice, aby prípadne mohli zasiahnúť oni) tak za ňou stojí lekársky tým pripravený zasiahnúť, ak sa s rodičkou objavia na príjme a nikto nebude na nikoho húkať a doberať si ho.
No a PA je na normálne prebiehajúci pôrod pripravená domácim monitoringom, takže nič viac ani nič menej ako v nemocnici nemá, len rodička má tú úžasnú výhodu domáceho prostredia bez stresu.

A na záver, žiadny, absolútne žiadny doktor nemôže tak dobre rozumieť pôrodu ako žena, ktorá rodí a svoje telo pozná a sleduje, čo sa s ňou deje. Každá žena má všetky prírodne (myslím svoje vlastné) prostriedky na zvládnutie bolesti, na to, aby si našla správnu polohu, PA jej v tom prípadne pomáha.

tehula
22. máj 2010

Neda mi nereagovat a suhlasit s dugynou. Asi nikdy nepochopim, naco sa vracat k jaskynnym sposobom zivota. Naco trpiet zbytocnou bolestou, dotrhat sa na amen a pri porode doma niekde takmer vykrvacat. Naco ohrozovat dieta na zivote?
Ja teda nemocnicu z duse nemusim, mala som z toho paniku ako tak uz dost, ale neviem si predstavit rodit doma a najma po tom, co som si porod uz zazila.
Ad jedna, nechcem znevazovat pracu PA, ale ja zas uprednostnim, ak sa mi pocas porodu venuje a vysetruje ma porodnik. NAstastie to tak aj bolo. Porod som mala rychly, bez problemovy, ale aj tak malo dieta apgar 4, takze ak by cokolvek sa komplikovalo a bola by som niekde doma s nejakou dulou, alebo teda PA, tak neviem kto a co poriesi s dietatom.

Ad dva, kontrakcie som mala take caste a silne, ze nebyt mojho muza, co za mna komunikoval s personalom, tak neviem a nie ze vy tu pisete ako zena si rozumie a vie to a hento. Podla mna ked ide do tuheho vie prd, iba to, ze plod musi uz nejako zo seba dostat. Po porode som sa klepala jak osika, som asi v nejakom soku bola ci co, tiez nula bodou racionalneho uvazovania, ani brucho so si nevladala tlacit.
Tak isto som za PEDA-u, za medikamenty a keby bolo cosi, co pomoze bezbolestnemu porodu, tak sem s tym. Netuzim po dzunglovych praktikach.

Chapem, ze kazda ma ine predstavy, ale niekedy aj ked vas tu citam, mi skladacka napoveda, ze mozno zdravotny personal vie preco sa k niektorym chova ako sa chova. Lebo povedat sa to da X-sposobmi,....
Napriklad co som citala od Etnicky, ako rodila vo vode a ze ake super to bolo, hoci sa vtedy neda podat EPI a placentu treba ist porodit na box. Akoze neviem, ako by som sa z tej vody vytrepala, to teda klobuk dole pred tebou snimam. Ale aj tak vidis, ze to na tom stole skoncilo...
Ja som rodila v klasickom standardnom boxe so zazmluvnenym doktorom. Ked ma davali na monitor, povedala som, ze lezat na chrbte nemozem, tak ma kludne nechali sa polohovat, ako som chcela. Vypytala som si misku, ze mi je nevolno, bez reci dali, pytala som gazu s vodou, dali, nikto muza nevyhanal ako tiez citam castokrat.

bihan
22. máj 2010

Nechápem, prečo sa v dnešnej dobe domáci pôrod spája s návratom do jaskyne, to je fakt komické 😀
Na domáci pôrod sa rozhodnú zodpovedné ženy vedomé si všetkých rizík a nie nejaké trhlé divožienky, ktoré nevedia, do čoho idú . Prvý pôrod som mala normálne medikalizovaný - pichnutá voda, oxytocín, monitorin, epidurál, nakoniec kliešte a povedala som si, že takto už nikdy rodiť nechcem.

magdal1
22. máj 2010

dugyna= ako vies ci sme rodili alebo nerodili doma? mozno prave kvuoli takymto reakciam ako pises Ty, nepotrebuju to zeny az tak verejne sirit, vedz vsak,ze par desiatok na Slovensku je.

zuzi118
22. máj 2010

dugyna, ano je to mozne ze je to ta ista studia. Je to totiz najvacsia koherentna studia na tuto temu. A jednoznacne preukazala, ze pri dodrzani urcitych podmienok je porod doma rovnako bezpecny ako porod v nemocnici.

Mozno by nebolo odveci, keby si si veci najprv nastudovala a zistila informacie a potom davala vyhlasenia, ako ze tu ziadna zena tu nerodila doma, alebo ziaden zdravotnik by to nepodporil. Totizto nevedomost a nedostatok informacii nie je to, na com by si mala stavat a duplom, ak je pravda to, ze si zdravotnik.

zuzi118
22. máj 2010

tehula, ja zas nedokazem pochopit, preco sa do porodu zbytocne zasahuje. Preco su zeny nutene rodit v lahu, ked je dokazane, ze vertikalne porody su ovela vyhodnejsie pre matku a dieta? Preco sa poporodna depresia povazuje za nieco co patri k porodu? Preco sa dieta oddeluje od matky, ked je dokazane, ze je to skodlive ako pre dieta tak pre matku. Preco sa ignoruju studie,fakty a statistiky, ktore dokazuju, ze prirodzeny porod je lepsi pre matku aj dieta? Preco sa ignoruje fakt, ze 90 percent zien by mohlo rodit prirodzene, bez akeholkolvek zasahu? Preco je zena degradovana na maternicu a rodi lekar? Preco nieco tak dolezite v zivote dietata a matky, ako je porod, sa povazuje za nieco "co treba prezit"? Preco sa bezbolestnost porodu stala modlou, ked zaroven sa tym ochudobnujeme o tu najvyssiu mieru oxytocinu - hormonu lasky, ktoru by sme dosiahnut, ak by sme prijali bolest ako nieco coho sa netreba bat? Preco chemia, pristroje a rutinne postupy maju vacsie slovo ako ludsky individualny pristup, aktivne pozorovanie a emocialna podpora?

dula_renka
22. máj 2010

Milé mamičky, so záujmom som si prečítala Vaše príspevky. Myslím, že hádka či rodiť doma alebo v nemocnici je celkom zbytočná. Celé jeto len o možnosti voľby. Ak sa žena rozhodne rodiť doma, tak tam naozaj ostane sama bez pomoci 😒 . Ja som veru nenašla žiadnu pôrodnú asistentku, ktorá by chcela na slovensku asistovať pri domácich pôrodoch. Nemyslím si, že by sa ženy húfne rozhodli rodiť doma. Nie sme všetci z jedného cesta a každá máme svoje predstavy o živote aj pôrode. NIe su uniformné podľa akejsi vopred určenej línie. Veď tiež všetkým sa nám nepáčia rovnaké tričká, domy autá, nevyhovujú nám ani tí istí ľudia a spôsob života. Niekto si nevie predstaviť život v meste a niekto si ho nevie predstaviť bez mesta. Každá z nás je originál a zaslúžime si právo voľby aj právo zmeniť svoj názor. Tak ako si všetci nestaváme oranžové domy, tak nemáme rovnaké pôrody ani predstavy o pôrode. Určite je vynikajúce, keď si svoj pôrod predstavujete ako ideálny a premýšaľate o ňom ako o bezproblémovom. To čo človek nosí v hlave sa aj naozaj stane 🙂 . Prajem každej mamičke, aby mala ten vysnívaný pôrod. Aby ste sa stali *architekami* svojho vysnívaného pôrodu. Aby ste rodili v prostredí, ktoré Vám vyhovuje a boli ste obkolopení len ústretovími ľuďmi. Ktorí naprik tomu, že poznajú rutinu Vám nevnucujú svoj názor, aby Vám môžu podať odbornú radu a Vy si zvážite, či je to v súlade alebo v rozpore s Vašimi predstavami.

jaroe
22. máj 2010

dugyna tak mna by zaujimalo, v ktorej bratislavskej porodnici Ti umoznia rodit v inej polohe ako na chrbte. Uz som obehla dve a odisla som s dlhym nosom. Nestastna, sklamana a vystresovana z toho, ze zase nebudem moct pri tlaceni dychat, dieta bude musiet zo mna doslova vydolovat zdravotnicky personal a narodi sa pridusene. Viem, ze na SK je moznost rodit v inej polohe, ale zial v hlavnom meste nie a ja napr. nemam moznost robit si vylety do porodnice, kedze nikdy nevies, kedy porodis. Pri prvom dietati by to slo, ale pri dalsich uz si to viem tazko predstavit.
A jasne, ze Ordinacia je len blby film, asi si nepochopila, co som tym chcela povedat.

tehula
23. máj 2010

Zuzi, ja si trufam hodnotit len zo svojich skusenosti. Asi zavazi aj miera bolesti, ktoru kazda ma posunutu inde. Ja som mala bolesti velke, take, ze keby mi porod trval dlhsie, tak neviem ako vydrzim a to trval 3hodky vseho vsudy od nabehu kontrakcii.
ja neviem ako by som zas tlacila vo vertikale, dokonca som normalne stradala, ze mi nevyviazali nohy, lebo boli neovladatelne a klepali sa tak, ze som sa bala, ze jednu dostane porodnik po hlave. Bola som pomaly cely porod na fitlopte, co sam porodnik navrhol, takze nenutili ma stale len lezat, monitor v pohode natacili na lopte.
MNe skutocne nevadi, ze mi dieta zobrali na osetrenie po porode a ze mi ho hned nedavali na prso, aj to, ze ked som bola unavena tak mi malu sestricku vzali na noc, nech sa vyspim. Mozno aj preto som sa zregenerovala pomerne rychlo a ziadnu poporodnu depku ani problem s laktaciou nemala.
Som mozno iny typ baby, pohodlna a co mozem si chcem ulahcit. A ja som zas vdacna za to, ze medicina je tam kde je.
Ako tu uz niektora pisala o UK, poznam baby, co si odrodili tam, nechcem dramatizovat tie stories, lebo zas to mozno boli nejake hororove pripady, ale odstrasilo ma to dost. Mam aj babu v rodine, co po istych skusenostiach sa radsej rodit zdekovala na SVK

zuzi118
23. máj 2010

dula-renka, mam otazku s kolkymi zenami co rodili doma si sa rozpravala? Chces mi tvrdit, ze vsetky rodili (planovane) same? Ja tomu neverim... lebo tie zeny s ktorymi som sa rozpravala ja, tak tie bez pomoci nezostali. Lebo su to inteligentne a zodpovedne bytosti a tu pomoc si zohnali. To, ze sa o tom mlci, neznamena, ze sa to neda. Take vyhlasenia, ako: "Ak sa žena rozhodne rodiť doma, tak tam naozaj ostane sama bez pomoci" len podporuju predstavu, ze doma rodiace zeny hazarduju so zivotom a ze idu do neviem akeho rizika. Nie je to pravda. Tie zeny vedia ake riziko by museli podstupit v porodnici a neboli to ochotne prijat. A preto spravili vsetko mozne aj nemozne, aby mohli doma porodit bezpecne.

miriam11
24. máj 2010

osobne by som si porod doma nikdy nezvolila, v ziadnom pripade, ani na um by mi to nezislo...... lebo nechapem a neviem pochopit ako si zeny mozu vobec take nieco "EXTREMNE NEBEZPECNE" planovat a nie to este uskutocnit. To je neuveritelne pre mna. Ja ked si predstavim, ze by pri mojom lekari rychlo nezasiahli, tak uz tu nie som ani ja, ani moja dcera. Keby som rodila doma, uz tu nepisem. To fakt tie zeny nevidia taketo rizika? Odborni personal a vsetko potrebne vybavenie k porodu, samozrejme tym myslim aj ine nutne, nie bezne prostriedky su predsa v nemocniciach, ked je problem, je tam viac lekarov, ktori napr. v pripade problem sa spolu aj poradia a v pripade potreby vedia ucinne a hlavne rychlo zasiahnut. A co doma? To na koho sa tie zeny chcu hrat? Su sebecke, nemyslia na dieta, ale na SEBA!!!!!! Zaujimalo by ma kto ich sfanatizoval, ked o tom dokazu vobec pre ne realne uvazovat. Ak som niekoho urazila, tak sa ospravedlnujem, ale takto to vidim ja.

ljublju
24. máj 2010

suhlasim s miriam 11,poznam jednu prvorodicku,ktorej rodina doma v zabudnutej dedine na zaciatku lesa pripravila porodnu miestnost...vraj uz maju objednanu sanitku,ktora bude po cely cas pred domom....oooch boze, a urcite klebetne susedy okolo sanitky budu postavat....to uz je co za zenu?? ☹ 😒

bihan
24. máj 2010

Miriam, neviem síce, čo sa ti pri pôrode stalo, ale je dosť možné, že keby si nebola napichaná v nemocnici kadejakými chemickými hormónmi a rodila v polohe, ktorá je tvojmu telu prirodzená, vôbec by si tú záchranu od lekárov nepotrebovala.
A z tohto vychádzajú všetky ženy, ktoré sa vedome rozhodnú rodiť doma.

bubba
24. máj 2010

ja som bola v nemocke rodiť,napichávaná chemikáliami som bola 3 dni pred pôrodom,došlo ku obrovským komplikáciám,malá sa skoro zadusila pupočnou šnúrou.najskôr som aj chcela podať sťažnosť na pôrodicu že ohrozili aj môj aj dcérin život tým,že mi vyvolávali neopodstatnene pôrod a ja ani plod sme neboli zrelí na pôrod.ale potom som si povedala,že ČO AK by sa mi táto istá situácia stala doma a mohlo to byť aj bez chemikálií a situácia by bola identická? že dcéra sa zamotala do pup.šnúry keď sa rotovacím spôsobom dostávala hlavička do pôrodných ciest,až sa zamotala...a potom čo...kriesili ju v nemocnici asi 5 minút.keby rodím doma,je možné,že by to neprežila.ťažko sa mi to hovorí,ale je skôr pravdepodobné žeby som ju porodila už mŕtvu keďže ozvy boli slabé a rodiť som musela ísť už z nutnosti čím skôr dostať dieťa von. a to prirodzeným spôsobom lebo by vraj nestihli zavolať ani anesteziloóga.
predtým som tiež snívala o ideálnom pôrode v domácom prostredí.po tom,čo som si prežila by som šla radšej do pôrodnice už týžden pred termínom (nie na vyvolávanie ale hlavne na pozorovanie dieťaťa.)

dugyna
24. máj 2010

bihan to nie je dovod preco nerodia doma...ale mas pravdu keby mi taka zena dosla do sluzby..alebo mam pre taku ist tak potom co by som poriesila situaciu v zaujme dietatka a matky a nechala ju po porode oddychnut, urcite by si odo mna vypocula par slov..... ale ak by ta zena mala komplikacie, tak sama by svoju chybu isto uznala

tehula super ze su este zeny s triezvym a realnym uvazovanim... 🙂

bihan pre mna zena ktora chce rodit doma nebude nikdy zodpoveda takze to tvoje tvrdenie ze sa rozhodnu zeny ktore su zodpovedene rodit doma..a v com ? zodpovedene riskuju svoj zivot a zivot nenarodeneho dietatka???

magdal je mi jasne ze ste nerodili doma...bo keby ste rodili a ako je to podla vas uzasne urcite by ste sa pochvalili nielen pisomne ale aj nejakym tym videom z porodu...

zuzi je to ta ista studia...a vies co mi je smiesne?to ze vy tu pisete dokola tie iste argumenty ktore vam uz jasne vyvratili ine kocky...cize vy si budete tvrdit stale ze "trava je modra" aj ked je zelena a vam to realne podlozi niekto dokazom...
ta studia je uplne smiesna..ako vsetky studia podobneho tipu..nedokazuje nic....skus si nalistovat tych par stran dozadu nakolko toto forum nema ani 20 stran..a precitat si prispevky dozadu..zistis ze uz ta studia bola vyvratena...
alebo si mozno myslite ze stym niekoho noveho kto do tejto temy pride ohurite....ale nie..
a inak ten zbytok co si napisala bol smiesny ..ja si nepotrebujem nastudovat ja to viem.. 😀 prepac ale strasne mi prislo nasmiech ako pises ze stavam na nevedomosti a nedostatku informacii a to som zdravotnik 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ako sorry ale ja mam info viac ako ty a osotane zastankyne porodu doma....ja mam tento problem nastudovany z hladiska mikroskopickehoa vy z toho mrakodrapu....a vy to tak aj vzdy budete vidiet...ano zdravotnik tento chory napad porodu nepodpori kedze vie co vsetko sa moze behom par sekund pocas porodu zmenit...
a tie tvoje tvrdenia opierajuce sa o studie ktore boli vyvratene...zuzi mala by si najst nove argumenty....tieto nestacia....mozno keby si vystudovala medicinu a odrodila par deticiek- tak by si aj ty konecne pochopila ale ako laik s fanatickym omamenim to nikdy nepochopis aj keby ti to neviem kto povedal...
a musela by si vidiet do hlbky problemu z podhladu fyziologie a patofyziologie cloveka...
a to ze ako viem ze ste nerodili doma??no viem lebo ak by hej urcite by vam to nedalo nepochvalit sa verjne s "uzasnym zazitkom"
sak rodte si doma..ale ak sa nebodaj nieco stane necakajte lutost..luto mi je uz teraz tych nenarodenych deticiek za ktore rozhoduju nezodpovedne matky fanaticky a dufam ze tie deticky bude mat tolko stastia ze sa nic neskomplikuje a ak hej ze ich stihnu zachranit profesionaly bez nasledkov,....

jaroe tak napriklad v ruzine a na antolskej ano..
a ty sama si uz robis porod teraz negativny presne tym co si tu vypisala..v prvom rade musis byt s porodm sama vyrovnana ..porod je v prvom rade o psychike zeny....
a pochopila som co si chcela povedat tou ordinaciou..ale ja som ti to vyvratila lebo ziaden uvedomely clovek nebude si predstavovat ze to co vidi v nejakom serialy je real....
ako napr. v panelaku dobehla sestricka za DR.Malym, ze doktor rychlo pacintka ma kontrakcie a 2hod 😀 😀 😀dobre sme sa s muzom nasmiali.../lebo to malo byt a 2 min/ a potom sa toho chyti taky laik ako si ty a zacne sirit nepravdu ze pri kontrakciach a 2h co ani neexistuje, uz mamicka rodi

miriam suhlasim s tebou.... a som rada ze tu obcas napisu aj uvedomele mamicky ako ty a tehula....

ano povedzeme si ma ta uzasna PA pri porode take vybavenie ako v nemocini??? nie a nikdy mat ani nebude...nema sono a ani CTG, a urcite nevie pouzivat laryngoskop..nema ani kyslik..adt a mohla by som porkacovat co vsetko..

takze dievcata -zastankyne porodu doma zobudte sa konecne, dufam ze vas osvieti skor ako by na to vase deticky mali doplitit..

je zbytocne vam sem viacej pisat nakolko ste zaslepene svojou domnelou predstavou...a fanatizmom k porodu doma...lebo aj napriek tomu ze sme vam tu niekolko zdravotnikov lekarov vytkli a vypisali rizika porodu doma a vyvratli tie uzasne studie co tu pisete stale si pisete dokola to iste...
takze mile zastankyne porodu domu uzivajte si svoje bludne predstavy mna tie vase slepe fakty a studie naohurili,ale citila som povinnost sa k tejto teme vyjadrit a varovat vas, nakolko mi nie je lahotajne zdravie vasich deti a vas, a verim ze ani nikoho kto do tejto temy zabludi a prejavy svoj nazor nidky neohuria...stale pisete to iste co uz vam niekto vyvratil...takze vas moze clovek presviedcat naservirovat vam dokazy ake je nebezpecne rodit doma..ale vy si bude nadalej trvat na svojom...
tak nech sa paci..uzivajte si vas fanatizmus a domnele predstavy ake je uzasne a bezpecne rodit doma a aky sme mi slovaci chudaci ze nemame taku moznost....

ale porod je vprvom a podstatnom rade o psichyke zeny....to si uvedomte...a aj napriek tomu ze niektore z vas idu rodit druhy krat nie su s porodm vyrovnane a niektore z vas ani nikdy nebudu..hladate chyby a negativa tam kde nie su a mali byt ste zacat same od seba

takze to je vsetko co som vam ja chcela k tomuto povedat..nakolko vidim ze nema absolutne vyznam vam sem nieco pisat lebo stale si meliete dokola svoje a aj budete...

tak si pockajte zase kym vam sem niekto napiste do tejto temy ze nesuhlasi ...a potom mu popiste svojj uzasny nazor a studie..ktore vam boli vyvratene..

zuzi118
24. máj 2010

Miriam, mna nikto nesfanatizoval, skor mam pocit, ze ty si sfanatizovana. Bez toho, aby si si cokolvek nastudovala, vynasas sudy. Bola by som rada, keby si mi poslala nejaku studiu, alebo dokaz, ze porody doma su "extremne nebezpecne". Tvoj priklad zleho porodu, je len dalsim prikladom hororovych historiek, ktore bez hlbsieho skumania nemaju ziadnu vahu. Mozno, keby sme si ho presli krok za krokom, tak by sme zistili, ze ta tvoja zachrana zivota, len vyplynula s komplikacii, ktore boli sposobene zbytocnymi zasahmi do porodu. Hovorim mozno, lebo o tom nic neviem. Mozno patris k tej skupine zien, ktorych tehotenstvo sa posudzovalo za rizikove a jedinou tvojou moznostou bolo rodit v nemocnici - v takychto pripadoch su zashy lekarov nutne a potrebne a zivot zachranujuce.

zuzi118
24. máj 2010

dugyna, ta studia nie je smiasna a v tejto diskusii sa nenasiel ani jeden jediny argument, ktory by ju vyvratil. Tuto studiu uz sledujem dost dlho... ani ty si ho nepovedala. Uved mi jeden jediny fakt, ktory tu studiu podla teba skresluje. A nadavaj mi tu take tvrdenia - pozri sa par stran dozadu. Lebo tam ziaden taky fakt nie je.

Zeny, ktore rodili doma sa prave koli takym ako si ty, nebudu porodom doma chvalit. A neviem preco by mali davat video. Porod je intimna zalezitost. Hoci tento fakt vy zdravotaci s radostou ignorujete.

bihan
24. máj 2010

Dugyna, kvôli ľuďom ako si ty, sfanatizovaným jednostranným pohľadom, kde nie je ani len milimetrík miesta na pripustenie, že aj názor a postoj niekoho iného môže byť minimálne zaujímavý, núti ostať ženy, ktoré si chcú svoj pôrod užiť, v anonymite z záujme zachovania svojho duševného pokoja.

30% Holanďanieka a príslušníčok iných národností sú teda totálne sprosté a padnuté na hlavu, keď si legálne, dobrovoľne a po dôkladnom zvážení rizík vyberú pôrod v domácom prostredí.
Domáci pôrod na Slovensku je veľkým hazardom z dôvodov, ktoré som tu už spomínala, ale v momente, ako je dostatočne sledovaný odborným personálom, bezpečnosťou sa vyrovná pôrodu v nemocnici.

A prečo si Japonky radšej vyberajú pôrody v tradičných pôrodných domoch, nie v nemocniciach? Väčšinou sa tam sťahujú pár dní-týždňov pred pôrodom, na domov dohliada skúsený lekár, ktorý ho vedie, ale žena rodí v takmer domácom prostredí, na 4, na zemi, pri rebrinách.. ako jej to vyhovuje a nie s vyviazanými nohami.. prečo asi?

Je mi fakt zle zo slovenského personálu, ktorý takýmto spôsobom prezentuješ a som hrozne rada, že nie som nútená rodiť na Slovensku, kde by sa ku mne správali bez rešpektu ako k nejakej pojašenej trúbe, ktorá si dovolí "nespolupracovať" s vševedúcim ujom doktorom.

Navyše každý človek, ktorý sa pôrodom čo i len trošku venuje (napr. ako moja PA, ktorá kedysi domáce pôrody viedla, dnes už na to nemá čas) vie, že ak je niekde problém, dieťa jednoducho nezostupuje, spomaľujú sa mu ozvy, resp. sa nejakými iným spôsobom prejaví, že niečo nie je v poriadku a nie je problém sadnúť do auta a porodiť v pôrodnici.

bihan
24. máj 2010

A na Slovensku je minimálne jedna kočka, ktorá je na svoj domáci pôrod patrične hrdá. http://vnimavetehotenstvo.sk/?nas-p�rodny-pribe...

zuzi118
24. máj 2010

oprava/ tuto diskusiu sledujem uz dost dlho.

Bihan - suhlas. Len pre info, Na SK sa da rodit doma, bezpecne. Ale z dovodov, ktore su aj z tejto diskusie jasne, sa o tom mlci.

zuzi118
24. máj 2010

Nie je len jedna... len treba byt citilivy a pocuvat. A nie vykrikovat o sebeckosit, hazarde a riziku.

magdal1
24. máj 2010

dugyna = ste si tym ista 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre